<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat  
Resultat Sista Chansen 11-12 okt 2014
 
Arrangör Högby IF
Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson
Tidtagning: Bertil Tinnert
Datum: Lö 11 & sö 12 oktober 2014
Plats: Högby Idrottsplats
Väderlek lördag: Sol, svag SV vind och cirka 16°
Väderlek söndag: Lätt regn, svag SV vind och cirka 14°
Deltagare: 40st, alla tävlar för Högby IF
 
11-12/10   Män, 10 kamp          
  1. Olle Willsund-94 4620 p        
  2. Zef Kolaj-94 3607 p        
  3. Simon Strand-00 2381 p        
  4. Melker Torslén-00 2080 p        
               
11/10   100 m Vind 0.5        
  1. Olle Willsund-94 12.61   536 p    
  2. Zef Kolaj-94 13.35   410 p    
  3. Simon Strand-00 13.36   409 p    
  4. Melker Torslén-00 14.10   394 p    
               
    Längd          
  1. Olle Willsund-94 5.86 0.0 556 p    
  2. Zef Kolaj-94 5.01 1.3 384 p    
  3. Simon Strand-00 4.75 0.8 335 p    
  4. Melker Torslén-00 4.11 1.0 224 p    
               
    Kula 7.26 kg          
  1. Olle Willsund-94 9.78   472 p    
  2. Zef Kolaj-94 8.69   407 p    
  3. Simon Strand-00 7.20   319 p    
  4. Melker Torslén-00 5.54   222 p    
               
    Höjd          
  1. Olle Willsund-94 1.85   670 p    
  2. Simon Strand-00 1.49   381 p    
  3. Zef Kolaj-94 1.46   360 p    
  4. Melker Torslén-00 1.43   338 p    
               
    400 m          
  1. Olle Willsund-94 57.33   508 p    
  2. Zef Kolaj-94 63.18   311 p    
  3. Simon Strand-00 67.28   199 p    
  4. Melker Torslén-00 67.39   197 p    
               
12/10   110 m Häck          
  1. Olle Willsund-94 20.08 0.5 343 p    
  2. Zef Kolaj-94 21.59 0.5 234 p    
  3. Melker Torslén-00 33.21 1.4 0 p    
  4. Simon Strand-00 33.61 1.4 0 p    
               
    Diskus 2kg          
  1. Olle Willsund-94 26.44   395 p    
  2. Zef Kolaj-94 23.88   346 p    
  3. Simon Strand-00 19.67   266 p    
  4. Melker Torslén-00 12.91   143 p    
               
    Stav          
  1. Zef Kolaj-94 2.95   345 p    
  2. Olle Willsund-94 2.45   231 p    
  3. Simon Strand-00 2.05   149 p    
  4. Melker Torslén-00 1.95   130 p    
               
    Spjut 800g          
  1. Olle Willsund-94 41.18   459 p    
  2. Zef Kolaj-94 38.50   420 p    
  3. Melker Torslén-00 26.17   246 p    
  4. Simon Strand-00 18.16   137 p    
               
    1500 m          
  1. Olle Willsund-94 5.20.03   450 p    
  2. Zef Kolaj-94 5.31.95   390 p    
  3. Simon Strand-00 6.20.63   186 p    
  4. Melker Torslén-00 6.20,79   186 p    
               
               
11/10   Män          
    Höjd          
  1. Kevin Olsson-96 1.52        
               
    Kula 7.26 kg          
  1. Ivar Glasberg-00 5.51        
               
    M40          
    Höjd          
  1. Peter Hermansson-74 1.35        
               
    M45          
    Höjd          
  1. Anders Svensson-69 1.35        
               
               
11/10   Castorama          
      Totalt Kula Spjut Diskus Slägga
  1 Zef Kolaj-94 1459p 8.87 39.81 24.01 18,91
        375p 488p 330p 266p
  2 Johan Lindqvist-99 1302p 8.08 36,98 24.48 16.25
        312p 445p 342p 203p
  3 Peter Össmar-79 1166p 8.76 31.47 20.66 16.28
        366p 355p 241p 204p
  4 Peter Hermansson-74 1086p 8.25 25.49 22.60 16.90
        326p 248p 293p 219p
  5 Anders Svensson-69 877p 7.68 22.42 19.05 16,65
        279p 189p 196p 213p
  6 Simon Strand-00 687p 7.41 19.89 16.47 15.10
        256p 136p 120p 175p
  7 Kevin Olsson-96 681p 7.20 23.35 16.31 13.01
        239p 207p 115p 120p
  8 Melker Torslén-00 421p 5.54 25.58 12.98 11.56
        86p 250p 6p 79p
               
