<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat  
Prel resultat DM 5.000m m.m. 17 juli 2016
Inlagt i Ölandsspelen.
 
Arrangör: Högby IF
Plats: Högby IP
Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson
Väderlek: Växlande molnighet, 17°C.
 
  MÄN 5000m        
1 David Nilsson -87 Högby IF 14.52.26 6p Heat A
2 Anton Rehn -92 Högby IF 15.23.43 5p Heat A
3 Viktor Helander -90 Eksjö Södra IK 15.42.59 4p Heat A
4 Mikael Bäcklund -84 Högby IF 16.08.87 3p Heat A
5 Andreas Davidsson -95 Högby IF 16.19.12 2p Heat A
6 Tomas Olsson -77 Högby IF 16.46.15 1p Heat A
7 Fredrik Lundqvist -77 IK Sisu, Nässjö 16.55.42   Heat A
8 Tobias Ingvarsson -76 Högby IF 17.01.40   Heat A
9 Claes Hydvall -79 Ocab RC 17.07.66   Heat A
10 Markus Andersson -85 Högby IF 17.16.69   Heat A
11 Johan Bolmstam -88 Apladalens LK 17.31.20   Heat A
12 Pär Wanby -64 Högby IF 17.41.25   Heat B
13 Niklas Wikner -64 Tranås AIF 18.02.14   Heat B
14 Johan Bjurelid -74 Högby IF 18.07.78   Heat B
15 Mikael Persson -67 Högby IF 18.15.56   Heat B
16 Joakim Larsson -80 Lekeryd-Svarttorp SK 18.20.06   Heat B
17 Karl-Erik Andersson Ålems OK 18.45.38   Heat B
18 Alexander Leskovec -64 Glasrikets RC 18.57.09   Heat B
19 Per Fransson -66 OK Njudung 19.25.21   Heat B
20 Thomas holmström -63 Ålems OK 19.43.02   Heat B
21 Sandy Bengtsson -63 Oskarshamns SK 20.12.72   Heat B
22 Lukas Fredriksson -03 IK Sisu 21.48.51   Heat C

23

Stefan Rohde -55 Högby IF 23.42.35   Heat C
24 Leif Brandstedt -43 Björkshults IF 23.47.44   Heat C
25 Bengt Sjöholm -48 Hillerstorps GoIF 25.53.40   Heat C
26 Örjan Ohlsson -46 Stensjöns IF 30.14.08   Heat C
27 Bernt Carlsson -33 Persnäs AIF 34.08.26   Heat C
- Ulf Thuresson -01 Stocksäters IF 22.24.56 Utom DM Heat C
           
  M35 5000m        
1 Tomas Olsson -77 Högby IF 16.46.15 2p Heat A
2 Fredrik Lundqvist -77 IK Sisu, Nässjö 16.55.42   Heat A
3 Claes Hydvall -79 Ocab RC 17.07.66   Heat A
4 Joakim Larsson -80 Lekeryd-Svarttorp SK 18.20.06   Heat B
           
  M40 5000m        
1 Tobias Ingvarsson -76 Högby IF 17.01.40 2p Heat A
2 Johan Bjurelid -74 Högby IF 18.07.78   Heat B
           
  M45 5000m        
1 Mikael Persson -67 Högby IF 18.15.56 1p Heat B
           
  M50 5000m        
1 Pär Wanby -64 Högby IF 17.41.25 2p Heat B
2 Niklas Wikner -64 Tranås AIF 18.02.14   Heat B
3 Alexander Leskovec -64 Glasrikets RC 18.57.09   Heat B
4 Per Fransson -66 OK Njudung 19.25.21   Heat B
5 Thomas holmström -63 Ålems OK 19.43.02   Heat B
6 Sandy Bengtsson -63 Oskarshamns SK 20.12.72   Heat B
           
  M55 5000m        
1 Karl-Erik Andersson Ålems OK 18.45.38 1p Heat B
           
  M60 5000m        
1 Stefan Rohde -55 Högby IF 23.42.35 1p Heat C
           
  M65 5000m        
1 Bengt Sjöholm -48 Hillerstorps GoIF 25.53.40 1p Heat C
           
  M70 5000m        
1 Leif Brandstedt -43 Björkshults IF 23.47.44 2p Heat C
2 Örjan Ohlsson -46 Stensjöns IF 30.14.08   Heat C
           
