<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat  

Resultat Kalmar Malkars 21KM med DM i halvmaraton + Malkarsfemman 2019
Datum: 2019-06-29   Plats: Malkars träningscenter, Kalmar
Arrangör: Högby IF   Väder: Strålande sol +31*C
Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson   Deltagare: 531 anmälda, 432 i mål.
 
Synpunkter på resultaten till friidrott@hogbyif.se
 
21,1 km Män
 
Plac
Namn
Född
Förening/ort
Tid
Nr
1
Abraha Adhanom
77
Eskilstuna IF
1:08:03
772
2
Merih Hagos
98
Eskilstuna IF
1:15:17
771
3
Mikael Bäcklund
84
Högby IF
1:15:56
573
4
Fredrik Eriksson
77
IK Akele
1:16:16
591
5
Oliver Wykman
94
Högby IF
1:17:35
756
6
David Kasselstrand
82
Gamleby OK
1:18:19
653
7
Petter Svensson
90
Roma IF
1:18:45
737
8
Fredrik Seppas
88
Jönköping
1:19:54
795
9
Magnus Åhsberg
67
Apladalens LK
1:20:51
758
10
Mattias Ekman
82
Apladalens LK
1:20:52
798
11
Tomas Olsson
77
Högby IF
1:25:08
696
12
Mattias Toivanen
90
Länsförsäkringar Kalmar
1:25:35
743
13
Daniel Jönsson
81
Hossmo RC
1:26:18
774
14
Johan Karlsson
79
Hossmo RC
1:27:01
647
15
Jonatan Gustafsson
01
Tranås AIF
1:27:44
612
16
Daniel Johansson
75
Hossmo RC
1:28:02
632
17
Johan Danielsson
88
Fallskärmsjägarna
1:28:11
787
18
Johan Stark
80
Lönashult GoIF
1:28:43
720
19
Lukas Melander
90
LK Gränslöst
1:28:59
683
20
Max Landén
93
Högby IF
1:29:14
792
21
Per Carlsson
74
Mörbylånga Goif
1:29:34
575
22
Albin Svensson
92
Kalmar
1:30:09
730
23
Kristoffer Georgsson
84
Lönashult GOIF
1:31:17
607
24
Niklas Johansson
85
Kalmar
1:32:16
639
25
Jonas Svendsén
75
Svendsén Running Club
1:32:29
729
26
Magnus Franzén
77
Emmaboda Verda OK
1:33:10
602
27
Martin Kling
78
FIK Färjestaden
1:33:37
656
28
Magnus Lövgren
69
Team Lövgren
1:33:40
678
29
Victor Byström
91
Högby IF
1:33:56
572
30
Per-Erik Lundin
74
Wedevågs if
1:34:01
674
31
Martin Petersson
81
Kalmar RC Triathlon
1:34:05
702
32
Anders Carlstedt
72
Kalmar RC Triathlon
1:34:47
576
33
Samuel Tewelde
00
Glasriket RC Nybro
1:34:49
799
34
Jimmy Ovhagen
69
AXA Sports Club
1:34:50
698
35
Dennis Svensson
80
Kalmar
1:35:24
734
36
Tristan Byrnes
80
Vickleby Lightning Bolts
1:35:36
571
37
Martin Strümpel
72
Ocab RC
1:35:56
725
38
Filip Kroon
89
Kalmar
1:36:08
660
39
Bo Sundström
67
Kalmar RC Triathlon
1:36:32
727
40
Girts Starks
83
Latvia
1:36:33
722
41
Mattias Wittenberg
82
Kalmar
1:36:34
755
42
Patrik Stark
82
Lönashult GoIF
1:36:46
721
43
Linus Carlsson
87
Glasrikets RC
1:37:26
781
44
Johan Svensson
86
IK NocOut.se
1:38:53
735
45
Christopher Lyrbo
80
Färjestadens Motions IF
1:39:00
797
46
David Jonsson
86
