<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat  
Resultat Friidrottsskolan 2012
 
Arrangör: Högby IF
Plats: Högby IP
Ledare: Katarina & Carl-Gustaf Nilsson
Ungdomsledare: Mattias Olander, Evelina Dahlberg, Marcus Nilsson, Johanna
  Nilsson, Ken Slättengren, Simon Assarsson, Ida Storm.
Sekreteriatet: Christer Möller
Väderlek: Må-On sol och 24°C, To & Fr mulet och 18ºC
Deltagande: 14st pojkar & 13st flickor gjorde 232st starter
 
Datum Gren Plac. Namn Klubb e.d. Resultat Vind Lopp
               
      P17        
To 5.7 100m 1. Gustav Lindqvist -96 Högby IF 14.14 -2.6 Lopp 5
               
On 4.7 400m 1. Ken Slättengren -95 Högby IF 54.83   Lopp 15
    2. Gustav Lindqvist -96 Högby IF 1.22.67    
               
On 4.7 110m Häck 1. Gustav Lindqvist -96 Högby IF 21.95 -1.0 Lopp 11
               
To 5.7 Stav 1. Gustav Lindqvist -96 Högby IF 3.00    
               
Må 2.7 Längd 1. Gustav Lindqvist -96 Högby IF 4.87    
               
On 4.7 Diskus 1. Gustav Lindqvist -96 Högby IF 26.31 1.5 kg  
    2. Ken Slättengren -95 Högby IF 25.28    
               
To 5.7 Slägga 1. Gustav Lindqvist -96 Högby IF 24.79 5.0 kg  
               
On 4.7 Spjut 1. Gustav Lindqvist -96 Högby IF 29.83 700g  
               
      P13        
To 5.7 80m 1. Lukas Nilsson -00 Högby IF 12.53 -3.3 Lopp 4
    2. Ivar Glasberg -00 Högby IF 13.27    
    3. Melker Torslén -00 Högby IF 13.34    
    4. Olle Sundström -00 Högby IF 14.11    
    5. Calle Hector -00 Högby IF 14.27    
               
On 4.7 200m 1. Johan Lindqvist -99 Högby IF 32.58 -2.8 Lopp 12
    2. Lukas Nilsson -00 Högby IF 32.97    
               
On 4.7 200m 1. Ivar Glasberg -00 Högby IF 37.27   Lopp 13
    2. Calle Hector -00 Högby IF 38.29    
    3. Olle Sundström -00 Högby IF 41.31    
               
On 4.7 60m Häck 1. Johan Lindqvist -99 Högby IF 11.01 -2.7 Lopp 1
    2. Melker Torslén -00 Högby IF 13.35    
    3. Ivar Glasberg -00 Högby IF 13.50    
               
On 4.7 60m Häck 1. Lukas Nilsson -00 Högby IF 12.95 -1.5 Lopp 2
    2. Calle Hector -00 Högby IF 14.46    
    3. Olle Sundström -00 Högby IF 14.40    
               
On 4.7 60m Häck 1. Johan Lindqvist -99 Högby IF 11.26 -1.8 Lopp 5
    2. Ivar Glasberg -00 Högby IF 13.24    
    3. Melker Torslén -00 Högby IF 13.39    
               
On 4.7 60m Häck 1. Lukas Nilsson -00 Högby IF 12.88 -1.5 Lopp 6
    2. Calle Hector -00 Högby IF 14.41    
    3. Olle Sundström -00 Högby IF 14.43    
               
Fr 6.7 1500m Hinder 1. Calle Hector -00 Högby IF 7.10.44    
    2. Billy Nilsson -00 Högby IF 7.44.80    
    3. Lukas Nilsson -00 Högby IF 7.52.04    
    4. Olle Sundström -00 Högby IF 8.01.25    
               
On 4.7 Höjd 1. Johan Lindqvist -99 Högby IF 1.45    
    2. Lukas Nilsson -00 Högby IF 1.25    
    3. Olle Sundström -00 Högby IF 1.25    
    4. Melker Torslén -00 Högby IF 1.25    
    5. Ivar Glasberg -00 Högby IF 1.15    
    6. Calle Hector -00 Högby IF 1.05    
               
To 5.7 Stav 1. Johan Lindqvist -99 Högby IF 2.20    
    2. Melker Torslén -00 Högby IF 1.80    
    3. Olle Sundström -00 Högby IF 1.70    
    4. Lukas Nilsson -00 Högby IF 1.60    
    5. Ivar Glasberg -00 Högby IF 1.10    
               
