<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat  
Resultat Löttorpsvarvet 2016
 
Datum: Onsdag 27 juli   Plats: Löttorps Camping, Öland
Arrangör: Högby IF   Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson
Tidtagning: Markus Andersson   Väder: Soligt, 22°C
Deltagare: 192 st (ifjol 244 st, rekord)
 
Plac Namn Född Klubb Tid Nr-lapp
           
  Män 6,22 km        
1 David Nilsson 87 Högby IF 19:44 39
2 Oliver Wykman 94 Högby IF 21:42 53
3 Claes Hydvall 79 Ocab RC 22:29 184
4 Ondrej Blaha 86 AC Track & Field BRNO 22:45 3
5 Max Svensson 74 Bråttom LK 22:53 175
6 Torbjörn Hildemark 82 Jursla IF 23:49 112
7 Simon Lindblom 01 Kalmar RC Triathlon 23:55 152
8 Jerker Martinsson 81 Terrible tusedaysTriathlon 24:33 191
9 David Ardegård 79 Malmö Löp 24:38 186
10 Kristian Topphem 80 Malmö 24:40 51
11 Yngve Gustavsson 73 Sion 25:45 20
12 Daniel Ljungqvist 77 Värne 25:52 188
13 Martin Lanzén 71 Ericsson IF 26:33 33
14 Carl Nilsson 01 Lammhult 26:44 38
15 Marcus Ljungdahl 72 Jönköping IK 26:49 82
16 Pelle Nilsson 73 Gula huset 26:55 75
17 Torbjörn van den Berg 78 KRT 27:09 165
18 Marcus Esping 73 FAIK Bandy 27:11 170
19 Herman Jävert 03 Eds FF 27:13 59
20 Mats Lindblom 70 Kalmar RC Triathlon 27:13 153
21 Björn Lindahl 65 Nacka 27:36 180
22 Robert Carlson 86 IFK Knut 28:03 93
23 Magnus Axelsson 71 Jönköping 28:07 67
24 Efraim Zetterqvist 00 Mini goif 28:09 55
25 Jonas Wihlborg 73 Böda 28:30 65
26 Mikael Petersson 80 Landsbro 28:50 43
27 Jakob Thunell 70 Herrängslöparna 28:55 137
28 Daniel Ståhlgren 91 Jönköping 29:35 120
29 Simon Petersson 73 Högby IF 29:43 195
30 Zet Tonmyr 70 Härryda 29:45 190
31 Jonathan Eklund 02 Sportveckan 29:47 104
32 Johan Borchert 76 Alunda 30:01 178
33 Ulf Källstig 64   30:05 30
34 Olle Svensson 60 Gränums IF 30:07 127
35 Alexander Svensen 74 UBK 30:16 84
36 Stefan Eriksson 60 Mälarhöjdens IF 30:21 197
37 Mattias Ekstedt 76 Linköping 30:35 7
38 Hannes Törnqvist 01 Mini goif 30:55 52
39 Håkan Winsnes 68 Surte 30:55 171
40 Isac Petersson 04 Karlskrona 30:59 42
41 Christer Grandin 63 Högby IF 31:04 196
42 William Trozzo 91 Sportveckan 31:09 198
43 Torbjörn Liljegren 63 Målilla Mörlunda SKI 31:11 167
44 Andreas Gransö 77 Mjölby 31:25 18
45 Niclas Bernehagen 90 Sportveckan 31:28 166
46 Robin Svenberg 91 Örebro 31:30 80
47 Håkan Petersson 46 Högby IF 31:36 194
48 Daniel Georgsson 74 Jönköping 31:44 81
49 Bo Zetterqvist 65 Mini goif 31:48 54
50 Pär Hildeberg 65 Partille 32:11 26
51 Gabriel Zetterqvist 98 Mini goif 32:44 56
52 Christer Lindström 74 Nacka HK 32:50 159
53 Oskar Johansson 01 Färjestaden 32:51 185
54 Linus Månsson 94 Karlskrona 32:54 37
55 Malte Lauren 04 Lomma 32:56 139
56 Henrik Samuelson 92 Falsterbo 33:11 121
57 Magnus Samuelson 95 Falsterbo 33:33 122
58 Mikael Johanson 64 Bollstanäs 34:15 113
59 Mårten Laurén 67 Lomma 34:17 140
60 Melvin Erlandsson 02 Gustavsberg IF 34:34 92
61 Rikard Arvidsson 76 Göteborg 34:35 72
62 Julian Robin 02 Värmdö 34:35 91
63 Ragnar Olinder 64 Göteborg 35:59 151
64 Peter Vestberg 59 Sollentuna 36:24 187
65 Marty Cosper 74 USA 37:16 108
66 Kjell Casserfelt 43 Danderyd vsim 37:18 4
67 Michael Hall 74 Kalmar 38:16 21
68 Conny Andersson 01 Lyckeby 38:18 100
69 Viktor Engback 03 MJÖLBY 40:06 86
70 Daniel Almqvist 83 Bäckhammar Värmland 45:26 117
           