Umarasportsclub
1:39:22
642
47
Lennart Pettersson
65
Målilla-Mörlunda SKI
1:39:24
703
48
Jonatan Andersson
90
Kalmar
1:39:51
555
49
Tomas Kraft
75
Huskvarna
1:39:52
657
50
Andreas Andersson
85
Vetlanda
1:39:57
554
51
Simon Åkesson
95
Kalmar
1:40:05
759
52
August Rosén
93
Kalmar RC
1:40:11
783
53
Slimo Safouane
51
Oskarshamns SK
1:40:13
715
54
Joakim Danielsson
79
Colting Borssén triathlon
1:41:01
581
55
Pontus Johansson
94
Kalmar
1:41:06
640
56
Claes Arnesson
78
TBRC
1:41:43
559
57
Filip Aguirre
93
OK Kolmården
1:41:47
550
58
Linus Erlandsson
99
Oskarshamn
1:42:08
785
59
Mikael Pettersson
80
Nybro Ski
1:42:10
704
60
Timmy Håkansson
92
Glasrikets RC
1:42:26
625
61
Daniel Petersson
76
Hovshaga AIF
1:42:35
701
62
Anders Kasselstrand
47
Gamleby OK
1:43:43
652
63
Emil Nilsson
86
Kalmar RC
1:44:27
768
64
Jesper Ferm
80
Färjestaden
1:44:33
599
65
Oscar Wibring
90
Jönköping
1:45:04
753
66
Henry Fahlström
73
Kisa SK
1:45:05
598
67
Joel Martinsson
92
Växjö
1:45:13
682
68
Johan Fredriksson
78
Hossmo RC
1:45:57
603
69
Edvin Strandberg
01
Kalmar OK
1:46:37
724
70
Alexey Okunev
84
Infosys LTD
1:46:41
693
71
Mikael Löfstedt
73
Åhus Träningscenter
1:47:01
793
72
Axel Svensson
88
Vimmerby
1:47:14
732
73
Mattias Andolfsson
83
Kalmar
1:47:58
558
74
Martin Karlsson
74
IK Tjelvar
1:48:43
648
75
Peter Blomqvist
71
Aditor RC
1:49:01
800
76
Mattias Johansson
74
Ålems OK
1:49:17
638
77
Martin Steiner
92
Kalmar
1:49:45
723
78
Peter Karlsson
74
Rälla Rebel Runners
1:50:03
649
79
David Nylander
78
Kalmar
1:50:41
776
80
Anders Hildingsson
74
VISMA COMENIUS
1:51:05
770
81
Nils-Allan Torstensson
57
Hultsfreds LK
1:51:23
744
82
Stefan Olsson
73
Slimos Löpargrupp
1:51:34
695
83
Joakim Segerdahl
77
Torsås
1:51:39
717
84
Tomas Holmström
63
ÅLEMS OK
1:51:42
623
85
Philipp Leppert
87
Cycling Europe from Germany
1:51:45
775
86
Niklas Barle
93
Barle spring och lek
1:51:47
565
87
Bengt Wallin
71
Björkfors GoIF
1:52:20
749
88
Linus Eriksson
02
Trekanten
1:52:22
594
89
Percy Sundberg
72
IK Akele
1:52:53
726
90
Mikael Orrebrink
74
Kalmar rc
1:53:13
697
91
Johannes Eile
73
Malmö
1:53:17
584
92
Gepan Gustavsson
82
Hammarby
1:53:25
789
93
Daniel Malmgren
83
Kalmar
1:53:27
681
94
Stefan Norman
63
Kalmar OK
1:53:30
689
95
Rikard Hjalmarsson
75
Slimos löpargrupp
1:53:37
620
96
Tomas Gustafsson
64
Kalmar Running Club
1:54:08
766
97
Ghanim Kajhem
63
Trafikverkets FF
1:54:10
645
98
Henrik Ervelin
83
Ocab
1:54:24
788
99
Peter Elebring
81
Linghem
1:54:28
587
100
Björn Olovsson
70
Nybro
1:54:38
694
101
Jörgen Johansson
76
Gullabo SK
1:54:39
636
102
Max Harriesson
