<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat  
Resultat ATEA Kalmarmilen 2018
 
Datum: Onsdag 1 augusti   Plats: Larmtorget, Kalmar
Arrangör: Högby IF   Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson
Tidtagning: Kent Lindblad, friidrott@hogbyif.se   Speakers: Jessica Falkman, Mikael Larsson
Väder: Sol med moln 29°C   Deltagare: 561 anmälda, 488 imål.

Resultat Lilla Kalmarmilen >>

 

Utlottade priser
 
Optiker Tottie; Adidas-solglasögon
122
Gunnar Gruwer
63
Kalmar

Best Western Hotell; Övernattning i
dubbelrum

76
Lisa Ekstrand
79
Mönsterås
Kallskänken; presentkort
99
Jimmy Erlandsson
73
Oskarshamn
En ToR Kalmar-Sthlm BRAFLYG
278
Maximilian Markurt
98
Kalmar
Presentkort Niros Löpcoaching
413
Jonas Wahnström
86
Kalmar
 
 
Lagpris Kallskänken; presentkort
Gnistan B-lag (Sara Sundman, Liz Jerbo, Emelie Nyström)
Lagpris Kallskänken; presentkort
LKL-IT 2 (Mårten Lundgren, Umberto Vertetics, Olle Lindgren)
Lagpris Kallskänken; presentkort
Familjen Touren (Lisa Saetre, Ewa-Britt Svensson, Anneli Sjöstedt)
 
 
 
 
 
 
 
