<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat  
Resultat Kalmar Malkars 21 KM 2018
 

Arrangör: Högby IF. Datum: Lördag 30 juni.
Tävlingsledare & förbundsbanmätare: Carl-Gustaf Nilsson.
Start/mål & samarbetspartner: Malkars Träningscenter, Torsåsgatan 1 i Kalmar.
Tidtagning: Kent Lindblad, synpunkter till friidrott@hogbyif.se
Väder: Solig,blåsigt 20°C Deltagare: I mål: 647 st.

 

Utlottade priser
 
Sponsor
Pris
Malkarsfemman      
Hilda Nyberg, Kalmar 128 Presentkort middag Kallskänken
Erik Blomgren, Ölands SS 210 Presentkort middag Kallskänken
Jörgen Rydberg KRC 155 En ToR Kalmar-Sthlm Braflyg
Malkars 21,1km      
Magnus Berkeby, Mörbylånga 38 Presentkort middag Kallskänken
Ida Söderberg, Nybro 460 Presentkort Niros Löpcoaching
Jakub Zuber Nocout LKG 423 Presentkort dubbelrum Best Western
Jonas Lundkvist IK Akele 252 Presentkort, Addidas solglasögon Optiker Tottie

 

Preliminära resultat

 

21,1 km Herr
Klubb Tid
1
David Nilsson
87
Högby IF 01:09:30
278
2
Mikael Bäcklund
84
Högby IF 01:11:43
59
3
Patrik Eklund
82
Handelsbanken IF 01:12:52
81
M35
4
Christian Ck Karlsson
78
Ålems OK 01:13:57
200
M40
5
Josef Hamber
82
IS Göta 01:14:18
131
M35
6
Johan Stenberg
78
Lerum Friidrott 01:14:23
369
M40
7
Daniel Ekholm
81
IS Göta 01:15:54
80
M35
8
Juha Salomies
67
IFK Trelleborg 01:16:08
346
M50
9
Andreas Åkesson
87
Saltsjöbadens IF 01:16:37
427
10
Ola Grauers
80
Habo 01:16:43
120
M35
11
Neil Lowrie
77
IS Göta 01:16:45
245
M40
12
David Kasselstrand
82
Gamleby OK 01:17:05
212
M35
13
Medhane Tumzghi
99
IK Lerum FI 01:17:16
392
14
Fredrik Westerdahl
79
Fredrikshof fif 01:17:18
410
M35
15
Fredrik Bolmstam
82
Apladalens LK 01:17:30
47
M35
16
Kristoffer Loo
97
Scania Road Runners 01:17:38
242
17
Claes Hydvall
79
Ocab RC 01:17:39
495
M35
18
Magnus Åhsberg
67
Apladalens LK 01:17:55
426
M50
19
Mattias Toivanen
90
Kalmar 01:19:11
390
20
Fredrik Seppas
88
Jönköping 01:19:23
355
21
Anders Hållberg
82
IFK Lidingö Friidrott 01:19:38
159
M35
22
Kenth Fransson
82
IS Göta Helsingborg 01:20:03
107
M35
23
Mattias Ekman
82
Apladalens LK 01:20:07
82
M35
24
Björn Clasén
76
IK Akele 01:20:21
67
M40
25
Niklas Wikner
64
IK Akele 01:20:24
416
M50
26
Max Lundberg
70
Björnstorps IF 01:20:34
250
M45
27
Anton Snöberg
88
Kalmar RC Triathlon 01:21:01
366
28
Björn Franzen
80
Glasrikets RC Nybro 01:21:05
439
M35
29
Robin Andersson
87
OK Njudung 01:21:37
24
30
Sonny Karlsson
67
Högby IF 01:21:43
210
M50
31
Henrik Hegender
65
Hossmo RC 01:21:56
141
M50
32
Daniel Jönsson
81
Hossmo Rc 01:22:03
449
33
Lukas Segersten
00
Västerås FK 01:22:17
354
34
Jonas Lundkvist
66
Ik Akele 01:22:34
252
M50
35
Pär Wanby
64
Högby IF 01:22:50
433
M50
36
Johan Karlsson
79
Hossmo RC 01:23:37
203
M35
37
Max Landén
93
Högby IF 01:23:55
499
38
Hjalmar Selskog
0
jönköping 01:23:56
455
39
Pontus Olsson
94
Osby 01:23:57
295
40
Sebastian Warrebäck
81
Hossmo RC 01:24:01
448
41
Magnus Karlsson
73
Slimos Löpargrupp Oskarshamn 01:24:34
205
42
Mathias Karlsson
73
Ålems OK 01:24:34
206
M45
43
Jonas Svendsén
75
Svendsén running club 01:24:50
488
44
Niklas Johansson
85
Kalmar 01:24:56
184
45
Mattis Petersson
78
Glasrikets RC 01:25:29
482
M40
46
Niklas Magnfält
71
Nordic Wellness 01:25:37
260
47
Johan Nordström
79
Runacademy 01:25:37
288
M35
48
Magnus Franzén
77
Emmaboda Verda OK 01:25:44
111
M40
49
Rasmus S:T Cyr
86
SVOA IF 01:25:51
344
50
Kalle Andersson
92
IK Akele 01:26:22
18
51
Magnus Homann
70
OK Orinto 01:26:47
153
52
Martin Petersson
81
Kalmar RC Triathlon 01:26:51
315
M35
53
Jonatan Andersson
90
Kalmar 01:27:00
17
54
Bo Sundström
67
Kalmar RC Triathlon 01:27:00
376
M50
55
Dag Nilsson
57
växjölöparklubb 01:27:05
277
M60
56
Rasmus Helgersson
89
Ölands skidklubb 01:27:17
