<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat  
Resultat Lag-UDM match 1 södra 2016
 
Datum: Lördag 4 juni
Plats: Fredriksskans IP, Kalmar
Arrangör: Högby IF med hjälp av deltagande klubbar
Väder: Sol/moln, 19°C, måttlig vind.
Tävlingsledare: Calle Nilsson
 
P13        
             
  Poäng Kval 2 tillkommer. Södra gruppen har FYRA finalplatser.
1 IFK Växjö, lag 03 56,0p        
2 Ljungby FIK, lag 1 44,0p        
3 Ljungby FIK, lag 2 43,0p        
4 Skruvs IF 42,5p        
5 Högby IF 35,0p        
6 IFK Växjö, lag blå 28,5p        
7 Kalmar SK 24,0p        
8 IFK Växjö, lag vit 15,0p        
             
P13 60m Vind: -1,2 Resultat Poäng    
1 Hannes Egonsson-03 IFK Växjö, lag 03 8,45 8p    
2 Arvid Winberg-03 Skruvs IF 9,15 7p    
3 Vincent Nordqvist-04 IFK Växjö, lag blå 9,24 6p    
4 Hugo Jensen-04 Ljungby FIK, lag 1 9,48 5p    
5 Emil Sjödal-04 Ljungby FIK, lag 2 9,58 4p    
6 Alfred Lundström-03 Högby IF 9,69 3p    
7 Hugo Weiholt-04 IFK Växjö, lag vit 10,77 2p    
8 Hannes Eriksson-08 Kalmar SK 11,69 1p    
             
P13 600m          
1 Holme Fernholm-03 IFK Växjö, lag 03 1,48,01 8p    
2 Melker Ellborg-03 Högby IF 1,48,92 7p    
3 Olle Kallerbäck-03 Skruvs IF 1,52,48 6p    
4 Adam Herdonsson-04 Ljungby FIK, lag 2 1,53,41 5p    
5 Hugo Jensen-04 Ljungby FIK, lag 1 1,53,50 4p    
6 Rasmus Muhr-04 Kalmar SK 1,58,47 3p    
7 Isak Gylling-04 IFK Växjö, lag blå 1,59,28 2p    
8 Carl Hammarstedt-04 IFK Växjö, lag vit 2,10,02 1p    
             
P13 60m häck Vind: -1,4        
1 Svante Leijon-03 IFK Växjö, lag 03 10,25 8p    
2 Jacob Thelander-03 Ljungby FIK, lag 1 11,10 7p    
3 Ivar Lindholm-03 Skruvs IF 11,80 6p    
4 Johan Kenneryd-04 Ljungby FIK, lag 2 11,85 5p    
5 Isak Gylling-04 IFK Växjö, lag blå 11,88 4p    
6 Malte Siwertsson-04 IFK Växjö, lag vit 12,09 3p    
7 Leo Nilsson-03 Högby IF 12,11 2p    
8 Rasmus Muhr-04 Kalmar SK 12,93 1p    
             
P13 Höjd          
1 Jacob Thelander-03 Ljungby FIK, lag 1 1,47 8p    
2 Svante Leijon-03 IFK Växjö, lag 03 1,42 7p    
3 Vincent Persic-04 Ljungby FIK, lag 2 1,37 6p    
4 Leo Brideau-04 Kalmar SK 1,32 5p    
5 Melker Ellborg-03 Högby IF 1,27 4p    
6 Hugo Karsamo-04 Skruvs IF 1,27 2,5p    
7 Edvin Hågård-04 IFK Växjö, lag blå 1,27 2,5p    
8 Malte Siwertsson-04 IFK Växjö, lag vit 1,27 1p    
             
P13 Tresteg          
1 Robin Rickardsson-03 IFK Växjö, lag 03 10,32w 8p +5,0 10,15 +1,7
2 Johan Kenneryd-04 Ljungby FIK, lag 2 9,51w 7p +2,5 9,47 +1,9
3 Simon Holmgren-04 Kalmar SK 9,46w 6p +3,1 8,86 +2,0
4 Linus Rosengren-04 Ljungby FIK, lag 1 9,24w 5p +3,3 9,05 +1,5
5 Edvin Hågård-04 IFK Växjö, lag blå 8,58w 4p +3,0 8,43 +1,6
6 Hannes Hertzman-04 IFK Växjö, lag vit 8,55w 3p +2,6 8,49 +1,4
7 Sam Grimheden-04 Högby IF 8,14 2p +1,7  
8 Olle Kallerbäck-03 Skruvs IF 7,65w 1p +2,5 7,61 +0,8
             
