<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat  
Resultat Ölands Marathon 2017
Datum: Lördag 5 augusti   Plats: Löttorps centrum
Arrangör: Högby IF   Tävlingsledare: John-Erik Svensson
Tidtagning: Nils Hammaräng Grip   Väder: Soligt, ca 20 grader och blåsigt.
Deltagare: 83 anmälda, 74 startande, 66 i mål
 
Synpunkter till friidrott@hogbyif.se
 
Män
Född
Förening/Ort
Tid
#
Klass
1
Christian Karlsson
78
Ålems OK
2:48:34
35
M35
2
Pétur Bjarnason
80
Ocab RC
2:49:39
4
M35
3
Robert Galic
65
IK Hakarpspojkarna
3:08:04
16
M50
4
Pär Wanby
64
Högby IF
3:09:15
67
M50
5
Michael Bufe
62
SV Duerbheim
3:13:23
5
M55
6
Mattias Ekman
82
Apladalens LK
3:16:24
11
M35
7
Sven Jansson
68
Mörbylånga GoIF
3:18:11
27
M45
8
Ivar Carlson
73
Vassmolösa
3:27:34
69
M40
9
Max Landén
93
Högby If
3:30:08
76
M
10
Ulf Karlsson
86
Sundbyberg
3:34:07
36
M
11
David Nilsson
82
Rälla Rebel Runners
3:38:34
46
M35
12
Robert Medrala
76
Falkenbergs Road Runners
3:39:15
43
M40
13
Ulrik Ottosson
66
Emmaboda
3:41:19
78
M50
14
Alexander Ulltjärn
71
Linköpings Löparklubb
3:44:23
75
M45
15
Claes Johansson
62
Mölndals AIK
3:45:19
29
M55
16
Arne Franck
62
100 Marathon Club Germany
3:45:28
15
M55
17
Alexander Leskovec
64
Glasrikets RC Nybro
3:48:44
39
M50
18
Pär Segerbrant
62
AXA
3:48:51
52
M55
19
Jakob Löf
83
IK hakarpspojkarna
3:49:03
41
M
20
Harald Lööf
61
Högby IF
3:49:07
42
M55
21
Per Pedersén
64
Emmaboda Verda OK
3:50:20
49
M50
22
Joakim Oderud
71
Saltsjö-Boo
3:52:17
74
M45
23
Marcus Hansander
72
Lifetime Runners
3:57:45
21
M45
24
Lennart Adolfsson
62
Anderstorps OK
3:58:05
1
M55
25
Viktor Gustavsson
92
Glasrikets RC Nybro
4:10:57
79
M
26
Per-Olof Vikergård
68
Trollhättan
4:11:33
61
M45
27
Fredrik Gustafsson
72
Spårvägen
4:20:42
18
M
28
Ulf Carlson
67
IFK Nora
4:22:31
8
M50
29
Jimmy Wiklund
72
Vallentuna
4:23:23
77
M45
30
Simon Karlsson
81
Hörlösa Running Club
4:23:41
73
M35
31
Stefan Petersson
74
Linköpings Motorsällskap
4:24:15
71
M40
32
Wojciech Piotr Mehl
51
Tri-Sport Lübeck
4:25:15
44
M65
33
Kristian Johnsson
48
Västerås LK
4:25:20
31
M65
34
Tomas Ek
79
Umara sports club
4:28:07
10
M35
35
Magnus Eriksson
68
Snabbsportens IK
4:28:28
12
M45
36
Håkan Arnesson
68
Sälens IF
4:36:45
3
M45
37
Ragnar Lindström
61
IK Akele
4:37:16
83
M55
38
Viktor Farbäck
94
Lund
4:38:54
14
M
39
Anders Pedersén
56
Marsjö-Byle GOIF
4:41:20
48
M60
40
Andreas Karpoff
79
Valdemarsvik
4:41:28
37
M35
41
Johan Andersson
78
Böda IK
4:49:30
64
M35
42
Björn Ulvås
78
Kalmar RC Triathlon
4:53:09
59
M35
43
Johnny Söderstig
55
Högby IF
4:53:09
57
M60
44
Anders Jämtdalen
73
Team Ultrasweden LK
4:56:15
33
M40
45
Owe Gustavsson
56
Apladalens LK
5:27:51
68
M60
46
Anders Hidefjäll
40
Västerås LK
5:56:30
24
M75
Lennart Hägg
56
Hofors Aif
Bröt
26
M60
Emil Nilsson
86
Högsrums FF
Bröt
47
M
Mats König
75
Högby if
Bröt
80
M40
Per Christell
80
Skeninge IK
Bröt
9
M35
Ingemar Jönsson
67
FIK Färjestaden
Bröt
34
M50
Günter Ruchatz
71
Färjestadens Motion IF
Bröt
66
M45
Nils Hammaräng Grip
98
Högby IF
Bröt
82
M
 
