<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat  
Resultat Ölandsspelen 7 juli 2013
Inkl. DM, JDM, UDM, VDM 5000m, 3000m, 2000m
 
Arrangör: Högby IF
Plats: Högby IP
Tävlingsledare o speaker: Carl-Gustaf Nilsson
Sekreteriat: Christer Möller
Tidtagning: Bertil Tinnert, Malte Vertetics
Väderlek: Soligt, varmt och 25 grader
Starter: 802 st
 
  MÄN 200 M HEAT 1 Vind +4.1    
1. Filip Nilsson -92 Kalmar SK 22.22    
2. Tomas Fanta -68 Oskarshamns SK 24.84    
3. Emil Quick -95 Kalmar SK 25.32    
4. Peter Engström -63 Huddinge AIS 26.61    
5. Olof Engdahl -58 Danderyds SK 30.10    
           
  MÄN 200 M HEAT 2 Vind +3.7    
1. Micael Fagö -94 Kalmar SK 23.11    
2. Joakim Stenström -96 IK Hinden 23.86    
3. Andreas Davidsson -95 IFK Växjö 25.20    
4. Peter Hellgren -64 Bålsta IK 25.95    
5. Tobias Ulegård -75 Västerås FIK 27.38    
           
  MÄN 200 M SAMLAD LISTA      
1. Filip Nilsson -92 Kalmar SK 22.22    
2. Micael Fagö -94 Kalmar SK 23.11    
3. Joakim Stenström -96 IK Hinden 23.86    
4. Tomas Fanta -68 Oskarshamns SK 24.84    
5. Andreas Davidsson -95 IFK Växjö 25.20    
6. Emil Quick -95 Kalmar SK 25.32    
7. Peter Hellgren -64 Bålsta IK 25.95    
8. Peter Engström -63 Huddinge AIS 26.61    
9. Tobias Ulegård -75 Västerås FIK 27.38    
10. Olof Engdahl -58 Danderyds SK 30.10    
           
  MÄN 800 M        
1. Ken Slättengren -95 Högby IF 2.01.17    
2. Robin Slättengren -91 Högby IF 2.15.69    
           
  Män DM 5000 meter     Heat  
1. Rickard Claesson -83 IK Hakarpspojkarna 15.36.09 A  
2. Tomas Olsson -77 Högby IF 15.37.28 A  
3. Gustav Milesson -92 Högby IF 15.38.82 A  
4. Anton Rehn -92 Högby IF 15.44.35 A  
Ej DM Daniel Hedström -79 FGF Gotland 15.55.37 A  
5. Pontus Johansson -94 IFK Växjö 16.13.87 A  
6. Johan Sandsten -95 Oskarshamns SK 16.14.46 A  
Ej DM Johan Gustafsson -76 GoIF Tjalve 16.17.88 A  
7. David Peterson -82 Apladalens LK 16.32.14 A  
8. Henric Dernegård -81 Ålems OK 16.48.30 A  
9. Sonny Karlsson -67 Högby IF 16.48.53 A  
10. Tobias Ingvarsson -76 Högby IF 16.54.95 A  
11. Marcus Petersson -93 Team Tete RC 16.58.20 A  
12. Markus Andersson -85 Högby IF 16.58.96 A  
13. Erik Sandsten -98 Oskarshamns SK 17.07.12 A  
14. Anders Dahlström -60 Högby IF 17.11.31 A  
15. Hannes Assarsson -91 IK Sisu, Nässjö 18.01.63 B  
16. Linus Dahlström -92 Högby IF 18.09.22 B  
17. Mattias Håkansson -79 Glasrikets RC 18.10.07 B  
18. Anders Rehn -66 Högby IF 18.42.23 B  
19. Carl-Gustaf Nilsson -52 Högby IF 18.55.93 B  
20. Tomas Holmström -63 Ålems OK 19.11.75 B  
21. Sandy Bengtsson -63 Oskarshamns SK 19.29.33 B  
Ej DM Per Gysing -60 FK Studenterna 19.56.79 B  
22. Arne Jacobsson -51 Södra Vi IF 20.10.82 C  
23. Anders Persson -67 Tranås AIF 20.14.80 B  
24. Lennart Peterson -55 Wärnamo SK 21.25.81 C  
25. Leif Brandstedt -43 Björkshults IF 21.37.78 C  
26. Stig-Göran Yngvesson -56 IK Vista 21.47.99 C  
27. Folke Lindqvist -47 Eksjö Södra IK 23.21.36 C  
28. Dan Rundqvist -67 Lessebo OK 24.07.85 C  
29. Håkan Andersson -45 Skillingaryds SK 28.48.47 C  
30. Örjan Ohlsson -46 Stensjöns IF 29.18.15 C  
31. Bernt Carlsson -33 Persnäs AIF 30.38.90 C  
           
  P19 JDM 5000 meter        
1. Pontus Johansson -94 IFK Växjö 16.13.87    
2. Johan Sandsten -95 Oskarshamns SK 16.14.46    
           
  M35 VDM 5000 meter        
1. Tomas Olsson -77 Högby IF 15.37.28    
2. Tobias Ingvarsson -76 Högby IF 16.54.95    
           
  M45 VDM 5000 meter        
1. Sonny Karlsson -67 Högby IF 16.48.53    
2. Anders Rehn -66 Högby IF 18.42.23    
3. Anders Persson -67 Tranås AIF 20.14.80    
4. Dan Rundqvist -67 Lessebo OK 24.07.85    
           
  M50 VDM 5000 meter        
1. Anders Dahlström -60 Högby IF 17.11.31    
2. Tomas Holmström -63 Ålems OK 19.11.75    
3. Sandy Bengtsson -63 Oskarshamns SK 19.29.33    
           
  M55 VDM 5000 meter        
1. Lennart Peterson -55 Wärnamo SK 21.25.81    
2. Stig-Göran Yngvesson -56 IK Vista 21.47.99    
           
  M60 VDM 5000 meter        
1. Carl-Gustaf Nilsson -52 Högby IF 18.55.93    
2. Arne Jacobsson -51 Södra Vi IF 20.10.82    
           
  M65 VDM 5000 meter        
1. Folke Lindqvist -47 Eksjö Södra IK 23.21.36    
2. Håkan Andersson -45 Skillingaryds SK 28.48.47    
3. Örjan Ohlsson -46 Stensjöns IF 29.18.15    
           
  M70 VDM 5000 meter        
1. Leif Brandstedt -43 Björkshults IF 21.37.78    
           
  M80 VDM 5000 meter        
1. Bernt Carlsson -33 Persnäs AIF 30.38.90    
           
  MÄN HÖJD        
1. Sebastian Engström -95 Huddinge AIS 1.73    
- Rasmus Elfgaard -94 Habo FIF-04 DNF    
           
  MÄN STAV     Banrekord!
1. Simon Assarsson -91 IFK Växjö 4.85 och Ö-spels-rek
2. Micael Fagö -94 Kalmar SK 4.50    
3. Marcus Nilsson -91 Högby IF 4.20    
4. Gustav Lindqvist -96 Högby IF 3.50    
5. Emil Quick -95 Kalmar SK 3.20    
6. Albin Suljov -97 FIK Färjestaden 3.20    
7. Chakkrit Chanprakhon -99 FIK Färjestaden 2.90    
8. Isak Suljov -00 FIK Färjesteden 2.50    
           
  MÄN LÄNGD        
1. Micael Fagö -94 Kalmar SK 6.05 2.6  
2. Tomas Fanta -68 Oskarshamns SK 6.03 3.6 5.94 1.9
3. Rasmus Elfgaard -94 Habo FIF-04 5.96 3.5 4.04 1.7
4. Filip Larsson -93 Eksjö Södra IK 5.60 3.2  
5. Emil Quick -95 Kalmar SK 5.54 3.1 5.30 2.0
           
  MÄN KULA        
1. Peter Fritz -74 IK Sisu, Nässjö 11.93    
2. Mattias Olander -92 Högby IF 11.83    
3. Filip Larsson -93 Eksjö Södra IK 11.52    
           
  MÄN DISKUS        
1. Per Rosell -87 Ullevi FK 47.53    
2. Marcus Nilsson -91 Högby IF 45.09    
3. Mattias Olander -92 Högby IF 32.69    
4. Filip Larsson -93 Eksjö Södra IK 30.50    
           
  MÄN SLÄGGA 7.26        
1. Peter Fritz -74 IK Sisu, Nässjö 28.70    
2. Mikael Johansson -78 Oskarshamns SK 19.38    
           
  MÄN SPJUT        
1. Sebastian Thörngren -93 IFK Växjö 65.04    
2. Marcus Nilsson -91 Högby If 50.67    
3. Christoffer Bengtsson -95 Oskarshamns SK 48.25    
           
  P17 100 M   Vind +3.1    
1. Albin Suljov -97 FIK Färjestaden 12.15    
2. Alexander Karlsson -97 Habo FIF-04 13.65    
           
