<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat  
Resultat Kalvinknatet 2012
 
Datum: Måndag 4 juni   Arrangör: Högby IF och Malmö AI
Plats: Kalmarsundsparken   Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson
Väder: Mulet, blåsigt och 12°C   Deltagare: 270 st
 
Plac Namn Skola e.d. Tid StartNr
         
  Förskoleklass flickor 900m    
1 Alva Petersson -05 Lindöskolan 3.58 18.
2 Stina Hammargren -02 Sjöängsskolan 4.10 26.
3 Nina Tahvanainan -08 Rinkabyholmsskolan 4.14 23.
4 Aylin Lyckman -05 Hagbyskolan 4.33 13.
5 Iza Rathjen -05 Kalmar konståkningsklubb, Fsk 4.38 15.
6 Vilma Kullman Larsson -05 Lindöskolan 4.49 31.
7 Hanna Egertz -05 Sjöängsskolan 5.00 25.
8 Isa Persson -06 Kalmar 5.02 33.
9 Linn Björneld -05 Rinkabyholmsskolan 5.05 22.
10 Elin Jonsson -05 Bäckabo förskola 5.13 2.
11 Emmy Rådstedt -05 Färjestadens skola 5.15 30.
12 Maja Kihlberg -06 Montessoriskolan Regnbågen 5.32 20.
13 Lova Jönsson -06 Regnbågen 5.33 34.
14 Adeline Lindqvist -05 Kalmar konståkningsklubb, Fsk 5.38 14.
15 Maja Ivarsson -06 Eklöfet 5.42 32.
16 Fanny Jungward -05 Kalmarsundsskolan 5.44 9.
17 Malva Jönsson -05 Färjestadens skola 5.45 12.
18 Tilde Fransson -05 Kalmarsundsskolan 5.46 17.
19 Lisa Sandholm -06 Montessoriskolan Regnbågen 5.57 19.
20 Isa Ericsson -05 Wasa skolan, Ankaret 6.16 27.
21 Lilja Wendelbo -06 Wasa skolan 6.17 28.
22 Clara Larsson -05 Djurängsskolan 6.24 4.
23 Alice Bjärneroth -06 Djurängsskolan 6.25 3.
24 Clara Rehnqvist -08   6.49 7.
25 Emilia Jakobsson -07 Nybro 7.34 21.
26 Helin Tasin -06 Djurängsskolan 7.39 5.
27 Elma Lindblad -08 Myran 8.49 11.
28 Astrid Heyne -09 Dagis Fruskogen 8.56 29.
29 Ella Wickman -05 Rödsleskolan, Skeppet 9.03 24.
30 Meja Nilsson -08 Team Busar 9.15 1.
31 Silja Aakre -08 Rocknebyskolan 9.29 10.
         
  Förskoleklass pojkar 900m    
1. Noah Petersson -05 Rinksbyholmskolan 3.41 91.
2. Hugo Kalén -05 Sjöängens förskola, Lindsdal 3.47 73.
3. Jonatan Dahlström -05 Montessoriskolan Regnbågen 4.10 67.
4. Oskar Svensson -05 Vasaskolan, Flotten 4.12 82.
5. Casper Lundqvist-05 Halltorp 4.22 95.
6. Emil Hammarkvist-05 Falkenbergsskolan 4.23 94.
7. Olle Jältås -05 Lindöskolan 4.27 62.
8. Morgan Magnusson -05 Färjestadens skola, Sundet 4.30 58.
9. Oskar Lindblom -05 Sjöängsskolan 4.33 93.
10. Hugo Bolin -05 Djurängsskolan 4.46 55.
11. Norton Lindqvist -05 Åbyskolan 4.51 83.
12. Viggo Eriksson -05 Montessoriförskolan Regnbågen 4.53 90.
13. Anton Kronelius -06 Tingshusgården, Vassmolösa 4.55 74.
14. Hugo Lundgren -05 Rocknbyskolan 4.58 85.
15. Ville Roswall -06 Vallmons Förskola 5.02 81.
16. Nils Schwarz -06 Djurängen Montessori 5.03 86.
17. Måns Bäckström -06 Rocknebyskolan 5.06 71.
18. Vinzent Ottosson -07 Muttern i Lindsdal 5.07 68.
19. Anton Boström -06 Färjestadens skola, Vitsippan 5.11 57.
20. Emil Ringdahl -06 Sjöängens förskola, Lindsdal 5.12 72.
21. Ludvig Mittbrodt -05 Torslundaskolan 5.14 78.
22. Liam Gustafsson -06 Skansenskolan Mörbylånga 5.21 87.
23. Nicholos Toro -06 Team Busar 5.26 53.
24. Melker Wendelbo -07 Kungsfågeln 2 5.27 60.
25. Emil Örtendahl -05 Djurängsskolan 5.43 54.
26. Svante Arbrandt -07 Lindöskolan, Biet 5.47 64.
27. Valter Kårlin -05 Djurängsskolan 5.49 56.
28. Ville Heyne -07 Dagis Fruskogen 6.03 84.
29. Adam Högström -06 Vallmons Förskola 6.10 79.
30. Albin Sivertsson -05 Nybro 6.17 69.
31. Gustav Stenvinkel -06 Vallmons Förskola, J 6.18 80.
32. Tim Wickman Tiller Lindöskolan, Biet 6.23 65.
33. Rasmus Bäckström -09 Rockneby 7.13 96.
34. Jack Inga -07 Team Busar 7.40 52.
35. August Wickman -07 Klockarbacken, Smedjan 8.14 61.
36. Alvin Jakobsson -09 Nybro 8.40 70.
37. Benjamin Klemming -09   9.48 92.
         
