<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat  
Prel resultat ÖM arena 2017
Datum: Söndag 30 Juli   Plats: Högby IP
Arrangör: Högby IF   Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson
Antal starter: 219 st   Väder: Soligt, ca 22 grader och något blåsigt
   
 
 

 

  M 100m   +2,6          
1 Simon Strand -00 Högby IF 11.95        
                 
  M 400m              
1 Simon Strand -00 Högby IF 53.52        
2 Melker Torslén -00 Högby IF 56.86        
3 Chrakkrit Chanprakhon -99 FIK Färjestaden 58.74        
4 Erik Karlsson -98 Högby IF 58.82        
5 Magnus Grimheden -70 Högby IF 60.60        
                 
  M 1500m              
1 Oliver Wykman -94 Högby IF 4.20,17        
2 Erik Karlsson -98 Högby IF 4.24,19        
3 Markus Andersson -85 Högby IF 4.27,04        
4 Simon Carrington -00 Högby IF 4.35,01        
5 Anton Hermansson -02 Högby IF 4.45,00        
6 Chrakkrit Chanprakhon -99 FIK Färjestaden 5.33,50        
                 
  M 5000m              
1 Mikael Bäcklund -84 Högby IF 16.34.98        
2 Markus Andersson -85 Högby IF 17.25,61        
                 
  M Höjd              
1 Anton Olsson -99 FIK Färjestaden 1.94        
                 
  M Längd              
1 Anton Olsson -99 FIK Färjestaden 6.33 +2,4 6.20 +0,6  
2 Leo Nilsson -03 Högby IF 4.47 +0,6      
                 
  M Tresteg              
1 Anton Olsson -99 FIK Färjestaden 13.04 +3,6      
                 
  M Kula 7,26 kg              
1 Peter Össmar -79 Högby IF 8.93        
2 Mikael Larsson -70 Högby IF 8.52        
3 Markus Andersson -85 Högby IF 6.79        
                 
  M Diskus 2,0 kg              
1 Peter Össmar -79 Högby IF 23.55        
2 Markus Andersson -85 Högby IF 21.94        
3 Mikael Larsson -70 Högby IF 18.84        
                 
  M Slägga 7,26 kg              
1 Mikael Larsson -70 Högby IF 16.56        
2 Anders Svensson -69 Högby IF 16.12        
                 
  M Spjut 800 g              
1 Melker Torslén -00 Högby IF 34.19        
2 Peter Össmar -79 Högby IF 33.51        
3 Rikard Nilsson -67 Högby IF 29.49        
4 Mikael Persson -67 Högby IF 27.10        
5 Mikael Larsson -70 Högby IF 26.28        
6 Markus Andersson -85 Högby IF 22.30        
                 
  M Stav              
1 Chrakkrit Chanprakhon -99 FIK Färjestaden 4.20        
2 Melker Torslén -00 Högby IF 2.20        
                 
                 
  P17 100m   +2,6          
1 Simon Strand -00 Högby IF 11.95        
                 
  P17 400m              
1 Simon Strand -00 Högby IF 53.52        
2 Melker Torslén -00 Högby IF 56.86        
                 
  P17 1500m              
1 Simon Carrington -00 Högby IF 4.35,01        
                 
  P17 Kula 5 kg              
1 Simon Strand -00 Högby IF 11.20        
                 
  P17 Diskus 1,5 kg              
1 Simon Strand -00 Högby IF 31.98        
                 
  P15 800m              
1 Leo Nilsson -03 Högby IF 2.33,56        
                 
  P15 Längd              
1 Leo Nilsson -03 Högby IF 4.47 +0,6      
                 
  P15 Diskus 1,0 kg              
1 Andreas Johansson -03 FIK Färjestaden 23.09        
                 
  P15 Spjut 600 g              
1 Leo Nilsson -03 Högby IF 29.49        
2 Andreas Johansson -03 FIK Färjestaden 27.50        
                 
