<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat  
Resultat Skälbyloppet 2013
 
Datum: Lördag 13 april   Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson
Plats: Skälby loge, Kalmar   Väder: Mulet, 6°C, lätt vind
Arrangör: Högby IF   Deltagare: 229 st REKORD
 
  Män 4 km   Start: 11:00 #
1 Christofer Fogel 84 Team Tete RC 13:19 4
2 Patrik Nilsson 92 Oskarshamns SK 13:37 8
3 Mikael Persson 67 Glasrikets RC 13:59 10
4 Christoffer Forsberg 90 Hälle IF 14:05 48
5 Simon Rohde 89 Högby IF 14:11 14
6 Martin Westling 94 Team Tete RC 14:22 55
7 Marcus Petersson 93 Team Tete RC 14:24 51
8 Anders Dahlström 60 Högby IF 14:26 15
9 Richard Svensson 85 Team tete RC 14:41 62
10 Anders Rehn 66 Högby IF 14:52 16
11 Mattias Håkansson 79 Glasrikets RC 14:57 64
12 Karl-Erik Andersson 58 Ålems OK 15:02 68
13 Peter Ekdahl 65 Emmaboda Verda OK 15:24 3
14 Robin Slättengren 91 Högby IF 15:33 11
15 Zef Kolaj 94 Högby IF 16:07 18
16 Henrik Övgård 77 Högby IF 16:18 59
17 Alex Weinfors 80 Lindome 16:18 12
18 Martin Örtendahl 77 Högby IF 16:20 9
19 Martin Gillgren 82 Oskarshamn SK 16:37 5
20 Mats Thörnblad 61 338 Småland 16:40 53
21 Jonas Carlsson 65 Kalmartravet 16:42 61
22 Ludwig Jälmestedt   Målilla-Mörlunda SKI 17:07 21
23 Alexander Fogel 90 Team Tete RC 17:32 52
24 Gustav Lindqvist 96 Högby IF 17:46 19
25 Emil Karlsson 99 Hornsö LK 17:50 6
26 Nicklas Karlsson 69 Hornsö LK 18:01 7
27 Mikael Johansson 74 Nybro ski 18:22 65
28 Göran Gustavsson 60 Glasrikets RC 18:54 57
29 Christer Persson 62 Högby IF 19:04 17
30 Tomas Frick 83 FK Göingarna 19:20 71
31 Viktor Gustavsson 92 Glasrikets RC 20:14 58
32 Rickard o Maja Nilsson   Lofthuset RC 21:04 77
33 Johan Gunnarsson 74 Oskarshamn SK 20:06 47
34 Magnus Svensson 84 Vetlanda 22:15 73
35 Jan Holmgren 63 Oskarshamn SK 23:10 13
36 Andreas Arnehall 78 Apoteket AB 25:09 20
37 Flemming Vedel Nielsen 45 Nordic Club Kalmar 25:53 69
38 Per-Ola Karlström 53 Högby IF 29:05 49
39 Sten Thelin   Högby IF 45:04 76
         