Må 2.7 Längd 1. Hampus Holmberg -00 Högby IF 4.21    
    2. Melker Torslén -00 Högby IF 3.98    
    3. Lukas Nilsson -00 Högby IF 3.87    
    4. Ivar Glasberg -00 Högby IF 3.62    
    5. Olle Sundström -00 Högby IF 3.29    
    6. Calle Hector -00 Högby IF 3.06    
               
Må 2.7 Längd 1. Johan Lindqvist -99 Högby IF 4.54    
               
Fr 6.7 Tresteg 1. Melker Torslén -00 Högby IF 8.50    
    2. Billy Nilsson -00 Högby IF 8.34    
    3. Lukas Nilsson -00 Högby IF 8.18    
    4. Ivar Glasberg -00 Högby IF 7.69    
    5. Calle Hector -00 Högby IF 7.02    
    6. Olle Sundström -00 Högby IF 6.98    
               
On 4.7 Diskus 1. Johan Lindqvist -99 Högby IF 30.67 0.6 kg  
               
Fr 6.7 Diskus 1. Melker Torslén -00 Högby IF 21.75 600g  
    2. Billy Nilsson -00 Högby IF 18.75    
    3. Olle Sundström -00 Högby IF 18.53    
    4. Lukas Nilsson -00 Högby IF 17.22    
    5. Ivar Glasberg -00 Högby IF 13.52    
    6. Calle Hector -00 Högby IF 13.11    
               
To 5.7 Slägga 1. Johan Lindqvist -99 Högby IF 22.72 3.0 kg  
    2. Olle Sundström -00 Högby IF 15.24    
    3. Melker Torslén -00 Högby IF 13.30    
    4. Calle Hector -00 Högby IF 12.73    
    5. Lukas Nilsson -00 Högby IF 12.33    
    6. Ivar Glasberg -00 Högby IF 11.16    
               
On 4.7 Spjut 1. Johan Lindqvist -99 Högby IF 27.12 400g  
               
      P11        
To 5.7 60m 1. Oliver Karlsson -01 Örgryte IS 10.03   Lopp 1
    2. Joakim Rudolfsson -02 Högby IF 10.47    
               
To 5.7 60m 1. Oliver Karlsson -01 Örgryte IS 10.37 -1.5 Lopp 6
      Joakim Rudolfsson -02 Högby IF 10.61    
               
To 5.7 200m 1. Joakim Rudolfsson -02 Högby IF 35.70 -2.8 Lopp 8
               
On 4.7 400m 1. Joakim Rudolfsson -02 Högby IF 1.35.12   Lopp 14
               
On 4.7 60m Häck 1. Oliver Karlsson -01 Örgryte IS 13.50 -1.4 Lopp 3
    2. Joakim Rudolfsson -02 Högby IF 14.37    
               
On 4.7 60m Häck 1. Oliver Karlsson -01 Örgryte IS 13.94 -2.0 Lopp 7
    2. Joakim Rudolfsson -02 Högby IF 14.68    
               
On 4.7 Höjd 1. Oliver Karlsson -01 Örgryte IS 1.20    
               
To 5.7 Höjd 1. Joakim Rudolfsson -02 Högby IF 1.05    
               
To 5.7 Stav 1. Oliver Karlsson -01 Örgryte IS 1.50    
               
Må 2.7 Längd 1. Oliver Karlsson -01 Örgryte IS 3.87    
               
Må 2.7 Längd 1. Joakim Rudolfsson -02 Högby IF 3,32    
               
On 4.7 Längd 1. Joakim Rudolfsson -02 Högby IF 3.36    
               
To 5.7 Tresteg 1. Joakim Rudolfsson -02 Högby IF 7.06    
               
Fr 6.7 Tresteg 1. Oliver Karlsson -01 Örgryte IS 7.36    
               
Ti 3.7 Kula 1. Joakim Rudolfsson -02 Högby IF 5.95 2.0 kg  
               
Fr 6.7 Diskus 1. Oliver Karlsson -01 Örgryte IS 16.60 600g  
    2. Joakim Rudolfsson -02 Högby IF 12.71    
               
On 4.7 Boll 1. Joakim Rudolfsson -02 Högby IF 25.28 300g  
               
To 5.7 Slägga 1. Oliver Karlsson -01 Örgryte IS 17.88 2.0 kg  
               
      P9        
To 5.7 60m 1. Oscar Toreld -03 Högby IF 10.51   Lopp 1
    2. Leo Nilsson -03 Högby IF 10.61    
               
