<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat  
Ölands Marathon 2015
 
Datum: Lördag 25 juli. Plats: Löttorps centrum Arrangör: Högby IF, Tävlingsledare: Calle Nilsson.
Chiptidtagning: Nils Hammaräng Grip. Startande: 72 st. Fullföljande: 69 st.

Väder: Mulet och mestadels uppehåll, blåsigt i början av loppet, sen avtagande, östlig vind, 16°C.

 
       
Plac
Män
Född
Klubb/Ort/Organisation Tid
Nr
Klass
1
Leif Welhaven
73
VG 2:46:14
103
M40
2
Pétur Bjarnason
80
Team LP 2:51:04
163
M35
3
Christofer Fogel
84
Team Tete RC 2:51:29
173
M
4
Jon Fryk
90
Vegan Runners IK 2:55:39
146
M
5
Denis Morneau
74
Canada AF 2:58:59
82
M40
6
Niklas Wikner
64
Tranås aif 2:58:59
104
M50
7
Per Aronsson
73
Vallentuna 3:01:31
112
M40
8
Bo Sundström
67
Kalmar RC Triathlon 3:08:19
99
M45
9
Emil Falkek
74
Falkenbergs RR 3:12:09
32
M40
10
Marcus Petersson
93
Team Tete RC 3:13:15
172
M
11
ivar carlson
73
vassmolösa 3:17:48
131
M40
12
Per Engström
70
Aditor AB 3:23:15
29
M45
13
Johan Svahn
70
Sommarvägens LL 3:23:17
100
M45
14
Stefan Petersson
74
Linköpings motorsällskap 3:23:34
92
M40
15
Johan Axelsson
78
Tjalve 3:29:49
12
M35
16
Martin Kling
78
Färjestadens Motions IF 3:34:33
68
M35
17
Harald Lööf
61
Högby IF 3:35:26
78
M50
18
Stefan Stenudd
72
Epoq 3:35:43
97
M40
19
martin örtendahl
77
Högby IF 3:36:55
110
M35
20
Lars Palmqvist
69
Nykil 3:38:00
150
M45
21
Hans Gustafsson
67
IK Nocout 3:39:23
46
M45
22
Lennart Adolfsson
62
Anderstorps OK 3:44:58
1
M50
23
Dennis Weidfors
86
Amokabel RC 3:46:02
129
M
24
Ola Björnén
76
Friskis & Svettis Nynäshamn 3:46:59
15
M35
25
Patrick Flystam
69
Amokabel RC 3:47:09
35
M45
26
henrik lindholm
68
Ålkistan 3:49:14
125
M45
27
Marcus Hansander
72
Ericsson IF 3:49:57
51
M40
28
Johan Wikström
80
The Entertainmen 3:50:54
109
M35
29
Björn Tibbelin
75
Risinge Löparkamrater 3:54:52
121
M
30
Jan Kask
73
Falköping 3:55:48
66
M40
31
Marcus Widenfors
76
Stockholm 3:56:33
162
M35
32
Richard Lööf
93
Stockholm 3:57:30
117
M
33
Jan Cserpes
64
Växjö Löparklubb 3:57:51
16
M50
34
Andreas Malmgren
81
Algutsrum IF 3:59:05
80
M
35
Viktor Almquist
85
Kalmar budo klubb 3:59:23
8
M
36
Christer Andersson
53
Nyköpings Runners 3:59:38
11
M60
37
Luca Fumarco
84
Italien 3:59:58
44
M
38
Peter Karlsson
55
IK Jogg 4:03:41
64
M60
39
Ragnar Lindström
61
IK Akele 4:05:27
174
M50
40
Niklas Agevik
79
Gödel Runners 4:12:12
3
M35
41
Pauli Sulonen
55
Hässelby SK 4:15:01
98
M60
42
gunnar bergmark
61
lönashult goif 4:17:16
155
M50
43
Torbjörn Sturesson
70
Färjestadens Motion IF 4:21:40
124
M45
44
Jörgen Nilsson
50
Vi som springer 4:23:32
84
M65
45
Alexander Engelmark
93
Lund 4:25:03
26
M
46
Mikael Andersson
69
Kalmar 4:26:11
9
M45
47
Peter Broström
64
Kalmar 4:26:23
152
M50
48
henrik stoltz
84
skogsby 4:27:03
14
M
49
Ulf Lindhe
61
Team Lindhe 4:30:36
73
M50
50
Andreas Ebbelind
75
Växjö 4:51:52
21
M40
51
kurt gustavsson
46
Hultsfreds LK 4:51:53
128
M65
52
Per Pedersén
64
Emmaboda Verda OK 4:52:44
87
M50
53
Anders Pedersén
56
Byle Östergötaland 4:52:44
91
M55
54
Carl Rigbäck
84
Kalmar 4:59:38
95
M
55
Owe Gustavsson
56
LK 42195+ 5:04:15
47
M55
56
Örjan Engebrand
65
Mörbylånga 5:16:55
24
M50
57
Anders Hidefjäll
40
Västerås FK 5:17:23
53
M75
58
Örjan Ohlsson
46
Stensjöns IF 5:44:02
86
M65
Ruben Karlson
87
IK Jogg Brutit
141
M
Per-Owe Hvitfeldt
43
IFK Mora Brutit
54
M70
 
