<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat  
Resultat Sista Chansen 12-13 okt 2013
 
Arrangör: Högby IF
Plats: Högby IP, Högby
Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson
Sekreteriatet: Christer Möller
Eltid: Lör Calle N. o Malte V, sön Bertil Tinnert
Väder: Lördag: 11:00-17:30, Mulet / Sol och 13ºC
  Söndag: 10:00-12:45, Sol / Mulet och 14ºC
Deltagare: 35st, alla tävlandes för Högby IF
 
Gren Plac. Namn Resultat Vind Lopp
           
Lördag 12/10      
    Män      
100m 1. Johan Lindqvist -99 13.40 0.0  
  2. Peter Össmar -79 13.70 0.0  
           
200m 1. Peter Össmar -79 27.66 0.0 Heat 1
           
5000m 1. Ken Slättengren -95 16.24.71    
           
Tresteg 1. Peter Össmar -79 9.58 -0.3  
           
    M45      
200m 1. Sonny Karlsson -67 29.78 0.0 Heat 1
           
Längd 1. Sonny Karlsson -67 3.22 -0.3  
           
    P14      
           
Höjd 1. Johan Lindqvist -99 1.60    
           
Längd 1. Johan Lindqvist -99 4.88 +1.7  
           
Kula, 4 kg 1. Johan Lindqvist -99 10.10    
           
Spjut 600g 1. Johan Lindqvist -99 30.41    
           
    P13      
80m 1. Hampus Holmberg -00 10.52 -0.1 Heat 2
  2. Simon Strand -00 11.65 -0.1 Heat 2
  3. Lukas Nilsson -00 11.78 -0.1 Heat 2
  4. Simon Carrington -00 11.83 -0.1 Heat 2
  5. Melker Torslén -00 11.91 +1.2 Heat 1
  6. Billy Nilsson -00 11.98 -0.1 Heat 2
  7. Ivar Glasberg -00 12.67 +1.2 Heat 1
           
100m 1. Hampus Holmberg -00 13.11 0.0  
  2. Simon Strand -00 14.14 0.0  
           
600m 1. Simon Strand -00 1.52.62    
           
Höjd 1. Melker Torslén -00 1.40    
  2. Billy Nilsson -00 1.35    
  3. Ivar Glasberg -00 1.20    
  4. Lukas Nilsson -00 1.20    
    Simon Carrington -00 dnf    
           
Längd 1. Lukas Nilsson -00 4.09 -1.0  
  2. Simon Strand -00 3.82 -0.8  
  3. Ivar Glasberg -00 3.60 -1.6  
           
Kula, 3 kg 1. Hampus Holmberg -00 11.18    
  2. Simon Strand -00 10.27    
  3. Melker Torslén -00 8.27    
  4. Lukas Nilsson -00 7.89    
  5. Simon Carrington -00 7.51    
  6. Ivar Glasberg -00 7.41    
  7. Billy Nilsson -00 7.39    
           
Diskus 1. Simon Strand -00 34.85    
  2. Hampus Holmberg -00 30.36    
  3. Billy Nilsson -00 29.93    
  4. Lukas Nilsson -00 23.42    
  5. Melker Torslén -00 22.70    
  6. Simon Carrington -00 20.21    
  7. Ivar Glasberg -00 17.14    
           
Slägga 1. Billy Nilsson -00 19.14    
  2. Melker Torslén -00 18.74    
  3. Lukas Nilsson -00 17.80    
  4. Simon Carrington -00 17.78    
  5. Ivar Glasberg -00 17.74    
           
Spjut 400g 1. Billy Nilsson -00 31.84
   
  2. Melker Torslén -00 31.38    
  3. Lukas Nilsson -00 28.09    
  4. Simon Carrington -00 20.62    
  5. Ivar Glasberg -00 19.50    
           
