<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat  
Resultat DM 5.000m m.m. 12 juli 2014
Inlagt i Ölandsspelen
 
Arrangör: Högby IF
Plats: Högby IP
Tävlingsledare o speaker: Carl-Gustaf Nilsson
Sekreteriat: Christer Möller
Tidtagning: Bertil Tinnert, Malte Vertetics
Väderlek: Blåsigt, ~16°C, några regnstänk
Starter: 48 st
 
  Män 5000 M Samlad lista   EW Heat Klass
- Jonas Linderholm -88 Huddinge AIS 15:50.71   A Utom DM
1 Mikael Bäcklund -84 Högby IF 15:55.37 6p A M
2 Anton Rehn -92 Högby IF 16:08.61 5p A M
3 Fredrik Lundqvist -77 IK Sisu, Nässjö 16:18.71 4p A M35
4 Marcus Petersson -93 Team Tete RC 16:57.64 3p A M
5 Tobias Ingvarsson -76 Högby IF 17:08.55 2p A M35
6 Markus Andersson -85 Högby IF 17:23.81 1p A M
7 Pär Wanby -64 Högby IF 17:31.23   A M50
- Daniel Allard -76 Eskilstuna FI 17:43.89   B Utom DM
8 Hannes Assarsson -91 IK Sisu, Nässjö 17:51.59   B M
9 Hans Fransson -72 OK Njudung 18:25.40   B M40
10 Lars Lundqvist -55 IK Sisu, Nässjö 19:18.72   C M55
11 Per Fransson -66 OK Njudung 19:31.91   B M45
12 Alexander Leskovec -64 Glasrikets RC 19:42.74   B M50
13 Carl-Gustaf Nilsson -52 Högby IF 19:49.35   C M60
14 Anders Persson -67 Tranås AIF 20:22.29   B M45
- Hans Widström -53 Stocksäters IF 21:32.62   C Utom DM
15 Roger Alberts -64 IK Sisu, Nässjö 21:53.97   B M50
- Mats Enbom -62 Stocksäters IF 21:59.08   B Utom DM
16 Dan Rundqvist -67 Lessebo OK 23:32.63   C M45
- Bengt Sjöholm -48 Hillerstorp 24:14.79   C Utom DM
17 Folke Lundberg -45 Högby IF 24:21.73   C M65
18 Örjan Ohlsson -46 Stensjöns IF 29:51.94   C M65
19 Håkan Andersson -45 Skillingaryds SK 30:02.95   C M65
             
  M35          
1 Fredrik Lundqvist -77 IK Sisu, Nässjö 16:18.71 2p    
2 Tobias Ingvarsson -76 Högby IF 17:08.55      
             
  M40          
1 Hans Fransson -72 OK Njudung 18:25.40 1p    
             
  M45          
1 Per Fransson -66 OK Njudung 19:31.91 2p    
2 Anders Persson -67 Tranås AIF 20:22.29      
3 Dan Rundqvist -67 Lessebo OK 23:32.63      
             
  M50          
1 Pär Wanby -64 Högby IF 17:31.23 2p    
2 Alexander Leskovec -64 Glasrikets RC 19:42.74      
3 Roger Alberts -64 IK Sisu, Nässjö 21:53.97      
             
  M55          
1 Lars Lundqvist -55 IK Sisu, Nässjö 19:18.72 1p    
             
  M60          
1 Carl-Gustaf Nilsson -52 Högby IF 19:49.35 1p    
             
  M65          
1 Folke Lundberg -45 Högby IF 24:21.73 2p    
2 Örjan Ohlsson -46 Stensjöns IF 29:51.94      
3 Håkan Andersson -45 Skillingaryds SK 30:02.95      
             
  P19 5000 M          
  -          
             
  P17 3000 M          
1 Erik Karlsson -97 Högby IF 10.27.37 2p    
             
  P15 2000 M          
1 Viktor Magnusson -99 FIK Färjestaden 6:56.40 2p    
             
  P14 2000 M          
1 Ludvig Bjurelid -00 Högby IF 6:35.26 1,5p    
- Viktor Enbom -01
Stocksäters IF 8:26.81   Utom DM
- Ulf Thuresson -01 Stocksäters IF 8:28.30   Utom DM
- Karl Johansson -01 Stocksäters IF 8:57.44   Utom DM
             
  Kvinnor 5000 M          
1 Frida Össmar -77 Högby IF 20:25.62 6p K35  
2 Helena Jonsson Sjöqvist -64 Glasrikets RC 20:28.64 5p K50  
3 Hanna Lundqvist -78 IK Sisu, Nässjö 20:42.42 4p K35  
4 Anna-Stina Wanby -64 Högby IF 22:05.92 3p K50  
5 Anita Jönsson -63 Högby IF 23:35.62 2p K50  
6 Katarina Nilsson -56 Högby IF 23:35.70 1p K55  
7 Camilla Lindström -71 Högby IF 25:21.96   K40  
8 Lilian Brorsson .47 Högby IF 27:05.37   K65  
             
  K35          
1 Frida Össmar -77 Högby IF 20:25.62 2p    
2 Hanna Lundqvist -78 IK Sisu, Nässjö 20:42.42      
             
  K40          
1 Camilla Lindström -71 Högby IF 25:21.96 1p    
             
  K50          
1 Helena Jonsson Sjöqvist -64 Glasrikets RC 20:28.64 2p    
2 Anna-Stina Wanby -64 Högby IF 22:05.92      
3 Anita Jönsson -63 Högby IF 23:35.62      
             
  K55          
1 Katarina Nilsson -56 Högby IF 23:35.70 1p    
             
  K65          
2 Lilian Brorsson .47 Högby IF 27:05.37 1p    
             
  F19 3000 M          
  -          
             
  F17 3000 M          
1 Clara Brogren -97 IFK Växjö 11:38.14 2p    
- Magdalena Pölder -98 IFK Sala 12:08.22   Utom DM
             
  F15 2000 M          
1 Stona Johansson -99 Tranås AIF 7:27.09 2p    
             
  F14 2000 M          
- Celine Allard -01
Eskilstuna FI 7.44.65   Utom DM
             
  Poäng till Eric Walls vandringspris      
  Högby IF 40p        
  IK Sisu, Nässjö 11p        
  Glasrikets RC 7p        
  OK Njudung 3p        
  Team Tete RC 3p        
  FIK Färjestaden 2p        
  IFK Växjö 2p        
  Tranås AIF 2p