<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat  
Resultat Kalmar Malkars 21 KM 2016
 

Arrangör: Högby IF. Datum: Lördag 2 juli.
Tävlingsledare & förbundsbanmätare: Carl-Gustaf Nilsson.
Start/mål & samarbetspartner: Malkars Träningscenter, Torsåsgatan 1 i Kalmar.
Tidtagning: Kent Lindblad, synpunkter till friidrott@hogbyif.se
Väder: Mulet/uppehåll innan start, regn under loppet 20°C Deltagare: 490 st.

 

 
Utlottade priser
 
Sponsor
Pris
1 Birgitta Blomster Oskarshamn Malkars Träningskort
2 Terese Erlandsson Kalmar Salming Löparskor
3 Martin Svensson Kalmar Optiker Tottie Presentkort, Addidas solglasögon
4 Thomas Bergsten Vass sports Best Western Hotell Presentkort dubbelrum valfritt i Sverige
5 Camilla Persson Kalmar Kaj 4 Presentkort middag
6 Anders Johannesson Oskarshamn Kalmarflyg Två pers ToR Kalmar-Sthlm
7 Erika Kjellberg VETLANDA Malkars Träningskort
8 Martin Lundvin Kalmar Salming Löparskor
9 Mats Carlberg Umara sports Club Kött & bar Presentkort middag
10 Maja Qvarfordt Kalmar Salming Löparskor

 

Plac Män 21,1km Född Klubb Tid Nr
1 Nermer Dameshu 93 Etiopien 1:07:39 562
2 Ashalew Meketa 88 FK Malmö 4H 1:07:52 382
3 Yared Admasu 87 Hälle IF 1:09:02 503
4 Kebebe Heme 85 Etiopien 1:10:12 624
5 Temesgen Ejerssa 93 FK Malmö 4H 1:10:18 383
6 Zzamzami Abaid 90 R-SPORTMANGEMNT 1:10:29 410
7 Anton Rehn 92 Högby IF 1:11:04 259
8 Fred Grönwall 81 Roma IF 1:11:06 599
9 Markus Bohman 94 IF Linnéa 1:13:09 545
10 Yibrhi Gedaye 85 Etiopien 1:14:12 596
11 Oliver Wykman 94 Högby IF 1:14:22 329
12 Filip Ainouz 84 IF Linnéa 1:14:35 505
13 Mattias Toivanen 90 Kalmar RC Triathlon 1:17:47 304
14 Pétur Bjarnasson 80 Ocab RC 1:18:05 536
15 Daniel Johansson 75 Hossmo RC 1:19:00 649
16 Joel Grönwall 85 Fabege 1:19:00 409
17 Andreas Åkesson 87 Saltsjöbadens IF 1:19:35 335
18 Mattias Håkansson 79 Glasrikets RC 1:22:00 345
19 Fredrik Munthe 80 IF Linnéa 1:22:52 215
20 Per-Erik Lundin 74 Wedevågs IF 1:23:37 203
21 Ulf Petersen 80 Ocab RC 1:23:41 246
22 Morgan Arneland 85 Nyköping 1:23:48 521
23 Marcus Helander 87 Ocab RC 1:24:22 619
24 Staffan Sundvall 81 IF Linnéa 1:24:55 292
25 Jimmy Ovhagen 69 AXA Sports Club 1:25:01 242
26 Thomas Enwall 78 Tjust Bike and Running Club 1:25:23 577
27 Filip Kroon 89 Näsgatan RC 1:25:25 358
28 Pär Wanby 64 Högby IF 1:25:28 317
29 Lennart Pettersson 65 Målilla-Mörlunda SKI 1:26:35 253
30 Patrik Sjögren 77 Kalmar RC 1:26:52 283
31 Lars Marklund 76 Kalmar RC 1:26:59 211
32 Jonas Svendsén 75 Svendsén running club 1:27:09 293
33 Christian Lengqvist 77 Hossmo RC 1:28:33 692