  Årskurs 1 flickor 1500m    
1 Tilde Branting -04 Kalmar konståkningsklubb 6.54 117.
2 Viktoria Loo -04 Falkenbergsskolan 7.00 109.
3 Maja Fredriksson -04 Glömmingeskolan 7.06 111.
4 Elin Lind-04 Montessori Regnbågen 7.25 126.
5 Anna Ivertsson -04 Falkenbergsskolan 7.26 103.
6 Emma Brynielsson Glömminge skola 7.34 125.
7 Sofie von Zweigbergk -04 Falkenbergsskolan 7.41 107.
8 Frida Börjesson -04 Sjöängsskolan 7.51 121.
9 Ellie Egenvall -04 Nybro IF konståkning 7.57 120.
10 Aida Alukic -04 Nybro IF konståkning 8.17 118.
11 Amanda Persson -04 Kalmar konståkningsklubb 8.20 116.
12 Ida Näslund -04 Dörbyskolan 8.21 101.
13 Frida Johansson -04 Trekantens skola 8.25 124.
14 Tove Vikström -04 Sjöängsskolan 8.28 122.
15 Ebba Holm -04 Nybro IF konståkning 8.33 119.
16 Annie Karlsson-04 Rocknebyskolan 9.07 129.
17 Nikita Koppala-04 Trekantens skola 9.36 128.
18 Hanna Wahlstedt-04 Sjöängsskolan 9.38 127.
19 Minna Wärenfalk -04 Glömmingeskolan 9.43 113.
20 Maja Johanssonn -04 Glömmingeskolan 9.44 112.
21 Selma Palm -04 Falkenbergsskolan 10.11 106.
22 Tuva Karlsson -04 Falkenbergsskolan 10.26 108.
23 Saga Storm -04 Falkenbergsskolan 10.27 105.
24 Hedda Strandberg -04 Falkenbergsskolan 10.35 104.
25 Anna Fredriksson -04 Falkenbergsskolan 10.39 102.
26 Elin Birkerud -04 Trekantens skola 10.56 123.
27 Wilma Kronelius -04 Hagbyskolan 11.01 115.
         
