<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat  
Resultat Ekerumsloppet 2017
 
Datum: Lördag 14 oktober   Plats: Ekerum
Arrangör: Högby IF   Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson
Tidtagning: Kent Lindblad   Väder: 16 grader, mulet väder
Speaker: Calle Nilsson  
Deltagare: Anmälda 162 st I mål 144 st
Plats
10 km Män
Klubb Tid
1
Mikael Bäcklund
84
Högby IF 00:35:01
81
2
Erik Karlsson
98
Högby IF 00:35:13
182
3
Oliver Wykman
94
Högby IF 00:36:15
49
4
Magnus Carlson
79
Hossmo RC 00:38:36
130
5
Jonathan Persson
90
Högby IF 00:38:44
63
6
Jimmie Johansson
90
Ocab RC 00:39:33
169
7
Isac Åkerberg
85
Högby IF 00:39:43
22
8
Ondrej Blaha
86
Kaffestugan i Böda 00:40:21
127
9
Mehdi Khodayari
80
Högby IF 00:40:51
107
10
Magnus Grimheden
70
Kalmar 00:41:33
146
11
Per Carlsson
74
Mörbylånga Goif 00:41:40
13
12
Fredrik Casserstål
90
Högby IF 00:41:43
9
13
Oliver Johansson
92
Kläppinge Kubbar Klubb 00:43:13
173
14
Mikael Pettersson
80
Holmgrens Bil AB 00:43:13
218
15
Daniel Jonsson
73
Ocab running club 00:43:30
3075
16
Johan Palm
72
Färjestadens Motion 00:43:55
211
17
Martin Wallgren
88
Kalmar RC 00:44:08
232
18
Stefan Petersson
68
Kalmar OK 00:45:38
3078
19
Tobias Johansson
81
Glasrikets RC Nybro 00:46:26
174
20
Anders Sjökvist
72
Borgholm Running Club 00:46:50
224
21
Akshay Kara
92
Norrköping 00:46:58
179
22
Fredrik Garney
90
Lötligan 00:47:29
3077
23
Peter Karlsson
74
Rälla Rebel Runners 00:47:59
186
24
Fredrik Josefsson
76
Nybro 00:48:10
31
25
Fredrik Karlsson
73
Bostorp RC 00:48:11
183
26
Ingemar Aspegren
64
Borgholm 00:48:54
119
27
Anders Lundqvist
68
Kläppinge kubbar klubb 00:49:07
200
28
Mikael Harmander Salleke
79
Skogsby united 00:49:16
157
29
Fredrik Johansson
71
Färjestaden 00:49:38
166
30
David Nilsson
82
Rälla Rebel Runners 00:49:52
206
31
Christoffer Löfberg
75
Kung CG's 00:49:53
201
32
Viktor Landin
93
Kalmar 00:50:11
190
33
Martin Johansson
92
Kalmar 00:50:15
171
34
Mikael Johansson
64
Rälla rebell runners 00:50:23
172
35
Viktor Gustavsson
92
Glasrikets RC Nybro 00:50:41
155
36
Henrik Petersson
78
Färjestaden 00:51:25
216
37
Daniel Aspegren
95
Mölndal 00:51:35
118
38
Isak Aspegren
97
Kalmar 00:51:36
120
39
Stefan Cronholm
73
Lonesome Runners 00:51:37
132
40
Mats Asplund
66
Föra AIK 00:51:41
121
41
Johannes Johansson
84
Kalmar 00:52:22
170
42
Eric Adolfsson
96
Buggehult 00:52:29
110
43
Pär Jonsson
92
Korvryttarna 00:53:21
178
44
Jan Gisler
85
Färjestaden 00:53:51
145
45
Johan Gustafsson
77
Frösslunda RC 00:54:19
150
46
Patrik Flyden
69
Axa Sportklubb 00:54:40
138
47
Henrik Ervelin
83
Ocab 00:54:41
137
48
Victor Fredriksson
90
Vita Sand RC 00:55:07
141
49
Krister Ekstrand
78
Kalmar 00:55:20
134
50
Per Jonsson
58
WSP 00:55:28
177
51
Andreas Gunnarsson
69
Färjestaden 00:56:19
148
52
Niclas Karlsson
78
Kalmar 00:57:03
38
53
Stellan Bjelkfors
48
IFK Borgholm 00:58:06
126
54
Christian Alriksstrand
71
Kalmar Whisky Society 00:58:24
116
55
Lars Blixte
62
Ingelsryd 00:58:25
128
56
Stefan Wiberg
54
Rälla Rebel Runners 00:58:28
234
57
Mattias Karlsson
78
Kalmar 00:58:34
46
58
Simon Leijnse
70
Kalmar 00:58:36
196
59
Pierre Ståhle
86
Fet eller Triathlet? 00:59:04
5
60
Magnus Gustavsson
63
Millimeterbygg 00:59:11
154
61
Tony Silverstrand
66
Konica Minolta 00:59:29
223
62
Robin Somproh
95
Löttorp 00:59:51
3074
63
Michael Heyne
67
Ljungbyholm 01:00:15
159
64
René Westra
50
Köpingsvik 01:04:06
233
65
Dennis Källroos
90
Kalmar 01:04:30
188
66
Göran Garney
57
Högby IF 01:05:01
144
67
Erling Bernandersson
54
Runsten/Möckleby 01:06:52
250
68
Fredrik Gustafsson
79
Kalmar 01:09:54
149
69
Henrik Höglund
70
Kalmar 01:12:54
161
 