  Män 8 km   Start: 11:00 #
1 David Nilsson 87 Högby IF 25:44 127
2 Anton Rehn 92 Högby IF 27:10 128
3 Johan Sandsten 95 Oskarshamns SK 28:26 121
4 Henric Dernegård 81 Ålems OK 28:42 103
5 Per Markus Jönsson 73 Kalmar OK 28:53 165
6 Sonny Karlsson 67 Högby IF 28:58 126
7 Pär Wanby 64 Högby IF 30:09 164
8 Filip Kroon 89 Kalmar 30:46 161
9 Nisse Kjellberg 88   31:13 191
10 Stefan Löfhede   Glasrikets RC 31:16 170
11 Magnus Kalén 74 Kalmar RC 31:18 152
12 Daniel Öberg 81 Västervik 31:25 184
13 Ivar Carlsson 73 Vassmolösa 31:36 171
14 Magnus Franzén 77 Emmaboda Verda OK 32:03 180
15 Hasan Bahtijaragic 82 Team Tete RC 32:29 169
16 Hannu Tahvanainen 69 Kalmar 32:37 153
17 Kent Krawe 59 SOK Viljan 32:55 163
18 Johan Högström 66 Kalmar RC 33:39 158
19 Tony Rohr 72 Kalmar 34:14 119
20 Abdelouahab Boussefres 68 Oskarshamn SK 35:01 102
21 Fabian Johansson 97 Tvärskog 35:08 109
22 Alexander Leskovea 64 Nybro 35:11 177
23 Måns Larsson 69 Kalmar 35:37 190
24 David Englund 83 Sandviken 35:47 174
25 Slimo Safouane 51 Oskarshamn löpargrupp 36:11 120
26 Peter Joelsson 56 Ålems OK 36:23 107
27 Olof Ternemo 65 Ljungbyholm 36:36 122
28 Johan Sjögren 66 Södra IF 37:14 176
29 Andreas Axelsson 72 Högby IF 37:25 186
30 Jonas Håkansson 69 Kalmar 37:41 182
31 Leif Brandstedt 43 Björkhults IF 38:07 155
32 Anders Hildingsson 70 Oskarshamn 38:13 179
33 Niklas Olsson 85 Trekanten 38:35 117
34 Stefan Eriksson 60 Kalmar 40:11 104
35 Dan Petersson 64 Oskarshamn 40:12 172
36 Kristian Moolejski 43 Kalmar 40:36 154
37 Lavrent Marover 80   40:42 160
38 Tobias Johansson 78 Färjestaden 40:51 183
39 Henrik Olsson 82 Kalmar OK 40:54 116
40 Joakim Stenborg 70 Oskarshamns SK 41:13 124
41 Joakim Karlsson 86 Kalmar 41:17 111
42 Tony Dahlberg 67 Kalmar 41:38 130
43 Mikael Andersson 69 Kalmar 42:29 100
44 Denis Moutaf 86 Kalmar 42:50 113
45 Jörgen Ohlsson 70 Kalmar 43:33 115
46 Marcus Franzén 76 Nybro 43:38 105
47 Ivar Glasberg 00 Högby IF 44:23 132
48 Dan Åberg 59 Apoteket AB 44:30 123
49 Hans Karlsson 71 Oskarshamn 44:59 110
50 Michael Heyne 71 Ljungbyholm 45:03 187
51 Magnus Schill 64 Kalmar 47:36 156
52 Antonio Nicoli 83 Kalmar 55:10 114
  Tobias Ingvarsson 76 Högby IF Bröt 131
  Henrik Ahlqvist 73 Kalmar RC Ej tid ?
           
  Kvinnor 4 km   Start: 11:00 #
1 Helena Jonsson Sjöqvist 64 Glasrikets RC 17:34 27
2 Iréne Carlsson 63 Glasrikets RC 17:45 56
3 Frida Össmar 77 Högby IF 18:00 37
4 Katarina Vuorensyrjä Persson 94 Högby IF 18:04 38
5 Anita Jönsson 63 Högby IF 19:21 67
6 Åsa Jönsson 91 Högby IF 19:23 66
7 Ida Persson 88 Högby IF 19:34 35
8 Karin Jansson 84 Södra IF 19:58 72
9 Nathalie Ågren 91 Oskarshamns SK 20:21 33
10 Ofelia Karlsson 96 Högby IF 20:26 34
11 Rebecka Liljegren 92 Målilla-Mörlunda SKI 20:33 29
12 Sofie Ellström 95 Mönsterås 21:27 60
13 Lilian Brorsson 47 Högby IF 22:18 23
14 Camilla Lindström 71 Högby IF 23:46 30
15 Linda Edin 73 Alstermo IF 23:53 63
16 Jenny Eriksson 74 Oskarshamn 24:00 24
17 Ida Hesselmark 79 Kråketorp 24:13 26
18 Rosita Karlsson 66 Torsås OK 24:22 28
19 Helena Martin 84 Oskarshamn 25:48 31
20 Susanne Gustavsson 60 Nybro 25:54 25
21 Katherine Karlsrtöm 91 Högby IF 28:17 50
22 Ida Karlsson 84 Varberg 28:17 74
23 Christina Söllscher 48 Högby IF 30:41 70
24 Birgit Larsson   Högby IF 45:02 75
         
