<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat  
Resultat Ekerumsloppet 2016
 
Datum: Lördag 15 oktober   Plats: Ekerum
Arrangör: Högby IF   Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson
Tidtagning: Kent Lindblad   Väder: Mulet 8 °C.
Speaker: Calle Nilsson  
Deltagare: Anmälda 106 st I mål 92 st
  Män 10km      
1 Otmane Nait Hammoud 1995 Högby IF 0:37:02
2 Linus af Wåhlberg 1990 Ölands Skidklubb 0:38:40
3 Tony Göransson 1990 Maxi Kalmar 0:38:42
4 Mattias Håkansson 1979 Glasrikets RC 0:38:58
5 Simon Rohde 1989 Högby IF 0:41:18
6 Jimmie Johansson 1990 Ocab RC 0:41:19
7 Victor Byström 1991 Högby IF 0:41:27
8 Alexander Leskovec 1964 Glasrikets RC Nybro 0:41:55
9 Per Carlsson 1974 Mörbylånga Goif 0:42:01
10 Hampus Hertzman 1991 Kalmar 0:42:39
11 Mikael Pettersson 1980 Holmgrens Bil AB 0:42:57
12 Johan Palm 1972 Färjestadens Motion 0:43:09
13 Fredrik Garney 1990 Kalmar 0:44:08
14 Mikael Harmander Salleke 1979 Skogsby United 0:45:43
15 Martin Walgren 1988 Kalmar 0:46:09
16 Anders Nihlstedt 1989 Färjestaden 0:46:10
17 Marcus Eriksson 1981 Högsrums FF 0:46:11
18 Christoffer Löfberg 1975 Kung CG's 0:46:30
19 Per Janvig 1977 Umara Sportsclub 0:46:33
20 Stefan Widegren 1967 Riv Globen 0:47:30
21 Anders Lundqvist 1968 Föra AIK 0:47:40
22 Fredrik Karlsson 1973 Bostorp RC 0:47:45
23 Simon Gottfridsson 1990 Kalmar 0:47:59
24 Henrik Hallberg 1966 Riv Globen 0:48:19
25 Henrik Johansson 1979 Kalmar 0:48:30
26 Peter Karlsson 1974 Rälla Rebel Runners 0:48:47
27 Martin Helgersson 1985 Borgholm 0:48:53
28 Oliver Johansson 1992 Borgholm 0:49:06
29 Hannes Jakobsson 1988 Herrestad 0:49:20
30 Håkan Larsson 1967 Färjestaden 0:49:28
31 Lars Rydeberg 1971 Färjestaden rc 0:50:39
32 Christer Persson 1962 Högby IF 0:50:48
33 Magnus Gustavsson 1963 Millimeterbygg 0:51:21
34 Joel Pålsson 1998 Ingen 0:51:34
35 Andreas Johansson 1976 Färjestaden 0:51:49
36 Per Jonsson 1958 WSP 0:52:03
37 Hugo Johansson 1999 Kalmar Tk 0:53:22
38 Niklas Nilsson 1987 Kalmar 0:53:25
39 Niklas Rosenlund 1979 Kalmarpolisens idrottsförening 0:54:04
40 Håkan Sunnerhage 1981 Kalmar 0:54:47
41 Lars Johansson 1966 Kalmar Tk 0:55:14
42 Alexander Johansson 1990 Färjestaden 0:55:36
43 Dennis Johansson 1959 Glasrikets RC 0:55:42
44 Stellan Bjelkfors 1948 IFK Borgholm 0:55:48
45 Pontus Hallberg 1991 Halltorp Rördelar AB 0:57:16
46 Fredrik Hultqvist 1972 Kalmar 0:58:22
47 Björn Brändewall 1980 Kalmar 0:59:10
48 Lasse Håkansson 1966 Färjestaden rc 1:00:10
49 René Westra 1950 Köpingsvik 1:00:40
50 Michael Hall 1974 Kalmar 1:04:15
51 Joakim olsson 1963 Kalmar 1:05:09
52 Stefan Wiberg 1954 Rälla Rebel Runners 1:10:18
53 Curt Ekvall 1944 Ölands skidklubb 1:15:23
54 Lars Wiström 1971 Kalmar 1:20:16
55 Robin Angell 1986 Nybro 1:18:13
         
  Kvinnor 10km      
1 Terese Friman 1984 Glasrikets RC 0:43:58
2 Maria Arvidsson 1987 Kalmar OK 0:44:00
3 Anna Lundgren 1983 Glasrikets RC 0:48:53
4 Lotti Harrieson 1965 Högby IF 0:51:11
5 Ida Persson 1978 Högby IF 0:51:39
6 Camilla Persson 1962 Högby IF 0:52:16
7 Anita Jönsson 1963 Högby if 0:52:34
8 Katarina Nilsson 1956 Högby IF 0:53:35
9 Matilda Rosenlund 1981 Kalmarpolisens idrottsförening 0:54:04
10 Hannah Johnsson 2000 Rälla Rebel Runners 0:54:18
11 Irene Rohde 1956 Högby IF 0:54:41
12 Helena Larsson 1972 Färjestaden 0:57:01
13 Elna Hägglund 1985 Ocab RC 0:57:08
14 Sara J Karlsson 1976 Rälla Rebel Runners 0:57:55
15 Jenny Limér 1990 Borgholm 0:58:01
16 Anna Rydeberg 1971 Färjestaden rc 0:58:47
17 Caroline Liljebjörn 1967 Nybro Ski 0:59:00
18 Karolina Ekstrand 1973 Rälla Rebel Runners 0:59:50
19 Jennie la Fleur 1984 Ocab RC 1:00:44
20 Mie Hultqvist Heintges 1972 Kalmar 1:03:06
21 Kristina Johansson 1960 Glasrikets RC 1:03:51
22 Cecilia Karlsson 1973 Bostorp RC 1:03:58
23 Gudrun Thielemann 1961 Färjestaden 1:08:20
24 Marianne Brynielsson 1953 Borgholm 1:09:07
25 Monika Borgö 1953 Borgholm 1:11:01
26 Jennie Sundberg 1978 Rälla Rebel Runners 1:11:01
27 Susanne Wiberg 1961 Rälla Rebel Runners 1:11:08
28 Jenny Nelson 1982 Rälla Rebel Runners 1:13:18
29 Johanna Petersson 1978 Rälla Rebel Runners 1:13:28
         
  Pojkar 2km      
1 Hjalmar Bengtsson 2006 Högby IF 0:06:29
2 Hannes Karlsson 2006 Rälla Rebel Runners 0:07:06
3 Simon Östborg 2005 Högby IF 0:07:12
4 Benjamin Uhr 2010 Påryd 0:09:25
         
  Flickor 2km      
1 Agnes Karlsson 2004 Rälla Rebel Runners 0:08:32
2 Majken Ekstrand 2006 Rälla Rebel Runners 0:08:33
3 Svea Petersson 2010 Rälla Rebel Runners 0:10:07
4 Wilda Åhsberg 2012   0:11:33