 
M35
Född
Förening/Ort
Tid
#
1
Christian Karlsson
78
Ålems OK
2:48:34
35
2
Pétur Bjarnason
80
Ocab RC
2:49:39
4
3
Mattias Ekman
82
Apladalens LK
3:16:24
11
4
David Nilsson
82
Rälla Rebel Runners
3:38:34
46
5
Simon Karlsson
81
Hörlösa Running Club
4:23:41
73
6
Tomas Ek
79
Umara sports club
4:28:07
10
7
Andreas Karpoff
79
Valdemarsvik
4:41:28
37
8
Johan Andersson
78
Böda IK
4:49:30
64
9
Björn Ulvås
78
Kalmar RC Triathlon
4:53:09
59
Per Christell
80
Skeninge IK
Bröt
9
 
 
M40
Född
Förening/Ort
Tid
#
1
Ivar Carlson
73
Vassmolösa
3:27:34
69
2
Robert Medrala
76
Falkenbergs Road Runners
3:39:15
43
3
Stefan Petersson
74
Linköpings Motorsällskap
4:24:15
71
4
Anders Jämtdalen
73
Team Ultrasweden LK
4:56:15
33
Mats König
75
Högby if
Bröt
80
 
 
M45
Född
Förening/Ort
Tid
#
1
Sven Jansson
68
Mörbylånga GoIF
3:18:11
27
2
Alexander Ulltjärn
71
Linköpings Löparklubb
3:44:23
75
3
Joakim Oderud
71
Saltsjö-Boo
3:52:17
74
4
Marcus Hansander
72
Lifetime Runners
3:57:45
21
5
Per-Olof Vikergård
68
Trollhättan
4:11:33
61
6
Jimmy Wiklund
72
Vallentuna
4:23:23
77
7
Magnus Eriksson
68
Snabbsportens IK
4:28:28
12
8
Håkan Arnesson
68
Sälens IF
4:36:45
3
Günter Ruchatz
71
Färjestadens Motion IF
Bröt
66
 
 
M50
Född
Förening/Ort
Tid
#
1
Robert Galic
65
IK Hakarpspojkarna
3:08:04
16
2
Pär Wanby
64
Högby IF
3:09:15
67
3
Ulrik Ottosson
66
Emmaboda
3:41:19
78
4
Alexander Leskovec
64
Glasrikets RC Nybro
3:48:44
39
5
Per Pedersén
64
Emmaboda Verda OK
3:50:20
49
6
Ulf Carlson
67
IFK Nora
4:22:31
8
Ingemar Jönsson
67
FIK Färjestaden
Bröt
34
 
 
M55
Född
Förening/Ort
Tid
#
1
Michael Bufe
62
SV Duerbheim
3:13:23
5
2
Claes Johansson
62
Mölndals AIK
3:45:19
29
3
Arne Franck
62
100 Marathon Club Germany
3:45:28
15
4
Pär Segerbrant
62
AXA
3:48:51
52
5
Harald Lööf
61
Högby IF
3:49:07
42
6
Lennart Adolfsson
62
Anderstorps OK
3:58:05
1
7
Ragnar Lindström
61
IK Akele
4:37:16
83
 
 
M60
Född
Förening/Ort
Tid
#
1
Anders Pedersén
56
Marsjö-Byle GOIF
4:41:20
48
2
Johnny Söderstig
55
Högby IF
4:53:09
57
3
Owe Gustavsson
56
Apladalens LK
5:27:51
68
Lennart Hägg
56
Hofors Aif
Bröt
26
 
 
M65
Född
Förening/Ort
Tid
#
1
Wojciech Piotr Mehl
51
Tri-Sport Lübeck
4:25:15
44
2
Kristian Johnsson
48
Västerås LK
4:25:20
31
 