142
57
Fredrik Hallberg
73
Tjust bike and running 01:27:46
129
M45
58
Per Carlsson
74
Mörbylånga Goif 01:27:52
64
M40
59
Matti Huhtala
58
SOK Knallen 01:27:57
154
M60
60
Patrik Sjögren
77
Kalmar RC Triathlon 01:28:04
360
M40
61
Robin Bram
97
Kalmar 01:28:43
49
62
Erik Michaëlsson
67
IK Dran 01:28:43
266
M50
63
Sven Jansson
68
Mörbylånga Goif 01:28:44
465
M50
64
Magnus Andersson
57
Ålem OK 01:29:00
22
M60
65
Mattias Kronudd
83
Degerhamn 01:29:42
222
66
Lennart Pettersson
65
Målilla-Mörlunda SKI 01:29:53
318
M50
67
Ivar Carlson
73
vassmolösa 01:30:12
468
68
Henrik Magnisson
73
Apladalens löparklubb 01:30:20
261
M45
69
Håkan Westerblad
56
Spårvägen FK 01:30:21
462
M60
70
Karl-Erik Andersson
58
Ålem OK 01:31:14
20
M60
71
Andreas Persson
75
Tyresö 01:31:14
308
72
Viktor Bram
94
Kalmar 01:31:31
50
73
Leif Nachtweij
63
Tjust bike and running club 01:31:38
497
M55
74
Nils-Allan Torstensson
57
Hultsfreds LK 01:32:05
391
M60
75
David Hjertsén
73
IK Akele 01:32:27
151
M45
76
Eric Ingvarsson
93
Mjölby 01:32:27
167
77
Kalle Daleen
84
Kalmar 01:32:44
71
78
Karl-Oskar Palmgren
79
Algutsrum RC 01:32:46
469
79
Petter Elmeroth
83
Kalmar 01:32:55
86
80
Pelle Gunnarsson
62
Team Blekinge 01:32:55
122
M55
81
Gustav Sande
69
Genarps IF 01:32:58
348
M45
82
Joachim Karlsson
76
Kalmar 01:32:59
202
83
Anders Rehn
66
Högby IF 01:33:05
328
M50
84
Andreas Barkstedt
77
Glasrikets RC 01:33:12
480
M40
85
Mattias Lingdell
76
Kalmar 01:33:19
238
86
Mikael Pettersson
80
Holmgrens Bil 01:33:25
320
87
Jesper Thiman
83
Thiman running club 01:33:57
454
88
Mikael Löfstedt
73
Åhus Träningscenter 01:34:11
256
89
Johan Cardell
73
IK Sisu 01:34:19
62
M45
90
Petter Andersson
75
Kalmar 01:34:20
23
91
Samuel Tewelde
02
Glasrikets RC Nybro 01:34:26
388
92
Christer Kedmalm
72
Umara Sports Club 01:34:28
214
M45
93
Johan Wittberg
87
FBC Kalmarsund 01:34:38
417
94
Per Rehn
69
Kalmar RC Triathlon 01:34:40
329
M45
95
Adam Jäderkvist
93
Skillingaryds FK 01:34:59
197
96
Leo Bergman
91
Studenterna, Stockholm 01:35:02
470
97
Kaj Rosengren
80
Lund 01:35:05
339
98
Mikael Knutsson
63
IK Akele 01:35:07
219
M55
99
Bo Andersson
52
Genarps IF 01:35:11
11
M65
100
Hans Liljeroth
59
LK Nyköping Runners 01:35:28
232
M55
101
Robert Dahlberg
76
Club Running Sweden 01:35:39
68
102
Magnus Lövgren
69
Team Lövgren 01:35:50
492
103
Jens Pålsson
95
Kalmar 01:36:29
323
104
Jacob Kristoffersson
95
Färjestadens motion IF 01:36:49
220
105
Martin Kristoffersson
93
Färjestadens motion IF 01:36:49
221
106
Erik Änges
83
IK Akele 01:36:51
445
M35
107
Carl-Johan Pettersson
66
VÄXJÖ 01:37:11
317
108
Gustav Von Heijne
92
Uppsala 01:37:12
401
109
Mikael Elofsson
73
Kalmar RC Triathlon 01:37:51
91
M45
110
Sten-Olof Mäki
52
Mörbylånga GoIF 01:37:53
270
M65
111
Robin Gerum
87
Serneke IF 01:37:55
119
112
Dennis Weidfors
86
Alstermo 01:38:06
404
113
Peter Karlsson
55
IK Jogg 01:38:11
207
M60
114
Stefan Unosson
60
Kalmar RC 01:38:14
396
M55
115
Fredrik Rosenquist
66
Team Blekinge Löparförening 01:38:19
340
M50
116
Tommy Rydén
69
Kalmar RC triathlon 01:38:25
342
M45
117
Casper Reinsholm
83
TIK Triathlon 01:38:26
330
118
Michael Persson
57
Trimate SK 01:38:35
309
M60
119
Uwe Kernn
55
LG Pegasos Berlin 01:38:35
441
120
Björn Svensson
78
Mariestad 01:38:45
381
121
Magnus Bergh
49
Heleneholms IF 01:38:47
36
M65
122
Johan Vedin
74
Läckeby 01:39:07
477
123
Vktor Gustavsson
92
Glasrikets RC Nybro 01:39:08
126
124
Peter Franzen
73
Emmaboda Verda OK 01:39:09
108
M45
125
Daniel Eriksson
79
Lindsdals if 01:39:14
475
126
Mattias Lyck Winnerhed
79
Crossfit Oskarshamn 01:39:30
254
127
Adam Haglund
93
Umeå 01:39:32
442
128
Felix Wettborg
95
Kalmar 01:39:36
412
129
Alex Kedmalm
72
Ljungbyholm 01:39:41
213
