<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat  
Resultat Ölandsspelen 16 juli 2017
Inkl. DM, VDM , JDM, UDM 5000m, 3000m, 2000m
       
  Arrangör:   Högby IF
  Plats:   Högby IP
  Tävlingsledare:   Carl-Gustaf Nilsson
  Väderlek:   Växlande molnighet, med regn mot kvällen 18-20°C.
  Antal starter:   997

 

  M 200m, final   Vind +2.8          
1 Aaron Ladestam -00 IFK Göteborg FI 23,16        
2 Viktor Kjellsson -98 Växjö IFK 23,46        
3 Simon Strand -00 Högby IF 23,88        
4 Antonio Dawit -93 IK Sisu 24,16        
5 Sandy Bengtsson -63 Oskarshamns SK 26,62        
6 Johan Tiberg -71 Turebergs FK 27,71        
  Hampus Widlund -93 Växjö IFK DNS        
  Staffan Risberg -99 Turebergs FK DNS        
                 
  M 800m              
1 Antonio Dawit -93 IK Sisu 2,00,57        
2 Anders Rydell -78 Malmö AI 2.08,85        
                 
  M 5000m Samlad lista              
1 Fouad Idbafdil -88 Hovslätts IK 15.00,83 Ej DM      
2 Viktor Helander -90 Eksjö Södra IK 15.08,99        
3 Anton Rehn -92 Högby IF 15.16,86        
4 Mikael Bäcklund -84 Högby IF 15.53,55        
5 Abraham Nuguse-Tesfa -88 IK Sisu 15.53,86        
6 Abel Zerom -92 IK Sisu 16.24,31        
7 Tomas Olsson -77 Högby IF 16.44,76        
8 Tobias Ingvarsson -76 Högby IF 16.53,96        
9 Micael Lindqvist -72 Apladalens LK 17.29,11        
10 Max Landén -93 Högby IF 17.30,05        
11 Christer Duvek -66 Skillingaruds FK 18.00,24        
12 Anders Rehn -66 Högby IF 19.03,20        
13 Lars Lundqvist -55 IK Sisu 19.11,64        
14 Tomas Holmström -63 Ålems OK 19.31,75        
15 Sandy Bengtsson -63 Oskarshamns SK 20.26,95        
16 Nils-Allan Torstensson -57 Hultsfreds LK 20.57,98        
17 Niclas Kennestig -64 Oskarshamns SK 21.18,75        
18 Daniel Bokinge -74 Apladalens LK 21.50,91        
19 Leif Brandstedt -43 Björkshults IF 22.52,05        
20 Markus Nordangård -75 Apladalens LK 23.22,26        
21 Ingemar Jönsson -67 FIK Färjestaden 23.46,07        
22 Johnny Söderstig -55 Högby IF 23.53,94        
23 Bengt Sjöholm -48 Hillestorps GoIF 24.15,43        
24 Ulf Wickbom -44 Högby IF 26.05,40        
25 Dan Rundqvist -67 Växjö LK 28.31,55        
                 
  M Höjd              
1 Anton Olsson -99 FIK Färjestaden 1,90        
2 Erik Dahlin -76 IF Udd 1,60        
                 
  Män Stav              
1 Abbas Taheri -93 IFK Växjö 2,70        
  Chakkrit Chantrakon -99 FIK Färjestaden DNF        
  Otto Nilsson -01 IK Sisu DNF        
                 
  Män Längd       vind   vind  
1 Marcus Nilsson -91 Högby IF 6,69 2,7 6,45 1,1  
2 Anton Olsson -99 FIK Färjestaden 6,43 2,9      
  Jens Mattisson -85 Vittsjö GIK DNS        
                 
  M Kula 7,26 kg              
1 Marcus Nilsson -91 Högby IF 14,50        
2 Danijel Milenkovic -01 FIF Gnistan 12,89        
3 Alexander Sjögren -99 Kalmar SK 12,34        
4 Peter Fritz -74 IK Sisu 11,75        
5 Filip Larsson -93 Eksjö Södra IK 11,51        
6 Mikael Persson -86 UF Contact 11,33        
                 
  M Diskus 2,0 kg              
1 Marcus Nilsson -91 Högby IF 47,95        
2 Alexander Sjögren -99 Kalmar SK 45,19        
3 Filip Larsson -93 Eksjö Södra IK 35,99        
4 Per-Ola Åkerman -72 IFK Halmstad 34,59        
5 Mikael Persson -86 UF Contact 32,88        
                 
  M Slägga 7,26 kg              
1 Simon Bjärnlöf Segerlind -00 Eksjö Södra IK 39,09        
2 Filip Larsson -93 Eksjö Södra IK 38,92        
3 Mikael Persson -86 UF Contact 37,13        
4 Peter Fritz -74 IK Sisu 27,25        
5 Christer Bjärnlöf -68 Eksjö Södra IK 19,35        
  Alexander Sjögren -99 Kalmar SK DNS        
                 
  M Spjut 800 g              
1 Marcus Nilsson -91 Högby IF 51,33        
2 Tobias Lundqvist -80 IK Sisu 49,25        
3 Abbas Taheri -97 IFK Växjö 47,84        
4 Filip Larsson -93 Eksjö Södra IK 45,07        
  Sebastian Thörngren -93 IFK Växjö DNS        
                 
  P17 100m   vind +3,1          
1 Aaron Ladestam -00 IFK Göteborg FI 11,43        
2 Felix Prins -00 Hammarby IF 11,54        
3 Simon Strand -00 Högby IF 11,75        
4 Carl Hedin -01 Eksjö Södra IK 11,92        
                 
  P17 800m              
1 Anton Axelsson -01 Hässelby SK 1.59,59 Ö-spel rekord      
2 David Mahnke -01 ABC Ludwigshafen 2.01,03        
3 Martin Gustafsson -01 IFK Lund 2.14,82        
                 
  P17 3000m DM              
1 Omar Mohammed Ismael -00 Högby IF 8:54.33 Ö-spel rekord      
2 Omar Nuur -01 Växjö IFK 8:58.97        
3 Ludvig Bjurelid -00 Högby IF 9:13.96        
                 
  P17 Höjd              
1 Otto Nilsson -01 IK Sisu 1,75        
2 Carl Hedin -01 Eksjö Södra IK 1,65        
                 
  P17 Längd       vind      
1 Otto Nilsson -01 IK Sisu 6,28 2,6      
2 Felix Prins -00 Hammarby IF 6,16 3,5 5,69 1,7  
3 Milton Danielsson -01 Kalmar SK 5,30        
  Carl Hedin -01 Eksjö Södra IK DNS        
  Simon Bjärnlöf Segerlind -00 Eksjö Södra IK DNS        
                 
  P17 Kula 5,0 kg              
1 Danijel Milenkovic -01 FIF Gnistan 16,06        
2 Leo Janén -02 IFK Växjö 13,12        
3 Milton Danielsson -01 Kalmar SK 11,18        
4 Jacob Andersson -01 IFK Växjö 10,86        
5 Simon Strand -00 Högby IF 10,83        
                 
  P17 Diskus 1,5 kg              
1 Danijel Milenkovic -01 FIF Gnistan 47,92        
2 Simon Bjärnlöf Segerlind -00 Eksjö Södra IK 41,50        
3 Carl Hedin -01 Eksjö Södra IK 38,56        
4 Leo Janén -02 IFK Växjö 37,50        
5 Simon Strand -00 Högby IF 33,40        
6 Milton Danielsson -01 Kalmar SK 32,82        
                 
  P17 Slägga 5,0 kg              
1 Simon Bjärnlöf Segerlind -00 Eksjö Södra IK 51,92        
2 Victor Sahlin -02 SLK Oxelösund 36,47        
  Albin Hultqvist -05 Eksjö Södra IK DNS        
  Danijel Milenkovic -01 FIF Gnistan DNS        
                 
  P17 Spjut 700 g              
1 Otto Nilsson -01 IK Sisu 40,71        
2 Jacob Andersson -01 IFK Växjö 39,85        
3 Carl Hedin -01 Eksjö Södra IK 29,77        
  Milton Danielsson -01 Kalmar SK DNS        
                 
  P15 80m              
1 Johannes Jansson -02 Östhammar FI DNS        
                 
  P15 800m              
1 Olof Hedin -02 Eksjö Södra IK 2.25,42        
                 
  P15 2000m DM              
1 Anton Hermansson -02 Högby IF 6:16.21        
2 Melwin Strömqvist -02 Högby IF 6:36.95        
                 
  P15 80m Häck   Vind +1.7          
1 Johannes Jansson -02 Östhammar FI 11,85 Ö-spel rekord      
2 Olof Hedin -02 Eksjö Södra IK 12,30        
3 Svante Leijon -03 IFK Växjö 12,46        
                 
  P15 Höjd              
1 Johannes Jansson -02 Östhammar FI 1,66        
                 
  P15 Längd              
1 Johannes Jansson -02 Östhammar FI 5,88 3,2 5,64 1,5  
2 Olof Hedin -02 Eksjö Södra IK 4,98 2,9 4,56 1,9  
                 
  P15 Kula 4,0 kg              
1 Leo Janén -02 IFK Växjö 14,48        
2 Johannes Jansson -02 Östhammar FI 11,55        
3 Victor Sahlin -02 SLK Oxelösund 10,71        
                 
  P15 Diskus 1 kg              
1 Johannes Jansson -02 Östhammar FI 39,55        
2 Olof Hedin -02 Eksjö Södra IK 32,97        
3 Victor Sahlin -02 SLK Oxelösund 31,84        
4 Leo Janén -02 IFK Växjö DNS        
                 
  P15 Spjut 600 g              
1 Johannes Jansson -02 Östhammar FI 44,25        
                 
  P14 80m   Vind +3.9 resultat        
1 Rasmus Eriksson -03 IK Sisu 10,47        
2 Teodor Borgius -03 Hammarby IF 10,57        
3 Maximilian Lennartsson -03 FIF Gnistan 10,63        
4 Oliver Nilsson -03 Linköpings GIF 10,80        
5 Martin Sundberg -03 Hammarby IF 11,14        
6 Hugo Karlsson -03 Linköpings GIF 11,88        
  Olof Freij -03 IK Sisu DNS        
                 
  P14 800m              
1 Oliver Nilsson -03 Linköpings GIF 2.28,76        
2 Leo Nilsson -03 Högby IF 2.29,69        
3 Jonathan Norrman -03 Bohus IF 2.30,15        
4 Mathias Sörensen -03 IFK Växjö 3.16,34        
  Hugo Karlsson -03 Linköpings GIF DNS        
                 
  P14 2000m DM              
1 Axel Evebring -03 Apladalens LK 6:35.24        
2 Leo Nilsson -03 Högby IF 6:53.91        
3 Mathias Sörensen -03 IFK Växjö DNS        
                 
  P14 Höjd              
1 Jonathan Norrman -03 Bohus IF 1,55        
2 Oliver Nilsson -03 Linköpings GIF 1,50        
3 Hugo Karlsson -03 Linköpings GIF 1,45        
4 Svante Leijon -03 IFK Växjö 1,45        
                 