  P17 800 M        
1. Anton Wretström -97 SK Graal 2.03.57    
2. Emil Karonen -96 IK Hinden 2.32.37    
           
  P17 UDM 3000 M        
1. Anton Wretström -97 SK Graal 10.04.80    
           
  P17 LÄNGD        
1. Albin Suljov -97 FIK Färjestaden 5.46 2.5 5.20 2.0
           
  P17 KULA 5,0        
1. Jonathan Gunninge -96 IK Sisu, Nässjö 13.76    
           
  P17 DISKUS 1,5        
1. Jonathan Gunninge -96 IK Sisu, Nässjö 41.93    
           
  P17 SPJUT 700        
1. Jan Jakoubek -97 IK Hinden 48.34    
2. Jacob Johansson -96 Turebergs FK 39.63    
           
  P15 100 M   Vind +2.9    
1. Elias Engström -98 FIK Färjestaden 12.33    
2. Ivan Milenkovic -98 FIF Gnistan 12.88    
           
  P15 UDM 2000 M        
1. Anton Persson -98 Tranås AIF 7.24.66    
           
  P15 100 M HÄCK   Vind +1.2    
1. Christoffer Karlsén -99 IK Hinden 14.25 Ölandsspelsrekord
2. Elias Engström -98 FIK Färjestaden 14.90
   
3. Jonathan Hirsh -98 Habo FIF-04 15.45    
4. Kevin Shepard -99 Habo FIF-04 16.43    
5. Lukas Sjökvist -99 IFK Växjö 17.42    
           
  P15 LÄNGD        
1. Jonathan Hirsh -98 Habo FIF-04 5.46 3.4  
2. Ivan Milenkovic -98 FIF Gnistan 5.20 3.8 5.04 1.9
           
  P15 KULA 4,0        
1. Elias Engström -98 FIK Färjestaden 10.58    
           
  P15 SPJUT 600        
1. Jonathan Hirsh -98 Habo FIF-04 42.30    
           
  P14 100 M   Vind +4.0    
1. Christoffer Karlsén -99 IK Hinden 11.53    
2. Chakkrit Chanprakhon-99 FIK Färjestaden 12.31    
3. Viktor Magnusson -99 FIK Färjestaden 12.35    
           
  P14 800 M        
1. Lukas Sjökvist -99 IFK Växjö 2.32.29    
           
  P14 LÄNGD        
1. Christoffer Karlsén -99 IK Hinden 5.84 2.8  
2. Chakkrit Chanprakhon-99 FIK Färjestaden 5.51 2.3  
3. Kevin Shepard -99 Habo FIF-04 5.26 3.1  
4. Johan Lindqvist -99 Högby IF 5.00 2.4  
5. Viktor Magnusson -99 FIK Färjestaden 4.86 1.6  
6. Kevin Henricsson -99 Alvesta FI 4.23 2.4  
           
  P14 HÖJD        
1. Johan Lindqvist -99 Högby IF 1.65    
2. Kevin Shepard -99 Habo FIF-04 1.62    
3. Anton Olsson -99 FIK Färjestaden 1.50    
           
  P14 DISKUS 1,0        
1. Kevin Shepard -99 Habo FIF-04 44.86 Ölandsspelsrekord
2. Simon Bjärnlöf Segerlind-00 Eksjö Södra IK 35.83    
3. Johan Lindqvist -99 Högby IF 26.38    
4. Anton Olsson -99 FIK Färjestaden 25.40    
           
  P14 SPJUT 600        
1. Kevin Shepard -99 Habo FIF-04 35.97    
2. Calle Kjellberg -99 IFK Växjö 32.87    
3. Anton Olsson -99 FIK Färjestaden 32.29    
4. Lukas Sjökvist -99 IFK Växjö 22.39    
5. Kevin Henricsson -99 Alvesta FI 21.72    
           
  P13 80 M HEAT 1 Vind -0.4    
1. Hampus Holmberg -00 Högby IF 10.68 Final  
2. Ivar Glasberg -00 Högby IF 12.19    
3. Hugo San José Vallejo -00 Skruvs IF 12.34    
4. Albin Hagberg -00 Katrineholms FI 13.09    
           
  P13 80 M HEAT 2 Vind +1.0    
1. Simon Bjärnlöf Segerlind-00 Eksjö Södra IK 10.96 Final  
2. Elias Svensson -00 Hammarby IF 10.99 Final  
3. Arvid Gussarsson -00 Hammarby IF 11.38 Final  
4. Lucas Nilsson -00 Högby IF 11.42 Final  
5. Ludvig Jönsson -00 IFK Växjö 11.58 Final  
6. Melker Torslén -00 Högby IF 12.00    
           
  P13 80 M FINAL Vind +3.3    
1. Hampus Holmberg -00 Högby IF 10.33  
2. Elias Svensson -00 Hammarby IF 10.77    
3. Simon Bjärnlöf Segerlind-00 Eksjö Södra IK 10.80    
4. Lucas Nilsson -00 Högby IF 11.26    
5. Arvid Gussarsson -00 Hammarby IF 11.34    
- Ludvig Jönsson -00 IFK Växjö DNS    
           
  P13 600 M        
1. Simon Strand -00 Högby IF 1.49.21    
2. Elias Svensson -00 Hammarby IF 1.52.36    
3. Albin Hagberg -00 Katrineholms FI 2.02.03    
4. Jakob Friberg -00 Skruvs IF 2.02.97    
           
  P13 60 M HÄCK   Vind -0.4    
1. Hampus Holmberg -00 Högby IF 10.01    
2. Victor Petersson -00 IFK Växjö 10.76    
3. Ludvig Jönsson -00 IFK Växjö 11.57    
4. Axel Karlsson -01 Kalmar SK 11.58    
5. Hugo San José Vallejo-00 Skruvs IF 12.15    
6. Ivar Glasberg -00 Högby IF 12.16    
           
  P13 HÖJD        
1. Billy Nilsson -00 Högby IF 1.40    
2. Jonathan Hagehed -00 IFK Växjö 1.40    
3. Melker Torslén -00 Högby IF 1.35    
4. Ivar Glasberg -00 Högby IF 1.25    
           
  P13 LÄNGD ZON        
1. Simon Jonson -00 Lidköping IS 4.95 0.9  
2. Isak Suljov -00 FIK Färjesteden 4.86 0.8  
3. Lukas Nilsson -00 Högby IF 4.68 3.4 4.58 1.3
4. Victor Petersson -00 IFK Växjö 4.55 1.7  
5. Jonathan Hagehed -00 IFK Växjö 4.33 2.0  
6. Ludvig Jönsson -00 IFK Växjö 4.27 1.0  
7. Arvid Gussarsson -00 Hammarby IF 4.23 0.0  
8. Jakob Friberg -00 Skruvs IF 3.97 1.3  
9. Ivar Glasberg -00 Högby IF 3.80 0.0  
10. Albin Hagberg -00 Katrineholms FI 3.80 0.0  
           
  P13 KULA 3,0        
1. Hampus Holmberg -00 Högby IF 11.90    
2. Simon Bjärnlöf Segerlind-00 Eksjö Södra IK 11.61    
3. Simon Strand -00 Högby IF 10.44    
4. Elias Svensson -00 Hammarby IF 9.36    
5. Simon Jonson -00 Lidköping IS 9.33    
6. Arvid Gussarsson -00 Hammarby IF 7.99    
           
  P13 DISKUS 0,6        
1. Simon Bjärnlöf Segerlind-00 Eksjö Södra IK 44.08 Ölandsspelsrekord
2. Hampus Holmberg -00 Högby IF 30.57    
3. Simon Strand -00 Högby IF 30.40    
           
  P13 SPJUT 400        
1. Simon Bjärnlöf Segerlind-00 Eksjö Södra IK 36.57    
2. Simon Jonson -00 Lidköping IS 31.84    
3. Melker Torslén -00 Högby IF 31.22    
4. Lukas Nilsson -00 Högby IF 31.00    
5. Billy Nilsson -00 Högby IF 30.48    
6. Hampus Holmberg -00 Högby IF 27.30    
7. Victor Petersson -00 IFK Växjö 22.57    
8. Simon Strand -00 Högby IF 21.04    
9. Albin Hagberg -00 Katrineholms FI 18.01    
           
  P12 80 M   Vind +1,9    
1. Elias Sahlin -01 IFK Lidingö 11.02    
2. Petter Roos -01 FIF Gnistan 11.52    
3. Erik Hennings -01 Trångsvikens IF 11.93    
4. Andreas Unosson -01 Oskarshamns SK 12.41    
           
  P12 600 M        
1. Erik Hennings -01 Trångsvikens IF 1.59.28    
2. Axel Jonasson -01 Högby IF 2.08.27    
           
  P12 HÖJD        
1. Elias Sahlin -01 IFK Lidingö 1.52 Ölandsspelsrekord
2. Isac Roselius -01 IFK Växjö 1.31    
3. Petter Roos -01 FIF Gnistan 1.15    
           