 
Män 10km
 
19:11:58
Plac
Namn
Född
Klubb/Ort/Organisation
Bruttotid
Nettotid
Nr-lapp
1
Mustafa Mohamed
79
Hälle IF
30:20
-
284
2
Ebba Tulu Chala
96
Huddinge AIS
30:21
30:22
401
3
Abraham Adhanom
77
Eskilstuna Friidrott
30:30
30:31
1
4
Olle Walleräng
85
Spårvägen FK
30:37
30:36
416
5
Kipkorir Japhet
81
HÄLLE IF
31:10
31:10
481
6
Otto Kingstedt
94
Huddinge AIS
31:14
31:13
225
7
Archie Casteel
96
Spårvägens FK
31:39
31:39
479
8
Anton Rehn
92
Högby IF
33:03
33:01
514
9
Alexander Holmblad
94
Race Team Prestationskläder
33:17
33:16
470
10
Olle Meijer
98
Malmö AI
33:47
33:45
279
11
Mikael Bäcklund
84
Högby IF
34:18
34:17
441
12
Merih Hagos
98
Eskilstuna Friidrott
34:30
34:30
140
13
Jonatan Alvaeus
90
UPSALA IF
34:52
34:51
504
14
Martin Holm
84
FK Studenterna
34:56
34:54
530
15
Jakob Lööf
85
Maxprestation Sports Club
36:13
36:12
543
16
Nuray Yassin
81
Ullvei fk
36:17
36:18
427
17
David Kjellén
95
IF Göta Karlstad
36:18
36:19
223
18
Hans Brolund
81
OK Denseln
36:37
36:35
487
19
Magnus Carlson
79
Hossmo RC
36:44
36:41
54
20
Mattias Toivanen
90
Länsförsäkringar Kalmar län
36:53
36:24
398
21
Erik Johansson
90
Julita triathlon
36:54
36:53
192
22
Johan Danielsson
88
Fallskärmsjägarna
37:02
36:59
529
23
Peter Ackebjer
77
Hossmo RC
37:08
37:06
474
24
Samuel Johansson
90
IFK Stockaryd
37:10
37:06
191
25
Daniel Johansson
75
Hossmo RC
37:26
37:24
196
26
Ulf Petersen
80
Ocab RC
37:29
37:27
551
27
Pierre Svärd
80
Liberalerna Kalmar
38:03
37:57
460
28
Johan Karlsson
79
Hossmo RC
38:07
38:05
467
29
Daniel Jönsson
81
Hossmo RC
38:17
38:14
459
30
Martin Lindström
93
SOK Viljan
38:30
38:24
552
31
Axel Borgengren
01
Kalmar RC
39:04
39:02
47
32
Viktor Olofsson
94
TeamTack
39:09
39:04
299
33
Anton Nyborg
96
Kalmar
39:10
39:06
295
34
Johan Nordström
79
Runacademy
39:12
39:05
293
35
Peter Levin
85
IK Akele
39:13
39:07
239
36
Tony Göransson
90
ICA Maxi Kalmar
39:32
39:30
136
37
Gunnar Lindgärde
66
Team Hybris
39:50
39:47
244
38
Daniel Johansson
88
Visma Comenius
39:56
39:51
187
39
Philip Bratt
95
Swimrun för Ung Cancer
39:56
39:51
545
40
Per Carlsson
74
Mörbylånga Goif
39:59
39:56
532
41
Dan Björne
85
Ekerö
40:06
40:01
43
42
René Sandegren
74
Team Hybris, Täby IS
40:11
40:07
333
43
Andreas Andersson
80
OCAB Rc
40:21
40:18
15
44
Jonatan Andersson
90
Kalmar
40:22
40:18
11
45
Hugo Unosson
03
Kalmar OK
40:33
40:30
406
46
Torbjörn Karlsson
75
OK Kullingshof
40:43
40:34
513
47
Niclas Hallberg
87
Trimate sk
40:44
-
527
48
Andreas Juhl
73
Revsuddens löparklubb
40:46
40:42
206
49
Hannu Tahvanainen
69
Kalmar RC Triathlon
40:48
40:42
507
50
Lars Käll
70
Kalmar
40:52
40:47
497
51
Oliver Dahl
96
IK Akele
40:59
-
440
52
Rickard Lavado
89
Kalmar RC
41:07
41:01
553
53
Jimmy Ovhagen
69
AXA Sport Club
41:12
41:08
302
54
Mehdi Khodayari
80
Högby IF
41:13
41:15
496
55
Bo Sundström
67
Kalmar RC Triathlon
41:20
41:16
371
56
Fredrik Aplander
69
IS Göta - Team Aplaryd
41:24
41:19
23
57
Emil Karlsson
99
Trimate SK
41:24
41:16
214
58
Matthias Israelsson
78
stensjön if
41:26
41:20
175
59
Jonas Svendsen
75
Svendsen running club
41:27
-
374
60
Isac Åkerberg
85
Högby IF
41:53
41:49
436
61
Linus Erlandsson
99
Oskarshamn
41:58
41:48
98
62
Niclas Fischer
70
Kalmar
42:01
41:57
466
63
Linus Carlsson
87
Umara
42:12
42:04
57
64
Philip Axelsson
98
Ljungbyholm
42:21
42:16
31
65
Sylvester Vertetics
61
Trollhättan
42:23
42:15
473
66
Magnus Grimheden
70
Högby if
42:31
-
478
67
Jacob Kristoffersson
95
Färjestadens Motion IF
42:35
