<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat  
Veteran ÖM Tis 4 Juli 2017              
               
Arrangör: Högby IF      
Plats/Arena: Högby Idrottsplats      
Datum: Tisdag 4 julli      
Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson      
Tidtagning: Bertil Tinnert      
Sekreteriat: Peter Össmar      
Väderlek: Soligt 18°      
Anmälda Män: 10 st      
Anmälda Kvinnor: 5 st      
               
               
               
K40              
Kula 1. Frida Össmar 77 Högby IF 7.02 4.0 kg  
               
Diskus 1. Frida Össmar 77 Högby IF 17.11 1,0 kg  
               
K45              
100m 1. Marija Bodrova 72 Högby IF 16.16 0,1  
               
Längd 1. Marija Bodrova 72 Högby IF 3.16 1,7  
  2. Git Karlsson 68 Högby IF 3.14 1,6  
  3. Anna Lundin 68 Högby IF 2.17 0,7  
               
Kula 1. Marija Bodrova 72 Högby IF 7.43 4,0 kg  
  2. Anna Lundin 68 Högby IF 6.22 4,0 kg  
  3. Git Karlsson 68 Högby IF 5.82 4,0 kg  
               
Höjd 1. Marija Bodrova 72 Högby IF 1.10    
  2. Git Karlsson 68 Högby IF 1.05    
               
Diskus 1. Marija Bodrova 72 Högby IF 19.67 1,0 kg  
  2. Anna Lundin 68 Högby IF 15.99 1,0 kg  
  3. Git Karlsson 68 Högby IF 12.66 1,0 kg  
               
1500m 1. Git Karlsson 68 Högby IF 7:01.05    
               
K60              
Kula 1. Katarina Nilsson 56 Högby IF 6.50 3,0 kg  
               
Diskus 1. Katarina Nilsson 56 Högby IF 15.41 1,0 kg  
               
1500m 1. Katarina Nilsson 56 Högby IF 6:55.13    
               
M35              
Kula 1. Peter Össmar 79 Högby IF 8.10 7,26 kg  
               
M45              
100m 1. Magnus Grimheden 70 Högby IF 13:58 0,1  
               
Längd 1. Magnus Grimheden 70 Högby IF 4.53 1,8  
               
1500m 1. Magnus Grimheden 70 Högby IF 5:03.57    
               
M50              
Kula 1. Ingmar Jönsson 67 FIK Färjestaden 8.37 6,0 kg  
  2. Mikael Persson 67 Högby IF 7.04 6,0 kg  
  3. Sonny Karlsson 67 Högby IF 6.39 6,0 kg  
               
Höjd 1. Mikael Persson 67 Högby IF 1.30    
  2. Ingmar Jönsson 67 FIK Färjestaden 1.20    
               
Diskus 1. Mikael Persson 67 Högby IF 20.84 1,5 kg  
  2. Ingmar Jönsson 67 FIK Färjestaden 18.81 1,5 kg  
               
1500m 1. Sonny Karlsson 67 Högby IF 4:59.50    
  2. Anders Rehn 66 Högby IF 5:01.68    
  3. Ingmar Jönsson 67 FIK Färjestaden 6:34.50    
               
M60              
100m 1. Leif Fröhling 56 Högby IF 17.06 0,1  
               
Längd 1. Leif Fröhling 56 Högby IF 3.58 2,0  
               
Kula 1. Leif Fröhling 56 Högby IF 8.31 6,0 kg  
               
Diskus 1. Leif Fröhling 56 Högby IF 37.68 1,0 kg  
               
               
M65              
Längd 1. Carl-Gustaf Nilsson 52 Högby IF 3.66 3.0  
               
Kula 1. Carl-Gustaf Nilsson 52 Högby IF 7.38 5,0 kg  
    Roger Karlsson 51 Stensjöns IF 8.88 5.0 kg utom tävlan
               
Höjd 1. Carl-Gustaf Nilsson 52 Högby IF 1.10    
               
Diskus 1. Carl-Gustaf Nilsson   Högby IF 21.19 1,0 kg  
    Roger Karlsson 51 Stensjöns IF 33.30 1,0 kg utom tävlan
               
M70              
Kula 1. Arne Svensson 46 FIK Färjestaden 8.93 4,0 kg  
               
Höjd 1. Arne Svensson 46 FIK Färjestaden 1.00    
               
Diskus 1. Arne Svensson 46 FIK Färjestaden 24.43 1,0 kg