  P13 60m   +2,9          
1 Sam Grimheden -04 Högby IF 9.26        
2 Ted Lennartsson -04 FIK Färjestaden 9.41        
                 
  P13 600m              
1 Gustav Arvidsson -05 FIK Färjestaden 1.53,91        
2 Sam Grimheden -04 Högby IF 2.08,22        
                 
  P13 60mh   +2,9          
1 Gustav Arvidsson -05 FIK Färjestaden 11.63        
2 Sam Grimheden -04 Högby IF 12.00        
                 
  P13 Höjd              
1 Gustav Arvidsson -05 FIK Färjestaden 1.35        
2 Sam Grimheden -04 Högby IF 1.30        
                 
  P13 Längd zon              
1 Gustav Arvidsson -05 FIK Färjestaden 4.47 Vind?      
2 Ted Lennartsson -04 FIK Färjestaden 4.00 Vind?      
                 
  P13 Tresteg zon              
1 Gustav Arvidsson -05 FIK Färjestaden 10.45 +2,6      
                 
  P13 Kula 3,0 kg              
1 Ted Lennartsson -04 FIK Färjestaden 9.21        
                 
  P13 Diskus 0,6 kg              
1 Ted Lennartsson -04 FIK Färjestaden 29.90        
2 Dante Lennartsson -06 FIK Färjestaden 13.93        
                 
  P13 Spjut 400 g              
1 Gustav Arvidsson -05 FIK Färjestaden 26.01        
2 Ted Lennartsson -04 FIK Färjestaden 20.00        
                 
  P11 60m   +4,4          
1 Erik Petersson -07 FIK Färjestaden 9.63        
2 John Rudestig -06 FIK Färjestaden 9.82        
3 Edvin Persson -07 Högby IF 9.84        
4 Otto Ejderstedt -07 FIK Färjestaden 9.96        
5 Dante Lennartsson -06 FIK Färjestaden 10.40        
                 
  P11 600m              
1 Isak Össmar -06 Högby IF 2.11,74        
2 John Rudestig -06 FIK Färjestaden 2.13,82        
3 Joel Lundberg -06 Högby IF 2.17,60        
4 Edvin Persson -07 Högby IF 2.18,98        
  Otto Ejderstedt -07 FIK Färjestaden DNS        
                 
  P11 Höjd              
1 Edvin Persson -07 Högby IF 1.30        
1 John Rudestig -06 FIK Färjestaden 1.30        
3 Erik Petersson -07 FIK Färjestaden 1.15        
4 Otto Ejderstedt -07 FIK Färjestaden 1.00        
                 
  P11 Längd zon              
1 Erik Petersson -07 FIK Färjestaden 3.85 -0,2      
2 Otto Ejderstedt -07 FIK Färjestaden 3.75 +0,0      
3 John Rudestig -06 FIK Färjestaden 3.74 -0,1      
4 Joel Lundberg -06 Högby IF 3.64 +0,0      
5 Edvin Persson -07 Högby IF 3.63 +0,0      
                 
  P11 Kula 2,0 kg              
1 Joel Lundberg -06 Högby IF 10.08        
2 Otto Ejderstedt -07 FIK Färjestaden 8.62        
3 Dante Lennartsson -06 FIK Färjestaden 7.59        
4 John Rudestig -06 FIK Färjestaden 7.46        
5 Erik Petersson -07 FIK Färjestaden 7.41        
6 Edvin Persson -07 Högby IF 6.10        
                 
  P11 Spjut 400g              
1 Joel Lundberg -06 Högby IF 24.21        
2 Dante Lennartsson -06 FIK Färjestaden 16.37        
3 John Rudestig -06 FIK Färjestaden 13.07        
                 