  M80 5000m        
1 Bernt Carlsson -33 Persnäs AIF 34.08.26 1p Heat C
           
  P17 3000m        
1 Ludvig Bjurelid -00 Högby IF 9.22.51 4p  
2 Melker Torslén -00 Högby IF 13.19.30 3p  
- Michael Welday -99 Stocksäters IF 9.44.48 Utom DM  
- Abdi Khader -00 KA 2 IF 9.55.92 Utom DM  
- Max Lopez -99 Millikan Rams, USA 11.45.18 Utom DM  
           
  P15 2000m        
1 Filip Dahlén -01 Eksjö Södra IK 8.02.62 3p  
2 Gustav Dahlén -01 Eksjö Södra IK 8.11.77 2p  
- Anton Axelsson -01 Hässelby SK 6.36.81 Utom DM  
           
  P14 2000m        
1 Anton Hermansson -02 Högby IF 6.48.11 3p  
2 Melwin Strömqvist -02 Högby IF 6.58.89 2p  
3 Olof Hedin -02 Eksjö Södra IK 7.05.10 1p  
4 Olle Kallerbäck -03 Skruvs IF 7.06.25    
           
  KVINNOR 5000m        
1 Alice Petersson -95 Kalmar SK 17.54.07 6p Heat B
2 Erika Lindeblad -93 Kalmar SK 18.51.94 5p Heat B
3 Lisa Hedbäck -96 Högby IF 19.24.79 4p Heat B
4 Karolin Kärrå -86 Apladalens LK 19.52.14 3p Heat B
5 Hanna Lundqvist -78 IK Sisu 21.50.78 2p Heat C
6 Anna-Stina Wanby -64 Högby IF 21.52.00 1p Heat C
7 Ann-Katrin Lundqvist -54 IK Sisu, Nässjö 21.57.59   Heat C
8 Camilla Persson -62 Högby IF 22.56.37   Heat C
9 Lisa Jalmander -69 Högby IF 23.51.12   Heat C
10 Katarina Nilsson -56 Högby IF 24.50.02   Heat C
11 Iréne Rohde -56 Högby IF 25.15.19   Heat C
12 Hanna Larsson -88 Eksjö Södra IK 25.22.21   Heat C
13 Lilian Brorsson -47 Högby IF 29.00.88   Heat C
- Madeleine Larsson -81 Hässelby SK 17.17.31 Utom DM Heat A
- Sandra Södergren -89 FIF Gnistan 18.28.73 Utom DM Heat B
- Hanna Dickér -92 Örgryte IS 18.48.94 Utom DM Heat B
           
  K35 5000m        
1 Hanna Lundqvist -78 IK Sisu 21.50.78 1p Heat C
           
  K45 5000m        
1 Lisa Jalmander -69 Högby IF 23.51.12 1p Heat C
           
  K50 5000m        
1 Anna-Stina Wanby -64 Högby IF 21.52.00 2p Heat C
2 Camilla Persson -62 Högby IF 22.56.37   Heat C
           
  K60 5000m        
1 Ann-Katrin Lundqvist -54 IK Sisu, Nässjö 21.57.59 2p Heat C
2 Katarina Nilsson -56 Högby IF 24.50.02   Heat C
3 Iréne Rohde -56 Högby IF 25.15.19   Heat C
           
  K65 5000m        
1 Lilian Brorsson -47 Högby IF 29.00.88 1p Heat C
           
  F19 3000m        
1 Julia Arvidsson -98 IFK Växjö 11.12.82 2,5p  
           
  F17 3000m        
1 Stina Johansson -99 Tranås AIF 11.13.97 4p  
2 Lisa Folkesson -00 Oskarshamns SK 12.01.31 3p  
3 Sanna Nilsson -99 Skruvs IF 13.42.68 2p  
           
  F15 2000m        
1 Nadja Rugland -01 Kalmar SK 7.49.77 4p  
2 Emilia Wikner -01 Tranås AIF 8.29.33 3p  
- Lovisa Skoglund -01 Höörs IF 7.03.91 Utom DM  
           
  F14 2000m        
1 Alma Freij -02 IK Sisu, Nässjö 7.07.31 1,5p  
           
  Poäng till Eric Walls vandringspris      
  Högby IF 46p      
  Kalmar SK 15p      
  Eksjö Södra IK 10p      
  Tranås AIF 7p      
  IK Sisu, Nässjö 6,5p      
  Apladalens LK 3p      
  Oskarshamns SK 3p      
  IFK Växjö 2,5p      
  Skruvs IF 2p      
  Björkshults IF 2p      
  Hillerstorps GoIF 1p      
  Ålems OK 1p      
  Persnäs AIF 1p