  Årskurs 1 pojkar 1500m    
1 Melker Nilsson -04 Kalmar 6.11 162.
2 Egil Kellander Brewitz -04 Rocknebyskolan 6.12 167.
3 Eddie Bernestrå -04 Rocknebyskolan 6.16 166.
4 Charles Svärdmyr -04 Falkenbergsskolan 6.23 156.
5 Hobbe Janefrid -04 Västra Funkaboskolan, klass 1A 6.27 177.
6 Philip Kämpe -04 Wasaskolan 6.32 178.
7 Lukas Nordén -04 Djurängsskolan 6.36 151.
8 Gustav Larsson-04 Dörbyskolan 6.36 183.
9 Adam Almström -04 Glömminge skola 6.39 159.
10 Emil Edbom -05 Rocknebyskolan 6.42 175.
11 Hugo Westervind-04 Vasaskolan 6.45 185.
12 Kasper Edman -04 Falkenbergsskolan 6.48 158.
13 Elias Palmgren-04 Dörbyskolan 7.04 184.
14 Almér Jansson-04 Trekantens skola 7.09 182.
15 Erik Ljunggren-04 Gullabo 7.15 180.
16 Philip Danielsson -04 Orrefors skola 7.17 165.
17 Hannes Seborn Henningsson -04 Falkenbergsskolan 7.18 157.
18 Philip Berglund -04 Sjöängsskolan 7.26 170.
19 Alexander Eriksson -04 Falkenbergsskolan 7.27 154.
20 Noah Dolff-04 Åbyskolan 7.35 181.
21 Ville Lundgren -04 Rocknebyskolan 7.37 179.
22 Albin Johansson -04 Falkenbergsskolan 7.41 153.
23 Isak Petersson -04 Dörbyskolan 8.12 152.
24 Anton Carlsson -04 Falkenbergsskolan 8.20 155.
25 Alvin Gustafsson -04 Vasaskolan 8.34 172.
26 Simon Anjou -04 Glömminge skola 8.38 160.
27 Charlie Tägström -04 Västra Funkaboskolan, klass 1B 8.59 174.
28 Gustav Kihlberg -04 Montessoriskolan Regnbågen 9.00 163.
29 Sam Grimheden -04 Montessoriskolan Regnbågen 9.01 164.
30 Filip Thomelius -04 Trekantenskolan 9.05 176.
31 Noel Löfberg -04 Rocknebyskolan 10.04 169.
32 Joel Nesta -04 Rocknebyskolan 13.42 168.
         
  Årskurs 2 flickor 1500m    
1 Nelly Össmar -03 Västra Funkaboskolan 6.41 215.
2 Thilda Olsson-03 Västra Funkaboskolan 6.51 224.
3 Kajsa Larsson -03 Rocknebyskolan 7.00 216.
4 Juni Rugland -03 Vasaskolan, klass 2A 7.11 214.
5 Malva Jönsson-03 Montessoriskolan Regnbågen 7.12 225.
6 Tilde Timlon -03 Kalmar konståkningsklubb 7.15 207.
7 Wilma Rosenlund -03 Kalmar konståkningsklubb 7.20 208.
8 Embla Lundqvist -03 Lindöskolan 7.28 219.
9 Elisia Einarsson -03 Lindöskolan 7.36 114.
10 Thilda Gustafsson -03 Skansenskolan Mörbylånga 7.38 220.
11 Cayenne Roos-03 Gårdby skola 7.39 313.
12 Li Persson -03 Rinkabyholmsskolan 7.41 212.
13 Amanda Bjärneroth -03 Djurängsskolan 7.47 201.
14 Ellen Bolin -03 Djurängsskolan 7.52 203.
15 Annie Mårtensson Gleisner -03 Kalmarsundsskolan 8.02 209.
16 Matilda Ivarsson-03 Söderåkra 8.18 223.
17 Wilma Nilsson -03 Torslunda skola 8.26 213.
18 Julia Landin-03 Lindöskolan 8.36 217.
19 Ebba Lindstrand -03 Djurängsskolan 8.37 202.
20 Hanna Häggblom Wilde -03 Forslunda skola 9.44 218.
21 Lovisa Forsberg -03 Kalmarsundsskolan 10.02 211.
22 Klara Hamari -03 Djurängsskolan 10.37 204.
23 Maja Larsson -03 Djurängsskolan 10.38 205.
24 Ebba Polteg-04 Torslundaskolan 11.27 226.
25 Elvira Rutensköld-03 Torslundaskolan 11.29 221.
26 Tilda Lövenklev-03 Torslundaskolan 13.52 222.
         
