<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat  
Resultat Sylvesterloppet 2016
 
Datum: Lördag 31 december   Plats: Fredrikskans
Arrangör: Högby IF   Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson
Tidtagning: Kent Lindblad   Väder: Mulet 8°C  
Speaker: Ove Lernå, Mikael Larsson  
Deltagare: Anmälda 865 st I mål 793 st

Synpunkter på resultatlistan skickas till friidrott@hogbyif.se

Utlottade vinster
Cykel från Adels Cykel och Sport
Eva Karlsson
Flygresa från BRA flyg
Linda Elofsson
Lilla Bastupaketet från Best Western Plus Kalmarsund Hotell
Hans Johansson
Adidas Solglasögon från Optiket Tottie
Markus Johansson
Niros Löpcoaching från @lopcoaching
Håkan Klarström
Presentkort från Kött & Bar
Johan Andersson
Presentkort från Kaj 4, Färjestaden
Anton Odén

Män 10km

     
Nr
1
Anton Rehn 1992 Högby IF 0:31:24
301
2
Ludvig Bjurelid 2000 Högby IF 0:33:53
43
3
Oliver Wykman 1994 Högby IF 0:33:59
367
4
Jonas Jones 1987 Spårvägens FK 0:34:58
171
5
Nils Hammaräng Grip 1998 Högby IF 0:35:05
115
6
Martin Olsson 1989 Trimate SK 0:35:09
2591
7
Luke Dragsta 1976 Team Trimate 0:35:37
69
8
Daniel Johansson 1975 Hossmo RC 0:35:43
2560
9
Jens Wicksén 1983 FK Studenterna 0:36:17
2184
10
Claes Hydvall 1979 Ocab RC 0:36:21
138
11
Petur Bjarnason 1980 Ocab RC 0:36:28
42
12
Henrik Hegender 1965 AXA Sports Club 0:37:21
119
13
Mattias Håkansson 1979 Glasrikets RC 0:37:31
140
14
Jacob Österberg 1977 338 Småland 0:37:37
379
15
Peter Ackebjer 1977 Kalmar RC Triathlon 0:37:40
422
16
Marcus Helander 1987 Ocab RC 0:37:54
120
17
Fredrik Casserstål 1990 Högby IF 0:38:21
62
18
Björn Franzén 1980 Glasrikets RC 0:38:26
98
19
Leo Sepp-Mattisson 1989 Ocab RC 0:38:27
395
20
Filip Kroon 1989 Näsgatan RC 0:38:32
465
21
Stefan Löfhede 1981 Glasrikets RC 0:38:37
224
22
Martin Lindqvist 1988 Trimate sk 0:38:44
2547
23
Bo Sundström 1967 Kalmar RC Triathlon 0:38:48
327
24
Anders Nilsson 1979 Kexholms SK 0:38:52
246
25
Emil Wicksen 1979 Kalmar RC Triathlon 0:38:54
2186
26
Jimmie Johansson 1990 Ocab RC 0:38:59
164
27
Kristoffer Malmörn 1984 Karlskrona 0:39:01
230
28
Michael Sjöberg 1979 Trimate SK 0:39:04
314
29
Joacim Samuelsson 1968 Trimate 0:39:16
2535
30
Gustav Holstein 1991 Trimate SK 0:39:26
133
31
Mattis Petersson 1978 Nybro 0:39:33
292
32
Jonas Sverkén 1975 Näsgatan RC 0:39:46
342
33
Lars Marklund 1976 Kalmar RC 0:39:55
233
34
Jonas Svendsén 1975 Svendsén Running Club 0:40:03
333
35
Magnus Grimheden 1970 Högby IF 0:40:17
106
36
Hampus Hertzman 1991 Ocab 0:40:22
125
37
David Petersson 1988 Trimate SK 0:40:28
2540
38
Tobias Josefsson 1974 Trimate SK 0:40:29
174
39
Niclas Hallberg 1987 Trimate 0:40:39
400
40
Daniel Johansson 1988 Comenius 0:40:40
160
41
Kalle Sigfridsson 1992 Ocab RC 0:40:43
313
42
Niklas Johansson 1985 Kalmar 0:40:57
432
43
Mehdi Khodayari 1980 Högby IF 0:41:04
196
44
Daniel Olsson 1974 Hossmo RC 0:41:31
271
45
Tomas Holmström 1963 Ålems OK 0:41:32
132
46
Linus Carlsson 1987 Nybro 0:41:34
61
47
Ola Slättengren 1963 Högby IF 0:41:42
1505
48
Martin Strümpel 1972 Lispundet IF 0:41:52
2193
49
Mikael Palmgren 1971 Vetlanda 0:41:53
282
50
Fredrik Nelson 1970 Tjust Bike & Running Club 0:42:04
474
51
Stefan Unosson 1960 Kalmar RC 0:42:06
349
52
Richard Berkeby 1983 Trimate SK 0:42:10
40
53
Staffan Martinsson 1984 Trimate SK 0:42:14
235
54
Henrik Johansson 1982 Uddevalla 0:42:15
163
55
Mikael Pettersson 1980 Holmgrens Bil AB 0:42:16
296
56
Johan Ericson 1974 Glasrikets RC 0:42:24
86
57
Mikael Elofsson 1973 Kalmar RC Triathlon 0:42:29
79
58
Tim Slättengren 1989 AstraZeneca IF 0:42:31
322
59
Björn Landqvist 1974 Åseda 0:42:40
206
60
Jonatan Fredriksson 1992 Kalmar 0:42:52
455
61
Marcus Ek 1973 Slimos löpargrupp 0:42:54
1511
62
Henrik Arrhenius 1960 Team Blekinge 0:42:56
490
63
Krystian Madejski 1970 RC Kalmar 0:42:57
226
64
Albin Svensson 1992 Kalmar 0:42:59
453
65
Mikael Hildingsson 1965 Höskullen IF 0:43:08
126
66
Jacob Kristoffersson 1995 Kalmar RC triathlon 0:43:09
200
67
Magnus Edetorn 1987 Kalmar 0:43:10
72
68
Mattias Almswik 1973 Färjestadens GoIF 0:43:11
9
69
Tristan Byrnes 1980 Team Mzungu 0:43:20
459
70
Tobias Johansson 1981 Flygt IF 0:43:23
169
71
Peter Boström 1973 Färjestaden 0:43:25
49
72
Håkan Karlsson 1969 HK Träteknik 0:43:29
472
73
Joakim Thiman 1982 Kalmar RC Triathlon 0:43:35
346
74
Simon Annerbrink 1982 Kalmar RC Triathlon 0:43:37
20
75
Olle Kallerbäck 2003 Emmaboda Verda OK 0:43:43
177
76
Magnus Gustavsson 1962 Torsås 0:43:58
113
77
Andre Madejczyk 1975 Swedish Spartans 0:44:00
225
78
Johan Flobecker 1973 AXA 0:44:05
464
79
Marcus Atterlord 1972 Uddevallshyltan 0:44:10
496
80
Christopher Sköld 1986 Kalmar 0:44:23
321
81
Mohammad Hosseini 2000 Kalmar 0:44:24
134
82
Anders Reinholdsson 1966 Kalmar RC Triathlon 0:44:24
302
83
David Olsson 1971 Sandås RC 0:44:25
272
84
Martin Nyrén 1985 Kalmar RC Triathlon 0:44:26
265
85
Mårten Eriksson 1967 Kalmar RC Triathlon 0:44:27
390
86
Henrik Carlsson 1965 Högby IF 0:44:28