To 5.7 60m 1. Leo Nilsson -03 Högby IF 11.04 -1.5 Lopp 6
      Oscar Toreld -03 Högby IF 11.07    
               
To 5.7 200m 1. Leo Nilsson -03 Högby IF 35.94 -2.8 Lopp 8
      Oscar Toreld -03 Högby IF 36.94    
               
On 4.7 400m 1. Leo Nilsson -03 Högby IF 1.23.53   Lopp 14
    2. Oscar Toreld -03 Högby IF 1.24.57    
               
On 4.7 Minihäck 60m 2. Leo Nilsson -03 Högby IF 13.22 -2.7 Lopp 1
               
On 4.7 Minihäck 60m 1. Oscar Toreld -03 Högby IF 14.36 -1.5 Lopp 2
               
On 4.7 Minihäck 60m 2. Leo Nilsson -03 Högby IF 13.10 -1.8 Lopp 5
               
On 4.7 Minihäck 60m 1. Oscar Toreld -03 Högby IF 13.45 -1.5 Lopp 6
               
Fr 6.7 1500m Hinder 1. Leo Nilsson -03 Högby IF 7.04.86    
    2. Oscar Toreld -03 Högby IF 8.05.39    
               
To 5.7 Höjd 1. Leo Nilsson -03 Högby IF 1.10    
               
Må 2.7 Längd 1. Oscar Toreld -03 Högby IF 3.24    
    2. Leo Nilsson -03 Högby IF 3.21    
               
On 4.7 Längd 1. Leo Nilsson -03 Högby IF 3.25    
    2. Oscar Toreld -03 Högby IF 3.21    
               
To 5.7 Tresteg 1. Leo Nilsson -03 Högby IF 6.97    
    2. Oscar Toreld -03 Högby IF 6.55    
               
Fr 6.7 Tresteg 1. Leo Nilsson -03 Högby IF 7.09    
    2. Oscar Toreld -03 Högby IF 6.60    
               
Ti 3.7 Kula 1. Leo Nilsson -03 Högby IF 5.03 2.0 kg  
    2. Oscar Toreld -03 Högby IF 5.82 2.0 kg  
               
Fr 6.7 Diskus 1. Oscar Toreld -03 Högby IF 13.99 600g  
    2. Leo Nilsson -03 Högby IF 10.82    
               
On 4.7 Boll 1. Leo Nilsson -03 Högby IF 23.14 300g  
    2. Oscar Toreld -03 Högby IF 19.59    
               
      P7        
On 4.7 400m 1. David Häggström -06 Högby IF 2.03.42   Lopp 14
               
On 4.7 Minihäck 60m 1. David Häggström -06 Högby IF 17.75 -2.0 Lopp 7
               
Må 2.7 Längd 1. David Häggström -06 Högby IF 2.01    
               
On 4.7 Längd 1. David Häggström -06 Högby IF 2.07    
               
To 5.7 Tresteg 1. David Häggström -06 Högby IF 4.54    
               
Fr 6.7 Kula 1. David Häggström -06 Högby IF 2.12 2.0 kg  
               
On 4.7 Boll 1. David Häggström -06 Högby IF 6.12 300g  
               
               
      F17        
To 5.7 100m 1. Ofelia Karlsson -96 Högby IF 14.99 -2.6 Lopp 5
               
On 4.7 200m 1. Ofelia Karlsson -96 Högby IF 31.06 -2.8 Lopp 12
               
To 5.7 200m 1. Evelina Dahlberg -95 Högby IF 29.78 -2.8 Lopp 8
               
On 4.7 100m Häck 1. Ofelia Karlsson -96 Högby IF 20.86 -1.0 Lopp 11
               
Må 2.7 Längd 1. Ofelia Karlsson -96 Högby IF 3.69    
               
To 5.7 Slägga 1. Ofelia Karlsson -96 Högby IF 14.95 4.0 kg  
               
      F15        
To 5.7 100m 1. Signe Larsson -97 Högby IF 15.25 -2.6 Lopp 5
    2. Wilma Nilsson -98 Högby IF 15.93    
    3. Jessica Boonsom -98 Högby IF 17.93    
               
On 4.7 200m 1. Elin Vertetics -98 Högby IF 29.20 -2.8 Lopp 12
               
On 4.7 200m 1. Wilma Nilsson -98 Högby IF 35.14   Lopp 13
               
On 4.7 80m Häck 1. Elin Vertetics -98 Högby IF 13.53 -1.8 Lopp 9
    2. Signe Larsson -97 Högby IF 17.38    
    3. Wilma Nilsson -98 Högby IF 17.88    
    4. Jessica Boonsom -98 Högby IF 18.48    
               