               
11/10   P15          
    Höjd          
  1. Johan Lindqvist-99 1.70        
               
    P14          
    100 m Vind 0.5        
  1. Ivar Glasberg-00 14.33      
               
    Spjut 600g          
  1. Billy Nilsson-00 32.36        
  2. Lukas Nilsson-00 27.18        
               
    P12          
    60 m Häck Vind 1.7        
  1. Anton Hermansson-02 10.79        
               
    200 m Häck 68.6cm   Vind 0.0      
  1. Anton Hermansson-02 33.08        
               
    Höjd          
  1. Anton Hermansson-02 1.45        
               
    Längd          
  1. Anton Hermansson-02 4.43 0.0      
               
    Spjut 400g          
  1. Anton Hermansson-02 22.39        
               
    P11          
    60 m Vind 0.5        
  1. Leo Nilsson-03 9.59        
  2. Oskar Toreld-03 9.67        
               
    400 m          
  1. Leo Nilsson-03 74.13        
               
    60 m Häck Vind 1.7        
  1. Leo Nilsson-03 12.44        
               
    200 m Häck 68.6cm   Vind 0.0      
  1. Leo Nilsson-03 35.37        
               
    Höjd          
  1. Leo Nilsson-03 1.25      
  2. Oskar Toreld-03 1.20      
               
    Längd          
  1. Leo Nilsson-03 3.88 0.0      
  2. Oskar Toreld-03 3.69 0.9    
               
    Spjut 400g          
  1. Leo Nilsson-03 25.74        
  2. Oskar Toreld-03 15.73        
               
    P8          
    60 m Vind 0.5        
  1. Joel Lundberg-06 10.82        
               
    60 m Häck Vind 1.7        
  1. Joel Lundberg-06 14.85        
               
    Höjd          
  1. Joel Lundberg-06 1.00        
               
    Längd          
  1. Isak Össmar-06 2.57 0.0      
               
    Kula 2 kg          
  1. Isak Össmar-06 3.31        
               
    P5          
    60 m Vind 1.6        
  1. Noa Lundberg 06 14.70        
  2. Viggo Össmar-09 15.10        
               
    Längd          
  1. Noa Lundberg 06 2.22 1.0      
  2. Viggo Össmar-09 1.71 1.1      
               
    Kula 2 kg          
  1. Noa Lundberg 06 2.31        
  2. Viggo Össmar-09 1.63        
               
               
12/10   Män          
    Kula 7.26 kg          
  1. Ken Slättengren-95 7.00        
  2. Ivar Glasberg-00 5.78        
               
    P15          
    Stav          
  1. Johan Lindqvist-99 2.95      
               
    Diskus 1kg          
  1. Johan Lindqvist-99 35.32        
               
    Spjut 600g          
  1. Johan Lindqvist-99 33.20      
               
    P14          
    Kula 7.26 kg          
  1. Ivar Glasberg-00 5.78        
               
    P12          
    Tresteg          
  1. Anton Hermansson-02 10.11 1.2      
               
    Stav          
  1. Anton Hermansson-02 1.95        
               
    Diskus 0.6kg          
  1. Anton Hermansson-02 17.77        
               
    Slägga 3.0 kg          
  1. Anton Hermansson-02 14.26        
               
    Spjut, 400g          
  1. Anton Hermansson-02 22.42        
               
               
               
11-12/10   Kvinnor, 7 kamp          
  1. Lovisa Karlsson-00 3462 p        
               
    100 m Häck Vind 1.2        
11/10 1. Lovisa Karlsson-00 18.03   485 p    
               
    Höjd          
  1. Lovisa Karlsson-00 1.51   632 p    
               
    Kula          
  1. Lovisa Karlsson-00 8.80   451 p    
               
    200 m Vind 0.2        
  1. Lovisa Karlsson-00 28.11   622 p    
               
12/10   Längd          
  1. Lovisa Karlsson-00 4.74 1.3 490 p    
               
    Spjut, 600g          
  1. Lovisa Karlsson-00 25.47   391 p    
               
    800 m          
  1. Lovisa Karlsson-00 2.57.24   391 p    
               
               
12/10   Kvinnor          
    Kula 4 kg          
  1. Katarina V-Persson-94 5.93        
               