411
87
Martin Wallgren 1988 Kalmar 0:44:31
356
88
Marcus Eriksson 1981 Högsrums FF 0:44:37
440
89
Christopher Lyrbo 1980 Färjestadens Motions IF 0:44:40
425
90
Emil Nilsson 1986 SPIF Triathlon 0:44:43
2190
91
Johan Claesson 1990 Rockneby 0:44:52
63
92
Tomas Eriksson 1956 Karlskrona SOK 0:44:55
90
93
Johan Malmqvist 1988 Linköping 0:44:55
1526
94
Johan Ingvarsson 1990 Tombo rc 0:44:59
143
95
Philip Svanholm 1989 Kalmar 0:45:01
332
96
Henrik Hilmansson 1973 Kalmar 0:45:04
129
97
Axel Wendel 1996 Atilopen 0:45:05
478
98
Mårten Olander 1971 Balder Run 0:45:06
267
99
Magnus Konradsson 1967 Flygt IF 0:45:11
199
100
Mattias Lyck Winnerhed 1979 Crossfit Oskarshamn 0:45:14
222
101
Henrik Andersson 1972 Nybro Ski 0:45:17
13
102
Tomas Hästbacka 1973 Glasrikets RC Nybro 0:45:18
1515
103
Carl-Johan Pettersson 1966 Växjö 0:45:25
295
104
Niklas Olsson 1985 Umara Sport Club 0:45:26
273
105
Max Harrieson 1966 Högby IF 0:45:29
117
106
Göran Bergström 1964 Askim 0:45:30
36
107
Torbjörn Westman 1961 Oskarshamn 0:45:31
359
108
Petter Hulthén 1989 Kalmar 0:45:31
407
109
Adam Weijmers 1981 Visby 0:45:38
498
110
Bruno Persson 1975 Slimos löpargrupp. 0:45:41
284
111
Oskar Syd 1993 Sol Tranås 0:45:44
343
112
Tomas Persson 1982 BTK ENIG 0:45:45
406
113
Nicklas Mårtensson 1971 Kalmar 0:45:48
244
114
Rikard Nilsson 1965 Kalmar 0:45:52
257
115
Lars Grindestam 1974 Färjestadens GOIF 0:45:52
1528
116
Fredrik Hammargren 1974 Emmaboda 0:46:00
1527
117
Fredrik Sjöholm 1983 Kalmar 0:46:08
316
118
Stefan Widegren 1967 Riv Globen 0:46:11
365
119
Daniel Olofsson 1982 Oskarshamn 0:46:14
269
120
Johan Andersson 1986 Tingsryd 0:46:21
2191
121
Victor Glimskog 1988 Malmö FF 0:46:30
102
122
RIckard Nilsson 1977 Lofthuset RC 0:46:32
256
123
Krister Blomberg 1971 Bairuilong AB 0:46:45
47
124
Leif Jonsson 1956 Strömby 0:46:51
172
125
Mårten Svensson 1981 Kalmar 0:46:53
1524
126
Daniel Andersson 1992 Torsås Goif 0:46:54
454
127
Christer Nilsson 1978 Kalmar RC 0:46:56
248
128
Oskar Emilsson 1988 Kalmar 0:46:57
80
129
Marcus Karlsson 1971 KA2 0:47:00
491
130
Niklas Nilsson 1983 Ahlsell 0:47:02
384
131
Leo Robertsson 1999 Lyckeby 0:47:03
306
132
Stefan Ahlman 1973 Kalmar 0:47:07
2
133
Jonas Eklund 1981 Förlösa GoIF 0:47:12
75
134
Håkan Nihlwing 1967 Kalmar 0:47:17
245
135
Lukasz Czarnowski 1972 Dzikie Zycie RunTeam 0:47:18
66
136
Lars-Erik Larsson 1985 Kalmar RC Triathlon 0:47:21
208
137
Niklas Hultgren 1974 Ljungbyholm 0:47:27
135
138
Mathias Pålsson 1973 Kalmar RC Triathlon 0:47:29
423
139
Reine Axelsson 1970 Bergkvara 0:47:45
26
140
Mikael Andersson 1969 Kalmar 0:47:47
17
141
Anders Wahlberg 1969 Lonesome runners 0:47:48
354
142
Mathias Avemarker 1967 Målilla 0:47:48
22
143
Carl Rigbäck 1984 Kalmar 0:47:49
304
144
Jim Hedin 1984 Emmaboda Verda OK 0:47:54
118
145
Peter Hagberg 1971 Kalmar 0:47:56
493
146
Martin Wandér 1989 Glasrikets RC Nybro 0:48:01
357
147
Mikael Karlsson 1974 IFK Tuna 0:48:02
185
148
Henrik Hallberg 1966 Borgholm 0:48:03
114
149
Peter Joelsson 1956 Ålem Energi AB 0:48:03
158
150
Johan Eriksson 1969 Kalmar 0:48:05
413
151
Mats Ajneborn 1965 Vimmerby 0:48:08
3
152
Mattias Kullman 1974 Kalmar 0:48:16
201
153
Erik Brundin 1973 Färjestaden 0:48:16
388
154
Glenn Pettersson 1961 Kalmar 0:48:19
424
155
Andreas Norlin 1976 Lidköping 0:48:22
263
156
David Oredsson 1976 Örby 0:48:26
416
157
Dan Åberg 1959 Kalmar 0:48:27
370
158
Jörgen Svensson 1972 Rejlers IF/Kalmar RC Triathlon 0:48:32
1513
159
Fredrik Josefsson 1976 Nybro 0:48:33
2563
160
Andreas Axelsson 1972 Högby if 0:48:34
1507
161
Niklas Persson 1972 Flygt IF 0:48:37
286
162
Christopher Rapp 1979 Rockneby manufaktur 0:48:38
300
163
Andreas Johansson 1989 Tråden AB 0:48:45
159
164
Mikael Axelsson 1968 Tjust Bike & Running Club 0:48:46
25
165
Espen Strand 1979 Norge 0:48:46
387
166
Michael Håkansson 1990 Bröderna Brothers 0:48:46
1504
167
Joakim Segerdahl 1977 Torsås 0:48:47
311
168
Daniel Ingvarsson 1997 Tombo RC 0:48:48
142
169
Rickard Petersson 1977 IFK Kungafamiljen 0:48:52
294
170
Alex Kedmalm 2002 Ljungbyholm 0:48:58
190
171
Adam Wiberg 1992 Kalmar 0:49:01
361
172
Melker Torslen 2000 Högby if 0:49:02
470
173
Christer Kedmalm 1972 Umara Sports Club 0:49:04
191
174
Mattias Krusell 1974 Lonesome Runners 0:49:04
381
175
Henrik Feltendahl 1989 Tråden AB 0:49:08
93
176
Tomas Ek 1979 Kalmar RC triathlon 0:49:23
73
177
Bjarne Lindberg 1977 COOP TORSÅS 0:49:24
211
178
Karl-Fredrik Blake 1982 Kalmar RC 0:49:24
405
179
Erik Hultsten 1983 Vidöåsen 0:49:31
137
180
Niclas Magnesjö 1968 SSV 0:49:35
456
181
Patrick Sjöberg 1968 Runacademy 0:49:38
315
182
Stefan Olsson 1973 Slimos Löpargrupp 0:49:44
274
183
Peter Broström 1964 Kalmar 0:49:51
51
184
Henrik Cullgren 1975 Kalmar 0:49:56
1541
185
Patric Mauritzon 1974 Trimate SK 0:50:01
2577
186
Lennart Alves 1971 Lonesome runners 0:50:01
11
187
Mathias Hellström 1969 Kalmar 0:50:01
121
188
Bruno Karlström 1958 Kalmar 0:50:03
189
189
