<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat  
Resultat Lilla Kalmarmilen 2016
 
Datum: Onsdag 3 augusti   Plats: Larmtorget, Kalmar
Arrangör: Högby IF   Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson
Tidtagning: Nils Hammaräng Grip   Väder: Molnigt, ca 20 grader
Deltagare: 262 st.

 

Resultat ATEA Kalmarmilen >>

 

Pojkar 5 / Flickor 5, 400m
Född
Förening/Företag/Ort
#
 
  Elias Mouratidis
13
Kalmar
Deltagit
2
 
  Wille Lövmo
13
Färjestaden
Deltagit
3
 
  Erik Grindestam
11
Färjestadens GOIF
Deltagit
6
 
  Theodor Sigvardsson
13
Färjestaden
Deltagit
13
 
  Sigge Svensson
13
Kalmar
Deltagit
15
 
  Lucas Waller
13
Kalmar
Deltagit
19
 
  Theo Elmgren
11
Näsgatan RC
Deltagit
24
 
  Cindy Nedoman
11
Södermalm
Deltagit
28
 
  Sigge Nedoman
13
Södermalm
Deltagit
29
 
  Elsie Berlin
11
Nya varvet
Deltagit
30
 
  Herman Svensson
12
Kalmar
Deltagit
32
 
  Alvin Frimodt
12
Årsta
Deltagit
34
 
  Leo Forsberg
12
Kalmar
Deltagit
35
 
  Eskil Hallenberg
12
Kalmar
Deltagit
36
 
  Edwin Larsson
14
Kalmar
Deltagit
42
 
  Hannah Gill
13
Urshult
Deltagit
44
 
  Ivar Friis
13
DRAG
Deltagit
47
 
  Caspian Kungberg
11
Trekanten
Deltagit
49
 
  Emil Blixte
13
Torslunda
Deltagit
50
 
  Maria Bergström
11
Rockneby
Deltagit
53
 
  Lova Stark
12
Kalmar
Deltagit
56
 
  Tommy Straube
11
Zurich Schweiz
Deltagit
57
 
  Saga Öberg
13
Team Öberg
Deltagit
60
 
  Lily Engelholm
11
kalmar
Deltagit
61
 
  Sixten Atterback
13
Fjölebro
Deltagit
62
 
  Olle Andersson
13
Team Tyttel
Deltagit
65
 
  Hilma Börjesson
11
Kalmar
Deltagit
66
 
  Fia Carlsson
11
Borås
Deltagit
71
 
  Olle Alexander
11
Färjestaden
Deltagit
80
 
  Olle Alexander
11
Färjestaden
Deltagit
80
 
  Tilda Franzen
12
Emmaboda Verda OK
Deltagit
82
 
  Lovisa Slottner
13
Nödinge
Deltagit
84
 
  Alexander Knutsson
11
Atea
Deltagit
417
 
  Alva Boltorp
13
Nybro
Deltagit
418
 
  Alva Ekstrand
12
Trekanten
Deltagit
419
 
  Amanda Eimar
12
Kalmar
Deltagit
420
 
  Amilia Söderström
11
Kalmar
Deltagit
421
 
  Astrid Frank Jeansson
12
Kalmar
Deltagit
422
 
  Benjamin Franzén
12
Hägersten
Deltagit
423
 
  Carl Dahlgren
11
Kalmar RC
Deltagit
424
 
  Dante Edin
13
Färjestaden
Deltagit
425
 
  Disa Askelöf Liljeberg
11