    P11      
60m 1. Anton Hermansson -02 9.27 -1.9  
           
80m 1. Anton Hermansson -02 11.68 +1.2 Heat 1
           
600m 1. Anton Hermansson -02 1.56.80 +1.2 Heat 1
           
60m Häck 1. Anton Hermansson -02 11.66 -0.4 Heat 3
           
Höjd 1. Anton Hermansson -02 1.30    
           
Längd 1. Anton Hermansson -02 4.10 -1.2  
           
Tresteg 1. Anton Hermansson -02 9.34 -1.0  
           
Kula 1. Anton Hermansson -02 7.46    
           
Diskus 1. Anton Hermansson -02 16.76    
           
Slägga 1. Anton Hermansson -02 14.88    
           
Spjut 400g 1. Anton Hermansson -02 18.04    
           
    P7      
60m 1. Joel Lundberg -06 11.70 -1.9  
           
200m 1. Joel Lundberg -06 40.19 -0.9 Heat 2
           
600m 1. Joel Lundberg -06 2.35.86    
           
60m Häck 1. Joel Lundberg -06 17.61 -0.5 Heat 2
           
Höjd 1. Joel Lundberg -06 0.90    
           
Längd 1. Joel Lundberg -06 2.82 -2.6  
           
Kula 1. Joel Lundberg -06 5.47    
           
Spjut 400g 1. Joel Lundberg -06 7.21    
           
    Kvinnor      
Diskus 1. Emma Persson -93 27.16    
           
Slägga 1. Emma Persson -93 29.68    
           
    K35      
100m 1. Carina Hermansson -74 17.73 0.0  
           
Längd 1. Frida Össmar -77 3.56 -0.6  
  2. Carina Hermansson -74 3.02 -1.3  
           
    F17      
100m 1. Ofelia Karlsson -96 14.05 0.0  
           
200m 1. Ofelia Karlsson -96 28.80 0.0 Heat 1
           
Längd 1. Ofelia Karlsson -96 4.00 -1.4  
           
Spjut 600g 1. Ofelia Karlsson -96 17.82    
           
    F15      
200m 1. Elin Vertetics -98 28.23 0.0 Heat 1
           
80m Häck 1. Elin Vertetics -98 13.54 -0.7  
           
    F14      
Diskus 1. Julia Samuelsson -99 15.44    
           
Slägga 1. Julia Samuelsson -99 16.77    
           
    F13      
80m 1. Lovisa Karlsson -00 11.33 +1.2 Heat 1
  2. Amanda Söderström -00 13.38 +1.2 Heat 1
           
60m Häck 1. Amanda Söderström -00 15.10 -0.4 Heat 3
           
Höjd 1. Lovisa Karlsson -00 1.40    
  2. Amanda Söderström -00 1.10    
           
Längd 1. Lovisa Karlsson -00 4.63 -0.1  
  2. Amanda Söderström -00 3.41 ±0.0  
           
Tresteg 1. Lovisa Karlsson -00 9.92 +0.9  
  2. Amanda Söderström -00 7.03 +0.6  
           
Kula, 2 kg 1. Lovisa Karlsson -00 12.26    
  1. Amanda Söderström -00 7.15    
           
Diskus 1. Amanda Söderström -00 12.70    
           
Slägga 1. Lovisa Karlsson -00 34.66    
           
Spjut 400g 1. Lovisa Karlsson -00 30.37    
           
    F11      
60m 1. Selma Lundin -02 9.86 -1.9  
           
200m 1. Selma Lundin -02 35.84 -0.9 Heat 2
           
600m 1. Selma Lundin -02 2.25.58    
           
60m Häck 1. Selma Lundin -02 12.51 -1.4 Heat 1
           
Höjd 1. Selma Lundin -02 1.10    
           
Längd 1. Selma Lundin -02 3.75 -1.0  
           
Tresteg 1. Selma Lundin -02 8.25 +0.1  
           
Kula, 2 kg 1. Selma Lundin -02 6.53    
           
Diskus 1. Selma Lundin -02 15.31    
           
Spjut 400g 1. Selma Lundin -02 13.51    
           
    F10      
60m 1. Hanna Lundberg -03 11.19 -1.9  
  2. Nelly Össmar -03 11.55 -1.9  
           
           
200m 1. Hanna Lundberg -03 36.65 -0.9 Heat 2
  2. Nelly Össmar -03 40.17 -0.9 Heat 2
           
600m 1. Nelly Össmar -03 2.21.33    
           
60m Häck 1. Hanna Lundberg -03 15.19 -1.5 Heat 1
  2. Nelly Össmar -03 18.30 -1.5 Heat 1
           
Höjd 1. Hanna Lundberg -03 1.05    
  2. Nelly Össmar -03 1.00    
           
Längd 1. Hanna Lundberg -03 3.23 -2.4  
  2. Nelly Össmar -03 2.95 ±0.0  
           
Tresteg 1. Hanna Lundberg -03 7.54 +2.0  
           
Kula, 2 kg 1. Hanna Lundberg -03 4.73    
  2. Nelly Össmar -03 4.37    
           
Diskus 1. Nelly Össmar -03 11.15    
           
Spjut 400g 1. Nelly Össmar -03 7.26    
           
    F8      
60m 1. Linnéa Hermansson -05 11.68 -1.9  
           
Höjd 1. Linnéa Hermansson -05 0.85    
           
Kula 1. Linnéa Hermansson -05 4.96    
           
Spjut 400g 1. Linnéa Hermansson -05 10.90    
           
Söndag 13/10      
    Män      
400m Häck 1. Olle Willsund -94 65.59    
           
    P13      
60m Häck 1. Ivar Glasberg -00 12.61 0.0  
  2. Simon Strand -00 12.76 0.0  
           
