<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat  
Resultat ÖM o UÖM i friidrott 19 juli 2015
 
Arrangör: Högby IF, FIK Färjestaden, Ölands IK
Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson
Kansliet: Christer Möller
Tidtagning: Bertil Tinnert
Datum: Söndagen 19 juli 2015, 10:00 - 15:00
Plats: Högby Idrottsplats
Väderlek: Mulet/Sol, svag vind och cirka 21°
Deltagare: 57 st och cirka 215 starter
 
  MÄN 100 M   Vind 1.0    
1. Chakkrit Chanprakhon -99 FIK Färjestaden 12.04    
2. Albin Suljov -97 FIK Färjestaden 12.47    
3. Elias Engström -98 FIK Färjestaden 12.51    
4. William Malmqvist -99 FIK Färjestaden 12.97    
           
  MÄN 400 M        
1. Ken Slättengren -95 Högby IF 52.54  
2. Andreas Davidsson -95 Högby IF 54.89    
3. Elias Engström -98 FIK Färjestaden 56.19    
4. Erik Karlsson -98 Högby IF 56.93    
           
  MÄN 1500 M        
1. Andreas Davidsson -95 Högby IF 4.21.52    
2. Erik Karlsson -98 Högby IF 4.26.14    
3. Robin Slättengren -91 Högby IF 4.28.86    
           
  MÄN HÖJD        
1. Olle Willsund -94 Högby IF 1.90    
2. Anton Olsson -99 FIK Färjestaden 1.70    
3. Peter Össmar -79 Högby IF 1.55    
           
  MÄN STAV        
1. Chakkrit Chanprakhon -99 FIK Färjestaden 3.94    
2. Albin Suljov -97 FIK Färjestaden 3.84    
3. Anton Olsson -99 FIK Färjestaden 3.64    
4. Andreas Johansson -03 FIK Färjestaden 1.64    
           
  MÄN LÄNGD        
1. Anton Olsson -99 FIK Färjestaden 5.48 -0.3  
  Chakkrit Chanprakhon -99 FIK Färjestaden dnf    
           
  MÄN TRESTEG        
1. Mattias Olander -92 Högby IF 12.94 0.2  
2. Chakkrit Chanprakhon -99 FIK Färjestaden 12.61 1.1  
           
  MÄN KULA        
1. Mattias Olander -92 Högby IF 11.77    
2. Olle Willsund -94 Högby IF 10.92    
3. Sigge Danielsson -99 FIK Färjestaden 8.66    
4. Anton Olsson -99 FIK Färjestaden 8.63    
           
  MÄN DISKUS        
1. Anton Olsson -99 FIK Färjestaden 30.90    
2. Mattias Olander -92 Högby IF 28.02    
3. Olle Willsund -94 Högby IF 27.89    
4. Sigge Danielsson -99 FIK Färjestaden 23.27    
5. Peter Össmar -79 Högby IF 19.56    
           
  MÄN SLÄGGA        
1. Olle Willsund -94 Högby IF 20.66    
2. Andreas Davidsson -95 Högby IF 17.83    
3. Sigge Danielsson -99 FIK Färjestaden 17.16    
4. Peter Össmar -79 Högby IF 16.01    
           
  MÄN SPJUT        
1. Olle Willsund -94 Högby IF 47.12    
2. Anton Olsson -99 FIK Färjestaden 40.46    
3. Peter Össmar -79 Högby IF 32.86    
4. Sigge Danielsson -99 FIK Färjestaden 24.78    
           
  P17 100 M   Vind 1.0    
1. Chakkrit Chanprakhon -99 FIK Färjestaden 12.04    
2. Elias Engström -98 FIK Färjestaden 12.51    
3. William Malmqvist -99 FIK Färjestaden 12.97    
           
  P17 400 M        
1. Elias Engström -98 FIK Färjestaden 56.19    
2. Erik Karlsson -98 Högby IF 56.93    
           
  P17 1500 M        
1. Erik Karlsson -98 Högby IF 4.26.14    
           
  P17 110 M HÄCK   Vind 0.0    
  Elias Engström -98 FIK Färjestaden dnf    
           
  P17 300 M HÄCK utom ÖM      
1. Elias Engström -98 FIK Färjestaden 43.00    
           
  P17 HÖJD        
1. Anton Olsson -99 FIK Färjestaden 1.70    
           
  P17 LÄNGD        
1. Anton Olsson -99 FIK Färjestaden 5.48 -0.3  
  Chakkrit Chanprakhon -99 FIK Färjestaden dnf    
           
  P17 TRESTEG        
1. Chakkrit Chanprakhon -99 FIK Färjestaden 12.61 1.1  
           
  P17 KULA 5,0        
1. Sigge Danielsson -99 FIK Färjestaden 11.34    
2. Anton Olsson -99 FIK Färjestaden 11.13    
           
