<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat  
Resultat Skälbyloppet 2014
 
Datum: Lördag 12 april   Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson
Plats: Skälby loge, Kalmar   Väder: Soligt, 10°C
Arrangör: Högby IF   Deltagare: 280 = REKORD
 
Synpunkter till friidrott@hogbyif.se
 
  Män 8 km          
1 Anton Rehn 92 Högby IF 26:23 204  
2 Henric Dernegård 81 Ålems OK 28:08 214  
3 Mikael Bäcklund 84 Högby IF 28:17 316  
4 Daniel Johansson 75 Kalmar RC 28:21 210  
5 Claes Hydvall 79 Högby 29:24 333  
6 Pär Wanby 64 Högby IF 29:32 302  
7 Jimmy Ovhagen 69 AXA Sports Club 29:56 329  
8 Filip kroon 89 Team Blekinge 29:57 323  
9 Peter Ackebjer 77 Kalmar RC 30:03 309  
10 Markus Gunnarsson 89 Föra AIK 30:04 230  
11 Anders Rehn 66 Högby IF 30:17 203  
12 Magnus Franzén 77 Emmaboda Verda OK 30:21 227  
13 Tony Edmundsson 78 Kalmar RC 30:47 262  
14 Magnus Argus 76 Kalmar 30:54 226  
15 Daniel jonsson 73 karlevi 31:17 330  
16 Hannu Tahvanainen 69 Fraktmäklarna 31:23 211  
17 Erik Karlsson 98 Högby IF 31:32 324  
18 mehdi khodayari 80 Högby IF 31:58 303  
19 Ulf Rydberg 70 Misterhults AIS 32:02 267  
20 Nicklas Medin 74 FLYGT IF 32:07 242  
21 Anders Mårtensson 70 Kalmar OK 32:15 202  
22 Tomas Holmström 63 Ålems OK 32:25 260  
23 Johan Högström 66 Kalmar RC 32:49 307  
24 Jonas Svendsén 75 Kalmar FF 32:56 220  
25 Umberto Vertetics 58 Oskarshamn 33:01 310  
26 MånsLarsson 69 Kalmar 33:17 304  
27 Kent Krawe 59 TeamTete RC Oskarshamn 33:28 222  
28 Linus Wåhlberg 90 IFK Borgholm 34:10 225  
29 Henrik Carlsson 65 Högby IF 34:16 296  
30 Tony Rohr 72 Kalmar 34:30 264  
31 Mikael Hildingsson 65 Höskullen IF 34:43 238  
32 Urban Norström 71 KALMAR 34:50 305  
33 Daniel Jonsson 74 Kalmar RC Triathlon 35:00 314  
34 Anders Hildingsson 70 Oskarshamn 35:10 201  
35 Krystian Madejski 70 Kalmar 35:21 223  
36 Björn Book 85 Näsgatan RC 35:31 308  
37 Thomas Fredriksson 85 Kalmar 36:15 258  
38 Patrik Carlsson 84 Kalmar 36:27 249  
39 Bo Nilsson 57 Gårdby 36:36 207  
40 Niklas Olsson 85 Trekanten IF 36:50 247  
41 Ulf Bodenhjelm 64 Oskarshamn 36:53 266  
42 Hasan Cetina 68 Oskarshamn 36:54 213  
43 Mats Andén 74 Kalmar 37:06 232  
44 Henrik Hammarström 78 Kalmar 37:11 215  
45 Mikael Johansson 74 Nybro Ski 37:19 239  
46 Martin Lundin 70 Karlskrona 37:24 318  
47 Peter Wallfors 69 Lindsdal 37:30 252  
48 Andreas Axelsson 72 Högby IF 37:33 322  
49 Leif Brandstedt 43 Björkshults IF 37:35 224  
50 Tommy Klippvik 51 Högby IF 37:39 313  
51 Thomas Torsten 52 KSK 37:42 326  
52 David Nilsson 82 Ramsättra 37:50 332  
53 Thomas Näsström 81 Nickebo 37:50 259  
54 Nicklas Karlsson 69 Hornsö Triathlon 38:14 241  
55 Peter Nilsson 63 Kalmar 38:16 251  
56 Niclas Karlsson 78 Ambulansen Mörbylånga 38:33 243  
57 Niklas Karlsson 83 Rockneby 38:33 245  
58 Bengt Knutsson 59 Tjursbo RC 38:38 205  
59 Stefan Eriksson 60 Kalmar 38:51 256  
60 Ola Karlman 76 Jämjö 39:11 328  
61 Mikael Andersson 69 Kalmar 39:22 237  
62 Mattias Ottevi 72 Meridium 39:27 234  
63 Dan Åberg 59 Apoteket AB 39:59 208  
64 Tony Dahlberg 67 Kalmar 40:12 263  
65 Hans Karlsson 71 Oskarshamn 40:17 212  
66 Daniel Eriksson 79 Lindsdal 40:27 209  
67 Henrik Olsson 82 Kalmar OK 41:16 216  
68 Markus Nilsson 71 Kalmar 41:29 231  
69 tobias johansson 78 F&S 41:31 321  
70 Niklas Lundgren 86 TIF kalmar 41:38 246  
71 Michaelheyne 71   41:42 331  
72 Marcus Carlsson 76 Glasriket RC 41:46 229  
73 Mattias Karlsson 78 Ambulansen Mörbylånga 41:48 233  
74 Oscar Johansson 98 Föra AIK 42:24 248  
75 Sven Nyberg 74 Kalmar 43:16 257  
76 folke lundberg 45 högby if 44:10 327  
77 Tomas Johansson 70 Lindsdal 44:22 261  
78 Pontus Gustavsson 75 Lindsdal 44:22 253  
79 Patrik Johansson 84   44:40 250  
80 Mikael Lyngbrant 73 kalmar 45:20 240  
81 Michael Hall 74 Kalmar 45:50 236  
82 Magnus Östman 63 Kalmar 46:24 228  
83 David michalsky 80 färjestaden 46:35 311  
  Henrik Skeppland 75 Prospekt Media - 217  
  Jonas Håkansson 69 Kalmar Ej start 218  
  Jonas Johansson 72 Bladsväg Running Club Ej start 219  
  Niklas Hultgren 74 kalmar Ej start 244  
  Sami Dhifallaoui 64 Kalmar domare klubben Ej start 254  
  Slimo Safouane 51 Oskarshamn Ej start 255  
  Torgny Karlsson 61 Kalmar Ej start 265  
           