  P14 Längd       vind   vind  
1 Teodor Borgius -03 Hammarby IF 5,66 2,2 5,43 2,0  
2 Oliver Nilsson -03 Linköpings GIF 5,14 2,6      
3 Rasmus Eriksson -03 IK Sisu 4,61 2,1 4,58 1,5  
4 Hugo Karlsson -03 Linköpings GIF 4,31 2,1      
5 Alexander Dahlén -03 Eksjö Södra IK 4,13 2,1 4,05 1,9  
  Olof Freij -03 IK Sisu DNS        
                 
  P14 Kula 4,0 kg              
1 Maximillian Lennartsson -03 FIF Gnistan 11,11        
2 Teodor Borgius -03 Hammarby IF 10,88        
3 Martin Sundberg -03 Hammarby IF 10,41        
4 Rasmus Eriksson -03 IK Sisu 9,85        
5 Axel Evebring -03 Apladalens LK 7,70        
                 
  P14 Diskus 1 kg              
1 Martin Sundberg -03 Hammarby IF 34,63        
2 Maximilian Lennartsson -03 FIF Gnistan 27,21        
                 
  P14 Spjut 600 g              
1 Teodor Borgius -03 Hammarby IF 37,76        
2 Martin Sundberg -03 Hammarby IF 35,73        
3 Maximilian Lennartsson -03 FIF Gnistan 30,98        
4 Leo Nilsson -03 Högby IF 29,15        
5 Alexander Dahlén -03 Eksjö Södra IK 25,39        
6 Svante Leijon -03 IFK Växjö 22,72        
                 
  P13 60m   Vind +2,6          
1 Johan Kenneryd -04 Ljungby FIK 8,64        
2 Viktor Tiberg -04 Turebergs FK 8,87        
3 Sam Grimheden -04 Högby IF 9,29        
                 
  P13 600m              
1 Simon Holmgren -04 Kalmar SK 1.49,33        
2 Sam Grimheden -04 Högby IF 2.04,05        
  Viktor Tiberg -04 Turebergs FK DNS        
                 
  P13 60m Häck   Vind +1.1          
1 Sam Grimheden -04 Högby IF 11,96 1,1      
                 
  P13 Höjd              
1 Johan Kenneryd -04 Ljungby FIK 1,50        
2 Albin Ramqvist -04 Kungsängen FK 1,35        
3 Sam Grimheden -04 Högby IF 1,30        
  Viktor Tiberg -04 Turebergs FK DNS        
                 
  P13 Längd       vind   vind  
1 Johan Kenneryd -04 Ljungby FIK 5,19 3,2 4,70 1,5  
2 Simon Holmgren -04 Kalmar SK 4,49 1,3      
3 Albin Ramqvist -04 Kungsängen FK 4,32 3,3      
4 Viktor Tiberg -04 Turebergs FK 4,09 2,6      
5 Malte Siewertsson -04 IFK Växjö 3,86 3,5      
                 
  P13 Kula 2,0kg              
1 Hugo Karsamo -04 Skruvs IF 12,13        
2 Alexander Karlsson -04 Skruvs IF 11,31        
3 Jonathan Bruksås -04 IK Sisu 8,63        
4 Malte Siewertsson -04 IFK Växjö 7,23        
                 
  P13 Diskus 0,6kg              
1 Alexander Karlsson -04 Skruvs IF 40,53        
2 Hugo Karsamo -04 Skruvs IF 38,92        
3 Simon Holmgren -04 Kalmar SK 30,89        
4 Jonathan Bruksås -04 IK Sisu 25,83        
5 Malte Siewertsson -04 IFK Växjö 18,53        
6 Einar Sörensen -04 IFK Växjö 17,77        
                 
  P13 Spjut 400g              
1 Hugo Karsamo -04 Skruvs IF 41,76        
2 Johan Kenneryd -04 Ljungby FIK 33,44        
3 Alexander Karlsson -04 Skruvs IF 31,02        
4 Simon Holmgren -04 Kalmar SK 29,81        
5 Jonathan Bruksås -04 IK Sisu 29,60        
                 
  P12 60m   Vind +1.9          
1 Isak Hughes -05 IFK Växjö 8,12 1,9 Ö-spel rekord    
2 Sebastian Håårdh -05 Södra Vi IF 8,54 1,9      
3 Gustav Arvidsson -05 FIK Färjestaden 8,94 1,9      
4 Olle Ohrt -05 Tranås AIF 9,06 1,9      
5 Axel Engblom -05 Eksjö Södra IK 9,08 1,9      
6 Simon Östborg -05 Högby IF 10,37 1,9      
  Felix Nilsson -05 Eksjö Södra IK DNS        
                 
  P12 600m              
1 Olle Ohrt -05 Tranås AIF 1.49,46        
2 Gustav Arvidsson -05 FIK Färjestaden 1.54,97        
3 Axel Engblom -05 Eksjö Södra IK 1.56,58        
4 Simon Östborg -05 Högby IF 2.10,68        
                 
  P12 Höjd              
1 Axel Engblom -05 Eksjö Södra IK 140        
2 Sebastian Håårdh -05 Södra Vi IF 140        
3 Gustav Arvidsson -05 FIK Färjestaden 130        
4 Gustav Karlström -05 Åhus FIK 130        
5 Simon Östborg -05 Högby IF 115        
  Albin Hultqvist -05 Eksjö Södra IK          
                 
  P12 Längd       vind   vind  
1 Sebastian Håårdh -05 Södra Vi IF 4,75 4,0      
2 Isak Hughes -05 IFK Växjö 4,60 2,2 4,34 1,4  
3 Gustav Arvidsson -05 FIK Färjestaden 4,49 2,8 4,43 1,4  
4 Lucas Persson -05 Kyrkhults SK 3,94 2,3 3,76 1,9  
5 Simon Östborg -05 Högby IF 3,50 2,6      
  Felix Nilsson -05 Eksjö Södra IK DNS        
                 
  P12 Kula 3,0 kg              
1 Gustav Karlström -05 Åhus FIK 7,91        
2 Albin Hultqvist -05 Eksjö Södra IK 7,73        
3 Sebastian Håårdh -05 Södra Vi IF 7,06        
                 
  P12 Diskus 0,6 kg              
1 Albin Hultqvist -05 Eksjö Södra IK 28,47        
2 Sebastian Håårdh -05 Södra Vi IF 24,95        
3 Gustav Karlström -05 Åhus FIK 24,41        
4 Lucas Persson -05 Kyrkhults SK 23,07        
5 Ruben Larsson -05 IFK Växjö 17,05        
  Felix Nilsson -05 Eksjö Södra IK DNS        
                 
  P12 Slägga (Utom Ö-spel)              
  Albin Hultqvist -05 Eksjö Södra IK 27,70        
                 
  P12 Spjut 400g              
1 Axel Engblom -05 Eksjö Södra IK 32,64        
2 Gustav Arvidsson -05 FIK Färjestaden 27,92        
3 Lucas Persson -05 Kyrkhults SK 19,89        
4 Gustav Karlström -05 Åhus FIK 19,36        
5 Sebastian Håårdh -05 Södra Vi IF 18,68        
6 Ruben Larsson -05 IFK Växjö 17,63        
  Felix Nilsson -05 Eksjö Södra IK DNS        
                 
  P11 60m, försöksheat 1   Vind +3.0          
1 Isak Andersson -06 Bohus IF 8,92 Final      
2 Anton Boström -06 FIK Färjestaden 9,75 Final      
3 Joel Lundberg -06 Högby IF 10,07        
4 Adam Nero -06 IK Sisu 10,16        
                 
  P11 60m, försöksheat 2   Vind +2.8          
1 Erik Freij -06 IK Sisu 9,16 Final      
2 Lukas Karlsson -06 IK Tjelvar 9,60 Final      
3 Joel Härensjö -06 Rånäs 4H 9,71 Final      
4 David Häggström -06 Högby IF 10,00        
5 Erik Karlsson -06 Skruvs IF 10,41        
                 
  P11 60m, försöksheat 3   Vind +2.0          
1 Gustav Lingsarve -06 Habo FIF-04 9,58 Final      
2 Ture Lindell -06 KA 2 IF 9,83        
3 Fabian Lundgren -06 Skruvs IF 10,29        
  Hugo Thunborg -06 Kalmar SK DNS        
                 
  P11 60m, Final   Vind +2,5          
1 Isak Andersson -06 Bohus IF 8,88        
2 Erik Freij -06 IK Sisu 9,17        
3 Lukas Karlsson -06 IK Tjelvar 9,45        
4 Anton Boström -06 FIK Färjestaden 9,50        
5 Gustav Lingsarve -06 Habo FIF-04 9,51        
6 Joel Härensjö -06 Rånäs 4H 9,71        
                 
  P11 600m              
1 Erik Freij -06 IK Sisu 1:50.07        
2 Malte Björnson -06 KA 2 IF 1:58.58        
3 Lukas Karlsson -06 IK Tjelvar 2:01.03        
4 Isak Andersson -06 Bohus IF 2:05.19        
5 Anton Boström -06 FIK Färjestaden 2:11.78        
6 Erik Karlsson -06 Skruvs IF 2:14.98        
7 Adam Nero -06 IK Sisu 2:18.44        
8 Joel Lundberg -06 Högby IF 2:19.04        
  David Häggström -06 Högby IF DNS        
  Joel Härensjö -06 Rånäs 4H DNS        
                 
  P11 Höjd              
1 Erik Freij -06 IK Sisu 145        
2 Joel Härensjö -06 Rånäs 4H 130        
3 Fabian Lundgren -06 Skruvs IF 125        
4 Ture Lindell -06 KA 2 IF 125        
5 Gustav Lingsarve -06 Habo FIF-04 125        
6 David Häggström -06 Högby IF 110        
6 Malte Björnson -06 KA 2 IF 110        
8 Erik Karlsson -06 Skruvs IF 105        
                 
  P11 Längd       vind      
1 Erik Freij -06 IK Sisu 4,03 -1,5      
2 Joel Härensjö -06 Rånäs 4H 3,81 -0,5      
3 Ture Lindell -06 KA 2 IF 3,76 0,0      
4 Malte Björnsson -06 KA 2 IF 3,58 0,0      
5 Erik Karlsson -06 Skruvs IF 3,50 0,2      
6 Anton Boström -06 FIK Färjestaden 3,48 0,7      
7 Fabian Lundgren -06 Skruvs IF 3,23 -1,4      
8 Adam Nero -06 IK Sisu 3,21 0,0      
  David Häggström -06 Högby IF DNS        
  Gustav Lingsarve -06 Habo FIF-04 DNS        
  Hugo Thunborg -06 Kalmar SK DNS        
  Isak Andersson -06 Bohus IF DNS        
  Joel Lundberg -06 Högby IF DNS        
                 
  P11 Kula 2,0 kg              
1 Hugo Thunborg -06 Kalmar SK 10,82        
2 Joel Lundberg -06 Högby IF 9,77        
3 Isak Andersson -06 Bohus IF 9,22        
4 Malte Björnson -06 KA 2 IF 8,22        
5 Joel Härensjö -06 Rånäs 4H 7,14        
6 Fabian Lundgren -06 Skruvs IF 7,05        
7 Anton Boström -06 FIK Färjestaden 6,39        
8 Adam Nero -06 IK Sisu 6,27        
9 David Häggström -06 Högby IF 6,01        
10 Erik Karlsson -06 Skruvs IF 5,93        
                 