34 Fredrik Heyman 69 Mölnlycke IF 1:29:13 386
35 Thomas Börjesson 62 Team Blekinge LF 1:29:16 554
36 Alexander Leskovec 64 Glasrikets RC 1:29:27 693
37 Martin Örtendahl 77 Högby IF 1:29:32 337
38 Joachim Karlsson 76 Kalmar 1:29:32 369
39 Magnus Franzén 77 Emmaboda 1:29:36 589
40 Per Engström 70 Aditor 1:29:39 576
41 Simon Elmqvist 86 Genvägens RC 1:29:42 572
42 Thomas Bergmark 77 Kalmar RC Triathlon 1:29:55 531
43 Mikael Pettersson 80 Holmgrens Bil AB 1:30:19 254
44 Slimo Safouane 51 Slimos löpargrupp 1:30:28 270
45 Johan Helgesson 87 K3 IF 1:30:33 367
46 Tomas Jonsson 63 Oskarshamn SK 1:30:37 666
47 Lars-Johan Andersson 64 Högby IF 1:30:51 513
48 Magnus Andersson 73 Umara Sports Club 1:30:57 514
49 Rikard Nilsson 95 IF Ariel 1:31:03 388
50 Clas Asp 62 Föra AIK 1:31:04 389
51 Hasib Hakimi 97 Figeholm 1:31:05 611
52 Tomas Holmström 63 Ålems OK 1:31:10 630
53 Henrik Heyman 66 SK Ran Triathlon 1:31:31 625
54 Hans Eriksson 48 Eksjö Södra IK 1:31:39 580
55 Leo Sepp-Mattisson 89 Ocab RC 1:31:39 378
56 Fredrik Casserstål 90 Högby IF 1:31:49 557
57 Ahmed Reza Rezai 97 Figeholm 1:31:53 261
58 Anders Eklöf 70 Habo 1:31:55 570
59 Albin Martinsson 86 Elite RC 1:32:11 399
60 Conny Sjöbäck 68 Kalmar RC Triathlon 1:32:20 282
61 Anders Ljungholm 72 Färjestadens Motion 1:32:34 201
62 Daniel Johansson 88 Comenius 1:32:41 650
63 Niklas Karlsson 83 AXA SC 1:32:43 675
64 Håkan Karlsson 69 HK Träteknik Torsås 1:32:47 377
65 Carl-Johan Pettersson 66 Växjö 1:33:21 402
66 Mikael Elofsson 73 Kalmar RC Triathlon 1:33:31 573
67 Conny Appelqvist 65 Oskarshamn 1:33:36 518
68 Robert Bjurling 76 Team Ahlsell 1:33:43 537
69 Daniel Nyrén 84 Kalmar 1:33:47 229
70 Edvin Abramsson 72 Kalmar OK 1:33:55 500
71 Daniel Jonsson 74 Kalmar RC Triathlon 1:33:55 664
72 Christian Axelsson 79 Klavreström 1:34:01 374
73 Mikael Hildingsson 65 Höskullen IF 1:34:16 627
74 Ulrick Hultman 68 Rälla Rebel Runners 1:34:20 341
75 Fredrik Viktor 70 Kalmar RC Triathlon 1:34:24 308
76 Jacob Brunt 90 Växjö 1:34:31 551
77 Rachid Daimoune 86 Kalmar 1:34:35 561
78 Per Carlsson 74 Mörbylånga GoIF 1:34:40 556
79 Niklas Magnfält 71 Nässjö 1:34:46 208
80 Peter Blomqvist 71 Aditor 1:34:46 340
81 Johan Andersson 86 Djuramåla Dragons 1:35:12 396
82 Mehdi Khodayari 80 Högby IF 1:35:39 677
83 Anders Sjökvist 72 Borgholm Running Club 1:35:40 284
84 Marcus Eriksson 81 Högsrums FF 1:35:43 582
85 Johan Ingvarsson 90 Tombo RC 1:36:00 638
86 Joakim Fransson 71 Kalmar 1:36:06 586
87 Robban Lundin 70 Västerslät RC 1:36:14 204