  P17 DISKUS 1,5        
1. Anton Olsson -99 FIK Färjestaden 38.78    
2. Sigge Danielsson -99 FIK Färjestaden 29.34    
           
  P17 SPJUT 700        
1. Anton Olsson -99 FIK Färjestaden 44.68    
2. Sigge Danielsson -99 FIK Färjestaden 28.22    
           
  P15 80 M   Vind +0.7    
1. Simon Strand -00 Högby IF 10.13    
2. Melker Torslén -00 Högby IF 10.55    
           
  P15 300 M        
1. Simon Strand -00 Högby IF 39.50    
2. Melker Torslén -00 Högby IF 42.42    
           
  P15 800 M        
1. Simon Strand -00 Högby IF 2.32.60    
           
  P15 80 M HÄCK   Vind 0.0    
1. Melker Torslén -00 Högby IF 15.05    
           
  P15 HÖJD        
1. Simon Strand -00 Högby IF 1.44    
  Melker Torslén -00 Högby IF dnf    
           
  P15 LÄNGD        
1. Melker Torslén -00 Högby IF 5.25 0.0  
2. Simon Strand -00 Högby IF 5.24 0.4  
           
  P15 TRESTEG        
1. Simon Strand -00 Högby IF 10.99 1.8  
2. Melker Torslén -00 Högby IF 10.23 1.9  
           
  P15 KULA 4,0        
1. Simon Strand -00 Högby IF 12.21    
2. Melker Torslén -00 Högby IF 9.09    
           
  P15 DISKUS 1,0        
1. Simon Strand -00 Högby IF 32.50    
2. Melker Torslén -00 Högby IF 24.62    
           
  P15 SPJUT 600        
1. Melker Torslén -00 Högby IF 33.35    
           
  P13 60 M   Vind - 1.5    
1. Anton Hermansson -02 Högby IF 9.08    
2. Andreas Johansson -03 FIK Färjestaden 10.29    
           
  P13 600 M        
1. Melwin Strömqvist -02 Högby IF 1.50.79    
2. Leo Nilsson -03 Högby IF 1.53.50    
           
  P13 60 M HÄCK   Vind +1.0    
1. Anton Hermansson -02 Högby IF 10.24    
2. Melwin Strömqvist -02 Högby IF 12.87    
           
  P13 HÖJD        
1. Samuel Berggren -03 FIK Färjestaden 1.40    
2. Leo Nilsson -03 Högby IF 1.34    
           
  P13 LÄNGD ZON        
1. Anton Hermansson -02 Högby IF 4.87 0.1  
2. Leo Nilsson -03 Högby IF 4.03 1.4  
3. Andreas Johansson -03 FIK Färjestaden 3.66 1.7  
4. Widhar Rhodin -03 FIK Färjestaden 3.51 1.1  
           
  P13 TRESTEG ZON        
1. Anton Hermansson -02 Högby IF 10.28 4.2 10.04 1.6
           
  P13 KULA 3,0        
1. Melwin Strömqvist -02 Högby IF 8.05    
2. Widhar Rhodin -03 FIK Färjestaden 7.21    
           
  P13 DISKUS 0,6        
1. Widhar Rhodin -03 FIK Färjestaden 24.40    
2. Leo Nilsson -03 Högby IF 19.95    
3. Andreas Johansson -03 FIK Färjestaden 18.91    
4. Ted Lennartsson -04 FIK Färjestaden 17.02    
5. Melwin Strömqvist -02 Högby IF 16.57    
           
  P13 SPJUT 400        
1. Leo Nilsson -03 Högby IF 28.42    
2. Anton Hermansson -02 Högby IF 24.29    
3. Widhar Rhodin -03 FIK Färjestaden 19.97    
4. Andreas Johansson -03 FIK Färjestaden 18.22    
5. Melwin Strömqvist -02 Högby IF 16.89    
           
  P11 60 M   Vind +1.3    
1. Lucas Tinnert -04 FIK Färjestaden 9.65    
2. Gustav Arvidsson -05 FIK Färjestaden 9.79    
3. Sebastian Jidefur -05 Högby IF 10.43    
4. Ted Lennartsson -04 FIK Färjestaden 10.53    
           
  P11 600 M        
1. Sebastian Jidefur -05 Högby IF 2.07.19    
2. Ted Lennartsson -04 FIK Färjestaden 2.19.81    
           
  P11 HÖJD        
  Gustav Arvidsson -05 FIK Färjestaden      
  Ted Lennartsson -04 FIK Färjestaden      
           
