<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat  
Preliminära resultat Lag-DM 2012
 
 
Datum: Söndag 29 juli. Plats: Högby IP. Väder: Mulet, småblåsigt och +20ºC
Arrangörer: Högby IF, FIK Färjestaden, Kalmar SK, Oskarshamns SK Tävlingsledare: Calle Nilsson.
 
Män          
100m       -1.0  
1. FI Kalmarsund Filip Nilsson -92 11.31   5 p
2. Högby IF Mattias Olander -92 11.37   4 p
3. Oskarshamns SK Jacob Folkesson -96 11.64   3 p
4. IK Hakarpspojkarna Eric Larsson -93 11.65   2 p
5. IK Sisu Patrik Nilsson -98 12.32   1 p
           
200m       -0.9  
1. Högby IF Mattias Olander -92 23.01   5 p
2. IK Hakarpspojkarna Eric Larsson -93 23.12   4 p
3. Oskarshamns SK Jacob Folkesson -96 23.58   3 p
4. FI Kalmarsund Carl Alvelid -95 25.62   2 p
5. IK Sisu Patrik Nilsson -98 28.11   1 p
           
400m          
1. FI Kalmarsund Filip Nilsson -92 49.38   5 p
2. Högby IF Marcus Nilsson -91 53.92   4 p
3. IK Hakarpspojkarna Adrian Almqvist -95 55.51   3 p
4. IK Sisu Josef Carlsson -90 56.66   2 p
5. Oskarshamns SK Erik Sandsten -98 1.02.27   1 p
           
800m          
1. Oskarshamns SK Patrik Nilsson -92 2.01.51   5 p
2. IK Sisu Martin Lundqvist -90 2.02.35   4 p
3. Högby IF Marcus Petersson -93 2.07.89   3 p
4. IK Hakarpspojkarna Adrian Almqvist -95 2.15.86   2 p
5. FI Kalmarsund Adam Kjellnäs -96 2.23.14   1 p
           
1500m          
1. Oskarshamns SK Johan Sandsten -95 4.24.72   5 p
2. IK Sisu Martin Lundqvist -90 4.25.50   4 p
3. Högby IF Christofer Fogel -84 4.33.31   3 p
4. IK Hakarpspojkarna Rickard Claesson -83 5.48.45   2 p
5. FI Kalmarsund Carl Alvelid -95 5.48.77   1 p
           
5000m          
1. Högby IF David Nilsson -87 15.07.92   5 p
2. IK Hakarpspojkarna Rickard Claesson -83 16.05.13   4 p
3. IK Sisu Fredrik Lundqvist -77 18.09.59   3 p
4. Oskarshamns SK Richard Svensson -85 18.23.82   2 p
  FI Kalmarsund Vakant dns   p
           
110mH       -1.0  
1. IK Hakarpspojkarna Petter Gustavsson -94 16.31   5 p
2. FI Kalmarsund Micael Fagö -94 17.87   4 p
3. Högby IF Tobias Juhlin -92 18.04   3 p
4. IK Sisu Thomas Svensson -88 21.68   2 p
5. Oskarshamns SK Sandy Bengtsson -63 26.35   1 p
           
400mH          
1. Högby IF Ken Slättengren -95 59.65   5 p
2. IK Hakarpspojkarna Jesper Starck -93 1.04.40   4 p
3. IK Sisu Thomas Svensson -88 1.06.43   3 p
4. Oskarshamns SK Mats Wendel -71 1.10.21   2 p
5. FI Kalmarsund Emil Quick -95 1.11.50   1 p
           
3000mH          
1. Högby IF Gustav Milesson -92 9.47.08   5 p
2. IK Sisu Josef Carlsson -90 10.40.68   4 p
3. Oskarshamns SK Mats Wendel -71 12.41.37   3 p
4. FI Kalmarsund Hannes Carlsson -93 13.13.39   2 p
  IK Hakarpspojkarna Rickard Emilsson -89 dnf   p
           
Höjd          
1. IK Hakarpspojkarna Petter Gustavsson -94 1.80   5 p
2. Högby IF Olle Willsund -94 1.80   4 p
3. Oskarshamns SK Christoffer Bengtsson -95 1.75   3 p
4. FI Kalmarsund Anders Iwarsson -95 1.50   2 p
5. IK Sisu Tommy Dahlbom -83 1.10   1 p
           
Stav          
1. FI Kalmarsund Micael Fagö -94 4.50   5 p
2. Oskarshamns SK Tomas Fanta -68 3.40   4 p
3. Högby IF Zef Kolaj -94 3.30   3 p
4. IK Sisu Fredrik Lundqvist -77 2.10   2 p
5. IK Hakarpspojkarna Anders Grönvall -70 2.10   1 p
           