130
Niklas Hultgren
74
Hossmo RC 01:39:55
157
M40
131
Christopher Sköld
86
Team Sköld 01:40:28
364
132
Oliver Johansson
92
Kläppinge Kubbar Klubb 01:40:42
185
133
Anders Kasselstrand
47
Gamleby OK 01:40:58
211
M70
134
Peter Karlsson
74
Rälla Rebel Runners 01:41:06
208
135
Anders Lundqvist
68
Kläppinge Kubbar Klubb 01:41:11
253
136
Johan Hellström
77
Kalmar 01:41:20
147
137
Ghanim Kajhem
63
Trafikverkets FF 01:41:26
199
138
Johannes Engberg
87
Oskarshamn 01:41:27
92
139
Felix Oskarsson
95
Kalmar RC 01:41:41
300
140
Richard Brettéus
93
Umara sports club 01:41:54
53
141
Anders Sjökvist
72
Borgholm running club 01:41:58
361
142
Tom Larsson
83
Näsum 01:42:07
450
143
Per-Erik Mörk
66
Hässleholms AIS 01:42:10
272
M50
144
Karl Frimodt
81
Årsta 01:42:15
115
145
Niclas Kennestig
64
Oskarshamns SK 01:42:17
215
M50
146
Fredrik Sahlberg
65
Högby IF 01:42:21
481
M50
147
Daniel Westergren
75
Växjö 01:42:28
411
148
Björn Andersson
74
IS Göta 01:42:30
10
M40
149
Joacim Andersson
67
Nybro SKI 01:42:32
16
150
Åke Palmqvist
46
IK Akele 01:42:32
304
M70
151
Alex Jakobsson
74
Kalmar 01:42:47
173
152
Thomas Johansson
65
Kalmar RC 01:42:53
187
M50
153
Rikard Hjalmarsson
75
Slimos löpargrupp 01:42:57
150
154
Klas-Göran Nilsson
55
Kalmar 01:43:02
281
155
Hans Eriksson
48
Eksjö Södra IK 01:43:03
95
M70
156
Ingemar Andersson
62
IK Akele 01:43:06
13
M55
157
Peter Broström
64
Kalmar 01:43:19
443
158
Tommy Nilsson
81
Slimos Löpargrupp 01:43:23
287
159
Johan Claesson
90
Rockneby 01:43:25
66
160
Niklas Hammarström
71
Blomstermåla 01:43:28
134
161
Fredrik Bergman
64
Hulterstad 01:43:30
471
162
Henrik Segersten
70
Enköpings AI 01:43:51
353
M45
163
Stefan Olsson
73
Slimos Löpargrupp 01:44:30
297
164
Tony Wågman
78
Kalmar 01:44:48
419
165
Fredrik Josefsson
76
Nybro 01:45:01
485
166
Lars Ritzén
71
Slimos löpargrupp Oskarshamn 01:45:12
335
167
Simon Flisberg
01
Ljungbyholm 01:45:21
106
168
Mika Malm
72
Kalmar 01:45:25
263
169
Axel Wendel
96
Antilopen 01:45:26
491
170
Johan Karlsson
94
Kalmar 01:45:50
204
171
Per Leander
80
Tjust BRC 01:46:10
493
172
Johannes Nilsson
76
Kalmar 01:46:27
279
173
Linus Ikonen
94
Emmaboda 01:46:30
165
174
Stefan Norman
63
Kalmar OK 01:46:32
289
M55
175
Anders Ståhl
80
Umara Sportsclub 01:46:38
374
M35
176
Tobias Jonsson
72
Gunnarstorp 01:46:41
476
177
Slimo Safouane
51
Oskarshamns SK 01:47:00
26
M65
178
Erik Brundin
73
Färjestaden 01:47:01
55
179
Peter Sjöman
74
ICA Maxi Kalmar 01:47:09
362
180
David Jonsson
86
Umara sports club 01:47:16
191
181
Christer Erlandsson
78
Emmaboda Verda OK 01:47:22
100
M40
182
Masoud Saberi
70
Ok Ålem Friidrott 01:47:35
345
M45
183
Eddy Hultgren
59
Team Blekinge 01:47:36
155
M55
184
Andreas Fröler
76
Resmo RC 01:47:41
117
185
Jan Landin
59
Multibygg Sydost 01:47:50
226
186
Mikael Orrebrink
74
Kalmar RC 01:47:51
299
M40
187
Hjalmar Hultgren
99
Ljungbyholm 01:48:07
156
188
Joakim Segerdahl
77
TORSÅS 01:48:16
352
189
Per Ekenger
56
Gamleby OK 01:48:21
79
M60
190
Esbjörn Gustafsson
56
Tjust Bike & Running Club 01:48:26
124
M60
191
Eric Pehrsson
60
Kalmar 01:48:35
306
192
Marcus Atterlord
72
Alsterbro 01:48:41
31
193
Fredrik Hammargren
74
Emmaboda Verda OK 01:48:56
132
M40
194
Michael Ericsson
68
Kalmar 01:49:08
94
195
Leif Brandstedt
43
Björkshults IF 01:49:23
51
M75
196
Lee Reissner
94
Kalmar 01:49:26
451
197
Jonas Olander
76
Södra IF 01:49:28
291
198
Kaj Aldebert
56
Kalmar 01:49:31
5
199
Robert Rosén
82
Kalmar 01:49:36
337
200
Ola Lagström
71
Sockertoppens IF 01:49:49
225
M45
201
Robin Petersson
00
Mellösa Kickers IF 01:49:52
316
202
Christer Höglund
68
Linköping 01:49:59
163
203
Håkan Sunnerhage
81
Ocab RC 01:50:01
377
M35
204
Pontus Påhlsson
89
FBC-Kalmarsund 01:50:14
322
205
