<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat  
Resultat Böda Sandsloppet 2017
 

Arrangör: Högby IF. Datum: Fredag 7 juli.
Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson.
Start/mål & samarbetspartner: Böda Sands camping, Öland.
Tidtagning: Nils Hammaräng Grip, synpunkter till friidrott@hogbyif.se
Väder: Molnigt och ca 18 grader. Deltagare: 224 anmälda, 213 i mål

 
Män 6,5 km
Född
Förening/Företag/Ort
Tid
#
1
Emil Hultgren
85
Högsbo AIK
25:37
1436
2
Claes-Göran Eklund
75
Karlstad
26:12
1528
3
Ondrey Blaha
86
Coffee Bean Runners
26:48
1410
4
Jyrki Thorèn
71
Team Thorèn
27:36
1491
5
Marcus Nilsson
97
ICA Nära Böda
28:27
1521
6
Anders Petersson
74
Team Blekinge
28:29
1582
7
David Nilsson
82
Rälla Rebel Runners
28:40
1461
8
Göran Hammarson
69
Stockholms RK
28:47
1425
9
Stefan Stenudd
72
Mölndal
29:11
1483
10
Oliver Johansson
92
Borgholm
29:37
1438
11
Roger Hansson
72
kumla
29:54
1542
12
Ronny Sjöberg
73
Rembo IK
29:54
1563
13
Christoffer Welin
91
Gudhemsgatan 12
30:02
1503
14
Anders Karlsson
78
Sandvik
30:07
2330
15
Joel Thorbjörnsson
85
Lomma
30:15
245
16
Nicklas Medin
74
Emmaboda-Verda OK
30:18
1459
17
Max Harriesson
66
Högby IF
30:26
227
18
Fredrik Rosenqvist
66
Team blekinge löparförening
30:30
1478
19
Vaclav Boleoucky
94
ICA Nära Böda
30:32
1519
20
Oskar Karlsson
96
Böda Sand Personal
30:35
1543
21
Johannes Skaftnesmo Hagen
01
Bjugn, Norge
30:53
1561
22
Johan Carlsson
71
Kalmar
31:01
233
23
Janaqa Hassaini
01
Herrestads AIF
31:02
1430
24
Anders Lundqvist
68
Föra AIK
31:32
1456
25
Adam Persson
91
Stockholm
31:44
2249
26
Johannes Borgemo
96
Böda Sand personal
31:45
1545
27
Björn Idstad
76
Ensjö
31:53
1524
28
Jonas Bremer
80
Emmaboda-Verda OK
32:05
1412
29
Simon Karlsson
81
Hörlösa
32:41
230
30
Niklas Evaldsson
89
ICA Nära Böda
32:46
1420
31
Fredrik Andersson
78
Tygelsjö
33:00
1400
32
Erik Jagren
97
Stockholm
33:37
237
33
Sulaiman Mpagi
92
Borgholm
33:49
2325
34
Erik Pettersson
96
Böda Sand personal
33:57
1544
35
Ulf Nässlander
63
Mölndal
34:19
1468
36
Christer Grandin
63
Högby IF
35:32
1588
37
Ingemar Jönsson
67
FIK Färjestaden
35:45
2324
38
Filip Malmgren
05
Karlskrona
36:14
1577
39
Mats Bergqvist
63
Borgholm
37:19
2299
40
Niclas Odljung
75
HÄSSELBY
38:08
1470
41
Per Josefsson
63
SOK Knallen
38:09
1597
42
Sebastian Jidefur
05
Kalmar RC Triathlon
38:14
1575
43
Tony Vikarand
75
Uddevalla sim
38:35
1500
44
Ulf Wickbom
44
Högby IF
40:47
1598
45
Bengt Olsson
60
XXl Kalmar
41:31
1471
46
Arian Zerfass
85
Gerwisch
43:06
1557
47
Jan Hjerpe
64
Tullinge
1:02:05
1433
 