  P12 LÄNGD ZON        
1. Elias Sahlin -01 IFK Lidingö 4.55 0.0  
2. Petter Roos -01 FIF Gnistan 4.10 2.7 4.08 1.6
3. Isac Roselius -01 IFK Växjö 3.90 0.0  
4. Axel Jonasson -01 Högby IF 3.86 1.3  
           
  P12 KULA 3,0        
1. Milton Danielsson -01 Kalmar SK 8.98    
2. Hugo Karlsson -01 Götlunda IF 8.56    
3. Daniel Milenkovic -01 FIF Gnistan 8.38    
           
  P12 DISKUS 0,6        
1. Hugo Karlsson -01 Götlunda IF 28.95    
2. Axel Karlsson -01 Kalmar SK 24.90    
3. Milton Danielsson -01 Kalmar SK 21.94    
4. Felix Danielsson -01 Kalmar SK 12.03    
           
  P12 SPJUT 400        
1. Hugo Karlsson -01 Götlunda IF 31.83    
2. Kasper Linnér -01 IFK Växjö 27.47    
3. Axel Karlsson -01 Kalmar SK 25.93    
4. Daniel Milenkovic -01 FIF Gnistan 23.22    
5. Isac Roselius -01 IFK Växjö 21.82    
6. Erik Hennings -01 Trångsvikens IF 18.75    
7. Petter Roos -01 FIF Gnistan 17.20    
8. Milton Danielsson -01 Kalmar SK 16.03    
9. Felix Danielsson -01 Kalmar SK 15.34    
           
  P11 60 M   Vind +2,6    
1. Anton Hermansson -02 Högby IF 8.89    
2. Christoffer Hagman -02 IK Hinden 9.24    
3. Rasmus Lundström -02 IFK Växjö 9.53    
4. Emil Gustavsson -02 IFK Växjö 9.71    
5. Jonathan Bergkvist -02 IK Sisu, Nässjö 10.52    
6. Olle Öhrberg -02 Högby IF 11.10    
           
  P11 600 M        
1. Christoffer Hagman -02 IK Hinden 1.58.14    
2. Victor San José Vallejo -02 Skruvs IF 1.59.83    
3. Emil Gustavsson -02 IFK Växjö 2.00.94    
4. Anton Hermansson -02 Högby IF 2.02.38    
           
  P11 HÖJD        
1. Anton Hermansson -02 Högby IF 1.34    
  Rasmus Lundström -02 IFK Växjö dnf    
           
  P11 LÄNGD ZON        
1. Anton Hermansson -02 Högby IF 4.07 -1.9  
2. Rasmus Lundström -02 IFK Växjö 3.80 -0.8  
3. Johannes Gunnarsson -02 Kalmar SK 3.73 0.0  
4. Christoffer Hagman -02 IK Hinden 3.34 0.0  
5. Emil Gustavsson -02 IFK Växjö 3.26 0.0  
6. Olle Öhrberg -02 Högby IF 2.90 -0.8  
           
  P11 KULA 2,0        
1. Johannes Gunnarsson -02 Kalmar SK 7.98    
2. Max Gunnarsson -02 Högby IF 7.76    
3. Karl Pettersson -02 FIF Gnistan 7.53    
4. Christoffer Hagman -02 IK Hinden 7.43    
5. Jonathan Bergkvist -02 IK Sisu, Nässjö 7.13    
6. Olle Öhrberg -02 Högby IF 5.85    
           
  P11 DISKUS 0,6        
1. Karl Pettersson -02 FIF Gnistan 17.15    
2. Widhar Rhodin -03 FIK Färjestaden 17.04    
3. Jonathan Bergkvist -02 IK Sisu, Nässjö 15.91    
4. Johannes Gunnarsson --02 Kalmar SK 13.95    
5. Olle Öhrberg -02 Högby IF 13.72    
6. Oskar Toreld -03 Högby IF 11.59    
           
  P11 SPJUT 400        
1. Filip Aasa -03 Habo FIF-04 22.70    
2. Anton Hermansson -02 Högby IF 22.18    
3. Victor San José Vallejo -02 Skruvs IF 21.06    
4. Leo Nilsson -03 Högby IF 19.60    
5. Karl Pettersson -02 FIF Gnistan 16.88    
6. Oskar Toreld -03 Högby IF 16.18    
7. Maxmilian Lennartsson -03 FIF Gnistan 16.12    
8. Olle Öhrberg -02 Högby IF 15.98    
9. Jonathan Bergkvist -02 IK Sisu, Nässjö 14.48    
10. Widhar Rhodin -03 FIK Färjestaden 14.24    
11. Johannes Gunnarsson -02 Kalmar SK 12.78    
           
  P10 60 M HEAT 1 Vind +1.7    
1. Lucas Ulegård -03 Västerås FIK 8.99 Final, Ö-spelsrekord
2. Hannes Petersson -03 Högby IF 9.59 Final  
3. Oskar Toreld -03 Högby IF 9.66 Final  
4. Robin Rickardsson -03 IFK Växjö 10.08    
           
  P10 60 M HEAT 2 Vind +1.9    
1. Maxmilian Lennartsson -03 FIF Gnistan 9.46 Final  
2. Simon Eriksson -03 Iggesunds SK 9.79 Final  
3. Emil Hagborg -03 Österhaninge IF 9.87    
4. Widhar Rhodin -03 FIK Färjestaden 9.90    
5. Lukas Fredriksson -03 IK Sisu, Nässjö 10.97    
           
  P10 60 M HEAT 3 Vind +2.2    
1. Pelle Karlsson -03 Götlunda IF 9.69 Final  
2. Leo Nilsson -03 Högby IF 10.01    
3. Rasmus Lundberg -03 FIK Färjestaden 10.17    
4. Isak Svallhed -03 Kalmar SK 10.75    
           
  P10 60 M FINAL Vind +3.0    
1. Lucas Ulegård -03 Västerås FIK 9.05    
2. Maxmilian Lennartsson -03 FIF Gnistan 9.36    
3. Hannes Petersson -03 Högby IF 9.43    
4. Pelle Karlsson -03 Götlunda IF 9.45    
5. Oskar Toreld -03 Högby IF 9.63    
           
  P10 600 M        
1. Lucas Ulegård -03 Västerås FIK 1.59.33    
2. Axel Evebring -03 Värnamo SK 2.01.02    
3. Emil Hagborg -03 Österhaninge IF 2.01.46    
4. Leo Nilsson -03 Högby IF 2.03.28    
5. Jacob Bardh -03 SK Graal 2.06.65    
6. Hannes Petersson -03 Högby IF 2.11.86    
7. Rasmus Lundberg -03 FIK Färjestaden 2.13.84    
8. Oskar Toreld -03 Högby IF 2.18.27    
9. Lukas Fredriksson -03 IK Sisu, Nässjö 2.28.80    
           
  P10 HÖJD        
1. Hannes Petersson -03 Högby IF 1.22    
2. Simon Eriksson -03 Iggesunds SK 1.22    
3. Leo Nilsson -03 Högby IF 1.19    
4. Filip Aasa -03 Habo FIF-04 1.16    
5. Maxmilian Lennartsson -03 FIF Gnistan 1.16    
6. Oskar Toreld -03 Högby IF 1.13    
7. Rasmus Lundberg -03 FIK Färjestaden 1.13    
8. Robin Rickardsson -03 IFK Växjö 1.10    
9. Isak Svallhed -03 Kalmar SK 1.05    
           
  P10 LÄNGD ZON        
1. Lucas Ulegård -03 Västerås FIK 4.11 -0.4  
2. Maxmilian Lennartsson -03 FIF Gnistan 3.82 1.1  
3. Filip Aasa -03 Habo FIF-04 3.72 0.0  
4. Pelle Karlsson -03 Götlunda IF 3.69 0.1  
5. Oskar Toreld -03 Högby IF 3.48 -1.3  
6. Robin Rickardsson -03 IFK Växjö 3.44 -2.2  
7. Leo Nilsson -03 Högby IF 3.41 0.6  
8. Rasmus Lundberg -03 FIK Färjestaden 3.26 0.0  
9. Isak Svallhed -03 Kalmar SK 3.25 0.0  
10. Hannes Petersson -03 Högby IF 3.24 -1.1  
11. Simon Eriksson -03 Iggesunds SK 3.22 -1.5  
12. Widhar Rhodin -03 FIK Färjestaden 3.04 -1.0  
13. Lukas Fredriksson -03 IK Sisu, Nässjö 2.82 0.0  
           
  P10 KULA 2,0        
1. Maxmilian Lennartsson -03 FIF Gnistan 8.01    
2. Lucas Ulegård -03 Västerås FIK 7.79    
3. Hannes Petersson -03 Högby IF 7.49    
4. Simon Eriksson -03 Iggesunds SK 7.44    
5. Filip Aasa -03 Habo FIF-04 7.40    
6. Pelle Karlsson -03 Götlunda IF 7.13    
7. Leo Nilsson -03 Högby IF 6.51    
8. Widhar Rhodin -03 FIK Färjestaden 5.80    
9. Rasmus Lundberg -03 FIK Färjestaden 5.33    
10. Isak Svallhed -03 Kalmar SK 4.52    
           
