<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat  
Resultat Kalmar Malkars 21 KM 2018
 

Arrangör: Högby IF. Datum: Lördag 30 juni.
Tävlingsledare & förbundsbanmätare: Carl-Gustaf Nilsson.
Start/mål & samarbetspartner: Malkars Träningscenter, Torsåsgatan 1 i Kalmar.
Tidtagning: Kent Lindblad, synpunkter till friidrott@hogbyif.se
Väder: Solig,blåsigt 20°C Deltagare: I mål: 647 st.

 

 

VETERAN SM HALVMARATHON
   
M75
Född
   
1
Leif Brandstedt
43
Björkshults If 01:49:23
51
2
Lennart Svensson
39
Sok Knallen 02:07:53
382
M70
   
1
Anders Kasselstrand
47
Gamleby OK 01:40:58
211
2
Åke Palmqvist
46
IK Akele 01:42:32
304
3
Hans Eriksson
48
Eksjö Södra Ik 01:43:03
95
4
Nils-Olof Nilsson
46
Mullsjö Sok 01:55:48
286
5
Sören Remar
48
Ulricehamns Fk 02:03:18
331
6
Folke Lundberg
45
Högby IF 02:04:11
248
M65
   
1
Bo Andersson
52
Genarps IF 01:35:11
11
2
Sten-Olof Mäki
52
Mörbylånga Goif 01:37:53
270
3
Magnus Bergh
49
Heleneholms IF 01:38:47
36
4
Slimo Safouane
51
Oskarshamns SK 01:47:00
26
5
Göran Önnerby
49
Anderstorps Ok 02:02:39
429
M60
   
1
Dag Nilsson
57
Växjö LK 01:27:05
277
2
Matti Huhtala
58
Sok Knallen 01:27:57
154
3
Magnus Andersson
57
Ålem Ok 01:29:00
22
4
Håkan Westerblad
56
Spårvägen FK 01:30:21
462
5
Karl-Erik Andersson
58
Ålems Ok 01:31:14
20
6
Nils-Allan Torstensson
57
Hultsfreds LK 01:32:05
391
7
Peter Karlsson
55
IK Jogg 01:38:11
207
8
Michael Persson
57
Trimate Sk 01:38:35
309
9
Per Ekenger
56
Gamleby OK 01:48:21
79
10
Esbjörn Gustafsson
56
Tjust Bike & Running Club 01:48:26
124
11
Peter Joelsson
56
Ålems OK 01:53:47
174
M55
   
1
Leif Nachtweij
63
Tjust bike and running club 01:31:38
497
2
Pelle Gunnarsson
62
Team Blekinge 01:32:55
122
3
Mikael Knutsson
63
IK Akele 01:35:07
219
4
Hans Liljeroth
59
Lk Nyköping Runners 01:35:28
232
5
Stefan Unosson
60
Kalmar RC 01:38:14
396
6
Ingemar Andersson
62
IK Akele 01:43:06
13
7
Stefan Norman
63
Kalmar OK 01:46:32
289
8
Eddy Hultgren
59
Team Blekinge 01:47:36
155
M50
   
1
Juha Salomies
67
IFK Trelleborg 01:16:08
346
2
Magnus Åhsberg
67
Apladalens Löparklubb 01:17:55
426
3
Niklas Wikner
64
IK Akele 01:20:24
416
4
Sonny Karlsson
67
Högby IF 01:21:43
210
5
Henrik Hegender
65
Hossmo RC 01:21:56
141
6
Jonas Lundkvist
66
IK Akele 01:22:34
252
7
Pär Wanby
64
Högby IF 01:22:50
433
8
Bo Sundström
67
Kalmar Rc Triathlon 01:27:00
376
9
Erik Michaëlsson
67
IK Dran 01:28:43
266
10
Sven Jansson
68
Mörbylånga Goif 01:28:44
465
11
Lennart Pettersson
65
Målilla-Mörlunda Ski 01:29:53
318
12
Anders Rehn
66
Högby IF 01:33:05
328
13
Fredrik Rosenquist
66
Team Blekinge 01:38:19
340
14
Per-Erik Mörk
66
Hässleholms AIS 01:42:10
272
15
Niclas Kennestig
64
Oskarshamns Sk 01:42:17
215
16
Fredrik Sahlberg
65
Högby IF 01:42:21
481
17
Thomas Johansson
65
Kalmar Rc Triathlon 01:42:53
187
18
Max Harrieson
66
Högby IF 01:55:52
138
19
Stefan Karlsson
68
Team Blekinge 01:56:47
479
M45
   
1
Max Lundberg
70
Björnstorps If 01:20:34
250
2
Mathias Karlsson
73
Ålems Ok 01:24:34
206
3
Fredrik Hallberg
73
Tjust Bike & Running Club 01:27:46
129
4
Henrik Magnisson
73
Apladalens Löparklubb 01:30:20
261
5
David Hjertsén
73
IK Akele 01:32:27
151
6
Gustav Sande
69
Genarps IF 01:32:58
348
7
Johan Cardell
73
Ik Sisu 01:34:19
62
8
Christer Kedmalm
72
Umara Sports Club 01:34:28
214
9
Per Rehn
69
Kalmar Rc Triathlon 01:34:40
329
10
Mikael Elofsson
73
Kalmar Rc Triathlon 01:37:51
91
11
Tommy Rydén
69
Kalmar Rc Triathlon 01:38:25
342
12
Peter Franzen
73
Emmaboda Verda Ok 01:39:09
108
13
Henrik Segersten
70
Enköpings AIF 01:43:51
353
14
Masoud Saberi
70
Ålems OK 01:47:35
345
15
Ola Lagström
71
Sockertoppens If 01:49:49
225
16
Tove Dolff
72
Umara Sports Club 01:51:03
74
17
Håkan Olofsson
69
Runacademy If 01:52:40
292
18
Fredrik Johansson
71
Kalmar Rc Triathlon 02:09:53
179
M40
   