 
Kvinnor 6,5 km
Född
Förening/Företag/Ort
Tid
#
1
Anna Zobal
77
Emmaboda-Verda OK
30:36
1508
2
Hanna Johansson
79
Vetlanda
30:45
1599
3
Ami Hertzman
60
Löttorps Fiskbod
33:41
2397
4
Eliska Uhmannova
90
ICA Nära Böda
34:02
1520
5
Mari Leinan Lund
99
Tolga, Norge
35:22
1560
6
Katarina Nilsson
56
Högby IF
35:39
1589
7
Marina Martinsson
62
Målilla-Mörlunda SKI
35:53
1458
8
Kajsa Schwartz
92
Löttorp
36:32
1479
9
Caroline Thorén
78
Team Thorén
37:06
1487
10
Karina Josefsson
65
SOK Knallen
38:09
1596
11
Sara Bromnert
97
Böda Sand personal
38:10
1547
12
Helen Björklund
80
Fjugesta
38:22
1409
13
Marte Leinan Lund
01
Tolga, Norge
38:29
1559
14
Eva Vikarand
73
Herrestads AIF
38:35
1499
15
Linda Thörnberg
87
Team Nordic Trail Katrineholm
39:46
1494
16
Elisabeth Malmgren
74
Karlskrona
41:09
1578
17
Sofie Loirendal
74
Coffee Bean Runners
41:19
1454
18
Marie Andersson
85
Helsingborg
41:58
1402
19
Sofia Hjerpe
99
Botkyrka
44:33
2318
20
Ellen Svensson
93
Coffee Bean Runners
44:51
1485
 
 
Män 4 km
Född
Förening/Företag/Ort
Tid
#
1
Oliver Edén
01
Storvreta ik
16:45
1536
2
Leo Nilsson
03
Högby IF
16:49
1595
3
Noah Imbratt
01
Högby IF
18:14
1538
4
Johan Thörnblad
73
Askaremåla RC
19:15
1496
5
Alvin Karlstrand
03
Nättraby
20:44
1441
6
Rasmus Gällström
03
Almtuna IS
21:25
1535
7
Jens Johansson
87
Färjestaden
21:39
1518
8
Morgan Skåhl
03
byrum jåggers
21:40
1569
9
Erik Lindén
70
Oskarshamn
22:23
1444
10
Vilbert Wilbert
66
Team Millis
22:36
1505
11
Thomas Westermark
80
Täby OK
24:09
1504
12
Fredrik Lyrberg
71
Tokenäs runners
24:35
2399
13
Peter Gustavsson
78
team Älvan
24:42
252
14
Lars Jagren
57
bävern
25:14
248
15
Anders Frisk
86
Vederslöv
25:56
1421
16
Per Örninge
61
Tokenäs runners
26:46
2248
17
Lars Wiström
71
Kalmar
29:13
2323
18
Johannez Lindfors
96
Vällingby
41:39
1446
19
Frank Thygesen
65
Coffee Bean Runners
56:19
1492
 
 
Kvinnor 4 km
Född
Förening/Företag/Ort
Tid
#
1
Lotti Harrieson
65
Högby IF
22:18
213
2
Susanne Zetterström
67
Målilla-Mörlunda SKI
22:25
1507
3
Elina Lindholm
03
Stockholm
22:47
2381
4
Nina Lindh
73
Sandvikens Cykelklubb
23:00
1449
5
Frida Lundbäck
94
Coffee Bean Runners
23:28
1455
6
Hanna Wilhelmsson
84
Högby IF
23:33
1506
7
Malin Thörnblad
70
Askaremåla RC
23:53
1497
8
Johanna Rahm
86
Team VOR
24:06
1473
9
Emma Lisa Imbratt
76
Lindsdal
24:07
1539
10
Dominika Haradzinova
91
Coffee Bean Runners
24:12
1429
11
My Nässlander Örninge
99
ICA Nära Böda
24:26
1469
12
Fiffi Skåhl
67
byrum jåggers
24:37
1568
13
Jessica Rinaldo
80
team Älvan
24:42
249
14
Aneta Ratkovska
98
Coffee Bean Runners
25:20
1474
15
Beatrice Björch
89
ICA Nära Böda
25:32
1408
16
Ida Andersson
93
Coffee Bean Runners
25:46
1401
17
Emelie Gustavsson
79
RÖDEBY
25:56
1424
18
Miriam Andersson
77
Tygelsjö
26:11
1403
19
Rebecka Jönsson Svensson
94
ICA Nära Böda
26:21
1440
20
Klara Kubiczkova
91
Coffee Bean Runners
27:57
1442
21
Annette Hemlin
62
Coffee Bean Runners
28:20
1432
22
Solweig Löfsved
48
Högby IF
28:21
2373
23
Katerina Buchtova
88
Coffee Bean Runners
28:29
1414
24
Amanda Plumeyer
98
Coffee Bean Runners
30:05
1472
25
Kerstin Nordin
76
Vällingby
30:19
1465
26
Christina Byberg
69
Ängelholm
30:28
1517
27
Natalie Bergström
92
Coffee Bean Runners
30:36
1407
28
Felicia Bengtsson
98
Coffee Bean Runners
41:25
1406
29
Elin Färlén
94
Coffee Bean Runners
41:25
1422
30
Sofie Hellmer
98
Coffee Bean Runners
41:38
1431
31
Lena Roos
69
Coffee Bean Runners
56:18
1477
32
Madeleine Magni
65
Coffee Bean Runners
56:20
1457
 