  P9 60m   +1,9          
1 Joel Zettergren -08 Högby IF 9.98        
2 Noah Lundberg -09 Högby IF 10.10        
3 Olle Stridh -10 Högby IF 11.55        
4 Elias Zackrisson -12 Högby IF 13.05        
  Melwin Zackarisson -10 Högby IF DNS        
  Adam Westerlund -09 FIK Färjestaden DNS        
                 
  P9 600m              
1 Joel Zettergren -08 Högby IF 2.11,69        
2 Noah Lundberg -09 Högby IF 2.14,19        
3 Viggo Össmar -10 Högby IF 2.27,55        
4 Elias Zackrisson -12 Högby IF 3.03,97        
  Pontus Reinius -09 Högby IF DNS        
  Melwin Zackarisson -10 Högby IF DNS        
                 
  P9 Längd zon              
1 Noah Lundberg -09 Högby IF 3.36 -1,1      
2 Joel Zettergren -08 Högby IF 3.35 -1,3      
3 Aldo Lennartsson -11 FIK Färjestaden 2.32 -1,2      
4 Elias Zackrisson -12 Högby IF 2.16 +0,0      
  Adam Westerlund -09 FIK Färjestaden DNS        
  Herman Ejderstedt -09 FIK Färjestaden DNS        
  Pontus Reinius -09 Högby IF DNS        
                 
  P9 Kula 2 kg              
1 Noah Lundberg -09 Högby IF 5.40        
2 Joel Zettergren -08 Högby IF 5.37        
3 Aldo Lennartsson -11 FIK Färjestaden 3.37        
4 Herman Ejderstedt -09 FIK Färjestaden 2.87        
  Adam Westerlund -09 FIK Färjestaden DNS        
                 
  K 100m   +4,4          
1 Marija Bodrova -72 Högby IF 15.52        
2 Ulrika Wykman -68 Högby IF 15.99        
                 
  Gabriella Bengtsson -99 Skruvs IF DNS   utom tävlan    
                 
  K 400m              
1 Ulrika Wykman -68 Högby IF 1.22,89        
                 
  K 1500m              
1 Ulrika Wykman -68 Högby IF 6.38,16        
2 Johanna Svensson -02 Högby IF 7.57,55        
                 
  K 3000m              
1 Katarina Nilsson -56 Högby IF 14.45,25        
                 
  K Längd              
1 Lovisa Karlsson -00 Högby IF 5.43 +1,6      
2 Linnea Svanhall -04 FIK Färjestaden 5.09 +1,6      
3 Maja Milleback -04 FIK Färjestaden 4.69 +3,3 4.66 +1,2  
4 Selma Lundin -02 Högby IF 4.60 +2,4 4.51 +1,7  
5 Nadja Lennartsson -01 FIK Färjestaden 4.44 +0,8      
6 Signe Lundin -03 Högby IF 3.75 +1,0      
                 
  Gabriella Bengtsson -99 Skruvs IF 5.10 +2,2 5.02 +0,1 utom tävlan
                 
  Marija Bodrova -72 Högby IF DNS        
                 
  K Kula 4 kg              
1 Marija Bodrova -72 Högby IF 7.68        
2 Ulrika Wykman -68 Högby IF 7.23        
3 Katarina Nilsson -56 Högby IF 5.89        
                 
  Gabriella Bengtsson -99 Skruvs IF 8.53   utom tävlan    
                 
  K Diskus 1,0 kg              
1 Marija Bodrova -72 Högby IF 20.74        
2 Katarina Nilsson -56 Högby IF 17.47        
3 Nadja Lennartsson -01 FIK Färjestaden 17.20        
                 
  K Slägga 4,0 kg              
1 Selma Lundin -02 Högby IF 22.37        
2 Katarina Nilsson -56 Högby IF 20.04        
3 Marija Bodrova -72 Högby IF 16.24        
                 
  K Spjut 600 g              
1 Nadja Lennartsson -01 FIK Färjestaden 29.43        
2 Marija Bodrova -72 Högby IF 15.74        
                 
