<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat  
Resultat Ölands Marathon 2018 (med DM o ÖM)
Datum: Lördag 4 augusti 2018   Plats: Löttorps centrum
Arrangör: Högby IF   Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson
Tidtagning: Nils Hammaräng Grip   Väder: Huvudsakligen soligt, ca 28 grader.
Deltagare: 87 anmälda, 79 startande, 72 i mål
 
Synpunkter till friidrott@hogbyif.se
 
 
 
 
Män
Född
Förening/Ort
Tid
#
Klass
1
Christofer Fogel
84
Högby IF
3:01:30
83
M
2
Pär Johansson
72
Apladalens LK
3:12:33
27
M45
3
Richard Löwenborg
76
P18 IK
3:14:08
36
M40
4
Martin Olsson
74
Anomali IK
3:22:05
47
M40
5
Max Landén
93
Högby IF
3:35:42
85
M
6
Mattias Ekman
82
Apladalens LK
3:35:46
11
M35
7
Sven Jansson
68
Mörbylånga GOIF
3:38:37
81
M50
8
Adam Persson
91
Hägersten
3:38:54
50
M
8
Jonas Persson
66
Oskarshamn
3:38:54
51
M50
10
Staffan Ornstam
72
Huddinge
3:39:21
48
M45
11
Peder Gavell
75
Hammarby IF
3:39:55
14
M40
12
Mattias Karlsson
91
Karlskrona
3:40:33
29
M
13
Micael Lindqvist
72
Apladalens LK
3:47:36
34
M45
14
Joakim Oskarsson
61
IFK Nora långlöpning
3:49:02
77
M55
15
Jens Kassel
76
Järfälla
3:49:29
30
M40
16
Ivar Carlsson
73
Vassmolösa
3:50:38
80
M45
17
Martin Åhlenius
79
Västerås LK
3:58:32
66
M35
18
Alexander Ulltjärn
71
Linköpings LK
3:59:27
87
M45
19
Viktor Gustavsson
92
Glasrikets RC Nybro
3:59:42
19
M
20
Johan Hammarsten
84
Högby IF
4:05:00
21
M
21
David Sparf
84
Stockholm
4:05:00
54
M
22
Stefan Stenudd
72
Bäckalund
4:05:19
79
M45
23
Slimo Safouane
51
Oskarhamns SK
4:06:09
75
M65
24
Adam Keinvall
81
Färjestaden
4:08:23
31
M35
25
Udo Heidemann
70
TSVE 1890 Biebaden
4:12:32
72
M45
26
Björn Gustafsson
79
Älmhult
4:13:26
84
M35
27
Tomas Persson
66
Växjö
4:14:04
71
M50
28
Patrik Matsson
64
Solvikingarna
4:16:43
38
M50
29
Alexander Leskovec
64
Glasrikets RC
4:18:30
82
M50
30
Cristian Söderlund
75
Stockholm City Triathlon Club
4:19:54
56
M40
31
Fredric Carlson
66
Malmö Gerillalöpare
4:21:10
10
M50
32
Wojciech Piotr Mehl
51
Tri-Sport Lübeck / 100MC
4:21:55
39
M65
33
Janne Norrman
59
Military Fitness Skatås
4:26:37
44
M55
34
Filip Ängeby
91
Kalmar
4:28:52
68
M
35
Christer Andersson
53
LK Nyköpings Runners
4:29:50
76
M65
36
Robert Alnebring
58
IF Linnéa
4:34:51
1
M60
37
Stefan Wunderlich
56
Dresden
4:41:46
64
M60
38
Herbert Reinhold
54
Dresden
4:42:11
52
M60
39
Tony Gren
61
klub 100 marathon Danmark
4:52:25
17
M55
40
Mattias Kamsten
91
Kalmar
4:57:58
28
M
41
Bengt Arne Palm
53
Halmstad
5:04:41
70
M65
42
Jörgen Nilsson
50
Vi som springer
5:11:04
43
M65
43
Viktor Farbäck
94
Ingelstad
5:21:06
74
M
44
Alvar Tehler
54
Göteborg
5:26:06
57
M60
45
Maurice Weber
80
Växjö
5:27:02
58
M35
46
Stefan Petersson
74
Linköpings LK
5:29:16
86
M40
47
Frank Nikisch
49
Dresden
5:52:31
42
M65
48
Owe Gustavsson
56
LK42195+
5:58:03
78
M60
49
Rickard Magnusson
69
BIF
6:07:42
37
M45
50
Krister Ekstrand
78
Kalmar
6:08:48
12
M40
51
Örjan Ohlsson
46
Stensjöns IF
7:05:47
45
M70
 
 
 
 
M35
Född
Förening/Ort
Tid
#
1
Mattias Ekman
82
Apladalens LK
3:35:46
11
2
Martin Åhlenius
79
Västerås LK
3:58:32
66
3
Adam Keinvall
81
Färjestaden
4:08:23
31
4
Björn Gustafsson
79
Älmhult
4:13:26
84
5
Maurice Weber
80
Växjö
5:27:02
58
 