Sulaiman Mpagi
92
hemtjänst Borgholm 01:50:17
472
206
Magnus Johansson
70
Nybro 01:50:19
181
207
Joakim Haraldsson
70
Vissefjärda 01:50:33
136
208
Tommy Ringbom
79
Kråkeskärs ÖS 01:50:56
333
209
Tove Dolff
72
Umara Sports Club 01:51:03
74
M45
210
Fredrik Fridholm
70
Kalmar 01:51:05
114
211
Nicklas Mårtensson
71
Kalmar 01:51:14
269
212
Bjarne Lindberg
77
Kalmar 01:51:24
233
213
Noah Imbratt
01
Kalmar 01:51:42
166
214
Magnus Blomberg
81
Tjust Bike and Running Club 01:51:45
45
M35
215
Peter Rosén-Gruvhagen
79
Team explosive runners 01:52:00
338
216
David Petersson
92
Kalmar 01:52:06
458
217
Mattias Fredriksson
73
Örsjö 01:52:21
113
218
Robert Olsson
62
BERGKVARA 01:52:22
296
219
Magnus Svensson
70
Bergkvara 01:52:34
383
220
Lars Olsson
69
Kalmar 01:52:35
460
221
Håkan Olofsson
69
Run academy 01:52:40
292
M45
222
Niklas Hansson
67
Åhus Tränings Center 01:52:56
135
223
Alexandros Simeonidis
90
KALMAR 01:53:14
356
224
Harri Junéll
79
Oskarshamn 01:53:22
195
225
Claas Hendrik Fuegemann
82
Lidingö 01:53:30
118
226
Peter Joelsson
56
Ålems OK 01:53:47
174
M60
227
Simon Elmqvist
86
Genvägens RC 01:53:49
89
228
Jens Johansson
87
Färjestaden 01:53:54
464
229
Mikael Larsen
67
Kalmar 01:53:57
227
230
Karl Eriksson
89
Jönköping 01:54:08
98
231
Joakim Frisk
72
Samtalsbolaget 01:55:41
116
232
Nils-Olof Nilsson
46
Mullsjö SOK 01:55:48
286
M70
233
Max Harrieson
66
Högby IF 01:55:52
138
M50
234
Carl Löfström
87
Timmernabben 01:56:06
257
235
Peter Jonsson
57
Huskvarna 01:56:20
192
236
Johan Zetterberg
86
Linköping 01:56:41
421
237
Stefan Karlsson
68
Team Blekinge 01:56:47
479
M50
238
Magnus Loman
74
Lindsdals IF 01:56:48
241
239
Martin Lundberg
77
Karlshamn 01:56:59
249
240
Oskar Bertilsson
84
Kalmar 01:57:28
40
241
Alf Hammarstedt
63
Nättraby 01:57:38
133
242
Ted Andersson
85
Glasriket RC Nybro 01:58:12
25
243
Stefan Wiberg
54
Rälla Rebel Runners 01:58:42
413
244
Tommy Wiberg
52
Trekanten Runners 01:59:30
415
245
Magnus Larsson
70
Samtalsbolaget 01:59:31
230
246
Carl Rigbäck
84
Kalmar 01:59:38
332
247
Peter Lindström
74
Brudpiga 02:00:37
237
248
Linus Fjeldså
01
Kalmar 02:02:04
104
249
Lars Olsson
60
Ahlsells Kalmar 02:02:08
294
250
Jan Fjeldså
66
Kalmar 02:02:12
103
251
Jan Andersson
59
Kalmar 02:02:23
14
252
Göran Önnerby
49
Anderstorps OK 02:02:39
429
M65
253
Torleif Bergvall
52
Kalmar 02:02:52
37
254
Rickard Jonasson
78
Kalmar 02:02:55
189
255
Lucas Svannäs
91
Kalmar 02:02:55
378
256
Arvid Johansson
01
Kalmar Simsällskap 02:03:09
178
257
Sören Remar
48
Ulricehamns FK 02:03:18
331
M70
258
Ruben Karlsson
87
Friskis & Svettis Karlskrona 02:03:40
209
259
Krister Ekstrand
78
Kalmar 02:03:53
83
260
Folke Lundberg
45
Högby IF 02:04:11
248
M70
261
Peter Fell
52
Karlskrona 02:04:37
102
262
Thomas Simonsson
70
Hybrid Fitness Vetlanda 02:04:40
358
 
263
Roger Berglund
73
Wasastenen 02:04:47
457
264
Jörgen Strandberg
67
Wasastene 02:04:50
456
265
Magnus Berkeby
88
Mörbylånga 02:04:52
38
266
Nicklas Gräns
90
Malkars 02:04:52
444
267
Christian Stig
87
Kalmar 02:05:11
370
268
Kennerth Werner
51
Ängö BK 02:05:36
408
269
Gustav Warelius
90
Kalmar 02:05:58
403
270
Linus Strumpel
00
Kalmar 02:06:26
372
271
Pontus Steinvall
69
Nybro Mk 02:06:29
489
272
Oskar Rosén
87
Hovshaga 02:06:49
496
273
Lennart Svensson
39
Sok Knallen Borås 02:07:53
382
M75
274
Robert Runnemark
89
Ljusstaden 02:08:01
438
275
Henrik Hallberg
76
Kalmar 02:08:47
130
276
Mathias Elmerstig
89
ICA Maxi Kalmar 02:08:49
87
277
Martin Örtendahl
77
Kalmar 02:09:01
431
278
Faton Jonuzi
79
Helsingborg 02:09:50
193
279
Fredrik Johansson
71
Kalmar RC Triathlon 02:09:53
179
M45
280
Peter Casserstål
79
ICA Maxi Kalmar 02:11:24
65
281
Micael Nilsson
64
Kalmar CK 02:11:29
284
282
Dan Åberg