  Gabriella Bengtsson -99 Skruvs IF 28.05   utom tävlan    
                 
  F17 100m              
  Lovisa Karlsson -00 Högby IF DNS        
                 
  F17 100mh   +2,3          
1 Lovisa Karlsson -00 Högby IF 14.83        
                 
  F17 Längd              
1 Lovisa Karlsson -00 Högby IF 5.43 +1,6      
2 Nadja Lennartsson -01 FIK Färjestaden 4.44 +0,8      
                 
  F17 Kula 3 kg              
1 Lovisa Karlsson -00 Högby IF 12.25        
2 Nadja Lennartsson -01 FIK Färjestaden 8.89        
                 
  F17 Diskus 1,0 kg              
1 Nadja Lennartsson -01 FIK Färjestaden 17.20        
                 
  F17 Spjut 500 g              
1 Nadja Lennartsson -01 FIK Färjestaden 34.03        
2 Lovisa Karlsson -00 Högby IF 32.07        
                 
  F15 80m   +2,6          
1 Selma Lundin -02 Högby IF 11.35        
2 Signe Lundin -03 Högby IF 13.35        
                 
  F15 300m              
1 Nelly Össmar -03 Högby IF 45.06        
2 Johanna Svensson -02 Högby IF 54.73        
                 
  F15 800m              
1 Nelly Össmar -03 Högby IF 2.25,19        
2 Hanna Lundberg -03 Högby IF 2.38,51        
3 Klara Öberg -02 Högby IF 2.46,42        
                 
  F15 80mh   +2,5          
1 Selma Lundin -02 Högby IF 13.56        
2 Signe Lundin -03 Högby IF 16.26        
                 
  F15 Höjd              
1 Selma Lundin -02 Högby IF 1.45        
2 Signe Lundin -03 Högby IF 1.20        
                 
  F15 Längd              
1 Selma Lundin -02 Högby IF 4.60 +2,4      
2 Signe Lundin -03 Högby IF 3.75 +1,0      
                 
  F15 Tresteg              
1 Selma Lundin -02 Högby IF 9.94 +3,3      
                 
  F15 Kula 3,0 kg              
1 Selma Lundin -02 Högby IF 8.72        
2 Signe Lundin -03 Högby IF 6.42        
                 
  F15 Diskus 0,75 kg              
1 Selma Lundin -02 Högby IF 22.06        
2 Signe Lundin -03 Högby IF 14.58        
                 
  F15 Spjut 500 g              
1 Selma Lundin -02 Högby IF 22.42        
2 Hanna Lundberg -03 Högby IF 13.73        
                 
  F13 60m   +3,2          
1 Linnéa Hermansson -05 Högby IF 8.86        
2 Towa Nilsson -05 Högby IF 9.70        
3 Alwa Nilsson -04 Högby IF 10.12        
                 
  F13 600m              
1 Linnéa Hermansson -05 Högby IF 1.58,26        
2 Towa Nilsson -05 Högby IF 2.08,19        
3 Alwa Nilsson -04 Högby IF 2.13,59        
  Maja Milleback -04 FIK Färjestaden DNS        
                 
  F13 60mh   +2,3          
1 Linnéa Hermansson -05 Högby IF 10.27        
2 Maja Milleback -04 FIK Färjestaden 10.62        
3 Tuva Grimheden -07 Högby IF 12.11        
                 
  F13 Höjd              
1 Linnéa Svanhall -04 FIK Färjestaden 1.60        
2 Towa Nilsson -05 Högby IF 1.25        
                 
  F13 Längd zon              
1 Maja Milleback -04 FIK Färjestaden 4.55 Vind?      
2 Towa Nilsson -05 Högby IF 3.94 Vind?      
3 Alwa Nilsson -04 Högby IF 3.57 Vind?      
                 