  P11 Diskus 0,6 kg              
1 Hugo Thunborg -06 Kalmar SK 26,48        
2 Isak Andersson -06 Bohus IF 19,43        
3 Malte Björnson -06 KA 2 IF 14,80        
4 Fabian Lundgren -06 Skruvs IF 14,58        
5 Ture Lindell -06 KA 2 IF 14,24        
6 Adam Nero -06 IK Sisu 13,63        
7 Elliot Montell -07 Bohus IF 13,33        
                 
  P11 Spjut              
1 Isak Andersson -06 Bohus IF 26,54        
2 Joel Lundberg -06 Högby IF 24,75        
3 Oscar Engblom -07 Eksjö södra IK 22,23        
4 Anton Boström -06 FIK Färjestaden 21,47        
5 William Holmgren -08 Kalmar SK 19,40        
6 Hugo Sandstedt -07 IK Sisu 18,12        
7 Adam Nero -06 IK Sisu 17,91        
8 Ture Lindell -06 KA 2 IF 16,82        
9 Elliot Montell -07 Bohus IF 15,60        
10 Fabian Lundgren -06 Skruvs IF 15,12        
11 David Häggström -06 Högby IF 13,62        
                 
  P10 60m, försöksheat 1   Vind +1.9          
1 Arvid Tiberg -07 Turebergs FK 9,45 Final      
2 Edvin Persson -07 Högby IF 9,77 Final      
3 Oscar Engblom -07 Eksjö Södra IK 9,83 Final      
4 Harry Lundberg -07 Boo IF 9,87        
  Elliott Montell -07 Bohus IF DNS        
                 
  P10 60m, försöksheat 2   Vind +3.2          
1 Liam Dovander -07 Turebergs FK 9,29 Final      
2 Erik Sethsson -07 IK Sisu 9,46 Final      
3 Erik Petersson -07 FIK Färjestaden 9,57 Final      
4 Hugo Sandstedt -07 IK Sisu 10,06        
                 
  P10 60m, Final   Vind +3.0          
1 Liam Dovander -07 Turebergs FK 9,33        
2 Arvid Tiberg -07 Turebergs FK 9,40        
3 Erik Sethsson -07 IK Sisu 9,44        
4 Erik Petersson -07 FIK Färjestaden 9,66        
5 Oscar Engblom -07 Eksjö Södra IK 9,97        
6 Edvin Persson -07 Högby IF 9,97        
                 
  P10 600m              
1 Erik Sethsson -07 IK Sisu 1:57.77        
2 Liam Dovander -07 Turebergs FK 2:06.20        
3 Arvid Tiberg -07 Turebergs FK 2:06.83        
4 Harry Lundberg -07 Boo IF 2:08.37        
5 Hugo Sandstedt -07 IK Sisu 2:16.47        
6 Oscar Engblom -07 Eksjö Södra IK 2:17.87        
  Edvin Persson -07 Högby IF DNS        
                 
  P10 Höjd              
1 Liam Dovander -07 Turebergs FK 125        
2 Arvid Tiberg -07 Turebergs FK 125        
3 Henrik Deresiewicz -07 Sundbybergs IK 115        
4 Erik Sethsson -07 IK Sisu 115        
5 Erik Petersson -07 FIK Färjestaden 110        
6 Axel Belouin -07 Mälarö SOK 100        
  Edvin Persson -07 Högby IF DNS        
  Elliot Montell -07 Bohus IF DNS        
                 
  P10 Längd       vind      
1 Erik Sethsson -07 IK Sisu 4,11 0,0      
2 Liam Dovander -07 Turebergs FK 3,93 0,2      
3 Arvid Tiberg -07 Turebergs FK 3,75 0,1      
4 Henrik Deresiewicz -07 Sundbybergs IK 3,69 0,1      
5 Erik Petersson -07 FIK Färjestaden 3,59 0,3      
6 Hugo Sandstedt -07 IK Sisu 3,57 0,6      
7 Oscar Engblom -07 Eksjö Södra IK 3,30 0,8      
8 Vincent Persson -07 Kyrkhults SK 3,10 0,4      
9 Edvin Persson -07 Högby IF DNS        
10 Elliot Montell -07 Bohus IF DNS        
                 
  P10 Kula 2,0 kg              
1 Liam Dovander -07 Turebergs FK 7,92        
2 Oscar Engblom -07 Eksjö Södra IK 7,41        
3 Elliot Montell -07 Bohus IF 7,34        
4 Axel Belouin -07 Mälarö SOK 7,31        
5 Hugo Sandstedt -07 IK Sisu 6,99        
6 Arvid Tiberg -07 Turebergs FK 6,40        
7 Erik Petersson -07 FIK Färjestaden 6,21        
8 Erik Sethsson -07 IK Sisu 5,92        
9 Vincent Persson -07 Kyrkhults SK 4,66        
                 
  P9 60m försöksheat 1   Vind +4.1          
1 Elias Karlsson -08 IFK Växjö 9,48 Final      
2 Gustaf Ramqvist -08 Kungsängen FK 9,75 Final      
3 Leo Nelson -08 Högby IF 9,96 Final      
4 Max Petersson -08 FIF Gnistan 10,53 Final      
                 
                 
  P9 60m försöksheat 2   Vind 2.7          
1 Emil Drottman -08 Ruda IF 10,07 Final      
2 William Holmgren -08 Kalmar SK 10,62 Final      
3 Edvin Einarsson -08 Högby IF 11,03        
4 Axel Lökholm -08 Bohus IF 11,63        
                 
  P9 60m Final   Vind 2.3          
1 Elias Karlsson -08 IFK Växjö 9,46        
2 Leo Nelson -08 Högby IF 9,68        
3 Gustaf Ramqvist -08 Kungsängen FK 9,71        
4 Max Petersson -08 FIF Gnistan 9,99        
5 Emil Drottman -08 Ruda IF 10,06        
6 William Holmgren -08 Kalmar SK 10,61        
                 
  P9 600m              
1 Emil Drottman -08 Ruda IF 2:05.31        
2 Milo Rugland -08 Kalmar SK 2:08.79        
3 Max Petersson -08 FIF Gnistan 2:12.15        
4 Hannes Eriksson -08 Kalmar SK 2:14.19        
5 Edvin Einarsson -08 Högby IF 2:20.92        
6 Axel Lökholm -08 Bohus IF 2:27.73        
  Gustaf Ramqvist -08 Kungsängen FK DNS        
                 
  P9 Höjd              
1 Edvin Drottman -08 Ruda IF 107        
2 Edvin Einarsson -08 Högby IF 90        
3 Leo Nelson -08 Högby IF 90        
4 Joel Jansson -08 Östhammar FI 85        
                 
  P9 Längd       vind      
1 Elias Karlsson -08 IFK Växjö 3,60 0,0      
2 Leo Nelson -08 Högby IF 3,57 -0,1      
3 Gustaf Ramqvist -08 Kungsängen FK 3,48 0,1      
4 Emil Drottman -08 Ruda IF 3,26 0,0      
5 William Holmgren -08 Kalmar SK 3,23 1,6      
6 Max Petersson -08 FIF Gnistan 3,06 -0,1      
7 Edvin Einarsson -08 Högby IF 3,06 0,0      
8 Joel Jansson -08 Östhammar FI 2,70 0,1      
9 Axel Lökholm -08 Bohus IF 2,57 0,0      
                 
  P9 Kula 2,0 kg              
1 William Holmgren -08 Kalmar SK 7,46        
2 Emil Drottman -08 Ruda IF 6,33        
3 Gustaf Ramqvist -08 Kungsängen FK 6,19        
4 Elias Karlsson -08 IFK Växjö 5,80        
5 Joel Jansson -08 Östhammar FI 5,72        
6 Leo Nelson -08 Högby IF 4,72        
7 Axel Lökholm -08 Bohus IF 4,43        
                 
                 
  P8 60m, försöksheat 1   Vind +2.2          
1 Erik Cassel -09 Bromma IF 9,66 Final      
2 Sture Eriksson -09 Stocksäters IF 10,45 Final      
3 Axel Sjöholm -10 Garphyttans IF 10,81        
4 Elias Silverstrand -09 Högby IF 11,01        
5 Gustav Bendrik -09 Boo IF 11,54        
                 
  P8 60m, försöksheat 2   Vind +2.2          
1 Noah Lundberg -09 Högby IF 9,99 Final      
2 Pelle Ytfeldt -10 Leksands FIK 10,25 Final      
3 Wilhelm Mörstam -09 IFK Växjö 10,54 Final      
4 Edvin Tiberg -10 Turebergs FK 12,77        
5 Elias Zakrisson -12 Högby IF 13,46        
6 Kid Lundqvist -10 IK Sisu DNF        
                 
  P8 60m, försöksheat 3   Vind +2.6          
1 Sean Dovander -09 Turebergs FK 10,88 Final      
2 Ture Persson -10 Kalmar SK 10,91        
3 Jonathan Gransing -10 Tranås AIF 11,85        
4 Caspian Alvehed -09 IFK Sävsjö 11,89        
5 Oliver Hammarsten -09 Högby IF 12,06        
6 Arvid Johansson -10 Skruvs IF 13,89        
                 
  Dennis Hammarsten -09 Högby IF DNS        
  Lucas Clasen -09 IK Hakarpspojkarna DNS        
  Melvin Zakrisson -10 Högby IF DNS        
                 
  P8 60m Final   Vind +2.9          
1 Erik Cassel -09 Bromma IF 9,65        
2 Noah Lundberg -09 Högby IF 10,02        
3 Wilhelm Mörstam -09 IFK Växjö 10,24        
4 Pelle Ytfeldt -10 Leksands FIK 10,29        
5 Sture Eriksson -09 Stocksäters IF 10,42        
6 Sean Dovander -09 Turebergs FK 11,08        
                 
  P8 600m              
1 Noah Lundberg -09 Högby IF 2:08.80        
2 Wilhelm Mörstam -09 IFK Växjö 2:09.05        
3 Caspian Alvehed -09 IFK Sävsjö 2:16.78        
4 Germund Joabsson -09 IFK Växjö 2:21.31        
5 Gustav Bendrik -09 Boo IF 2:21.33        
6 Sture Eriksson -09 Stocksäters IF 2:26.11        
7 Lucas Clasen -09 IK Hakarpspojkarna 2:27.72        
8 Sean Dovander -09 Turebergs FK 2:28.00        
9 Elias Silverstrand -09 Högby IF 2:35.69        
10 Jonathan Gransing -10 Tranås AIF 2:36.32        
11 Gusten Einarsson -10 Högby IF 2:38.29        
12 Elias Zakrisson -12 Högby IF 2:46.16        
13 Oliver Hammarsten -09 Högby IF 3:04.38        
14 Dennis Hammarsten -09 Högby IF DNS        
15 Kid Lundqvist -10 IK Sisu DNS        
16 Melvin Zakrisson -10 Högby IF DNS        
                 
  P8 Längd              
1 Wilhelm Mörstam -09 IFK Växjö 3,53 -0,3      
2 Erik Cassel -09 Bromma IF 3,45 0,0      
3 Noah Lundberg -09 Högby IF 3,25 -0,3 3,15    
4 Pelle Ytfeldt -10 Leksands FIK 3,25 0,0 3,12    
5 Ture Persson -10 Kalmar SK 2,99 -0,5      
6 Sean Dovander -09 Turebergs FK 2,95 -0,4 2,87    
7 Sture Eriksson -09 Stocksäters IF 2,95 -0,4 2,76    
8 Jonathan Gransing -10 Tranås AIF 2,60 -0,1 2,45    
9 Arvid Johansson -10 Skruvs IF 2,60 0,9 1,74    
10 Gustav Bendrik -09 Boo IF 2,55 1,3      
11 Germund Joabsson -09 IFK Växjö 2,51 1,1      
12 Caspian Alvehed -09 IFK Sävsjö 2,43 -0,4      
13 Kid Lundqvist -10 IK Sisu 1,33 0,0      
                 