  P9 60 M HEAT 1 Vind +0.8    
1. Markus Brodin -04 Danderyds SK 9.44 Final  
2. Alvin Bergkvist -04 IK Sisu, Nässjö 10.20 Final  
3. Benjamin Holmdahl -04 Kalmar SK 11.03 Final  
4. Måns Hellberg -04 Kalmar SK 11.07    
           
  P9 60 M HEAT 2 Vind -0.4    
1. Johannes Sköld -04 Fornåsa IF 10.27 Final  
2. Sam Grimheden -04 Högby IF 10.62 Final  
3. Karl Rollbert -04 Kalmar SK 10.78 Final  
4. Alexander Karlsson -04 Skruvs IF 11.23    
5. Ted Lennartsson -04 FIK Färjestaden 11.29    
           
  P9 60 M FINAL Vind +2.4    
1. Markus Brodin -04 Danderyds SK 9.35    
2. Alvin Bergkvist -04 IK Sisu, Nässjö 9.91    
3. Johannes Sköld -04 Fornåsa IF 10.03    
4. Sam Grimheden -04 Högby IF 10.44    
5. Karl Rollbert -04 Kalmar SK 10.48    
6. Benjamin Holmdahl -04 Kalmar SK 11.15    
           
  P9 600 M        
1. Markus Brodin -04 Danderyds SK 1.54.14    
2. Alvin Bergkvist -04 IK Sisu, Nässjö 2.10.62    
3. Johannes Sköld -04 Fornåsa IF 2.21.51    
4. Benjamin Holmdahl -04 Kalmar SK 2.23.36    
5. Karl Rollbert -04 Kalmar SK 2.28.80    
6. Ted Lennartsson -04 FIK Färjestaden 2.32.98    
7. Måns Hellberg -04 Kalmar SK 2.36.01    
8. Sam Grimheden -04 Högby IF 2.59.78    
           
  P9 HÖJD        
1. Aron Swartz -04 Östersunds GIF 1.13    
2. Sam Grimheden -04 Högby IF 0.95    
3. Markus Brodin -04 Danderyds SK 0.95    
4. Alvin Bergkvist -04 IK Sisu, Nässjö 0.90    
           
  P9 LÄNGD ZON        
1. Markus Brodin -04 Danderyds SK 3.81 0.4  
2. Alvin Bergkvist -04 IK Sisu, Nässjö 3.39 1.9  
3. Aron Swartz -04 Östersunds GIF 3.37 0.0  
4. Sam Grimheden -04 Högby IF 3.11 1.9  
5. Karl Rollbert -04 Kalmar SK 3.09 0.4  
6. Johannes Sköld -04 Fornåsa IF 3.00 0.2  
7. Måns Hellberg -04 Kalmar SK 2.87 0.0  
8. Ted Lennartsson -04 FIK Färjestaden 2.72 2.0  
9. Benjamin Holmdahl -04 Kalmar SK 2.65 0.0  
10. Alexander Karlsson -04 Skruvs IF 2.45 0.8  
           
  P9 KULA 2,0        
1. Alexander Karlsson -04 Skruvs IF 5.94    
2. Markus Brodin -04 Danderyds SK 5.90    
3. Alvin Bergkvist -04 IK Sisu, Nässjö 5.61    
4. Ted Lennartsson -04 FIK Färjestaden 5.57    
5. Aron Swartz -04 Östersunds GIF 5.52    
6. Sam Grimheden -04 Högby IF 4.98    
           
  P8 60 M HEAT 1 Vind +1.1    
1. Albin Hultqvist -05 Eksjö Södra IK 10.38 Final  
2. Elias Pålsson -06 Oskarshamns SK 11.07 Final  
3. Dante Lennartsson -06 FIK Färjestaden 11.59    
4. Ture Lindell -06 KA 2 IF 11.59    
5. Felix Nilsson -07 Ängelholms IF 12.06    
6. Hugo Sandstedt -07 IK Sisu, Nässjö 13.80    
           
  P8 60 M HEAT 2 Vind +2.0    
1. Alex Lundström -05 IFK Växjö 10.74 Final  
2. Joel Lundberg -06 Högby IF 10.92 Final  
3. Liam Lundberg -05 FIK Färjestaden 11.16 Final  
4. Axel Fredriksson -05 IK Sisu, Nässjö 11.30 Final  
5. Emil Palmgren -05 Nyköpings BIS FI 11.64    
6. Erik Sethsson -07 IK Sisu, Nässjö 12.57    
           
  P8 60 M FINAL Vind +3.4    
1. Albin Hultqvist -05 Eksjö Södra IK 10.33    
2. Joel Lundberg -06 Högby IF 10.66    
3. Alex Lundström -05 IFK Växjö 10.79    
4. Liam Lundberg -05 FIK Färjestaden 10.88    
5. Elias Pålsson -06 Oskarshamns SK 10.92    
6. Axel Fredriksson -05 IK Sisu, Nässjö 11.28    
           
  P8 600 M        
1. Joel Lundberg -06 Högby IF 2.24.79    
2. Alex Lundström -05 IFK Växjö 2.25.97    
3. Ture Lindell -06 KA 2 IF 2.27.77    
4. Felix Nilsson -07 Ängelholms IF 2.28.83    
5. Axel Fredriksson -05 IK Sisu, Nässjö 2.37.76    
6. Liam Lundberg -05 FIK Färjestaden 2.47.05    
7. Erik Sethsson -07 IK Sisu, Nässjö 2.47.22    
           
  P8 LÄNGD ZON        
1. Albin Hultqvist -05 Eksjö Södra IK 3.24 0.8  
2. Joel Lundberg -06 Högby IF 3.10 0.0  
3. Emil Palmgren -05 Nyköpings BIS FI 3.04 -1.5  
4. Liam Lundberg -05 FIK Färjestaden 2.91 0.6  
5. Alex Lundström -05 IFK Växjö 2.84 0.0  
6. Elias Pålsson -06 Oskarshamns SK 2.73 0.0  
7. Felix Nilsson -07 Ängelholms IF 2.65 0.0  
8. Axel Fredriksson -05 IK Sisu, Nässjö 2.64 0.5  
9. Ture Lindell -06 KA 2 IF 2.43 0.0  
10. Dante Lennartsson -06 FIK Färjestaden 2.32 -2.2  
11. Erik Sethsson -07 IK Sisu, Nässjö 2.29 -0.9  
12. Hugo Sandstedt -07 IK Sisu, Nässjö 2.02 -1.1  
           
  P8 KULA 2,0        
1. Albin Hultqvist -05 Eksjö Södra IK 5.18    
2. Joel Lundberg -06 Högby IF 4.75    
3. Liam Lundberg -05 FIK Färjestaden 4.16    
4. Dante Lennartsson -06 FIK Färjestaden 3.31    
5. Elias Pålsson -06 Oskarshamns SK 2.91    
6. Hugo Sandstedt -07 IK Sisu, Nässjö 2.73    
           
  KVINNOR 200 M   Vind +4,9    
1. Josefin Nilsson -94 Kalmar SK 24.69    
2. Linnéa Agefjäll -97 Linköpings GIF 26.89    
3. Ofelia Karlsson -96 Högby IF 27.76    
4. Julia Sjökvist -97 IFK Växjö 27.95    
5. Primrose Ulegård -76 Västerås FIK 30.82    
           
  KVINNOR 800 M        
1. Hanna Fredriksson -94 IK Hinden 2.32.95    
2. Emma Löfqvist -95 IK Akele 2.33.71    
           
  Kvinnor DM 5000 meter     Heat  
1. Jessica Kihlström -85 Högby IF 17.25.34 B  
2. Ida Nilsson -81 Högby IF 17.42.75 B  
3. Erika Lindeblad -93 Kalmar SK 18.35.92 B  
4. Terese Friman -84 Glasrikets RC 19.18.78 B  
5. Siv Persson -70 Målilla/Mörlunda SKI 19.34.51 B  
6. Annika Bardh -71 SK Graal 20.38.37 C  
7. Helena Jonsson Sjöqvist -64 Glasrikets RC 20.59.82 C  
8. Git Karlsson -68 Högby IF 25.01.04 C  
9. Lilian Brorsson -47 Högby IF 25.57.50 C  
10. Iréne Rohde -56 Högby IF 26.25.17 C  
11. Ing-Britt Lindqvist -47 Eksjö Södra IK 31.15.20 C  
           
  K40 5000 meter        
1. Siv Persson -70 Målilla/Mörlunda SKI 19.34.51    
2. Annika Bardh -71 SK Graal 20.38.37    
           
  K45 5000 meter        
1. Helena Jonsson Sjöqvist -64 Glasrikets RC 20.59.82    
2. Git Karlsson -68 Högby IF 25.01.04    
           