Kalmar
Deltagit
426
 
  Ebba Erman
13
Läckeby
Deltagit
427
 
  Ebbe Haak
13
Färjestaden
Deltagit
428
 
  Edvin Kihl
12
Kalmar
Deltagit
429
 
  Elise Holm
11
Kalmar
Deltagit
430
 
  Ellie Bouyer
13
Drag
Deltagit
432
 
  Elma Karlsson
14
Färjestaden
Deltagit
433
 
  Elsa Dahlblom
11
Ljungbyholm
Deltagit
434
 
  Elsa Erskhans
12
Kalmar
Deltagit
435
 
  Emilia Wågman Klinth
12
Kalmar
Deltagit
437
 
  Erik Askelöf Liljeberg
13
Kalmar
Deltagit
438
 
  Eskil Dahl
11
Sporsjö
Deltagit
439
 
  Fabian Palm
12
Kalmar
Deltagit
440
 
  Gabriel Christiansson
11
Kalmar
Deltagit
442
 
  Gunnar Ericson
11
Nybro
Deltagit
443
 
  Hampus Björebro
14
Kalmar
Deltagit
444
 
  Juno Blake
12
Team BAR
Deltagit
446
 
  Linnea Norlin
13
Ljungbyholm
Deltagit
449
 
  Liv Uddh
12
Kalmar
Deltagit
450
 
  Loe Vandrevik
11
Kalmar
Deltagit
451
 
  Lotta Nylander
13
Kalmar
Deltagit
452
 
  Love Svensson
12
Kalmar
Deltagit
453
 
  Maja Svensson
11
Färjestaden
Deltagit
454
 
  Manfred Peter
11
Team Petersson Karlskrona
Deltagit
455
 
  Melissa Olsson
11
Kalmar
Deltagit
456
 
  Melker Larsson Nyrén
13
Kalmar
Deltagit
457
 
  Moa André
12
Kalmar
Deltagit
458
 
  Neah Wolgast
11
Nättraby
Deltagit
459
 
  Nellie Karlsson
12
Kalmar
Deltagit
460
 
  Nelly Sundman
11
Kalmar
Deltagit
461
 
  Noah Sjöman
12
Sjömans RC
Deltagit
462
 
  Noomi Cai
11
Uppsala
Deltagit
463
 
  Rasmus Erman
12
Töllsjö
Deltagit
464
 
  Saga Karlsson
11
Sävedalen
Deltagit
465
 
  Sarah Nordestgaard Thorsted Andersen
11
Denmark
Deltagit
466
 
  Signe Rehnqvist
12
Kalmar
Deltagit
467
 
  Sixten Klintberg
12
Kalmar
Deltagit
468
 
  Sofia Dahl
13
Sporsjö
Deltagit
469
 
  Svante Bratt
12
Hossmo RC
Deltagit
470
 
  Therese Gustafsson
11
Kalmar
Deltagit
471
 
  Vilma Ekstrand Fredriksson
11
Kalmar
Deltagit
472
 
  Vilmer Ekstrand Fredriksson
13
Kalmar
Deltagit
473
 
  Loseku Westergren
13
Växjö
Deltagit
582
 
  Alva Pettersson
11
Kalmar
Deltagit
584
 
  Sol Fredskov
13
Kalmar
Deltagit
587
 
  Eddie Måsegård
12
Eddie och Charlie lag
Deltagit
589
 
  Elsa Hasselbom
11
Färjestaden
Deltagit
595
 
  Astrid Franklund
13
Krankelösa
Deltagit
596
 
  Hilda Jörnelid
13
Krankelösa
Deltagit
597
 
  Lykke Johansson
13
Krankelösa
Deltagit
598
 
   
 