  P8 Kula 2 kg     resultat        
1 Wilhelm Mörstam -09 IFK Växjö 5,32        
2 Noah Lundberg -09 Högby IF 5,13        
3 Pelle Ytfeldt -10 Leksands FIK 4,51        
4 Germund Joabsson -09 IFK Växjö 4,40        
5 Caspian Alvehed -09 IFK Sävsjö 4,03        
6 Sture Eriksson -09 Stocksäters IF 3,95        
7 Sean Dovander -09 Turebergs FK 3,89        
8 Ture Persson -10 Kalmar SK 3,80        
9 Arvid Johansson -10 Skruvs IF 3,19        
                 
  K 200m   Vind +3.3          
1 Jonna Lindéen -96 Kalmar SK 25,14        
2 Gabriella Bengtsson -99 Skruvs IF 27,29        
  Lina Öhman -91 UF Contact DNS        
  Madeleine Borg -96 UF Contact DNS        
  Maria Ekvall -74 UF Contact DNS        
                 
  K 5000m DM Samlad lista              
1 Ellen Persson -97 Högby IF 18.56,34        
2 Louise Wanemark -88 Apladalens LK 19.22,12        
3 Freya Orban -97 IFK Lund 19.26,31 Ej DM      
4 Erika Lindeblad -93 Kalmar SK 19.32,68        
5 Ann-Katrin Lundqvist -54 IK Sisu 21.52,54        
6 Anita Jönsson -63 Högby IF 22.29,72        
7 Katarina Nilsson -56 Högby IF 23.55,46        
8 Linnea Michhelsen -93 Apladalens LK 24.00,67        
9 Camilla Lindström -71 Högby IF 24.31,58        
10 Iréne Rohde -56 Högby IF 26.24,86        
11 Lilian Brorsson -47 Högby IF 29.58,54        
                 
                 
  K Stav              
1 Sandra Alvero -01 Habo FIF-04 330        
2 Emma Johansson -02 Stocksäters IF 310        
3 Amina Fältmars -03 IK Sisu 230        
  Lova Nilsson -03 IFK Växjö DNF        
  Matilda Honeth -02 IFK Växjö DNS        
  Annika Jönsson -96 IFK Helsingborg DNS        
  Gabriella Jönsson -01 IFK Helsingborg DNS        
                 
  K Längd       vind   vind  
1 Maja Pettersson -02 FIF Gnistan 5,00 2,7 4,88 1,3  
2 Gabriella Bengtsson -99 Skruvs IF 4,77 2,2 4,19 1,7  
3 Hanna Lundqvist -78 IK Sisu 4,23 1,6      
4 Jonna Lindéen -96 Kalmar SK 3,73 0,7      
  Lina Öhman -91 UF Contact DNS        
  Madeleine Borg -96 UF Contact DNS        
                 
  K Kula 4,0 kg              
1 Annika Jönsson -96 IFK Helsingborg 10,08        
2 Linnea Jönsson -99 IFK Helsingborg 9,43        
3 Hanna Larsson -88 Eksjö Södra IK 8,70        
  Madeleine Borg -96 UF Contact DNS        
                 
  K Diskus 1,0 kg              
1 Linnea Jönsson -99 IFK Helsingborg 41,06        
2 Evelina Eklund -99 IK Hinden 34,18        
3 Hanna Larsson -88 Eksjö Södra IK 31,67        
4 Annika Jönsson -96 IFK Helsingborg 27,95        
5 Elma Fältmars -99 IK Sisu 25,45        
  Sara Lundkvist -95 Växjö IFK DNS        
                 
  K Slägga 4,0 kg              
1 Hanna Larsson -88 Eksjö Södra IK 33,78        
2 Evelina Eklund -99 IK Hinden 26,27        
  Sara Lundkvist -95 Växjö IFK DNS        
                 
  K Spjut 600g              
1 Linda Åkerman -71 IFK Halmstad 31,80        
2 Elma Fältmars -99 IK Sisu 31,77        
                 
  F19 3000m DM              
1 Julia Samuelsson -99 Högby IF 10:12.37        
2 Amanda Ekblad -98 Oskarshamns SK 10:42.94        
                 
  F17 100m   Vind +5.2          
1 Stina Östklint -01 Hovslätts IK 12,93        
2 Vendela Oltsman -01 Hovslätts IK 13,03        
3 Ellen Karlsson -03 KA2 IF 13,69        
  Emma Joabsson -00 IFK Växjö DNS        
                 
  F17 800m              
1 Ebba Berglin -01 KA 2 IF 2:17.77        
2 Mimmi Andersson -00 Växjö IFK 2:30.18        
3 Lisa Wilhelmsson -00 IFK Växjö 2:34.67        
  Linda Nyblom -00 Turebergs FK DNS        
                 
  F17 3000m DM              
1 Almida Thörjesson -01 Kyrkhults SK 10:38.21 Ej DM      
2 Nadja Rugland -01 Kalmar SK 11:17.66 1:a DM      
  Tilde Bångman -01 Trångsvikens IF DNS        
                 
  F17 Höjd              
1 Vendela Oltmans -01 Hovslätts IK 1,55        
1 Helena Cronstedt -01 Malmö AI 1,55        
2 Ellen Blomgren -01 KA 2 IF 1,50        
                 
  F17 Längd       vind   vind  
1 Hanna Johansson -01 KA 2 IF 5,14 2,8 4,39 0,8  
2 Vendela Oltmans -01 Hovslätts IK 5,03 2,3 4,97 1,2  
3 Ellen Blomgren -01 KA 2 IF 4,97 2,7      
4 Helena Cronstedt -01 Malmö AI 4,96 3,8 4,89 0,0  
5 Stina Östklint -01 Hovslätts IK 4,81 2,4 4,66 1,1  
  Emma Joabsson -00 IFK Växjö DNS        
  Lovisa Karlsson -00 Högby IF DNS        
                 
  F17 Kula 3,0 kg              
1 Enny Björk -01 Växjö IFK 9,73        
2 Julia Alme'n -01 Ljungby FIK 8,93        
3 Emma Lundgren -00 Eksjö Södra IK 7,84        
4 Lisa Nilsson -03 IK Sisu 7,77        
5 Matilda Fröberg -00 IFK Växjö 6,72        
  Emma Palmgren -01 Nyköpings BIS DNS        
  Ida Wåhlstrand -00 Växjö IFK DNS        
                 
  F17 Diskus 1,0 kg              
1 Emma Palmgren -01 Nyköpings BIS 31,38        
2 Enny Björk -01 Växjö IFK 31,23        
3 Thea Björk -03 IFK Växjö 26,01        
4 Emma Lundgren -00 Eksjö Södra IK 21,85        
5 Julia Alme'n -01 Ljungby FIK 19,76        
  Ida Wåhlstrand -00 Växjö IFK DNS        
                 
  F17 Slägga 3,0 kg              
1 Emma Palmgren -01 Nyköpings BIS 45,25        
2 Meja Stridsberg -01 Ljungby FIK 39,30        
3 Ebba Hultqvist -03 Eksjö Södra IK 34,49        
4 Selma Lundin -02 Högby IF 28,74        
5 Johanna Fredriksson -03 IK Hinden 26,08        
6 Lisa Nilsson -03 IK Sisu 25,13        
7 Emma Lundgren -00 Eksjö Södra IK 22,14        
8 Signe Lundin -03 Högby IF 19,43        
  Ida Wåhlstrand -00 Växjö IFK DNS        
                 
  F17 Spjut 500g              
1 Helena Cronstedt -01 Malmö AI 32,03        
2 Enny Björk -01 Växjö IFK 31,25        
3 Ebba Agefjäll -00 Linköpings GIF 31,17        
4 Emma Lundgren -00 Eksjö Södra IK 23,07        
5 Matilda Fröberg -00 IFK Växjö 22,15        
5 Emma Joabsson -00 IFK Växjö DNS        
                 
  F15 2000m DM              
1 Tilda Strömqvist -02 Högby IF 7:27.51        
2 Klara Öberg -02 Högby IF 8:09.17        
  Alma Freij -02 IK Sisu DNS        
                 
  F15 80m   Vind +4.8          
1 Maja Pettersson -02 FIF Gnistan 10,22        
2 Clara Johansson -02 KA 2 IF 10,42        
3 Agnes Lönn -02 IFK Växjö 10,93        
  Matilda Honeth -02 IFK Växjö DNS        
                 
  F15 800m              
1 Moa Sandstedt -01 IK Sisu 2:34.83        
                 
  F15 80m Häck finalheat 1   Vind +3,0          
1 Siri Elofsson -03 IFK Växjö 13,29        
2 Amina Fältmars -03 IK Sisu 13,58        
3 Signe Lundin -03 Högby IF 16,78        
  Myra Eriksson -03 Stocksäters IF DNS        
                 
  F15 80m Häck finalheat 1   Vind +2,2          
1 Tove Larsson -02 IFK Växjö 12,08 2,2      
2 Maja Pettersson -02 FIF Gnistan 12,13 2,2      
3 Tilde Gudmundsson -02 Växjö IFK 12,73 2,2      
4 Selma Lundin -02 Högby IF 13,83 2,2      
  Clara Johansson -02 KA 2 IF DNS        
                 
  F15 80m Häck Sammaställning       vind      
1 Tove Larsson -02 IFK Växjö 12,08 2,2      
2 Maja Pettersson -02 FIF Gnistan 12,13 2,2      
3 Tilde Gudmundsson -02 Växjö IFK 12,73 2,2      
4 Siri Elofsson -03 IFK Växjö 13,29 3,0 heat 1    
5 Amina Fältmars -03 IK Sisu 13,58 3,0      
6 Selma Lundin -02 Högby IF 13,83 2,2 hest 2    
7 Signe Lundin -03 Högby IF 16,78 3,0      
  Clara Johansson -02 KA 2 IF DNS        
  Myra Eriksson -03 Stocksäters IF DNS        
                 
  F15 Höjd              
1 Tilde Gudmundsson -02 Växjö IFK 1,55        
2 Clara Johansson -02 KA 2 IF 1,50        
3 Selma Lundin -02 Högby IF 1,40        
                 
  F15 Längd       vind   vind  
1 Maja Pettersson -02 FIF Gnistan 5,12 1,5      
2 Clara Johansson -02 KA 2 IF 5,07 2,5 4,89 1,6  
3 Agnes Lönn -02 IFK Växjö 4,80 1,0      
4 Tove Larsson -02 IFK Växjö 4,65 0,1      
5 Moa Sandstedt -02 IK Sisu 4,63 2,0      
  Tilde Gudmundsson -02 Växjö IFK DNS        
                 
  F15 Kula 3.0 kg              
1 Tilde Gudmundsson -02 Växjö IFK 11,33        
                 
  F15 Spjut 500g              
1 Tilde Gudmundsson -02 Växjö IFK 38,34 Ö-spel rekord      
                 