Ulf Åberg 1972 Emmaboda 0:50:03
371
190
Shahbaz Khan 1980 Göteborg 0:50:06
195
191
Mikael Karlsson 1957 Kalmar 0:50:09
184
192
Fredrik Blad 1979 Lindsdal 0:50:15
475
193
Johan Svensson 1975 Uppsala 0:50:24
334
194
Olof Bard 1986 Kalmar 0:50:32
27
195
Kawan Sümbül 2002 Söderåkra 0:50:34
344
196
Fredrik Dahl 1976 Ahlsell 0:50:34
383
197
Filip Stenvall 1998 Skogås HK 0:50:37
323
198
Per-Ola Jacobson 1967 Kalmar 0:50:39
151
199
Thomas Nilsson 1970 Algutsrum 0:51:00
258
200
Per-Åke Holmberg 1957 Amo Kabel 0:51:01
130
201
Rune Graae 1980 Kalmar RC 0:51:03
104
202
Anton Odén 1988 Oskarshamn 0:51:03
482
203
Markus Johansson 1987 Torsås OK 0:51:05
477
204
Johan Petersson 1971 Söderåkra AIK 0:51:07
291
205
Greger Backström 1956 Mellby Runners 0:51:07
414
206
Håkan Klarström 1967 Movement Sales Partner 0:51:09
197
207
Fredrik Sahlberg 1965 Högby IF 0:51:11
309
208
Peter Jarlvik 1975 Virserum 0:51:12
154
209
Ola Lagström 1971 Södra IF 0:51:14
203
210
Ove Svensson 1969 Oskarshamn 0:51:16
337
211
Joakim Fröjd 1978 Glasrikets RC Nybro 0:51:28
492
212
Magnus Köhler 1970 Kalmar 0:51:31
2194
213
Thomas Jerneng 1963 Välens tramp och kadensklubb 0:51:41
157
214
Krister Eriksson 1987 Kalmar 0:51:42
88
215
Mikael Andersson 1964 Carbon Racing Team / KCK 0:52:25
497
216
Staffan Berg 1969 Nybro 0:52:33
33
217
Tryggve Blom 1980 Kalmar 0:52:33
408
218
Lars Olsson 1960 Ahlsell 0:52:47
382
219
Martin Mansnerus 1987 Förlösa AK 0:52:48
232
220
Jesper Thiman 1983 Kalmar 0:52:48
345
221
Kaj Aldebert 1956 Kalmar 0:52:49
4
222
Hans Johansson 1970 Ahlsell 0:52:53
385
223
Jan Fjeldså 1966 Kalmar 0:52:56
449
224
Christian Midjich 1986 Kalmar 0:52:58
236
225
Jonas Danielsson 1964 Jät 0:53:09
68
226
Marcus Ingvarsson 1988 Umara Sports Club 0:53:22
144
227
Robert Larsson 1982 Harbymo RC 0:53:24
412
228
Rickard Moberg 1959 Norrköping 0:53:28
240
229
Roland Eriksson 1952 Lyckeby 0:53:32
89
230
Fredrik Andersson 1966 SöderPort AB , Halltorp 0:53:34
473
231
Olov Strandqvist 1981 BSK 0:53:47
325
232
David Zedig 1983 Kalmar 0:54:02
2429
233
Mats Lind 1960 Kalmar 0:54:05
210
234
Lars-Erik Johansson 1958 Comenius 0:54:07
166
235
Linus Fjeldså 2000 Kalmar 0:54:12
451
236
Magnus Björnstedt 1966 Färjestaden 0:54:13
44
237
Johan Andersson 1964 Växjö 0:54:19
14
238
Per Jonsson 1958 Sjöräddningen Kalmar 0:54:28
173
239
Thommy Simonsson 1992 Kalmar RC 0:54:55
396
240
Owen Martin 1994 Rockneby 0:54:56
234
241
Göran Karlsson 1955 Torsås 0:55:02
181
242
Andreas Carlsson 1989 Kalmar 0:55:22
59
243
Stefan Olausson 1965 Färjestaden 0:55:23
266
244
Ulrik Nilsson 1973 Kalmar 0:55:24
260
245
Mikael Lyngbrant 1973 Kalmar 0:55:55
223
246
Christian Alriksstrand 1971 Kalmar Whisky Society 0:55:59
10
247
Christopher Allen 1964 Färjestaden 0:56:02
6
248
Magnus Gustavsson 1963 Millimeterbygg 0:56:19
112
249
Per-Åke Olsson 1964 Shanghai 0:57:25
463
250
Jörgen Gustafsson 1959 Slimos löpargrupp 0:57:32
110
251
Robin Axeborg 1994 Kalmar 0:57:39
23
252
Simon Karlsson 1985 Team Spirit 0:57:41
188
253
Mikael Nilsson 1974 Trekanten 0:57:41
253
254
Göran Hermansson 1948 Hermanssons elitess 0:57:50
123
255
Rickard Lundblad 1983 Ronneby 0:58:15
219
256
Erik Lexne 1959 Team Sandås 0:58:53
2189
257
Stefan Höög 1961 Lerum Friidrott 0:58:56
2468
258
Jonas Ottosson 1987 Kalmar 0:59:01
278
259
Tobias Chronéer 1978 Maxprestation Sports Club 0:59:38
437
260
Tomas Ljung Johansson 1962 Södra IF 0:59:42
426
261
Torbjörn Johansson 1982 Kalmar 0:59:53
170
262
Per Svensson 1974 Torsås 0:59:55
338
263
Fredrik Wähl 1973 Nybro Ski 1:00:26
368
264
Marcus Nilsson 1976 Loverslund 1:01:13
499
265
Tommy Wiberg 1952 Trekanten Runners 1:01:30
364
266
Robert Hällqvist 1973 Kalmar 1:01:40
141
267
Esbjörn Svensson 1940 Oskarshamns AIK 1:01:56
1531
268
Göran Petersson 1952 Långerum Runners 1:02:09
462
269
Jerker Axelsson 1947 IF Stjärnan 1:02:10
24
270
Göran Andersson 1951 Torsås 1:02:12
12
271
Anders Petersson 1949 Torsås FS 1:02:14
2185
272
Roland Olofsson 1947 Syrenen 1:02:15
2187
273
Jimmy Nilsson 1986 Färjestaden 1:02:17
250
274
Bo Nilsson 1957 Färjestaden 1:02:18
247
275
Ossian Valfridsson 2002 Kalmar 1:02:45
484
276
Lee Ottosson 1978 Emmaboda 1:02:53
279
273
Slimo Safouane 1951 Slimos löpargrupp 1:03:29
1503
274
Daniel Lexne 1991 Team Sandås 1:03:31
2188
275
Jonas Eriksson 1969 Färjestaden 1:03:40
2516
276
Robin Palmqvist 1987 Axa Sports Club 1:03:48
283
277
Michael Heyne 1971 Ljungbyholm 1:03:50
489
278
Christian Williamsson 1985 Kalmar 1:04:42
366
279
Åke Andersson 1946 SSG-IF 1:04:47
18
280
Magnus Bremefors 1970 Färjestaden 1:05:00
50
281
Roger Andersson 1970 Färjestaden 1:05:00
1509
282
Björn Mårtensson 1978 Kalmar City 1:05:02
243
283
Mikael Vestlund 1976 Söderåkra AIK 1:05:10
351
284
Oskar Feltendahl 2007 Kalmar RC Triathlon 1:08:05
430
285
Torbjörn Feltendahl 1970 Kalmar RC Triathlon 1:08:08
429
286
Lars Blixte 1962 Ingelsryd 1:08:23
431
287
Johannes Norlander 1992 Umara Sports Club 1:17:23
262
       

