<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat  
Resultat Böda Sandsloppet 2016
 

Arrangör: Högby IF. Datum: Fredag 8 juli.
Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson.
Start/mål & samarbetspartner: Böda Sands camping, Öland.
Tidtagning: Nils Hammaräng Grip, synpunkter till friidrott@hogbyif.se
Väder: Soligt och ca 23 grader. Deltagare: 127 anmälda, 123 i mål

 
Män 6,5 km
Född
Förening/Företag/Ort
Tid
#
1
Erik Karlsson
98
Högby IF
24:25
194
2
Claes Hydvall
79
Ocab RC
24:52
2069
3
Stefan Lorentzen
80
Team Torkel
26:03
1655
4
Ondrej Blaha
89
Tjeckien
26:09
186
5
Lukas Axelsson
83
Böllingetorp
26:33
193
6
John Kensing
80
Sya SK
27:07
2065
7
Anders Petersson
74
Team Blekinge
28:17
191
8
David Jaldemark
73
Habo FIF-04
29:48
190
9
Max Harriesson
66
Högby IF
30:14
1668
10
Andreas Öhlin
76
Kalmar
30:38
2080
11
Mikael Högström
80
Björkvikens Hjältar
30:41
1664
12
Anders Lundqvist
68
Föra AIK
32:04
183
13
David Nilsson
82
Borgholms Running club
32:44
1666
14
Sulaiman Mpagi
92
Borgholm
33:44
65
15
Karl-Erik Lundin
51
Eskilstuna
33:45
187
16
Fredrik Bothén
86
Järfälla
34:23
185
17
Fredrik Lyrberg
71
Tokerum
34:49
1661
18
Ulf Nässlander
63
Lonesome Runners
35:23
188
19
Hans-Eric Fransson D
64
Växjö
35:43
1669
20
Mats Bergqvist
63
Borgholm
36:12
66
21
Erik Lindén
70
 
37:22
189
22
Per Josefsson
63
SOK Knallen
40:25
2072
23
Peter Axelsson
59
Böllingetorp
42:39
181
 
 
Kvinnor 6,5 km
Född
Förening/Företag/Ort
Tid
#
1
Hanna Lindholm
79
Huddinge AIS
26:07
16
2
Emeli Grafström
81
Böllingetorp
29:23
180
3
Malin Carlsson
78
Södersnäckorna
32:47
1656
4
Linnea Olsson
88
Björkvikens Hjältar
34:41
1665
5
Cecilia Holmlund
84
Ursviken
35:11
2078
6
Frida Melander
89
Böda
37:23
179
7
Karina Josefsson
65
SOK Knallen
40:25
2073
8
Anne Mari Bjurholt
83
Friskis&Svettis Grenland
40:31
178
9
Ros-Marie Axelsson
56
Böllingetorp
42:01
177
 
 
Män 5,5 km
Född
Förening/Företag/Ort
Tid
#
1
Jonas Larsson
69
ifk sala
28:52
2075
2
Fredrik Lyrberg
71
Tokerum
34:49
1661
3
Per Örninge
61
Tokerum
35:28
1660
4
William Ragazzo
04
Böda
54:19
2044
 
 
Män 4 km
Född
Förening/Företag/Ort
Tid
#
1
Anton Hermansson
02
Högby IF
16:40
23
2
Malte Larsson
03
IFK Sala
17:14
2074
3
Peter Össmar
79
Högby IF
18:09
94
4
Niklas Evaldsson
89
Högby IF
19:25
1663
5
Tord Södergren
66
tingsryd
20:58
182
6
Göran Andersson
64
Järfälla
22:39
2060
7
Ove Evaldsson
62
Högby IF
23:56
1662
8
Elias Thygesen
04
Böda
26:58
2043
 
 
Kvinnor 4 km
Född
Förening/Företag/Ort
Tid
#
1
Kajsa Kassman
02
Linköping
17:48
2084
2
Nelly Össmar
03
högby if
18:50
22
3
Lotti Harrieson
65
Högby IF
21:35
1667
4
Jennifer Sköld
99
Borens IK
21:52
175
5
Linnéa Hermansson
05
Högby IF
22:51
93
6
Linn Forsberg
90
Böda
23:01
171
7
Rosita Karlsson
66
Högby IF
23:53
174
8
Dominika Haradzinová
91
Tjeckien
25:38
172
9
Jessica Johansson
71
Ocab RC
25:59
1658
10
Susanne Bothen
56
Järfälla
28:44
167
11
Annette Hemlin
62
Böda
29:57
168
12
Ida Andersson
93
Böda
31:08
173
13
Maria Rudestig
75
Löttorp
36:25
170
 