  K55 5000 meter        
1. Iréne Rohde -56 Högby IF 26.25.17    
           
  K65 5000 meter        
1. Lilian Brorsson -47 Högby IF 25.57.50    
2. Ing-Britt Lindqvist -47 Eksjö Södra IK 31.15.20    
           
  KVINNOR STAV        
1. Hanna Schiefer -97 Kalmar SK 3.00    
2. Ebba Carlsson -99 IK Hinden 2.70    
           
  KVINNOR LÄNGD        
1. Josefin Nilsson -94 Kalmar SK 5.35 2.8  
2. Elin Lindeblad -95 Kalmar SK 5.23 3.3  
           
  KVINNOR KULA 4,0        
1. Emma Persson -93 Högby IF 8.65    
           
  KVINNOR DISKUS 1,0        
1. Sandra Andersson -90 Ullevi FK 47.76    
2. Emma Persson -93 Högby IF 25.77    
3. Evelyn Einebrant -95 Kalmar SK 25.11    
           
  KVINNOR SLÄGGA 4,0        
1. Maja Eklund -96 IK Hinden 42.33    
2. Emma Persson -93 Högby IF 24.30    
           
  KVINNOR SPJUT 600        
1. Evelyn Einebrant -95 Kalmar SK 32.87    
2. Elin Lindeblad -95 Kalmar SK 24.69    
3. Primrose Ulegård -76 Västerås FIK 21.55    
           
  F19 JDM 3000 M        
1. Anna Dalklint -94 Kalmar SK 12.50.60    
           
  F17 100 M   Vind +2.4    
1. Linnéa Agefjäll -97 Linköpings GIF 12.82    
2. Ofelia Karlsson -96 Högby IF 13.38    
3. Julia Sjökvist -97 IFK Växjö 13.41    
           
  F17 UDM 3000 M        
1. Emmy Andersson -97 FIK Färjestaden 13.22.88    
Ej DM Ellen Wärm -96 IK Spring Väst/Årjäng 13.49.58    
           
  F17 HÖJD        
1. Jonna Lindéen -96 Kalmar SK 1.65    
2. Lovisa Wickholm -96 Hellas FK 1.45    
           
  F17 LÄNGD        
1. Ofelia Karlsson -96 Högby IF 4.40 2.7  
2. Jonna Lindéen -96 Kalmar SK 1.99 3.7  
           
  F17 KULA 3,0        
1. Lovisa Sjöstrand -97 IF Castor Östersund 13.57    
           
  F17 DISKUS 1,0        
1. Lovisa Sjöstrand -97 IF Castor Östersund 39.84    
2. Lisa Karlsson -96 Oskarshanmns SK 26.01    
           
  F17 SLÄGGA 4,0        
1. Amanda Aasa -99 Habo FIF-04 22.05    
2. Klara Alvelid -96 Kalmar SK 21.04    
           
  F17 SPJUT 600        
1. Lovisa Sjöstrand -97 IF Castor Östersund 37.29    
2. Emmy Andersson -97 FIK Färjestaden 27.42    
3. Klara Alvelid -96 Kalmar SK 23.13    
4. Jonna Lindéen -96 Kalmar SK 17.98    
           
  F15 800 M        
1. Nermina Culesker -98 IFK Växjö 2.57.86    
           
  F15 80 M HÄCK   Vind -1.0    
1. Elin Vertetics -98 Högby IF 13.05    
2. Tova Göransson -99 IK Hinden 13.17    
3. Beatrice Persson -99 IFK Lund 14.65    
           
  F15 HÖJD        
1. Vilma Lindéen -98 Kalmar SK 1.40    
           
  F15 LÄNGD        
1. Elin Vertetics -98 Högby IF 4.89 2.0  
2. Mikaela Arousell -98 Iggesunds SK 4.66 2.2  
3. Nermina Culesker -98 IFK Växjö 4.15 2.8 4.00 1.6
           
  F15 KULA 3,0        
1. Mikaela Arousell -98 Iggesunds SK 9.53    
2. Vilma Lindéen -98 Kalmar SK 8.76    
3. Nermina Culesker -98 IFK Växjö 7.95    
           
  F15 DISKUS 0,6        
1. Mikaela Arousell -98 Iggesunds SK 29.13    
2. Amanda Aasa -99 Habo FIF-04 22.41    
           
  F15 SPJUT 400        
1. Elin Vertetics -98 Högby IF 35.07    
2. Louise Karlsson -99 Habo FIF-04 26.25    
           
  F14 100 M   Vind +4.2    
1. Ebba Carlsson -99 IK Hinden 13.46    
2. Emma Karlsson -99 Eksjö Södra IK 13.50    
3. Tova Göransson -99 IK Hinden 13.54    
4. Beatrice Persson -99 IFK Lund 13.73    
           
  F14 800 M        
1. Lovisa Bardh -99 SK Graal 2.35.50    
2. Julia Samuelsson -99 Högby IF 2.35.78    
           
  F14 UDM 2000 M        
1. Stina Johansson -99 Tranås AIF 7.32.41    
2. Lovisa Bardh -99 SK Graal 7.34.54    
           
  F14 HÖJD        
1. Ebba Carlsson -99 IK Hinden 1.56    
2. Amanda Lindblom -99 IK Hinden 1.48    
3. Julia Samuelsson -99 Högby IF 1.48    
4. Emma Karlsson -99 Eksjö Södra IK 1.45    
           
  F14 LÄNGD        
1. Beatrice Persson -99 IFK Lund 4.59 2.7 4.53 1.8
2. Emma Karlsson -99 Eksjö Södra IK 4.49 1.5  
3. Stina Johansson -99 Tranås AIF 4.03 2.0  
4. Ronja Hedström -99 Tranås AIF 3.60 3.4 3.51 1.5
           
  F14 KULA 3,0        
1. Amanda Aasa -99 Habo FIF-04 9.26    
2. Agnes Karonen -99 IK Hinden 8.99    
3. Ronja Hedström -99 Tranås AIF 7.82    
           
  F14 DISKUS 0,6        
1. Evelina Eklund -99 IK Hinden 35.79    
2. Amanda Aasa -99 Habo FIF-04 32.03    
3. Louise Karlsson -99 Habo FIF-04 23.43    
           
  F14 SPJUT 400        
1. Stina Johansson -99 Tranås AIF 27.20    
2. Louise Karlsson -99 Habo FIF-04 24.38    
3. Ronja Hedström -99 Tranås AIF 21.68    
           
  F13 80 M HEAT 1 Vind +0.0    
1. Lovisa Karlsson -00 Högby IF 11.18 Final  
2. Ebba Agefjäll -00 Linköpings GIF 11.57 Final  
3. Elin Forsgård -00 Habo FIF-04 11.66 Final  
4. Lisa Rudin -00 Skruvs IF 12.41    
           
  F13 80 M HEAT 2 Vind +0.2    
1. Hilma Hofström -00 KA 2 IF 11.30 Final  
2. Kajsa Jaensson -00 FIK Färjestaden 11.32 Final  
3. Melinda Karlsson -00 Skruvs IF 11.34 Final  
4. Claudia Schultz -00 IK Sisu, Nässjö 11.71    
           
  F13 80 M FINAL Vind +3.3    
1. Lovisa Karlsson -00 Högby IF 11.00    
2. Melinda Karlsson -00 Skruvs IF 11.14    
3. Ebba Agefjäll -00 Linköpings GIF 11.37    
4. Kajsa Jaensson -00 FIK Färjestaden 11.41    
5. Elin Forsgård -00 Habo FIF-04 11.50    
6. Hilma Hofström -00 KA 2 IF 11.50    
           
  F13 600 M        
1. Kajsa Jaensson -00 FIK Färjestaden 1.55.12    
2. Agnes Jardén -00 Eksjö Södra IK 1.56.37    
3. Emma Lundgren -00 Eksjö Södra IK 2.01.24    
4. Lovisa karlsson -00 Högby IF 2.02.12    
5. Hanna Abrahamsson -00 Eksjö Södra IK 2.07.57    
6. Alice Casserfelt 00 Högby IF 2.10.77    
           
  F13 60 M HÄCK   Vind +0.2    
1. Lovisa Karlsson -00 Högby IF 10.16    
2. Hanna Abrahamsson -00 Eksjö Södra IK 11.48    
3. Sandra Alvero -01 Habo FIF-04 11.63    
4. Stina Östklint -01 Hovslätts IK 12.11    
5. Nejra Culesker -00 IFK Växjö 12.71    
           
  F13 HÖJD        
1. Lovisa Karlsson -00 Högby IF 1.51    
2. Agnes Jardén -00 Eksjö Södra IK 1.40    
3. Hilma Hofström -00 KA 2 IF 1.30    
4. Ronja Kvillegård -00 Ruda IF 1.30    
           
