<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat  
Resultat Lag-UDM kval 1 södra 2015
 
Datum: Lördag 23 maj
Plats: Fredriksskans IP, Kalmar
Arrangör: Högby IF med hjälp av deltagande klubbar
Väder: Soligt, 15°C, västlig vind
Tävlingsledare: Peter Össmar
 
P13        
             
  Poäng Kval 2 tillkommer. Södra gruppen har TRE finalplatser.
1 IFK Växjö, blå 29p        
2 Högby IF 27p        
3 IFK Växjö, vit 26p        
4 Ljungby FIK 25p        
5 Kalmar SK 13p        
             
P13 60m   +2,8m/s      
1 Ludwig Wibler-02 IFK Växjö, blå 8,84 5p    
2 Elliot Wirdelöv-03 IFK Växjö, vit 8,86 4p    
3 Oskar Toreld-03 Högby IF 9,09 3p    
4 Dennis Borg-03 Ljungby FIK 9,25 2p    
5 Simon Holmgren-04 Kalmar SK 9,68 1p    
             
P13 600m          
1 Melwin Strömqvist-02 Högby IF 1,48,98 5p    
2 Albin Jansson-02 IFK Växjö, blå 1,51,44 4p    
3 Holme Fernholm-03 IFK Växjö, vit 1,51,65 3p    
4 David Höglund-03 Kalmar SK 1,57,08 2p    
5 Ville Andersson-03 Ljungby FIK 2,00,28 1p    
         
P13 60m häck   +2,7m/s      
1 Anton Hermansson-02 Högby IF 10,13 5p    
2 Svante Leijon-03 IFK Växjö, vit 10,14 4p    
3 Edvin Månsson-02 IFK Växjö, blå 10,73 3p    
4 David Höglund-03 Kalmar SK 12,50 2p    
5 Mattias Borg-03 Ljungby FIK 17,91 1p    
             
P13 Höjd          
1 Jacob Thelander-03 Ljungby FIK 1,52 5p    
2 Anton Hermansson-02 Högby IF 1,42 4p    
3 Emil Carlsson-02 IFK Växjö, blå 1,37 3p    
4 Svante Leijon-03 IFK Växjö, vit 1,27 2p    
5 Axel Norbäcker-03 Kalmar SK 1,12 1p    
             
P13 Tresteg          
1 Emil Carlsson-02 IFK Växjö, blå 10,23 5p +1,8  
2 Jacob Thelander-03 Ljungby FIK 10,12w 4p +2,8
9,77 +1,4
3 Robin Rickardsson-03 IFK Växjö, vit 9,72w 3p +3,8 9,54 +2,0
4 Leo Nilsson-03 Högby IF 8,79 2p +1,4  
5 Simon Holmgren-04 Kalmar SK 8,60w 1p +2,9 -
             
P13 Diskus          
1 Noah Idoffsson-03 Ljungby FIK 29,09 5p    
2 Johannes Gunnarsson-02 Kalmar SK 25,50 4p    
3 Leo Janén-02 IFK Växjö, blå 20,71 3p    
4 Elliot Wirdelöv-03 IFK Växjö, vit 18,03 2p    
5 Oskar Toreld-03 Högby IF 16,73 1p    
             
P13 Spjut          
1 Leo Nilsson-03 Högby IF 26,74 5p    
2 Lucas Jansson-03 Ljungby FIK 26,32 4p    
3 Wilhelm Örnström-03 IFK Växjö, vit 25,04 3p    
4 Edvin Månsson-02 IFK Växjö, blå 22,25 2p    
5 Johannes Gunnarsson-02 Kalmar SK 20,64 1p    
             
P13 Stafett 5x60m          
1 Elliot Wirdelöv-03 IFK Växjö, vit 43,69 5p    
  Svante Leijon-03          
  Holme Fernholm-03          
  Robin Rickardsson-03          
  Wilhelm Örnström-03          
             
2 Edvin Månsson-02 IFK Växjö, blå 44,01 4p    
  Ludwig Wibler-02          
  Leo Janén-02          
  Albin Jansson-02          
  Emil Carlsson-02          
             