Kvinnor 10km

     
1
Ida Nilsson 1981 Högby IF 0:35:19
249
2
Hanna Lindholm 1979 Huddinge AIS 0:36:34
214
3
Ellen Persson 1997 Högby IF 0:37:39
2554
4
Martina Bergsell 1983 Ocab RC 0:39:09
35
5
Erika Lindeblad 1993 Kalmar SK 0:41:07
213
6
Siv Persson 1970 Målilla-Mörlunda SKI 0:43:23
287
7
Maria Arvidsson 1987 Kalmar OK 0:43:37
21
8
Ellen Kallerbäck 2001 Emmaboda Verda OK 0:43:49
176
9
Jenny Rådde 1974 IFK Kalmar 0:44:39
398
10
Matilda Holmström 1988 Ålems OK 0:45:16
131
11
Elin Gruvhagen 1977 Team Gruvis 0:45:18
108
12
Madeleine Dunsäter 1973 Runacademy IF 0:45:27
70
13
Anna Lundgren 1983 Glasrikets RC 0:46:26
220
14
Stina Svensson 1978 Färjestaden 0:46:43
339
15
Charlott Lorentzon 1969 Ålems OK 0:46:55
215
16
Jenny Bursell 1979 Örebro 0:47:18
54
17
Karolina Ekstrand 1973 Rälla Rebel Runners 0:47:34
76
18
Maria Sampson 1975 Kalmar 0:48:04
310
19
My Engqvist 1989 Kalmar 0:48:09
397
20
Kerstin Andersson 1983 Kalmar 0:48:10
16
21
Camilla Persson 1962 Högby IF 0:48:23
285
22
Anna Juhlin 1973 Karlskrona 0:48:27
175
23
Marie Fransson 1989 Madesjö 0:48:40
95
24
Ami Hertzman 1960 Löttorp 0:48:46
124
25
Ewa Thynberg 1987 Kalmar 0:48:46
486
26
Maria Oredsson 1976 Örby 0:49:06
415
27
Linda Elofsson 1974 Kalmar RC Triathlon 0:49:21
78
28
Liselott Johansen 1976 Lerum 0:49:46
483
29
Jessika Fredin 1990 Färjestaden 0:49:46
1508
30
Inger Bergström 1966 Askim 0:49:51
37
31
Cecilia Riesle olsson 1969 Färjestaden Motion 0:50:53
303
32
Elisabetta Bengtsson 1966 Slimos löpargrupp 0:50:55
29
33
Lotti Harrieson 1965 Högby IF 0:51:09
116
34
Lisa Hammarlund 1980 Elite RC 0:51:38
471
35
Monika Karlsson 1978 Slimos löpargrupp 0:52:06
186
36
Angelica Qvarnstrand 1981 Färjestaden 0:52:26
298
37
Ulrika Svensson 1975 Kalmar 0:52:35
341
38
Lina Ragneteg 1980 Slimos löpargrupp 0:52:49
299
39
Pia Sjöholm 1969 Maxprestation Sportsclub 0:53:07
317
40
Josefin Öjner 1981 Kalmar 0:53:10
374
41
Berit Eriksson 1958 Lyckeby 0:53:32
87
42
Iréne Rohde 1956 Högby IF 0:53:34
695
43
Åsa Nilsson Zizka 1971 Kalmar RC 0:53:35
261
44
Linda Fredriksson 1978 Högby IF 0:53:49
495
45
Susanna Bergvall 1992 Kalmar 0:54:06
38
46
Susanne Pettersson 1974 Torsås 0:54:07
297
47
Maria Pajkin 1968 Högby IF 0:54:24
1506
48
Linda Svensson 1978 Kalmar 0:54:36
335
49
Caroline Isberg 1983 Färjestaden 0:54:36
147
50
Lisa Edetorn 1987 Kalmar 0:55:19
71
51
Ingela Throzell 1971 Tjust Bike & Running Club 0:56:00
348
52
Annelie Åkervik 1959 Hagby 0:56:00
373
53
Helén Johansson 1988 Kalmar 0:56:16
162
54
Nina Almroth 1975 Glasrikets RC 0:56:46
8
55
Catarina Danielsson 1964 Jät 0:56:54
67
56
Maria Ingelsson Sgroi 1976 Kalmar 0:57:04
417
57
Sara Lundgren 1988 Fågelmara 0:57:31
221
58
Susanna Svensson 1975 Kalmar 0:57:32
340
59
Susanne Wiberg 1961 Rälla Rebel Runners 0:57:47
363
60
Carina Sjöman 1975 Hermanssons elitess 0:57:50
318
61
Mirell Von Schantz 1990 Eksjö 0:58:00
353
62
Johanna Berg 1996 Rockneby 0:58:02
32
63
Linda Karlsson 1982 Team Spirit 0:58:04
182
64
Anna Herge 1990 Tjust Bike & Running Club 0:58:32
122
65
Martina Carlberg 1973 Färjestadens motion 0:58:36
56
66
Annelie Jansson 1962 Lerum Friidrott 0:58:55
2472
67
Julia Andersson Gidö 1987 Slimos löpargrupp 0:58:59
19
68
Moa Nilsson 1987 Kalmar 0:59:02
255
69
Veronica Engström 1993 Trekanten 0:59:11
85
70
Angela Ylmén Andersson 1970 Kalmar 0:59:15
369
71
Charlotta Chronéer 1976 Maxprestation Sports Club 0:59:38
436
72
Anna Koch 1973 Stockholm 0:59:45
198
73
Karin Fransson 1959 Friskis&Svettis 1:00:10
94
74
Ewa Karlsson 1971 Söderåkra 1:00:26
180
75
Karolin Engelholm 1980 Kalmar 1:00:30
84
76
Inga-Lill Bergfors 1967 Kalmar 1:00:41
34
77
Annika Wiberg 1968 Slimos löpargrupp 1:00:41
362
78
Victoria Berkeby 1983 Mönsterås 1:01:09
41
79
Anette Petersson 1975 Kalmar 1:01:10
288
80
Åsa Byström 1980 Hagby 1:01:13
2428
81
Lillemor Stjernholm 1966 Wellness Studio 1:01:30
324
82
Agneta Isacsson 1956 Slimos löpargrupp 1:01:39
146
83
Johanna Magnusson 1992 Oskarshamn 1:01:54
229
84
Linda Sennefjord 1972 Falken Road Runners 1:02:49
312
85
Sabina Ottosson 1980 Nybro 1:02:53
280
86
Maria Lewandowski 1982 Slimos löpargrupp 1:03:29
1502
87
Anne Eriksson 1969 Färjestaden 1:03:39
2490
88
Therese Nyman 1984 Kalmar 1:03:57
264
89
Ulrika Ohlsson 1970 Kalmar 1:03:59
268
90
Zara Håkansson 1996 Oskarshamn 1:04:29
773
91
Annsofie Håkansson 1976 Oskarshamn 1:04:30
772
92
Iris Wanglin 1955 Färjestadens motion 1:04:47
358
93
Jennie Sundberg 1978 Rälla Rebel Runners 1:05:41
326
94
Maria Johansson 1978 Rälla rebel runners 1:05:42
167
95
Azra Alic 1996 Kalmar 1:06:26
5
96
Rebecca Valfridsson 1980 Kalmar 1:06:57
350
97
Eva Josefsson 1968 Kalmar 1:14:21
485
98
Jeanette Brundin 1976 Oskarshamn 1:16:32
481
99
Yvette Roth 1975 Oskarshamn 1:16:33
480
       