    Slägga 4 kg          
  1. Katarina V-Persson-94 15.61      
               
    Spjut, 600g          
  1. Katarina V-Persson-94 20.08      
               
               
    Castorama          
      Totalt Kula Spjut Diskus Slägga
11/10 1 Katarina Nilsson-56 1339p 6.71 12.99 19.50 22.90
        343p 228p 306p 462p
  2 Katarina V-Persson-94 1248p 6.76 18.86 13.89 18.84
        348p 375p 151p 374p
  3 Ofelia Karlsson-96 1223p 7.62 16.59 12.76 18.61
        417p 321p 116p 369p
  4 Frida Össmar-77 1151p 7.15 16.24 14.96 14.78
        379p 313p 183p 276p
  5 Carina Hermansson-74 997p 6.60 11.70 15.03 15.23
        334p 192p 184p 287p
  6 Ulla Willsund-62 956p 5.90 13.65 13.08 16.14
        274p 246p 126p 310p
  7 Git Karlsson-68 884p 6.18 10.82 12.48 16.21
        299p 166p 107p 312p
  8 Britt-Marie Tinnert-50 618p 5.26 10.63 11.86 10.47
        216p 160p 87p 155p
               
12/10 1 Lovisa Karlsson-00 1762p 8.49 26.30 17.97 23.98
        482p 530p 266p 484p
  2 Julia Samuelsson-99 1188p 7.11 12.56 17.84 17.02
        376p 217p 263p 332p
    Slägga 23.98, 4.0 kg, är klubbrekord för F18 och F19
               
               
               
    F19          
11/10   100 m Vind 0.5        
  1. Ofelia Karlsson-96 13.45      
               
    200 m Vind 0.2        
  1. Ofelia Karlsson-96 27.39        
               
    F13          
    60 m Vind 1.6        
  1. Rebecka Toreld-01 8.99        
               
    400 m          
  1. Rebecka Toreld-01 75.41        
               
    200 m Häck 68.6cm   Vind 0.0      
  1. Rebecka Toreld-01 34.76        
               
    F11          
    60 m Vind 0.5        
  1. Hanna Lundberg-03 10.01        
  2. Nelly Össmar-03 10.38        
               
    400 m          
  1. Hanna Lundberg-03 75.11        
  2. Nelly Össmar-03 79.63        
               
    60 m Häck Vind 0.5        
  1. Hanna Lundberg-03 13.23        
  2. Nelly Össmar-03 13.68        
               
    Höjd          
  1. Hanna Lundberg-03 1.15        
               
    Längd          
  1. Hanna Lundberg-03 3.51 0.0      
  2. Nelly Össmar-03 3.42 0.9      
               
    Kula 2 kg          
  1. Nelly Össmar-03 5.76        
               
    F9          
    60 m Vind 0.5        
  1. Linnea Hermansson-05 10.65        
               
    Kula 2 kg          
  1. Linnea Hermansson-05 5.42        
               
    60 m Häck Vind 0.5        
  1. Linnea Hermansson-05 15.12        
               
               
12/10   Kvinnor          
               
    400 m Häck          
  1. Julia Samuelsson-99 1.13.87        
  2. Ofelia Karlsson-96 1.19.40        
               
    Längd          
  1. Ofelia Karlsson-96 4.50 1.9      
               
    Kula 4 kg          
  1. Ofelia Karlsson-96 6.67        
               
    Slägga 4 kg          
  1. Ofelia Karlsson-96 18.28      
               
    F15          
    1500 m          
  1. Julia Samuelsson-99 5.28.99      
               
    F14          
    Slägga 3 kg          
  1. Lovisa Karlsson-00 32.53 Klubbrekord F14, 15, 16, 17
               
    F11          
    Höjd          
  1. Nelly Össmar-03 1.15        
               
    Tresteg          
  1. Nelly Össmar-03 7.92 1.4      
               
    Diskus 0.6kg          
  1. Nelly Össmar-03 17.76        
               
    Spjut, 400g          
  1. Nelly Össmar-03 9.62        
               
    F11          
    Stafett 3 x 600 m          
  1. Högby IF 6.52.58 Klubbrekord F11, F12
    Hanna Lundberg-03, Linnea Hermansson-05 och Nelly Össmar-03
               
    F9          
    Höjd          
  1. Linnea Hermansson-05 1.05        
               
    Tresteg          
  1. Linnea Hermansson-05 6.55 1.2    
               
    Diskus 0.6kg          
  1. Linnea Hermansson-05 15.02        
               
    Spjut, 400g          
  1. Linnea Hermansson-05 12.97