  Män 4 km          
1 Pontus Petersson 92 Skillingaryds FK 12:49 73 Banrek
2 Johan Sandsten 95 Oskarshamns SK 13:07 88  
3 Pontus Johansson 94 IFK Växjö 13:08 74  
4 Ken Slättengren 95 Högby IF 13:10 12  
5 Daniel Svensson 91 Högby IF 13:53 80  
6 Andreas Davidsson 95 IFK Växjö 14:17 2  
7 Ola Slättengren 63 Högby IF 14:48 18  
8 Robin Slättengren 91 Högby IF 15:25 22  
9 Kibrom Okbamikael 82 Kalmar 15:27 87  
10 Hampus Karlsson 92 Hojk 15:32 8  
11 Martin Örtendahl 77 Högby IF 16:06 15  
12 Henrik övgård 77 Högby IF 16:21 89  
13 Jonas Carlsson 65 Kalmartravet 16:49 11  
14 Thomas Johansson 65 Högby IF 16:59 24  
15 Anton Hermansson 02 Högby IF 17:00 3  
16 Jocke Henningsson 71 Kalmar 17:23 9  
17 Lukas Jälmestedt 85 Målilla-Mörlunda SKI 17:33 13  
18 Mattias Kullman 74 Kalmar 18:03 17  
19 Viktor Gustavsson 92 Glasrikets RC 18:06 26  
20 Patrick Ersson 70 Kraftverket gym 18:34 19  
21 Stig Wolfgang 61 Kalmar 18:44 85  
22 Göran Gustavsson 60 Glasrikets RC 18:46 7  
23 Albin Lindblad 98 Högby IF 18:51 78  
24 Christer Persson 62 Högby if 19:01 76  
25 Johan Nilsson 68 Kalmar 19:20 10  
26 Daniel Håkansson 69 Oskarshamn 19:46 81  
27 Maurice Weber 80 Växjö 19:59 235  
28 Stefan Wiberg 54 Högby IF 20:27 23  
29 ingemar nilsson 46 Glasrikets RC 21:22 92  
30 Martin Tornegård 93 Högby IF 21:44 82  
31 Daniel Rundberg 74 Kalmar 21:49 5  
32 Daniel Karlsson 86 Kalmar 21:56 4  
33 Anders Lundgren Rohr 69 Kalmar 23:01 1  
34 Thomas Svensson 57 Färjestaden 23:11 25  
35 Emil Johansson 01 Föra AIK 24:13 6  
36 Bernt Carlsson 33 Persnäs AIF 24:41 206  
37 Mattias Johansson 71 Föra AIK 24:45 16  
38 Martin Holm 61 Kalmar 25:05 14  
39 Peter Björklund 78 Kalmar 26:14 21  
40 Jorge Hernandez 57 Växjö 27:20 221  
  Patrik Glasberg 71 Kalmar Ej start 20  
           