66
Högby IF
1:54:47
618
103
Jacob Rosander
90
Umara Sports Club
1:55:40
708
104
Robert Lindquist
77
Umara Sport Club
1:55:44
669
105
Bo Gustavsson
64
Ljungbyholm
1:55:52
613
106
Arvid Johansson
01
Kalmar simsällskap
1:55:52
631
107
Albin Johansson
04
Södra Kalmars löpargrupp
1:55:54
630
108
Marcus Atterlord
72
Alsterbro
1:57:07
561
109
Robert Rosén
82
Kalmar
1:57:24
711
110
Rasmus Karlsson
78
Umeå
1:58:08
650
111
Fredrik Sahlberg
65
Högby IF
1:58:20
791
112
Tobias Englund
93
Kalmar
1:58:58
590
113
Gustav Bern
85
Kalmar
1:59:08
567
114
Emil Petersson
86
Best Western
1:59:12
761
115
Daniel Rydevång
92
Kalmar
1:59:35
714
116
Stefan Wertheimer
79
Hossmo RC
1:59:40
769
117
Daniel Olsson
74
Hossmo RC
1:59:44
762
118
Örjan Brink
71
Kalmar
1:59:47
3218
119
Peter Fransson
68
Högby IF
1:59:50
601
120
Shousu Deng
85
Kina
1:59:58
582
121
Hasan Cetina
68
Slimos löpargrupp
2:00:11
577
122
Jimmie Johansson
90
Ocab RC
2:00:32
763
123
Lars Ritzén
71
Slimos löpargrupp
2:01:11
707
124
Joakim Tisell
79
Kalmar
2:01:33
742
125
Martin Nyström
71
Volvo CE
2:01:43
691
126
Esbjörn Gustafsson
56
Tjust Bike & Running Club
2:02:11
610
127
Fredrik Josefsson
76
Nybro
2:02:26
796
128
Oskar Prahl
80
Torsås
2:02:28
705
129
Michael Håkansson
65
Bröderna Brothers
2:02:33
624
130
Roger Leanderson
59
Näsvikens löpargrupp Karlshamn
2:02:43
786
131
Joacim Dufva
88
Kalmar
2:02:56
583
132
Erik Kalla
71
Halmstad
2:03:00
767
133
Joakim Frisk
72
Hultsby
2:03:09
605
134
Jakob Fager
77
Karlskrona SOK
2:03:28
597
135
Christer Höglund
68
Linköping
2:04:17
627
136
Fredrik Frisk
82
Vissefjärda GIF
2:05:06
604
137
Felix Loftenius
93
Kalmar
2:05:08
672
138
Rami Vestberg
88
Epiroc
2:05:10
746
139
Mathias Erlandsson
74
Påskallavik
2:05:27
595
140
Johan Ingvarsson
90
Umara SC
2:06:26
628
141
Klas-Göran Nilsson
55
Nybri Ski
2:06:41
688
142
Jan Landin
59
Ölklubben
2:06:49
664
143
Samuel Bollden
81
Fårbo
2:06:51
569
144
Martin Johansson
90
Kalmar
2:07:21
637
145
Eric Pehrsson
60
Norden Machinery AB
2:07:25
700
146
Anuj Grover
88
Norrköping
2:07:41
609
147
Andreas Fröler
76
Epiroc
2:07:48
606
148
Jesper Johansson
90
Visma Comenius
2:07:51
635
149
Niklas Hammarström
71
Blomstermåla
2:09:00
616
150
Johan Claesson
90
Rockneby
2:09:00
765
151
Ola Lagström
71
SOCKERTOPPEN IF
2:09:03
663
152
Johannes Rosander
87
Linköping
2:09:12
709
153
Gustav Magnusson
93
Ljungbyholm Goif
2:09:42
680
154
Richard Brettéus
93
Västerås Triathlon
2:09:47
570
155
Tomas Kjällman
88
Örebro
2:10:09
655
156
Mikael Lindewald
75
Ölklubben
2:10:28
667
157
Kalle Elmes
83
Ljungbyholm / Malkars