88 Christian Svensson 78 Södra IF 1:36:16 294
89 Johan Wittberg 87 Kalmar 1:36:44 327
90 Robin Jacobsson 89 Umara Sports Club 1:36:46 356
91 Martin Lundvin 80 Kalmar 1:36:52 205
92 Jonas Mårtensson 98 Stockholm 1:36:59 349
93 Per Ohlsson 73 Mantorp 1:37:10 231
94 Richard Brettéus 93 Team Rynkeby Kalmar 1:37:21 549
95 Jens Pålsson 95 Kalmar 1:37:28 257
96 Krister Brandting 67 Oskarshamn 1:38:02 547
97 Mikael Kritikos 61 IF Linnéa 1:38:15 682
98 Peter Franzen 73 Emmaboda Verda OK 1:38:23 587
99 Tomas Gustafsson 64 Växjö 1:38:23 604
100 Axel Wendel 96 Kalmar 1:38:26 398
101 Fredrik Dahl 76 Team Ahlsell 1:38:36 560
102 Ghanim Kajhem 63 Trafikverkets FF 1:38:37 669
103 Erik Öhman 64 Ericsson IK 1:38:37 395
104 Niklas Olsson 85 Trekanten 1:38:51 238
105 Marcus Widenfors 76 SPIF 1:38:59 394
106 Henrik Hammarström 78 Kalmar 1:39:11 612
107 Preben Hansen 53 Denmark 1:39:37 614
108 Martin Svensson 77 Kalmar 1:39:40 298
109 Anders Hildingsson 70 Team Tete RC Oskarshamn 1:39:43 626
110 Magnus Konradsson 67 Flygt IF 1:39:55 681
111 Andreas Johansson 89 Comenius 1:39:55 350
112 Anders Johansson 75 Fluffy Bunny Feet RC 1:40:08 647
113 Haile Teklay 62 Glasriket RC 1:40:11 372
114 Gustav Holgersson 85 Gård & Skog i Nybro 1:40:23 628
115 Thomas Karlahag 65 IF Linnéa 1:40:25 670
116 Marcus Atterlord 72 Alsterbro 1:40:29 525
117 Christer Nilsson 78 Kalmar RC Triathlon 1:40:37 217
118 Mattias Wittenberg 82 Sundbyberg 1:40:44 328
119 Henrik Ahlqvist 73 Kalmar RC Triathlon 1:40:46 384
120 Sebastian Nilsson 84 Orrefors 1:41:00 223
121 Mats Nilsson 63 Tjust Bike&Running Club 1:41:03 220
122 Andreas Oscarsson 75 Förlösa Goif 1:41:11 241
123 Jimmie Johansson 90 Ocab RC 1:41:18 658
124 Fredrik Karlsson 73 Bostorp RC 1:41:19 672
125 Niklas Hammarström 71 Blomstermåla 1:41:29 613
126 Daniel Olsson 83 Kalmar 1:41:36 235
127 Fredrik Tillberg 88 Hansa Bygg 1:41:54 364
128 Nicklas Mårtensson 71 Kalmar 1:42:25 379
129 Christopher Sköld 86 Kalmar 1:42:37 288
130 Peter Hagberg 71   1:42:39 609
131 Michael Håkansson 65 Bröderna Brothers 1:42:43 366
132 Fredrik Waldemarsson 79 Kalmar RC Triathlon 1:42:48 352
133 Henrik Nymalm 83 Kalmar 1:42:50 228
134 Simon Gottfridsson 90 Glasriket RC 1:42:54 397
135 Karl Sandström 74 Utö Swimrun IF 1:42:59 355
136 Daniel Sjöberg 79 Vassmolösa 1:43:13 281
137 Klas-Göran Nilsson 55 Kalmar 1:43:14 219
138 John Averhäll 84 Parismåla 1:43:23 526
139 Björn Ekholm 66 Kalmar Tennisklubb 1:43:28 569
140 Thomas Höög 78 Kalmar RC Triathlon 1:43:30 636
141 Jeff Phillips 63 GAC 1:43:32 256