  P15 4 km          
1 Ludvig Bjurelid 00 Högby IF 14:47 79  
2 Simon Carrington 00 Högby IF 15:17 65  
3 Emil Karlsson 99 Hornsö Triathlonklubb 15:56 27  
4 wilmer samuelsson 00 Högby 17:16 66  
5 Simon Strand 00 Högby IF 17:54 68  
6 Emil R 00 M 18:42 28  
7 Olle Ottevi 02 Arontorp 23:38 30  
8 Leo hertzberg 03 IFK Berga 27:14 77  
  Joakim Axelsson 00 Föra AIK Ej start 29  
           
  Kvinnor 8 km          
1 Maria Lundgren 72 IFK Växjö 29:05 286 Banrek
2 Siv Persson 70 Målilla mörlunda 32:45 320  
3 Åsa Moberg 88 Kalmar 33:38 295  
4 Lisa Rosén 77 Högby IF 35:13 283  
5 Annie Skaret 73 Ålems OK 35:59 271  
6 Anna Zobal 77 FLYGT IF 36:17 270  
7 Sandra Olsson 79 Fik 36:43 312  
8 Mia Israelsson 71 Björkshults IF 38:35 291  
9 Anita Jönsson 63 Högby IF 39:57 300  
10 Ida Klemedtson 85 Lunds Lasaretts IF 40:09 276  
11 Maria Idosdotter-Nilsson 68 Gullaskruv 41:48 285  
12 Maria Sampson 75 Kalmar 42:30 288  
13 Anita Svensson 58 Högby IF 42:55 325  
14 Camilla Persson 62 Högby IF 43:06 317  
15 Angelica Livf 82 Åseda 43:26 269  
16 Iréne Rohde 56 Högby IF 43:38 315  
17 Jonna Åström Kreutzer 83 Mönsterås 43:52 279  
18 Git Karlsson 68 Högby IF 44:21 301  
19 Lilian Brorsson 47 Högby IF 44:29 282  
20 Agnes Sjöberg 95 Färjestaden 44:42 268  
21 Annika Jonasson 88 Näsgatan RC 45:26 306  
22 Carla Toro 79 Apoteket AB 45:33 272  
23 My Göthe 83 Löplopporna 45:46 292  
24 Katarina Skogslycka 83 Löplopporna 45:48 281  
25 Helena Ottevi 71 Arontorp 45:49 274  
26 Marie Bolin 76 Kalmar 45:57 289  
27 Melisa Memic 75 Åseda 46:26 290  
28 Julia Madejska 00 Kalmar 48:06 280  
29 Emma Ahlin 78 Kalmnar 49:34 334  
30 Maria Mattsson 67 Apoteket AB 52:04 287  
31 Hanna Nyström 85 Kalmar 52:27 319  
  Jelena Idmalm/Olsson 91 Kalmar - 277  
  Helena Thorén 72 Apoteket AB Ej start 275  
  Jenny Eriksson 74 Oskarshamn Ej start 278  
  Magdalena Thörnblom 74 Kalmar Ej start 284  
  Pernilla Ek 68 Färjestadens motion Ej start 293  
  Sara Holmqvist 86 Kalmar Ej start 294  
           