2:11:37
760
158
Simon Flisberg
01
Ljungbyholm
2:11:41
600
159
Håkan Ulvenhag
63
Kalmar RC
2:11:51
745
160
Ludvig Montan
97
Lund
2:11:57
686
161
Mats Hammar
82
Kalmar
2:12:23
615
162
Magnus Svensson
70
Laduryd Energi
2:13:39
736
163
Karl Eriksson
89
Jönköping
2:13:48
593
164
Stefan Karlsson
70
Oskarshamn
2:15:35
651
165
Jonas Pettersson
75
Kalmar
2:15:39
784
166
Niklas Hansson
67
OK PAN Kristianstad
2:15:40
794
167
Andreas Svensson
75
Trimate SK
2:15:47
731
168
Magnus Lind
68
Jönköping
2:15:50
779
169
Roger Lindholm
74
Aditor RC
2:15:52
668
170
Kennet Söderena
75
Kalmar
2:17:43
740
171
Christer Nilsson
68
EPIROC
2:18:14
687
172
Henrik Pedersen
62
Danmark
2:19:02
699
173
Daniel Ahlkvist
78
EA Fastigheter Löparsektionen
2:19:09
551
174
Daniel Johansson
93
Visby
2:20:15
633
175
Markus Wallander
74
 
2:20:30
748
176
Johan Zetterberg
86
Linköping
2:20:44
757
177
Jonas Gustafsson
78
Runacademy IF
2:21:31
611
178
Tor Härnqvist
84
Proletären FF
2:22:07
626
179
Henrik Granquist Remse
77
Halmstad
2:22:27
608
180
Viktor Ek
93
Kalmar
2:22:57
585
181
Ivar Carlson
73
vassmolösa
2:23:15
574
182
Robert Runnemark
89
Kalmar
2:24:18
713
183
Henrik Johansson
79
Färjestaden
2:24:30
634
184
Robert Dahlin
84
Färjestaden
2:24:35
579
185
Tommy Wiberg
52
Trekanten Runners
2:26:19
752
186
Jakob Danielsson
75
Timmernabben
2:26:39
580
187
Christer Jonsson
62
Kalmar
2:26:54
641
188
Pär Hallenberg
82
Kalmar
2:27:10
614
189
Erik Wikström
64
LK Roslagen
2:27:15
754
190
Dilip Kumar Chennam Pandu
89
Finspång
2:27:39
578
191
Johnny Viberg
82
Kalmar
2:28:17
747
192
Joakim Mellton
67
Halmstad Golfarena Gym- & Löpgrupp
2:28:36
684
193
Lars Blixte
62
Team Blekinge
2:29:06
568
194
Manoranjan Kumar
83
Växjö
2:30:05
662
195
Tomas Ek
79
Umara sports club
2:30:08
778
196
Ebbe Westergren
51
Kalmar OK
2:33:47
751
197
Jonathan Nylander
93
Kalmar
2:34:39
690
198
Anders Sunnebris
64
Kalmar
2:37:18
728
199
Richard Johansson
72
Kalmar City BK
2:40:49
764
200
Isak Karlsson
98
Kalmar
2:44:09
646
201
Kevin Aspenhed
98
Kalmar
2:50:33
560
202
Dan Rundqvist
67
Växjö Löparklubb
2:55:31
712
203
Krister Ekstrand
78
Runacademy
3:01:00
586
204
Örjan Ohlsson
46
Stensjöns IF
3:30:13
692
  Ken Slättengren
95
Högby IF
DNF
719
  Christer Barksell
69
Epiroc
DNF
564
  Wegar Lunner
76
Högsby
DNF
675
  Johan Ljunggren
81
Epiroc
DNF
671
  Kristoffer Loo
97
Scania Road Runners
DNF
673
  Kent Andersson
58
Vetlanda
DNF
556
  Robin Andersson
87
OK Njudung
DNF
557
  Anders Rehn
66
Högby if
DNF
790
  Nils Hammaräng Grip
98
Högby IF
DNF
617
  Anton Rehn
92
Högby IF
DNF
706