P13 Diskus          
1 Alexander Karlsson-04 Skruvs IF 31,56 8p    
2 Lucas Jansson-03 Ljungby FIK, lag 1 26,68 7p    
3 Simon Holmgren-04 Kalmar SK 22,00 6p    
4 Viggo Danielsson-04 Ljungby FIK, lag 2 18,89 5p    
5 Sam Grimmheden-04 Högby IF 17,72 4p    
6 Einar Sörensen-04 IFK Växjö, lag blå 17,41 3p    
7 Mathias Sörensson-03 IFK Växjö, lag 03 16,95 2p    
8 Sebastian Braunias-04 IFK Växjö, lag vit 16,24 1p    
             
P13 Spjut          
1 Leo Nilsson-03 Högby IF 30,46 8p    
2 Wilhelm Örnström-03 IFK Växjö, lag 03 29,85 7p    
3 Hugo Karsamo-04 Skruvs IF 25,08 6p    
4 Noah Idofsson-03 Ljungby FIK, lag 1 24,80 5p    
5 Adam Herdonsson-04 Ljungby FIK, lag 2 23,54 4p    
6 Oskar Carlfalk-04 IFK Växjö, lag blå 20,49 3p    
7 Hugo Weiholt-04 IFK Växjö, lag vit 19,24 2p    
8 William Holmgren-08 Kalmar SK 15,01 1p    
             
P13 Stafett 5x60m          
             
1 Holme Fernholm-03 IFK Växjö, lag 03 41,71 8p    
  Wilhelm Örnström-03          
  Robin Rickardsson-03          
  Svante Leijon-03          
  Hannes Egonsson-03          
             
2 Emil Sjödal-04 Ljungby FIK, lag 2 44,42 7p    
  Viggo Danielsson-04          
  Vincent Persic-04          
  Adam Herdonsson-04          
  Johan Kenneryd-04          
             
3 Olle Kallerbäck-03 Skruvs IF 44,89 6p    
  Hugo Karsamo-04          
  Alexander Karlsson-04          
  Ivar Lindholm-03          
  Arvid Winberg-03          
             
4 Sam Grimheden-04 Högby IF 45,50 5p    
  Melker Ellborg-03          
  Leo Nilsson-03          
  Alfred Lundström-03          
  Hobbe Janefrid-04          
             
5 Isak Gylling-04 IFK Växjö, lag blå 47,55 4p    
  Einar Sörenssen-04          
  Oskar Carlfalk-04          
  Edvin Hågård-04          
  Vincent Nordqvist-04          
             
6 Hugo Jensen-04 Ljungby FIK, lag 1 49,36 3p    
  Noah Idofsson-03          
  Lucas Jansson-03          
  Linus Rosengren-04          
  Jacob Thelander-03          
             
7 Hugo Weiholt-04 IFK Växjö, lag vit 49,38 2p    
  Malte Sivertsson-04          
  Carl Hammarstedt-04          
  Sebastian Braunias-04          
  Hannes Hertzman-04          
             
8 Simon Holmgren-04 Kalmar SK 53,47 1p    
  Rasmus Muhr-04          
  Leo Brideau-04          
  William Holmgren-08          
  Hannes Eriksson-08          
             
F13        
             
  Poäng Kval 2 tillkommer. Södra gruppen har TRE finalplatser.
1 IFK Växjö, lag 03 52,0p        
1 Ljungby FIK, lag 1 52,0p        
3 IK Hinden 40,0p        
4 IFK Växjö, lag vit 33,5p        
5 IFK Växjö, lag blå 31,0p        
6 Högby IF 29,5p        
7 Ljungby FIK, lag 2 24,0p        
8 Kalmar SK 20,0p        
             