  Kvinnor 4 km          
1 Jenny Biesert 95 SK Graal 15:49 42 Banrek
2 Helena Jonsson Sjöqvist 64 Glasrikets RC 16:53 40  
3 Frida Össmar 77 Högby IF 17:27 93  
4 Irene Carlson 63 Glasriket RC 17:38 84  
5 Anna-Stina Wanby 64 Högby IF 18:03 72  
6 Lena Thor 67 Högby if 18:17 75  
7 Ida Persson 88 Högby IF 18:59 70  
8 Åsa Jönsson 91 Högby IF 19:17 67  
9 Linda Fredriksson 78 Högby IF 19:41 48  
10 Rebecca Johansson 76 Glasrikets RC 20:25 55  
11 Rebecka Liljegren 92 Målilla-Mörlunda SKI 20:29 56  
12 Sofia Alfredsson 91 Smedby 22:13 58  
13 Cecilia Karlsson 73 Bostorp RC 22:13 86  
14 Frida Lindström 95 Friskis 23:07 83  
15 Jessica Johansson 71 Färjestaden 23:22 44  
16 Kristina Grönqvist 89 Kalmar 23:35 46  
17 Sanna Larzenius 87 Rockneby 23:38 57  
18 Lotta Lindh 72 Apoteket AB 23:39 49  
19 Helén Strömbäck Hultberg 63 Trekanten 23:50 39  
20 Zozan Sewger 82 Kalmar 24:14 60  
21 Anne Sarenbo 91 Apoteket AB 24:31 34  
22 Alma Dahlgren 02 Kalmar 25:18 31  
23 Helene Dahlgren 76 Kalmar 25:24 41  
24 Susanne Gustavsson 60 Nybro 25:39 59  
25 Pernilla Ljunggren 69 Kalmar 25:41 53  
26 LenaC. Magnusson 56 Växjö 26:03 47  
27 Ann-Sofie Karlsson 73 Högsby 26:23 32  
28 Jessica Håkansson 79 Målerås 27:21 43  
29 Ellinore Hedman 88 Löplopporna 27:26 37  
30 Johanna Hildingsson 90 Höskullen IF 27:47 45  
31 Emily Melzen 95 Högsby 27:56 38  
32 Petra Karlsson 81 Målerås 28:02 54  
33 Nicole Körber 80 Oskarshamn 28:28 52  
34 Ann-Christin Torsten 52   28:56 90  
35 Emelie Johansson 88 Kalmar 29:04 273  
36 Maria Nilsson 65 Kalmar 29:26 51  
37 Maria Wiklund 78 Växjö 29:58 94  
38 Barbe von Bonsdorff 53 Raseborg 32:02 35  
39 Leila Eriksson 60 Västervik 32:06 91  
  Anna Nilsson 66 Kalmar Ej start 33  
  Camilla Lindström 71 Högby IF Ej start 36  
  Malin Johansson 67 Bladsväg Running Club Ej start 50  
             
  F15 4 km          
1 Julia Samuelsson 99 Högby IF 16:54 61  
           
  P13 2 km     09:10    
1 Nils Wanby 01 Högby IF 07:53 433  
2 Algot Norström 02 Kalmar södra IF 08:18 454  
3 Melwin Strömqvist 02 Högby IF 08:19 403  
4 Carl Ström 02 Västerviks IF 08:25 401  
5 John Broman 01 Lindsdal 09:13 402  
6 Alexander Hartz 02 Kalmar 09:42 476  
7 Olle Johansson 01 Lindsdal 10:12 404  
           
  F13 2 km          
1 Tilda Strömqvist 02 Högby IF 08:07 406  
2 Nadja Rugland 01 Kalmar SK 08:56 405  
3 Elvira Eriksson
02 FIK Färjestaden
09:48 479  
4 Lina Fröding 01 Högby IF 10:02 443  
5 Selma Lundin 02 Högby if 10:15 62  
           
  P11 1 km          
1 Benjamin Kullman 04 Kalmar 04:04 407  
2 Nils Sandblad 04 KALMAR Judoklubb 04:04 459  
3 Sam Grimheden 04 Högby IF 04:21 410  
4 Love Kanje 04 Love FC 04:22 440  
5 Jonathan Johansson 04 Vi i Oxhagen 04:54 409  
  Hannes Petersson 03 Högby Ej start 408  
           