  Kaj Aldebert
56
Kalmar
DNF
552
  Mohamad Alghazawi
91
 
DNF
553
  David Augustine Skymbäck
74
Vickleby
DNF
562
Alexander Berg
89
Kalmar
DNF
566
  John Eriksson
89
Kalmar
DNF
592
  Viktor Helander
90
Eksjö Södra IK
DNF
619
  Patric Järleskog
66
Ärla IF
DNF
644
  Stefan Lindberg
76
Kalmar
DNF
665
  Mattias Lingdell
76
Kalmar
DNF
670
  Mattias Lyck Winnerhed
79
Mockebo runners
DNF
676
  Johan Löfvenberg
81
Kalmar rc
DNF
677
  Krystian Madejski
70
Kalmar
DNF
679
  Jesper Montan
66
Lund
DNF
685
  Sebastian Warrebäck
81
Hossmo RC
DNF
773
  Markus Nylander
75
Bergkvara AIF
DNF
777
  Johan Malmqvist
88
Malmö
DNF
780
  Mats Nilsson
63
Tjust Bike&Running Club
DNF
782
         
         
21,1 km Kvinnor
 
Plac
Namn
Född
Förening/ort
Tid
Nr
1
Ellen Persson
97
Högby IF
1:21:41
527
2
Jenny Johannesson
76
Mullsjö SOK
1:26:05
450
3
Julia Olsson
92
oskarshamn
1:29:46
524
4
Erika Lindeblad
93
Kalmar SK
1:31:31
464
5
Evelina Ljung
94
Växjö
1:33:45
467
6
Karin Frimodt
82
IF Linnéa
1:38:07
438
7
Amanda Håkansson
97
Högby IF
1:39:07
448
8
Hanna Ekström
83
Högby IF
1:39:14
432
9
Magdalena Johansson
90
Kalmar
1:39:30
452
10
Hanna Ahl
88
Slimoslöpargrupp
1:40:15
413
11
Jenny Rådde
74
Kalmar RC
1:41:18
502
12
Siv Person
70
Målilla-Mörlunda SKI
1:42:14
492
13
Lisa Nilsson
84
Mörbylånga GOIF
1:44:58
482
14
Anna-Stina Wanby
64
Högby IF
1:45:37
521
15
Karin Lagerström
79
Oskarshamns SK
1:46:29
460
16
Madelene Danielsson
87
Timmernabben
1:47:33
427
17
Therese Styrbjörn
90
Västervik
1:49:51
510
18
Rebecca Arnesson
92
IFK Växjö
1:50:28
417
19
Malin Ingvarsson
89
Mörbylånga goif
1:52:47
449
20
Ann-Katrin Lundqvist
54
IK Sisu Nässjö
1:54:37
470
21
Annie Wennerström
96
Kalmar
1:54:53
522
22
Caroline Barle
95
Barle spring och lek
1:56:18
418
23
Emelie Rasmusson
93
Kalmar
1:56:23
497
24
Ellen Jonsson
94
Umara Sports Club
1:56:34
454
25
Anette Magnusson
64
Triathlon Väst
1:56:40
475
26
Christina Linnér
79
Solrosvägen RC
1:58:36
466
27
Stina Nordström
77
Kalmar
1:59:09
484
28
Charlott Lorentzon
69
Ålems OK
1:59:15
469
29
Maria Flisberg
75
Ljungbyholm
1:59:51
437
30
Åsa Sörensen
69
Runners Club Helsingborg
2:00:12
516
31
Melina Römhild-Sen
76
Team Pirate
2:00:44
503
32
Fanny Oskarsson
92
Kalmar
2:01:20
489
33
Susanne Pettersson
74
Torsås
2:01:30
496
34
Anna Malmqvist
96
Kalmar
2:01:38
476
35
Linda Granlöv
78
Färjestaden
2:01:57
440
36
Pernilla Ek
68
Halmstad gym och löp grupp
2:03:00
429
37
Maria Nilsson
77
Kalmar
2:04:24
483
38
Pernilla Arenius
79
Fliseryd
2:04:51
416
39
Elin Gustafsson
95
Power Woman Athletic Club
2:05:04
442
40
Maria Cedergren
