<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat  
Veteran ÖM Tis 3 Juli 2018              
               
Arrangör: Högby IF      
Plats/Arena: Högby Idrottsplats      
Datum: Tisdag 4 julli      
Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson      
Tidtagning: Bertil Tinnert      
Sekreteriat: Peter Össmar      
Väderlek: Soligt 18°      
Anmälda Män: 10 st      
Anmälda Kvinnor: 5 st      
               
               
               
K40              
100m 1. Frida Össmar 77 Högby IF 14.52 +1,4  
               
1500m 1. Frida Össmar 77 Högby IF 5:07.39    
               
Höjd 1. Frida Össmar 77 Högby IF 1,36    
               
Längd 1. Frida Össmar 77 Högby IF 4,06 +0,8  
               
Kula 1. Frida Össmar 77 Högby IF 7.11 4.0 kg  
               
Diskus 1. Frida Össmar 77 Högby IF 15,73 1,0 kg  
               
K45              
100m 1. Marija Bodrova 72 Högby IF 15.79 +1,4  
               
Höjd 1 Marija Bodrova 72 Högby IF 1,10    
               
Längd 1. Marija Bodrova 72 Högby IF 3,84 +1,0  
               
Kula 1. Marija Bodrova 72 Högby IF 7,63 4,0 kg  
               
Diskus 1. Marija Bodrova 72 Högby IF 19,43 1,0 kg  
               
K50              
100m 1. Anna Lundin 68 Högby IF 28.38 +1,4  
               
Längd 1. Anna Lundin 68 Högby IF 1,76 +0,7  
               
Kula 1. Susanne Larsson 64 Högby IF 8,62 4,0 kg  
  2 Anna Lundin 68 Högby IF 7,38 4,0 kg  
               
Diskus 1. Susanne Larsson 64 Högby IF 16,95 1,0 kg  
  2 Anna Lundin 68 Högby IF 16,53 1,0 kg  
               
K60              
1500m 1. Katarina Nilsson 56 Högby IF 7:12.59    
               
Kula 1. Katarina Nilsson 56 Högby IF 6,93 3,0 kg  
               
Diskus 1. Katarina Nilsson 56 Högby IF 15,91 1,0 kg  
               
M35              
Kula 1. Peter Össmar 79 Högby IF 8,22 7,26 kg  
               
Diskus 1 Peter Össmar 79 Högby IF 20,38 2,0 kg  
               
M45              
100m 1. Magnus Grimheden 70 Högby IF 13.78 +1,4  
               
1500m 1 Magnus Grimheden 70 Högby IF 5:27.96    
               
Längd 1. Magnus Grimheden 70 Högby IF 4,23 +1,1  
               
Kula 1 Magnus Grimheden 70 Högby IF 7,10 7,26 kg  
               
Diskus 1 Magnus Grimheden 70 Högby IF 17,70 2,0 kg  
               
M50              
Kula 1. Mikael Persson 67 Högby IF 7,40

6,0 kg

 
               
Diskus 1 Mikael Persson 67 Högby IF 20,85 1,5 kg  
               
M55              
1500m 1 Ola Slättengren 63 Högby IF 5:06.23    
               
Kula 1 Ola Slättengren 63 Högby IF 6,77 6,0 kg  
               
Diskus 1 Ola Slättengren 63 Högby IF 15,34 1,5 kg  
               
M60              
Höjd 1. Dario Bonasin 55 Alvesta 1,35   Utom ÖM
               
Kula 1. Leif Fröling 56 Högby IF 9,15 5,0 kg  
    Harald Hamacher 58   12,18 5,0 kg Utom ÖM
    Dario Bonasin 55 Alvesta 10,74 5,0 kg Utom ÖM
               
Diskus   Leif Fröhling 56 Högby IF - 1,0 kg  
    Harald Hamacher 58   42,79 1,0 kg Utom ÖM
    Dario Bonasin 55 Alvesta 35,46 1,0 kg Utom ÖM
M65              
100m 1. Carl-Gustaf Nilsson 52 Högby IF

17,97

+1,4  
               
Höjd 1. Carl-Gustaf Nilsson 52 Högby IF 1,05    
               
Längd 1. Carl-Gustaf Nilsson 52 Högby IF 3,38 1,0  
               
Kula 1. Carl-Gustaf Nilsson 52 Högby IF 7,42 5,0 kg  
               
Diskus 1 Carl-Gustaf Nilsson 52 Högby IF 22,35 1,0 kg  
               
M70              
Höjd 1. Arne Svensson 46 FIK Färjestaden 1,00    
               
Kula 1. Arne Svensson 46 FIK Färjestaden 8,28    
               
Diskus 1. Arne Svensson 46 FIK Färjestaden 24,03 1,0 kg