Män 5km

     
1
Omar Mohamed Ismael 2001 Högby IF 0:16:01
660
2
Patrik Nilsson 1992 Oskarshamns SK 0:16:45
788
3
Erik Karlsson 1998 Högby IF 0:16:48
613
4
Sonny Karlsson 1967 Högby IF 0:17:43
617
5
Tony Göransson 1990 Maxi Kalmar 0:17:53
752
6
Jonathan Persson 1990 Högby IF 0:18:00
680
7
Simon Rohde 1989 Högby IF 0:18:06
696
8
Pär Josefsson 1989 Högby IF 0:18:10
609
9
Anton Hermansson 2002 Högby IF 0:18:20
580
10
Måns &Yatzy Larsson 1969 Nybro Draghundsklubb 0:18:46
632
11
Simon Lindblom 2001 Kalmar Sim & RC Triathlon 0:18:55
641
12
Marcus Nilsson 1991 Högby IF 0:19:08
667
13
Martin Kling 1978 FIK Färjestaden 0:19:21
623
14
Toufik Alami 1991 Malkars 0:19:33
2197
15
Simon Carrington 2001 Högby IF 0:19:49
536
16
Robin Wennstig 1991 Team Tete RC 0:20:15
793
17
Joakim Fransson 1971 Kalmar 0:20:32
759
18
Ola Bengtsson 1976 Högby IF 0:20:40
513
19
Noah Petersson 2005 Kalmar Sim&RC Triathlon 0:20:44
686
20
Karl Pettersson 1989 Malmö 0:20:43
753
21
Sandy Bengtsson 1963 Oskarshamns SK 0:21:08
514
22
Melwin Strömqvist 2002 Högby IF 0:21:07
722
23
Thomas Johansson 1965 Kalmar RC 0:21:16
605
24
Jacob Fransen 2002 Kalmar RC Triathlon 0:21:22
775
25
Simon Gottfridsson 1990 Kalmar 0:21:24
564
26
Mikael Harmander Salleke 1979 Skogsby United 0:21:39
575
27
Filip Röstberg 2003 Kalmar 0:21:43
706
28
Hugo Unosson 2003 Kalmar OK 0:21:44
735
29
Jörgen Johansson 1976 Gullabo SK 0:22:01
165
30
Per Andersson 1960 Glasrikets RC 0:22:37
503
31
Christer Persson 1962 Högby IF 0:22:57
678
32
Joel Pålsson 1998 Ålem 0:23:03
691
33
Andreas Berg 1980 Lindome 0:23:12
516
34
Jonathan Axelsson 2002 Bergkvara AIF 0:23:20
511
35
Henrik Övgård 1977 Högby IF 0:23:37
1514
36
Mikael Larsson 1970 Högby IF 0:23:46
631
37
Linus Strümpel 2000 Kalmar 0:24:05
798
38
Jesper Rosander 1969 Glasrikets RC 0:24:10
698
39
Jan Ericsson 1962 Landstinget i Kalmar Län 0:24:10
790
40
Emil Johansson 2001 Föra AIK 0:24:23
594
41
Tobias Claesson-Roback 1987 Oskarshamn 0:24:30
539
42
Erik Öjner 1985 Kalmar 0:24:31
744
43
Joel Zettergren 2008 Högby IF 0:24:34
757
44
Tobias Zettergren 1973 Runacademy IF 0:24:34
758
45
Daniel Sjöberg 1979 Vassmolösa 0:24:40
716
46
Detlev Broder 1956 Kalmar 0:24:44
785
47
Ulf Liljebjörn 1967 Teila IF 0:24:47
639
48
Christer Erlandsson 1978 Emmaboda 0:24:56
554
49
Håkan Sunnerhage 1981 Kalmar 0:24:57
329
50
Albin Berg 1999 Nybro 0:25:03
515
51
Anton Arvidsson 2001 Kalmar sim 0:25:05
508
52
Krister Dahlberg 1964 Kullings Motorsällskap 0:25:05
541
53
Jörgen Israelsson 1962 Grönskåra 0:25:13
590
54
Jan Arvidsson 1964 Glasrikets RC Nybro 0:25:15
509
55
Panagiotis Ekenstiern 1978 Kalmar 0:25:15
546
56
Joakim Anrep-Nordin 1990 Apex Muay Thai 0:25:19
506
57
Tommy Claesson 1949 Kalmar 0:25:29
1548
58
Robert Dahlin 1984 Färjestaden 0:25:29
542
59
Carl Lindgren 1970 Sustainable Racing Team 0:25:40
643
60
Henrik Magnusson Lindgren 1973 Sustainable Racing Team 0:25:40
655
61
Oskar Johansson 1998 Föra AIK 0:25:52
602
62
Jörgen Ohlsson 1970 Landstinget i Kalmar Län 0:26:07
766
63
Alexandros Simeonidis 1990 Kalmar 0:26:10
715
64
Mattias Thorsell 1981 Tegelviken 0:26:17
769
65
Lars Palmblad 1963 Nybro Ski 0:26:17
789
66
Ola Fransson 1981 Kalmar 0:26:18
559
67
Anders Pernqvist 1976 Team Pernqvist 0:26:18
676
68
Sam Grimheden 2004 Högby IF 0:26:22
567
69
Mats Petersson 1977 Rockneby 0:26:31
1539
70
Jonas Karlsson 1975 Kalmar 0:26:47
615
71
jens johansson 1987 Färjestaden 0:26:48
441
72
David Petterson 1979 Kalmar 0:26:52
688
73
Fredrik Sjömar 1988 Kalmar 0:26:55
717
74
Simon Arvidsson 2003 Kalmar sim o RC triathlon 0:26:56
510
75
Simon Östborg 2005 Högby IF 0:26:59
747
76
Folke Wallander 1952 Algutsrum 0:27:00
1540
77
Christian Nilsson 1974 Kalmar 0:27:08
1532
78
Tobias Erixon 1970 Kalmar 0:27:10
553
79
Simon Fjeldså 1995 Kalmar 0:27:10
450
80
Tomas Österström 1966 Ljungbyholms GOIF 0:27:23
1545
81
Jonas Rimsberg 1966 Bengt 0:27:23
1538
82
Peter Casserstål 1979 Maxi Kalmar 0:27:25
749
83
Philip Berglund 2004 Lindsdals if 0:27:27
518
84
Dan Poulsen 1959 Nybro 0:27:27
689
85
Torbjörn Sandström 1961 IFK Kalmar 0:27:37
756
86
Marcus Everflod 1981 Cobra Kai Triathlon SEO 0:27:38
556
87
Peter Bogren 1969 Oskarshamn 0:27:39
524
88
Tove Dolff 1972 Läckeby 0:27:52
544
89
John Nylander 1973 Läckeby 0:27:53
669
90
Stefan Swärd 1972 Kalmar 0:27:55
730
91
Mattias Johansson 1971 Föra AIK 0:28:14
601
92
Klas Adolfsson 1974 Kalmar 0:28:26
778
93
Olle Olofsson 1950 IFK Borgholm 0:28:38
1517
94
Vinko Midjich 1968 Kalmar CK 0:28:40
657
95
René Westra 1950 Köpingsvik 0:28:40
360
96
Mikael Poulsen 1992 Påskallavik 0:28:43
690
97
Mikael Olsson 1970 Södra Malmen 0:28:56
461
99
Hans Persson 1958 Ålem Energi AB 0:29:03
679
100
Krister Svensson 1957 Trekanten 0:29:03
729
101
Erik Bergman 1978 Ciao 0:29:08
519
102
Yngve Frederich 1951 Glasrikets RC 0:29:26
561
103
Johan Kellerth Fredlund 1991 Lund 0:29:30
621
104
Tobias Andersson 1982 Wsp 0:29:37
1516
105
Ola Eskilsson 1972 Halltorp 0:29:44
783
106
Sebastian Lavergren 1995 Kalmar CK 0:29:51
1542
107
Jörgen Härnby 1959 Glasrikets RC Nybro 0:30:11
781
108
Jan Adolfsson 1958 Färjestaden 0:30:12
500
109
Thomas Jackson 1976 Maxi Kalmar 0:30:17
750
111
Jonas Petersson 1965 Oskarshamns SK 0:30:20
684
112
Bengt Nyström 1968 Nybro 0:30:27
670
113
Mohamad Abdourahman Ali 1967 Smedby 0:30:28
705
114
Claes Oscarsson 1965 Kalmar 0:30:32
675
115
Jan-Ove Persson 1961 Strapatz 0:30:40
1525
116
Kenneth Brännmark 1962 Torsås 0:31:13
331
117
Tommy Petersson 1955 Atlas Copco 0:31:19
687
118
Jens Bergzen 1966 Färjestaden 0:31:20
1529
119
Ingemar Nilsson 1946 Glasriket RC 0:31:23
774
120
Jan Karlsson 1945 Sustainable Racing Team 0:31:27
614
121
Christer Holm 1954 Kalmar 0:31:37
585
122
Christer Lundin 1982 Hagby 0:31:47
650
123
Ulf Månsson 1955 Kalmar Rc Triathlon 0:32:27
242
124
Ebbe Rådde 2007 Adels sport 0:32:36
754
125
Eli Gunnarsson 2008 Malmö 0:33:00
800
126
J-O Nilsson 1966 Team Blekinge 0:33:03
588
127
Leif Eriksson 1962 Torsås 0:33:07
552
128
Fredrik Gustafsson 1979 Kalmar 0:33:39
571
129
Lars Wiström 1971 - 0:33:49
740
130
Jimmy Gunnarsson 1987 Högsrums FF 0:34:09
569
131
Jonas Sjöström 1985 Cobra Kai Triathlon SEO 0:34:26
718
132
Paul Johansson Johansson 1957 Alstermo 0:34:58
603
133
Sebastian Sunne 1973 Färjestaden 0:35:43
724
134
William Johansson 2007 Kalmar HC 0:35:46
764
135
Fredrik Johansson 1971 Kalmar RC Triathlon 0:35:50
765
136
Rikard Ljungberg 1982 Nybro 0:36:32
648
137
Daniel Fryklund 1987 Oskarshamn 0:37:34
792
138
Milo Gunnarsson 2007 Malmö 0:38:05
799
139
Jörgen Johansson 1964 Nybro 0:38:07
597
140
Magnus Johansson 1964 Målerås IF 0:39:40
600
141
Ingvar Elofsson 1953 Emmaboda Verda OK 0:39:43
548
142
Arne Hertzberg 1945 Kalmar 0:40:48
583
143
Ronald Rosengren 1952 Kalmar 0:42:29
1512
144
Berth Johansson 1959 Torsås 0:42:54
592
145
Calle Jonsén 1983 Wellness Studio 0:49:48
1544
146
Gert Höglund 1953 Wellness Studio 0:49:49
1543
147
Per Forsberg 1962 Kalmar 0:51:31
2195
148
Folke Lindqvist 1947 Eksjö Södra IK 1:13:18
644
       

