<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat  
Resultat Ölands Marathon 2016
Datum: Lördag 6 augusti   Plats: Löttorps centrum
Arrangör: Högby IF   Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson
Tidtagning: Nils Hammaräng Grip   Väder: Molnigt, ca 20 grader och något blåsigt
Deltagare: 74 anmälda, 66 startande, 59 i mål
 
Män
Född
Klubb/ort/organisation
Tid
#
Klass
1
Kenny Meijer
84
Karlskrona
2:44:17
1071
Män
2
Michael Kälebo
79
IFK Halmstad
2:51:33
971
M35
3
Pétur Bjarnasson
80
Ocab RC
2:56:08
955
M35
4
Bo Sundström
67
Kalmar RC Triathlon
3:04:40
995
M45
5
Thomas Alm
76
Hammarby IF
3:10:16
1061
M40
6
Martin Hedvall
70
Pan-Kristianstad
3:11:50
964
M45
7
Martin Kling
78
FIK Färjestaden
3:13:13
1067
M35
8
Mattias Thorn
88
Karlstad
3:16:35
996
Män
9
Amaru Ubillus
88
IK Noc Out
3:19:10
1069
Män
10
Fredrik Sjöman
81
Falkenbergs RR
3:19:21
993
M35
11
Fredrik Persson
78
Solvikingarna
3:19:54
1072
M35
12
Alexander Ulltjärn
71
Linköpings Löparklubb
3:22:51
998
M45
13
Nils Allan Torstensson
57
Hultsfreds LK
3:27:15
997
M55
14
Sten- Olof Mäki
52
Mörbylånga GoIF
3:33:07
976
M60
15
Lars Palmqvist
69
Sweden Stragglers
3:33:17
1070
M45
16
Kenneth Siekas
62
Överum
3:33:55
1057
M50
17
Håkan Nilsson
61
Kävlinge RC
3:34:04
1054
M55
18
Mark Sellentihing
74
Tyskland
3:34:22
1059
M40
19
Henrik Arrhenius
60
Team Blekinge
3:35:08
953
M55
20
David Peterson
82
Apladalens Löparklubb
3:41:16
983
Män
21
Stefan Petersson
74
Linköpings Löparklubb
3:44:32
984
M40
22
Johan Svanehed
69
Borås CA
3:44:49
1052
M45
23
Anders Sjökvist
72
Borgholm Running Club
3:48:32
1062
M40
24
Anders Jämtdalen
73
Team Ultrasweden LK
3:48:39
968
M40
25
Peter Ottosson
64
Urban Swaras Nairobi, Kenya
3:49:34
982
M50
26
Namida Aneskans
85
Team Blekinge LF
3:50:11
952
Män
27
Robin Lagerström
86
Stockholm
3:51:48
972
Män
28
Robert Medrala
76
Falkenberg RR
3:54:15
975
M40
29
Martin Örtendahl
77
Högby IF
3:55:28
1051
M35
30
Gert-Inge Tapper
57
Björnstorps IF
3:57:20
1055
M55
31
Harald Lööf
61
Högby IF
3:57:56
974
M55
32
Mathias Danielsson
73
Solna
3:58:39
958
M40
33
Claes Johansson
62
Mölndals AIK
3:59:17
967
M50
34
Jonas Wihlborg
73
AXA SC
3:59:56
999
M40
35
Jan Kask
73
Falköping
4:02:00
969
M40
36
Andreas Oscarsson
75
Förlösa Goif
4:05:02
981
M40
37
Andreas Wadskog
73
Axa SC
4:05:41
1058
M40
38
David Sandberg
85
Stockholm
4:14:19
987
Män
39
Eddy Hultgren
59
Team Blekingarnas LF
4:20:59
965
M55
40
Magnus Ekberg
69
Täby IS
4:24:42
1064
M45
41
Fredrik Gustafsson
72
Enskede
4:25:17
962
M40
42
Magnus Johansson
77
Lonesome Runners
4:34:48
966
M35
43
Peter Broström
64
Kalmar
4:34:57
1073
M50
44
Jesper Sjölander
69
Björnstorps IF
4:40:00
992
M45
45
P-O Hvitfeldt
43
IFK Mora
5:11:22
1060
M70
46
Owe Gustavsson
56
Apladalens LK
5:22:42
963
M60
47
Örjan Dahlström
73
Ljungsbro
5:29:55
1056
M40
48
Örjan Ohlsson
46
Stensjöns IF
5:31:41
980
M70
49
Anders Hidefjäll
40
Västerås LK
5:49:13
1053
M75
 
 
M35
 
1
Michael Kälebo
79
IFK Halmstad
2:51:33
971
2
Pétur Bjarnasson
80
Ocab RC
2:56:08
955
3
Martin Kling
78
FIK Färjestaden
3:13:13
1067
4
Fredrik Sjöman
81
Falkenbergs RR
3:19:21
993
5
Fredrik Persson
78
Solvikingarna
3:19:54
1072
6
Martin Örtendahl
77
Högby IF
3:55:28
1051
7
Magnus Johansson
77
Lonesome Runners
4:34:48
966
 