42:26
493
68
Martin Strümpel
72
Ocab RC
42:40
42:30
364
69
Alex Kedmalm
02
JL bilar Runningteam
42:43
42:40
219
70
Umberto Vertetics
58
Kalmar
42:51
42:43
407
71
Pontus Johansson
94
Färjestaden
42:54
42:43
199
72
Mikael Pettersson
80
Holmgrens Bil
42:55
42:49
315
73
Fredrik Dahl
76
Ahlsell
42:56
42:48
443
74
Henrik Håkansson
82
Färjestaden
42:59
42:56
557
75
Jonas Hellsten
74
Visma Comenius
43:00
42:49
155
76
Fredrik Casserstål
90
Högby IF
43:02
43:00
522
77
Per Engström
70
Kalmar
43:12
43:05
89
78
Alexander Chatila
03
Kalmar RC Ungdom
43:13
-
61
79
Viktor Gustavsson
92
Glasrikets RC Nybro
43:15
43:05
131
80
Magnus Franzen
77
Emmaboda Verda OK
43:24
43:09
528
81
Hampus Svahn
3
Kalmar RC Triathlon
43:26
43:18
469
82
Petter Elmeroth
83
Kalmar
43:28
43:24
83
83
Fredrik Rönnegård
66
seco
43:38
43:33
329
84
Karl Norregårdh
83
Kalmar
43:46
43:37
462
85
Mikael Hildingsson
65
Höskullen IF
43:48
43:43
158
86
Jonas Wahnström
86
Kalmar
43:52
43:45
413
87
Andreas Törnqvist
78
Länsförsäkringar Kalmar län
43:54
43:44
402
88
Christer Kedmalm
72
JL bilar Runningteam
43:57
43:54
218
89
Slimo Safouane
51
Slimos löpargrupp
44:25
44:09
331
90
Martin Wallgren
88
Kalmar RC
44:26
44:16
417
91
Karl Rosén-Lidholm
83
Atea
44:28
44:20
323
92
Daniel Eriksson
79
Lindsdals IF
44:31
44:23
484
93
Jesper Thiman
83
Team Thiman
44:34
44:26
453
94
Robert Bjurling
75
Ahlsell
44:36
44:28
445
95
Viktor Skobe
72
Kalmar OK
44:37
-
352
96
Daniel Annell
76
Brittatorp TK
44:40
44:32
21
97
Niklas Göljen
88
Kalmar
44:48
44:34
134
98
Christopher Lyrbo
80
Färjestadens Motions IF
45:02
44:49
463
99
Andreas Johansson
89
Visma Comenius
45:03
44:58
521
100
Niklas Hultgren
74
Hossmo RC
45:04
-
167
101
Fredrik Lindeborg
95
Kalmar
45:05
44:52
240
102
Andreas Söderström
73
Kalmar RC Triathlon
45:10
44:59
502
103
Hampus Kamnert Hörlin
92
Umara sports
45:12
45:05
485
104
Hasse Hovbratt
70
Visma Comenius
45:17
-
164
105
Viktor Karlsson
85
Målerås IF
45:22
-
217
106
Emil Nilsson
86
SPIF Triathlon
45:28
45:17
518
107
Andreas Gepan Gustavsson
82
Hammarby IF
45:31
45:21
533
108
Simon Pålsson
95
Kalmar
45:42
45:29
317
109
Albert Asterhed Jarfjord
92
Ifk Sävsjö
45:47
45:37
29
110
Mårten Lundgren
75
Kalmar
45:58
-
262
111
Petter Andersson
75
Kalmar
46:05
45:54
464
112
Jesper Gunnarsson
84
Kalmar
46:06
45:54
499
113
Simon Larsson
74
Telia IF Kalmar
46:09
45:56
448
114
Peter Franzen
73
Emmaboda Verda OK
46:15
46:00
110
115
Johan Berg
87
Umara Sports Club
46:15
46:06
447
116
Mattias Holm
80
STOCKHOLM
46:20
46:04
531
117
Tobias Broberg
85
Umara sportsclub
46:21
45:57
450
118
Nils-Allan Torstensson
57
Hultsfreds LK
46:28
-
399
119
Thomas Johansson
65
Runacademy
46:34
-
194
120
Christoffer Hedlund
88
Enskedee
46:35
46:20
151
121
David Lööf
87
Tomteby IF
46:39
46:36
274
122
Henrik Zester
80
Upplands Väsby
46:42
46:29
429
123
Erik Bjursell
90
Mark och fastighetsservice Kalmar
46:49
46:37
523
124
Marcus Tinnert
74
Färjestadens motions IF
46:50
46:28
395
125
Anders Lundqvist
68
Kläppinge Kubbar klubb
46:52
46:42
266
126
Anders Hildingsson
70
Slimos Löpargrupp Oskarshamn
46:58
-
159
127
Peter Joelsson
76
Ålems CK
47:04
46:51
179
128
Johan Bäckström
66
Grabbs 20XX
47:05
46:52
475
129
Robin Petersson
05
Mellösa Kickers IF
47:09
46:57
310
130
Fredrik Sjöholm
83
Länsförsäkringar Kalmar län
47:17
47:07
344
131
Oskar Handmark
91
Klubblös
47:18
47:10
542
132
Andreas Lindqvist
81
Färjestaden
47:26
47:20
249
133
Magnus Gustavsson
62
Torsås