59
Kalmar 02:11:36
424
283
Yihe Lu
63
Kalmar 02:11:52
247
284
Jonas Turfors
74
Blomstermåla 02:13:17
393
285
Pontus Björk
94
Kalmar 02:13:57
42
286
Peter Sundin
75
Farjestaden 02:14:01
375
287
Mikael Nilsson
74
Kalmar 02:14:59
285
288
Arne Larsson
56
Oskarshamn 02:15:06
228
289
Johan Löfvenberg
81
Neeaärsnygg 02:15:16
259
290
Fredrik Sjömar
88
Kristdemokraterna Kalmar 02:16:14
363
291
Ove Svensson
62
Oskarshamn 02:17:24
384
292
Michael Heyne
71
Ljungbyholm 02:17:51
149
293
Jakub Zuber
84
NocOut Linköping 02:18:31
423
294
Jörgen Franzén
68
Kalmar 02:25:15
110
295
Benjamin Bringgren
89
Kalmar 02:27:34
54
296
Tomas Valve
81
Omslaget 02:34:11
399
 
   
21,1 km Dam
Klubb  
1
Hanna Lindholm
79
Huddinge AIS 01:17:23
435
K35
2
Ellen Persson
97
Högby IF 01:17:44
459
3
Jenny Johannesson
76
Mullsjö SOK 01:22:01
176
K40
4
Sara Smith
93
Uppsala 01:26:23
365
5
Emma Ahlstrand
82
IFK Växjö 01:27:07
3
K35
6
Erika Lindeblad
93
Kalmar SK 01:28:11
235
7
Erica Andersson
90
Vendelsö 01:28:56
12
8
Beatrice Lejnegård
91
Slimos löpargrupp 01:31:19
231
9
Alice Petersson
95
Kalmar RC 01:31:57
310
10
Anna Helgesson
83
Kisa SK 01:32:52
143
K35
11
Karin Lagerström
79
Slimos löpargrupp 01:33:03
224
12
Jannike Åkesson
82
Team Blekinge 01:33:13
428
K35
13
Anna Bylund
83
Stöcke TS Järnet 01:34:38
57
K35
14
Katja Schönbeck
71
IFK Växjö 01:34:59
351
K45
15
Frida Össmar
77
Högby IF 01:36:07
432
K40
16
Hanna Ekström
83
Kalmar 01:36:29
85
17
Rebecca Sjödin
92
Novax 01:37:55
359
18
Madelene Gustavsson
87
Timmernabben 01:38:19
125
19
Petra Werlemar
79
Team Dragstras 01:38:28
407
20
Anna Lundgren
83
Glasrikets RC Nybro 01:38:36
251
K35
21
Anette Kroon
67
Simlångsdalens IF 01:39:24
223
K50
22
Heidi Hafvervik
82
Team Blekinge 01:41:19
466
K35
23
Carina Berntsson
61
Kongahälla AIK 01:41:24
39
K55
24
Lotta Mörk
66
Hässleholms AIS 01:41:53
271
K50
25
Ulrika Hjort
72
Kalmar RC Triathlon 01:42:19
152
K45
26
Caroline Turkowitch
79
Malkars 01:42:24
394
27
Elin Gruvhagen
77
Glasrikets RC Nybro 01:42:26
121
K40
28
Anna-Stina Wanby
64
Högby IF 01:42:39
434
K50
29
Anna Samuelsson
67
IFK Skövde FIK 01:43:08
347
K50
30
Christina Iwarson
65
Kalmar RC 01:43:19
171
K50
31
Johanna Michaëlsson
71
IK Dran 01:43:50
463
K45
32
Anneli Ritzén
75
Slimos löpargrupp Oskarshamn 01:44:05
334
33
Anna Bengtsson
98
Träningsverket LÖNSBODA 01:44:17
32
34
Malin Hallberg
80
Lönsboda 01:44:34
467
35
Catarina Petersson
58
IS Göta Helsingborg 01:45:08
312
K60
36
Amanda Håkansson
97
Kalmar 01:45:12
158
37
Julia Hagberg
97
Kalmar 01:45:36
128
38
Annika Nilsson
77
Team Blekinge 01:45:47
276
K40
39
Maria Schwarz
68
Drag RC 01:45:59
350
40
Ida Blomqvist
87
Kalmar RC Triathlon 01:46:17
46
41
Camilla Ifwarson
71
Kalmar 01:46:46
164
42
Charlott Lorentzon
69
Ålems OK 01:47:46
243
K45
43
Lena Magnusson
62
Team Blekinge 01:48:16
262
K55
44
Anita Jönsson
63
Högbyif 01:48:46
198
K55
45
Maria Nilsson
77
Kalmar 01:48:49
283
46
Christina Linnér
79
Solrosvägen RC 01:49:30
478
47
Maria Flisberg
75
LJUNGBYHOLMl 01:49:57
105
48
Inger Collin
58
IK Nocout.se 01:49:57
487
K60
49
Linda Elofsson
74
Kalmar RC Triathlon 01:50:08
90
K40
50
Viktoria Eberhardt
95
Högby IF 01:50:16
75
51
Kornelia Petersson
98
Borgholms Badhus 01:50:17
473
52
Sanne Vader
91
Växjö 01:50:44
397
53
Emma Nilsson
93
Kalmar 01:50:46
486
54
Anna Dahlin
73
Norrköping 01:50:47
69
55
Lisa Nilsson
84
Mörbylånga goif 01:51:30
282
56
Ivette Pelcz
69
Team Blekinge 01:51:32
307
K45
57
Kajsa Ekberg
75
IK Akele 01:52:06
78
K40
58
Britt Hellmark
50
Lidköpings IS 01:52:35
144
K65
59
Lovisa Bengtsson
76
Högby IF 01:52:57
34
K40
60
Julia Lindholm
92
Kalmar 01:53:00
484
61
Annie Nyblom
90
Kalmar 01:53:01
483
62
Sara Rais
87
Tjust bike & runningclub 01:54:07