  Kvinnor 8 km   Start: 11:00 #
1 Malin Fredriksson 77 Team Dobsom / Kalmar OK 32:49 157
2 Camilla Eknor 85 Stigmännen Karlshamn OK 33:05 175
3 Terese Friman 84 Glasrikets RC 33:13 189
4 Anna Andersson 75 Oskarshamns SK 35:12 147
5 Lisa Rosén 77 Högby IF 36:47 142
6 Martina Karlsson 81 Oskarshamn 36:51 138
7 Jenny Rådde 74 Kalmar 37:52 181
8 Ingela Svensson 76 Fliseryd 37:55 178
9 Karin Striegel 80 Oskarshamn 38:39 144
10 Camilla Persson 62 Högby IF 40:29 149
11 Louise Åkesson 75 Högby IF 40:49 150
12 Camilla Karlsson 68 Kalmar RC 40:56 166
13 Rosita Bladh 79 Oskarshamns SK 41:27 146
14 Berit Nilsson 63 Oskarshamn 41:40 162
15 Mathilda Söderbäck 91 Färjestaden motion 42:02 167
16 Pernilla Ek 68 Färjestaden motion 42:02 168
17 Git Karlsson 68 Högby IF 42:31 148
18 Iréne Rohde 56 Högby IF 42:49 185
19 Anita Svensson 58 Högby IF 43:10 151
20 Linda Karlsson 82 Torsås 44:27 137
21 Sara Holmqvist 86 Kalmar 44:35 134
22 Madelene Carlsson 68 Oskarshamn 45:57 173
23 Sara Ahlvin 83 Kalmar 46:20 133
24 Dalila Safouane 72 Oskarshamn löpargrupp 47:50 143
25 Lisbeth Johansson 55 Team sisters 48:31 136
26 Anette Karlsson 58 Team sisters 48:31 139
27 Wictoria Artebrant 74 Nybro Ski 50:42 159
28 Olga Maskenskaya 84 Kalmar 55:09 141
  Josefine Svensson 81 Kalmar Ej tid 145
           
  P15 4 km   Start: 11:00 #
1 Johan Lindqvist 99 Högby IF 19:43 259
2 Elias Lindblad 98 Högby IF 20:22 54
3 Albin Lindblad 98 Högby IF 20:23 44
4 Oscar Johansson 98 Föra AIK 21:05 40
           
  F15 4 km   Start: 11:00 #
1 Julia Samuelsson 99 Högby IF 19:22 46
2 Elin Vertetics 98 Högby IF 19:41 45
         
  P13 2 km   Start: 10:05 #
1 Alfons Stensson 00 Nybro SKI 07:47 249
2 Simon Carrington 00 Högby IF 07:48 202
3 Joakim Axelsson 00 Föra AIK 08:08 200
4 Simon Strand 00 Högby IF 08:29 204
5 Simon Lindblom 01 Hjälmö 08:40 262
6 Hampus Holmberg 00 Högby IF 09:03 203
7 Fabian Lindblad 00 Högby IF 10:24 205
8 Emil Johansson 01 Föra AIK 10:26 201
         
  F13 2 km   Start: 10:05 #
1 Lovisa Karlsson 00 Högby IF 09:21 207
2 Julia Madejska - Kalmar 11:18 246
3 Kajsa Ekdahl - - 13:21 240
           
  P11 1 km   Start: 10:05 #
1 Anton Hermansson 02 Högby IF 3:35 208
2 Leo Nilsson 03 Högby IF 3:40 247
3 Hampus Svahn 03 Kalmar RC Triathlon 3:52 271
4 Anton Stümpel 03 Kalmar SK 4:15 280
           