 
M40
Född
Förening/Ort
Tid
#
1
Richard Löwenborg
76
P18 IK
3:14:08
36
2
Martin Olsson
74
Anomali IK
3:22:05
47
3
Peder Gavell
75
Hammarby IF
3:39:55
14
4
Jens Kassel
76
Järfälla
3:49:29
30
5
Cristian Söderlund
75
Stockholm City Triathlon Club
4:19:54
56
6
Stefan Petersson
74
Linköpings LK
5:29:16
86
7
Krister Ekstrand
78
Kalmar
6:08:48
12
 
 
M45
Född
Förening/Ort
Tid
#
1
Pär Johansson
72
Apladalens LK
3:12:33
27
2
Staffan Ornstam
72
Huddinge
3:39:21
48
3
Micael Lindqvist
72
Apladalens LK
3:47:36
34
4
Ivar Carlsson
73
Vassmolösa
3:50:38
80
5
Alexander Ulltjärn
71
Linköpings LK
3:59:27
87
6
Stefan Stenudd
72
Bäckalund
4:05:19
79
7
Udo Heidemann
70
TSVE 1890 Biebaden
4:12:32
72
8
Rickard Magnusson
69
BIF
6:07:42
37
 
 
M50
Född
Förening/Ort
Tid
#
1
Sven Jansson
68
Mörbylånga GOIF
3:38:37
81
2
Jonas Persson
66
Oskarshamn
3:38:54
51
3
Tomas Persson
66
Växjö
4:14:04
71
4
Patrik Matsson
64
Solvikingarna
4:16:43
38
5
Alexander Leskovec
64
Glasrikets RC
4:18:30
82
6
Fredric Carlson
66
Malmö Gerillalöpare
4:21:10
10
 
 
M55
Född
Förening/Ort
Tid
#
1
Joakim Oskarsson
61
IFK Nora långlöpning
3:49:02
77
2
Janne Norrman
59
Military Fitness Skatås
4:26:37
44
3
Tony Gren
61
klub 100 marathon Danmark
4:52:25
17
 
 
M60
Född
Förening/Ort
Tid
#
1
Robert Alnebring
58
IF Linnéa
4:34:51
1
2
Stefan Wunderlich
56
Dresden
4:41:46
64
3
Herbert Reinhold
54
Dresden
4:42:11
52
4
Alvar Tehler
54
Göteborg
5:26:06
57
5
Owe Gustavsson
56
LK42195+
5:58:03
78
 
 
M65
Född
Förening/Ort
Tid
#
1
Slimo Safouane
51
Oskarhamns SK
4:06:09
75
2
Wojciech Piotr Mehl
51
Tri-Sport Lübeck / 100MC
4:21:55
39
3
Christer Andersson
53
LK Nyköpings Runners
4:29:50
76
4
Bengt Arne Palm
53
Halmstad
5:04:41
70
5
Jörgen Nilsson
50
Vi som springer
5:11:04
43
6
Frank Nikisch
49
Dresden
5:52:31
42
 
 
M70
Född
Förening/Ort
Tid
#
1
Örjan Ohlsson
46
Stensjöns IF
7:05:47
45
 
 
Kvinnor
Född
Klubb/ort/organisation
Tid
#
Klass
1
Erica Andersson
90
Vendelsö
3:22:02
2
K
2
Karin Lagerström
79
Slimos löpargrupp
3:35:33
32
K35
3
Ute Baldauf
59
Dresden
4:05:45
4
K55
4
Heike Hänsel
63
Dresden
4:09:52
24
K55
5
Nina Myhre
63
Military Fitness Skatås
4:26:36
40
K55
6
Lotti Harriesson
65
Högby IF
4:33:51
69
K50
7
Ines Wendler
65
Dresden
4:36:50
59
K50
7
Dagmar Wunderlich
56
Dresden
4:36:50
63
K60
9
Maria Gustavsson
69
uppvidingehus
4:41:23
18
K45
10
Martina Carlberg
73
Färjestadens motion IF
4:43:33
9
K45
11
Ulrike Baars
65
Dresden
4:49:11
3
K50
12
Sara Enge
76
Biocorrendo
4:49:18
13
K40
13
Mia Stalberg
54
SLIF/Södertälje sjukhus IK - SIK
4:51:03
55
K60
14
Irmtraud Windisch
47
Dresden
4:52:31
61
K70
15
Susanne Gren
63
Klub 100 marathon Danmark
5:04:18
16
K55
16
Annie Broberg
90
Umara Sports Club
5:04:26
7
K
17
Cecilia Olsson
69
Färjestaden motion
5:10:00
46
K45
18
Stina Berg
65
TSM Running
5:11:47
5
K50
19
Anna Borg
87
Göteborg
5:12:00
6
K
20
Anna Bumark
79
Freeflow running
5:12:37
8
K35
21
Jenny Nelson
82
Rälla Rebel Runners
6:36:12
41
K35
 