142 Andreas Gustafsson 71 Mörbylånga GoIF 1:43:37 600
143 Joakim Segerdahl 77 Torsås 1:43:52 277
144 Noah Imbratt 10 Lindsdal 1:43:57 637
145 Tobias Englund 93 Kalmar RC Triathlon 1:44:09 575
146 Viktor Gustavsson 92 Glasrikets RC 1:44:14 406
147 Daniel Göthberg 76 Kalmar RC Triathlon 1:44:15 608
148 Lars Ritzén 71 Oskarshamn 1:44:18 264
149 Mårten Olander 71 Balder Run 1:44:26 408
150 Nicklas Karlsson 69 Team Ahlsell 1:44:42 674
151 Torbjörn Olsson 70 Olsson & Alm Triathlon Club 1:44:50 381
152 Håkan Johansson 63 Kalmar RC 1:45:11 656
153 Fredrik Sahlberg 65 Högby IF 1:45:18 271
154 Mika Malm 72 Kalmar 1:45:36 209
155 Markus Wilmén 83 Färjestaden 1:45:41 326
156 Dan Åberg 59 Kalmar 1:45:41 334
157 Mikaell Front 64 Kalmar 1:45:51 365
158 JOHAN TORUDD 92 Kalmar RC Triathlon 1:45:55 391
159 Daniel Eriksson 79 Lackeby 1:46:14 363
160 Anders Johannesson 75 Oskarshamn 1:46:20 646
161 Christoffer Alm 89 Kalmar RC 1:46:43 508
162 Torgny Svensson 67 Torsås 1:46:52 301
163 Jimmy Svensson 68 Ålems OK 1:46:55 295
164 Anders Sandell 67 Figeholmcyklisterna 1:47:15 272
165 Johan Zetterberg 86 Halmstad 1:47:17 333
166 Mattias Johansson 74 Ålems OK 1:47:22 662
167 Peter Joelsson 56 Ålems OK 1:47:30 645
168 Göran Garney 57 Högby IF 1:48:05 595
169 Kaj Aldebert 56 Kalmar 1:48:09 506
170 Max Harrieson 70 Högby IF 1:48:35 615
171 Linus Arvidsson 89 Kalmar 1:48:51 522
172 Fredrik Johansson 71 Kalmar RC 1:49:01 653
173 Günter Ruchatz 71 Kalmarpolisens IF 1:49:12 266
174 Ulf Skagne 71 Kalmar 1:49:24 286
175 Tobias Broberg 85 Kalmar 1:49:39 550
176 Niklas Lundgren 86 Umara sportsclub 1:49:47 373
177 Robert Olsson 62 Bergkvara 1:49:53 240
178 Simon Svensson 90 Växjö 1:50:03 299
179 Conny Söderberg 67 Ljungbyholm 1:51:03 302
180 Daniel Lindén 80 Färjestaden 1:51:15 697
181 Johan Malmquist 80 ADDI 1:51:15 210
182 Jan Landin 59 Kalmar 1:51:17 686
183 Marcus Ingvarsson 88 Team SSE 1:51:34 639
184 David Zedig 83 Kalmar 1:51:44 332
185 Per-Åke Holmberg 57 AMO KABEL 1:51:48 629
186 Jan Wallin 76 Oskarshamn 1:52:08 314
187 Magnus Berg 67 Växjö 1:52:19 530
188 Fredrik Josefsson 76 Nybro 1:52:40 393
189 Pär Svensson 68 Kalmar 1:52:47 362
190 Jörgen Franzén 68 Kalmar 1:53:00 588
191 Tom Blixt 76 Katrineholm 1:53:01 540
192 Henrik Johansson 79 Kalmar 1:53:10 655
193 Thommy Simonsson 92 Kalmar 1:53:35 280
194 Per Håkansson 63 Runacademy IF 1:53:37 632
195 Andreas Johansson 89 Degerhamns IF 1:54:00 648
196 Carl Hultquist 81 Kalmar 1:54:01 368
197 Nils-Olof Nilsson 46 Mullsjö SOK 1:54:33 222
198 Erik Lindbäck 71 Märsta 1:54:52 696