  F13 LÄNGD ZON        
1. Lovisa Karlsson -00 Högby IF 4.92 2.1 4.79 1.6
2. Agnes Jardén -00 Eksjö Södra IK 4.62 2.5 4.44 2.0
3. Kajsa Jaensson -00 FIK Färjestaden 4.60 2.3 4.49 1.7
4. Elin Forsgård -00 Habo FIF-04 4.49 2.1  
5. Hanna Abrahamsson -00 Eksjö Södra IK 4.49 1.7  
6. Ebba Agefjäll -00 Linköpings GIF 4.44 1.0  
7. Hilma Hofström -00 KA 2 IF 4.41 3.1 4.19 1.9
8. Ida Wåhlstrand -00 IFK Växjö 4.26 1.7  
9. Melinda Karlsson -00 Skruvs IF 4.14 2.4 4.12 1.6
10. Nejra Culesker -00 IFK Växjö 4.07 1.9  
11. Lisa Rudin -00 Skruvs IF 3.97 1.8  
12. Ronja Kvillegård -00 Ruda IF 3.77 2.4 3.72 1.7
           
  F13 KULA 2,0        
1. Ida Wåhlstrand -00 IFK Växjö 11.81    
2. Lovisa Karlsson -00 Högby IF 10.50    
3. Claudia Schultz -00 IK Sisu, Nässjö 10.07    
4. Ebba Agefjäll -00 Linköpings GIF 10.00    
5. Lisa Rudin -00 Skruvs IF 8.85    
6. Melinda Karlsson -00 Skruvs IF 8.21    
7. Emma Lundgren -00 Eksjö Södra IK 7.12    
8. Ronja Kvillegård -00 Ruda IF 5.85    
           
  F13 DISKUS 0,6        
1. Claudia Schultz -00 IK Sisu, Nässjö 30.52    
2. Hanna Ronneteg -00 Oskarshamns SK 26.82    
3. Agnes Jardén -00 Eksjö Södra IK 26.34    
4. Elin Forsgård -00 Habo FIF-04 22.98    
5. Emma Lundgren -00 Eksjö Södra IK 20.19    
6. Lovisa Karlsson -00 Högby IF 17.69    
7. Hanna Abrahamsson -00 Eksjö Södra IK 16.34    
8. Nejra Culesker -00 IFK Växjö 15.82    
           
  F13 SPJUT 400        
1. Ida Wåhlstrand -00 IFK Växjö 28.30    
2. Lovisa Karlsson -00 Högby IF 25.40    
3. Ebba Agefjäll -00 Linköpings GIF 24.80    
4. Emma Lundgren -00 Eksjö Södra IK 17.34    
5. Lisa Rudin -00 Skruvs IF 15.02    
           
  F12 80 M HEAT 1 Vind +0.7    
1. Lovisa Ulegård -01 Västerås FIK 11.58 Final  
2. Rebecka Toreld -01 Högby IF 11.75 Final  
3. Agnes Palmgren -01 Ruda IF 12.06 Final  
4. Enny Björk -01 Skruvs IF 13.36    
5. Nora Swartz -01 Östersunds GIF 13.73    
6. Tess Hultberg -01 Skruvs IF 15.80    
           
  F12 80 M HEAT 2 Vind +0.0    
1. Elin Nilsson -01 Högby IF 11.45 Final  
2. Stina Östklint -01 Hovslätts IK 11.80 Final  
3. Sophia Sundström -01 FIK Färjestaden 12.11 Final  
4. Nadja Rugland -01 Kalmar SK 12.25    
5. Emma Palmgren -01 Nyköpings BIS FI 12.70    
6. Nadja Lennartsson -01 FIK Färjestaden 13.27    
           
  F12 80 M FINAL Vind +1,7    
1. Elin Nilsson -01 Högby IF 11.49    
2. Rebecka Toreld -01 Högby IF 11.50    
3. Lovisa Ulegård -01 Västerås FIK 11.59    
4. Stina Östklint -01 Hovslätts IK 11.63    
5. Agnes Palmgren -01 Ruda IF 11.73    
6. Sophia Sundström -01 FIK Färjestaden 11.88    
           
  F12 600 M        
1. Rebecka Toreld -01 Högby IF 2.00.58    
2. Wilma Bardh -01 SK Graal 2.09.71    
3. Nadja Lennartsson -01 FIK Färjestaden 2.10.35    
           
  F12 HÖJD        
1. Sandra Alvero -01 Habo FIF-04 1.37    
2. Sophia Sundström -01 FIK Färjestaden 1.34    
3. Linnéa Svensson -01 Skruvs IF 1.20    
4. Elin Nilsson -01 Högby IF 1.20    
5. Nadja Rugland -01 Kalmar SK 1.15    
6. Nora Swartz -01 Östersunds GIF 1.15    
6. Lovisa Ulegård -01 Västerås FIK 1.15    
8. Nadja Lennartsson -01 FIK Färjestaden 1.15    
           
  F12 LÄNGD ZON        
1. Lovisa Ulegård -01 Västerås FIK 4.43 0.0  
2. Sandra Alvero -01 Habo FIF-04 4.17 0.0  
3. Sophia Sundström -01 FIK Färjestaden 4.12 0.0  
4. Stina Östklint -01 Hovslätts IK 4.09 0.0  
5. Nadja Rugland -01 Kalmar SK 3.87 0.0  
6. Enny Björk -01 Skruvs IF 3.84 0.0  
7. Rebecka Toreld -01 Högby IF 3.80 0.0  
8. Nora Swartz -01 Östersunds GIF 3.79 0.5  
9. Agnes Palmgren -01 Ruda IF 3.71 -0.3  
10. Nadja Lennartsson -01 FIK Färjestaden 3.62 0.0  
11. Elin Nilsson -01 Högby IF 3.43 0.0  
12. Tess Hultberg -01 Skruvs IF 2.85 1.5  
           
  F12 KULA 2,0        
1. Enny Björk -01 Skruvs IF 9.41    
2. Emma Palmgren -01 Nyköpings BIS FI 8.02    
3. Lovisa Ulegård -01 Västerås FIK 7.17    
4. Nadja Lennartsson -01 FIK Färjestaden 6.70    
5. Tess Hultberg -01 Skruvs IF 5.84    
           
  F12 DISKUS 0,6        
1. Enny Björk -01 Skruvs IF 28.76    
2. Lovisa Ulegård -01 Västerås FIK 18.14    
3. Emma Palmgren -01 Nyköpings BIS FI 17.92    
4. Stina Östklint -01 Hovslätts IK 16.82    
5. Tess Hultberg -01 Skruvs IF 16.33    
6. Nora Swartz -01 Östersunds GIF 14.49    
           
  F12 SPJUT 400        
1. Sandra Alvero -01 Habo FIF-04 24.78    
2. Enny Björk -01 Skruvs IF 22.38    
3. Nora Swartz -01 Östersunds GIF 19.07    
4. Nadja Lennartsson -01 FIK Färjestaden 17.52    
5. Lovisa Ulegård -01 Västerås FIK 17.36    
6. Tess Hultberg -01 Skruvs IF 11.72    
           
  F11 60 M HEAT 1 Vind +2.9    
1. Maja Pettersson -02 FIF Gnistan 9.37 Final  
2. Ebba Melin -02 Katrineholms FI 9.44 Final  
3. Selma Lundin -02 Högby IF 9.52 Final  
4. Tilde Emilsson -02 Högby IF 9.85    
5. Linn Henricsson -02 Alvesta FI 10.07    
           
  F11 60 M HEAT 2 Vind +3.1    
1. Kajsa Ekblom -02 Hässelby SK 9.11 Final  
2. Tove Larsson -02 IFK Växjö 9.62 Final  
3. Patricia Oskarsson -02 Ruda IF 10.16    
4. Moa Sandstedt -02 IK Sisu, Nässjö 10.31    
5. Johanna Svensson -02 Wärnamo SK 10.49    
           
  F11 60 M HEAT 3 Vind +2.4    
1. Lina Arousell -02 Iggesunds SK 9.06 Final  
2. Moa Kvillegård -02 Ruda IF 9.98    
3. Tilde Gudmundsson -02 IFK Växjö 10.01    
4. Pauline Spångberg -02 Linköpings GIF 10.13    
5. Emma Pettersson -02 Oskarshamns SK 10.53    
           
  F11 60 M FINAL Vind +3.9    
1. Kajsa Ekblom -02 Hässelby SK 8.93    
2. Lina Arousell -02 Iggesunds SK 8.97    
3. Maja Pettersson -02 FIF Gnistan 9.24    
4. Selma Lundin -02 Högby IF 9.37    
5. Ebba Melin -02 Katrineholms FI 9.56    
6. Tove Larsson -02 IFK Växjö 9.56    
           
  F11 600 M        
1. Saga Brodin -02 Danderyds SK 2.04.18    
2. Lina Arousell -02 Iggesunds SK 2.05.83    
3. Tove Larsson -02 IFK Växjö 2.14.64    
4. Moa Sandstedt -02 IK Sisu, Nässjö 2.18.39    
5. Patricia Oskarsson -02 Ruda IF 2.30.48    
           