 
  Pojkar 6 / Flickor 6, 1200m
Född
Förening/Företag/Ort
#
 
  Gustav Wallander
10
Göteborg
Deltagit
8
 
  Nils Warrebäck
10
Hossmo RC
Deltagit
12
 
  Ella Berg
10
Kalmar
Deltagit
22
 
  Olle Larsson
10
Högby IF
Deltagit
26
 
  Klara Frimodt
10
Årsta
Deltagit
33
 
  Ebbe Svensson
10
Vissefjärda GIF
Deltagit
38
 
  Minna Fohlin
10
Kalmar
Deltagit
40
 
  Theo Zaninotti
10
Klubblösa IF
Deltagit
45
 
  Arvid Friis
10
DRAG
Deltagit
46
 
  Lucas Blixte
10
Kalmar OK
Deltagit
51
 
  Kajsa Bergström
09
Rockneby
Deltagit
52
 
  Millie Rosenqvist
10
Rinkabyholm
Deltagit
68
 
  Erik Ågren
10
usa
Deltagit
69
 
  Edith Magnusson
10
Linköping
Deltagit
77
 
  Isak Franzen
10
Emmaboda Verda OK
Deltagit
81
 
  Astrid Svarén
10
Viggbyholms IK
Deltagit
474
 
  Axel André
10
Kalmar
Deltagit
475
 
  Elvira Andersson
10
Hossmo RC
Deltagit
477
 
  Hedvig Klintberg
10
Kalmar
Deltagit
480
 
  Ida Nylander
10
IFK Kalmar
Deltagit
481
 
  Julia Slottner
10
Nödinge
Deltagit
482
 
  Kira Blake
10
Team BAR
Deltagit
483
 
  Liam Fröjd
10
Glasrikets RC
Deltagit
484
 
  Liza Hageltorn
10
Kalmar
Deltagit
485
 
  Matilda Gutenius
10
Kalmar
Deltagit
487
 
  Matthew Macaulay
10
London
Deltagit
488
 
  Molly Johansson
10
Kalmar HK
Deltagit
489
 
  Nelli Svensson
10
Kalmar
Deltagit
490
 
  Oliver Franzén
10
Hägersten
Deltagit
491
 
  Stella Erskhans
10
Kalmar
Deltagit
492
 
  Stina Eskilsson
10
Kalmar
Deltagit
493
 
  Livia Sjöberg
10
Dunö runningclub
Deltagit
586
 
  Charlie Måsegård
10
Eddie och Charlie lag
Deltagit
590
 
  Elsa Georgsson
10
Ålem
Deltagit
436
 
  Knut Palmgren
10
Färjestaden
Deltagit
447
 
 
       
Pojkar 7, 1200m
Född
Förening/Företag/Ort
Tid
#
 
1
Noah Lundberg
09
Högby IF
4:58
499
 
2
Ville Johansson
09
Rinkabyholm
5:08
588
 
3
Noel Holm
09
Kalmar
5:15
500
 
4
Filip Svensson
09
Färjestaden
5:24
496
 
5
Tom Nutley
09
Bromma
5:25
73
 
6
Colin Kungberg
09
Trekanten
5:31
48
 
7
Pontus Reinius
09
Kalmar ff
5:43
515
 
8
Valter Blomberg
09
IFK Berga
5:44
600
 
9
Axel Jedfelt
09
Rinkabyholm
5:48
14
 
10
Isak Grindestam
09
Färjestaden GOIF
5:51
7
 
11
Emil Gustafsson
09
Kalmar
6:08
494
 
12
Wilhelm Björneklint
09
Kalmar
6:11
501
 
13
Albin Engström
09
Kalmar
6:37
25
 
14
Sture Hallenberg
09
Kalmar
7:29
37
 
 
       
Flickor 7, 1200m
Född
Förening/Företag/Ort
Tid
#
 
1
Edith Sjöman
09
Sjömans RC
5:34
536
 
2
Thea Sahlin
09
Ik Sisu
5:40
89
 
3
Nellie Andersson
09
Nybro
5:45
543
 
4
Lea Robinson
09
Mölnlycke
6:01
86
 
5
Emmy Lorentzon
09
Timmernabben
6:05
538
 
6
Filippa Knutsson
09
Atea
6:09
539
 
7
Isabel Backman Molin
09
Kalmar
6:13
541
 
8
Nova Wolgast
09
Nättraby
6:13
544
 
9
Hillevi Lindgren
09
Rinkabyholm
6:18
4
 
10
Stella Mouratidou
09
Kalmar
6:25
545
 
11
Emelie Kruse
09
Olofstorp
6:37
537
 
12
Malva Landtrete
09
Slätafly flyers
6:48
486
 
13
Evelina Lindqvist
09
Läckeby GOIF
6:54
478
 
14
Rebecka Gustafsson
09
Kalmar
7:25
564
 
15
Elise Jansson
09
Läckeby
10:28
476
 
 
       
