<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat  
Resultat DM 5000m m.m. 13 juli 2012
 
Inlagt i Ölandsspelen.
 
  MÄN 5000 M Heat A, 19:40        
1. Jonas Andersson -77 Högby IF 15.26.31 M35    
2. Martin Lundqvist -90 IK Sisu, Nässjö 15.31.0m M    
3. Gustav Milesson -92 Högby IF 15.32.49 M    
4. Hans Brolund -81 Enhörna IF 15.33.67 Ej DM    
5. Rickard Claesson -83 IK Hakarpspojkarna 16.11.74 M    
6. David Peterson -82 Apladalens LK 16.17.98 M    
7. Sonny Karlsson -67 Högby IF 16.24.21 M45    
8. Mikael Bäcklund -84 Högby IF 16.24.59 M  
9. Christofer Fogel -84 Högby IF 16.28.05 M    
10. Marcus Petersson -93 Högby IF 16.42.14 P19    
11. Tobias Ingvarsson -76 Högby IF 16.49.14 M35    
12. Anders Dahlström -60 Högby IF 16.55.94 M50    
13. Markus Andersson -85 Högby IF 17.30.82 M    
14. Fredrik Lundqvist -77 IK Sisu, Nässjö 17.33.90 M35    
             
  MÄN 5000 M Heat B, 19:10        
1. Daniel Allard -76 Eskilstuna FI 17.34.66 Ej DM    
2. Ola Slättengren -63 Högby IF 17.36.88 M45    
3. Mattias Håkansson -79 Glasrikets RC 17.44.12 M    
4. Joacim Martinsson -72 Växjö LK 17.47.52 M40    
5. Rickard Svensson -85 Oskarshamns SK 17.51.11 M    
6. Stefan Johansson -80 IK Sisu, Nässjö 17.55.92 M    
7. Martin Bondesson -86 Glasrikets RC 18.03.45 M    
8. Anders Rehn -66 Ålems OK 18.24.16 M45    
9. Stefan Virtanen -71 IK Sisu, Nässjö 18.34.91 M40    
10. Mattias Berggren -74 Hultsfreds LK 18.52.41 M35    
11. Rickard Lundqvist -87 IK Sisu, Nässjö 19.07.05 M    
12. Gustav Petersson -80 Wärnamo SK 19.12.98 M    
13. Sandy Bengtsson -63 Oskarshamns SK 19.26.64 M45    
14. Thomas Holmström -63 Ålems OK 19.30.35 M45    
15. Kent Lindblad -71 Högby IF 19.49.86 M40    
             
  MÄN 5000 M Heat C, 18:40        
1. Kenneth Gysing -57 FK Studenterna 19.38.52 Ej DM    
2. Tobias Olsson -73 Växjö LK 19.43.09 M35    
3. Per Gysing -60 FK Studenterna 20.39.26 Ej DM    
4. Lennart Peterson -55 Wärnamo SK 21.00.04 M55    
5. Dan Rundqvist -67 Lessebo OK 23.59.93 M45    
6. Folke Lundberg -45 Högby IF 24.18.21 M65    
7. Owe Gustavsson -56 IK Vista 25.33.86 M55    
8. Håkan Andersson -45 Skillingaryds FK 27.34.53 M65    
9. Bernt Carlsson -33 Persnäs AIF 28.04.14 M75    
10. Örjan Ohlsson -46 Stensjöns IF 28.22.85 M65    
11. Conny Andersson -37 Anderstorps OK 31.41.24 M75    
             
  MÄN 5000 M Samlad DM-lista        
1. Jonas Andersson -77 Högby IF 15.26.31 M35 A 6p
2. Martin Lundqvist -90 IK Sisu, Nässjö 15.31m M A 5p
3. Gustav Milesson -92 Högby IF 15.32.49 M A 4p
- Hans Brolund -81 Enhörna IF 15.33.67 Ej DM A  
4. Rickard Claesson -83 IK Hakarpspojkarna 16.11.74 M A 3p
5. David Peterson -82 Apladalens LK 16.17.98 M A 2p
6. Sonny Karlsson -67 Högby IF 16.24.21 M45 A 1p
7. Mikael Bäcklund -84 Högby IF 16.24.59 M A
8. Christofer Fogel -84 Högby IF 16.28.05 M A  
9. Marcus Petersson -93 Högby IF 16.42.14 P19 A  
10. Tobias Ingvarsson -76 Högby IF 16.49.14 M35 A  
11. Anders Dahlström -60 Högby IF 16.55.94 M50 A  
12. Markus Andersson -85 Högby IF 17.30.82 M A  
13. Fredrik Lundqvist -77 IK Sisu, Nässjö 17.33.90 M35 A  
- Daniel Allard -76 Eskilstuna FI 17.34.66 Ej DM B  
14. Ola Slättengren -63 Högby IF 17.36.88 M45 B  
15. Mattias Håkansson -79 Glasrikets RC 17.44.12 M B  
16. Joacim Martinsson -72 Växjö LK 17.47.52 M40 B  
17. Rickard Svensson -85 Oskarshamns SK 17.51.11 M B  
18. Stefan Johansson -80 IK Sisu, Nässjö 17.55.92 M B  
19. Martin Bondesson -86 Glasrikets RC 18.03.45 M B  
20. Anders Rehn -66 Ålems OK 18.24.16 M45 B  
21. Stefan Virtanen -71 IK Sisu, Nässjö 18.34.91 M40 B  
22. Mattias Berggren -74 Hultsfreds LK 18.52.41 M35 B  
23. Rickard Lundqvist -87 IK Sisu, Nässjö 19.07.05 M B  
24. Gustav Petersson -80 Wärnamo SK 19.12.98 M B  
25. Sandy Bengtsson -63 Oskarshamns SK 19.26.64 M45 B  
26. Thomas Holmström -63 Ålems OK 19.30.35 M45 B  
- Kenneth Gysing -57 FK Studenterna 19.38.52 Ej DM C  
27. Tobias Olsson -73 Växjö LK 19.43.09 M35 C  
28. Kent Lindblad -71 Högby IF 19.49.86 M40 B  
- Per Gysing -60 FK Studenterna 20.39.26 Ej DM C  
29. Lennart Peterson -55 Wärnamo SK 21.00.04 M55 C  
30. Dan Rundqvist -67 Lessebo OK 23.59.93 M45 C  
31. Folke Lundberg -45 Högby IF 24.18.21 M65 C  
32. Owe Gustavsson -56 IK Vista 25.33.86 M55 C  
33. Håkan Andersson -45 Skillingaryds FK 27.34.53 M65 C  
34. Bernt Carlsson -33 Persnäs AIF 28.04.14 M75 C  
35. Örjan Ohlsson -46 Stensjöns IF 28.22.85 M65 C  
36. Conny Andersson -37 Anderstorps OK 31.41.24 M75 C  
             