  Kvinnor 6,22 km        
1 Sandra Södergren 89 FIF Gnistan 23:58 50
2 Erica Lech 77 Örebro AIK 24:20 189
3 Susanne Wall 73 Västerås FK 27:45 154
4 Amy Abraham 76 Terrible Tuesday 28:07 192
5 Eva Roos 74 Team CRS 28:14 193
6 Ami Hertzman 60 Löttorps Fiskbod 28:19 114
7 Magdalena Pölder 98 IFK Sala 28:29 47
8 Camilla Sjöholm 95 Täby 29:21 48
9 Josefne Eklund 04 Sportveckan 31:03 105
10 Kristina Laurelii 74 IKHP 32:21 123
11 Katarina Nilsson 56 Högby IF 32:27 179
12 Lisa Kristensson 74 Donsö 32:37 76
13 Ella Laurén 01 Lomma 32:56 142
14 Caroline Calland 77 Sofiaflickorna 32:57 157
15 Alice Lindahl 98 Nacka 33:30 181
16 Sofia Campbell 89 Örebro 34:02 102
17 Thea Lauren 70 Näckrosorna, Lomma 34:17 141
18 Debora Lundin 91 Norrköping 34:30 119
19 Emma Källstig 94 Lund 34:31 109
20 Camilla Liljegren 70 Målilla Mörlunda SKI 34:36 168
21 Sofia Johansson 84 Södra Vings IF 34:42 29
22 Lina Forslund 89 Sportveckan 34:58 118
23 Dominika Haradzinová 91 Slovakia 35:52 22
24 Karin Modéen 76 Nånis LK 36:10 174
25 Johanna Eklund 71 Sportveckan 37:14 106
26 Eva Thunell 74 Herrängslöparna 37:24 138
27 Rebecka Fransén 92 Nybro 37:36 9
28 Eliabet Winsnes 70 Surte 38:04 172
29 Rut Casserfelt 60 Stocksund 38:13 5
30 Matilda Andersson 01 Lyckeby 38:17 101
31 Janneke Peters 78 Netherlands 38:20 58
32 Eva Lövgren 60 Löttorp 39:20 35
33 Helén Strömbäck Hultberg 63 HSH Rosersström 39:57 49
34 Caroline Esping 77 HälsaPå 40:26 169
35 Maria Fredriksson 80 Växjö 42:04 10
36 Elin Manor 80 Växjö 42:04 36
         
  P13 1,44 km        
1 Erik Liljegren 03 Målilla Mörlunda SKI 5:11 34
2 Viktor Dahlberg 03 Västerås FK 5:31 148
3 Holger Arvidsson 04 Göteborg 5:50 68
4 Sam Uhrbom 04 Linghem 6:09 70
5 Erik Oscarsson 03 OK Orion 6:16 111
6 Melker Carlsson 04 Huskvarna 6:52 144
         
  F13 1,44 km        
1 Ebba Karlsson 03 Räppe Goif 6:12 88
2 Olivia Laurelii 04 IKHP 6:29 124
3 Sonja Thunell 04 Herrängslöparna 6:53 136
4 Meja Uhrbom 04 Linghem 7:11 71
  Oliwia Lindell 03 Skirö AIK Bröt 132
         
  P11 1,44 km        
1 Hugo Karlsson 05 Växjö Lakers 5:38 87
2 Seastian Jidefur 05 Högby IF 5:50 126
3 Lukas Lanzén 05 IK Kongahälla 5:54 32
4 Jonathan Nilsson 06 Gustavsbergs OK 6:02 103
5 Olle Öhlin 05 Kalmar RC Triathlon 6:15 161
6 Alexander Langsbo 06 Bäckseda IF 6:17 147
7 Edvin Björk 05 Skogstorp 6:19 155
8 Elias Uhrbom 05 Gånghester 6:20 98
9 Ludvig Nilsson 05 Vallentuna 6:25 164
10 Robin Thelander 06 Växjö 6:32 110
11 Felipe Gustafsson 06 Fotö GIF 6:36 89
12 Axel Ljungdahl 06 Hallby IF 6:51 83
13 Hugo Isaksson 05 Halmstad 7:07 28
14 william stavenheim 06 norrahammar 7:08 160
15 Carl östlund 05 Rydaholm 7:16 130
16 Elias Olinder 06 Göteborg 7:20 150
17 Albin Axelsson 06 Jönköping 7:24 60
         