Kvinnor 5km

     
1
Amanda Ekblad 1998 Oskarshamns SK 0:19:17
545
2
Frida Össmar 1977 Högby IF 0:19:19
745
3
Julia Samuelsson 1999 Högby IF 0:19:26
708
4
Lisa Hedbäck 1996 Högby IF 0:19:30
768
5
Malin Annegård 1985 Centrum OK 0:20:00
791
6
Anna Bylund 1983 Stöcke TS Järnet 0:20:37
532
7
Tilda Strömqvist 2002 Högby IF 0:21:27
723
8
Maria Henningsson 1970 Växjö 0:21:30
578
9
Ulrika Hjort 1972 Kalmar RC Triathlon 0:22:00
584
10
Anna-Stina Wanby 1964 Högby IF 0:22:15
738
11
Lisa Folkesson 2000 Oskarshamns SK 0:22:39
558
12
Irene Carlson 1963 Glasrikets rc 0:22:45
1501
13
Klara Öberg 2002 Högby IF 0:22:51
743
14
Beata Kullman Larsson 2007 Högby IF 0:23:45
628
15
Elsa Rådde 2005 IFK Kalmar 0:23:55
704
16
Erika Knutsson 1992 Glasrikets RC 0:24:21
625
17
Hanna Eriksson 1978 Glasrikets RC 0:24:27
551
18
Linda Gefvert 1976 Falken road runners 0:24:34
1546
19
Linda Åkerman 1971 IFK Halmstad 0:24:36
742
20
Maja Petersson 1999 Oskarshamns SK 0:24:37
685
21
Hanna Petersson 1985 Kalmar 0:24:48
683
22
Tove Göransson 1988 Kalmar 0:24:58
573
23
Christina Iwarson 1965 Kalmar 0:25:11
777
24
Lovisa Bengtsson 1976 Kalmar 0:25:13
512
25
Linnéa Hermansson 2005 Högby IF 0:25:15
581
26
Maria Idosdotter 1968 Gullaskruv 0:25:22
589
27
Wanda Larsson 2005 IFK Kalmar 0:25:24
633
28
Malva Jönsson 2003 Kalmar OK 0:25:33
1530
29
Jessica Kinnander 1974 Glasrikets RC 0:25:45
622
30
Vilma Kullman Larsson 2005 IFK Kalmar 0:25:56
447
31
Rebecca Johansson 1976 Glasrikets RC 0:26:01
168
32
Elin Brorsson 1999 OK Njudung 0:26:10
528
33
Anna Svensson 1978 Glasrikets RC 0:26:30
726
34
Helena Cerwin 1970 Kalmar 0:26:35
537
35
Anela Löfvenberg 1987 Kalmar 0:26:41
652
36
Camilla Lindström 1971 Högby IF 0:26:49
1510
37
Linda Graae 1980 Trekanten IF 0:26:58
565
38
Emelie Karlsson 1984 Kalmar RC Triathlon 0:26:59
612
39
Ellen Knutsson 1987 Glasrikets RC Nybro 0:27:07
624
40
Ewa Bringeland 1964 Kalmar 0:27:14
526
41
Annelie Lindbäck 1967 Kalmar 0:27:24
642
42
Caroline Liljebjörn 1967 Nybro Ski 0:27:25
638
43
Jenny Selin 1977 Suntrip 0:27:26
713
44
Sendi Kun Sabo 1973 Oskarshamn 0:27:38
629
45
Erica Nilsson 1990 Kalmar 0:27:38
665
46
Malin Martinsson 1990 Kalmar 0:27:38
556
47
Annelie Petersson 1966 Borgholm 0:27:40
682
48
Lise-Lott Gerkman 1989 Kalmar 0:28:09
563
49
Anna Lidzén 1981 Färjestaden 0:28:10
637
50
Christina Delborn 1975 Kalmar 0:28:11
543
51
Emma Jonasson 1987 Växjö 0:28:11
607
52
Linda Granlöv 1978 Färjestaden 0:28:13
566
53
Sofia Vikström 1982 Glasrikets RC 0:28:13
737
54
Frida Njord Petersson 1986 Smedby 0:28:18
668
55
Jonna Karlsson 2005 Nybro 0:28:19
616
56
Ebba Karlsson 2005 IFK Kalmar 0:28:33
611
57
Sanna Larzenius 1987 Rockneby 0:28:41
634
58
Susanna Sundström 1973 Lindsdal 0:29:01
770
59
Carina Brännmark 1962 Torsås 0:29:16
330
60
Maria Mattsson 1967 Holmen 0:29:33
760
61
Mia Broberg 1973 Maxi Kalmar 0:29:37
751
62
Anna Berg 1979 Lindome 0:29:38
517
63
Malin Blake 1983 Kalmar 0:29:40
404
64
Eva Vesterberg 1966 Rockneby 0:29:41
736
65
Eva Andersson 1956 Kalmar 0:29:42
502
66
Ann-charlott Eriksson 1966 Torsås 0:29:42
550
67
Kristina Rosén 1963 Kalmar 0:29:42
701
68
Oranatt Pernqvist 1981 Team Pernqvist 0:29:47
677
69
Helen Svensson 1973 Landstinget i Kalmar Län 0:29:49
767
70
Ulle Sävmark 1974 IFK Påryd 0:29:53
731
71
Lilian Brorsson 1947 Högby IF 0:29:57
529
72
Anna Olsson 1974 Oskarshamn 0:29:57
673
73
Åsa Andersson 1971 Torsås 0:30:00
505
74
Johanna Reuterving smajic 1980 Västervik 0:30:11
694
75
Malin Komstedt 1978 Kalmar 0:30:16
626
76
Ingegerd Kristoffersson 1967 Färjestaden 0:30:17
627
77
Marija Bodrova 1972 Högby IF 0:30:25
780
78
Gudrun Thielemann 1961 Färjestaden 0:30:28
734
79
Jessica Johnsson 1991 Kalmar 0:30:32
782
80
Patricia Petersson 1977 IFK Kungafamiljen 0:30:38
293
81