  F11 HÖJD        
1. Jenny Jonsson -02 Lidköping IS 1.36    
2. Lina Arousell -02 Iggesunds SK 1.29    
3. Ebba Melin -02 Katrineholms FI 1.26    
4. Maja Pettersson -02 FIF Gnistan 1.20    
5. Tilde Gudmundsson -02 IFK Växjö 1.15    
5. Pauline Spångberg -02 Linköpings GIF 1.15    
7. Selma Lundin -02 Högby IF 1.15    
8. Emma Pettersson -02 Oskarshamns SK 1.05    
9. Cornelia Nilsson -02 FIK Färjestaden 1.05    
10. Patricia Oskarsson -02 Ruda IF 1.00    
           
  F11 LÄNGD ZON        
1. Kajsa Ekblom -02 Hässelby SK 4.17 -0.8  
2. Lina Arousell -02 Iggesunds SK 4.09 -2.3  
3. Jenny Jonsson -02 Lidköping IS 4.08 0.0  
4. Maja Pettersson -02 FIF Gnistan 4.02 1.3  
5. Ebba Melin -02 Katrineholms FI 3.99 0.0  
6. Selma Lundin -02 Högby IF 3.98 0.0  
7. Tilde Gudmundsson -02 IFK Växjö 3.85 0.0  
8. Moa Sandstedt -02 IK Sisu, Nässjö 3.51 0.0  
9. Moa Kvillegård -02 Ruda IF 3.44 -0.7  
10. Patricia Oskarsson -02 Ruda IF 3.43 0.0  
11. Tilde Emilsson -02 Högby IF 3.36 -0.6  
12. Tove Larsson -02 IFK Växjö 3.32 -0.3  
13. Johanna Svensson -02 Wärnamo SK 2.92 -0.5  
14. Frida Johansson -02 Tranås AIF 2.81 -0.5  
           
  F11 KULA 2,0        
1. Pauline Spångberg -02 Linköpings GIF 9.30    
2. Lina Arousell -02 Iggesunds SK 9.18    
3. Jenny Jonsson -02 Lidköping IS 8.22    
4. Selma Lundin -02 Högby IF 6.09    
5. Cornelia Nilsson -02 FIK Färjestaden 5.91    
6. Frida Johansson -02 Tranås AIF 5.86    
7. Ebba Melin -02 Katrineholms FI 5.58    
8. Johanna Svensson -02 Wärnamo SK 5.57    
9. Tilde Emilsson -02 Högby IF 5.16    
10. Moa Sandstedt -02 IK Sisu, Nässjö 4.83    
           
  F11 DISKUS 0,6        
1. Thea Björk -03 Skruvs IF 20.76    
2. Jenny Jonsson -02 Lidköping IS 18.45    
3. Pauline Spångberg -02 Linköpings GIF 18.30    
4. Lina Arousell -02 Iggesunds SK 17.90    
5. Tilde Gudmundsson -02 IFK Växjö 16.79    
6. Maja Pettersson -02 FIF Gnistan 15.28    
7. Moa Sandstedt -02 IK Sisu, Nässjö 11.59    
           
  F11 SPJUT 400        
1. Jenny Jonsson -02 Lidköping IS 20.48    
2. Pauline Spångberg -02 Linköpings GIF 18.18    
3. Ebba Melin -02 Katrineholms FI 17.10    
4. Lina Arousell -02 Iggesunds SK 16.88    
5. Malin Lundgren -03 Eksjö Södra IK 16.86    
6. Cornelia Nilsson -02 FIK Färjestaden 16.70    
7. Emma Shepard -03 Habo FIF-04 15.18    
8. Tilde Gudmundsson -02 IFK Växjö 13.34    
9. Frida Johansson -02 Tranås AIF 13.10    
10. Thea Björk -03 Skruvs IF 12.32    
11. Emma Pettersson -02 Oskarshamns SK 11.42    
12. Moa Sandstedt -02 IK Sisu, Nässjö 07.80    
           
  F10 60 M HEAT 1 Vind +0.4    
1. Milla Ekstrand -03 KA 2 IF 9.78 Final  
2. Lovisa Pettersson -03 Lidköping IS 9.82 Final  
3. Emma Shepard -03 Habo FIF-04 10.38 Final  
4. Hanna Modig -03 Täby IS 10.96    
5. Thea Björk -03 Skruvs IF 11.52    
           
  F10 60 M HEAT 2 Vind +1.2    
1. Malin Lundgren -03 Eksjö Södra IK 9.87 Final  
2. Hanna Lundberg -03 Högby IF 10.03 Final  
3. Melissa Turkanovic -03 FIF Gnistan 10.41    
4. Felicia Lidsell -03 Österhaninge IF 10.63    
5. Wilda Hultberg -03 Skruvs IF 11.14    
           
  F10 60 M HEAT 3 Vind +0.7    
1. Ida Nilsson -03 Högby IF 9.02 Final, Ö-spelsrekord
2. Nelly Össmar -03 Högby IF 10.48    
3. Juni Rugland -03 Kalmar SK 10.53    
4. Signe Lundin -03 Högby IF 11.38    
5. Ebba Hultqvist -03 Eksjö Södra IK 11.60    
           
  F10 60 M FINAL Vind +3,0    
1. Ida Nilsson -03 Högby IF 8.96    
2. Milla Ekstrand -03 KA 2 IF 9.67    
3. Malin Lundgren -03 Eksjö Södra IK 9.73    
4. Hanna Lundberg -03 Högby IF 9.75    
5. Lovisa Pettersson -03 Lidköping IS 9.78    
6. Emma Shepard -03 Habo FIF-04 10.26    
           
  F10 600 M        
1. Lina Hennings -03 Trångsvikens IF 2.05.28    
2. Hanna Lundberg -03 Högby IF 2.06.04    
3. Nelly Össmar -03 Högby IF 2.10.16    
4. Malin Lundgren -03 Eksjö Södra IK 2.12.70    
5. Lovisa Pettersson -03 Lidköping IS 2.13.68    
6. Emma Shepard -03 Habo FIF-04 2.17.99    
7. Juni Rugland -03 Kalmar SK 2.20.54    
8. Wilda Hultberg -03 Skruvs IF 2.33.09    
           
  F10 HÖJD        
1. Ida Nilsson -03 Högby IF 1.20    
2. Milla Ekstrand -03 KA 2 IF 1.14    
3. Melissa Turkanovic -03 FIF Gnistan 1.08    
4. Hanna Lundberg -03 Högby IF 1.08    
5. Wilda Hultberg -03 Skruvs IF 1.05    
6. Wilma Salebäck -03 FIK Färjestaden 1.05    
7. Hanna Modig -03 Täby IS 1.05    
8. Nelly Össmar -03 Högby IF 1.00    
9. Lina Hennings -03 Trångsvikens IF 1.00    
           
  F10 LÄNGD ZON        
1. Ida Nilsson -03 Högby IF 4.22 -0.5  
2. Milla Ekstrand -03 KA 2 IF 3.90 0.0  
3. Emma Shepard -03 Habo FIF-04 3.69 0.0  
4. Lovisa Pettersson -03 Lidköping IS 3.68 -0.8  
5. Malin Lundgren -03 Eksjö Södra IK 3.57 0.0  
6. Lina Hennings -03 Trångsvikens IF 3.42 -1.0  
7. Hanna Modig -03 Täby IS 3.36 -1.3  
8. Hanna Lundberg -03 Högby IF 3.34 0.0  
9. Wilma Salebäck -03 FIK Färjestaden 3.23 -0.7  
10. Nelly Össmar -03 Högby IF 3.19 -1.3  
11. Juni Rugland -03 Kalmar SK 3.18 -0.5  
12. Wilda Hultberg -03 Skruvs IF 3.10 0.0  
13. Melissa Turkanovic -03 FIK Färjestaden 3.09 -0.6  
14. Felicia Lidsell -03 Österhaninge IF 3.00 -0.7  
15. Signe Lundin -03 Högby IF 2.83 -0.3  
16. Ebba Hultqvist -03 Eksjö Södra IK 2.74 -1.4  
           
  F10 KULA 2,0        
1. Thea Björk -03 Skruvs IF 7.01    
2. Lovisa Pettersson -03 Lidköping IS 6.20    
3. Wilma Salebäck -03 FIK Färjestaden 5.72    
4. Hanna Modig -03 Täby IS 5.70    
5. Malin Lundgren -03 Eksjö Södra IK 5.45    
6. Juni Rugland -03 Kalmar SK 5.17    
7. Milla Ekstrand -03 KA 2 IF 5.10    
8. Felicia Lidsell -03 Österhaninge IF 4.72    
9. Hanna Lundberg -03 Högby IF 4.47    
10. Nelly Össmar -03 Högby IF 4.40    
11. Wilda Hultberg -03 Skruvs IF 4.40    
12. Ebba Hultqvist -03 Eksjö Södra IK 4.31    
13. Signe Lundin -03 Högby IF 3.93    
           