326
63
Elisabetta Bengtsson
66
Slimos löpargrupp 01:54:12
33
64
Ida Eidem
84
Kalmar 01:54:43
490
65
Maria Skärlund
74
Tjust bike and running club 01:54:49
453
K40
66
Susanne Pettersson
74
TORSÅS 01:55:12
321
67
Lotti Harrieson
65
Högby IF 01:55:52
137
K50
68
Lina Ragneteg
80
Slimos löpargrupp 01:56:06
325
69
Annie Wennerström
96
Kalmar 01:56:29
406
70
Malin Ingvarsson
89
Mörbylånga 01:56:30
169
71
Emelie Karlsson
84
Färjestadens Motions IF 01:57:23
452
72
Cecilia Olsson
69
Rälla rebell runners 01:57:27
293
73
Josefine Nilsson
94
Linköping 01:57:29
280
74
Rebecca Johansson
76
Färjestaden 01:57:40
186
75
Anna Malmqvist
96
Kalmar 01:57:46
264
76
Lotta Johansson
68
Färjestaden Motions IF 01:58:09
180
77
Anna Änges
83
Linköping 01:58:10
446
78
Annika Bratt
68
Råå 01:58:12
52
79
Anna Arbman
94
Kalmar 01:58:54
30
80
Martina Carlberg
73
Färjestadens motions IF 01:59:11
63
81
Kirsten Hartmann
80
Slimos Löpargrupp 01:59:59
139
82
Malin Matic
88
Trekanten 02:00:13
265
83
ida söderberg
81
Nybro 02:01:14
461
84
Anna Svensson
78
Glasrikets RC Nybro 02:02:25
380
K40
85
Emelie Akthagen
87
Maxi kalmar 02:05:03
4
86
Veronica Elmkvist
88
Ljungbyholm 02:05:10
88
87
Annelie Simonsson
69
Hybrid fitness Vetlanda 02:05:27
357
88
Sahra Modler
72
  02:05:42
267
89
Viktoria Franzén
69
Högsby 02:05:44
112
90
Ida Eriksson
93
Oskarshamn 02:05:57
96
91
Åsa Byström
67
Högby IF 02:06:39
58
K50
92
Malin Byström
94
Kalmar 02:06:39
436
93
Agneta Isacsson
56
Slimos löpargrupp 02:06:56
170
94
Evelina Petersson
94
Ljungbyholm 02:06:58
313
95
Irene Rohde
56
Högby IF 02:07:17
336
K60
96
Lisa Alm
87
Färjestaden 02:07:18
8
97
mathilda söderbäck
91
färjestadens motion 02:08:01
437
98
Rebecca Valfridsson
80
Kalmar 02:08:38
398
99
Lisa Wittenberg
80
Kalmar 02:08:44
418
100
Annika Krause
91
Kalmar 02:09:12
447
101
Tove Alm
88
Färjestaden 02:09:38
9
102
Catarina Danielsson
64
Jät 02:09:42
72
103
Linda Jonuzi
79
Helsingborg 02:09:50
194
104
Marie Ottosson
92
Oskarshamn 02:10:45
301
105
Eva Terling
55
Runacademy 02:11:08
387
K60
106
Anela Neea Löfvenberg
87
Ocab rc 02:11:21
258
107
Linda Andersson
83
Färjestaden 02:11:24
21
108
Linda Aravi
87
Rockneby 02:11:32
29
109
Erika Närklin
92
Slimos Löpargrupp 02:12:26
290
110
Inga-Lill Bergfors
67
Runacademy IF 02:12:42
35
K50
111
Susanne Wiberg
61
Rälla Rebel Runners 02:13:39
414
112
Emelie Strandberg
88
Göteborg 02:15:20
371
113
Linda Eriksson
92
Kalmar 02:15:32
99
114
Annelie Petersson
66
Rälla rebel runners 02:15:42
311
115
Karla Vernersson
84
ROCKNEBY 02:18:31
400
116
Anna Zuber
84
Åtvidaberg 02:18:31
422
117
Jenny Blasiusson
82
Kalmar 02:18:34
44
118
Jenny Nelson
82
Rälla Rebel Runners 02:18:35
274
119
Ellinor Larsson
71
Samtalsbolaget 02:19:34
229
120
Emma Ahlin
78
Vassmolösa 02:21:38
2
121
Helena Franzén
68
KALMAR 02:25:15
109
122
Louise Hellström
96
Kalmar 02:25:19
148
123
Hanna Ovesson
92
Hjortsberga 02:25:54
302
124
Kristina Ekstrand
81
Trekanten 02:30:24
84
125
Gita Hedin
78
Kristianstad 02:36:19
140
K40
 
   
Malkarsfemman
Deltagit utan tidtagning  
  Kristofer Ahlin
88
Kalmar  
1
  Alva Ahlström
06
Kalmar  
2
  Moa Alm
07
Lindås  
3
  Veronica Alm
70
Lindås  
4
  Caroline Almqvist
73
Kalmar  
5
  Annie Andersson
96
NYBRO  
6
  Marita Andersson
62
Färjestaden  
7
  Nino Andersson
10
Färjestaden  
8
  Pernilla Andersson
69
Kalmar  
9
  Pia Andersson
60
Ålem Ok  
10
  Pernilla Arenius
79
Fliseryd  
11
  Elina Arnemo
93
Kalmar  
12
  Rolf Asmundsson
58
Landstinget i Kalmar län  
13
  Henrik Axelsson
80
Nybro  
14
  Isabelle Axelsson
82
Nybro  
15
  Karin Ben Mohamed
57
Kalmar  
16
  Sofia Bendel
69
LK Nyköping Runners  
17
  Hjalmar Bengtsson
06
Högby IF  
18
  Sabina Berkeby
88
Mörbylånga  