On 4.7 80m Häck 1. Elin Vertetics -98 Högby IF 13.32 -3.0 Lopp 10
    2. Signe Larsson -97 Högby IF 16.66    
    3. Wilma Nilsson -98 Högby IF 18.10    
    4. Jessica Boonsom -98 Högby IF 18.79    
               
Fr 6.7 100mH 84,0 1. Elin Vertetics -98 Högby IF 18.37 0.6  
               
               
Fr 6.7 1500m Hinder 1. Signe Larsson -97 Högby IF 7.00.10    
               
To 4.7 Stav 1. Signe Larsson -97 Högby IF 1.70    
      Jessica Boonsom -98 Högby IF 1.70    
      Wilma Nilsson -98 Högby IF dnf    
               
Må 2.7 Längd 1. Signe Larsson -97 Högby IF 4.07    
               
Fr 6.7 Längd 1. Jessica Boonsom -98 Högby IF 3.55    
               
Fr 6.7 Tresteg 1. Signe Larsson -97 Högby IF 8.49    
               
Fr 6.7 Kula 1. Signe Larsson -97 Högby IF 7.20 3.0 kg  
      Jessica Boonsom -98 Högby IF 5.92    
               
On 4.7 Diskus 1. Elin Vertetics -98 Högby IF 19.64 0.6 kg  
    2. Signe Larsson -97 Högby IF 18.58    
    3. Wilma Nilsson -98 Högby IF 16.93    
    4. Jessica Boonsom -98 Högby IF 14.54    
               
To 5.7 Slägga 1. Elin Vertetics -98 Högby IF 19.58 3.0 kg  
    2. Signe Larsson -97 Högby IF 17.30    
    3. Jessica Boonsom -98 Högby IF 15.90    
    4. Wilma Nilsson -98 Högby IF 9.37    
               
      F13        
To 5.7 80m 1. Julia Samuelsson -99 Högby IF 12.73 -2.0 Lopp 3
    2. Ellen Nilsson -00 Högby IF 12.86    
               
On 4.7 200m 1. Lovisa Karlsson -00 Högby IF 32.33   Lopp 13
      Ellen Nilsson -00 Högby IF 33.42    
               
On 4.7 60m Häck 1. Julia Samuelsson -99 Högby IF 13.29 -1.4 Lopp 3
               
On 4.7 60m Häck 1. Lovisa Karlsson -00 Högby IF 11.55 -1.8 Lopp 4
      Ellen Nilsson -00 Högby IF 13.77    
               
On 4.7 60m Häck 1. Lovisa Karlsson -00 Högby IF 11.64 -1.7 Lopp 8
      Ellen Nilsson -00 Högby IF 13.78    
               
Fr 6.7 1500m Hinder 1. Julia Samuelsson -99 Högby IF 6.39.58    
               
On 4.7 Höjd 1. Julia Samuelsson -99 Högby IF 1.45    
    2. Ellen Nilsson -00 Högby IF 1.35    
    3. Lovisa Karlsson -00 Högby IF 1.30    
               
To 5.7 Stav 1. Julia Samuelsson -99 Högby IF 1.80    
    2. Lovisa Karlsson -00 Högby IF 1.80    
               
Må 2.7 Längd 1. Lovisa Karlsson -00 Högby IF 4.36    
               
Må 2.7 Längd 1. Julia Samuelsson -99 Högby IF 3.75    
               
Fr 6.7 Tresteg 1. Julia Samuelsson -99 Högby IF 9.45    
               
On 4.7 Diskus 1. Julia Samuelsson -99 Högby IF 16.66 0.6 kg  
               
To 5.7 Slägga 1. Julia Samuelsson -99 Högby IF 24.58 2.0 kg  
    2. Lovisa Karlsson -00 Högby IF 17.80    
    3. Ellen Nilsson -00 Högby IF 15.70    
               