47:28
47:16
133
134
Albin Johansson
04
Södra Kalmars löpargrupp
47:32
47:25
185
135
Stefan Hultén
75
Team Kalmarsund
47:36
-
166
136
Dennis Jonsson
90
Hulterstad AIK
47:41
47:24
204
137
Jimmy Erlandsson
73
Oskarshamn
47:41
47:25
99
138
Hannes Eriksson
91
Kalmar
47:44
47:35
449
139
Krister Eriksson
87
Kalmar
47:46
47:35
95
140
Martin Höglund
73
Radiobaletten
47:48
47:34
170
141
Rikard Fransson
86
Nybro SKI
47:49
47:35
108
142
Curt Ekvall
44
Ölands skidklubb
47:53
47:44
78
143
Olle Moberg
83
Kalmar
47:57
47:41
283
144
Tom Hansen
87
Kalmar
47:57
47:49
455
145
Anders Hildingsson
74
Visma Comenius
47:58
47:47
157
146
Elias Gruwer
95
Kalmar
47:59
47:42
124
147
Dan Lindman
89
Kalmar
47:59
47:42
248
148
Lars Ritzén
71
Slimos löpargrupp Oskarshamn
48:05
47:49
319
149
Björn Moberg
88
Kalmar
48:06
47:57
282
150
Rasmus Lugn
02
Bankeryd
48:11
47:56
257
151
Sammy Chatila
76
Kalmar RC
48:23
48:09
60
152
Klas-Göran Nilsson
55
Kalmar
48:24
48:12
287
153
Johan Carlgren
68
Atea 1
48:25
48:13
52
154
Mats Asplund
66
Nybro Ski
48:25
48:14
550
155
Rune Graae
80
Trekantens byalag
48:26
48:04
119
156
Mattias Stålhammar
73
Oskarshamn
48:26
48:08
367
157
Gunnar Bergmark
61
Växjö
48:31
48:26
39
158
Daniel Carlsson
78
Kalmar
48:32
48:19
55
159
Jörgen Johansson
76
Gullabo SK
48:46
48:29
490
160
Christian Bemervik
73
Kalmar
48:47
48:26
35
161
Mikael Joakimsen
91
Visma Comenius
48:49
-
178
162
Olle Strandberg
06
Högby IF
48:51
48:36
363
163
Johan Engström
74
Kalmar
48:52
48:39
88
164
Martin Karlgren
77
Kalmar
48:53
48:46
558
165
Johan Svensson
75
Uppsala
48:57
48:41
377
166
Hjalmar Bengtsson
06
Högby IF
48:58
48:49
37
167
Niklas Karlsson
69
Ahlsell
49:01
48:47
442
168
Christian Holm
83
Vassmolösa
49:04
48:48
163
169
Magnus Fagerström
73
oskarshamn
49:05
48:47
508
170
Leif Engelholm
64
Glasrikets RC
49:14
49:00
87
171
Niclas Kennestig
64
oskarshamns sk
49:21
-
554
172
Björn Andersson
86
Idesjö Skogsservice AB
49:29
49:19
506
173
Thommy Simonsson
92
Kalmar
49:30
49:08
339
174
Gustav Bern
85
Kalmar
49:32
49:13
41
175
Tove Dolff
72
Umara sports club
49:33
49:15
72
176
Dennis Weidfors
86
Amokabel RC
49:34
49:24
505
177
Anders Degerman
73
Blackstad IF
49:40
49:27
69
178
Mattias Lugn
70
Bankeryd
49:41
49:25
256
179
Fredrik Kinder
76
Ronneby
49:49
-
220
180
Carl Löfström
87
Timmernabben
49:57
49:43
272
181
Arvid Johansson
01
Kalmar simsällskap
50:01
49:48
195
182
Jonas Komstedt
77
Ahlsell
50:06
49:53
444
183
Simon Eliasson
90
Kalmar
50:08
49:46
82
184
Mats Hammar
82
Kalmar
50:08
49:52
144
185
Alexandros Simeonidis
90
Umara SC/ Apex Kalmar IF
50:19
50:13
489
186
Stefan Wertheimer
79
Friday Island BBQ & RC
50:20
50:05
480
187
Fredrik Karlsson
73
Bostorp RC
50:44
50:23
213
188
Isak Barkstedt
05
Glasrikets RC Nybro
50:54
50:31
34
189
Daniel Andersson
77
Mörbylånga
50:55
50:36
14
190
Simon Mcvitty Östborg
05
Högby IF
50:56
50:44
438
191
Fredrik Ståhl
76
Södertälje
50:56
-
366
192
Ronnie Tisäter
69
TSM Running
50:57
50:49
397
193
Nicklas Elmerstig
92
Kalmar
50:58
50:33
84
194
Björn Nordén
63
Radiobaletten
51:08
50:45
291
195
Henrik Alqvist
73
Atea 1
51:09
50:56
5
196
Jonas Gold
77
Saltsjöbaden Triathlonsällskap
51:10
50:55
118
197
Jens Fäldt
84
Göteborg
51:12
50:57
116
198
Christian Alriksstrand
71
KalmarWhiskySociety
51:14
51:04
6
199
Tomas Åberg
62
JÄRFÄLLA
51:14
50:57
433
200
Håkan Lundqvist
66
Hägersten
51:20
51:04
265
201
Ted Andersson
85
Nybro
51:28
51:09
7
202
Emil Bolander
88
Frillesås
51:31
51:15