 
K35
Född
Förening/Ort
Tid
#
1
Karin Lagerström
79
Slimos löpargrupp
3:35:33
32
2
Anna Bumark
79
Freeflow running
5:12:37
8
3
Jenny Nelson
82
Rälla Rebel Runners
6:36:12
41
 
 
K40
Född
Förening/Ort
Tid
#
1
Sara Enge
76
Biocorrendo
4:49:18
13
 
 
K45
Född
Förening/Ort
Tid
#
1
Maria Gustavsson
69
uppvidingehus
4:41:23
18
2
Martina Carlberg
73
Färjestadens motion IF
4:43:33
9
3
Cecilia Olsson
69
Färjestaden motion
5:10:00
46
 
 
K50
Född
Förening/Ort
Tid
#
1
Lotti Harriesson
65
Högby IF
4:33:51
69
2
Ines Wendler
65
Dresden
4:36:50
59
3
Ulrike Baars
65
Dresden
4:49:11
3
4
Stina Berg
65
TSM Running
5:11:47
5
 
 
K55
Född
Förening/Ort
Tid
#
1
Ute Baldauf
59
Dresden
4:05:45
4
2
Heike Hänsel
65
Dresden
4:09:52
24
3
Nina Myhre
63
Military Fitness Skatås
4:26:36
40
4
Susanne Gren
63
Klub 100 marathon Danmark
5:04:18
16
 
 
K60
Född
Förening/Ort
Tid
#
1
Dagmar Wunderlich
56
Dresden
4:36:50
63
2
Mia Stalberg
54
SLIF/Södertälje sjukhus IK - SIK
4:51:03
55
 
 
K70
Född
Förening/Ort
Tid
#
1
Irmtraud Windisch
47
Dresden
4:52:31
61
 
 
 
 
 
DM
 
 
Män
Född
Förening/Ort
Tid
#
Klass
1
Christofer Fogel
84
Högby IF
3:01:30
83
M
2
Pär Johansson
72
Apladalens LK
3:12:33
27
M45
3
Max Landén
93
Högby IF
3:35:42
85
M
4
Mattias Ekman
82
Apladalens LK
3:35:46
11
M35
5
Sven Jansson
68
Mörbylånga GOIF
3:38:37
81
M50
6
Micael Lindqvist
72
Apladalens LK
3:47:36
34
M45
7
Viktor Gustavsson
92
Glasrikets RC Nybro
3:59:42
19
M
8
Johan Hammarsten
84
Högby IF
4:05:00
21
M
9
Slimo Safouane
51
Oskarhamns SK
4:06:09
75
M65
10
Alexander Leskovec
64
Glasrikets RC
4:18:30
82
M50
11
Örjan Ohlsson
46
Stensjöns IF
7:05:47
45
M70
 
 
M35
Född
Förening/Ort
Tid
#
1
Mattias Ekman
82
Apladalens LK
3:35:46
11
 
 
M45
Född
Förening/Ort
Tid
#
1
Pär Johansson
72
Apladalens LK
3:12:33
27
2
Micael Lindqvist
72
Apladalens LK
3:47:36
34
 
 
M50
Född
Förening/Ort
Tid
#
1
Sven Jansson
68
Mörbylånga GOIF
3:38:37
81
2
Alexander Leskovec
64
Glasrikets RC
4:18:30
82
 
 
M65
Född
Förening/Ort
Tid
#
1
Slimo Safouane
51
Oskarhamns SK
4:06:09
75
 
 
M70
Född
Förening/Ort
Tid
#
1
Örjan Ohlsson
46
Stensjöns IF
7:05:47
45
 
 
 
 
Kvinnor
Född
Klubb/ort/organisation
Tid
#
Klass
1
Lotti Harriesson
65
Högby IF
4:33:51
69
K50
 
 
K50
Född
Förening/Ort
Tid
#
1
Lotti Harriesson
65
Högby IF
4:33:51
69
 
 
 
 
 
 
 
ÖM
 
 
Män
Född
Förening/Ort
Tid
#
Klass
1
Christofer Fogel
84
Högby IF
3:01:30
83
M
2
Max Landén
93
Högby IF
3:35:42
85
M
3
Sven Jansson
68
Mörbylånga GOIF
3:38:37
81
M50
4
Johan Hammarsten
84
Högby IF
4:05:00
21
M
             
M50
Född
Förening/Ort
Tid
#
1
Sven Jansson
68
Mörbylånga GOIF
3:38:37
81
 
 
 
 
Kvinnor
Född
Klubb/ort/organisation
Tid
#
Klass
1
Lotti Harriesson
65
Högby IF
4:33:51
69
K50
2
Martina Carlberg
73
Färjestadens motion IF
4:43:33
9
K45
3
Cecilia Olsson
69
Färjestaden motion
5:10:00
46
K45
 
 
K45
Född
Förening/Ort
Tid
#
1
Martina Carlberg
73
Färjestadens motion IF
4:43:33
9
2
Cecilia Olsson
69
Färjestaden motion
5:10:00
46
 
 
K50
Född
Förening/Ort
Tid
#
1
Lotti Harriesson
65
Högby IF
4:33:51
69