199 Jonas Johansson 72 Nybro 1:55:12 659
200 Dennis Johansson 59 Glasrikets RC 1:55:26 651
201 Pontus Roos 94 Uppsala 1:55:31 265
202 Ulrik Nilsson 73 Kalmar 1:56:37 224
203 Lars Larsson 50 Nybro SKI 1:56:38 691
204 Sebastian Lavergren 95 Kalmar 1:56:47 339
205 Karl Andersson 93 Kalmar 1:56:48 512
206 Torbjörn Wikby 71 Slimos löpargrupp 1:57:14 324
207 Petter Miller 80 Färjestaden 1:57:17 214
208 Tony Cesar 80 Hovmantorp 1:57:38 558
209 Joakim Fröjd 78 Glasrikets RC 1:57:43 593
210 Jens Johansson 87 Färjestaden 1:57:49 657
211 Alexandros Simeonidis 90 Apex Kalmar IF 1:58:14 278
212 Ragnar Olsson 60 Friskis & Svettis Kalmar 1:58:35 239
213 Markus Wallander 74 Mölndal 1:58:41 312
214 Emil Johansson 83 Kalmar 1:58:46 652
215 Mikael Larsen 67 Kalmar 1:59:30 688
216 Magnus Svensson 70 Laduryd Energi 1:59:33 297
217 Johan Malmqvist 88 Linköping 1:59:58 385
218 Robert Hällqvist 73 Kalmar 2:00:46 635
219 Linus Strümpel 22 Lispundet IF 2:00:53 291
220 Göran Gustavsson 60 Glasrikets RC 2:00:59 605
221 Johan Danielsson 89 Kalmar RC 2:01:11 563
222 Stefan Wiberg 54 Rälla Rebel Runners 2:02:20 321
223 Patrik Gustafsson 83 #kanjagkandu 2:02:26 360
224 Patrik Mizera 84 #kanjagkandu 2:02:31 359
225 Behnam Borghey 93 Kalmar RC Triathlon 2:02:36 354
226 Daniel Wesslund 87 Mönsterås 2:02:37 319
227 Mattias Lindeborg 79 Kalmar 2:02:47 344
228 Lars-Erik Johansson 58 Comenius 2:03:04 660
229 Daniel Olsson 74 NIROS Löpcoaching 2:03:42 234
230 Mats Nilsson 75 NIROS Löpcoaching 2:03:43 221
231 Jan Fjeldså 66 Kalmar 2:06:09 347
232 Linus Fjeldså 0 Kalmar 2:06:09 348
233 Tommy Petersson 55 Bowlingklubben 62 2:06:37 251
234 Hans Mattsson 56 Malkars Västra 2:07:03 212
235 Magnus Köhler 70 Kalmar 2:07:09 683
236 Tommy Wiberg 52 Trekanten Runners 2:07:15 323
237 Janne Hedberg 66 Ljungbyholm 2:08:11 617
238 Pontus Steinvall 69 Nybro MK 2:08:30 412
239 Totte Reinhardt 87 Ocab 2:08:43 260
240 Örjan Engebrand 65 Mörbylånga 2:10:05 392
241 Peter Bergsten 80 Vass sports 2:10:12 533
242 Thomas Bergsten 76 Vass sports 2:10:13 534
243 Tobias Sandén 73 Umara Sports Club 2:10:44 342
244 Mats Arvidsson 67 Kalmar 2:11:02 524
245 Stefan Olausson 65 Färjestaden 2:12:35 232
246 Christer Nordmark 54 Alvesta 2:12:49 225
247 Yngve Frederich 51 Glasrikets RC 2:15:15 590
248 Tobias Palmkvist 77 Kalmar 2:16:13 243
249 Michael Heyne 71 Ljungbyholm 2:16:41 343
250 Karl Lönnberg 80 Comenius 2:20:13 207
251 Arne Larsson 56 Oskarshamn 2:20:32 689
252 Aljourf Iyad 79 Figeholm 2:20:52 641
253 Johan Petersson 67 Kalmar 2:21:41 247