  Årskurs 2 pojkar 1500m    
1 Olle Theander-03 Djurängsskolan 5.37 258.
2 Hannes Petersson -03 Lindöskolan, klass 2A 5.42 243.
3 Leo Nilsson-03 Åkerboskolan 5.45 256.
4 Noah Frost Bard -03 Vasaskolan, klass 2A 6.11 251.
5 Hugo Unosson -03 Vasaskolan, klass 2A 6.12 249.
6 Hampus Svahn -03 Djurängsskolan 6.16 232.
7 Ludvig Petersson -03 Lindsdalsskolan 6.35 242.
8 Isak Svallhed -03 Sjöängsskolan, klass 2D 6.40 247.
9 Albin Karlsson -03   6.40 240.
10 Pontus Hecht-Hemmingsson-03 Åbyskolan 6.41 254.
11 Axel Stålfors-Korsar Åbyskolan 6.47 255.
12 Alexander Chatila-03 Lindalsskolan 6.56 259.
13 Anton Strümpel -03 Djurängsskolan 6.58 231.
14 Gustav Kihlman -03 Rinkabyholmsskolan, klass 2B 7.06 246.
15 Emanuel Lindell -03 Gårdbyskolan 7.10 238.
16 Ludvig Asplund -03 Vasaskolan, klass 2A 7.14 250.
17 Oskar Ålind -03 Lindöskolan, klass 2A 7.15 244.
18 Elliot Asplund -03 Vasaskolan, klass 2A 7.16 248.
19 Max Hellström -03 Djurängsskolan 7.19 233.
20 Noah Björk -03 Djurängsskolan 7.30 234.
21 Albin Kårlin -03 Djurängsskolan 7.35 236.
22 Rasmus Svensson -03 Vasaskolan, klass 2A 7.47 252.
23 Simon Arvidsson -03 Kalmarsundsskolan, klass 2C 7.53 239.
24 Izak Åkerlind-03 Kalmarsundsskolan 7.54 260.
25 Albin Kviske Lande -03 Regnbågens Motessori 8.26 245.
26 Emil Andersson-03 Torslunda skola 9.26 253.
27 Samuel Andersson -03   9.31 241.
28 Elmer Jönsson -03 Färjestadens skola 11.02 237.
  Isak Swalander-03 Lindöskolan dnf 257.
         
         
  Årskurs 3 flickor 1500m    
1 Tilda Strömqvist -02 Åbyskolan 6.10 307.
2 Tilde Emilsson -02 Dörbyskolan 6.32 308.
3 Ida Tabbert -02 Kalmar konståkningsklubb 6.33 291.
4 Cornelia Wigstadt -02 Falkenbergsskolan 6.42 315.
5 Filippa Petersson-02 Rinkabyholmskolan 6.58 311.
6 Elina Frödeberg -02 Sjöängsskolan 6.59 296.
7 Alva Stålfors-Korsar -02 Åbyskolan 7.13 306.
8 Alice Almström -02 Glömminge skola 7.13 289.
9 Thea Vikström -02 Sjöängsskolan 7.14 297.
10 Anna Källén -02 Falkenbergsskolan, klass 3B 7.18 287.
11 Thea Nilsson -02 Falkenbergsskolan, klass 3A 7.21 285.
12 Alma Karlsson -02   7.22 310.
13 Elin Zetterström -02 Falkenbergsskolan 7.24 314.
14 Tova Petersson -02 Falkenbergsskolan, klass 3B 7.25 288.
15 Erika Keanius -02 Västra Funkaboskolan, klass 3B 7.27 305.
16 Alice Eriksson -02 Trekantens skola 7.29 302.
17 Ella Berg -02 Västra Funkaboskolan 7.30 294.
18 Linnea Holmér -02 Trekantens skola 7.33 303.
19 Hilda Börjesson -02 Sjöängsskolan, klass 3C 7.49 299.
20 Hilda Andersson -02 Sjöängsskolan, klass 3C 7.50 298.
21 Alica Petersson -02 Läckebyskolan 7.54 292.
22 Laura Nilsson -02 Torslunda skola 8.12 301.
23 Annie Hallberg -02 Sjöängsskolan 8.16 295.
24 Astrid Palm -02 Falkenbergsskolan 8.23 283.
25 Rebecka Brandt -02 Sjöängsskolan, klass 3B 9.04 300.
26 Giselle Sjöberg -02 Kalmar konståkningsklubb 9.13 290.
27 Elvira Persson Stendahl -03 Åbyskolan 9.19 309.
28 Emma Rådeström -02 Falkenbergsskolan, klass 3B 9.30 286.
29 Fanny Olausson -02 Falkenbergsskolan 9.34 284.
30 Thea Petersson -02 Dörbyskolan 9.44 281.
31 Paulina Hecht-Hemmingsson -02 Åbyskolan 10.00 312.
32 Claudia Frick -02 Vasaskolan 10.41 304.
         