Stav 1. Ivar Glasberg -00 1.70 0.0  
           
    F15      
300m Häck 1. Elin Vertetics -98 52.35    
           
    Kvinnor      
400m Häck 1. Lovisa Karlsson -00 1.22.29    
           
    F13      
60m Häck 1. Lovisa Karlsson -00 10.22 0.0  
           
Stav 1. Lovisa Karlsson -00 2.10    


  Castorama (seniorvikter)          
             
  Män, lördag 12/10          
Plac. Namn Poäng Kula Spjut Diskus Slägga
             
1. Olle Willsund -94 1791 p 9.90 46.00 30.34 19.43
      453 p 578 p 482 p 278 p
             
2. Peter Össmar -79 1073 p 8.34 34.30 19.09 13.82
      333 p 402 p 197 p 141 p
             
3. Anders Lundberg -69 915 p 7.62 24.73 19.94 15.55
      274 p 234 p 221 p 186 p
             
4. Göran Almén -60 860 p 7.84 25.75 19.06 12.95
      292 p 253 p 197 p 118 p
             
5. Carl-Gustaf Nilsson -52 460 p 6.20 17.76 15.80 13.09
      149 p 90 p 99 p 122 p
             
6. Sonny Karlsson -67 285 p 5.84 9.42 14.10 13.26
      115 p 0 p 44 p 126 p
             
  Ken Slättengren -95   8.18      
      320 p      
             
  Män, söndag 13/10          
1. Johan Lindqvist -99 813 p 6.80 26.55 19.78 13.17
      204 p 268 p 217 p 124 p
             
2. Hampus Holmberg -00 619 p 7.20 25.99 15.57 9.95
      239 p 258 p 92 p 30 p
             
3. Simon Strand -00 325 p 5.70 17.16 14.41 12.07
      102 p 76 p 54 p 93 p
             
4. Melker Torslén -00 262 p 4.95 24.77 12.32 8.42
      27 p 235 p 0 p 0 p
             
5. Simon Carrington -00 169 p 4.52 21.44 9.15 6.64
      0 p 169 p 0 p 0 p
             
             
  Kvinnor, lördag 12/10          
1. Ofelia Karlsson -96 1335 p 7.64 19.10 12.63 21.13
      418 p 380 p 112 p 425 p
             
2. Katarina Nilsson -56 1203 p 6.43 12.82 18.10 19.53
      320 p 224 p 270 p 389 p
             
3. Frida Össmar -77 863 p 6.92 16.70 0 11.21
      361 p 324 p 0 p 178 p
             
4. Carina Hermansson -74 860 p 6.21 10.51 13.75 13.98
      301 p 157 p 147 p 255 p
             
5. Katarina V-Persson -94 842 p 5.68 13.35 11.06 15.31
      254 p 238 p 61 p 289 p
             
6. Git Karlsson -68 780 p 5.26 11.42 11.98 15.30
      216 p 184 p 91 p 289 p
             
7. Linda Lundberg -72 711 p 5.62 10.50 13.04 11.29
      249 p 157 p 125 p 180 p
             
8. Ulla Willsund -62 618 p 5.77 13.79 12.42 0
      262 p 250 p 106 p 0 p
             
  Julia Samuelsson -99   5.70 12.72    
      256 p 221 p    
             
  Elin Vertetics -98   9.10      
      527 p      
             
  Emma Persson -93   8.55      
      487 p      
             
  Kvinnor, söndag 13/10          
1. Lovisa Karlsson -00 1493 p 7.93 20.68 19.60 16.95
      440 p 415 p 308 p 330 p
             
2. Katarina Nilsson -56 1245 p 6.51 13.58 16.50 22.21
      327 p 245 p 226 p 447 p
             
3. Katarina V-Persson -94 843 p 5.83 13.96 12.20 12.71
      268 p 255 p 99 p 221 p
             
4. Git Karlsson -68 808 p 5.79 8.40 14.54 15.13
      264 p 89 p 170 p 285 p
             
5. Ulla Willsund -62 792 p 6.01 11.40 11.64 13.56
      284 p 184 p 80 p 244 p
             
6. Britt-Marie Tinnert -50 518 p 5.46 6.14 12.37 11.07
      234 p 6 p 104 p 174 p