<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat  
Preliminära resultat ÖM i friidrott 2012
Nu premiär med ÖM i mångkamp för män och P/F13.
 
Datum: Sön-mån 22-23 juli. Plats: Högby IP. Arrangör: Högby IF, FIK Färjestaden
Tävlingsledare: Calle Nilsson. Väder: Soligt och drygt 20 grader, ganska stark sydlig vind.
 
  MÄN 100 M Söndag   +2.0  
1. Mattias Olander -92 Högby IF 11.63 725p  
2. Elias Engström -97 FIK Färjestaden 13.16    
3. Jonathan Persson -90 Högby IF 13.53 382p  
4. Markus Andersson -85 Högby IF 14.60 233p  
           
  MÄN 400 M Söndag      
1. Mattias Olander -92 Högby IF 56.41 543p  
2. Jonathan Persson -90 Högby IF 1.00.63 392p  
3. Markus Andersson -85 Högby IF 1.02.76 324p  
           
  MÄN 1500 M Måndag      
1. Markus Andersson -85 Högby IF 4.40.47 677p  
  Tobias Nilsson -92 Alvesta FI 4.51.93 ej ÖM  
2. Jonathan Persson -90 Högby IF 4.57.53 574p  
3. Mattias Olander -92 Högby IF 6.06.56 238p  
           
  MÄN 5000 M Söndag      
1. Sonny Karlsson -67 Högby IF 16.35.54    
2. Tobias Ingvarsson -76 Högby IF 16.53.42    
- Anton Elmström -92 Ålems OK 17.01.32 ej ÖM  
3. Pär Wanby -64 Högby IF 17.44.14    
4. Markus Andersson -85 Högby IF 17.57.78    
- Anders Rehn -66 Ålems OK 18.49.19 ej ÖM  
           
  MÄN 110 M HÄCK Måndag   +2.6  
1. Mattias Olander -92 Högby IF 17.01 623p  
2. Jonathan Persson -90 Högby IF 22.54 176p  
3. Markus Andersson -85 Högby IF 23.68 117p  
           
  MÄN HÖJD Söndag      
1. Mattias Olander -92 Högby IF 1.65 504p  
2. Jonathan Persson -90 Högby IF 1.65 504p  
3. Markus Andersson -85 Högby IF 1.45 352p  
           
  MÄN STAV Måndag      
1. Mattias Olander -92 Högby IF 2.72 291p  
2. Arne Svensson -46 FIK Färjestaden 2.52    
3. Jonathan Persson -90 Högby IF 2.52 246p  
4. Chakkrit Chantrakon -99 FIK Färjestaden 2.32    
5. Markus Andersson -85 Högby IF 2.22 183p  
           
  MÄN LÄNGD Söndag      
1. Mattias Olander -92 Högby IF 6.12 +0.0 613p  
2. Jonathan Persson -90 Högby IF 4.87 +1.5 358p  
      4.74 +0,3 333p  
3. Markus Andersson -85 Högby IF 4.61 +1.7 310p  
           
  MÄN TRESTEG Söndag      
1. Marcus Nilsson -91 Högby IF 13.96 +1.9  
           
  MÄN KULA Söndag      
1. Marcus Nilsson -91 Högby IF 14.19    
  Martin Jönsson -90 Ullevi FK 13.49 ej ÖM  
2. Mattias Olander -92 Högby IF 11.90 600p  
3. Jonathan Persson -90 Högby IF 9.05 429p  
4. Markus Andersson -85 Högby IF 6.07 253p  
           
  MÄN DISKUS Måndag      
1. Marcus Nilsson -91 Högby IF 43.41    
2. Mattias Olander -92 Högby IF 31.69* 30.26 470p  
3. Jonathan Persson -90 Högby IF 27.53* 24.04 349p  
4. Markus Andersson -85 Högby IF 17.30 222p  
      *I kast nr 4-6 = i ÖM, ej mångk.
  MÄN SLÄGGA Söndag      
1. Marcus Nilsson -91 Högby IF 38.26    
           
  MÄN SPJUT Måndag      
1. Jonathan Persson -90 Högby IF 42.18 474p  
2. Mattias Olander -92 Högby IF 40.24 446p  
  Tobias Nilsson -92 Alvesta FI 31.11 ej ÖM  
3. Markus Andersson -85 Högby IF 16.85 119p  
           