  F11 1 km          
1 Nelly Össmar 03 Högby IF 03:38 415  
2 Saga Gustavsson 03 Lindsdal 03:43 416  
3 Hanna Lundberg 03 Högby IF 03:44 413  
4 Juni Rugland 03 Kalmar SK 03:54 414  
5 Beata Andersson 04 Kalmar SK 03:56 411  
6 Signe Lundin 03 Högby if 05:20 63  
  Ellen Bolin 03 Kalmar SK Ej start 412  
           
  P9 1 km          
1 Herman Träff   Oskarshamn 03:33 71  
2 Noah Petersson 05 Nybro ski 03:35 424  
3 Sebastian Jidefur 05 Näsgatans RC 03:58 451  
4 Axel Sverken 05 Näsgatans RC 03:58 452  
5 Olle Öhlin 05 Kalmar 04:01 465  
6 Joel Lundberg 06 Högby IF 04:02 421  
7 Oskar Karlsson Kernholt 06 Nybro 04:02 69  
8 Jakob Högström 06 Nybro SLJK 04:09 464  
9 Isac Kårlid 05 hossmo 04:10 438  
10 Emrik Olofsson 05 Kalmar Södra 04:11 434  
11 Teodor Eriksson 05 Högby IF 04:14 425  
12 Isak Fredriksson Övgård 07 Kalmar 04:26 467  
13 Hugo Bolin 05 Kalmar 04:28 420  
14 Lukas Boman 05 Kalmar Södra 04:28 468  
15 Wilhelm Sundahl 07 Högby IF 04:34 456  
16 Valdemar Norström 07 Kalmar södra IF 04:36 455  
17 eddie-Lee Dower 08 Ulricehamn 04:59 450  
18 Alvin Carlsson 06 Högby if 05:04 432  
19 John Bengtsson 08 KalmAr 05:16 474  
20 Ebbe Rådde 07 KALMAR 05:20 463  
21 Neo Livf 08 Åseda 05:21 422  
22 Viktor Argus 06 Kalmar 05:23 472  
23 Gustav Blom 07 Högby IF 05:27 419  
24 Oscar Ericsson 07 kalmar 05:28 475  
25 Gustav Hilmansson 07 Kalmar 05:33 418  
26 Allan Lundin 05 Högby IF 05:49 64  
27 Emil Örtendahl 05 Högby IF 06:03 417  
28 Noah Lundberg 09 Högby IF 06:16 423  
29 Wiggo Sundahl 09 Högby IF 06:16 457  
30 Eddie johansson 08 Lindsdals IF 06:20 470  
31 Walter Hofvergård 11 Högby IF 08:14 462  
           
  F9 1 km          
1 Nina Tahvanainen 05 Högby IF 03:52 437  
2 Alva Petersson 05 Högby IF 03:55 427  
3 Vilma kullman Larsson 05 Högby IF 04:05 436  
4 Linnea Hermansson 05 Högby IF 04:12 430  
5 Elsa Rådde 05 Kalmar 04:13 461  
6 Olivia Kårlid 05 hossmo 04:20 439  
7 Alma Jönsson 06 Högby IF 04:28 426  
8 Vendela Kleivard 07 Högby IF 05:06 448  
9 alva Sjöqvist 06 Glasrikets RC 05:18 469  
10 Maja Öhlin 08 Kalmar 05:33 466  
11 Lilly Hofvergård 07 Högby 05:34 460  
12 Ellen Hildingsson 07 IFK Kalmar 05:36 445  
13 Maja Petersson 08 Nybro ski 06:05 442  
14 Lisa Petersson 08 Nybro ski 06:18 441  
15 Minna Nilsson 07 Högby if 06:23 446  
16 Tuva nobin 07 Högby IF 06:23 458  
17 Lova Ackebjer 08 Kalmar RC 06:30 471  
18 Ebba Rundgren-Gustafsson 06 Kalmar 06:35 444  
19 Amanda Jonsson 09 Ljungbyholm 06:43 473  
20 Lilly Kleivard 09 KALMAR 07:09 449  
21 Siri Sigvardsson 09 Kalmar 07:54 453  
22 Aina Olofsson 09 Kalmar Södra 07:55 435  
23 Tuva Nilsson 09 Kalmar 08:13 447  
24 Ebba Blom 10 Kalmar 08:24 428  
  Leia Hydvall 06 Högby IF Ej start 429