Pojkar 9, 1200m
Född
Förening/Företag/Ort
Tid
#
 
1
Jonathan Lorentzon
07
Timmernabben
4:25
509
 
2
Filip Ackebjer
07
IFK Göteborg Friidrott
4:28
505
 
3
Petter Nylander
07
Högby IF
4:32
514
 
4
Edvin Persson
07
Högby IF
4:43
1
 
5
Adrian Engelholm
07
Kalmar
4:44
63
 
6
Henric Linnér
08
Solrosvägen RC
4:49
506
 
7
Vinzent Ottosson
07
Kalmar
4:51
517
 
8
Sam Robinson
07
Mölnlycke
4:51
87
 
9
Alvin Karlsson
07
Färjestadens goif
5:05
503
 
10
Dennis Straube
08
Zürich Schweiz
5:14
58
 
11
Charlie Rosenqvist
07
Rinkabyholm
5:17
67
 
12
Vilgot Jensen
08
Fliseryds IF
5:29
516
 
13
Alvin Erskhans
07
Kalmar
5:32
502
 
14
Emil Mikkelsen
08
Trekanten
5:33
495
 
15
Calle Carlsson
08
Borås
5:38
72
 
16
Oliver Molin
07
Kalmar
5:39
513
 
17
Olle Ågren
08
nybro
5:45
70
 
18
Hugo Milleback
08
Milleback RC
5:50
507
 
19
Ludwig Lingeskär
07
Oknö
5:51
511
 
20
Gustav Johnsson
08
Söderåkra
6:01
558
 
21
Leo Fohlin
08
Kalmar
6:05
39
 
22
Noah Bouyer
08
Drag
6:07
498
 
23
Erik Öberg
07
Team Öberg
6:26
59
 
24
Axel Gustafsson
07
Kalmar
6:45
504
 
25
Marcus Jonsson
08
Vårgårda
6:53
85
 
26
Max Fröjd
08
Glasrikets RC
6:59
512
 
27
David zeng
07
Kalmar
7:55
93
 
 
 
 
Flickor 9, 1200m
Född
Förening/Företag/Ort
Tid
#
 
1
Tanja Tahvanainen
08
IFK Kalmar
4:55
75
 
2
Jamilia Sohlberg
08
FIK Färjestaden
4:55
559
 
3
Ella Söderblom
07
Kalmar HK
4:55
555
 
4
Anna Norén
07
Blomstermåla
5:21
550
 
5
Lilly Hofvergård
07
Högby if
5:21
92
 
6
Elin Petersson
07
Team Petersson Karlskrona
5:22
554
 
7
Linnea Gratte
07
Vassmolösa
5:22
91
 
8
Maja Rohdin
08
Dunö
5:24
17
 
9
Molly Sjöberg
08
Dunö runningclub
5:26
585
 
10
Maja Johansson
07
Kalmar
5:29
561
 
11
Alice Dahlgren
07
Kalmar RC
5:33
547
 
12
Tuva Nyström
07
Kalmar
5:36
566
 
13
Ellen Hildingsson
07
Högby IF
5:42
556
 
14
Lisa Petersson
08
Hossmo bk
5:44
560
 
15
Emilia Jakobsson
07
Nybro OK
5:52
78
 
16
Clara Rehnqvist
08
Kalmar
5:53
552
 
17
Amelie Sjöman
07
Sjömans RC
5:54
549
 
18
Alice Kihl
08
Kalmar
5:55
548
 
19
Nathalie Franzén
08
Hägersten
5:56
563
 
20
Maja Granton
08
Näsgatan RC
6:02
21
 
21
Venna Palmgren
07
Färjestaden
6:05
546
 
22
Alice Blomberg
07
IFK Kalmar
6:08
599
 
23
Märta Sjöstrand
08
Näsgatan RC
6:11
20
 
24
Lova-Lee Hydvall
08
Ocab RC
6:16
94
 
25
Lova Ackebjer
08
Kalmar RC Triathlon
6:17
18
 
26
Astrid Dahlblom
08
Ljungbyholm
6:33
551
 
27
Thea Rydholm
07
Kalmar
6:37
97
 
28
Emelie Hasselbom
08
Färjestaden
6:40
594
 
29
Alva Larsson
08
Nybro SKI
6:53
83
 
30
Sagali Jidefur
08
Näsgatan RC
7:00
580
 
31
Tindra Elmgren
08
Näsgatan RC
7:21
23
 
 
       