Längd          
1. Högby IF Marcus Nilsson -91 6.12 -1.0 5 p
2. IK Sisu Tobias Lundqvist -80 6.04 0.0 4 p
3. FI Kalmarsund Anders Iwarsson -95 5.82 -0.9 3 p
4. IK Hakarpspojkarna Johan Damgren -86 5.81 -1.4 2 p
5. Oskarshamns SK Tomas Fanta -68 5.57 -0.8 1 p
           
Tresteg          
1. IK Sisu Tobias Lundqvist -80 13.27 -1.2 5 p
2. IK Hakarpspojkarna Johan Damgren -86 12.97 0.0 4 p
3. Högby IF Olle Willsund -94 12.42 -0.5 3 p
4. FI Kalmarsund Emil Quick -95 11.45 -0.9 2 p
5. Oskarshamns SK Sandy Bengtsson -63 8.92 -0.7 1 p
           
Kula 7.26          
1. Oskarshamns SK Robert Nilsson -94 12.38   5 p
2. IK Sisu Peter Fritz -74 11.79   4 p
3. Högby IF Tobias Juhlin -92 10.51   3 p
4. IK Hakarpspojkarna Svante Curenstam -85 9.75   2 p
5. FI Kalmarsund Tomas Lindén -56 6.20   1 p
           
Diskus 2.0          
1. Högby IF Erik Romberg -90 37.87   5 p
2. Oskarshamns SK Robert Nilsson -94 28.83   4 p
3. IK Sisu Jonathan Gunninge -96 28.33   3 p
4. IK Hakarpspojkarna Tommy Sagemar -90 26.90   2 p
5. FI Kalmarsund Tomas Lindén -56 21.85   1 p
           
Slägga 7.26          
1. Högby IF Erik Romberg -90 53.78   5 p
2. IK Hakarpspojkarna Tommy Sagemar -90 32.35   4 p
3. IK Sisu Peter Fritz -74 29.25   3 p
4. FI Kalmarsund Hannes Carlsson -93 19.36   2 p
5. Oskarshamns SK Mikael Johansson -78 12.87   1 p
           
Spjut 800          
1. Oskarshamns SK Christoffer Bengtsson -95 46.74   5 p
2. IK Sisu Jonathan Gunninge -96 41.50   4 p
3. Högby IF Jonathan Persson -90 41.47   3 p
4. IK Hakarpspojkarna Svante Curenstam -85 40.35   2 p
5. FI Kalmarsund Adam Kjellnäs -96 19.62   1 p
      p
           
  Stafett 1000 m        
1. Högby IF Mattias Olander -92 2.05.82   5 p
    Olle Willsund -94      
    Ken Slättengren -95      
    Marcus Nilsson -91      
           
2. IK Hakarpspojkarna Petter Gustavsson -94 2.06.31   4 p
    Eric Larsson -93      
    Jesper Starck -93      
    Adrian Almqvist -95      
           
3. Oskarshamns SK Sandy Bengtsson -63 2.06.96   3 p
    Jacob Folkesson -96      
    Patrik Nilsson -92      
    Johan Sandsten -95      
           
4. IK Sisu Jonathan Gunninge -96 2.16.53   2 p
    Tobias Lundqvist -80      
    Thomas Svensson -88      
    Josef Carlsson -90      
           
5. FI Kalmarsund Carl Alvelid -95 dns   p
    Emil Quick -95      
    Anders Iwarsson -95      
    Micael Fagö -94      
           
  Poäng:        
1. Högby IF 73 p      
2. Oskarshamns SK 52 p, 4 st. grensegrar      
3. IK Hakarpspojkarna 52 p, 2 st. grensegrar      
4. IK Sisu 52 p, 1 st. grensegrar      
5. FI Kalmarsund 38 p      
         
  Eric Walls vandringspris    
1. Högby IF 30 p      
2. Oskarshamns SK 25 p      
3. IK Hakarpspojkarna 20 p      
4. IK Sisu 15 p      
5. FI Kalmarsund 10 p      

Kvinnor          
100m       -0.3  
1. IK Hakarpspojkarna Ellen Wikström -93 13.20   3 p
2. FI Kalmarsund Evelinn Hammarström -97 14.28   2 p
  Högby IF Evelina Dahlberg -95 dq   p
           
200m       -1.4  
1. IK Hakarpspojkarna Julia Seigerroth -97 26.90   3 p
2. Högby IF Evelina Dahlberg -95 28.33   2 p
3. FI Kalmarsund Klara Alvelid -96 32.61   1 p
           