Åsa Olsson 1966 Shanghai 0:30:38
771
82
Eva Terling 1955 Rockneby 0:30:43
733
83
Annika Hovmark 1990 Kalmar 0:30:45
586
84
Celeste Monroe 1991 Gymmix Lindsdal 0:30:46
241
85
Malin Henriksson 1968 Kalmar 0:30:51
579
86
Regina Magnusson 1989 Kalmar 0:30:57
654
87
Marie Erlandsson 1983 Kalmar 0:31:00
555
88
Anna Radner 1973 Böle bikers 0:31:00
692
89
Annica Ådvall-Axelsson 1949 IF Stjärnan 0:31:03
741
90
Maria Hermansson 1968 Kalmar 0:31:09
582
91
Annette Hemlin 1962 Löttor 0:31:25
577
92
Emma Johansson 1989 Nybro 0:31:25
595
93
Ebba Johansson 2004 Gullabo SK 0:31:26
794
94
Ewa Johansson 1968 Nybro 0:31:27
596
95
Sara Bodén 1998 Oskarshamn 0:31:30
523
96
Caroline Stjernberg 1993 Oskarshamn 0:31:31
720
97
Annelie Franze´n/Eriksson 1967 Kalmar 0:31:32
755
98
Camilla Hansson 1969 Kalmar 0:31:45
574
99
Johanna Callenryd 1985 Orrefors 0:31:47
533
100
Sofie Loirendal 1974 Högby IF 0:32:02
784
101
Ellen Svensson 1993 Löttorp 0:32:03
727
102
Janeth Rosander 1971 Team Snigel 0:32:06
697
103
Annkarin Claesson 1948 KALMAR 0:32:07
1547
104
Hanna Christoffersson 1991 Gymmix Lindsdal 0:32:13
538
105
Lovisa Johnsson 1991 A9 Boden 0:32:25
606
106
Melina Rosander 1995 Team Snigel 0:32:26
700
107
Anna-Karin Månsson 1958 Kalmar Rc Triathlon 0:32:28
662
108
Anne Johansson 1962 Glasrikets RC 0:32:34
591
109
Kristina Ekstrand 1981 Trekanten 0:32:58
547
110
Martina Steinvig 1987 Rockneby IK 0:33:00
719
111
Tove Möller 1974 Malmö 0:33:01
796
112
Emelie Håkansson 1988 Nybro 0:33:03
588
113
Maria Bjärneroth 1976 Kalmar 0:33:15
521
114
Linda Leander 1973 Ljungbyholm 0:33:15
635
115
Madeleine Carlqvist 1971 Grönskåra 0:33:20
534
116
Signe Leander 2003 Ljungbyholm 0:33:31
636
117
Manuela Scheidenberger 1974 Kalmar 0:33:31
710
118
Tilde Fransson 2005 IFK Kalmar 0:33:35
560
119
Mia Schulz 1966 IFK Kalmar 0:33:37
712
120
Wilma Möller 2005 IFK Kalmar 0:33:38
663
121
Helen Svensson 1966 Färjestaden 0:33:42
728
122
Johanna Stjernberg 1995 Oskarshamn 0:33:53
721
123
Lovisa Jönsson 1987 Söderåkra 0:34:07
610
124
Hanna Samuelsson 1972 Färjestaden 0:34:07
707
125
Beatrice Alf 1991 Mariannelund 0:34:09
501
126
Helene Karlsson 1973 Kalmar 0:34:16
2196
127
Ing-Britt Lindqvist 1947 Korsberga 0:34:37
645
128
Victoria Dahl 1975 Kalmar 0:34:41
540
129
Susanne Lundin 1971 Kalmar 0:34:43
651
130
Noëlle Temming 1992 Kalmar 0:34:47
732
131
Lova Gröhn 2005 Kalmar 0:34:58
763
132
Madeleine Johansson 1991 Kalmar 0:35:07
599
133
Lena Petersén 1950 Mörbylånga 0:35:18
681
134
Kajsa Ackebjer 1974 Kalmar RC Triathlon 0:36:21
761
135
Lova Ackebjer 2008 Kalmar RC Triathlon 0:36:21
762
136
Sofie Larsdotter Kraft 1983 Kalmar 0:36:55
630
137
Isabell Karlsson rydell 1988 Nybro draghundsklubb 0:37:02
619
138
Emmelie Karlsson rydell 1988 Emmaboda brukshundklubb 0:37:07
618
139
Liv Möller 2007 Kalmar RC Triathlon Sim 0:37:17
797
140
Åse Möller 1974 Kalmar RC 0:37:18
795
141
Elenohr Arn 1986 Rottneros 0:37:23
1537
142
Michelle Bremefors 1998 Färjestaden 0:37:41
525
143
Eva Moberg 1960 Norrköping 0:37:49
658
144
Angelica Grön 1994 Kalmar 0:37:56
568
145
Annika Wendel 1958 Antilopen 0:38:00
776
146
Cornelia Wandér 1992 Nybro 0:38:02
786
147
Kristina Wandér 1964 Nybro 0:38:03
787
148
Eva Nilsson 1966 Team Blekinge 0:38:07
597
149
Åsa Gunnarsson 1969 Kalmar 0:38:08
570
150
Florence Nederfors 1952 Kalmar 0:38:21
664
151
Emma Molin 1988 Rockneby 0:38:32
661
152
Sara Johansson 1991 Kalmar 0:38:56
604
153
Ulrika Hovmark 1987 Kalmar 0:40:42
587
154
Carina Ljungberg 1987 Nybro 0:40:56
647
155
Heléne Jonsson 1960 Strömby 0:41:19
608
156
Elin Sandström 2005 IFK Kalmar 0:41:26
709
157
Linn Broberg 1993 IFK Kalmar 0:42:06
527
158
Alma Leander 2001 Ljungbyholm 0:42:13
779
159
Lina Johansson 1989 Vassmolösa 0:42:34
598
160
Theres Carlsson 1988 Kalmar 0:43:19
535
       