46
203
Jonas Ljunggren
76
kalmar
51:34
51:15
456
204
Linus Malm
80
Enskede
51:37
51:22
276
205
Martin Johansson
81
Trekanten
51:43
51:21
182
206
Olle Lindgren
73
Kalmar
51:44
51:31
242
207
Magnus Svantegård
71
Team Framåt
51:48
51:34
373
208
Ulf Gustafsson
67
Kalmar
52:01
51:49
128
209
Joachim Hillebrand
79
Vargön
52:03
51:34
160
210
Lars Lundberg
59
Upsala IF
52:05
51:47
503
211
Kennet Söderena
75
Kalmar
52:11
51:57
385
212
Robert Green
85
Nybro Ski
52:14
51:55
120
213
Peter Sideström
71
Kalmar
52:20
52:07
338
214
Gunnar Gruwer
63
Kalmar
52:30
52:13
122
215
Henrik Johansson
79
Färjestaden
52:31
52:18
519
216
Andreas Torstensson
89
TSM Running
52:38
52:32
400
217
Mårten Svensson
81
Ronneby bastuklubb
52:46
52:25
376
218
Martin Svensson
79
Färjestaden
52:50
52:29
379
219
Héctor Barajas
69
Arrecho Runners
52:54
52:30
537
220
Michael Dohrnér
76
Ljungbyholm
53:00
52:37
71
221
Marcus Printz
80
Malins och Annas fanclub
53:01
52:32
316
222
Jonas Hellberg
69
AMalins och Annas fanclub
53:02
52:34
154
223
Jerker Wahlman
78
Rinkabyholms kenyaner
53:07
52:32
556
224
Nils Larsson
80
Skummeslöv
53:10
52:35
555
225
Maximilian Markurt
98
Kalmar
53:12
52:47
278
226
Henrik Hammarström
78
Kalmar
53:18
53:03
145
227
Johan Klintberg
83
Kalmar Turfförening
53:18
52:48
226
228
Åke Svensson
58
Påskallavik
53:20
53:06
381
229
Anders Erikson
63
Glasrikets RC Nybro
53:21
53:01
92
230
Andreas Jonsson
83
Kalmar
53:27
53:09
549
231
Alvin Lindgren
04
Nässjö HC
53:32
53:20
243
232
Pär Rydqvist
72
Kalmar
53:38
53:23
327
233
Christer Ryder
68
Färjestaden
53:39
53:25
326
234
Ulf Sigfridsson
59
Ängö RC
53:42
53:22
492
235
Jonas Gustafsson
78
Runacademy IF
53:43
53:27
127
236
Leonard Svensson
85
Nybro
53:56
53:37
375
237
Joakim Frisk
72
Hultsby
53:57
53:42
114
238
Jonatan Ljungman
84
Janglers
53:59
53:40
252
239
Peter Johansson
62
kalmar rc
54:02
53:54
486
240
Dan Slottner
70
Kalmar
54:06
53:30
562
241
Mikael Larsen
67
Kalmar
54:16
-
236
242
Michael Håkansson
65
Bröderna Brothers
54:23
53:53
495
243
Axel Gerdstigen
99
Nättraby
54:24
54:04
117
244
Per Håkansson
60
Kalmar
54:31
54:22
169
245
Mats Ajneborn
65
Tuna
54:32
-
2
246
Henric Ipsen
76
JL bilar Runningteam
54:33
54:14
173
247
Torgny Svensson
67
TORSÅS
54:37
54:15
380
248
Tobias Gustafsson
82
ICA Maxi Kalmar
54:38
54:13
129
249
Göran Gustafsson
60
Glasrikets RC
54:47
54:37
125
250
Niclas Frank
81
Rockneby
55:03
54:44
107
251
Björn Olovsson
70
NYBRO
55:03
54:31
300
252
Johan Lindell
76
Ålem
55:12
54:47
241
253
Andreas Johansson
76
Färjestaden
55:17
54:53
190
254
Johan Lundström
59
Lonesome runners
55:34
-
268
255
Adam Kamsten
86
Nybro
55:39
55:18
210
256
Jesper Johansson
90
Visma Comenius
55:47
55:27
188
257
Ulf Löfgren
69
England
55:49
-
271
258
Lasse Nilsson
67
Team Swestål
55:50
55:28
288
259
John Clason
88
Kalmar
55:54
55:32
65
260
Peter Casserstål
79
ICA Maxi Kalmar
56:00
55:35
59
261
Johan Lundström
73
Kalmar
56:02
55:38
269
262
Mathias Örtendahl
73
Kalmar
56:04
55:30
437
263
Lars-Erik Johansson
58
Visma Comenius
56:11
55:46
186
264
Anton Nyman
90
Hovmantorp Runners
56:14
55:58
500
265
Robert Runnemark
89
Kalmar
56:15
55:53
325
266
Joakim Tisell
79
Kalmar
56:15
55:55
396
267
Henrik Axelsson
80
Nybro
56:26
55:55
32
268
Fredrik Sjömar
88
Kristdemokraterna i Kalmar
56:40
56:09
346
269
Linus Larsen
96
kalmar
56:43
56:17
237
270
Erik Clark
06
Usa
56:47
56:19
63
271
Jan Tingnert
66
Atea 2
56:53
56:21
393
272
Daniel Sjöström
86
Kalmar
57:06