  MÄN TIOKAMP Sön-mån      
1. Mattias Olander -92 Högby IF 5.053p +2.0 +0.0 +2.6  
2. Jonathan Persson -90 Högby IF 3.884pw +2.0 +1.5 +2.6  
      3.859p +2.0 +0.3 +2.6  
3. Markus Andersson -85 Högby IF 2.790pw* +2.0 +1.7 +2.6  
      *Inget längd-res med vind <= +1.4
  P15 100 M     +2.0  
1. Elias Engström -97 FIK Färjestaden 13.16    
           
  P15 100 M HÄCK Söndag   +1.5  
1. Elias Engström -97 FIK Färjestaden 15.14    
           
  P15 300 M HÄCK Måndag      
1. Elias Engström -97 FIK Färjestaden 45.00    
           
  P13 80 M Söndag   +2.1  
1. Chakkrit Chantrakon -99 FIK Färjestaden 11.27    
2. Lukas Nilsson -00 Högby IF 11.77    
3. Billy Nilsson -00 Högby IF 12.52    
           
  P13 600 M Söndag      
1. Chakkrit Chantrakon -99 FIK Färjestaden 2.02.22    
2. Billy Nilsson -00 Högby IF 2.02.93 573p  
3. Lukas Nilsson -00 Högby IF 2.12.49 411p  
           
  P13 60 M HÄCK Söndag   +2.9  
1. Billy Nilsson -00 Högby IF 12.27 575p  
2. Lukas Nilsson -00 Högby IF 12.45 547p  
           
  P13 HÖJD Söndag      
1. Billy Nilsson -00 Högby IF 1.40 806p  
2. Lukas Nilsson -00 Högby IF 1.25 631p  
           
  P13 LÄNGD ZON Söndag      
1. Chakkrit Chantrakon -99 FIK Färjestaden 4.51 +2.1 4.20 +1.6
2. Lukas Nilsson -00 Högby IF 3.95 +2.7 563p 3.84 +1.3
3. Billy Nilsson -00 Högby IF 3.92 +2.1 553p  
      3.85 +0.4 529p  
           
  P13 TRESTEG ZON Söndag      
1. Lukas Nilsson -00 Högby IF 8.78 +1.8  
2. Billy Nilsson -00 Högby IF 8.69 -0.1  
           
  P13 KULA 3,0 Söndag      
1. Lukas Nilsson -00 Högby IF 7.03    
2. Billy Nilsson -00 Högby IF 6.41    
           
  P13 DISKUS 0,6 Söndag      
1. Billy Nilsson -00 Högby IF 21.50    
2. Lukas Nilsson -00 Högby IF 19.80    
           
  P13 SPJUT 400 Söndag      
1. Lukas Nilsson -00 Högby IF 29.87    
2. Billy Nilsson -00 Högby IF 26.19    
           
  P13 Kast med liten boll Söndag      
1. Billy Nilsson -00 Högby IF 37.96 654p  
2. Lukas Nilsson -00 Högby IF 31.87 514p  
           
  P13 FEMKAMP Söndag      
1. Billy Nilsson -00 Högby IF 3.161pw +2.9 +2.1  
      3.137p +2.9 +0.4  
2. Lukas Nilsson -00 Högby IF 2.666pw* +2.9 +2.7  
      *Inget längd-res med vind <= +1.1
  P11 60 M Söndag   +2.6  
1. Martin Wallén -01 FIK Färjestaden 10.08    
           
  P11 600 M Söndag      
1. Oliver Mittbroth -02 FIK Färjestaden 3.17.06    
           
  P11 HÖJD Söndag      
1. Leo Nilsson -03 Högby IF 1.00    
2. Oliver Mittbroth -02 FIK Färjestaden 0.85    
           
  P11 LÄNGD ZON Söndag      
1. Martin Wallén -01 FIK Färjestaden 3.60 +1.7  
2. Oliver Mittbroth -02 FIK Färjestaden 2.58 +1.1  
           
  P11 KULA 2,0 Söndag      
1. Martin Wallén -01 FIK Färjestaden 7.06    
2. Oliver Mittbroth -02 FIK Färjestaden 6.24    
3. Ted Lennartsson -04 FIK Färjestaden 3.94    
4. Lucas Tinnert -04 FIK Färjestaden 3.79    
           
  P11 SPJUT 400 Söndag      
1. Martin Wallén -01 FIK Färjestaden 16.25    
2. Oliver Mittbroth -02 FIK Färjestaden 9.65    
3. Ted Lennartsson -04 FIK Färjestaden 7.01    
           