Pojkar 13 2,4 km

     
1
Emil Pettersson 2003 Team Tete rc Oskarshamn 0:09:27
479
2
William Sgroi 2004 KALMAR 0:11:31
420
3
Måns Allen 2003 Färjestaden 0:13:26
7
       

Flickor 13 2,4 km

     
1
Nelly Össmar 2003 Högby IF 0:09:29
376
2
Hanna Lundberg 2003 Högby IF 0:09:32
216
3
Juni Rugland 2003 Kalmar SK 0:10:23
307
4
Matilda Åkerman 2004 IFK Halmstad 0:11:53
372
5
Hanna Oredsson 2006 Örby 0:12:04
418
       

Pojkar 11 1,2 km

     
1
Hjalmar Bengtsson 2006 Högby IF 0:04:36
30
2
Anton Boström 2006 FIK Färjestaden 0:04:49
48
3
Erik Gruvhagen 2006 Team Gruvis 0:04:58
448
4
Joel Lundberg 2006 Högby IF 0:05:10
217
5
Algot Karlsson 2006 Ljungbyholms goif 0:05:11
178
6
Isak Össmar 2006 Högby IF 0:05:13
375
7
Hugo Larsson 2006 Högby IF 0:05:21
457
8
Isac Petersson 2006 IFK Kungafamiljen 0:05:24
290
9
Elijah Bursell 2006 KFUM Örebro 0:05:30
52
10
Alvin Carlsson 2006 Högby IF 0:05:35
58
11
Axel Oredsson 2006 Örby 0:05:35
419
12
Henry Sgroi 2006 KALMAR 0:05:37
421
       

Flickor 11 1,2 km

     
1
Samiah Khan 2006 GKIK 0:05:07
194
2
Alma Jönsson 2006 Högby IF 0:05:38
466
3
Sofiya Emelyanova 2007 färjestan 0:06:13
2455
4
Leia Hydvall 2008 Ocab RC 0:06:14
2488
5
Alice Ottosson 2005 Örsjö 0:07:06
277
       

Pojkar 9 1,2 km

     
1
Petter Nylander 2007 IFK Berga 0:05:04
468
2
Edvin Persson 2007 Högby IF 0:05:08
452
3
Anton Karlsson 2008 Ljungbyholms goif 0:05:11
179
4
Niels Graae 2007 Nybro Vikings 0:05:18
103
5
Milo Rugland 2008 Kalmar SK 0:05:29
308
6
Gustav Hilmansson 2007 Högby IF 0:05:31
128
7
Axel Oredsson 2008 Örby 0:05:35
419
8
John Bengtsson 2008 KALMAR l 0:05:36
31
9
Elliot Bursell 2008 Örebro 0:05:39
53
10
Gustav Blom 2007 Kalmar Södra IF 0:05:40
46
11
Ville Heyn 2007 Ljungbyholm 0:05:40
488
12
Sigge Oscarsson 2008 Gladiatorerna 0:06:08
276
13
Axel Jeppsson Bjuvstrand 2009 KALMAR 0:06:41
155
       

Flickor 9 1,2 km

     
1
Linnea Gratte 2007 Tri fore fun 0:05:37
442
2
Nora Khan 2007 GKIK 0:05:44
193
3
Minna Nilsson 2007 Kalmar 0:05:53
254
4
Astrid Heyne 2009 ljungbyholm 0:06:12
487
5
Alice Dahlgren 2007 Kalmar RC 0:06:19
394
6
Elvira Landegren 2007 Funkaboskolan 3A 0:06:21
204
7
Evelina Landegren 2008 Funkaboskolan 2A 0:06:26
205
8
Emilia jakobsson 2007 Nybro 0:06:28
153
9
Tuva Grimheden 2007 Högby 0:06:31
107
10
Ida Petersson 2009 IFK Kungafamiljen 0:06:56
289
11
Meja Nilsson 2008 Kalmar Sim & RC Triathlon 0:07:01
251
12
Tindra Elmgren 2008 Näsgatan RC 0:07:06
438
13
Isabell Hermansson 2008 Färjestaden 0:07:11
445
       

P/F 7år och yngre 700m

     
1
Alfred Gustafsson 2011 Emmaboda Deltagit
109
2
Alma Chronéer 2013 Maxprestation Sports Club Deltagit
434
3
Alvin jakobsson 2009 Nybro Deltagit
152
4
Anna Hermansson 2012 Färjestaden Deltagit
444
5
Anton Carlsson 2009 Högby IF Deltagit
60
6
ARVID GULLBERG 2011 TEAM MZUNGU Deltagit
461
7
Carina Sjöman 2009 TriFor Fun Deltagit
319
8
Carl Dahlgren 2011 Kalmar RC Deltagit
393
9
Carl Olsson 2011 Oskarshamn Deltagit
270
10
Carl-Henrik Isfalk 2009 Kalmar Deltagit
148
11
Cornelia Salleke 2013 Skogsby United Deltagit
386
12
Ebba Blom 2010 Kalmar GF Deltagit
45
13
Ellen Skarpnord 2009 Kalmar SK Deltagit
320
14
Elvira Torslen 2010 Kalmar Deltagit
469
15
Emilia Hilmansson 2009 Högby IF Deltagit
127
16
Emma Rigbäck 2012 Lindsdal Deltagit
403
17
Eric Isfalk 2011 Kalmar Deltagit
149
18
Fabian Palm 2012 Kalmar Deltagit
281
19
Filip Svensson 2009 Färjestaden Deltagit
392
20
Hedda Graae 2009 TrekantenIF Deltagit
389
21
Hedda Mansnerus 2012 Kalmar Deltagit
231
22
Juno Blake 2012 Kalmar Deltagit
402
23
Kira Blake 2010 Kalmar Deltagit
401
24
Lilli Mellström 2010 Ingen Deltagit
428
25
Lisa Kullman Larsson 2009 Högby IF Deltagit
399
26
livia carlsson 2012 nybro Deltagit
476
27
Max Langenfeld 2009 Högby IF Deltagit
207
28
Max Mellström 2010 Ingen Deltagit
427
29
Melker Nilsson 2009 Kalmar OK Deltagit
252
30
Melodie Svanholm 2011 Bergkvara Deltagit
409
31
Milion Svanholm 2012 Bergkvara Deltagit
410
32
Minnah Barkman Lindström 2010 Sandvik Deltagit
443
33
Märtha Chronéer 2012 Maxprestation Sports Club Deltagit
433
34
Noah Lundberg 2009 Högby IF Deltagit
218
35
Olle Larsson 2010 Högby IF Deltagit
458
36
Oscar Jönsson 2009 Kalmar FF Deltagit
467
37
Oscar Rigbäck 2009 Kalmar Deltagit
305
38
Sigvard Vikman 2012 Flöjten Deltagit
435
39
Sol Fredskov 2013 Kalmar Deltagit
100
40
Stina Eskilsson 2010 Kalmar Deltagit
92
41
Theo Elmgren 2011 Näsgatan RC Deltagit
439
42
Tilde Jeppsson Bjuvstrand 2010 Kalmar Deltagit
156
43
Tuva Nilsson 2009 Kalmar Deltagit
259
44
Viggo Össmar 2010 Högby IF Deltagit
377
45
Vilma Hermansson 2010 Färjestaden Deltagit
446
46
Wille Franzen 2013 KALMAR Deltagit
97