      F11        
To 5.7 60m 1. Rebecca Toreld -01 Högby IF 10.15 -3.0 Lopp 2
               
To 5.7 60m 1. Rebecca Toreld -01 Högby IF 10.17 -3.1 Lopp 5
               
On 4.7 200m 1. Rebecca Toreld -01 Högby IF 36.19 -2.8 Lopp 12
               
On 4.7 400m 1. Rebecca Toreld -01 Högby IF 1.22.69   Lopp 15
               
On 4.7 60m Häck 1. Rebecca Toreld -01 Högby IF 14.08 -1.8 Lopp 4
               
On 4.7 60m Häck 1. Rebecca Toreld -01 Högby IF 14.26 -1.7 Lopp 8
               
Fr 6.7 1500m Hinder 1. Rebecca Toreld -01 Högby IF 7.03.91    
               
Må 2.7 Längd 1. Rebecca Toreld -01 Högby IF 3.00    
               
Fr 6.7 Tresteg 1. Rebecca Toreld -01 Högby IF 7.49    
               
Fr 6.7 Diskus 1. Rebecca Toreld -01 Högby IF 12.70 600g  
               
To 5.7 Slägga 1. Rebecca Toreld -01 Högby IF 11.92 2.0 kg  
               
      F9        
To 5.7 60m 1. Alva Nilsson -04 Högby IF 14.14 -3.0 Lopp 2
               
On 4.7 400m 1. Alva Nilsson -04 Högby IF 2.05.81   Lopp 14
               
Må 2.7 Längd 1. Alva Nilsson -04 Högby IF 2.00    
               
On 4.7 Längd 1. Alva Nilsson -04 Högby IF 1.92    
               
To 5.7 Tresteg 1. Alva Nilsson -04 Högby IF 4.32    
               
On 4.7 Minihäck 60m 1. Alva Nilsson -04 Högby IF 17.29 -1.5 Lopp 2
               
On 4.7 Minihäck 60m 1. Alva Nilsson -04 Högby IF 14.55 -1.5 Lopp 6
               
Fr 6.7 Kula 1. Alva Nilsson -04 Högby IF 2.40 2.0 kg  
               
On 4.7 Boll 1. Alva Nilsson -04 Högby IF 7.38 300g  
               
      F7        
To 5.7 60m 1. Tova Nilsson -05 Högby IF 14.14 -3.0 Lopp 2
               
On 4.7 400m 1. Adeline Lindqvist -05 Högby IF 1.43.27   Lopp 14
    2. Clara Nilsson -05 Högby IF 1.55.82    
    3. Tova Nilsson -05 Högby IF 2.07.91    
               
On 4.7 Minihäck 60m 1. Clara Nilsson -05 Högby IF 14.45 -1.4 Lopp 3
               
On 4.7 Minihäck 60m 1. Tova Nilsson -05 Högby IF 20.03 -1.8 Lopp 4
               
On 4.7 Minihäck 60m 1. Adeline Lindqvist -05 Högby IF 18.30 -1.8 Lopp 5
               
Må 2.7 Längd 1. Clara Nilsson -05 Högby IF 2.45    
    2. Adeline Lindqvist -05 Högby IF 2.39    
    3. Tova Nilsson -05 Högby IF 2.31    
               
On 4.7 Längd 1. Adeline Lindqvist -05 Högby IF 2.41    
    2. Clara Nilsson -05 Högby IF 2.19    
    3. Tova Nilsson -05 Högby IF 1.95    
               
To 5.7 Tresteg 1. Tova Nilsson -05 Högby IF 4.60    
    2. Adeline Lindqvist -05 Högby IF 4.12    
               
Fr 6.7 Kula 1. Clara Nilsson -05 Högby IF 2.13 2.0 kg  
    2. Tova Nilsson -05 Högby IF 1.75    
               
On 4.7 Boll 1. Adeline Lindqvist -05 Högby IF 5.95 300g  
    2. Clara Nilsson -05 Högby IF 5.89    
    3. Tova Nilsson -05 Högby IF 5.26    
               
Resultat utom Friidrottsskolan
               
On 4.7 Spjut 1. Jonathan Persson -90 Högby IF 45.77 800g Män
    2. Mattias Olander -92 Högby IF 37.17   Män
    3. Ken Slättengren -95 Högby IF 22.34   P17
               
               
To 5.7 Slägga 1. Marcus Nilsson -91 Högby IF 34.43 7.26 kg Män
    2. Simon Assarsson -91 IFK Växjö 30.13   Män
    3. Mattias Olander -92 Högby IF 21.52   Män
               
To 5.7 Slägga 1. Carl-Gustaf Nilsson -52 Högby IF 19.20 5.0 kg M60
               
To 5.7 Slägga 1. Katarina Nilsson -56 Högby IF 21.27 4.0 kg k
               
To 5.7 Slägga 1. Katarina Nilsson -56 Högby IF 27.07 3.0 kg K55