  F13 Tresteg zon              
1 Linnéa Svanhall -04 FIK Färjestaden 10.52 +2,5      
2 Maja Milleback -04 FIK Färjestaden 9.68 +3,0      
                 
  F13 Kula 2,0 kg              
1 Linnéa Hermansson -05 Högby IF 10.07        
2 Towa Nilsson -05 Högby IF 8.03        
3 Alwa Nilsson -04 Högby IF 6.79        
                 
  F13 Diskus 0,6 kg              
1 Linnéa Hermansson -05 Högby IF 26.06        
                 
  F13 Spjut 400g              
1 Linnéa Hermansson -05 Högby IF 25.38        
                 
  F11 60m   +2,5          
1 Olivia Stridh -06 Högby IF 9.54        
2 Tuva Grimheden -07 Högby IF 10.14        
3 Beata Kullman Larsson -07 Högby IF 10.20        
4 Nathalie Nilsson -06 FIK Färjestaden 10.69        
5 Alice Westerlund -07 FIK Färjestaden 11.60        
                 
  F11 600m              
1 Olivia Stridh -06 Högby IF 2.09,67        
2 Beata Kullman Larsson -07 Högby IF 2.09,80        
3 Nathalie Nilsson -06 FIK Färjestaden 2.31,27        
                 
  F11 Höjd              
1 Tuva Grimheden -07 Högby IF 1.15        
2 Nathalie Nilsson -06 FIK Färjestaden 0.95        
3 Alice Westerlund -07 FIK Färjestaden 0.95        
  Jamilia Sohlberg -08 FIK Färjestaden DNS        
                 
  F11 Längd zon              
1 Olivia Stridh -06 Högby IF 3.69 +0,0      
2 Nathalie Nilsson -06 FIK Färjestaden 3.13 +0,0      
3 Alice Westerlund -07 FIK Färjestaden 2.80 +0,1      
                 
  F11 Kula 2,0 kg              
1 Tuva Grimheden -07 Högby IF 6.15        
2 Nathalie Nilsson -06 FIK Färjestaden 4.91        
3 Alice Westerlund -07 FIK Färjestaden 4.39        
                 
  F11 Spjut 400 g              
1 Jamilia Sohlberg -08 FIK Färjestaden 13.20        
2 Nathalie Nilsson -06 FIK Färjestaden 9.85        
                 
  F9 60m   +2,3          
1 Jamilia Solhberg -08 FIK Färjestaden 9.90        
2 Ida Petersson -09 FIK Färjestaden 10.47        
3 Otilia Isberg -10 FIK Färjestaden 11.13        
4 Isabell Hermansson -08 FIK Färjestaden 11.37        
5 Vilma Hermansson -10 FIK Färjestaden 12.33        
6 Anna Hermansson -12 FIK Färjestaden 16.67        
                 
  F9 600m              
1 Jamilia Solhberg -08 FIK Färjestaden 2.09,50        
2 Otilia Isberg -10 FIK Färjestaden 2.35,09        
3 Ida Petersson -09 FIK Färjestaden 2.36,69        
4 Vilma Hermansson -10 FIK Färjestaden 2.44,94        
5 Isabell Hermansson -08 FIK Färjestaden 2.45,01        
6 Anna Hermansson -12 FIK Färjestaden 3.49,97        
                 
  F9 Längd zon              
1 Jamilia Solhberg -08 FIK Färjestaden 3.43 -0,2      
2 Ida Petersson -09 FIK Färjestaden 2.70 +0,5 (2.68) -0,7  
3 Isabell Hermansson -08 FIK Färjestaden 2.70 -0,2 (2.48) 0,0  
4 Vilma Hermansson -10 FIK Färjestaden 2.66 -0,6      
                 
  F9 Kula 2 kg              
1 Jamilia Solhberg -08 FIK Färjestaden 5.41        
2 Isabell Hermansson -08 FIK Färjestaden 4.44        
3 Ida Petersson -09 FIK Färjestaden 4.14        
4 Vilma Hermansson -10 FIK Färjestaden 3.32