 
M75
Född
Förening/Ort
Tid
#
1
Anders Hidefjäll
40
Västerås LK
5:56:30
24
 
 
Kvinnor
Född
Klubb/ort/organisation
Tid
#
Klass
1
Ellen Lindén
83
Kalmar
3:25:16
40
K
2
Annika Vaher
72
Sarma
3:38:05
60
K45
3
Helen Erika Thorne
69
England
3:49:15
58
K45
4
Heidi Hafvervik
82
Team Blekinge
3:52:50
81
K35
5
Anita Jönsson
63
Högby IF
3:55:10
72
K50
6
Annie Simonsson
90
Umara Sports Club
4:05:03
53
K
7
Hanna Rutgersson
86
Svanesund
4:07:05
51
K
8
Dara Melnyk
89
Russia
4:12:07
45
K
9
Sarah Strålenstam
80
Färjestaden
4:14:17
55
K35
10
Malin Falk
87
Bjurholms IF
4:15:10
13
K
11
Lottie Harrieson
65
Högby IF
4:20:21
22
K50
12
Gordana Galic
66
Lonesome Runners
4:22:28
17
K50
13
Britta Wollny
82
Germany
4:25:44
62
K35
14
Annemarie Holm
65
Alstermo IF
4:35:15
25
K50
15
Martina Carlberg
73
FIK Färjestaden
4:40:39
7
K40
16
Mia Stalberg
54
SLIF/Södertälje sjukhus IK - SIK
4:44:11
54
K60
17
Åsa Andersson
83
Böda IK
4:49:30
63
K
18
Maria Gustavsson
69
Uppvidingehus
4:55:22
19
K45
19
Cecilia Riesleolsson
69
Färjestadens motion
5:15:42
50
K45
20
Lena Eriksson
78
Västerås
5:47:18
65
K35
 
 
K35
Född
Förening/Ort
Tid
#
1
Heidi Hafvervik
82
Team Blekinge
3:52:50
81
2
Sarah Strålenstam
80
Färjestaden
4:14:17
55
3
Britta Wollny
82
Germany
4:25:44
62
4
Lena Eriksson
78
Västerås
5:47:18
65
 
 
K40
Född
Förening/Ort
Tid
#
1
Martina Carlberg
73
FIK Färjestaden
4:40:39
7
 
 
K45
Född
Förening/Ort
Tid
#
1
Annika Vaher
72
Sarma
3:38:05
60
2
Helen Erika Thorne
69
England
3:49:15
58
3
Maria Gustavsson
69
Uppvidingehus
4:55:22
19
4
Cecilia Riesleolsson
69
Färjestadens motion
5:15:42
50
 
 
K50
Född
Förening/Ort
Tid
#
1
Anita Jönsson
63
Högby IF
3:55:10
72
2
Lottie Harrieson
65
Högby IF
4:20:21
22
3
Gordana Galic
66
Lonesome Runners
4:22:28
17
4
Annemarie Holm
65
Alstermo IF
4:35:15
25
 
 
K60
Född
Förening/Ort
Tid
#
1
Mia Stalberg
54
SLIF/Södertälje sjukhus IK - SIK
4:44:11
54
 
 
 
 
 
DM
 
 
Män
Född
Förening/Ort
Tid
#
Klass
1
Christian Karlsson
78
Ålems OK
2:48:34
35
M35
2
Pétur Bjarnason
80
Ocab RC
2:49:39
4
M35
3
Robert Galic
65
IK Hakarpspojkarna
3:08:04
16
M50
4
Pär Wanby
64
Högby IF
3:09:15
67
M50
5
Mattias Ekman
82
Apladalens LK
3:16:24
11
M35
6
Sven Jansson
68
Mörbylånga GoIF
3:18:11
27
M45
7
Max Landén
93
Högby If
3:30:08
76
M
8
Alexander Leskovec
64
Glasrikets RC Nybro
3:48:44
39
M50
9
Jakob Löf
83
IK hakarpspojkarna
3:49:03
41
M
10
Harald Lööf
61
Högby IF
3:49:07
42
M55
11
Per Pedersén
64
Emmaboda Verda OK
3:50:20
49
M50
12
Lennart Adolfsson
62
Anderstorps OK
3:58:05
1
M55
13
Viktor Gustavsson
92
Glasrikets RC Nybro
4:18:18
79
M
14
Johan Andersson
78
Böda IK
4:49:30
64
M35
15
Björn Ulvås
78
Kalmar RC Triathlon
4:53:09
59
M35
16
Johnny Söderstig
55
Högby IF
4:53:09
57
M60
17
Owe Gustavsson
56
Apladalens LK
5:27:51
68
M60
Mats König
75
högby if
Bröt
80
M40
Ingemar Jönsson
67
FIK Färjestaden
Bröt
34
M50
Nils Hammaräng Grip
98
Högby IF
Bröt
82
M
 
 
M35
Född
Förening/Ort
Tid
#
1
Christian Karlsson
78
Ålems OK
2:48:34
35
2
Pétur Bjarnason
80
Ocab RC
2:49:39
4
3
Mattias Ekman
82
Apladalens LK
3:16:24
11
4
Johan Andersson
78
Böda IK
4:49:30
64
5
Björn Ulvås
78
Kalmar RC Triathlon
4:53:09
59
 