3 Dennis Borg-03 Ljungby FIK 44,48 3p    
  Mattias Borg-03          
  Lucas Jansson-03          
  Ville Andersson-03          
  Jacob Thelander-03          
             
4 Hampus Erngård-04 Högby IF 44,69 2p    
  Melwin Strömqvist-02          
  Oskar Toreld-03          
  Leo Nilsson-03          
  Anton Hermansson-02          
             
5 David Höglund-03 Kalmar SK 46,06 1p    
  Axel Norbäcker-03          
  Max Andersson-03          
  Simon Holmgren-04          
  Alexander Muhr-02          
             
F13        
             
  Poäng Kval 2 tillkommer. Södra gruppen har TRE finalplatser.
1 IFK Växjö, blå 36p        
2 Ljungby FIK 34p        
3 Högby IF 30p        
4 Kalmar SK 29p        
5 IFK Växjö, svart 23p        
6 IFK Växjö, vit 16p        
  IFK Växjö, lag 4 DNS        
             
F13 60m   +4,9m/s      
1 Alma Beke-02 Kalmar SK 8,01 6p    
2 Ida Nilsson-03 Högby IF 8,21 5p    
3 Laura Iversen-02 IFK Växjö, blå 8,46 4p    
4 Mira Thegelström-03 Ljungby FIK 9,25 3p    
5 Lova Axelsson-03 IFK Växjö, svart 9,89 2p    
6 Amanda Tunholm-03 IFK Växjö, vit 9,93 1p    
             
F13 600m          
1 Frida Herdonsson-02 Ljungby FIK 1,52,46 6p    
2 Tilde Bengtsson-02 IFK Växjö, blå 1,52,54 5p    
3 Tilda Strömqvist-02 Högby IF 1,54,46 4p    
4 Siri Elofsson-03 IFK Växjö, vit 1,57,85 3p    
5 Ellen Pettersson-03 IFK Växjö, svart 2,02,74 2p    
6 Klara Lindstedt-02 Kalmar SK 2,05,54 1p    
         
F13 60m häck   +3,0m/s      
1 Alma Ericsson-02 Ljungby FIK 10,63 6p    
2 Nova Brideau-02 Kalmar SK 10,79 5p    
3 Tilde Bengtsson-02 IFK Växjö, blå 10,97 4p    
4 Lova Nilsson-03 IFK Växjö, svart 11,82 3p    
5 Matilda Nivard-03 IFK Växjö, vit 12,11 2p    
6 Hanna Lundberg-03 Högby IF 12,58 1p    
             
F13 Höjd          
1 Selma Lundin-02 Högby IF 1,42 6p    
2 Alma Ericsson-02 Ljungby FIK 1,37 5p    
3 Agnes Stattin-02 Kalmar SK 1,37 4p    
4 Josefin Möller-02 IFK Växjö, blå 1,32 3p    
5 Indra Elg-02 IFK Växjö, vit 1,27 2p    
6 Kerstin Siwertsson-03 IFK Växjö, svart 1,27 1p    
             
F13 Tresteg          
1 Selma Lundin-02 Högby IF 10,03w 6p +2,9 10,00 +0,5
2 Laura Iversen-02 IFK Växjö, blå 9,98 5p +0,7  
3 Nova Brideau-02 Kalmar SK 9,42w 4p +2,8 9,26 +1,8
4 Gabriella Smedberg-03 IFK Växjö, svart 8,70w 3p +3,9 8,38 +1,9
5 Matilda Nivard-03 IFK Växjö, vit 8,70w 2p +3,5 8,46 +1,0
6 Alva Solberg-03 Ljungby FIK 8,47 1p +1,9  
             
F13 Diskus          
1 Thea Björk-03 IFK Växjö, svart 27,31 6p    
2 Nina Pyrell-02 IFK Växjö, blå 25,02 5p    
3 Nelly Össmar-03 Högby IF 21,79 4p    
4 Patricia Wilkomm-02 Kalmar SK 19,30 3p    
5 Amanda Pettersson-03 IFK Växjö, vit 19,07 2p    
6 Ellen Nyström-03 Ljungby FIK 15,67 1p    
             