 
P13 1,8 km
Född
Förening/Företag/Ort
Tid
#
1
Even Leinan Lund
05
Tolga, Norge
06:20
1558
2
Liam Steckel
05
Älmhults IF
06:29
1525
3
Noah Petersson
05
Kalmar rc triathlon
06:30
1564
4
Imam Nazar Rezai
05
Böda IK
06:56
1475
5
Simon Pettersson
05
ulvåker
06:59
2229
6
Rami Khuda Rezai
04
Böda IK
07:23
1476
 
 
F13 1,8 km
Född
Förening/Företag/Ort
Tid
#
1
Alva Nyberg
05
Älmhult
07:22
1467
2
Mia Huss
05
Sollentuna
07:24
1514
3
Maja Thorén
04
Team Thoén
07:57
1488
4
Wilma Torstensson
04
Moheda IF
08:37
1572
5
Jonna Petersson
05
Team Blekinge
09:34
1581
 
 
P11 1,8 km
Född
Förening/Företag/Ort
Tid
1
Albin Persson
06
INGEN
07:23
1591
2
Edvin Persson
07
Högby IF
08:07
1574
3
David Pettersson
06
Skövde
08:07
2351
4
Melker Gudmundsson
06
Jonstorp
08:19
1552
5
Petter Skåhl
06
byrum jåggers
08:23
1570
6
Helge Mylesand
07
Kalmar södra
08:42
1460
7
Emrik Axelsson
06
Böda Högby Innebandy
10:06
1562
8
Linus Dahl
07
Stuvsta IF
10:52
1556
 
 
F11 1,8 km
Född
Förening/Företag/Ort
Tid
1
Elise Nilen
07
is göta
07:28
1540
2
Ida Torstensson
06
Moheda IF
08:17
1573
3
Maria Ejdvinsson
07
AIK
08:24
1511
4
Engla Zobal-Medin
07
Emmaboda-Verda OK
08:58
1509
5
Elin Petersson
07
Team Petersson
09:03
1580
6
Sanna Bremer
07
Emmaboda-Verda OK
09:22
1413
7
Louise Sjögren
07
Högby IF
09:25
1593
8
Anna Nordin
07
Vällingby
10:09
1463
9
Elsa Vikarand
07
Uddevalla sim
10:16
1498
10
Lisa Nordin
07
Vällingby
10:18
1466
11
Engla Malmin
07
Uddevalla
13:00
1554
 
 
P9 1,8 km
Född
Förening/Företag/Ort
Tid
1
Noel Eklund
09
Karlstad
07:59
1527
2
Max Fagerström
08
EMMABODA
08:04
1549
3
Melker Thorén
09
Team Thorén
08:05
1489
4
Gabriel Isik
08
Tygelsjö
08:10
1437
5
Olle Lindén
08
Oskarshamn
08:26
1445
6
Dennis Hammarsten
09
högby if
08:31
1585
7
Domenic Feuk Lundgren
08
Trelleborg
08:51
1515
8
Alex Svensson
09
Rockneby
08:59
1484
9
Maximus Annerstedt
09
Rockneby
09:02
1404
10
Hugo Bremer
09
Emmaboda-Verda OK
09:09
1411
11
Viggo Vikarand
09
Herrestads AIF
09:43
1501
12
Arvid Stark
08
Team JAN
10:45
1481
13
Axel Lindh
09
Sandvikens Cykelklubb
12:13
1448
14
Philip Sjögren
08
Högby IF
12:54
1594
15
Isak Fagerström
11
EMMABODA
15:24
1550
 