  F14 80m, försöksheat 1   Vind +4.3          
1 Sissel Eliasson -04 Alingsås IF 10,40 Final      
2 Celie Hellsaeus -03 IFK Sävsjö 11,16 Final      
3 Saga Hoffrén Pihl -03 Finspångs AIK 11,53        
4 Felicia Lidsell -03 IK Sisu 11,54        
5 Lova Nilsson -03 IFK Växjö 11,61        
6 Alma Sjöbrink -03 Eksjö Södra IK 11,65        
                 
  F14 80m, försöksheat 2   Vind +3.0          
1 Wilma Svensson -03 Oskarshamns SK 10,59 Final      
2 Ellen Karlsson -03 KA 2 IF 11,11 Final      
3 Siri Elofsson -03 IFK Växjö 11,48 Final      
4 Malin Lundgren -03 Eksjö Södra IK 11,52 Final      
5 Kerstin Siewertsson -03 IFK Växjö 11,82        
6 Myra Eriksson -03 Stocksäters IF DNS        
                 
  Ellen Pettersson -03 IFK Växjö DNS        
  Hanna Persson -03 IFK Lund DNS        
                 
  F14 80m, Final   Vind +4.5          
1 Sissel Eliasson -04 Alingsås IF 10,19        
2 Wilma Svensson -03 Oskarshamns SK 10,31        
3 Ellen Karlsson -03 KA 2 IF 11,05        
4 Celie Hellsaeus -03 IFK Sävsjö 11,20        
5 Malin Lundgren -03 Eksjö Södra IK 11,46        
6 Siri Elofsson -03 IFK Växjö 11,62        
                 
  F14 800m              
1 Lina Hennings -03 Trångsvikens IF 2:27.55        
2 Ella Karlsson -03 Skruvs IF 2:59.17        
                 
  F14 2000m DM              
1 Nelly Össmar -03 Högby IF 6:53.76        
2 Hanna Lundberg -03 Högby IF 7:01.82        
3 Juni Rugland -03 Kalmar SK 7:12.34        
                 
  F14 Höjd              
1 Amina Fältmars -03 IK Sisu 1,52        
2 Hanna Persson -03 IFK Lund 1,40        
3 Myra Eriksson -03 Stocksäters IF 1,40        
3 Siri Elofsson -03 IFK Växjö 1,40        
5 Saga Hoffrén Pihl -03 Finspångs AIK 1,35        
6 Kerstin Siewertsson -03 IFK Växjö 1,35        
7 Malin Lundgren -03 Eksjö Södra IK 1,35        
8 Julia Nilsson -03 KA 2 IF 1,30        
9 Celie Hellsaeus -03 IFK Sävsjö 1,25        
10 Signe Lundin -03 Högby IF 1,20        
  Ellen Pettersson -03 IFK Växjö DNS        
  Milla Ekstrand -03 KA 2 IF DNS        
                 
  F14 Längd       vind   vind  
1 Lova Nilsson -03 IFK Växjö 4,92 3,1 4,82 1,3  
2 Wilma Svensson -03 Oskarshamns SK 4,55 2,0      
3 Celie Hellsaeus -03 IFK Sävsjö 4,49 2,2 4,36 1,4  
4 Saga Hoffrén Pihl -03 Finspångs AIK 4,48 3,6 4,42 1,9  
5 Kerstin Siewertsson -03 IFK Växjö 4,40 2,0      
6 Julia Nilsson -03 KA 2 IF 4,34 4,0 4,31    
7 Hanna Persson -03 IFK Lund 4,34 2,5 4,30   4,04
8 Alma Sjöbrink -03 Eksjö Södra IK 4,18 3,3 4,10 2,0  
9 Felicia Lidsell -03 IK Sisu 3,34 2,8      
  Ellen Pettersson -03 IFK Växjö DNS        
  Milla Ekstrand -03 KA 2 IF DNS        
  Myra Eriksson -03 Stocksäters IF DNS        
                 
  F14 Kula 3,0 kg              
1 Jonna Lundgren -04 Skruvs IF 11,09        
2 Thea Björk -03 IFK Växjö 10,36        
3 Malin Lundgren -03 Eksjö Södra IK 8,95        
  Lisa Nilsson -03 IK Sisu DNS        
                 
  F14 Diskus 0,75 kg              
1 Thea Björk -03 IFK Växjö 33,80 Ö-spel rekord      
2 Lisa Nilsson -03 IK Sisu 28,98        
3 Ebba Hultqvist -03 Eksjö Södra IK 25,02        
4 Milla Ekstrand -03 KA 2 IF 24,11        
                 
  F14 Spjut 500g              
1 Malin Lundgren -03 Eksjö Södra IK 35,05 Ö-spel rekord      
2 Alma Sjöbrink -03 Eksjö Södra IK 29,51        
3 Saga Hoffrén Pihl -03 Finspångs AIK 23,70        
4 Celie Hellsaeus -03 IFK Sävsjö 22,57        
5 Thea Björk -03 IFK Växjö 22,07        
6 Ebba Hultqvist -03 Eksjö Södra IK DNS        
                 
  F13 60m, försöksheat 1   Vind +1.4          
1 Emilia Franzén -04 Klippans FK 8,76 Final      
2 Hanna Joabsson -04 IFK Växjö 9,02 Final      
3 Hilda Lindell -04 KA 2 IF 9,33 Final      
4 Tyra Erlandsson -04 IFK Växjö 10,52        
                 
  F13 60m, försöksheat 2   Vind +3.5          
1 Sissel Eliasson -04 Alingsås IF 8,13 Final      
2 Jonna Lundgren -04 Skruvs IF 8,80 Final      
3 Linn Johansson -04 Ljungby FIK 8,82 Final      
4 Anna Nilsson -04 IFK Växjö 9,65        
5 Mia Unosson -04 Oskarshamns SK DNS        
                 
  Elli Johansson -04 KA 2 IF DNS        
  Linnea Rönneke -04 Habo FIF-04 DNS        
                 
  F13 60m, Final   Vind +1.3          
1 Sissel Eliasson -04 Alingsås IF 8,17 Ö-spel rekord      
2 Emilia Franzén -04 Klippans FK 8,70        
3 Jonna Lundgren -04 Skruvs IF 8,85        
4 Linn Johansson -04 Ljungby FIK 8,86        
5 Hanna Joabsson -04 IFK Växjö 8,98        
6 Hilda Lindell -04 KA 2 IF 9,34        
                 
  F13 600m              
1 Hanna Joabsson -04 IFK Växjö 1.48,45        
2 Emilia Franzén -04 Klippans FK 1.48,55        
3 Elin Joabsson -04 IFK Växjö 1.55,07        
4 Alwa Nilsson -04 Högby IF 2.10,30        
  Elli Johansson -04 KA 2 IF DNS        
  Hilda Lindell -04 KA 2 IF DNS        
  Maja Milleback -04 FIK Färjestaden DNS        
                 
  F13 60m häck, Finalheat 1   Vind +2.1          
1 Linnéa Svanhall -04 FIK Färjestaden 9,36        
2 Emila Johansson -05 Klippans FK 9,47        
3 Matilda Åkerman -04 IFK Halmstad 9,72        
4 Linnea Hermansson -05 Högby IF 10,23        
5 Elin Joabsson -04 IFK Växjö 10,73        
                 
  F13 60m häck, Finalheat 2   Vind +2.3          
1 Moa Ringqvist -04 Tyresjö FK 10,14        
2 Jonna Lundgren -04 Skruvs IF 10,17        
3 Hanna Joabsson -04 IFK Växjö 10,51        
4 Maja Milleback -04 FIK Färjestaden 10,57        
5 Stella Gudmundsson -04 IFK Växjö 10,64        
6 Anna Nilsson -04 IFK Växjö 12,48        
                 
  F13 60m häck, Sammaställning       vind      
1 Linnéa Svanhall -04 FIK Färjestaden 9,36 2,1      
2 Emila Johansson -05 Klippans FK 9,47 2,1      
3 Matilda Åkerman -04 IFK Halmstad 9,72 2,1      
4 Moa Ringqvist -04 Tyresjö FK 10,14 2,3      
5 Jonna Lundgren -04 Skruvs IF 10,17 2,3      
6 Linnea Hermansson -05 Högby IF 10,23 2,1      
7 Hanna Joabsson -04 IFK Växjö 10,51 2,3      
8 Maja Milleback -04 FIK Färjestaden 10,57 2,3      
9 Stella Gudmundsson -04 IFK Växjö 10,64 2,3      
10 Elin Joabsson -04 IFK Växjö 10,73 2,1      
11 Anna Nilsson -04 IFK Växjö 12,48 2,3      
                 
  F13 Höjd              
1 Linnea Svanhall -04 FIK Färjestaden 1,64 Ö-spelrekord      
2 Jonna Lundgren -04 Skruvs IF 1,45        
3 Elin Joabsson -04 IFK Växjö 1,40        
4 Linn Johansson -04 Ljungby FIK 1,35        
5 Stella Gudmundsson -04 Växjö IFK 1,35        
6 Elise Välitalo -04 IK Hinden 1,30        
  Alwa Nilsson -04 Högby IF DNS        
  Elli Johansson -04 KA 2 IF DNS        
                 
  F13 Längd       vind   vind  
1 Linnéa Svanhall -04 FIK Färjestaden 5,12 2,6 5,00 1,9  
2 Matilda Åkerman -04 IFK Halmstad 5,04 2,6 4,88 1,2  
3 Sissel Eliasson -04 Alingsås IF 4,78 2,7      
4 Jonna Lundgren -04 Skruvs IF 4,74 3,6 4,47 1,9  
5 Elin Joabsson -04 IFK Växjö 4,70 3,0 4,56 1,1  
6 Maja Milleback -04 FIK Färjestaden 4,66 1,4      
7 Emilia Franzén -04 Klippans FK 4,59 2,1 4,46 1,9  
8 Stella Gudmundsson -04 Växjö IFK 4,55 2,4      
9 Vendela Mörstam -04 IFK Växjö 4,50 3,6      
10 Hilda Lindell -04 KA 2 IF 4,40 3,0 4,39 1,7  
11 Elise Välitalo -04 IK Hinden 4,40 1,7 4,25    
12 Hanna Joabsson -04 IFK Växjö 4,37 1,4      
13 Kajsa Lindh -04 IFK Växjö 3,79 2,8 2,96 1,8  
14 Alwa Nilsson -04 Högby IF 3,50 2,9      
  Mia Unosson -04 Oskarshamns SK DNS        
                 
  F13 Kula2,0 kg              
1 Jonna Lundgren -04 Skruvs IF 13,87        
2 Stella Gudmundsson -04 Växjö IFK 11,53        
3 Linn Johansson -04 Ljungby FIK 11,20        
4 Vendela Mörstam -04 IFK Växjö 10,45        
5 Hilda Lindell -04 KA 2 IF 8,89        
6 Anna Nilsson -04 IFK Växjö 7,51        
7 Jessica Sethsson -04 IK Sisu 7,49        
8 Kajsa Lindh -04 IFK Växjö 6,81        
9 Alwa Nilsson -04 Högby IF 6,70        
  Elli Johansson -04 KA 2 IF DNS        
                 
