<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat  

Resultat 2019
Datum: 2019-06-26   Plats: Böda Sand
Arrangör: Högby IF   Väder: Regn för ungdomsklasserna och molningt för seniorer 20*C
Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson   Deltagare: 163 anmälda 153 i mål.
 
Synpunkter på resultaten till friidrott@hogbyif.se
 
10 km Män
 
 
Plac
Namn
Född
Förening/ort
Tid

Nr

1
Nils Hammaräng Grip
98
Högby IF
44:22

21

2
Måns Eliasson
04
Huskvarna
47:04

15

3
Marcus Kvarndal
80
Ulricehamns OK
47:20

36

4
Tobias Johansson
81
Glasriket Rc Nybro
48:48

31

5
Fredrik Svensson
71
Jönköpings OK
49:35

103

6
Tobias Palmkvist
81
IK NocOut.se
50:01

44

7
Calle Sterner
89
STYR EVENT
52:12

82

8
Henrik Axelsson
76
Hällesåker IF
53:53

112

9
Henric Stillman
84
Västerås
54:35

77

10
Andreas Tornéus
75
Harsö running club
55:19

101

11
Max Harriesson
66
Högby IF
55:20

158

12
Peter Karlsson
74
Rälla Rebel Runners
58:01

34

13
Ulrick Hultman
68
Rälla Rebel Runners
59:47

106

14
Viktor Gustavsson
92
Glasrikets RC
59:53

19

15
David Nilsson
82
Rälla Rebel Runners
1:00:32

41

16
Erik Pettersson
96
Böda Sand Personal
1:01:02

113

17
Johannes Borgemo
96
Böda Sand personal
1:01:09

127

18
Anders Ekstedt
78
Glumslöv
1:01:11

64

19
Linus Eklöf
89
Västra Frölunda
1:03:10

13

20
Fredrik Hagström
74
Örebro
1:06:57

20

21
Günter Ruchatz
71
Färjestadens motion IF
1:07:15

140

 
 
 
10 km Kvinnor
 
 
Plac
Namn
Född
Förening/ort
Tid

Nr

1
Sandra Södergren
89
FIF Gnistan
57:17

52

2
Sara Källbäck
98
Böda Sand Personal
01.01.03

134

3
Emma Eidert
85
Emmaboda Verda OK.
01.07.05

9

4
Johanna Tonström
79
Borgholm
01.10.54

56

5
Jennie Sundberg
78
Rälla Rebel Runners
01.22.34

49

6
Sara Karlsson
76
Rälla Rebel Runners
01.22.34

35

 
 
 
5 km Män
 
 
Plac
Namn
Född
Förening/ort
Tid

Nr

1
Martin Larvia
81
Solna
26:07

157

2
Mattias Dahlquist
77
Täby
28:23

6

3
Viktor Lindahl
00
Värmdö
29:03

84

4
Mikael Trofast
78
Jönköpings OK
29:29

59

5
Martin Barkevall
76
Böda Sand
29:35

89

6
Jonas Andersson
80
Nyköping
30:33

164

7
Philip Jonsson
00
Kalmar
30:35

159

8
Andreas Enfors
00
Värmdö
30:45

83

9
Anders Blomqvist
74
Jönköpings Orienteringsklubb
31:08

3

10
Adam Kamsten
86
Nybro
32:07

33

11
Joakim Norsten
78
joakim norsten
32:36

81

12
Christer Erlandsson
78
emmaboda verda ok
32:54

100

13
Torbjörn Tengström
62
Rockneby
32:58

155

14
Johan Landahl
76
Coastal Yoga Sweden
33:01

70

15
Jens Klahre
76
Dresden
33:20

163

16
Anders Samuelsson
74
TEAM OSTBÅGAR
34:24

153

17
Thord Axelsson
72
Mölnlycke
36:40

138

18
Tommy Wiberg
52
Trekanten Runners
38:09

62

 
 
 
5 km Kvinnor
 
 
Plac
Namn
Född
Förening/ort
Tid

Nr

1
Jessica Eriksson
88
Damängens SK
21:20

151

2
Maria Bild
75
Nacka
27:08

120

3
Pia Eliasson
06
Huskvarna
29:58

16

4
Ulrika Eliasson
76
Huskvarna
32:08

17

5
Josephine Jibrell
96
Ölandsmålands draghundsklubb
33:18

30

6
Sofia Jonsson
81
Nybro
34:43

32

7
Emma Tillback
77
Nybro
36:13

54

8
Ann Axelsson
77
Mölnlycke
37:25

162

9
Annelie Petersson
66
Rälla Rebel Runners
39:15

46

10
Anette Petersson
75
Kalmar
42:49

45

 
 