F13 Spjut          
1 Alva Solberg-03 Ljungby FIK 25,46 6p    
2 Elin Axelsson-02 IFK Växjö, blå 19,39 5p    
3 Thea Björk-03 IFK Växjö, svart 18,49 4p    
4 Amanda Pettersson-03 IFK Växjö, vit 13,25 3p    
5 Patricia Wilkomm-02 Kalmar SK 12,61 2p    
6 Nelly Össmar-03 Högby IF 11,85 1p    
             
F13 Stafett 5x60m          
1 Alva Solberg-03 Ljungby FIK 42,49 6p    
  Mira Thegelström-03          
  Ellen Nyström-03          
  Alma Ericsson-02          
  Frida Herdonsson-02          
             
2 Laura Iversen-02 IFK Växjö, blå 42,95 5p    
  Wilma Ström-Karlsson-02          
  Nina Pyrell-02          
  Elin Axelsson-02          
  Tilde Bengtsson-02          
             
3 Jasmine Dhifallaoui-02 Kalmar SK 44,24 4p    
  Agnes Stattin-02          
  Alma Naucler-02          
  Freja Schön-02          
  Klara Lindsstedt-02          
             
4 Hanna Lundberg-03 Högby IF 46,05 3p    
  Tilda Strömqvist-02          
  Nelly Össmar-03          
  Selma Lundin-02          
  Ida Nilsson-03          
             
5 Lova Nilsson-03 IFK Växjö, svart 46,55 2p    
  Kerstin Siwertsson-03          
  Lova Axelsson-03          
  Gabriella Smedberg-03          
  Ellen Pettersson-03          
             
6 Matilda Nivard-03 IFK Växjö, vit Ej tid 1p    
  Amanda Pettersson-03          
  Siri Elofsson-03          
  Indra Elg-02          
  Amanda Tunholm-03          
             
P11        
             
  Poäng Kval 2 tillkommer. Södra gruppen har TVÅ finalplatser.
1 Ljungby FIK 20p        
2 Högby IF 15p        
3 IFK Växjö 12p        
             
P11 60m   +4,2m/s      
1 Elivis Krumlinde-04 Högby IF 8,88 3p    
2 Fabian Rosdahl-05 Ljungby FIK 9,37 2p    
3 Edvin Hågård-04 IFK Växjö 9,39 1p    
             
P11 600m          
1 Isak Gylling-04 IFK Växjö 2,01,10 3p    
2 Linus Rosengren-04 Ljungby FIK 2,04,84 2p    
3 Sebastian Jidefur-05 Högby IF 2,10,05 1p    
- Simon Östborg-05 Högby IF utom matchen 2,20,76      
         
P11 60m häck   +3,0m/s      
1 Johan Kenneryd-04 Ljungby FIK 11,78 3p    
2 Sam Grimheden-04 Högby IF 13,37 2p    
3 Sebastian Braunias-04 IFK Växjö 14,03 1p    
             
P11 Höjd          
1 Vincent Persic-04 Ljungby FIK 1,22 3p    
2 Malte Sivertsson-04 IFK Växjö 1,17 2p    
3 Sam Grimheden-04 Högby IF 1,17 1p    
             
P11 Längd          
1 Elivis Krumlinde-04 Högby IF 4,17 3p +1,5  
2 Adam Herdonsson-04 Ljungby FIK 4,13 2p +1,1  
3 Hannes Herzman-04 IFK Växjö 3,73w 1p +2,4 3,56 +1,6
             
P11 Kula          
1 Joel Lundberg-06 Högby IF 7,38 3p    
2 Adam Herdonsson-04 Ljungby FIK 7,25 2p    
3 Hannes Herzman-04 IFK Växjö 6,64 1p    
             
P11 Spjut          
1 Viggo Danielsson-04 Ljungby FIK 18,20 3p    
2 Joel Lundberg-06 Högby IF 14,01 2p    
3 Sebastian Braunias-04 IFK Växjö 8,02 1p    
             
P11 Stafett 5x60m          
1 Fabian Rosdahl-05 Ljungby FIK 46,99 3p    
  Linus Rosengren-04          
  Johan Kenneryd-04          
  Viggo Danielsson-04          
  Adam Herdonsson-04          
             