  F13 Diskus 0,6 kg              
1 Jonna Lundgren -04 Skruvs IF 32,19        
2 Linn Johansson -04 Ljungby FIK 29,31        
3 Hilda Lindell -04 KA 2 IF 26,21        
4 Vendela Mörstam -04 IFK Växjö 24,83        
5 Anna Nilsson -04 IFK Växjö 18,43        
6 Jessica Sethsson -04 IK Sisu 16,79        
7 Alwa Nilsson -04 Högby IF 11,20        
                 
  F13 Spjut 400g              
1 Matilda Åkerman -04 IFK Halmstad 36,28        
2 Stella Gudmundsson -04 Växjö IFK 31,14        
3 Linnea Rönneke -04 Habo FIF-04 28,35        
4 Linnéa Svanhall -04 FIK Färjestaden 23,83        
5 Hilda Lindell -04 KA 2 IF 21,87        
6 Jessica Sethsson -04 IK Sisu 21,85        
7 Tyra Erlandsson -04 IFK Växjö 18,04        
8 Hanna Löfqvist -04 IFK Växjö 17,68        
9 Alwa Nilsson -04 Högby IF 13,90        
                 
  F12 60m, försöksheat 1   Vind +3.2          
1 Amanda Lennartsson -05 IFK Växjö 8,57 Final      
2 Malin Jansson -05 IK Hinden 9,52        
2 Towa Nilsson -05 Högby IF 9,52        
4 Emma Norrman -05 Bohus IF 11,84        
                 
  F12 60m, försöksheat 2   Vind +3.1          
1 Emila Johansson -05 Klippans FK 8,35 Final      
2 Linnea Hermansson -05 Högby IF 8,72 Final      
3 Alva Hennings -05 Tjalve IF Norrköping 8,74 Final      
4 Clara Nilsson -05 Hovslätts IK 9,25 Final      
5 Tindra Ladestam -05 IFK Göteborg FI 9,32        
                 
  F12 60m, försöksheat 3   Vind +1.5          
1 Zelda Alvehed -05 IFK Sävsjö 9,29        
2 Ellida Stengård -05 KA 2 IF 9,32        
3 Annie Gransing -05 Tranås AIF 9,45        
4 Ronja Rickardsson -05 IFK Växjö 9,55        
5 Emma Johnsson -05 Södra Vi IF 10,25        
                 
  F12 60m, försöksheat 4   Vind +2.1          
1 Izabella Olofsson -05 KA 2 IF 8,95 Final      
2 Linnea Lind -05 Södra Vi IF 9,77        
3 Hilda Andersson -05 IK Sisu 9,78        
4 Linnea Johansson -05 IK Hinden 10,12        
5 Ebba Cronholm -05 Ljungby FIK DNS        
                 
  F12 60m, Final   Vind +2.4          
1 Emila Johansson -05 Klippans FK 8,28        
2 Alva Hennings -05 Tjalve IF Norrköping 8,63        
3 Amanda Lennartsson -05 IFK Växjö 8,71        
4 Linnea Hermansson -05 Högby IF 8,75        
5 Izabella Olofsson -05 KA 2 IF 8,97        
6 Clara Nilsson -05 Hovslätts IK 9,30        
                 
  F12 600m              
1 Frida Berglin -05 KA 2 IF 1:50.74        
2 Ebba Cronholm -05 Ljungby FIK 1:54.91        
3 Tindra Ladestam -05 IFK Göteborg FI 1:58.41        
4 Freja Ekstrand -05 KA 2 IF 2:00.30        
5 Ebba Hennings -05 Trångsvikens IF 2:03.78        
6 Zelda Alvehed -05 IFK Sävsjö 2:05.32        
7 Towa Nilsson -05 Högby IF 2:07.16        
8 Hilda Andersson -05 IK Sisu 2:09.09        
9 Emma Johnsson -05 Södra Vi IF 2:16.23        
10 Emma Norrman -05 Bohus IF 2:30.22        
                 
  F12 Höjd              
1 Ellida Stengård -05 KA 2 IF 1,48        
2 Izabella Olofsson -05 KA 2 IF 1,40        
3 Linnea Lind -05 Södra Vi IF 1,35        
4 Ebba Cronholm -05 Ljungby FIK 1,30        
5 Amanda Cederlöf -05 IFK Växjö 1,25        
6 Emma Östklint -05 Hovslätts IK 1,25        
7 Towa Nilsson -05 Högby IF 1,25        
8 Hilda Andersson -05 IK Sisu 1,20        
9 Annie Gransing -05 Tranås AIF 1,15        
10 Emma Norrman -05 Bohus IF 1,15        
                 
  F12 Längd       vind   vind  
1 Emila Johansson -05 Klippans FK 4,97 2,3      
2 Alva Hennings -05 Tjalve IF Norrköping 4,51 1,6      
3 Amanda Lennartsson -05 IFK Växjö 4,30 3,3 4,03 1,7  
4 Ellida Stengård -05 KA 2 IF 4,23 2,0      
5 Clara Nilsson -05 Hovslätts IK 4,20 2,4 4,09 2  
6 Ronja Rickardsson -05 IFK Växjö 4,15 2,4 4,12 2  
7 Izabella Olofsson -05 KA 2 IF 4,13 2,4      
8 Freja Ekstrand -05 KA 2 IF 4,05 2,8 3,98 1,6  
9 Ebba Cronholm -05 Ljungby FIK 4,03 1,5      
10 Amanda Cederlöf -05 IFK Växjö 4,02 2,0      
11 Towa Nilsson -05 Högby IF 3,99 2,3 3,97 1,9  
12 Hilda Andersson -05 IK Sisu 3,89 2,1 3,74 1,8  
13 Malin Jansson -05 IK Hinden 3,88 1,9      
14 Linnea Lind -05 Södra Vi IF 3,82 2,6 3,76 1,8  
15 Zelda Alvehed -05 IFK Sävsjö 3,61 2,8 2,79 1,5  
16 Tindra Ladestam -05 IFK Göteborg FI 3,41 2,9 3,37 1,1  
17 Emma Norrman -05 Bohus IF 3,09 2,0      
                 
  F12 Kula 2,0 kg              
1 Linnea Hermansson -05 Högby IF 10,37        
2 Emma Johnsson -05 Södra Vi IF 7,97        
3 Ronja Rickardsson -05 IFK Växjö 7,62        
4 Towa Nilsson -05 Högby IF 7,58        
5 Runa Eriksson -05 Stocksäters IF 7,40        
6 Ellida Stengård -05 KA 2 IF 7,25        
7 Linnea Lind -05 Södra Vi IF 6,45        
8 Linnea Johansson -05 IK Hinden 5,70        
9 Izabella Olofsson -05 KA 2 IF DNS        
                 
  F12 Diskus 0,6 kg              
1 Linnea Hermansson -05 Högby IF 21,32        
2 Ronja Rickardsson -05 IFK Växjö 17,18        
3 Ellida Stengård -05 KA 2 IF 16,93        
4 Emma Johnsson -05 Södra Vi IF 16,29        
5 Runa Eriksson -05 Stocksäters IF 14,82        
6 Linnea Johansson -05 IK Hinden 14,65        
7 Linnea Lind -05 Södra Vi IF 13,79        
8 Annie Gransing -05 Tranås AIF 13,49        
9 Amanda Cederlöf -05 IFK Växjö 12,24        
                 
  F12 Spjut 400g              
1 Linnea Hermansson -05 Högby IF 24,90        
2 Linnea Lind -05 Södra Vi IF 17,17        
3 Hilda Andersson -05 IK Sisu 16,25        
4 Emma Johnsson -05 Södra Vi IF 16,09        
5 Zelda Alvehed -05 IFK Sävsjö 13,94        
6 Emma Östklint -05 Hovslätts IK 13,79        
  Tindra Ladestam -05 IFK Göteborg FI DNS        
                 
  F11 60m, försöksheat 1   Vind +3.3          
1 Agnes Svensson -06 Ruda IF 9,04 Final      
2 Juni Johansson -06 Skruvs IF 9,30 Final      
3 Tuva Sandberg -06 SOK Träff Karlsborg 9,58        
4 Tilde Persson -06 IFK Växjö 9,70        
5 Ellen Adolfsson -06 IK Sisu 10,02        
                 
  F11 60m, försöksheat 2   Vind +4.1          
1 Isa Persson -06 Kalmar SK 8,93 Final      
2 Linnea Algotsson -06 IFK Växjö 9,01 Final      
3 Tova Runbom-Johannesson -06 IK Sisu 9,19 Final      
4 Saskia Podsedkowska -06 KA 2 IF 9,68        
                 
  F11 60m, försöksheat 3   Vind +2.9          
1 Elise Hagelberg -06 IFK Växjö 9,55 Final      
2 Anastasia Nilsson -06 Ängelholms IF 9,94        
3 Julia Karlsson -06 Södra Vi IF 9,95        
4 Olivia Lökholm -06 Bohus IF 10,38        
  Lisa Ohrt -06 Tranås AIF DNS        
                 
  F11 60m, Final   Vind +2,8          
1 Agnes Svensson -06 Ruda IF 9.03        
2 Isa Persson -06 Kalmar SK 9.07        
3 Linnea Algotsson -06 IFK Växjö 9.09        
4 Juni Johansson -06 Skruvs IF 9.32        
4 Tova Runbom-Johannesson -06 IK Sisu 9.32        
6 Elise Hagelberg -06 IFK Växjö 9.85        
                 
  F11 600m              
1 Celine Aagaard -06 SK Graal 1:52.17 Ö-spel rekord      
2 Juni Johansson -06 Skruvs IF 1:57.56        
3 Anastasia Nilsson -06 Ängelholms IF 2:01.26        
4 Tuva Sandberg -06 SOK Träff Karlsborg 2:08.23        
5 Leonie Mörstam -06 IFK Växjö 2:09.57        
6 Elise Hagelberg -06 IFK Växjö 2:11.33        
7 Emma-Lisa Johansson -06 KA 2 IF 2:11.63        
8 Agnes Svensson -06 Ruda IF 2:12.49        
9 Ellen Adolfsson -06 IK Sisu 2:15.36        
10 Julia Karlsson -06 Södra Vi IF 2:18.35        
                 
  F11 Höjd              
1 Elise Hagelberg -06 IFK Växjö 130        
1 Isa Persson -06 Kalmar SK 130        
3 Leonie Mörstam -06 IFK Växjö 130        
4 Celine Aagaard -06 SK Graal 130        
5 Tilde Persson -06 IFK Växjö 130        
6 Ellen Adolfsson -06 IK Sisu 130        
7 Juni Johansson -06 Skruvs IF 125        
8 Julia Karlsson -06 Södra Vi IF 120        
  Elin Björn -06 Bohus IF DNS        
                 
  F11 Längd       vind      
1 Juni Johansson -06 Skruvs IF 4,12 -1,0      
2 Celine Aagaard -06 SK Graal 4,11 0,0      
3 Nellie Lindblad -06 IFK Växjö 4,03 -0,6      
4 Isa Persson -06 Kalmar SK 3,99 -0,5      
5 Linnea Algotsson -06 IFK Växjö 3,90 0,0      
6 Agnes Svensson -06 Ruda IF 3,79 0,4      
7 Leonie Mörstam -06 IFK Växjö 3,77 0,0      
8 Elin Björn -06 Bohus IF 3,73 0,8      
9 Lisa Ohrt -06 Tranås AIF 3,66 0,3      
10 Elise Hagelberg -06 IFK Växjö 3,62 0,0      
11 Anastasia Nilsson -06 Ängelholms IF 3,56 0,0      
12 Saskia Podsedkowska -06 KA 2 IF 3,55 -0,9      
13 Ida Dahlén -06 Eksjö Södra IK 3,46 0,0      
14 Julia Karlsson -06 Södra Vi IF 3,45 -0,1      
15 Tuva Sandberg -06 SOK Träff Karlsborg 3,43 0,0      
16 Emma-Lisa Johansson -06 KA 2 IF 3,24 -0,9      
  Olivia Lökholm -06 Bohus IF DNS        
  Tilde Persson -06 IFK Växjö DNS        
  Tova Runbom-Johannesson -06 IK Sisu DNS        
                 