F13 60m Vind: -1,4 Resultat Poäng    
1 Elisa Bergkvist-04 Ljungby FIK, lag 1 8,94 8p    
2 Aina Bordon-04 IFK Växjö, lag vit 9,01 7p    
3 Ellen Pettersson-03 IFK Växjö, lag 03 9,03 6p    
4 Alicia Hägglund-03 Kalmar SK 9,17 5p    
5 Elin Joabsson-04 IFK Växjö, lag blå 9,37 4p    
6 Vilma Pettersson-03 IK Hinden 9,90 3p    
7 Emilia Waldén-04 Högby IF 10,18 2p    
8 Elif Feyzoula-04 Ljungby FIK, lag 2 10,40 1p    
             
F13 600m          
1 Hanna Lundberg-03 Högby IF 1,54,71 8p    
2 Elin Joabsson-04 IFK Växjö, lag blå 1,55,13 7p    
3 Hanna Joabsson-04 IFK Växjö, lag vit 1,56,67 6p    
4 Gabriella Smedberg-03 IFK Växjö, lag 03 2,01,30 5p    
5 Linnéa Ringström-04 Ljungby FIK, lag 1 2,02,21 4p    
6 Emilia Ottosson-03 IK Hinden 2,03,16 3p    
7 Alicia Hägglund-03 Kalmar SK 2,03,73 2p    
8 Minna Ekelund-04 Ljungby FIK, lag 2 2,12,71 1p    
             
F13 60m häck Vind: -2,0        
1 Siri Elofsson-03 IFK Växjö, lag 03 10,11 8p    
2 Nellie Prytz-03 Ljungby FIK, lag 1 10,91 7p    
3 Beata Andersson-04 Kalmar SK 11,09 6p    
4 Alice Sundin-04 IK Hinden 11,18 5p    
5 Linn Johansson-04 Ljungby FIK, lag 2 11,37 4p    
6 Ella Alpenberg-04 IFK Växjö, lag blå 12,18 3p    
7 Signe Lundin-03 Högby IF 12,66 2p    
8 Hanna Löfqvist-04 IFK Växjö, lag vit 13,08 1p    
             
F13 Höjd          
1 Mira Thegelström-03 Ljungby FIK, lag 1 1,47 8,0p    
2 Lova Nilsson-03 IFK Växjö, lag 03 1,27 7,0p    
3 Tilda Nilsson Sjögren-03 IK Hinden 1,27 6,0p    
4 Hanna Joabsson-04 IFK Växjö, lag vit 1,27 4,5p    
4 Signe Lundin-03 Högby IF 1,27 4,5p    
6 Linnea Lind-04 IFK Växjö, lag blå 1,22 3,0p    
7 Ida Cedvik-04 Ljungby FIK, lag 2 1,22 2,0p    
  - Kalmar SK - 0,0p    
             
F13 Tresteg          
1 Ella Hübinette-04 IK Hinden 9,50w 8p +3,1 9,31 +1,7
2 Beata Andersson-04 Kalmar SK 9,34w 7p +2,6 9,24 +1,4
3 Gabriella Smedberg-03 IFK Växjö, lag 03 9,26w 6p +3,0 8,98 +1,5
4 Maja Westhoff-04 IFK Växjö, lag blå 9,16w 5p +4,3 9,04 +0,0
5 Alva Solberg-03 Ljungby FIK, lag 1 8,92 4p +1,3  
6 Ida Cedvik-04 Ljungby FIK, lag 2 8,51 3p +1,9  
7 Hanna Lundberg-03 Högby IF 8,04 2p -0,2  
8 Smilla Bengtsson-04 IFK Växjö, lag vit 7,80w 1p +2,1 7,68 +1,2
             
F13 Diskus          
1 Linn Johansson-04 Ljungby FIK, lag 2 27,64 8p    
2 Amanda Pettersson-03 IFK Växjö, lag 03 22,23 7p    
3 Nelly Össmar-03 Högby IF 19,62 6p    
4 Elisa Bergkvist-04 Ljungby FIK, lag 1 19,08 5p    
5 Elise Välitalo-04 IK Hinden 17,25 4p    
6 Kajsa Lindh-04 IFK Växjö, lag vit 14,70 3p    
  - Kalmar SK dns 0p    
  Vendela Mörstam-04 IFK Växjö, lag blå dnf 0p    
             