 
M40
 
1
Thomas Alm
76
Hammarby IF
3:10:16
1061
2
Mark Sellentihing
74
Tyskland
3:34:22
1059
3
Stefan Petersson
74
Linköpings Löparklubb
3:44:32
984
4
Anders Sjökvist
72
Borgholm Running Club
3:48:32
1062
5
Anders Jämtdalen
73
Team Ultrasweden LK
3:48:39
968
6
Robert Medrala
76
Falkenberg RR
3:54:15
975
7
Mathias Danielsson
73
Solna
3:58:39
958
8
Jonas Wihlborg
73
AXA SC
3:59:56
999
9
Andreas Oscarsson
75
Förlösa Goif
4:05:02
981
10
Andreas Wadskog
73
Axa SC
4:05:41
1058
11
Fredrik Gustafsson
72
Enskede
4:25:17
962
12
Örjan Dahlström
73
Ljungsbro
5:29:55
1056
 
 
M45
 
1
Bo Sundström
67
Kalmar RC Triathlon
3:04:40
995
2
Martin Hedvall
70
Pan-Kristianstad
3:11:50
964
3
Alexander Ulltjärn
71
Linköpings Löparklubb
3:22:51
998
4
Lars Palmqvist
69
Sweden Stragglers
3:33:17
1070
5
Johan Svanehed
69
Borås CA
3:44:49
1052
6
Magnus Ekberg
69
Täby IS
4:24:42
1064
7
Jesper Sjölander
69
Björnstorps IF
4:40:00
992
 
 
M50
 
1
Kenneth Siekas
62
Överum
3:33:55
1057
2
Peter Ottosson
64
Urban Swaras Nairobi, Kenya
3:49:34
982
3
Claes Johansson
62
Mölndals AIK
3:59:17
967
4
Peter Broström
64
Kalmar
4:34:57
1073
 
 
M55
 
1
Nils Allan Torstensson
57
Hultsfredslk
3:27:15
997
2
Håkan Nilsson
61
Kävlinge RC
3:34:04
1054
3
Henrik Arrhenius
60
Team Blekinge
3:35:08
953
4
Gert-Inge Tapper
57
Björnstorps IF
3:57:20
1055
5
Harald Lööf
61
Högby IF
3:57:56
974
6
Eddy Hultgren
59
Team Blekingarnas LF
4:20:59
965
 
 
M60
 
1
Sten- Olof Mäki
52
Mörbylånga GoIF
3:33:07
976
2
Owe Gustavsson
56
Apladalens LK
5:22:43
963
 
 
M70
 
1
P-O Hvitfeldt
43
IFK Mora
5:11:22
1060
2
Örjan Ohlsson
46
Stensjöns IF
5:31:41
980
 
 
M75
 
1
Anders Hidefjäll
40
Västerås LK
5:49:13
1053
 
 
 
 
Kvinnor
Född
Klubb/ort/organisation
Tid
#
Klass
1
Karin Frimodt
82
IF Linnéa
3:15:09
961
Kvinnor
2
Jessica Kihlström
85
Högby IF
3:15:53
1065
Kvinnor
3
Ellen Lindén
83
Kalmar
3:29:50
973
Kvinnor
4
Tone Ögaard
87
Västerås
3:56:11
1050
Kvinnor
5
Ingela Berrum
63
Solvikingarna
4:01:03
954
K50
6
Susanne Nilsson
63
Team Ultrasweden LK
4:29:07
978
K50
7
Annika Askengren Berg
60
LK TV88
4:32:32
1066
K55
8
Cecilia Riesle Olsson
69
Färjestadens motion
4:58:22
985
K45
9
Cecilia Schäfer
75
Switzerland
5:29:02
989
K40
10
Christina Kopperud
63
LVSK
5:35:32
970
K50
 
 
K40
 
1
Cecilia Schäfer
75
Switzerland
5:29:02
989
 
 
K45
 
1
Cecilia Riesle Olsson
69
Färjestadens motion
4:58:22
985
 
 
K50
 
1
Ingela Berrum
63
Solvikingarna
4:01:03
954
2
Susanne Nilsson
63
Team Ultrasweden LK
4:29:07
978
3
Christina Kopperud
63
LVSK
5:35:32
970
 
 
K55
 
1
Annika Askengren Berg
60
LK TV88
4:32:32
1066
 
 
 
 
Ölandsmästerskap
 
Män
Född
Klubb/ort/organisation
Tid
#
Klass
1
Martin Kling
78
FIK Färjestaden
3:13:13
1067
M35
2
Sten- Olof Mäki
52
Mörbylånga GoIF
3:33:07
976
M60
3
Martin Örtendahl
77
Högby IF
3:55:28
1051
M35
4
Harald Lööf
61
Högby IF
3:57:56
974
M55
 
 
M35
 
1
Martin Kling
78
FIK Färjestaden
3:13:13
1067
2
Martin Örtendahl
77
Högby IF
3:55:28
1051
 
 
M55
 
1
Harald Lööf
61
Högby IF
3:57:56
974
 
 
M60
 
1
Sten- Olof Mäki
52
Mörbylånga GoIF
3:33:07
976
 
 
Kvinnor
Född
Klubb/ort/organisation
Tid
#
Klass
1
Jessica Kihlström
85
Högby IF
3:15:53
1065
Kvinnor
2
Cecilia Riesle Olsson
69
Färjestadens motion
4:58:22
985
K45
 
 
K45
 
1
Cecilia Riesle Olsson
69
Färjestadens motion
4:58:22
985