  P11 LÄNGD ZON        
1. Gustav Arvidsson -05 FIK Färjestaden 3.64 -1.7  
2. Ted Lennartsson -04 FIK Färjestaden 3.11 -0.6  
           
  P11 KULA 2,0        
1. Ted Lennartsson -04 FIK Färjestaden 7.66    
2. Gustav Arvidsson -05 FIK Färjestaden 7.34    
3. Joel Lundberg -06 Högby IF 7.29    
4. Dante Lennartsson -06 FIK Färjestaden 5.78    
           
  P11 SPJUT 400        
1. Ted Lennartsson -04 FIK Färjestaden 14.53    
2. Dante Lennartsson -06 FIK Färjestaden 8.68    
           
  P9 60 M   Vind +0.4    
1. Anton Boström -06 FIK Färjestaden 10.38    
2. Joel Lundberg -06 Högby IF 10.64    
3. Hampus Tinnert -07 FIK Färjestaden 10.89    
4. Dante Lennartsson -06 FIK Färjestaden 10.97    
5. Noah Lundberg -09 Högby IF 12.68    
           
  P9 600 M        
1. Anton Boström -06 FIK Färjestaden 2.14.14    
2. Joel Lundberg -06 Högby IF 2.14.59    
3. Dante Lennartsson -06 FIK Färjestaden 2.26.11    
4. Noah Lundberg -09 Högby IF 3.09.65    
           
  P9 LÄNGD ZON        
1. Joel Lundberg -06 Högby IF 3.43 -1.1  
2. Anton Boström -06 FIK Färjestaden 3.06 0.0  
3. Dante Lennartsson -06 FIK Färjestaden 2.79 0.0  
4. Noah Lundberg -09 Högby IF 2.38 0.7  
           
  KVINNOR 100 M   Vind - 0.1    
1. Elin Nilsson -01 Högby IF 14.12    
           
  KVINNOR 400 M        
1. Julia Samuelsson -99 Högby IF 62.74    
           
  KVINNOR HÖJD        
1. Julia Samuelsson -99 Högby IF 1.50    
           
  KVINNOR STAV        
1. Linnéa Svanhall -04 FIK Färjestaden 1.94    
           
  KVINNOR KULA 4,0        
1. Anja Lennartsson -71 FIK Färjestaden 6.94    
2. Annelie Gunnarsdotter -65 FIK Färjestaden 6.74    
3. Katarina Vuorensyrjä-Persson -94 Högby IF 6.35    
           
  KVINNOR DISKUS 1,0        
1. Anja Lennartsson -71 FIK Färjestaden 17.33    
2. Katarina Vuorensyrjä-Persson -94 Högby IF 15.59    
           
  KVINNOR SLÄGGA 4,0        
1. Katarina Nilsson -56 Högby IF 19.50    
2. Katarina Vuorensyrjä-Persson -94 Högby IF 17.95    
           
  KVINNOR SPJUT        
1. Katarina Vuorensyrjä-Persson -94 Högby IF 16.08    
           
  F17 400 M        
1. Julia Samuelsson -99 Högby IF 62.74    
           
  F17 HÖJD        
1. Julia Samuelsson -99 Högby IF 1.50    
           
  F17 LÄNGD Utom ÖM      
1. Beatrice Persson -99 IFK Lund 5.09 2.4  
           
  F17 KULA 3,0        
1. Julia Samuelsson -99 Högby IF 8.39    
           
  F15 80 M   Vind +0.9    
1. Elin Nilsson -01 Högby IF 11.04    
2. Elin Tinnert -01 FIK Färjestaden 11.75    
3. Irmelin Ohlsson -01 FIK Färjestaden 11.88    
           
  F15 300 M        
1. Elin Tinnert -01 FIK Färjestaden 48.19    
2. Nadja Lennartsson -01 FIK Färjestaden 48.54    
           
  F15 800 M        
1. Nadja Lennartsson -01 FIK Färjestaden 2.53.08    
           
  F15 80 M HÄCK   Vind +1.0    
1. Elin Nilsson -01 Högby IF 14.96    
2. Elin Tinnert -01 FIK Färjestaden 17.21    
           
  F15 HÖJD        
1. Irmelin Olsson -01 FIK Färjestaden 1.38    
2. Edit Nilsson -01 Högby IF 1.30    
3. Elin Nilsson -01 Högby IF 1.20    
           
  F15 LÄNGD        
1. Elin Nilsson -01 Högby IF 4.38 0.0  
2. Irmelin Olsson -01 FIK Färjestaden 4.22 -0.7  
           
  F15 TRESTEG        
1. Irmelin Olsson -01 FIK Färjestaden 8.85 1.8  
2. Nadja Lennartsson -01 FIK Färjestaden 8.48 1.1  
           