   
M35
   
1
Pétur Bjarnason
80
Team LP 2:51:04
163
M35
2
Johan Axelsson
78
Tjalve 3:29:49
12
M35
3
Martin Kling
78
Färjestadens Motions IF 3:34:33
68
M35
4
martin örtendahl
77
högby if 3:36:55
110
M35
5
Ola Björnén
76
Friskis & Svettis Nynäshamn 3:46:59
15
M35
6
Johan Wikström
80
The Entertainmen 3:50:54
109
M35
7
Marcus Widenfors
76
Stockholm 3:56:33
162
M35
8
Niklas Agevik
79
Gödel Runners 4:12:12
3
M35
 
   
M40
   
1
Leif Welhaven
73
VG 2:46:14
103
M40
2
Denis Morneau
74
Canada AF 2:58:59
82
M40
3
Per Aronsson
73
Vallentuna 3:01:31
112
M40
4
Emil Falkek
74
Falkenbergs RR 3:12:09
32
M40
5
ivar carlson
73
vassmolösa 3:17:48
131
M40
6
Stefan Petersson
74
Linköpings motorsällskap 3:23:34
92
M40
7
Stefan Stenudd
72
Epoq 3:35:43
97
M40
8
Marcus Hansander
72
Ericsson IF 3:49:57
51
M40
9
Jan Kask
73
Falköping 3:55:48
66
M40
10
Andreas Ebbelind
75
Växjö 4:51:52
21
M40
 
   
M45
   
1
Bo Sundström
67
Kalmar RC Triathlon 3:08:19
99
M45
2
Per Engström
70
Aditor AB 3:23:15
29
M45
3
Johan Svahn
70
Sommarvägens LL 3:23:17
100
M45
4
Lars Palmqvist
69
Nykil 3:38:00
150
M45
5
Hans Gustafsson
67
IK Nocout 3:39:23
46
M45
6
Patrick Flystam
69
Amokabel RC 3:47:09
35
M45
7
henrik lindholm
68
Ålkistan 3:49:14
125
M45
8
Torbjörn Sturesson
70
Färjestadens Motion IF 4:21:40
124
M45
9
Mikael Andersson
69
Kalmar 4:26:11
9
M45
 
   
M50
   
1
Niklas Wikner
64
Tranås aif 2:58:59
104
M50
2
Harald Lööf
61
Högby IF 3:35:26
78
M50
3
Lennart Adolfsson
62
Anderstorps OK 3:44:58
1
M50
4
Jan Cserpes
64
Växjö Löparklubb 3:57:51
16
M50
5
Ragnar Lindström
61
IK Akele 4:05:27
174
M50
6
gunnar bergmark
61
lönashult goif 4:17:16
155
M50
7
Peter Broström
64
Kalmar 4:26:23
152
M50
8
Ulf Lindhe
61
Team Lindhe 4:30:36
73
M50
9
Per Pedersén
64
Emmaboda Verda OK 4:52:44
87
M50
10
Örjan Engebrand
65
Mörbylånga 5:16:55
24
M50
 