  F11 1,44 km        
1 Moa Ekstedt 05 Linköping 6:23 8
2 Malva Sandell 05 Mullsjö SOK 6:50 145
3 Karolina Pölder 05 IFK Sala 7:04 46
4 Elina Carlsson 06 Huskvarna 7:20 143
5 Leia Hydvall 06 Ocab RC 7:40 183
         
  P9 1,44 km        
1 Gustav Dahlberg 07 Västerås FK 5:59 149
2 Linus Lanzén 07 Kongahälla AIK 6:25 31
3 Oscar Hildeberg 08 Partille IF 6:26 25
4 Rasmus Lindström Calland 07 Nacka HK 6:46 156
5 Enzo Hallman 07 IKHP Jönköping 7:07 158
6 Noah Grahn 08 Landsbro IF 7:15 14
7 Hugo Petersson 07 Landsbro 7:33 41
8 Olle Grennborg 07 Myresjö IF 7:33 95
9 Elias Gustafsson 08 Fotö GIF 7:35 90
10 Nathanael Eklund 07 Sportveckan 7:41 107
11 Olle Gransö 08 Mjölby 8:22 19
12 Simon Wihlborg 07 Böda 8:22 61
  Albin Lindell 07 Skirö AIK Bröt 133
         
  F9 1,44 km        
1 Linnea Nilsson 07 Vallentuna 6:30 163
2 Nova Petersson 07 Landsbro 6:37 45
3 Maja Öhlin 08 Kalmar 7:11 162
4 Rowen Peters 08 Netherlands 8:03 79
5 Flora Melén 08 Gula huset 8:12 69
6 Hilma Isaksson 08 Halmstad 8:37 27
7 Sagali Jidefur 08 Högby IF 8:40 128
8 Lova-Lee Hydvall 08 Ocab RC 8:41 182
         
  P/F7 820 m        
1 Axel Stolt 09 Solna 03:38 62
2 David Golding 09 Tingsryd United 03:39 11
3 Filip Axelsson 09 Jönköping 03:48 64
4 Emil Petersson 09 Landsbro 03:53 40
5 Axel Thunell 09 Herrängslöparna 03:54 135
6 Thyra Grennborg 09 Myresjö IF 03:57 96
7 Gustav Svensen 09 UBK 03:57 85
8 Isak Uhrbom 09 Gånghester 04:06 99
9 Neo Petersson 11 Landsbro 04:19 44
10 Gideon Zetterqvist 10 Mini goif 04:22 57
11 Ebba Ekstedt 09 Linköping 04:24 6
12 Gunnar Melén 10 Gula huset 04:25 74
13 Eric Östlund 11 Rydaholm 04:26 131
14 David Peters 09 Netherlands 04:29 78
15 Elliot Uhrbom 10 Tibro 04:30 77
16 Alma Gransö 09 Mjölby 04:31 17
17 Ellen Stolt 09 Solna 04:31 63
18 Thea Uhrbom 09 Linghem 04:32 73
19 Siri Wihlborg 09 Böda 04:40 66
20 Ruth Grahn 09 Landsbro IF 04:41 16
21 Charlie Hildeberg 10 Partille 04:47 24
22 Tuva Johansson 10 Högby IF 04:49 176
23 Abbe Topphem Kinn 11 MALMÖ 04:50 125
24 Arvid Grennborg 12 Myresjö IF 04:57 97
25 Hugo Stenberg 12 Gustavsberg 05:11 94
26 Wilda Almqvist Thorin 09 Bäckhammar Värmland 05:37 115
27 Bella Östlund 11 Rydaholm 05:38 129
28 Theo Sandell 08 Mullsjö SOK 06:10 146
29 Emma Andersson 09 Västerås 06:19 173
30 Hjalmar Lindell 12 Myresjö IF 08:04 134
31 Rakel Grahn 12 Landsbro IF 08:20 15
32 Ronja Almqvist Thorin 13 bäckhammar värmland 09:55 116
33 Roy Johansson 14 Högby IF 10:53 177