254 Andreas Arnehall 78 Södra Möckleby 2:22:33 520
255 Mikael Lyngbrant 73 Kalmar 2:34:25 206
256 Björn Ljunggren 74 Kalmar 2:38:46 699
257 Jan Gyllenrot 45 Telia IF, Lidingö 2:44:09 380
258 Patrik Johansson 84 AXA SPOR CLUBB 2:45:17 387
259 Ove Wahlqvist 53 Skarpnäck 2:45:30 310
260 Gustav Arbrandt 74 Kalmar 2:46:04 519
261 Johan Virktoft 80 Nybro 3:03:31 309
  Jonatan Gustafsson 88 Kalmar Brutit 602
           
Plac Kvinnor 21,1km Född Förening / Ort Tid Nr
1 Tigist Jabora 94 Etiopien 1:16:18 642
2 Muna Yigezu 85 R-SPORTMANGEMNT 1:18:25 411
3 Ayanlem Delelbin 88 Etiopien 1:23:14 565
4 Julia Olsson 92 Friskvårdshuset Oskarshamn 1:25:36 357
5 Jessica Kihlström 85 Högby IF 1:25:56 678
6 Martina Bergsell 83 Ocab RC 1:26:06 532
7 Michelle Schnellbacher 85 SOK Knallen 1:26:43 275
8 Lisa Hedbäck 96 Högby IF 1:28:57 618
9 Therese Fredriksson 86 SOK Knallen 1:29:49 591
10 Karin Frimodt 82 IF Linnéa 1:31:37 592
11 Katja Schönbeck 71 IFK Växjö 1:33:10 276
12 Emma Larsson 88 Kalmar 1:35:36 690
13 Sigrid Andersson 91 Uppsala Löparklubb 1:35:47 517
14 Anna Gustafsson 80 Kalmar 1:39:09 601
15 Malin Gustafsson 71 Team Blekinge 1:39:35 603
16 Ida Blasek 90 338 Småland 1:40:12 538
17 Hanna Liderfelt 79 IF Linnéa 1:40:40 694
18 Erica Andersson 90 Kungsbacka 1:40:57 510
19 Erika Kjellberg 79 Vetlanda 1:41:03 680
20 Hanna Johansson 79 Holsbybrunn 1:41:03 654
21 Tilde Jensen 87 OK Stigmännen Karlshamn 1:41:30 644
22 Christina Iwarson 65 Ljungbyholm 1:41:55 640
23 Ida Blomqvist 87 Kalmar 1:42:31 541
24 Annie Skaret 73 Ålems OK 1:42:57 403
25 Linda Warrebäck 82 Kalmar 1:43:09 318
26 Anna-Stina Wanby 64 Högby IF 1:43:14 316
27 Anna Lundgren 83 Glasrikets RC 1:43:22 202
28 Christina Linner 79 Solrosvägen RC 1:44:13 401
29 Anneli Ritzén 75 Oskarshamn 1:44:27 263
30 Josefine Bengtsson 89 Veterinärhögskolans IF 1:44:40 529
31 Jenny Juhlin 78 Kolboda 1:46:01 351
32 Maja Jägerbrink 92 Kalmar 1:46:18 667
33 Gunilla Dehlin 76 Hultsfreds LK 1:46:38 564
34 Jenny Grindestam 77 Malkars 1:47:20 598
35 Lotti Harriesson 65 Högby IF 1:48:36 616
36 Kajsa Ackebjer 74 Kalmar RC Triathlon 1:48:56 501
37 Cecilia Vahlberg 74 Linköping 1:49:10 307
38 Josefine Schmitz 79 Växjö 1:49:17 274
39 Annie Simonsson 90 Kalmar 1:49:38 279
40 Marie Ivarsson 64 Föra AIK 1:50:18 390
41 Gabriella Eriksson 89 Södra Vi IF 1:50:21 578
42 Lina Svensson 93 Kalmar 1:50:50 296
43 Matilda Wallergård 79 Kalmar RC Triathlon 1:51:25 405
44 Maria Schwarz 68 Drag RC 1:51:52 353
45 Matilda Forsberg 82 Färjestaden 1:51:54 585
46 Liza Borgö 87 Växjö 1:52:01 546