  Årskurs 3 pojkar 1500m    
1 Svante Janefrid -02 Västra Funkaboskolan 5.41 332.
2 Peter Schavon -02 Sjöängsskolan, klass 3C 5.45 327.
3 Melwin Strömqvist -02 Åbyskolan 6.06 329.
4 Gustav Hammargren -02 Sjöängsskolan, klass 3C 6.30 326.
5 Felix Erngård -02 Funkaboskolan, klass 3A 6.51 322.
6 Samuel von Zweigbergk -02 Falkenbergsskolan, klass 3A 7.08 321.
7 Kawa Tasin -02 Djurängsskolan 7.31 330.
8 Oliver Egertz -02 Sjöängsskolan, klass 3C 7.33 325.
9 André Axell -02 Torslunda 7.50 328.
10 Marcus Wahlstadt -02 Sjöängsskolan 7.53 331.
11 Erik Lange -02 Rocknebyskolan 8.22 323.
12 Gustav Hogland -02   10.13 324.
         
  Årskurs 4 flickor 1500m    
1. Rebecka Alvarez -01 Kalmar konståkningsklubb 6.21 349.
2. Nadja Rugland -01 Vasaskolan, klass 4A 6.22 353.
3. Maja Astevall -01 Nybro IF konståkning 6.36 351.
4. Hanna Bendelin -01 Västra Funkaboskolan, klass 4A 6.44 354.
5. Tilia Jönsson -01 Färjestadens skola 6.58 346.
6. Jennie Li -01 Kalmar konståkningsklubb 6.59 347.
7. My Skällberg -01 Kalmar konståkningsklubb 7.01 348.
8. Matilda Kårlin -01 Djurängsskolan 7.06 344.
9. Tilda Nordén -01 Djurängsskolan 7.20 345.
10. Ebba Thomsson -01 Djurängsskolan 7.31 343.
11. Tea Sundström -01 Sjöängsskolan, klass 4A 7.32 352.
12. Ammy Björk -01 Djurängsskolan 7.52 341.
         
  Årskurs 4 pojkar 1500m    
1. William Knutsson Gustafsson -01 Sjöängsskolan, klass 4A 5.37 381.
2. Noah Imbratt -01 Sjöängsskolan 5.38 376.
3. William Dolff -01 Åbyskolan 5.39 384.
4. Oskar Lindell -01 Åbyskolan, klass 4A 5.39 383.
5. Simon Lindblom -01 Sjöängsskolan, klass 4A 5.45 380.
6. Eric Österström -01 Ljungbyholmsskolan 5.49 375.
7. Edwin Hildingsson -01 Färjestadens skola 5.51 385.
8. Hampus Fredriksson -01 Rockneby 5.56 378.
9. Sebastian Pedersen -01 Sjöängsskolan 6.13 379.
10. Herman Sellerberg -01 Rinkabyholmsskolan, klass 4B 6.35 377.
11. Julia Sundin -01 Djurängsskolan 6.38 371.
12. Anton Elowson -01 Åbyskolan, klass 4A 6.56 382.
13. Arvid Johansson -01 Falkenbergsskolan 7.02 372.
14. Edvin Strandberg -01 Falkenbergsskolan 7.02 373.
15. Milton Danielsson -01 Funkaboskolan 7.03 374.
         
  Årskurs 5 flickor 1500m    
1. Lovisa Karlsson -00 Lindöskolan 5.59 409.
2. Tove-Lisa Larsson -00 Rocknebyskolan 6.19 411.
3. Julia Hammarkvist-00 Falkenbergsskolan 6.28 412.
4. Anna Huang -00 Kalmar konståkningsklubb 6.31 404.
5. Amanda Svallhed -00 Sjöängsskolan, klass 5B 6.49 410.
6. Veronica Henze -00 Kalmar konståkningsklubb 6.53 406.
7. Emelie Rylander -00 Gårdby skola 6.59 402.
8. Elin Johansson -00 Falkenbergsskolan 7.22 403.
9. Matilda Zetterström -00 Falkenbergsskolan, klass 5A 7.22 401.
10. Susanna Brodelius -00 Kalmar konståkningsklubb 7.45 405.
         
  Årskurs 5 pojkar 1500m    
1. Adam Nisic Wicksén -00 Kalmarsundsskolan, klass 5C 5.28 432.
2. Hugo Björkesjö -00 Köpings Skola 5.47 434.
3. Filip Karlsson -00 Rinkabyholmsskolan, klass 5A 5.55 435.
4. Oscar Kihlman -00 Rinkabyholmsskolan, klass 5A 6.04 437.
5. Simon Engstrand -00 Ljungbyholmsskolan, klass 5A 6.24 436.
6. Fabian Lindblad -00 Djurängsskolan 6.44 438.
7. Anton Arvidsson -00 Kalmarsundsskolan, klass 5C 7.20 433.
8. Jacob Lundin -00 Djurängsskolan 7.23 431.