  F11 1 km   Start: 10:05 #
1 Tilde Emilsson 02 Högby IF 3:42 209
2 Hanna Lundberg 03 Högby IF 3:51 211
3 Felippa Högström 02 Färjestadens GoIF 3:57 268
4 Nelly Össmar 03 Högby IF 4:06 213
5 Elin Lindgren 02 Kalmar 4:06 257
6 Juni Rugland 03 Kalmar SK 4:19 212
7 Selma Lundin 02 Högby IF 4:38 215
8 Malva Jönsson 03 Högby IF 4:42 214
9 Alicia Gunnebrant 02 Högby IF 4:47 210
           
  P9 1 km   Start: 10:05 #
1 Milton Schill 04 Kalmar 3:49 251
2 Hugo Kalen 05 Kalmar RC 3:57 241
3 Noah Pettersson 05 Nybro SKI 4:00 248
4 Johannes Axelsson 04 Föra AIK 4:13 216
5 Joel Lundberg 06 Kalmar 4:19 245
6 Oskar Lindblom 05 Hjälmö 4:19 263
7 Filip Artebrant 05 Nybro SKI 4:27 272
8 Olle Collén 04 Kalmar 4:30 264
9 Olle Öhlin 05 Kalmar 4:31 250
10 Casper Kläppe 06 Kalmar 4:44 221
11 Vincent Schill 06 Kalmar 4:44 252
12 Gustav Kihlberg 04 Högby IF 4:47 220
13 Sam Grimheden 04 Högby IF 5:01 226
14 Jakob Högström 06 Nybro Slalomklubb 5:09 267
15 Adam Carlsson 04 Högby IF 5:11 224
16 Alvin Carlsson 06 Högby IF 5:14 225
17 Emil Örtendahl 05 Högby IF 5:38 222
18 Alexander Jilkén 06 Högby IF 5:54 219
19 Vilmer Vejen 06 Högby IF 5:54 223
20 Emil Hesselmark 06 Kråketorp 6:46 217
21 Adam Hesselmark 04 Kråketorp 6:46 218
22 Hugo Gefvert 09 Kalmar 7:17 253
23 Bemjamin Klemming 09 Högby IF 7:25 279
24 Otto Lindgren 09 Kalmar 7:42 258
           
  F9 1 km   Start: 10:05 #
1 Nina Tahvanainen 05 Kalmar 4:16 244
2 Maja Fredriksson 04 Kalmar OK 4:28 254
3 Alva Petersson 05 Högby IF 4:33 231
4 Alma Fredriksson 06 Kalmar OK 4:43 255
5 Linnéa Hermansson 05 Högby IF 4:44 227
6 Alice Gunnarsson 04 Oskarshamns SK 4:45 275
7 Embla Bjurling 05 Rinkabyholm 4:45 243
8 Ellen Ohlsson 04 Kalmar 4:47 230
9 Wilma Kullman Larsson 05 Högby IF 4:48 233
10 Ella Bendelin 04 Kalmar 4:48 242
11 Wanda Larsson 05 Kalmar 4:49 261
12 Saga Wollin-Lantz 04 Kalmar 4:50 276
13 Elsa Rådde 05 Högby IF 4:51 277
14 Minna Åkesson 05 Högby IF 4:58 237
15 Klara Håkansson 04 Kalmar 5:04 269
16 Maja Kihlberg 06 Högby IF 5:13 228
17 Elna Bladh 07 Oskarshamns SK 5:15 232
18 Adeline Lindqvist 05 Högby IF 5:30 239
19 Edith Sigurdsson 05 Helsingborg 5:32 265
20 Saga Fredriksson 08 Kalmar OK 5:50 256
21 Moa Andersson 06 Ålem 6:23 260
22 Nova Boye 05 Högby IF 6:35 273
23 Estelle Rosén 04 Kalmar 7:05 266
24 Beata Kullman Larsson 07 Högby IF 7:07 234
25 Molly Kläppe 09 Kalmar 7:23 229
26 Lisa Kullman Larsson 09 Högby IF 7:25 235
27 Lina Gren Tryselius 07 Högby IF 7:33 270
28 Emilia Rosén 08 Kalmar 13:07 278
29 Tuva Grimheden 07 Högby IF 13:38 238