 
Män 3 km
Född
Förening/Företag/Ort
Tid
#
1
Adam Tranbom
03
IFK Sävsjö
15:54
166
2
Jörgen Israelsson
62
grönskåra
16:05
1659
3
Johan Holm
94
Böda
17:46
165
4
Frank Thygesen
65
Böda
39:25
164
 
 
Kvinnor 3 km
Född
Förening/Företag/Ort
Tid
#
1
Camillla Lindström
71
Högby IF
16:39
163
2
Elina Lindholm
03
Stockholm
18:49
2088
3
Josefin Svensson
98
Böda
24:28
162
4
Tereza Václaviková
95
Tjeckien
25:08
161
5
Lena Roos
69
Böda
39:25
160
 
 
P13 1,8 km
Född
Förening/Företag/Ort
Tid
#
1
Gustav Malmgren
03
Karlskrona
06:46
2045
2
Adam Tranbom
03
IFK Sävsjö
06:57
2046
3
Alvin Karlstrand
03
Nättraby
07:36
199
4
Johannes Sköld
04
Motala AIF
07:52
2042
5
Benjamin Jaldemark
04
Habo
09:53
2047
 
 
F13 1,8 km
Född
Förening/Företag/Ort
Tid
#
1
Wilma Torstensson
04
Moheda IF
09:15
69
2
Alva Sjöden
04
Alvesta IF
09:33
76
 
 
P11 1,8 km
Född
Förening/Företag/Ort
Tid
#
1
Emil Strand
05
Tobo Örbyhus FF
06:48
2070
2
Filip Malmgren
05
Karlskrona
07:09
200
3
Olle Öhlin
05
Kalmar RC Triatlon
07:11
2079
4
Sebastian Jidefur
05
Högby IF
07:15
2076
5
Ludvig Nilsson
05
valllentuna
07:49
2082
6
Alfred Nyman
06
Vimmerby
07:50
2041
7
Viggo Norén
05
Karlskrona
09:27
2087
 
 
F11 1,8 km
Född
Förening/Företag/Ort
Tid
#
1
Ida Torstensson
06
Moheda IF
08:07
70
2
Ida Nyman
06
VIMMERBY
09:04
196
3
Jonna Petersson
05
team Petersson
09:06
195
4
Leia Hydvall
06
Ocab RC
09:56
2067
 
 
P9 1,8 km
Född
Förening/Företag/Ort
Tid
#
1
Mose Grafström
07
Böllingetorp
08:55
2058
2
Eddie Norén
07
Karlskrona
12:42
2086
3
Fabian Nordstrand
08
Böllingetorp
12:47
2059
 
 
F9 1,8 km
Född
Förening/Företag/Ort
Tid
#
1
Elin Petersson
07
team Petersson
08:34
197
2
Alicia Strand
08
IkRex
09:40
2071
3
Saga Nyman
08
VIMMERBY
09:58
198
4
Lova-Lee Hydvall
08
Ocab RC
11:43
2068
 
 
P7/F7 1 km
Född
Förening/Företag/Ort
Tid
#
1
Linnea Nilsson
07
vallentuna
04:46
2083
2
Olle Lindén
08
Oskarshamn
04:52
2053
3
Maja Öhlin
08
Kalmar
04:59
2081
4
Elsa Axelsson
10
Böllingetorp
05:12
2055
5
Hanna Malmgren
09
Karlskrona
05:57
2054
6
Sagali Jidefur
08
Högby IF
06:08
2077
7
Alvar Nordstrand
11
Böllingetorp
06:10
2056
8
Elias Rosenqvist
12
Persnäs AIF
06:47
2051
9
Albert Axelsson
11
Böllingetorp
07:15
2057
10
Ida Höglund
07
Kalmar
07:28
2066
11
Novali Kensing
10
Sya sk
07:37
2064
12
Manfred Petersson
11
Team Petersson
07:43
2049
13
Tuva Johansson
10
högby if
07:46
2061
14
Alice Rosenblad
10
Högby IF
07:57
64
15
Filippa Bothén
11
Baylake
08:05
2048
16
Victor Davidsson
10
Lyckeby
08:08
2085
17
Agnes Kensing
12
Sya Sk
08:10
2063
18
Ellie Rosenqvist
12
Persnäs AIF
08:11
2050
19
Melvin Bothén
13
Baylake
08:34
2052
20
Linnéa Nilsson
13
Köpingsvik
08:40
1657
21
Roy Johansson
14
högby if
13:53
2062
22
Eddie Rosenblad
13
Högby IF
14:24
21