56:39
349
273
Göran Gruwer
64
Kalmar
57:07
56:43
123
274
Christoffer Nikolausson
84
Ljungbyholm
57:12
56:50
285
275
Jan Andersson
72
IK Viking friidrott
57:19
57:01
9
276
Anders Wahlberg
69
Kalmar RC Triathlon
57:23
56:47
411
277
Lars Blixte
62
Trekanten
57:24
57:01
44
278
Magnus Berglund
79
Visma Comenius
57:44
57:16
38
279
Folke Lundberg
45
Högby IF
57:52
57:22
260
280
Patrik Elgmo
70
Visma Comenius
57:58
57:33
79
281
Mikael Nilsson
74
Kalmar
58:07
57:47
286
282
Claes Fransson
68
Kalmar
58:07
57:41
520
283
Mathias Elmerstig
89
ICA Maxi Kalmar
58:08
57:43
85
284
Tobias Andersson
82
Rockneby
58:11
57:33
12
285
Jimmie Johansson
90
Ocab RC
58:19
58:16
183
286
Tommy Hagman
58
Ålem
58:21
57:49
139
287
Stefan Swärd
72
Kalmar
58:22
57:53
383
288
Göran Hermansson
48
Kalmar
58:38
58:20
156
289
Karl Lönnberg
80
Visma Comenius
58:53
58:32
273
290
Tommy Wiberg
52
Trekanten Runners
58:58
58:29
420
291
Simon Stjernkvist
90
Kalmar
59:06
58:34
360
292
Ola Hasselbom
75
Norra Möckleby
59:06
58:42
534
293
Dan Åberg
59
Kalmar
59:11
58:42
434
294
Johan Karlsson
61
Lyckeby
59:12
58:41
215
295
Rikard Florin
77
FoC Farsta B-laget
59:22
58:48
106
296
Gedoc Sintset
90
Kalmar
59:37
59:13
563
297
Dennis Andersson
89
Glömminge
59:39
59:13
516
298
David Hedberg
81
Hässelby
59:40
59:06
150
299
Daniel Ernstson
82
Bortsprungna
59:55
59:27
100
300
Thomas Junker
78
DANMARK
1:00:01
59:32
544
301
Peter Carlsson
80
Kalmar
1:00:12
59:43
56
302
Alexander Johansson
90
Färjestaden
1:00:21
59:58
189
303
Edgar Lidheim
86
Kalmar
01:00:38
01:00:04
536
304
Ivar Carlson
73
vassmolösa
01:00:40
01:00:20
510
305
Stellan Johansson
89
Team Swestål
01:01:07
01:00:44
198
306
Stefan Fransson
71
Sandbäcken Norrköpingsstafetten
01:01:08
01:01:02
548
307
Fredrik Engblom
80
Färjestaden
01:01:18
01:00:52
86
308
Markus Jonsson
74
Göteborg
01:01:32
01:01:04
202
309
Tony Erndin
62
Kalmar
01:01:43
01:01:14
458
310
Joakim Anrep-Nordin
90
Apex muay thai
01:01:58
01:01:43
22
311
Munzer Awad
87
Visma Comenius
01:02:00
01:01:32
30
312
Danne Lundqvist
75
Evenemang.se
01:02:03
-
538
313
Andreas Skarsäter
74
Florhult RC
01:02:14
-
351
314
Vinko Midjich
68
Kalmar CK
1:02:31
1:02:01
280
315
Peter Lorscheider
59
Mörlunda
01:02:46
01:02:12
255
316
Jimmy Erlandsson
83
Kalmar
01:02:52
01:02:24
96
317
Robin Sjöström
86
Visma Comenius
01:02:53
01:02:25
350
318
Bengt Sjöstedt
61
Friskis o Svettis
01:03:31
01:03:23
347
319
Ola Eskilsson
72
Halltorp
01:03:40
01:03:07
101
320
Anders Schertell
62
Kalmar
01:03:58
-
336
321
Magnus Franzén Westerberg
74
Hägersten
01:04:11
01:03:45
112
322
Michael Heynel
71
Ljungbyholm
01:04:19
-
451
323
Tony Silverstrand
66
Konica Minolta
01:04:21
01:04:06
468
324
Denniz Erol
71
FBC Kalmarsund
01:04:32
01:04:03
535
325
Simon Gustafsson
92
Kalmar
01:04:38
01:04:04
126
326
Martin Örtendahl
77
Kalmar
01:04:46
01:04:23
541
327
Ingemar Ulin
72
Atea
01:05:25
01:04:51
404
328
Gustav Wärlinge
82
Kalmar
01:06:31
01:06:07
426
329
Kjell Bjursell
44
Mark och fastighetsservice Kalmar
01:06:33
01:06:07
524
330
Manne Walden
90
Nybro
01:07:01
01:06:29
414
331
Kent Sjögren
80
Läckeby
01:07:13
01:06:38
343
332
Conny Andersson
51
Emmaboda
01:07:17
-
10
333
Charles Gustavsson
85
Kalmar
01:07:54
01:07:23
130
334
Pelle Skogberg
76
Centerpartiet Kalmar län
01:08:00
01:07:27
353
335
Kalle Greiff
76
Kalmar
01:08:02
01:07:35
121
336
Mikael Johansson
88
Kalmar
01:12:02
01:11:35
180
337
Magnus Sjöbäck
74
Trekanten
01:19:47
01:19:14
342
 