F13 Spjut          
1 Alva Solberg-03 Ljungby FIK, lag 1 29,41 8p    
2 Stella Gudmundsson-04 IFK Växjö, lag vit 25,79 7p    
3 Thea Björk-03 IFK Växjö, lag 03 21,74 6p    
4 Johanna Fredriksson-03 IK Hinden 19,30 5p    
5 Alva Johansson-04 IFK Växjö, lag blå 17,70 4p    
6 Annie Rosén Andersson-04 Ljungby FIK, lag 2 13,58 3p    
7 Nelly Össmar-03 Högby IF 11,69 2p    
  - Kalmar SK - 0p    
             
F13 Stafett 5x60m          
1 Nellie Prytz-03 Ljungby FIK, lag 1 43,16 8p    
  Linnéa Ringström-04          
  Mira Thegelström-03          
  Alva Solberg-03          
  Elisa Bergkvist-04          
             
2 Lova Nilsson-03 IFK Växjö, lag 03 44,19 7p    
  Ellen Pettersson-03          
  Kerstin Siwertsson-03          
  Tove Andersson-03          
  Siri Elofsson-03          
             
3 Alice Sundin-04 IK Hinden 45,06 6p    
  Ella Hübinette-04          
  Tilda Nilsson Sjögren-03          
  Agnes Täck-03          
  Naemi Matocka-04          
             
4 Ella Alpenberg-04 IFK Växjö, lag blå 45,77 5p    
  Linnea Lind-04          
  Alva Johansson-04          
  Maja Westhoff-04          
  Elin Joabsson-04          
             
5 Aina Bordon-04 IFK Växjö, lag vit 46,85 4p    
  Hanna Löfqvist-04          
  Smilla Bengtsson-04          
  Stella Gudmundsson-04          
  Hanna Joabsson-04          
             
6 Hanna Lundberg-03 Högby IF 47,02 3p    
  Emilia Waldén-04          
  Signe Lundin-03          
  Nelly Össmar-03          
  Nicolina Rickardsson-04          
             
7 Elif Feyzoula-04 Ljungby FIK, lag 2 48,08 2p    
  Minna Ekelund-04          
  Ida Cedvik-04          
  Annie Rosén Andersson-04          
  Linn Johansson-04          
             
  - Kalmar SK DNS 0p    
             
P11        
             
  Poäng Kval 2 tillkommer. Södra gruppen har TRE finalplatser.
1 Ljungby FIK 33p        
2 IFK Växjö, lag Håkan 31p        
3 IFK Växjö, lag Urban 21p        
4 Kalmar SK 18p        
5 Högby IF 16p        
             
P11 60m Vind: -2,1        
1 Arti Reci-05 IFK Växjö, lag Håkan 9,03 5p    
2 Jakob Bornefjäll-05 Kalmar SK 9,91 4p    
3 Edvin Persson-07 Högby IF 10,16 3p    
4 Valter Pernu-Andersson-07 Ljungby FIK 10,24 2p    
5 Melker Bernhardsson-05 IFK Växjö, lag Urban 10,45 1p    
             
P11 600m          
1 Arvid Lundgren-05 IFK Växjö, lag Håkan 2,01,76 5p    
2 Liam Andersson-06 Ljungby FIK 2,03,82 4p    
3 Gustaf Bjereus-05 IFK Växjö, lag Urban 2,04,28 3p    
4 Julius Nyblom Strandlund-05 Kalmar SK 2,04,57 2p    
5 Edvin Persson-07 Högby IF 2,16,00 1p    
             
P11 60m häck Vind: -0,3        
1 Fabian Rosdahl-05 Ljungby FIK 12,01 5p    
2 Max Thomsson-05 Kalmar SK 12,72 4p    
3 Erik Wåhlen-05 IFK Växjö, lag Håkan 13,26 3p    
4 Melker Bernhardsson-05 IFK Växjö, lag Urban 13,66 2p    
5 Joel Lundberg-06 Högby IF 14,09 1p    
             