19
  Emelie Bertilsson
86
Kalmar  
20
  Amanda Bimby
95
Färjestaden  
21
  Alexander Birath
04
Kalmar  
22
  Jonas Birath
75
Kalmar  
23
  Linnea Birath
06
Kalmar  
24
  Marit Birath
69
Kalmar  
25
  Ann-Charlotte Björkegren
69
Kalmar  
26
  Tom Blixt
76
Katrineholm  
27
  Linda Blixt Flood
82
Katrineholm  
28
  Carl-Henrik Bondesson
87
Barometern  
29
  Evelina Borell
88
Kalmar  
30
  Sabine Brimere
91
Barometern  
31
  Racheal Bwika
91
Nybro  
32
  Linda Byman
81
Trekanten  
33
  Sixten Byman
07
Trekantens IF  
34
  Mats Carlberg
68
Färjestadens motions IF  
35
  Bernt Carlsson
33
Persnäs AIF  
36
  Kajsa Carlsson
91
Nybro  
37
  Charlotte Compton
81
Nybro  
38
  Victoria Dahl
75
Kalmar  
39
  Liselott Dahlberg
77
Åkersberga  
40
  Louise Danielsson
95
Nybro  
41
  Alexandre De Schompré
99
Kalmar  
42
  Daniel Duchen
91
Kalmar  
43
  Ann-Christine Ekdahl
64
Färjestaden  
44
  Amanda Ekelund
91
Nybro  
45
  Lisa Ekstrand
79
Mönsterås  
46
  Maria Engblom
83
FÄRJESTADENf  
47
  Wilhelm Engblom
10
Färjestaden  
48
  Jessica Englid Strümpel
70
Lispundets IF  
49
  Anastasia Ericsson
10
Nybro  
50
  Natalia Ericsson
83
Nybro  
51
  Jazmin Eriksson
05
Barometern  
52
  Melwin Eriksson
09
Barometern  
53
  Pär Eriksson
72
Barometern  
54
  Anton Forsberg
08
Lidingö  
55
  Hanna Forsberg
75
Kalmar  
56
  Jenny Frej
76
Rockneby  
57
  Emma Granlund
81
Kalmar  
58
  Isabella Granlund
04
Rockneby  
59
  Isabella Granlund
04
Rockneby  
60
  Lill Gunnarsson
72
Alsterbro  
61
  Jacob Gustavsson
07
Lindsdal IF  
62
  Jacob Hallberg
98
FBC Kalmarsund  
63
  Jenny Hansson
85
Bergkvara  
64
  Anu Helin
84
Kalmar  
65
  Jesper Hevosmaa
94
Kalmar  
66
  Viktoria Hilmersson
94
Oskarshamn  
67
  Jonna Holgersson
00
Nybro  
68
  Anna Hovbäck Angeland
76
Nybro  
69
  Stephanie Janowski
68
Runacademy IF  
70
  Josephine Jibrell
96
Öland-Smålands draghundsklubb  
71
  Anna Johnsson
80
Umara sports club  
72
  Marie Jonasson
80
Kalmar  
73
  Lillemor Jonsén
55
Kalmar  
74
  Per Jonsén
55
Kalmar  
75
  Helena Jonsson Sjöqvist
64
Malkars träningscenter  
76
  Kerstin Jönsson
90
Kalmar  
77
  Sofie Kaldner
86
Kalmar  
78
  Adam Kamsten
86
Nybro  
79
  Camilla Karlsson
79
Kalmar  
80
  Elin Karlsson
98
Färjestaden  
81
  Ellen Karlsson
06
Kalmar  
82
  Jeanette Karlsson
96
Kalmar  
83
  Peter Karlsson
85
Färjestaden  
84
  Sanna Karlsson
89
Kalmar  
85
  Simon Karlsson
85
Mönsterås  
86
  Jenny Karlssson
73
Borgholm  
87
  Vanja Kastens
85
Kalmar  
88
  Alice Kihl
08
Kalmar  
89
  Emma Kihl
79
Kalmar  
90
  Malin Klasson
86
Örsjö IF  
91
  Lise-Lotte Klingeteg
69
blomstermåla  
92
  Bengt Knutsson
59
VÄSTERVIK RC  
93
  Isac Kårlid
05
Rinkabyholm  
94
  Madicken Lagström
06
blomstermåla  
95
  Signe Larsen
71
Denmark  
96
  Linda Leander
73
Ljungbyholm  
97
  Maria Lennartsson
75
Påskallavik  
98
  Axel Lind
75
Färjestaden  
99
  Emelie Lindberg
07
Kalmar  
100
  Stefan Lindberg
76
Kalmar  
101
  Åsa Lindberg
71
Kalmar RC  
102
  Jonas Lindbäck
70
Kalmar  
103
  Maria Lindgren
72
Kalmar  
104
  Malin Lindström
71
Kalmar  
105
  Rikard Ljungberg
82
Nybro  
106
  Jennie Ljunggren
80
KALMARk  
107
  Emma Ludvigson
81
Kalmar  
108
  Monica Mathisson
60
Nybro  
109
  Emma Mattsson
75
Glasrikets RC  
110
  Riitta Midjich
68
Kalmar CK  
111
  Vinko Midjich
68
Kalmar CK  
112
  Fredrik Mikkelä
69
Nybro  
113
  Hugo Milleback
08
Färjestaden  
114
  Johan Milleback
75
Färjestaden  
115
  Maja Milleback
04
Färjestaden  
116
  Daria Mokhova
10
Blomstermåla  
117
  Yelyzaveta Mokhova
88
Blomstermåla  
118
  Ndizeye Natacha
88
Kalmar  
119
  Charlotte Ngae
89
Ljungby  
120
  Anna Nilsson
85
Kalmar  
121
  Charlotta Nilsson
84
Färjestaden  