   
10 km Kvinnor
Klubb Tid
1
Madeleine Larsson
81
Hässelby SK 00:38:19
193
2
Terese Friman
84
Glasrikets RC 00:43:31
109
3
Anna Lundgren
83
Glasrikets RC Nybro 00:47:19
198
4
Sarah Strålenstam
80
Färjestaden 00:50:20
226
5
Veronica Axelsson
75
FAVA 00:50:58
122
6
Lovisa Bengtsson
76
Kalmar 00:51:00
125
7
Jessika Fredin
90
Borgholm 00:52:34
48
8
Rebecca Thörnberg
80
Karlskrona 00:52:36
230
9
Anna Lagergren
75
FAVA 00:52:37
189
10
Lottie Harriesson
65
Högby IF 00:52:46
51
11
Marie Petersson
75
Kalmar 00:53:28
217
12
Helén Johansson
88
Kalmar 00:53:37
168
13
Camilla Persson
62
Högby IF 00:54:08
80
14
Camilla Karlsson
68
Kalmar RC Triathlon 00:55:08
181
15
Camilla Lindström
71
Högby IF 00:55:15
249
16
Sofia Alfredsson
91
Kalmar 00:55:35
113
17
Veronica Alm
70
Lindås 00:55:39
114
18
Nina Almroth
75
Glasrikets RC Nybro 00:55:39
115
19
Rosita Karlsson
66
Högby IF 00:56:54
187
20
Jenny Gustafsson
93
Kalmar 00:57:37
3073
21
Irene Rohde
56
Högby IF 00:58:19
108
22
Lena Fransson
72
Springande Tjejer 00:58:31
140
23
Evelina Magnusson
87
Mönsterås 00:58:32
202
24
Eva-Marie Frösemo
78
Rälla Rebell Runners 00:59:16
142
25
Annelie Petersson
66
Borgholm 00:59:42
215
26
Emma Jonsson
80
Färjestaden 01:00:06
176
27
Karolina Ekstrand
73
Rälla Rebel Runners 01:00:28
133
28
Susanne Wiberg
61
Rälla Rebel Runners 01:00:32
235
29
Johanna Magnusson
92
Oskarshamn 01:02:11
203
30
Kajsa Midenius
72
Lonesome Runners 01:02:11
205
31
Sofie Loirendal
74
Coffee Bean Runners 01:03:17
197
32
Anna Adolfsson
81
Konica Minolta 01:03:35
112
33
Sara J Karlsson
76
Rälla Rebel Runners 01:03:36
162
34
Rebecka Jakobsson
70
Borensberg 01:03:41
164
35
Hanna Olsson
90
Lötligan 01:05:11
3076
36
Lotta Håkansson van Luijn
67
Borgholm Running Club 01:06:01
160
37
Maria Lundgren
92
Emmaboda 01:07:14
199
38
Emelie Jacobsson
94
Kalmar 01:07:16
163
39
Emmelie Palm- Gustavsson
89
Ljungbyholm 01:07:16
212
40
Emma Pernbert
76
Trekanten 01:07:18
213
41
Eva Nordin
61
Runacademy IF 01:09:08
209
42
Tímea Zsuzsanna Popucza
83
Kalmar 01:11:07
219
43
Johanna Gustafsson
81
Kalmar 01:16:44
151
44
Liza Gustafsson
96
Buggehult 01:17:01
3072
45
Ellen Svensson
93
Coffe bean runners 01:17:13
228
46
Ida Andersson
93
Coffee bean runners 01:19:46
117
47
Annette Hemlin
62
Coffee Bean Runners 01:19:46
158
48
Maria Karlsson
91
Mörbylånga 01:20:19
185
49
Jenny Hansson
85
Runacademy IF 01:20:30
156
50
Malin Åhlund
82
Borgholm 01:21:19
237
 
   
1,6 km Pojkar 13
Klubb Tid
1
Olle Persson
06
Färjestaden 00:05:44
214
2
Hjalmar Bengtsson
06
Högby IF 00:05:45
123
3
Robin Larsson
05
IKHP 00:06:38
194
4
Sam Grimheden
04
Högby IF 00:06:43
147
5
Hugo Runnqvist
08
Kalmar Södra 00:06:50
221
6
Hannes Karlsson
06
Rälla Rebel Runners 00:06:56
184
7
Simon Östborg
05
Högby IF 00:07:03
240
8
Ludwig Oscarsson
06
Färjestaden 00:07:16
210
9
Oscar Jönsson
09
Kalmar FF 00:07:42
247
10
Tim Larsson
08
IKHP 00:07:44
195
11
Eddie Larsson
11
IKHP 00:08:35
191
12
Simon Söderberg
06
Active 0480 00:08:55
244
13
Leo Wallgren
12
Kalmar 00:11:49
231
14
Viggo Jakobsson
08
Borensberg 00:12:20
165
 
   
1,6 km Flickor 13
Klubb Tid
1
Alma Jönsson
06
Högby IF 00:07:24
246
2
Otilia Isberg
10
Fik Färjestaden 00:07:33
248
3
Agnes Karlsson
10
Rälla Rebel Runners 00:07:37
180
4
Vilma Hermansson
10
Fik Färjestaden 00:08:38
241
5
Isabell Hermansson
08
Fik Färjestaden 00:09:02
242
6
Rebecka Gustafsson
09
Kalmar Sim & RC Triathlon 00:09:55
152
7
Therese Gustafsson
11
Kalmar 00:11:08
153
8
Minna Åhlund
07
Borgholm 00:11:49
239
9
Majken Ekstrand
06
Rälla Rebel Runners 00:11:55
245
10
Tea Frösemo
10
Rälla Rebel Runners 00:12:24
143
11
Anna Hermansson
12
Fik Färjestaden 00:12:34
243