Pojkar 11, 1200m
Född
Förening/Företag/Ort
Tid
#
 
1
Olle Ackebjer
05
IFK Göteborg Friidrott
3:59
529
 
2
Noah Petersson
05
Kalmar Sim&Rc Triathlon
4:00
528
 
3
Hjalmar Bengtsson
06
Kalmar
4:12
591
 
4
Sebastian Jidefur
05
Högby IF
4:42
581
 
5
Oskar Lindblom
05
Kalmar RC Triathlon
4:45
583
 
6
Nils Schwarz
06
Drag RC
4:49
527
 
7
Isak Lindqvist
05
Läckeby GOIF
4:54
521
 
8
Hugo Larsson
06
Högby IF
4:55
27
 
9
Hugo Kalén
10
Tri4fun Kalmar
4:58
74
 
10
Joel Lundberg
06
Högby IF
4:59
522
 
11
Ludvig Magnusson
06
Linköping
5:02
79
sprang med P9
12
Måns Bäckström
06
Rockneby
5:03
526
 
13
Axel Sverkén
05
Näsgatan RC
5:06
518
 
14
Jonathan Macaulay
05
London
5:08
523
 
15
Thomas Batiste
06
France
5:17
96
 
16
Leo Forsell
06
Sya SK
5:19
524
 
17
Lucas Nilving
05
Kalmar
5:25
525
 
18
Jack Engelholm
06
Kalmar
5:36
64
 
19
Samuel Gill
05
Tingsryd HK
5:38
43
 
20
Victor Fredriksson
06
Kalmar
5:59
530
 
21
Alfred Wallander
06
Göteborg
7:04
10
 
 
 
 
Flickor 11, 1200m
Född
Förening/Företag/Ort
Tid
#
 
1
Nina Tahvanainen
05
Högby IF
4:10
76
 
2
Ebba Hennings
05
Trångsvikens IF
4:14
567
 
3
Irma Andersson Jäger
05
IK Viking
4:33
570
 
4
Linnea Hermansson
05
Högby IF
4:54
5
 
5
Jazmin Eriksson
05
Kalmar Rc
5:13
571
 
6
Mya Sjögren
06
Kalmar
5:21
41
 
7
Jonna Rohdin
05
Dunö
5:28
16
 
8
Emelie Andersson
06
KALMAR
5:40
557
 
9
Ida Johnsson
06
Söderåkra
5:41
569
 
10
Leia Hydvall
06
Ocab RC
5:47
95
 
11
Jonna Petersson
05
Team Petersson Karlskrona
5:49
572
 
12
Alice Wallander
05
Göteborg
5:50
9
 
13
Klara Frank Ekstrand
05
Kalmar
6:01
573
 
14
Natalie Ekstrand
06
Trekanten
6:03
574
 
15
Alva Jonsson Pantzare
06
gosedjur
8:00
54
 
 
       
Pojkar 13, 1200m
Född
Förening/Företag/Ort
Tid
#
 
1
Erik Liljegren
03
Målilla-Mörlunda SKI
3:57
533
 
2
Hampus Svahn
03
Kalmar RC Triathlon
4:07
534
 
3
Isac Johansson
04
Kalmar sim & RC Triathlon
4:10
535
 
4
Axel Bejvall
04
Kalmar
4:33
532
 
5
Oscar Bouyer
04
IFK Berga
4:50
11
 
6
Viktor Olsen
04
Järfälla
4:55
531
 
7
Rasmus Trofast Hasselbom
04
Färjestaden
4:57
593
 
 
 
 
Flickor 13, 1200m
Född
Förening/Företag/Ort
Tid
#
 
1
Lins Hennings
03
Trångsvikens IF
3:55
577
 
2
Tuva Forsell
03
Sya SK
4:29
579
 
3
Maja Milleback
04
FIK Färjestaden
4:32
578
 
4
Ella Andersson Jäger
03
IK Viking
4:51
576
 
5
Linn Gustafsson
04
Kalmar RC/Tri4fun
4:53
31
 
6
Lucy Robinson
04
Ribchester
5:56
88
sprang med F11