<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat  
Ölands Marathon 2012
 
Datum: Lördag 28 juli. Plats: Löttorps centrum Arrangör: Högby IF ,Tävlingsledare: Calle Nilsson.
Väder: 20-25 grader och kvavt, måttlig sydöstlig vind. Startande: 65 st män, 18st kvinnor (8+3st DNF).
 
Plac. Namn Klubb e.d. Tid   Klass
          1a=fet
  Män        
1 Frans Heijbel -77 IF Linnéa 2.51.26   M35
2 Björn Morén -87 IK Akele 2.52.16   M
3 Fredrik Ssaarnak -72 Brittatorps TK 3.03.40   M40
4 Johannes Erixon -77 FK Studenterna 3.03.52   M35
5 Sven Jansson -68 Högby IF 3.06.27 ÖM M40
6 Andrzej Pietrzak -75 Szakale Balut Lódz 3.07.11   M35
7 Henrik Jaensson -75 Älvsjö 3.11.42   M35
8 Ivar Carlson -73 Vassmolösa 3.18.27   M35
9 Bjørn Gjerde -55 BUL, Norge 3.18.52   M55
10 Johan Westlund -79 Göteborg 3.19.04   M
11 Fredrik Engdahl -76 Ryssbergets IK 3.24.09   M35
11 Jonas Persson -66 Oskarshamn 3.24.09   M45
13 Maciej Rakowski -73 Szakale Balut Lódz 3.24.34   M35
14 Ulrik Ottosson -66 Emmaboda 3.25.05   M45
15 Sebastian Lantz Winberg -84 LK Springmaskarna 3.25.31   M
16 Marcus Byström -86 Oxbergs IF 3.28.24   M
17 Niklas Fredlund -65 Axa Sports Club 3.30.51   M45
18 Fredrik Grip -71 Söderbärke 3.35.11   M40
19 Leif Hemlin -49 Rånäs 4H 3.41.05   M60
20 Håkan Nilsson -61 Kävlinge RC 3.44.09   M50
21 Rickard Petrich -74 Motala 3.45.04   M35
22 Harald Lööf -61 Stockholm 3.46.49   M50
23 Kristian Johannesson -80 Landskrona 3.48.52   M
23 Torbjörn Svensson -76 IK Jogg 3.48.52   M35
25 Gunnar Bergmark -61 338 Småland 3.50.55   M50
26 Lennart Adolfsson -62 Anderstorps OK 3.54.04   M50
27 Mats Sandahl -67 Nacka 3.54.09   M45
28 Jonas Byström -77 Metrolit Byggnads AB 3.54.41   M35
29 Roger Backman -67 Din Psykolog i Östergötland 3.55.52   M45
30 Peter Karlsson -55 IF Jogg 4.00.21   M55
31 Peter Lager -59 Kristianstad 4.05.18   M50
32 Björn Jälén -76 x 4.06.33   M35
33 Freddie Olsson -88 Trelleborg 4.07.00   M
34 Paul Simon -77 London 4.07.22   M35
35 Magnus Hedin -60 Växjö LK 4.08.16   M50
36 Stig Hörberg -43 Växjö Norra IF 4.08.23   M65
37 Niklas Olsson -73 Pantern Running Club 4.08.30   M35
38 Niclas Thorin Kalmar 4.10.31    
39 Leif Johansson -53 Volvo Aero IF 4.11.58   M55
40 Peder Yderhag -63 Svenljunga 4.14.13   M45
41 Patrik Lundblad -80 Simlångsdalens IF 4.20.31   M
42 Kjell Hågestad -44 IFK Borgholm 4.24.41 ÖM M65
43 Matti Pylkkänen -50 Gamleby OK 4.28.32   M60
44 Björn Tibbelin -75 Växjö Löparkamrater 4.34.03   M35
45 Håkan Lindberg -68 Salem 4.34.19   M40
46 Lennart Olsson -61 Simlångsdalens IF 4.37.18   M50
47 Ingo Beyersdorff -57 Kullabo runners 4.45.31   M55
48 Owe Gustavsson -56 IK Vista 4.47.14   M55
49 Jörgen Nilsson -50 Vi som springer 4.50.16   M60
50 Christer Martisse -42 Uppsala 4.52.02   M70
51 Jakub Zuber -84 Mönsterås 4.56.00   M
52 Jens Rydberg -58 Växjö LK 5.07.04   M50
52 Håkan Sjöö -40 Växjö LK 5.07.04   M70
54 Hans-Ove Lindeskov -49 Team UltraSweden LK 5.12.37   M60
55 Per-Owe Hvitfeldt -43 IFK Mora 5.13.41   M65
56 Anders Hidefjäll -40 Västerås FK 5.24.55   M70
57 Örjan Ohlsson -46 Stensjöns IF 5.40.57   M65
  Mikael Lindberg -72 Salem dnf   M40
  Anders Liljencrantz -65 Högby IF dnf ÖM M45
  Tomas Widell -68 Tullinge dnf   M40
  Mikael Rasmusson -67 Sävedalen dnf   M45
  Jean-Yves Guichard -71 Bourrbon-Lancey, Frankrike dnf   M40
  Markus Andersson -85 Högby IF dnf ÖM M
  Rune Englund Tenhult dnf   M50
  Martin Nilsson -78 Jönköping dnf   M
           
  Kvinnor        
1 Petra Skiöld -75 Ryssbergets IK 3.08.38   K35
2 Kinue Taga -72 Montreal, Canada 3.31.22   K40
3 Stina Nordström -77 Runday IF 3.44.58   K35
4 Pia Soe Gramm Mogensen -58 Risskov, Danmark 3.53.10   K50
5 Linda Bengtsson -85 Klåveröds Skidklubb 3.57.12   K
6 Anette Grinde Lundeberg -60 Rånäs 4H 3.58.12   K50
7 Lena Karlberg -80 Högby IF 4.01.00 ÖM K
8 Emelie Andersson -84 IK Hakarpspojkarna 4.04.04   K
9 Elin Beyersdorff -89 Växjö LK 4.06.32   K
10 Katarina Hedin -66 Växjö LK 4.08.12   K45
11 Athena Winblad -86 Luleå 4.10.41   K
12 Erika Holm -82 Stockholm 4.28.58   K
13 Karin Beyersdorff -64 Växjö LK 4.52.48   K45
14 Anna Otocka -88 Szakale Balut Lódz 4.58.47   K
15 Maritha Johansson -51 Vi som springer 5.15.49   K60
  Madeleine Bengtsson -84 Landskrona dnf   K
  Samira Izzat -69 Lund dnf   K40
  Liv Ahlborg -67 Enerum dnf   K45