   
M55
   
1
Anders Pedersén
56
Byle Östergötaland 4:52:44
91
M55
2
Owe Gustavsson
56
LK 42195+ 5:04:15
47
M55
 
   
M60
   
1
Christer Andersson
53
Nyköpings Runners 3:59:38
11
M60
2
Peter Karlsson
55
IK Jogg 4:03:41
64
M60
3
Pauli Sulonen
55
Hässelby SK 4:15:01
98
M60
 
   
M65
   
1
Jörgen Nilsson
50
Vi som springer 4:23:32
84
M65
2
kurt gustavsson
46
Hultsfreds LK 4:51:53
128
M65
3
Örjan Ohlsson
46
Stensjöns IF 5:44:02
86
M65
 
   
M70
   
Per-Owe Hvitfeldt
43
IFK Mora Brutit
54
M70
 
   
M75
   
1
Anders Hidefjäll
40
Västerås FK 5:17:23
53
M75
 
   
Kvinnor
   
1
Bibbi Lind
44
Solvikingarna 3:48:23
72
K70
2
Gith Johansson
75
AmoKabel RC 3:51:43
58
K40
3
Lotti Harrieson
65
Högby IF 3:59:14
52
K50
4
Elisabeth Karlsson
80
- 4:11:34
65
K35
5
Charlotta Göthe
68
Lidköpings vsk 4:18:40
48
K45
6
Rebecka Lindhe
89
Team Lindhe 4:19:48
74
K
7
Anita Jönsson
63
Högby IF 4:25:02
61
K50
8
Christina Linnér
79
Solrosvägen RC 4:31:33
126
K35
9
Mia Stalberg
54
SIK 4:53:23
96
K60
10
therese lindell
91
Jönköping 5:01:21
154
K
11
Catharina Engebrand
62
Mörbylånga 5:06:49
25
K50
Ellen Jonsson
94
- Brutit
60
K
 
   
K35
   
1
Elisabeth Karlsson
80
- 4:11:34
65
K35
2
Christina Linnér
79
Solrosvägen RC 4:31:33
126
K35
 
   
K40
   
1
Gith Johansson
75
AmoKabel RC 3:51:43
58
K40
 
   
K45
   
1
Charlotta Göthe
68
Lidköpings vsk 4:18:40
48
K45
 
   
K50
   
1
Lotti Harrieson
65
Högby IF 3:59:14
52
K50
2
Anita Jönsson
63
Högby IF 4:25:02
61
K50
3
Catharina Engebrand
62
Mörbylånga 5:06:49
25
K50
 
   
K60
   
1
Mia Stalberg
54
SIK 4:53:23
96
K60
 
   
K70
   
1
Bibbi Lind
44
Solvikingarna 3:48:23
72
K70
 
   
Ölandsmästerskap
 
Män
   
1
Martin Kling
78
Färjestadens Motions IF 3:34:33
68
M35
2
Harald Lööf
61
Högby IF 3:35:26
78
M50
3
martin örtendahl
77
högby if 3:36:55
110
M35
4
Andreas Malmgren
81
Algutsrum IF 3:59:05
80
M
5
Torbjörn Sturesson
70
Färjestadens Motion IF 4:21:40
124
M45
 
   
M35
   
1
Martin Kling
78
Färjestadens Motions IF 3:34:33
68
M35
2
martin örtendahl
77
högby if 3:36:55
110
M35
 
   
M45
   
1
Torbjörn Sturesson
70
Färjestadens Motion IF 4:21:40
124
M45
 
   
M50
   
1
Harald Lööf
61
Högby IF 3:35:26
78
M50
 
   
Kvinnor
   
1
Lotti Harrieson
65
Högby IF 3:59:14
52
K50
2
Anita Jönsson
63
Högby IF 4:25:02
61
K50
 
   
K50
   
1
Lotti Harrieson
65
Högby IF 3:59:14
52
K50
2
Anita Jönsson
63
Högby IF 4:25:02
61
K50