  P19          
1. Marcus Petersson -93 Högby IF 16.42.14 P19 A 2,5p
             
  M35          
1. Jonas Andersson -77 Högby IF 15.26.31 M35 A 2p
2. Tobias Ingvarsson -76 Högby IF 16.49.14 M35 A  
3. Fredrik Lundqvist -77 IK Sisu, Nässjö 17.33.90 M35 A  
4. Mattias Berggren -74 Hultsfreds LK 18.52.41 M35 B  
5. Tobias Olsson -73 Växjö LK 19.43.09 M35 C  
             
  M40          
1. Joacim Martinsson -72 Växjö LK 17.47.52 M40 B 2p
2. Stefan Virtanen -71 IK Sisu, Nässjö 18.34.91 M40 B  
3. Kent Lindblad -71 Högby IF 19.49.86 M40 B  
             
  M45          
1. Sonny Karlsson -67 Högby IF 16.24.21 M45 A 2p
2. Ola Slättengren -63 Högby IF 17.36.88 M45 B  
3. Anders Rehn -66 Ålems OK 18.24.16 M45 B  
4. Sandy Bengtsson -63 Oskarshamns SK 19.26.64 M45 B  
5. Thomas Holmström -63 Ålems OK 19.30.35 M45 B  
6. Dan Rundqvist -67 Lessebo OK 23.59.93 M45 C  
             
  M50          
1. Anders Dahlström -60 Högby IF 16.55.94 M50 A 1p
             
  M55          
1. Lennart Peterson -55 Wärnamo SK 21.00.04 M55 C 2p
2. Owe Gustavsson -56 IK Vista 25.33.86 M55 C  
             
  M65          
1. Folke Lundberg -45 Högby IF 24.18.21 M65 C 2p
2. Håkan Andersson -45 Skillingaryds FK 27.34.53 M65 C  
3. Örjan Ohlsson -46 Stensjöns IF 28.22.85 M65 C  
             
  M75          
1. Bernt Carlsson -33 Persnäs AIF 28.04.14 M75 C 2p
2. Conny Andersson -37 Anderstorps OK 31.41.24 M75 C  
             
  KVINNOR 5000 M          
- Hanna Keiser -89 Enhörna IF 19.08.50 Ej DM    
1. Terese Friman -84 Glasrikets RC 19.46.29 K   6p
2. Helena Jonsson Sjöqvist-64 Glasrikets RC 20.39.93 K45   5p
3. Matilda Holmström -88 Ålems OK 23.33.54 K   4p
4. Katarina Nilsson -56 Högby IF 23.48.30 K55   3p
5. Git Karlsson -68 Högby IF 24.55.09 K40   2p
6. Anita Svensson -58 Högby IF 25.04.24 K50   1p
             
  K40          
1. Git Karlsson -68 Högby IF 24.55.09 K40   1p
             
  K45          
1. Helena Jonsson Sjöqvist-64 Glasrikets RC 20.39.93 K45   1p
             
  K50          
1. Anita Svensson -58 Högby IF 25.04.24 K50   1p
             
  K55          
2. Katarina Nilsson -56 Högby IF 23.48.30 K55   1p
             
  P17 3000 M          
- Ludvig Danielsson -95 IK Norrköping FI 9:25.58 Ej DM    
1. Filip Andersson -95 Skillingaryds FK 9:27.31     4p
2. Ken Slättengren -95 Högby IF 10:00.59     3p
             
  F19 3000 M          
- Emilia Ohlin -93 UF Contact 10:42.28 Ej DM    
             
  P15 2000 M          
1. Johan Davidsson -97 IFK Växjö 6:47.57     2p
             
  F15 2000 M          
1. Elin Brink -97 Markaryds FK 7:08.81     4p
2. Alma Evebring -97 Wärnamo SK 8:00.76     3p
             
  P14 2000 M          
1. Anton Persson -98 Tranås AIF 7:33.55     3p
2. Philip Roselius -98 IFK Växjö 7:35.75     2p
             
  F14 2000 M          
1. Wilma Johansson -98 Wärnamo SK 7:49.14     3p
2. Julia Arvidsson -98 IFK Växjö 7:50.80     2p
             
  Poäng till Eric Walls vandringspris        
  Högby IF 33p        
  Glasrikets RC 12p        
  Wärnamo SK 8p        
  IFK Växjö 6p        
  IK Sisu, Nässjö 5p        
  Markaryds FK 4p        
  Skillingaryds FK 4p        
  Ålems OK 4p        
  IK Hakarpspojkarna 3p        
  Tranås AIF 3p        
  Växjö LK 2p        
  Apladalens LK 2p        
  Persnäs AIF 2p