P11 Höjd          
1 Kristoffer Svensson-06 Ljungby FIK 1,27 5p    
2 Alex Lundström-05 IFK Växjö, lag Håkan 1,22 4p    
3 Isac Hughes-05 IFK Växjö, lag Urban 1,22 3p    
4 Simon Östborg-05 Högby IF 1,12 2p    
5 Love Olson-05 Kalmar SK 1,07 1p    
             
P11 Längd          
1 Tim Hallerborn-05 IFK Växjö, lag Håkan 4,08 5p +1,7  
2 Philip Lööw-06 Ljungby FIK 3,85w 4p +2,6 3,74 +2,0
3 William Strand-05 IFK Växjö, lag Urban 3,80w 3p +2,6 3,56 +0,0
4 Luca Petre-06 Kalmar SK 3,58w 2p +3,1 3,38 +0,9
5 Eskil Lundin-09 Högby IF 2,58w 1p +2,2 2,41 +1,4
             
P11 Kula          
1 Joel Lundberg-06 Högby IF 9,04 5p    
2 Love Näs-Fahlgren-05 IFK Växjö, lag Urban 7,91 4p    
3 Oliver Persic-07 Ljungby FIK 6,71 3p    
4 Alex Lundström-05 IFK Växjö, lag Håkan 6,22 2p    
5 Luca Petre-06 Kalmar SK 5,22 1p    
             
P11 Spjut          
1 Fabian Rosdahl-05 Ljungby FIK 23,21 5p    
2 Love Olson-05 Kalmar SK 17,52 4p    
3 Tim Hallerborn-05 IFK Växjö, lag Håkan 16,88 3p    
4 Ruben Larsson-05 IFK Växjö, lag Urban 11,50 2p    
5 Simon Östborg-05 Högby IF 11,45 1p    
             
P11 Stafett 5x60m          
1 Fabian Rosdahl-05 Ljungby FIK 47,34 5p    
  Valter Pernu-Andersson-07          
  Liam Andersson-06          
  Kristoffer Svensson-06          
  Philip Lööw-06          
             
2 Alex Lundström-05 IFK Växjö, lag Håkan 48,06 4p    
  Tim Hallerborn-05          
  Arti Reci-05          
  Erik Wåhlen-05          
  Arvid Lundgren-05          
             
3 Love Näs-Fahlgren-05 IFK Växjö, lag Urban 49,01 3p    
  Ruben Larsson-05          
  Gustaf Bjereus-05          
  William Strand-05          
  Isac Hughes-05          
             
4 Edvin Persson-07 Högby IF 55,37 2p    
  Simon Östborg-05          
  Joel Lundberg-06          
  Noah Lundberg-09          
  Eskil Lundin-09          
             
- Max Thomsson-05 Kalmar SK DNF 0p    
  Julius Nyblom Strandlund-05          
  Luca Petre-06          
  Jakob Bornefjäll-05          
  Love Olson-05          
             
F11        
             
  Poäng Kval 2 tillkommer. Södra gruppen har TRE finalplatser.
1 Högby IF 39p        
2 IFK Växjö, lag 1 33p        
3 IFK Växjö, lag 2 31p        
4 Ljungby FIK, lag 1 28p        
5 Kalmar SK 21p        
6 Ljungby FIK, lag 2 16p        
             
F11 60m Vind: -2,2        
1 Elenie Carlsson-05 IFK Växjö, lag 2 9,41 6p    
2 Amanda Lennartsson-05 IFK Växjö, lag 1 9,51 5p    
3 Linnea Tysper-06 Kalmar SK 9,52 4p    
4 Tuva Persson-06 Ljungby FIK, lag 2 9,73 3p    
5 Elsa Rådde-05 Högby IF 9,96 2p    
  Ebba Johansson-05 Ljungby FIK, lag 1 11,33 1p    
             
F11 600m          
1 Nina Tahvanainen-05 Högby IF 1,57,77 6p    
2 Ebba Cronholm-05 Ljungby FIK, lag 1 1,59,21 5p    
3 Tess Widow-05 IFK Växjö, lag 2 2,01,51 4p    
4 Blenda Fernholm-05 IFK Växjö, lag 1 2,10,43 3p    
5 Lova Elwing-06 Ljungby FIK, lag 2 2,15,24 2p    
6 Linnea Nyqvist-Wallin-05 Kalmar SK Ingen tid 1p    
             
