<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat  

Datum: Lördag 18 juni 2016   Start: 50km i Böda Sand, 25km i Byxelkrok
Arrangör: Högby IF   Mål: Båda loppen i Böda Sand
Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson   Väder: Uppklarnande 15-20°C
Deltagare: 70st startande      
 
  Män 51,25 km      
1 Patrik Björkqvist   Brittatorps TK 3.18:55
2 Elov Olsson 90 Ockelbo SK 3.19:38
3 Pétur Bjarnason 80 Ocab RC 3.37:57
4 Carl-Johan Fredman 92 Hestra IF 4.01:00
5 Marcus Ekenstierna 84 Sweden Runners 4.15:37
6 Sten-Olof Mäki 52 Mörbylånga GoIF 4.29:06
7 Marcus Widenfors 76 SPIF 4.30:23
8 Hannu Tahvanainen 69 Team Ahlsell 4.31:32
9 Ola Håkansson 79 Hks Allstars 4.35:05
10 Robert Bjurling 75 Team Ahlsell 5.16:35
11 Per Persson 69 Stockholm 5.17:15
12 Kristofer Backlund 81 Stella 5.21:48
13 Namida Aneskans 85 Team Blekinge LF 5.25:47
14 Pontus Lindberg 87 Alingsås 5.34:00
15 Mikael Wallin Pettersson 86 Uddevalla 5.39:36
16 Bo Nilsson 57 Pipverkstan rc 5.39:47
17 Fredrik Dahl 76 Team Ahlsell 5.41:37
18 Mikael Kenne 58 Team CRS 5.48:46
19 Nicholas Eisfeld 68 IKHP 5.59:20
20 Hans Zobal 43 Askaremåla RC 6.00:03
21 Peter Broström 64 Kalmar 6.02:21
  Gert Gustavsson 59 Team Blekingarnas LF Brutit
  Henrik Jansson 85 Elmhults Sport Club Brutit
  Filip Kroon 89 Näsgatan RC Brutit
       
  Kvinnor 51,25 km      
1 Ida Nilsson 81 Högby IF 3.54:36
2 Fanny Borgström 94 Trillevallens SK 4.16:31
3 Ellen Lindén 83 Kalmar 4.40:18
4 Anna Zobal 77 Krysseboda RC 4.54:09
5 Liselotte Klemming 78 Högby IF 4.58:58
6 Jenny Andersson 75 Strängnäs Löparklubb 5.08:25
6 Sofia Eriksson 75 Strängnäs Löparklubb 5.08:25
8 Cecilia Molnair   Kalmar 5.16:39
9 Emelie Andersson 84 Friskis&Svettis/Jönköping 5.23:22
10 Gunilla Pettersson 61 Jönköping 5.23:22
11 Anita Jönsson 63 Högby IF 5.29:44
12 Jenny Lind 85 Frösön 5.33:59
13 Linnea Lagrange 99 Uppsala Konståkningsklubb 6.37:15
       
  Män 25,75 km      
1 Mikael Bäcklund 84 Högby IF 1.45:52
2 Pär Wanby 64 Högby IF 1.48:22
3 Andreas Andersson 80 Team Teta 1.56:59
4 Jesper Henrikson 91 Danji 2.02:44
5 Anders Rehn 66 Högby IF 2.11:00
6 Andreas Norlin 76 Lidköping 2.11:48
7 Johan Andersson 86 Tingsryd 2.15:41
8 Daniel Eriksson 78 Kalmar 2.18:31
9 Henrik Petersson 78 Färjestaden 2.18:38
10 Kent Lindblad 71 Högby IF 2.22:46
11 Leif Nilsson 57 Växjö 2.25:15
12 Gunter Ruchatz 71 Kalmarpolisens IF 2.26:35
13 Christian Bertvall 64 Tyresö 2.30:19
14 Nicklas Andersson 75 IK Akele 2.31:18
14 Christer Grandin 63 Högby IF 2.33:55
15 Bertil Andersson 67 Ryssbergets IK 2.51:35
       
  Kvinnor 25,75 km      
1 Saga Eriksson 88 IK Akele 1.57:50
2 Frida Össmar 77 Högby IF 2.07:29
3 Angelica Noble 80 Högby IF 2.11:24
4 Anna-Stina Wanby 64 Högby IF 2.12:06
5 Ulrika Holmgren 65 Sloths IF 2.22:35
6 Jenny Bertvall 72 Tyresö 2.31:03
7 Hanna Eriksson 78 Glasrikets RC 2.35:22
8 Therese Fredman 87 Hestra IF 2.35:23
9 Katarina Nilsson 56 Högby IF 2.35:52
10 Anna Svensson 78 Glasrikets RC 2.36:29
11 Audrey Calandra 91 Högby IF 2.37:57
12 Monika Karlsson 78 Slimos löpargrupp 2.38:58
13 Mia Jonsson 75 Karlskrona 2.50:12
14 Anna Andersson 71 Ryssbergets IK 2.51:35
15 Lena Lindblad 62 Växjö 2.55:38
16 Madeleine Dunsäter 73 Runacademy IF 3.03:58
17 Neri Caballero Chala 76 Stockholm 3.09:31