  F9 60 M HEAT 1 Vind +3.0    
1. Beatrice Petersson -04 IFK Lidingö 10.09 Final  
2. Stella Gudmundsson -04 IFK Växjö 10.76 Final  
4. Tilda Wilow -04 Kisa SK 10.97    
           
  F9 60 M HEAT 2 Vind +3.2    
1. Maja Milleback -04 FIK Färjestaden 10.50 Final  
2. Mia Unosson -04 Oskarshamns SK 10.78 Final  
3. Hilda Lindell -04 KA 2 IF 10.86    
           
  F9 60 M HEAT 3 Vind +2.8    
1. Linnéa Svanhall -04 FIK Färjestaden 9.93 Final  
2. Sara Pålsson -04 Oskarshamns SK 10.86 Final  
3. Elin Pettersson -04 Oskarshamns SK 10.91    
4. Jessica Sethsson -04 IK Sisu, Nässjö 11.32    
           
  F9 60 M FINAL Vind +2.8    
1. Linnéa Svanhall -04 FIK Färjestaden 9.71    
2. Beatrice Petersson -04 IFK Lidingö 10.03    
3. Maja Milleback -04 FIK Färjestaden 10.33    
4. Stella Gudmundsson -04 IFK Växjö 10.76    
5. Mia Unosson -04 Oskarshamns SK 10.92    
           
  F9 600 M        
1. Beatrice Petersson -04 IFK Lidingö 2.12.75    
2. Maja Milleback -04 FIK Färjestaden 2.18.25    
3. Hilda Lindell -04 KA 2 IF 2.22.53    
4. Sara Pålsson -04 Oskarshamns SK 2.29.41    
5. Jonna Lundgren -04 Skruvs IF 2.31.75    
6. Stella Gudmundsson -04 IFK Växjö 2.31.86    
7. Mia Unosson -04 Oskarshamns SK 2.33.99    
           
  F9 HÖJD        
1. Linnéa Svanhall -04 FIK Färjestaden 1.08    
2. Stella Gudmundsson -04 IFK Växjö 1.08    
3. Alvah Lind -05 Hanvikens SK 1.05    
4. Tilda Wilow -04 Kisa SK 1.05    
5. Maja Milleback -04 FIK Färjestaden 1.00    
6. Mia Unosson -04 Oskarshamns SK 1.00    
7. Wilma Nilsson -05 Ängelholms IF 1.00    
8. Elin Pettersson -04 Oskarshamns SK 0.95    
9. Norah Lind -05 Hanvikens SK 0.90    
           
  F9 LÄNGD ZON        
1. Maja Milleback -04 FIK Färjestaden 3.31 -0.8  
2. Stella Gudmundsson -04 IFK Växjö 3.28 0.0  
3. Linnéa Svanhall -04 FIK Färjestaden 3.27 0.0  
4. Mia Unosson -04 Oskarshamns SK 3.16 -0.5 3.12, 3.10
5. Sara Pålsson -04 Oskarshamns SK 3.16 0.0 3.12, 3.06
6. Jonna Lundgren -04 Skruvs IF 3.03 0.0  
7. Hilda Lindell -04 KA 2 IF 3.02 0.0  
8. Tilda Wilow -04 Kisa SK 2.96 0.0  
9. Jessica Sethsson -04 IK Sisu, Nässjö 2.90 -1-6  
10. Elin Pettersson -04 Oskarshamns SK 2.64 -0.4  
           
  F9 KULA 2,0        
1. Linnéa Svanhall -04 FIK Färjestaden 5.48    
2. Jonna Lundgren -04 Skruvs IF 5.46    
3. Beatrice Petersson -04 IFK Lidingö 5.03    
4. Jessica Sethsson -04 IK Sisu, Nässjö 4.75    
5. Tilda Wilow -04 Kisa SK 4.38    
6. Stella Gudmundsson -04 IFK Växjö 4.31    
7. Elin Pettersson -04 Oskarshamns SK 4.28    
8. Hilda Lindell -04 KA 2 IF 4.13    
           
  F8 60 M HEAT 1 Vind -0.9    
1. Wilma Nilsson -05 Ängelholms IF 10.22 Final  
2. Alva Petersson -05 Högby IF 10.79 Final  
3. Emma Eriksson -05 Iggesunds SK 10.86 Final  
4. Freja Ekstrand -05 KA 2 IF 11.47    
5. Ronja Rickardsson -05 IFK Växjö 11.77    
           
  F8 60 M HEAT 2 Vind -1.3    
1. Alvah Lind -05 Hanvikens SK 10.94 Final  
2. Tindra Hagborg -05 Hanvikens SK 11.31    
3. Axelina Gunnarsson -05 Högby IF 11.42    
4. Vilma Kullman Larsson -05 Högby IF 11.63    
5. Emma Östklint -05 Hovslätts IK 11.76    
6. Emma Jonsson -05 Eksjö Södra IK 12.06    
           
  F8 60 M HEAT 3 Vind -0.6    
1. Norah Lind -05 Hanvikens SK 10.56 Final  
2. Linnéa Hermansson -05 Högby IF 11.22 Final  
3. Elsa Rådde -05 Högby IF 11.25    
4. Ebba Hennings -05 Trångsunds IF 12.09    
5. Adeline Lindqvist -05 Högby IF 12.26    
           
  F8 60 M FINAL Vind +3.2    
1. Wilma Nilsson -05 Ängelholms IF 10.13    
2. Norah Lind -05 Hanvikens SK 10.26    
3. Alvah Lind -05 Hanvikens SK 10.66    
4. Alva Petersson -05 Högby IF 10.67    
5. Linnéa Hermansson -05 Högby IF 10.75    
6. Emma Eriksson -05 Iggesunds SK 10.82    
           
  F8 600 M        
1. Wilma Nilsson -05 Ängelholms IF 2.15.95    
2. Tindra Hagborg -05 Hanvikens SK 2.17.99    
3. Norah Lind -05 Hanvikens SK 2.20.94    
4. Alva Petersson -05 Högby IF 2.24.22    
5. Alvah Lind -05 Hanvikens SK 2.24.40    
6. Linnéa Hermansson -05 Högby IF 2.27.17    
7. Ebba Hennings -05 Trångsvikens IF 2.30.26    
8. Freja Ekstrand -05 KA 2 IF 2.30.96    
9. Axelina Gunnarsson -05 Högby IF 2.32.42    
10. Vilma Kullman Larsson -05 Högby IF 2.41.39    
11. Elsa Rådde -05 Högby IF 2.43.32    
12. Emma Jonsson -05 Eksjö Södra IK 2.43.49    
13. Emma Eriksson -05 Iggesunds SK 2.43.91    
14. Adeline Lindqvist -05 Högby IF 2.48.73    
           
  F8 LÄNGD ZON        
1. Norah Lind -05 Hanvikens SK 3.29 -0.6  
2. Wilma Nilsson -05 Ängelholms IF 3.22 -1.2  
3. Freja Ekstrand -05 KA 2 IF 2.94 0.5  
4. Alva Petersson -05 Högby IF 2.91 -0.5  
5. Emma Eriksson -05 Iggesunds SK 2.85 0.5  
6. Elsa Rådde -05 Högby IF 2.82 0.0  
7. Vilma Kullman Larsson -05 Högby IF 2.80 0.0  
8. Emma Östklint -05 Hovslätts IK 2.72 0.0  
9. Tindra Hagborg -05 Hanvikens SK 2.68 -1.3  
10. Axelina Gunnarsson -05 Högby IF 2.64 -1.2  
11. Ebba Hennings -05 Trångsvikens IF 2.60 -0.9  
12. Adeline Lindqvist -05 Högby IF 2.59 -0.6  
13. Linnéa Hermansson -05 Högby IF 2.54 -0.3  
14. Emma Jonsson -05 Eksjö Södra IK 2.46 -1.1  
15. Ronja Rickardsson -05 IFK Växjö 2.41 -0.4  
           
  F8 KULA 2,0        
1. Wilma Nilsson -05 Ängelholms IF 6.03    
2. Norah Lind -05 Hanvikens SK 5.73    
3. Linnéa Hermansson -05 Högby IF 4.87    
4. Alvah Lind -05 Hanvikens SK 4.57    
5. Axelina Gunnarsson -05 Högby IF 4.33    
6. Alva Petersson -05 Högby IF 4.25    
7. Freja Ekstrand -05 KA 2 IF 4.18    
8. Emma Eriksson -05 Iggesunds SK 3.80    
9. Tindra Hagborg -05 Hanvikens SK 3.66    
10. Emma Jonsson -05 Eksjö Södra IK 3.43    
11. Elsa Rådde -05 Högby IF 3.41    
12. Ronja Rickardsson -05 IFK Växjö 3.04    
13. Vilma Kullman Larsson -05 Högby IF 2.94    
14. Adeline Lindqvist -05 Högby IF 2.58