F11 60m häck Vind: -0,8        
1 Linnéa Hermansson-05 Högby IF 11,57 6p    
2 Tindra Andersson-05 IFK Växjö, lag 1 12,52 5p    
3 Isa Persson-06 Kalmar SK 12,86 4p    
4 Ella Blom-05 Ljungby FIK, lag 1 12,94 3p    
5 Emma Kirsten-05 IFK Växjö, lag 2 13,16 2p    
6 Meleine Ekelund-06 Ljungby FIK, lag 2 14,93 1p    
             
F11 Höjd          
1 Elenie Carlsson-05 IFK Växjö, lag 2 1,32 6p    
2 Tindra Andersson-05 IFK Växjö, lag 1 1,22 5p    
3 Isa Persson-06 Kalmar SK 1,17 4p    
4 Alva Petersson-05 Högby IF 1,12 3p    
5 Tuva Persson-06 Ljungby FIK, lag 2 1,12 2p    
6 Vera Pernu-Andersson-05 Ljungby FIK, lag 1 1,12 1p    
             
F11 Längd          
1 Ronja Richardsson-05 IFK Växjö, lag 2 3,94 6p +1,9  
2 Amanda Cederlöf-05 IFK Växjö, lag 1 3,83 5p +1,4  
3 Alva Petersson-05 Högby IF 3,82 4p +0,7  
4 Freja Winberg Johansson-05 Ljungby FIK, lag 1 3,69w 3p +2,2 3,68 +1,1
5 Ellen Landmark-06 Kalmar SK 3,28 2p +1,6  
6 Sigrid Sundström-06 Ljungby FIK, lag 2 3,18 1p +0,7  
             
F11 Kula          
1 Nina Tahvanainen-05 Högby IF 8,44 6p    
2 Siri Prytz-05 Ljungby FIK, lag 1 7,30 5p    
3 Ella Ejermark-05 IFK Växjö, lag 1 6,78 4p    
4 Louise Johansson-06 Ljungby FIK, lag 2 5,57 3p    
5 Natalia Olofsson-05 IFK Växjö, lag 2 4,41 2p    
6 Ellen Landmar-06 Kalmar SK 3,98 1p    
             
F11 Spjut          
1 Linnéa Hermansson-05 Högby IF 20,57 6p    
2 Nora Larsson-05 Ljungby FIK, lag 1 17,53 5p    
3 Linnea Tysper-06 Kalmar SK 13,11 4p    
4 Tyra Bulow Angeling-05 IFK Växjö, lag 2 10,05 3p    
5 Gudrun Björn-05 IFK Växjö, lag 1 9,07 2p    
6 Elvira Hall-06 Ljungby FIK, lag 2 7,65 1p    
             
F11 Stafett 5x60m          
1 Linnéa Hermansson-05 Högby IF 46,53 6p    
  Nina Tahvanainen-05          
  Alva Petersson-05          
  Elsa Rådde-05          
  Tilda Silver-05          
             
2 Freja Winberg Johansson-05 Ljungby FIK, lag 1 46,63 5p    
  Ebba Cronholm-05          
  Siri Prytz-05          
  Vera Pernu-Andersson-05          
  Nora Larsson-05          
             
3 Blenda Fernholm-05 IFK Växjö, lag 1 50,84 4p    
  Gudrun Björn-05          
  Ella Ejermark-05          
  Amanda Cederlöf-05          
  Amanda Lennartsson-05          
             
4 Tuva Persson-06 Ljungby FIK, lag 2 51,18 3p    
  Lova Elwing-06          
  Elvira Hall-06          
  Louise Johansson-06          
  Meleine Ekelund-06          
             
5 Elenie Carlsson-05 IFK Växjö, lag 2 52,66 2p    
  Tyra Bulow Angeling-05          
  Ronja Richardsson-05          
  Natalia Olofsson-05          
  Tess Widow-05          
             
6 Isa Persson-06 Kalmar SK 54,11 1p    
  Stella Caneus-06          
  Linnea Nyqvist-Wallin-05          
  Linnea Tysper-06          
  Ellen Landmark-06