 
F9 1,8 km
Född
Förening/Företag/Ort
Tid
1
Linnea Dahl
09
Göteborg
08:28
1548
2
Vanda Persson
08
INGEN
09:23
1592
3
Isabell Hermansson
08
Färjestaden
09:51
1567
4
Ovidie Drageset
08
Lommedalen IL
09:57
1417
5
Iris Eriksson Thorén
08
Team Thorén
10:03
1419
6
Anna-Lisa Eriksson Thorén
08
Team Thorén
10:07
1418
7
Ebba Gustavsson
08
RÖDEBY
10:50
1423
8
Hanna Malmgren
09
Karlskrona
11:22
1576
 
 
P/F7 1 km
Född
Förening/Företag/Ort
Tid
#
1
Melvin Persson
10
INGEN
05:14
1590
2
Joshua Loirendal
10
Högby IF
05:22
1453
3
Elias Rosenqvist
12
Egby
05:30
1586
4
Gustav Drageset
10
Lommedalen IL
05:33
1415
5
Vilma Hermansson
10
Färjestaden
05:34
1565
6
Charlie Frigren
10
Byrum Jåggers
05:40
1571
7
Wilhlem Nordqvist
10
Eksjö
05:45
1531
8
Oliver Hammarsten
11
Högby IF
05:45
1584
9
Linnea Vilhelmsson
11
Högby IF
05:49
1502
10
Thea Eklund
11
Karlstad
05:51
1526
11
Klara Åvall
10
ÖREBRO
06:21
1553
12
Nora Stark
10
Team JAN
06:32
1482
13
Victor Ljungman
12
Malmköping
06:35
1451
14
Liam Ljungström
12
färjestadens goif
06:35
1583
15
Josefin Huss
10
Sollentuna
06:36
1513
16
Ludvig Edén
12
Storvreta ik
06:36
1537
17
Sara Ljungman
Malmköping
06:37
1450
18
Saga Zobal-Medin
11
Emmaboda-Verda OK
06:44
1510
19
Olle Nyberg
11
färjestadens goif
06:53
1541
20
Tuva Johansson
10
högby if
06:54
1530
21
Joel Svensson
11
Rockneby
07:02
1486
22
Ellie Rosenqvist
10
Egby BK
07:04
1587
23
Theo König
12
Färjestaden
07:05
1443
24
Anton Hansen Gidlöf
13
TFF
07:07
1522
25
Valdemar Malmin
12
Uddevalla
07:17
1555
26
Dexter Feuk
12
Trelleborg
07:22
1516
27
Alexander Loirendal
12
Högby IF
07:25
1452
28
Manfred Petersson
11
Team Petersson
07:27
1579
29
Clara Hansen Gidlöf
10
TFF
07:42
1523
30
Oscar Drageset
12
Lommedalen IL
07:49
1416
31
Adam Billy Silverstolpe Csattos
12
Coffee Bean Runners
08:06
1480
32
Edward Nordqvist
13
Eksjö
08:12
1532
33
Anna Hermansson
12
Färjestaden
08:19
1566
34
Alma Lindh
11
Sandvikens Cykelklubb
08:20
1447
35
Alvin Bokelund
13
Trelleborg
08:38
1512
36
Linnea Nilsson
13
Rälla Rebel Runners
09:03
1462
37
Wilma Pettersson
12
ulvåker
10:02
2280
38
Amilia Thörnberg
13
Katrineholm
11:11
1493
39
Alma Ottosson
13
Katrineholm
11:27
1534
40
Roy Johansson
14
högby if
11:31
1529
41
Inez Ottosson
15
Katrineholm
14:50
1533
42
Vincent Thörnberg
15
Katrineholm
14:55
1495