400m          
1. IK Hakarpspojkarna Clara Holmqvist -97 1.08.34   3 p
2. Högby IF Julia Samuelsson -99 1.11.12   2 p
3. FI Kalmarsund Klara Alvelid -96 1.14.50   1 p
           
800m          
1. Högby IF Frida Össmar -77 2.38.70   3 p
2. FI Kalmarsund Vakant 2.39.38   2 p
3. IK Hakarpspojkarna Ingela Seigerroth -75 2.48.49   1 p
           
1500m          
1. IK Hakarpspojkarna Karin Spjuth -72 5.33.88   3 p
2. Högby IF Camilla Peterson -68 5.35.49   2 p
3. FI Kalmarsund Christina Iwarsson -65 6.12.78   1 p
           
5000m          
1. FI Kalmarsund Erika Lindeblad -93 20.42.32   3 p
2. Högby IF Camilla Peterson -68 20.53.39   2 p
3. IK Hakarpspojkarna Ingela Seigerroth -75 21.57.86   1 p
           
100mH       -1.1  
1. IK Hakarpspojkarna Ellen Wikström -93 17.01   3 p
2. FI Kalmarsund Evelinn Hammarström -97 18.73   2 p
3. Högby IF Johanna Nilsson -83 20.88   1 p
           
400mH          
3. IK Hakarpspojkarna Stina Jönsson -94 1.07.19   3 p
1. FI Kalmarsund Elin Lindeblad -95 1.07.93   2 p
2. Högby IF Johanna Nilsson -83 1.22.21   1 p
           
3000mH          
1. IK Hakarpspojkarna Karin Spjuth -72 12.33.57   3 p
2. Högby IF Frida Össmar -77 13.26.15   2 p
3. FI Kalmarsund Elin Iwarsson -91 14.29.94   1 p
           
Höjd          
1. FI Kalmarsund Jonna Lindéen -96 1.60   3 p
2. Högby IF Julia Samuelsson -99 1.50   2 p
3. IK Hakarpspojkarna Stina Jönsson -94 1.50   1 p
           
Stav          
1. FI Kalmarsund Elin Iwarsson -91 3.05   3 p
2. Högby IF Katherine Karlström -91 2.90   2 p
  IK Hakarpspojkarna Ingen deltagare dns   p
           
Längd          
1. FI Kalmarsund Jonna Lindéen -96 5.03 -0.8 3 p
2. IK Hakarpspojkarna Julia Seigerroth -97 4.66 -0.2 2 p
3. Högby IF Lovisa Karlsson -00 4.25 -0.5 1 p
           
Tresteg          
1. FI Kalmarsund Elin Lindeblad -95 10.50 -0.8 3 p
2. IK Hakarpspojkarna Martina Damgren -90 10.19 0.0 2 p
3. Högby IF Lovisa Karlsson -00 9.43 0.0 1 p
           
Kula 4.0          
1. IK Hakarpspojkarna Clara Holmqvist -97 9.46   3 p
2. Högby IF Emma Persson -93 8.71   2 p
3. FI Kalmarsund Alice Petersson -95 8.55   1 p
           
Diskus 1.0          
1. IK Hakarpspojkarna Anna Ek -73 33.64   3 p
2. Högby IF Emma Persson -93 26.62   2 p
3. FI Kalmarsund Lisa Johansson -96 24.10   1 p
           
Slägga 4.0          
1. IK Hakarpspojkarna Anna Ek -73 34.82   3 p
2. Högby IF Katarina Nilsson -56 22.24   2 p
3. FI Kalmarsund Lisa Johansson -96 16.36   1 p
           
Spjut 600          
1. Högby IF Katherine Karlström -91 28.77   3 p
2. FI Kalmarsund Evelyn Einebrant -95 27.63   2 p
3. IK Hakarpspojkarna Martina Damgren -90 25.65   1 p
           
  Stafett 1000m        
1. IK Hakarpspojkarna Ellen Wikström -93 2.28.71   3 p
    Clara Holmqvist -97      
    Stina Jönsson -94      
    Julia Seigerroth -97      
           
2. FI Kalmarsund Emilia Rundqvist -88 2.29.13   2 p
    Evelinn Hammarström -97      
    Jonna Lindéen -96      
    Elin Lindeblad -95      
           
3. Högby IF Lovisa Karlsson -00 2.39.43   1 p
    Katherine Karlström -91      
    Evelina Dahlberg -95      
    Julia Samuelsson -99      
           
  Poäng:        
1. IK Hakarpspojkarna 41 p      
2. FI Kalmarsund 34 p      
3. Högby IF 31 p      
         
  Eric Walls vandringspris      
1. IK Hakarpspojkarna 30 p      
2. FI Kalmarsund 25 p      
3. Högby IF 20 p