 
M45
Född
Förening/Ort
Tid
#
1
Sven Jansson
68
Mörbylånga GoIF
3:18:11
27
 
 
M50
Född
Förening/Ort
Tid
#
1
Robert Galic
65
IK Hakarpspojkarna
3:08:04
16
2
Pär Wanby
64
Högby IF
3:09:15
67
3
Alexander Leskovec
64
Glasrikets RC Nybro
3:48:44
39
4
Per Pedersén
64
Emmaboda Verda OK
3:50:20
49
Ingemar Jönsson
67
FIK Färjestaden
Bröt
34
 
 
M55
Född
Förening/Ort
Tid
#
1
Harald Lööf
61
Högby IF
3:49:07
42
2
Lennart Adolfsson
62
Anderstorps OK
3:58:05
1
 
 
M60
Född
Förening/Ort
Tid
#
1
Johnny Söderstig
55
Högby IF
4:53:09
57
2
Owe Gustavsson
56
Apladalens LK
5:27:51
68
 
 
Kvinnor
Född
Klubb/ort/organisation
Tid
#
Klass
1
Anita Jönsson
63
högby IF
3:55:10
72
K50
2
Lottie Harrieson
65
Högby IF
4:20:21
22
K50
3
Martina Carlberg
73
FIK Färjestaden
4:40:39
7
K40
4
Åsa Andersson
83
Böda IK
4:49:30
63
K
 
 
K40
Född
Förening/Ort
Tid
#
1
Martina Carlberg
73
FIK Färjestaden
4:40:39
7
 
 
K50
Född
Förening/Ort
Tid
#
1
Anita Jönsson
63
högby IF
3:55:10
72
2
Lottie Harrieson
65
Högby IF
4:20:21
22
 
 
 
 
 
ÖM
 
 
Män
Född
Förening/Ort
Tid
#
Klass
1
Pär Wanby
64
Högby IF
3:09:15
67
M50
2
Sven Jansson
68
Mörbylånga GoIF
3:18:11
27
M45
3
Max Landén
93
Högby If
3:30:08
76
M
4
Harald Lööf
61
Högby IF
3:49:07
42
M55
5
Johan Andersson
78
Böda IK
4:49:30
64
M35
6
Johnny Söderstig
55
Högby IF
4:53:09
57
M60
Ingemar Jönsson
67
FIK Färjestaden
Bröt
34
M50
Emil Nilsson
86
Högsrums FF
Bröt
47
M
Mats König
75
högby if
Bröt
80
M40
Günter Ruchatz
71
Färjestadens Motion IF
Bröt
66
M45
Nils Hammaräng Grip
98
Högby IF
Bröt
82
M
 
 
M35
Född
Förening/Ort
Tid
#
1
Johan Andersson
78
Böda IK
4:49:30
64
 
 
M45
Född
Förening/Ort
Tid
#
1
Sven Jansson
68
Mörbylånga GoIF
3:18:11
27
Günter Ruchatz
71
Färjestadens Motion IF
Bröt
66
 
 
M50
Född
Förening/Ort
Tid
#
1
Pär Wanby
64
Högby IF
3:09:15
67
Ingemar Jönsson
67
FIK Färjestaden
Bröt
34
 
 
M55
Född
Förening/Ort
Tid
#
1
Harald Lööf
61
Högby IF
3:49:07
42
 
 
M60
Född
Förening/Ort
Tid
#
1
Johnny Söderstig
55
Högby IF
4:53:09
57
 
 
Kvinnor
Född
Klubb/ort/organisation
Tid
#
Klass
1
Anita Jönsson
63
Högby IF
3:55:10
72
K50
2
Lottie Harrieson
65
Högby IF
4:20:21
22
K50
3
Martina Carlberg
73
FIK Färjestaden
4:40:39
7
K40
4
Åsa Andersson
83
Böda IK
4:49:30
63
K
5
Cecilia Riesleolsson
69
Färjestadens motion
5:15:42
50
K45
 
 
K40
Född
Förening/Ort
Tid
#
1
Martina Carlberg
73
FIK Färjestaden
4:40:39
7
 
 
K45
Född
Förening/Ort
Tid
#
1
Cecilia Riesleolsson
69
Färjestadens motion
5:15:42
50
 
 
K50
Född
Förening/Ort
Tid
#
1
Anita Jönsson
63
Högby IF
3:55:10
72
2
Lottie Harrieson
65
Högby IF
4:20:21
22