 
Kvinnor 10km
 
Plac
Namn
Född
Klubb/Ort/Organisation
Tid
Nettotid
Nr-lapp
1
Hanna Lindholm
79
Huddinge AIS
34:36
34:35
247
2
Ellen Persson
97
Högby IF
35:45
35:43
526
3
Medina Beriso
98
Angereds Atletiska Förening
35:54
35:52
477
4
Caroline Almkvist
95
Hässelby SK
36:19
36:18
4
5
Frida Aspnäs
87
Spårvägens FK
37:33
37:31
28
6
Lena Eliasson-Lööf
81
Hässelby SK Friidrott
37:39
-
540
7
Marina Stoltz
76
Heleneholms IF
39:16
-
361
8
Jessica Kihlström
85
Högby IF
40:22
-
461
9
Beatrice Lejnegård
91
Slimos löpargrupp
40:22
40:19
238
10
Tilde Axelsson Fröjdenlund
03
IFK Växjö
40:23
40:18
33
11
Erica Andersson
90
Vendelsö
40:45
40:40
17
12
Erika Lindeblad
93
Kalmar SK
40:55
40:51
488
13
Tilde Jensen
87
Ryssbergets IK
41:36
41:28
465
14
Alice Petersson
95
Kalmar RC
41:39
41:35
313
15
Terese Friman
84
Glasrikets RC Nybro
43:18
43:14
113
16
Madeleine Ekblad
89
Ryda sk
43:49
43:45
74
17
Karin Lagerström
79
Slimos löpargrupp
43:51
43:44
234
18
Olivia Johansson
96
swimrun för ungcancer
44:53
44:47
546
19
Erika Karlsson
87
Nybro
44:59
44:50
216
20
Linda Christensen
80
OK Kullingshof
45:11
44:58
512
21
Anna Lundgren
83
Glasrikets RC Nybro
46:12
46:03
263
22
Cecilia Skånstad
71
Radiobaletten
46:16
46:02
354
23
Petra Werlemar
79
Team Dragstra's
46:22
46:15
419
24
Anna Zobal
77
Skruvs IF
47:02
-
431
25
Annie Wennerström
96
Kalmar
47:07
46:45
509
26
Tilda Strömqvist
02
Högby IF
47:14
47:04
365
27
Julia Lindholm
92
Kalmar
47:21
47:12
246
28
Elin Rooth
06
Kalmar RC
47:35
47:21
322
29
Stina Nordström
77
Runday
47:58
47:42
292
30
Hannah Ekström
87
Länsförsäkringar Kalmar län
48:19
48:05
77
31
Åsa Moberg
88
Kalmar
48:45
48:36
281
32
Anneli Ritzén
75
Slimos löpargrupp Oskarshamn
48:56
48:41
320
33
Emma Ljungar
96
Kalmar RC Triathlon
48:59
48:43
251
34
Sandra Hovbratt
74
Visma Comenius
49:02
48:45
165
35
Julia Hagberg
97
Kalmar
49:39
49:26
138
36
Kristina Gustavsson
68
Runacademy
49:52
49:37
132
37
Malin Ingvarsson
89
Mörbylånga goif
50:18
49:59
172
38
Miranda Federspiel
94
Kalmar
50:20
49:58
104
39
Lisa Nilsson
84
Mörbylånga goif
50:56
50:38
289
40
Rebecka Egfors
85
Kalmar
50:57
50:38
73
41
Malin Eriksson
85
Torsås
51:16
-
94
42
Marie Fransson
89
Glasrikets RC Nybro
51:19
51:06
109
43
Jenny Simonsson
87
Växjö
51:46
51:24
340
44
Ulrika Karlberg
79
Kosta
51:50
-
211
45
Lovisa Bengtsson
76
Högby IF
52:00
51:44
36
46
Agnes Fröler
76
Kalmar
52:04
51:48
115
47
Annika Jönsson
77
Kalmar
52:12
51:58
207
48
Maria Götesson
77
Kolonigatan
53:10
52:46
501
49
Nina Hansson
78
Team Swestål
53:28
53:06
148
50
Pernilla Arenius
79
Fliseryd
53:39
53:06
24
51
Veronica Al.M
70
EVOK
53:54
53:28
3
52
Anna Zentara
76
Kalmar
54:01
53:46
428
53
Maja Jeppsson
81
Torsås
54:12
53:51
176
54
Linda Fredriksson
78
Högby IF
54:22
53:59
494
55
Emma Kittel
90
 