47 Sofia Alfredsson 91 Kalmar 1:52:23 507
48 Hanna Hultquist 87 Kalmar 1:52:33 370
49 Karolina Gustavsson 84 Borås 1:53:04 606
50 Hanna Eriksson 78 Glasrikets RC 1:53:21 579
51 Sara Paulsson 76 Kalmar 1:53:34 244
52 Kornelia Petersson 98 Borgholm 1:53:44 250
53 Marie Stigsson 67 Kalmar RC Triathlon 1:53:46 289
54 Åsa Nilsson Zizka 71 Kalmar RC Triathlon 1:53:55 404
55 Chao Deng 86 Kalmar 1:54:49 566
56 Linda Fredriksson 78 Högby IF 1:55:00 371
57 Liza Jonsson 89 Kalmar 1:55:05 665
58 Rebecca Johansson 76 Glasrikets RC 1:55:38 663
59 Camilla Lagerkvist 82 Ljungbyhom 1:56:53 684
60 Maria Kindberg Johansson 72 Kalmar 1:56:56 679
61 Mathilda Söderbäck 91 Färjestadens Motions IF 1:57:06 338
62 Stina Svensson 78 Färjestaden 1:57:34 300
63 Pernilla Ek 68 Färjestadens motion 1:57:39 568
64 Elna Hägglund 85 Ocab RC 1:58:15 634
65 Karin Nilsson 65 Lonesome Runners 1:59:02 361
66 Sandra Saari 87 Växjö 1:59:46 269
67 Victoria Hellgren 76 Åseda 2:00:03 622
68 Christina Bruzitis 64 Uppsala 2:00:17 552
69 Emma Nilsson 93 Kalmar RC 2:00:22 218
70 Monika Karlsson 78 Oskarshamn 2:00:33 673
71 Karin Lagerström 79 Oskarshamn 2:00:48 685
72 Susanne Pettersson 74 Torsås 2:01:49 255
73 Martina Carlberg 73 Färjestaden 2:02:34 555
74 Jenny Rydén 76 Kalmar RC Triathlon 2:02:36 267
75 Jessika Andersson 86 Kalmar 2:02:36 376
76 Jonna Brehmer 89 Kalmar 2:02:37 548
77 Susanne Wiberg 61 Rälla Rebel Runners 2:02:40 322
78 Petronella Persson 90 Friskis & Svettis Kalmar 2:03:24 400
79 Maja Qvarfordt 82 Kalmar 2:03:26 258
80 Cecilia Riesle Olsson 69 Färjestadens Motion 2:03:29 262
81 Tanja Jemeljanova 85 Kalmar 2:04:29 346
82 Cecilia Karlsson 73 Bostorp RC 2:04:39 671
83 Sara Fäste 83 Vassmolösa 2:05:46 594
84 Ida Helgesson 89 Helges IF 2:06:19 621
85 Terese Erlandsson 75 Kalmar 2:06:50 584
86 Kristina Råberg 68 Kalmar 2:08:46 268
87 Karolin Engelholm 80 Kalmar 2:10:03 574
88 Sara Sandén 79 Vassmolösa 2:10:41 273
89 Annika Wiberg 68 Slimos löpargrupp 2:11:09 320
90 Jenny Blasiusson 82 Kalmar 2:12:28 539
91 Madeleine Dunsäter 73 Runacademy IF 2:13:40 567
92 Maria Betelid 79 Betekulla Runners 2:15:17 535
93 Jenny Eriksson 74 Oskarshamn 2:16:54 581
94 Emma Helgesson 87 Färjestaden 2:18:39 620
95 Birgitta Blomster 67 Oskarshamn 2:28:57 542
96 Mikla Blomster 90 Kalmar 2:28:57 543
97 Kristina Ekstrand 81 Trekanten 2:32:41 571
98 Rebecka Bodén 86 Trekanten RC 2:37:00 375
99 Jenny Nelson 82 Rälla Rebel Runners 2:45:17 216
  Pernilla Landin 70 Kalmar Brutit 687
           
  Malkarsfemman (5km), ingen tidtagning
  130 anmälda