  P9 60 M Söndag   +0.7  
1. Leo Nilsson -03 Högby IF 10.26    
2. Widhar Rhodin -03 FIK Färjestaden 10.93    
3. Lucas Tinnert -04 FIK Färjestaden 11.49    
4. Ted Lennartsson -04 FIK Färjestaden 11.79    
           
  P9 600 M Söndag      
1. Leo Nilsson -03 Högby IF 2.14.47    
2. Lucas Tinnert -04 FIK Färjestaden 2.33.72    
3. Widhar Rhodin -03 FIK Färjestaden 2.40.08    
4. Ted Lennartsson -04 FIK Färjestaden 2.42.98    
           
  P9 LÄNGD ZON Söndag      
1. Leo Nilsson -03 Högby IF 3.48 -0.3  
2. Widhar Rhodin -03 FIK Färjestaden 3.06 +0.5  
3. Lucas Tinnert -04 FIK Färjestaden 2.91 +0.3  
4. Ted Lennartsson -04 FIK Färjestaden 2.30 -1.4  
           
  KVINNOR 100 M Söndag      
1. Emmy Andersson -97 FIK Färjestaden 13.71 +2.0 Heat 1
1. Ofelia Karlsson -96 Högby IF 14.04 +2.0 Heat 1
2. Ebba Sjögren -98 FIK Färjestaden 14.76 +2.1 Heat 2
           
  KVINNOR 400 M Söndag      
1. Ofelia Karlsson -96 Högby IF 1.09.11    
2. Frida Össmar -77 Högby IF 1.10.69    
3. Git Karlsson -68 Högby IF 1.23.08    
           
  KVINNOR 1500 M Söndag      
1. Frida Össmar -77 Högby IF 5.31.60    
2. Katarina Nilsson -56 Högby IF 6.46.66    
           
  KVINNOR 100 M HÄCK     +1.5  
1. Nikki Berglund -94 FIK Färjestaden 17.24    
           
  KVINNOR HÖJD Söndag      
1. Nikki Berglund -94 FIK Färjestaden 1.55    
           
  KVINNOR KULA 4,0 Söndag      
1. Nikki Berglund -94 FIK Färjestaden 9.10    
2. Emma Persson -93 Högby IF 8.43    
3. Katarina Nilsson -56 Högby IF 6.31    
4. Git Karlsson -68 Högby IF 5.77    
           
  KVINNOR DISKUS 1,0 Söndag      
1. Emma Persson -93 Högby IF 24.15    
2. Nikki Berglund -94 FIK Färjestaden 23.48    
3. Katarina Nilsson -56 Högby IF 16.69    
           
  KVINNOR SLÄGGA 4,0 Söndag      
1. Katarina Nilsson -56 Högby IF 22.33    
2. Emma Persson -93 Högby IF 21.12    
           
  KVINNOR SPJUT 600 Söndag      
1. Nikki Berglund -94 FIK Färjestaden 31.75    
2. Emma Persson -93 Högby IF 22.94    
           
  F17 100 M     +2.0  
1. Ofelia Karlsson -96 Högby IF 14.04    
           
  F17 400 M Söndag      
1. Ofelia Karlsson -96 Högby IF 1.09.11    
           
  F17 LÄNGD Söndag      
1. Ofelia Karlsson -96 Högby IF 4.32 +2.7 3.96 +0.4
           
  F17 KULA 3,0 Söndag      
1. Ofelia Karlsson -96 Högby IF 7.94    
           
  F15 100 M Söndag      
1. Emmy Andersson -97 FIK Färjestaden 13.71 +2.0 Heat 1
2. Ebba Sjögren -98 FIK Färjestaden 14.76 +2.1 Heat 2
           
  F15 HÖJD Söndag      
1. Ebba Sjögren -98 FIK Färjestaden 1.25    
           
  F15 KULA 3,0 Söndag      
1. Emmy Andersson -97 FIK Färjestaden 8.89    
2. Ebba Sjögren -98 FIK Färjestaden 6.97    
           
  F13 80 M Söndag   +2.1  
1. Moa Andersson -00 FIK Färjestaden 13.45    
           
  F13 600 M Söndag      
1. Lovisa Karlsson -00 Högby IF 2.08.54 602p  
  Jakki Berglund -99 FIK Färjestaden DNS    
           
  F13 60 M HÄCK Söndag   -0.6  
1. Jakki Berglund -99 FIK Färjestaden 10.30 1036p  
2. Lovisa Karlsson -00 Högby IF 10.61 973p  
           