2 Malte Sivertsson-04 IFK Växjö 49,75 2p    
  Hannes Hertzman-04          
  Isak Gylling-04          
  Sebastian Braunias-04          
  Edvin Hågård-04          
             
- Joel Lundberg-06 Högby IF Över-vxl      
  Simon Östborg-05          
  Sebastian Jidefur-05          
  Sam Grimheden-04          
  Elvis Krumline-04          
             
F11        
             
  Poäng Kval 2 tillkommer. Södra gruppen har TVÅ finalplatser.
1 IFK Växjö, blå 23p        
2 Ljungby FIK 22p        
3 IFK Växjö, vit 18p        
4 Högby IF 16p        
             
F11 60m   +4,5m/s      
1 Stella Rönnmark-04 IFK Växjö, vit 9,03 4p    
2 Wilma Elovsson-04 IFK Växjö, blå 9,50 3p    
3 Emilia Waldén-04 Högby IF 10,03 2p    
4 Annie Rosén-04 Ljungby FIK 10,14 1p    
             
F11 600m          
1 Hanna Joabsson-04 IFK Växjö, blå 2,03,40 4p    
2 Ella Blom-05 Ljungby FIK 2,06,65 3p    
3 Embla Nilsson-04 IFK Växjö, vit 2,11,82 2p    
4 Emilia Waldén-04 Högby IF 2,59,04 1p    
         
F11 60m häck   +4,5m/s      
1 Elin Joabsson-04 IFK Växjö, vit 11,85 4p    
2 Stella Gudmundsson-04 IFK Växjö, blå 11,94 3p    
3 Ida Cedvik-04 Ljungby FIK 12,72 2p    
4 Linnéa Hermansson-05 Högby IF 13,12 1p    
             
F11 Höjd          
1 Linn Johansson-04 Ljungby FIK 1,27 4p    
2 Ellen Olsson-04 Högby IF 1,22 3p    
3 Tuva Persson-04 IFK Växjö, vit 1,17 2p    
4 Alva Johansson-04 IFK Växjö, blå 1,17 1p    
             
F11 Längd          
1 Elin Joabsson-04 IFK Växjö, vit 4,14w 4p ? 3,95 +1,7
2 Ida Cedvik-04 Ljungby FIK 4,14w 3p ? 3,61 +0,6
3 Kajsa Lindh-04 IFK Växjö, blå 3,20 2p +0,9  
4 Clara Konman-04 Högby IF 2,75 1p +1,5  
- Tuva Grimheden-07 Högby IF utom matchen 2,73w   ? 2,46 +1,1
             
F11 Kula          
1 Nina Tahvanainen-05 Högby IF 7,10 4p    
2 Annie Rosén-04 Ljungby FIK 5,74 3p    
3 Alice Hässlebro-04 IFK Växjö, blå 5,45 2p    
4 Norma Olofsson-04 IFK Växjö, vit 5,40 1p    
             
F11 Spjut          
1 Stella Gudmundsson-04 IFK Växjö, blå 23,21 4p    
2 Linn Johansson-04 Ljungby FIK 16,39 3p    
3 Linnéa Hermansson-05 Högby IF 16,34 2p    
4 Vendela Mörstam-04 IFK Växjö, vit 10,47 1p    
             
F11 Stafett 5x60m          
1 Wilma Elovsson-04 IFK Växjö, blå 47,58 4p    
  Alva Johansson-04          
  Kajsa Lindh-04          
  Stella Gudmundsson-04          
  Hanna Joabsson-04          
             
2 Agnes Bylander-05 Ljungby FIK 47,73 3p    
  Annie Rosén-04          
  Ida Cedvik-04          
  Ella Blom-05          
  Linn Johansson-04          
             
3 Tuva Grimheden-07 Högby IF 51,44 2p    
  Emilia Waldén-04          
  Nina Tahvanainen-05          
  Ellen Olsson-04          
  Linnéa Hermansson-05          
             
- Vendela Mörstam-04 IFK Växjö, vit Över-vxl      
  Norma Olofsson-04          
  Tuva Persson-04          
  Elin Joabsson-04          
  Stella Rönnmark-04