  F11 Kula 2,0 kg              
1 Elin Björn -06 Bohus IF 9,11        
2 Nellie Lindblad -06 IFK Växjö 9,03        
3 Anna Askencrantz -06 Skruvs IF 8,84        
4 Ellen Adolfsson -06 IK Sisu 7,47        
5 Linnea Algotsson -06 IFK Växjö 7,19        
6 Isa Persson -06 Kalmar SK 6,91        
7 Saskia Podsedkowska -06 KA 2 IF 6,78        
8 Elvira Hall -06 Ljungby FIK 6,75        
9 Ida Dahlén -06 Eksjö Södra IK 6,34        
10 Agnes Svensson -06 Ruda IF 6,06        
11 Juni Johansson -06 Skruvs IF 5,90        
12 Anastasia Nilsson -06 Ängelholms IF 5,80        
13 Olivia Lökholm -06 Bohus IF 5,27        
14 Julia Karlsson -06 Södra Vi IF 4,90        
                 
  F11 Diskus 0,6 kg              
1 Nellie Lindblad -06 IFK Växjö 20,91        
2 Ellen Adolfsson -06 IK Sisu 19,78        
3 Elvira Hall -06 Ljungby FIK 19,60        
4 Leonie Mörstam -06 IFK Växjö 17,74        
5 Anna Askencrantz -06 Skruvs IF 17,18        
6 Elin Björn -06 Bohus IF 16,88        
7 Olivia Lökholm -06 Bohus IF 13,89        
8 Julia Karlsson -06 Södra Vi IF 12,25        
9 Ida Dahlén -06 Eksjö Södra IK 11,74        
10 Felicia Bjärnlöf -09 Eksjö Södra IK 11,47        
                 
  F11 Spjut 400 g              
1 Nellie Lindblad -06 IFK Växjö 19,39        
2 Anna Askencrantz -06 Skruvs IF 17,48        
3 Elin Björn -06 Bohus IF 17,33        
4 Elna Hult -07 Ruda IF 17,19        
5 Midea Allard -08 Eskilstuna FI 17,06        
6 Tuva Sandberg -06 SOK Träff Karlsborg 16,67        
7 Ida Dahlén -06 Eksjö Södra IK 16,11        
8 Isa Persson -06 Kalmar SK 15,23        
9 Linnea Algotsson -06 IFK Växjö 15,08        
10 Elvira Hall -06 Ljungby FIK 15,03        
11 Ellen Adolfsson -06 IK Sisu 14,88        
12 Anastasia Nilsson -06 Ängelholms IF 13,84        
13 Julia Karlsson -06 Södra Vi IF 12,56        
14 Klara Dahlin -07 IF Udd 12,10        
15 Emma-Lisa Johansson -06 KA 2 IF 12,09        
16 Celine Aagaard -06 SK Graal 12,07        
17 Olivia Lökholm -06 Bohus IF 11,28        
18 Hilma Johansson -07 Skruvs IF 9,62        
                 
  F10 60m, försöksheat 1   Vind +3.8          
1 Ida Cronholm -07 Ljungby FIK 9,09 Final      
2 Olivia Sjöholm -07 KFUM Örebro 9,79 Final      
3 Engla Medin -07 Skruvs IF 10,32 Final      
4 Hilma Johansson -07 Skruvs IF 11,83        
                 
  F10 60m, försöksheat 2   Vind +3.1          
1 Julia Falk -07 Skruvs IF 9,28 Final      
2 Tuva Grimheden -07 Högby IF 10,23 Final      
3 Sanna Bremer -07 Skruvs IF 10,62        
4 Saga Thunborg -07 Kalmar SK 10,96        
                 
  F10 60m, försöksheat 3   Vind +2.4          
1 Julia Elofsson -07 Eksjö Södra IK 10,17 Final      
2 Felicia Thorell -07 Malmö AI 10,37        
3 Elna Hult -07 Ruda IF 10,40        
4 Wilma Herranen -07 Högby IF 10,51        
5 Emma Andersson -07 IF Hagen 11,09        
                 
  Elsa Andersson -07 IK Sisu DNS        
                 
  F10 60m, Final   Vind +2.7          
1 Julia Falk -07 Skruvs IF 8,98        
2 Ida Cronholm -07 Ljungby FIK 9,25        
3 Olivia Sjöholm -07 KFUM Örebro 9,79        
4 Tuva Grimheden -07 Högby IF 9,86        
5 Julia Elofsson -07 Eksjö Södra IK 10,35        
6 Engla Medin -07 Skruvs IF 10,38        
                 
  F10 600m              
1 Saga Fredriksson -07 Kongahälla AIK 2:05.40        
2 Olivia Sjöholm -07 KFUM Örebro 2:13.56        
3 Engla Medin -07 Skruvs IF 2:17.15        
4 Sanna Bremer -07 Skruvs IF 2:22.91        
5 Felicia Thorell -07 Malmö AI 2:23.78        
  Elna Hult -07 Ruda IF DNS        
  Elsa Andersson -07 IK Sisu DNS        
  Ida Cronholm -07 Ljungby FIK DNS        
  Julia Elofsson -07 Eksjö Södra IK DNS        
                 
  F10 Höjd              
1 Olivia Sjöholm -07 KFUM Örebro 1,30        
2 Ida Cronholm -07 Ljungby FIK 1,20        
3 Elna Hult -07 Ruda IF 1,05        
3 Minna Välitalo -07 IK Hinden 1,05        
3 Wilma Herranen -07 Högby IF 1,05        
6 Tuva Grimheden -07 Högby IF 1,05        
7 Emma Andersson -07 IF Hagen 1,00        
8 Engla Medin -07 Skruvs IF 1,00        
9 Julia Elofsson -07 Eksjö Södra IK 1,00        
10 Sanna Bremer -07 Skruvs IF 0,90        
11 Hilma Johansson -07 Skruvs IF 0,85        
                 
  F10 Längd       vind   vind  
1 Ida Cronholm -07 Ljungby FIK 3,77 0,2      
2 Julia Falk -07 Skruvs IF 3,74 -1,1      
3 Wilma Herranen -07 Högby IF 3,60 0,0      
4 Julia Elofsson -07 Eksjö Södra IK 3,37 0,9      
5 Elna Hult -07 Ruda IF 3,35 0,0      
6 Minna Välitalo -07 IK Hinden 3,30 1,7      
7 Engla Medin -07 Skruvs IF 3,28 2,1 3,24 1,2  
8 Saga Thunborg -07 Kalmar SK 3,13 0,7      
9 Tuva Grimheden -07 Högby IF 3,12 0,7      
10 Emma Andersson -07 IF Hagen 3,02 0,0      
11 Felicia Thorell -07 Malmö AI 2,98 1,4      
12 Klara Dahlin -07 IF Udd 2,85 0,0      
13 Sanna Bremer -07 Skruvs IF 2,83 0,0      
14 Hilma Johansson -07 Skruvs IF 2,14 1,8      
15 Elsa Andersson -07 IK Sisu DNS        
                 
  F10 Kula 2,0kg              
1 Elna Hult -07 Ruda IF 7,22        
2 Saga Thunborg -07 Kalmar SK 6,23        
3 Julia Falk -07 Skruvs IF 5,66        
4 Julia Elofsson -07 Eksjö Södra IK 5,63        
5 Emma Andersson -07 IF Hagen 5,56        
6 Engla Medin -07 Skruvs IF 5,34        
7 Wilma Herranen -07 Högby IF 5,20        
8 Tuva Grimheden -07 Högby IF 4,92        
9 Daga Eriksson -07 Stocksäters IF 4,32        
10 Elsa Andersson -07 IK Sisu 4,20        
11 Sanna Bremer -07 Skruvs IF 4,19        
12 Klara Dahlin -07 IF Udd 3,89        
                 
  F9 60m, försöksheat 1   Vind +3.0          
1 Jamilia Sohlberg -08 FIK Färjestaden 9,85 Final      
2 Lorena Carlsson -08 Hellas FK 9,88 Final      
3 Felicia Bjärnlöf -08 Eksjö Södra IK 10,54        
4 Linnéa Hallström -08 Falu IK 10,71        
5 Ebba Norberg Noord -08 IK Hinden 11,66        
                 
  F9 60m, försöksheat 2   Vind +1.6          
1 Emilia Håårdh -08 Södra Vi IF 9,57 Final      
2 Isabella Karlsson -08 IK Tjelvar 10,69        
3 Selma Hagelberg -08 IFK Växjö 11,14        
4 Isabell Hermansson -08 FIK Färjestaden 11,25        
5 Julia Lundgren -08 Skruvs IF 11,88        
                 
  F9 60m, försöksheat 3   Vind +2.8          
1 Tillie Ytfeldt -08 Leksands FIK 9,69 Final      
2 Molly Keinvall -08 FIK Färjestaden 10,52        
3 Amanda Lind -08 Södra Vi IF 10,70        
4 Saga Simonsson -08 Skruvs IF 11,14        
5 Filippa Löfhede -08 IK Hinden 11,95        
                 
  F9 60m, försöksheat 4   Vind +3.1          
1 Jamilia Bernhardsson -08 Kalmar SK 9,79 Final      
2 Matilda Isaksson -08 Södra Vi IF 10,20 Final      
3 Midea Allard -08 Eskilstuna FI 10,49        
4 Aprilia Granlund -08 Skruvs IF 11,17        
5 Johanna Jämtin -08 FIK Färjestaden 11,37        
6 Ottilia Thorell -08 Eksjö Södra IK 11,64        
                 
  F9 60m, Final   Vind +4.0          
1 Emilia Håårdh -08 Södra Vi IF 9,45        
2 Tillie Ytfeldt -08 Leksands FIK 9,60        
3 Jamilia Bernhardsson -08 Kalmar SK 9,69        
4 Jamilia Sohlberg -08 FIK Färjestaden 9,78        
5 Lorena Carlsson -08 Hellas FK 9,86        
6 Matilda Isaksson -08 Södra Vi IF 9,99        
                 
  F9 600m              
1 Jamilia Sohlberg -08 FIK Färjestaden 2:09.95        
2 Midea Allard -08 Eskilstuna FI 2:10.14        
3 Matilda Isaksson -08 Södra Vi IF 2:13.02        
4 Lorena Carlsson -08 Hellas FK 2:16.89        
5 Tillie Ytfeldt -08 Leksands FIK 2:18.77        
6 Jamilia Bernhardsson -08 Kalmar SK 2:21.35        
7 Amanda Lind -08 Södra Vi IF 2:25.21        
8 Molly Keinvall -08 FIK Färjestaden 2:25.62        
9 Isabella Karlsson -08 IK Tjelvar 2:29.18        
10 Saga Simonsson -08 Skruvs IF 2:37.37        
                 