  F15 KULA 3,0        
1. Edit Nilsson -01 Högby IF 7.38    
2. Nadja Lennartsson -01 FIK Färjestaden 7.19    
           
  F15 DISKUS 0,75        
1. Edit Nilsson -01 Högby IF 22.23    
2. Nadja Lennartsson -01 FIK Färjestaden 18.30    
           
  F15 SPJUT 400        
1. Nadja Lennartsson -01 FIK Färjestaden 24.37    
2. Edit Nilsson -01 Högby IF 19.50    
           
  F13 60 M   Vind 1.7    
1. Ida Nilsson -03 Högby IF 8.45    
2. Selma Lundin -02 Högby IF 8.72    
3. Hanna Lundberg -03 Högby IF 9.97    
           
  F13 600 M        
1. Nelly Össmar -03 Högby IF 1.57.00    
2. Tilda Strömqvist -02 Högby IF 1.57.92    
           
  F13 60 M HÄCK   Vind 2.0    
1. Selma Lundin -02 Högby IF 9.81    
2. Linnéa Svanhall -04 FIK Färjestaden 11.07    
3. Maja Milleback -04 FIK Färjestaden 11.52    
4. Linnéa Hermansson -05 Högby IF 13.01    
           
  F13 HÖJD        
1. Selma Lundin -02 Högby IF 1.48    
2. Hanna Lundberg -03 Högby IF 1.31    
3. Nelly Össmar -03 Högby IF 1.19    
           
  F13 LÄNGD ZON        
1. Selma Lundin -02 Högby IF 4.70 0.0  
2. Ida Nilsson -03 Högby IF 4.63 2.4 4.51 2.0
3. Tilda Strömqvist -02 Högby IF 3.85 0.0  
4. Hanna Lundberg -03 Högby IF 3.54 0.0  
           
  F13 TRESTEG ZON        
1. Selma Lundin -02 Högby IF 10.11 1.3  
2. Maja Milleback -04 FIK Färjestaden 8.66 1.0  
3. Nelly Össmar -03 Högby IF 8.43 3.4 8.36 1.9
4. Tilda Strömqvist -02 Högby IF 8.23 1.5  
           
  F13 KULA 2,0        
1. Selma Lundin -02 Högby IF 9.47    
2. Nelly Össmar -03 Högby IF 7.46    
3. Hanna Lundberg -03 Högby IF 6.30    
4. Tilda Strömqvist -02 Högby IF 6.25    
           
  F13 DISKUS 0,6        
1. Nelly Össmar -03 Högby IF 22.19    
2. Tilda Strömqvist -02 Högby IF 19.52    
3. Selma Lundin -02 Högby IF 17.08    
           
  F13 SPJUT 400        
1. Selma Lundin -02 Högby IF 20.71    
2. Tilda Strömqvist -02 Högby IF 11.92    
           
  F11 60 M   Vind 2.0    
1. Linnéa Svanhall -04 FIK Färjestaden 9.36    
2. Maja Milleback -04 FIK Färjestaden 9.90    
3. Linnéa Hermansson -05 Högby IF 10.18    
4. Emma Brynielsson -04 FIK Färjestaden 10.71    
           
  F11 600 M        
1. Maja Milleback -04 FIK Färjestaden 2.03.94    
2. Emma Brynielsson -04 FIK Färjestaden 2.26.35    
           
  F11 HÖJD        
1. Linnéa Svanhall -04 FIK Färjestaden 1.40    
2. Maja Milleback -04 FIK Färjestaden 1.20    
3. Emma Brynielsson -04 FIK Färjestaden 1.00    
           
  F11 LÄNGD ZON        
1. Maja Milleback -04 FIK Färjestaden 3.84 0.0  
2. Linnéa Hermansson -05 Högby IF 3.46 -1.0  
3. Emma Brynielsson -04 FIK Färjestaden 2.93 0.0  
           
  F11 KULA 2,0        
1. Linnéa Hermansson -05 Högby IF 6.65    
           
  F11 SPJUT 400        
1. Linnéa Svanhall -04 FIK Färjestaden 21.09    
2. Linnéa Hermansson -05 Högby IF 17.48    
           
  F9 60 M   Vind +1.7    
1. Ivona Corkovic -06 IFK Borgholm 10.96    
2. Rafaela Corkovic -06 IFK Borgholm 11.75    
           
  F9 600 M        
1. Ivona Corkovic -06 IFK Borgholm 2.32.86    
2. Rafaela Corkovic -06 IFK Borgholm 2.46.32    
           
  F9 LÄNGD ZON        
1. Ivona Corkovic -06 IFK Borgholm 2.44 -1.3  
2. Rafaela Corkovic -06 IFK Borgholm 2.08 0.0