 
2,5 km Män
 
 
Plac
Namn
Född
Förening/ort
Tid

Nr

1
Anton Guatafsson
97
Böda Sand Personal
13:22

115

2
William Nilsson
99
Böda Sand Personal
13:33

136

3
Oskar Karlsson
96
Böda Sand Personal
13:39

131

4
Filip Knutsson
00
Böda personal
13:49

160

5
Pål Corell
99
Böda Sand Personal
14:29

132

6
Benny Rosenqvist
82
Egby BK
16:35

124

7
Elias Svensson
01
Fortnite runners
16:53

50

8
Anders Strigen
63
Hyssna IF
18:24

75

9
Fredrik Lyrberg
71
Toknäs runners
18:48

40

10
Per Örninge
61
Tokenäs runners
19:48

63

11
Jorge Hernandez
57
Växjö
21:53

25

 
 
 
2,5 km Kvinnor
 
 
Plac
Namn
Född
Förening/ort
Tid

Nr

1
Wilma Lönngren
99
Wellness Studio
16:37

105

2
Sara Redborn
77
damöngens
16:40

161

3
Louise Bjersbo
02
Stockholm
17:35

156

4
Felicia Karlsson
99
Böda Sand Personal
17:41

121

5
Maja Ruhatz
02
Böda Sand Personal
19:02

129

6
Rebecka Hellbergh
99
Böda Sand Personal
19:03

133

7
Tova Johansson
00
Böda Sand Personal
19:04

135

8
Cornelia Zetterman
97
Böda Sand Personal
20:26

119

9
Ida Mortensen
00
Böda Sand Personal
21:00

126

10
Moa Svensson
98
Böda Sand Personal
21:04

130

11
Maria Steen
87
Löttorp
21:20

48

12
Christina Eriksson
61
damängens sk
21:24

152

13
Helena Kullman
74
Damängens sk
21:25

150

14
Emma Jansson
80
Åkersberga
22:23

28

15
Linda Tollefors
91
Böda Sand Personal
23:21

128

16
Ida Bengtsson
98
Böda Sand Personal
23:22

125

17
Sudarat Sinsupan
83
EMMABODA
23:33

47

18
Jan-Olof Södergren
58
EMMABODA
23:34

51

19
Maria Almstedt
68
Färjestaden
23:57

154

 
 
 
P15 2,5 km
 
 
Plac
Namn
Född
Förening/ort
Tid

Nr

1
Imam Nasar
05
Böda IK
13:15

114

2
Ville Borefur
06
Lundby IF
14:23

96

3
Anton Edkvist
07
Skattkärrs IF
14:27

78

4
Samuel Gill
05
The Bee Tree
14:28

85

5
Szymon Machaj
06
färjestaden
15:12

139

6
Simon Wihlborg
07
Hallby
15:20

97

7
Walter Blomqvist
07
Jönköpings Orienteringsklubb
15:34

5

8
Hampus Erlandsson
10
EMMABODA VERDA OK
17:38

99

9
Alex Espbjörnsson
08
Överby Crabs
18:11

67

10
Philip Sjögren
08
Högby IF
19:39

148

11
Elliot Loven
05
Fortnite runners
25:13

39

 
 
 
F15 2,5 km
 
 
Plac
Namn
Född
Förening/ort
Tid

Nr

1
Towa Nilsson
05
Högby IF
13:27

118

2
Alicia Björkqvist
07
Ödåkra
14:43

74

3
Astrid Tillback
07
IK Hinden
16:00

53

4
Hilma Trofast
08
Jönköpings OK
17:28

58

5
Louise Sjögren
07
Högby IF
17:52

147

6
Isabell Espbjörnsdotter
08
Bealaget
18:10

66

7
Emelie Dahlqvist
09
Täby
18:27

8

8
Isabell Hermansson
08
FIK Färjestaden
20:31

23

9
Stella Caneus
06
Kalmar simsällskap
20:42

95

 
 
 
Miniklass (P/F10)
 
 
Ingen tidtagning
Antal anmälda:
48