  F13 HÖJD Söndag      
1. Lovisa Karlsson -00 Högby IF 1.51 998p  
2. Jakki Berglund -99 FIK Färjestaden 1.42 895p  
           
  F13 LÄNGD ZON Söndag      
1. Lovisa Karlsson -00 Högby IF 4.62 +3.7 850p 4.56 +0.7
2. Jakki Berglund -99 FIK Färjestaden 4.61 +0.8 847p  
           
  F13 TRESTEG ZON Söndag      
1. Lovisa Karlsson -00 Högby IF 10.06 +2.0  
           
  F13 KULA 2,0 Söndag      
1. Moa Andersson -00 FIK Färjestaden 6.31    
           
  F13 SPJUT 400 Söndag      
1. Jakki Berglund -99 FIK Färjestaden 31.46    
           
  F13 Kast med liten boll Söndag      
1. Jakki Berglund -99 FIK Färjestaden 32.97 792p  
2. Lovisa Karlsson -00 Högby IF 24.34 530p  
           
  F13 FEMKAMP Söndag      
1. Lovisa Karlsson -00 Högby IF 3.953p -0.6 +3.7  
- Jakki Berglund -99 FIK Färjestaden DNF    
           
  F11 60 M Söndag   +2.6  
1. Nadja Lennartsson -01 FIK Färjestaden 10.10    
2. Elin Tinnert -01 FIK Färjestaden 10.12    
3. Cornelia Nilsson -02 FIK Färjestaden 10.77    
           
  F11 600 M Söndag      
1. Nadja Lennartsson -01 FIK Färjestaden 2.12.91    
2. Elin Tinnert -01 FIK Färjestaden 2.23.11    
3. Tilia Jönsson -01 FIK Färjestaden 2.30.11    
4. Cornelia Nilsson -02 FIK Färjestaden 2.33.79    
           
  F11 HÖJD Söndag      
1. Nadja Lennartsson -01 FIK Färjestaden 1.15    
2. Tilia Jönsson -01 FIK Färjestaden 1.05    
3. Cornelia Nilsson -02 FIK Färjestaden 1.00    
4. Molly Sturesson -03 FIK Färjestaden 0.95    
5. Elin Tinnert -01 FIK Färjestaden 0.90    
           
  F11 LÄNGD ZON Söndag      
1. Nadja Lennartsson -01 FIK Färjestaden 3.48 +2.0  
2. Tilia Jönsson -01 FIK Färjestaden 3.38 +1.3  
3. Cornelia Nilsson -02 FIK Färjestaden 3.05 +0.4  
4. Elin Tinnert -01 FIK Färjestaden 2.85 +0.2  
           
  F11 KULA 2,0 Söndag      
4. Cornelia Nilsson -02 FIK Färjestaden 5.76    
1. Nadja Lennartsson -01 FIK Färjestaden 5.72    
3. Wilma Salebäck -03 FIK Färjestaden 5.12    
4. Elin Tinnert -01 FIK Färjestaden 4.47    
           
  F11 SPJUT 400 Söndag      
1. Nadja Lennartsson -01 FIK Färjestaden 13.58    
2. Cornelia Nilsson -02 FIK Färjestaden 12.45    
3. Tilia Jönsson -01 FIK Färjestaden 9.45    
           
  F9 60 M Söndag   +0.6  
1. Molly Sturesson -03 FIK Färjestaden 10.61    
2. Nelly Össmar -03 Högby IF 10.70    
3. Wilma Salebäck -03 FIK Färjestaden 10.78    
4. Elsa Juhlin -03 FIK Färjestaden 10.88    
5. Stina Hedberg -04 FIK Färjestaden 11.55    
6. Tove Andersson -04 FIK Färjestaden 12.33    
           
  F9 600 M Söndag      
1. Nelly Össmar -03 Högby IF 2.31.80    
2. Molly Sturesson -03 FIK Färjestaden 2.34.84    
           
  F9 LÄNGD ZON Söndag      
1. Wilma Salebäck -03 FIK Färjestaden 3.38 +1.0  
2. Nelly Össmar -03 Högby IF 3.00 +1.9  
3. Molly Sturesson -03 FIK Färjestaden 2.99 0.0  
4. Elsa Juhlin -03 FIK Färjestaden 2.95 +2.0  
5. Stina Hedberg -04 FIK Färjestaden 2.65 +1.2  
6. Tove Andersson -04 FIK Färjestaden 2.59 0.0