54:30
54:15
221
56
Sofi Asmundsson
84
Norfolk, USA
54:31
54:12
26
57
Carina Fagerström Karlsson
69
Slimos Löpargrupp
55:07
54:49
102
58
Lotte Fernvall
66
Stockholm
55:15
54:55
105
59
Annika Bratt
68
Råå
55:24
55:00
49
60
Malin Johansson
86
Kalmar
55:25
55:04
452
61
Sofia S Vandrevik
75
Kalmar
55:36
55:15
559
62
Hanna Johansson
80
Kalmar
55:37
55:17
184
63
Kirsten Hartmann
80
Slimos Löpargrupp Oskarshamn
55:54
55:28
149
64
Mia Stalberg
54
SIK
55:57
55:32
357
65
Lovisa Reinholdsson
75
Umara
56:01
55:39
560
66
Annelie Kronmar
75
Vissefjärda gif
56:02
55:35
229
67
Mathilda Söderbäck
91
Färjestadens Motion IF
56:08
55:48
384
68
Katarzyna Machaj
79
Färjestaden
56:23
55:59
275
69
Josefine Andersson
95
Kalmar
56:42
56:31
16
70
Lisa Wicknertz
72
Visma Comenius
56:44
56:13
422
71
Annika Persson
66
Kalmar
56:51
56:30
308
72
Annie Jonsson
97
Kalmar
56:52
56:43
203
73
Malin Petersson
86
Kalmar
56:52
56:24
311
74
Milda Jonasson
74
Oskarshamn
56:54
56:26
200
75
Irma Andersson Jäger
05
IK Viking friidrott
57:04
56:46
18
76
Jenny Thiman
81
Team Thiman
57:14
56:45
454
77
Maria Linnér
69
Nybro
57:23
56:47
250
78
Sophie Lund
92
Kosta
57:34
57:08
259
79
Agneta Isacsson
56
Slimos löpargrupp Oskarshamn
57:38
57:13
174
80
Jenny Tinnert
73
Färjestaden
57:41
57:14
394
81
Marina Thyberg
64
Friskis& Svettis Järfälla
57:45
57:18
392
82
Ebba Elgmo
04
Visma Comenius
57:56
57:31
80
83
Ewa-Britt Svensson
53
P&E Förvaltning
58:26
58:09
378
84
Ida Norling
79
Oskarshamn
58:31
58:03
294
85
Åsa Lugn
76
Bankeryd
58:56
58:32
258
86
Terese Erlandsson
75
Springande tjejer
58:56
58:37
97
87
Helena Kaldner
82
Ljungbyholm
59:07
58:38
208
88
Tilda Sandegren
05
Team Tomteby
59:07
58:37
334
89
Sara Paulsson
76
Kalmar
59:10
58:45
446
90
Tina Johansson
85
Kalmar
59:12
58:41
197
91
Ida Carlson
90
Kalmar
59:33
59:10
53
92
Julia Hultman
92
Glömminge
1:00:08
59:42
517
93
Anna Romare
68
Kalmar
1:00:15
59:51
321
94
Lotta Maria Diegmann
83
S/s Lymmel
1:00:22
59:50
70
95
Kim Törnqvist
86
Kalmar
1:00:29
00:04
482
96
Charlotte Clark
73
Usa
1:00:30
1:00:02
62
97
Elin Kittel
85
Ljungbyholm
1:00:30
1:00:06
222
98
Julia Clark
04
Sacramento
1:00:31
1:00:03
64
99
Eva Terling
55
Run Academy
1:00:35
1:00:08
387
100
Åsa Carlson
74
Vassmolösa
1:00:39
00:19
511
101
Annika Krause
91
Kalmar
1:00:40
1:00:14
227
102
Veronica Engström
93
Kalmar
1:00:41
1:00:21
90
103
Lisa Ekstrand
79
Mönsterås
1:00:46
1:00:13
76
104
Marie Jonsson
77
Södertälje
1:01:10
1:00:40
201
105
Lina Hallberg
94
Kalmar CK
1:01:15
1:00:45
483
106
Annelie Petersson
66
Rälla Rebel Runners
1:01:27
-
312
107
Mirell Von Schantz
90
Eksjö
1:01:35
1:01:16
409
108
Emma Widén
81
Oskarshamn
1:01:40
1:01:08
423
109
Cassandra Held
92
Växjö
1:01:59
1:01:33
152
110
Amanda Nolhage
89
Team Hybrid Fitness
1:02:20
1:01:49
290
111
Jennie Thuresson
93
Nybro
1:02:32
1:01:59
390
112
Maria Andersson
76
Mantorp
1:03:08
1:02:37
13
113
Mirjam Olofsson
75
Nybro
1:03:13
1:02:37
298
114
Johanna Sand
87
Kalmar
1:03:19
1:02:46
332
115
Ulla Persson
61
Hagby
1:03:41
1:03:10
307
116
Sofia Dahlström
93
Bromma
1:03:44
1:03:13
67
117
Ella Andersson Jäger
03
IK Viking friidrott
1:04:17
1:03:59
19
118
Jessica Franzén
79
Hägersten
1:04:23
1:03:56
111
119
Lotta Rubensson
81
Kalmar
1:04:32
1:04:02
324
120
Emelie Nyström
87
Emmaboda
1:04:38
1:04:04
297
121
Karin Fransson
59
Friskis&Svettis
1:05:09
1:04:38
498
122
Cecilia Karlsson
73
Bostorp RC
1:05:16
1:04:43
212
123
Tove Göransson
88
Kalmar RC
1:05:20
1:04:54
135
124
Anna Thelin
01
Nybro
1:05:31
1:05:01
388
125
Jessika Stomberg
81
Ljungbyholm
1:05:39
1:05:09
362
126
Tereza Åblad
71
Hägersten
1:05:43
1:05:13
435
127
Sara Sundman
81
Kalmar
1:05:55
01:05:22
370
128
Hannah Wagner
93
Älmhult
1:05:58
01:05:26
410
129
Hanna Kristelius
79
Slimos löpargrupp Oskarshamn
1:06:00
01:05:28
228
130
Linda Eriksson
92
Kalmar
1:06:00
01:05:29
93
131
Xin Sui
72
Bairuilong AB
1:06:28
01:06:02
368
132
Helen Persson
69
Kalmar
1:06:35
01:06:17
306
133
Anneli Sjöstedt
61
P&E Förvaltning
1:06:41
01:06:24
348
134
Jonna Walden
92
Nybro
1:07:01
01:06:29
415
135
Emmelie Palm- Gustavsson
89
Ljungbyholm
1:07:08
01:06:37
303
136
Sabina Wallin
95
Kalmar
1:07:48
01:07:14
418
137
Lisa Saetre
65
P&E Förvaltning
1:08:02
01:07:43
330
138
Maria Steinthorsson
79
Kalmar
1:08:06
01:07:36
359
139
Elene Källroos
92
Borgholm
1:08:07
01:07:38
231
140
Britt-Marie Källroos
66
Borgholm
1:08:07
01:07:38
232
141
Linn Åberg
93
Kalmar
1:08:21
01:07:49
432
142
Mia Broberg
73
ICA Maxi Kalmar
1:08:23
01:07:55
50
143
Liz Jerbo
93
Kalmar
1:08:49
01:08:15
177
144
Nellie Hanberger
95
Rockneby
1:09:27
01:08:53
147
145
Kristina Ekstrand
81
Trekanten
1:10:58
01:10:27
75
146
Noëlle Temming
92
Kalmar
1:11:42
01:11:09
386
147
Yvonne Malmsten
65
IK Stern
1:13:05
01:12:29
277
148
Ann-Charlotte Andersson
58
Kalmar
1:14:45
01:14:14
8
149
Regina Wibom Sjöbäck
78
Trekanten
1:19:39
01:19:06
421
150
Ingalill Nygren Stange
59
Söderbärke
1:30:47
01:30:16
296
151
Emmy Landqvist
89
Ronneby
1:32:19
31:45
235