122
  Marie Nilsson
60
Kalmar  
123
  Sandra Nilsson
89
Kalmar  
124
  Simone Nilsson
93
Påskallavik  
125
  Elvira Norgren
03
Vassmolösa  
126
  Stina Norgren
05
Vassmolösa  
127
  Hilda Nyberg
04
Kalmar  
128
  Magnus Nyberg
74
Kalmar  
129
  Sigrid Nyberg
09
Kalmar  
130
  Trine Nyberg
75
Kalmar  
131
  Rosine Nzamwita
98
Kalmar  
132
  Frida Ol-Mårs
87
Stockholm  
133
  Mirjam Olofsson
75
NYBRO  
134
  Björn Olovsson
70
NYBRO  
135
  Niklas Olsson
85
Umara Sport Club  
136
  Therese Olsson
90
Kalmar  
137
  Anna Palm
83
Nybro  
138
  Sandra Permerud
89
Nybro  
139
  Anneli Persson
62
Bockara  
140
  Inger Persson
64
Färjestaden  
141
  Anna Petersson
89
Kalmar  
142
  Hanna Petersson
88
Nybro  
144
  Madelene Petersson
76
Handen  
145
  Maria Petersson
78
Kalmar  
146
  Jenny Pettersson
82
Färjestaden  
147
  Susanne Pettersson
65
Målilla-Mörlunda SKI  
148
  Ann Price
57
Skärholmen  
149
  Tindra Price
03
Algutsrum  
150
  Wilda Price
10
Algutsrum  
151
  Amanda Rosqvist
02
Nybro  
152
  Edwin Rundberg
05
CL98IC  
153
  Johanna Runesson
83
Rockneby  
154
  Jörgen Rydberg
75
Kalmar RC Triathlon  
155
  Loke Rydberg
06
Kalmar  
156
  Jenny Rydén
76
Kalmar  
157
  Henrik Römberg
67
Kalmar  
158
  Patrik Siljemark
63
Färjestaden  
159
  Alex Sjöström
10
Färjestaden  
160
  Lucas Sjöström
08
Färjestaden  
161
  Wille Sjöström
06
Färjestaden  
162
  Malin Sjövall
78
Kalmar  
163
  Anna Soltorp
67
Kalmar  
164
  Alexandra Steise
91
Mörbylånga  
165
  Sanna Strand
87
Kalmar  
166
  Maja Strümpel
05
Lispundet IF  
167
  Martin Strümpel
72
Ocab RC  
168
  Robert Ståhlbalck
50
Kalmar  
169
  Agnes Svensson
06
Högsby  
170
  David Svensson
05
Högsby  
171
  Gustav Svensson
95
Oxhagen  
172
  Lotta Svensson
70
KALMAR  
173
  Stefan Swärd
72
Kalmar  
174
  Ulle Sävmark
74
IFK PÅRYD  
175
  Maria Theander
63
Vassmolösa  
176
  Therese Thomsson
74
Kalmar  
177
  Sanna Törnqvist
88
Nybro  
178
  Josanne Verhagen
81
Färjestaden  
179
  Malin Vistrand-Andersson
82
Färjestaden  
180
  Sanna Wahlgren
06
Kalmar HK  
181
  Niklas Wall
92
Högby IF  
182
  Sabina Wallin
95
Kalmar  
183
  Emilia Wikner
01
IK Akele  
184
  Louise Wikström
90
Kalmar  
185
  Bibbi Wirsén
61
Färjestaden  
186
  Hugo Wirsén
11
Kalmar  
187
  Nova Wirsén
09
Kalmar  
188
  Tina Wirsén
86
Kalmar  
189
  Christoffer Zizka
07
Kalmar RC  
190
  Louise Åhlund Stensson
87
Trekanten  
191
  Jessica Wåhlin
86
Kalmar  
192
  Hugo Rydén
8
Kalmar RC Triathlon  
193
  Maria Kullman
91
Kalmar  
194
  Helena Nilsson
59
Kalmar  
195
  Malin S:t Cyr
90
-  
196
  Camilla Lindström
71
Högby IF  
197
  Alexander Turkowitch
5
Glasrikets RC Nybro  
198
  Philip Maathz
83
Malkars  
199
  Regina Wibom Sjöbäck
78
Trekanten  
200
  Therese Andersson
82
Trekanten  
201
  Åsa Carlson
74
Vassmolösa  
202
  Eva Wiliamsson Rosen
63
alsterbro  
203
  Frida Rosen
89
Färjestaden  
204
  Madelene Johansson
68
slimos löpargrupp  
205
  Eric Clark
6
Bradshaw cristian  
209
  Erik Blomgren
7
Ölands simsällskap  
210
  Helena Nordander
61
Bruchs Maxklubb  
219
  Anna Knutson
69
Kalmar  
220
  Torsten Jonsson
68
Ugtu  
221
  Karin Striegel
80
Oskarshamn  
222
  Emma Svärd
83
Malkars  
223
  elin wåhlin
89
Kalmar  
224
  tobias broberg
85
Umara  
225
  annie broberg
90
Umara  
226
  Anna Redborn
74
Slimos Löpargrupp  
206
  Roselie Karlsson
93
Skillingaryd  
207
  Zydrune Nilsson
78
Kalmar  
208
  Henric Linnér
8
Solrosvägen Rc  
211
  Elina Lindholm
3
Stockholm  
212
  Anton Mellström Bescher
90
Kalmar  
213
  Emilia Thor
91
Malkars  
214
  Alma Jönsson
6
Högby If  
215
  Marianne Stahl
75
Kalmar  
216
  Hans Nilsson
73
   
217
  Elsa Nilsson
8
   
218
  Simon Pålsson
95
Kalmar  
227