1
Christian Ck Karlsson
78
Ålems Ok 01:13:57
200
2
Johan Stenberg
78
Lerum Friidrott 01:14:23
369
3
Neil Lowrie
77
Is Göta 01:16:45
245
4
Björn Clasén
76
IK Akele 01:20:21
67
5
Mattis Petersson
78
Glasrikets RC 01:25:29
482
6
Magnus Franzén
77
Emmaboda Verda Ok 01:25:44
111
7
Per Carlsson
74
Mörbylånga Goif 01:27:52
64
8
Patrik Sjögren
77
Kalmar Rc Triathlon 01:28:04
360
9
Björn Andersson
74
Is Göta 01:42:30
10
10
Andreas Barkstedt
77
Glasrikets RC 01:33:12
480
11
Niklas Hultgren
74
Hossmo RC 01:39:55
157
12
Christer Erlandsson
78
Emmaboda Verda Ok 01:47:22
100
13
Mikael Orrebrink
74
Kalmar Rc Triathlon 01:47:51
299
14
Fredrik Hammargren
74
Emmaboda Verda Ok 01:48:56
132
M35
   
1
Patrik Eklund
82
Handelsbanken IF 01:12:52
81
2
Josef Hamber
82
Is Göta 01:14:18
131
3
Daniel Ekholm
81
Is Göta 01:15:54
80
4
Ola Grauers
80
Habo Fif-04 01:16:43
120
5
David Kasselstrand
82
Gamleby OK 01:17:05
212
6
Fredrik Westerdahl
79
Fredrikshof FIF 01:17:18
410
7
Fredrik Bolmstam
82
Apladalens Löparklubb 01:17:30
47
8
Claes Hydvall
79
Ocab RC 01:17:39
495
9
Anders Hållberg
82
IFK Lidingö Friidrott 01:19:38
159
10
Kenth Fransson
82
Is Göta Helsingborg 01:20:03
107
11
Mattias Ekman
82
Apladalens Löparklubb 01:20:07
82
12
Björn Franzen
80
Glasrikets RC Nybro 01:21:05
439
13
Johan Karlsson
79
Hossmo RC 01:23:37
203
14
Johan Nordström
79
Runacademy If 01:25:37
288
15
Martin Petersson
81
Kalmar Rc Triathlon 01:26:51
315
16
Erik Änges
83
IK Akele 01:36:51
445
17
Anders Ståhl
80
Umara Sports Club 01:46:38
374
18
Håkan Sunnerhage
81
Ocab Rc 01:50:01
377
19
Magnus Blomberg
81
Tjust Bike & Running Club 01:51:45
45
 
   
K65
   
1
Britt Hellmark
50
Lidköpings Is 01:52:35
144
K60
   
1
Catarina Petersson
58
Is Göta Helsingborg 01:45:08
312
2
Inger Collin
58
IK Nocout.se 01:49:57
487
3
Irene Rohde
56
Högby IF 02:07:17
336
4
Eva Terling
55
Runacademy If 02:11:08
387
K55
   
1
Carina Berntsson
61
Kongahälla Aik 01:41:24
39
2
Lena Magnusson
62
Team Blekinge 01:48:16
262
3
Anita Jönsson
63
Högby IF 01:48:46
198
K50
   
1
Anette Kroon
67
Simlångsdalens If 01:39:24
223
2
Lotta Mörk
66
Hässleholms AIS 01:41:53
271
3
Anna-Stina Wanby
64
Högby IF 01:42:39
434
4
Anna Samuelsson
67
IFK Skövde Fik 01:43:08
347
5
Christina Iwarson
65
Kalmar Rc Triathlon 01:43:19
171
6
Lotti Harrieson
65
Högby IF 01:55:52
137
7
Åsa Byström
67
Högby IF 02:06:39
58
8
Inga-Lill Bergfors
67
Runacademy If 02:12:42
35
K45
   
1
Katja Schönbeck
71
IFK Växjö 01:34:59
351
2
Ulrika Hjort
72
Kalmar Rc Triathlon 01:42:19
152
3
Johanna Michaëlsson
71
IK Dran 01:43:50
463
4
Charlott Lorentzon
69
Ålems Ok 01:47:46
243
5
Ivette Pelcz
69
Team Blekinge 01:51:32
307
K40
   
1
Jenny Johannesson
76
Mullsjö Sok 01:22:01
176
2
Frida Össmar
77
Högby IF 01:36:07
432
3
Elin Gruvhagen
77
Glasrikets Rc Nybro 01:42:26
121
4
Annika Nilsson
77
Team Blekinge 01:45:47
276
5
Linda Elofsson
74
Kalmar Rc Triathlon 01:50:08
90
6
Kajsa Ekberg
75
IK Akele 01:52:06
78
7
Lovisa Bengtsson
76
Högby IF 01:52:57
34
8
Maria Skärlund
74
Tjust bike and running club 01:54:49
453
9
Anna Svensson
78
Glasrikets Rc Nybro 02:02:25
380
K35
   
1
Hanna Lindholm
79
Huddinge AIS 01:17:23
435
2
Emma Ahlstrand
82
IFK Växjö 01:27:07
3
3
Anna Helgesson
83
Kisa Sk 01:32:52
143
4
Jannike Åkesson
82
Team Blekinge 01:33:13
428
5
Anna Bylund
83
Stöcke Ts Järnet 01:34:38
57
6
Anna Lundgren
83
Glasrikets Rc Nybro 01:38:36
251
7
Heidi Hafvervik
82
Team Blekinge 01:41:19
466