  F9 Höjd              
1 Midea Allard -08 Eskilstuna FI 1,27        
2 Tillie Ytfeldt -08 Leksands FIK 1,20        
3 Jamilia Bernhardsson -08 Kalmar SK 1,10        
4 Matilda Isaksson -08 Södra Vi IF 1,05        
5 Jamilia Sohlberg -08 FIK Färjestaden 1,05        
6 Emilia Håårdh -08 Södra Vi IF 1,05        
7 Selma Hagelberg -08 IFK Växjö 1,00        
8 Molly Keinvall -08 FIK Färjestaden 0,95        
9 Saga Simonsson -08 Skruvs IF 0,95        
10 June Johansson -09 KA2 IF 0,95        
11 Sofia Deresiewicz -09 Sundbybergs IK 0,90        
12 Johanna Jämtin -08 FIK Färjestaden 0,85        
13 Ottilia Thorell -08 Eksjö Södra IK 0,85        
14 Isabell Hermansson -08 FIK Färjestaden 0,80        
  Amanda Lind -08 Södra Vi IF DNF        
                 
  F9 Längd       vind      
1 Tillie Ytfeldt -08 Leksands FIK 3,96 0,4      
2 Jamilia Bernhardsson -08 Kalmar SK 3,75 -1,9      
3 Jamilia Sohlberg -08 FIK Färjestaden 3,65 0,9      
4 Midea Allard -08 Eskilstuna FI 3,35 1,4      
5 Linnéa Hallström -08 Falu IK 3,12 0,0      
6 Matilda Isaksson -08 Södra Vi IF 3,10 0,0      
7 Amanda Lind -08 Södra Vi IF 2,99 0,0      
8 Molly Keinvall -08 FIK Färjestaden 2,98 0,0      
9 Aprilia Granlund -08 Skruvs IF 2,96 -0,1 2,96    
10 Selma Hagelberg -08 IFK Växjö 2,96 -1,5 2,94    
11 Felicia Bjärnlöf -08 Eksjö Södra IK 2,94 0,2      
12 Ottilia Thorell -08 Eksjö Södra IK 2,85 0,0      
13 Saga Simonsson -08 Skruvs IF 2,75 0,0      
14 Isabell Hermansson -08 FIK Färjestaden 2,73 -1,4      
15 Ebba Norberg Noord -08 IK Hinden 2,72 0,0      
16 Julia Lundgren -08 Skruvs IF 2,69 -0,8      
17 Filippa Löfhede -08 IK Hinden 2,64 0,8      
18 Johanna Jämtin -08 FIK Färjestaden 2,60 0,1      
  Emilia Håårdh -08 Södra Vi IF DNS        
                 
  F9 Kula 2,0kg              
1 Midea Allard -08 Eskilstuna FI 6,34        
2 Tillie Ytfeldt -08 Leksands FIK 6,04        
3 Jamilia Sohlberg -08 FIK Färjestaden 5,13        
4 Emilia Håårdh -08 Södra Vi IF 4,98        
5 Amanda Lind -08 Södra Vi IF 4,67        
6 Isabell Hermansson -08 FIK Färjestaden 4,43        
7 Aprilia Granlund -08 Skruvs IF 4,33        
8 Ottilia Thorell -08 Eksjö Södra IK 4,32        
9 Selma Hagelberg -08 IFK Växjö 3,97        
10 Filippa Löfhede -08 IK Hinden 3,92        
11 Julia Lundgren -08 Skruvs IF 3,75        
12 Ebba Norberg Noord -08 IK Hinden 3,65        
13 Molly Keinvall -08 FIK Färjestaden 3,58        
14 Johanna Jämtin -08 FIK Färjestaden 3,14        
15 Saga Simonsson -08 Skruvs IF 3,09        
16 Felicia Bjärnlöf -08 Eksjö Södra IK DNS        
                 
  F8 60m, försöksheat 1   Vind +3.3          
1 My Olsson -09 IF Göta Karlstad 9,9 Final      
2 Alice Lingsarve -09 Habo FIF-04 10,49 Final      
3 Clara Sigvardsson -10 FIK Färjestaden 11,76        
4 Tuva Johansson -10 Högby IF 12,40        
5 Embla Allard -10 Eskilstuna FI 13,33        
                 
  F8 60m, försöksheat 2   Vind +3.3          
1 June Johansson -09 KA 2 IF 10,82        
2 Inez Hellsaeus -09 IFK Sävsjö 11,02        
3 Vilma Hermansson -10 FIK Färjestaden 12,14        
4 Hanna Almswik -10 FIK Färjestaden 12,97        
5 Penny Lundqvist -10 IK Sisu 13,68        
                 
  F8 60m, försöksheat 3   Vind +3.7          
  Ida Petersson -09 FIK Färjestaden 10,45 Final      
  Molly Persson -09 IFK Växjö 10,46 Final      
  Elin Johnsson -09 Södra Vi IF 10,83        
  Tyra Thunborg -09 Kalmar SK 11,54        
  Sara Fredriksson -09 IK Sisu 14,61        
                 
  F8 60m, försöksheat 4   Vind +3.8          
  Nelly Keinvall -09 FIK Färjestaden 11,03        
  Hillevi Hult -09 Ruda IF 11,08        
  Emilia Thorell -10 Malmö AI 11,80        
  Frida Lundgren -10 Skruvs IF 12,17        
  Tuva Thörjesson -10 Kyrkhults SK 13,66        
                 
  F8 60m, försöksheat 5   Vind +2.7          
1 Ella Kjellberg -09 IF Udd 10,46 Final      
2 Klara Johansson -09 Stocksäters IF 10,70 Final      
3 Wilma Lindström -09 Södra Vi IF 11,43        
4 Tuva Lundqvist -10 IK Sisu 11,69        
5 Nellie Elofsson -10 Eksjö Södra IK 11,87        
6 Tilde Adolfsson -10 IK Sisu 14,11        
                 
  Tove Börjesson -09 Eksjö Södra IK DNS        
                 
  F8 60m Final   Vind +2.2          
1 My Olsson -09 IF Göta Karlstad 9,92        
2 Ida Petersson -09 FIK Färjestaden 10,47        
3 Alice Lingsarve -09 Habo FIF-04 10,48        
4 Molly Persson -09 IFK Växjö 10,53        
5 Klara Johansson -09 Stocksäters IF 10,57        
6 Ella Kjellberg -09 IF Udd 10,60        
                 
  F8 600m     resultat        
1 My Olsson -09 IF Göta Karlstad 2:18.45        
2 June Johansson -09 KA 2 IF 2:24.02        
3 Clara Sigvardsson -10 FIK Färjestaden 2:31.48        
4 Ella Kjellberg -09 IF Udd 2:33.05        
5 Nelly Keinvall -09 FIK Färjestaden 2:33.69        
6 Ida Petersson -09 FIK Färjestaden 2:34.19        
7 Elin Johnsson -09 Södra Vi IF 2:35.44        
8 Klara Johansson -09 Stocksäters IF 2:35.44        
9 Nellie Elofsson -10 Eksjö Södra IK 2:36.59        
10 Emilia Thorell -10 Malmö AI 2:38.32        
11 Inez Hellsaeus -09 IFK Sävsjö 2:39.77        
12 Tuva Lundqvist -10 IK Sisu 2:43.07        
13 Embla Allard -10 Eskilstuna FI 2:45.02        
14 Vilma Hermansson -10 FIK Färjestaden 2:51.16        
15 Hanna Almswik -10 FIK Färjestaden 3:01.74        
16 Tuva Johansson -10 Högby IF 3:01.75        
17 Penny Lundqvist -10 IK Sisu 3:13.73        
18 Tilde Adolfsson -10 IK Sisu 3:16.55        
                 
  F8 Längd       vind      
1 My Olsson -09 IF Göta Karlstad 3,27 -0,3      
2 Molly Persson -09 IFK Växjö 3,21 -0,3      
3 Klara Johansson -09 Stocksäters IF 3,15 0,0      
4 Hillevi Hult -09 Ruda IF 3,04 0,2      
5 Alice Lingsarve -09 Habo FIF-04 2,88 0,2      
6 Elin Johnsson -09 Södra Vi IF 2,81 -0,8      
7 Ida Petersson -09 FIK Färjestaden 2,73 1,2      
8 Sofia Deresiewicz -09 Sundbybergs IK 2,69 0,8      
9 June Johansson -09 KA 2 IF 2,63 -1,3      
10 Tyra Thunborg -09 Kalmar SK 2,59 0,5      
11 Clara Sigvardsson -10 FIK Färjestaden 2,58 -0,7      
12 Wilma Lindström -09 Södra Vi IF 2,58 1,0      
13 Tuva Lundqvist -10 IK Sisu 2,57 0,0      
14 Nelly Keinvall -09 FIK Färjestaden 2,55 -0,9      
15 Nellie Elofsson -10 Eksjö Södra IK 2,50 -0,1 2,50    
16 Ella Kjellberg -09 IF Udd 2,50 0,7 2,47    
17 Inez Hellsaeus -09 IFK Sävsjö 2,50 0,0 2,46    
18 Tove Börjesson -09 Eksjö Södra IK 2,49 0,0      
19 Vilma Hermansson -10 FIK Färjestaden 2,47 -0,1      
20 Frida Lundgren -10 Skruvs IF 2,36 0,4      
21 Emilia Thorell -10 Malmö AI 2,10 1,4      
22 Hanna Almswik -10 FIK Färjestaden 2,09 0,2 2,07    
23 Tuva Thörjesson -10 Kyrkhults SK 2,09 -0,5 2,06    
24 Tuva Johansson -10 Högby IF 2,03 -1,4      
25 Penny Lundqvist -10 IK Sisu 1,84 0,0      
26 Embla Allard -10 Eskilstuna FI 1,79 0,0      
27 Tilde Adolfsson -10 IK Sisu 1,78 -0,4      
                 
  F8 Kula 2,0 kg              
1 Inez Hellsaeus -09 IFK Sävsjö 4,49        
2 Elin Johnsson -09 Södra Vi IF 4,15        
3 Ida Petersson -09 FIK Färjestaden 4,13 4,10      
4 Tyra Thunborg -09 Kalmar SK 4,13 3,92      
5 Hillevi Hult -09 Ruda IF 4,06        
6 Nelly Keinvall -09 FIK Färjestaden 3,80        
7 Molly Persson -09 IFK Växjö 3,78        
8 Wilma Lindström -09 Södra Vi IF 3,73        
9 June Johansson -09 KA 2 IF 3,54        
10 Klara Johansson -09 Stocksäters IF 3,50        
11 Clara Sigvardsson -10 FIK Färjestaden 3,40        
12 Tove Börjesson -09 Eksjö Södra IK 3,27        
13 Frida Lundgren -10 Skruvs IF 3,21        
14 Vilma Hermansson -10 FIK Färjestaden 3,19        
15 Nellie Elofsson -10 Eksjö Södra IK 2,95        
16 Hanna Almswik -10 FIK Färjestaden 2,36 2,26      
17 Tuva Johansson -10 Högby IF 2,36 1,95      
18 Tuva Lundqvist -10 IK Sisu 2,21        
19 Embla Allard -10 Eskilstuna FI 2,16        
20 Tilde Adolfsson -10 IK Sisu 1,92        
21 Penny Lundqvist -10 IK Sisu 1,64