90
Fliseryd
2:05:16
424
41
Carin Laurin
68
Malmö
2:05:28
462
42
Charlotte Waldem
81
Kalmar
2:05:36
520
43
Ida Eriksson
93
Oskarshamn
2:06:10
434
44
Trine Nyberg
75
Kalmar
2:08:38
487
45
Emelie Akthagen
87
Maxi kalmar stormarknad
2:08:49
414
46
Lotti Harriesson
65
Högby if
2:09:15
446
47
Kajsa Persson
67
Halmstad Golfarena Gym- & Löpgrupp
2:10:46
493
48
Hanna Gustafsson
82
Ljungbyholm
2:10:52
443
49
Anna Strömbeck
76
Kalmar
2:10:52
509
50
Anja Lind
88
Sundbyberg
2:11:07
463
51
Hanna Norman
96
Halmstad
2:11:58
485
52
Anna-Karin Nyander
72
Västervik
2:12:36
486
53
Veronica Svenzén
77
Rockneby
2:12:53
514
54
Sara Enge
76
Feel Free
2:13:07
433
55
Carina Danielsson
72
Trekanten
2:13:11
426
56
Rebecca Johansson
76
Färjestaden
2:13:31
453
57
Evelina Petersson
94
Färjestadens Motions IF
2:14:31
494
58
Hilma Petersson
98
Kalmar RC
2:14:31
526
59
Anna Bengtsson
98
LÖNSBODA
2:15:35
419
60
Cecilia Riesle Olsson
69
Rälla rebel runners
2:16:01
498
61
Malin Svensson
82
Kalmarsunds multisportare
2:17:08
512
62
Katarina Petersson
76
Växjö
2:17:25
495
63
Annika Jönsson
77
Kalmar
2:17:43
456
64
Christina Torlind
65
Kalmar
2:18:27
519
65
Lisa Wittenberg
80
Kalmar
2:18:49
523
66
Mathilda Alexandersson
95
Kalmar
2:18:57
415
67
Anna Pedersen Moerk
90
Damnark
2:19:02
491
68
Maria Steinthorsson
79
Runacademy IF
2:22:12
507
69
Celeste Fernandez
89
USA
2:22:19
436
70
Mathilda Söderbäck
91
Färjestadens motion
2:22:26
515
71
Josephine Kjellme
86
Torsås
2:22:37
457
72
Elin Lundqvist
97
Glasrikets RC Nybro
2:22:49
471
73
Åsa Carlson
74
vassmolösa
2:23:16
423
74
Lisa Ottosson
80
Halmstad golfarena gym och löpklubb
2:24:37
490
75
Erica Nilsson
65
Kalmar
2:25:18
481
76
Linda Fredriksson
78
Högby if
2:25:24
525
77
Britt-Marie Källroos
66
Lonesomerunners
2:25:30
458
78
Irene Rohde
56
Högby IF
2:25:50
501
79
Eva-Marie Frösemo
78
Rällarebellrunners
2:26:50
439
80
Monica Sandkvist
61
Halmstad Golfarena
2:27:31
504
81
Felicia Montan
93
Malmö
2:32:41
479
82
Jenny Fagergren
76
Åre Slalomklubb
2:33:29
435
83
Sanna Mangs
98
Kalmar
2:35:16
478
84
Marja Mangs
66
Stockholm
2:35:16
477
85
Susanne Olofsson
69
Åhus Tränngscenter
2:37:02
528
86
Elene Källroos
92
Borgholm
2:37:54
459
87
Mirjam Olofsson
75
Nybro
2:42:24
488
88
Fanny Nazar
96
Växjö
2:44:10
480
89
Eva Ljunggren
59
Halmstad golfarena gym och löpgrupp
2:50:28
468
90
Åsa Lunner
80
Högsby
3:03:13
472
91
Kristina Ekstrand
81
Trekanten
3:12:29
431
92
Lill Gunnarsson
72
Alsterbro
3:15:03
441
Julia Lindholm
92
Kalmar
DNF
465
  Jennie Sundberg
78
Rälla Rebel Runners
DNF
511
  Viktoria Eberhardt
95
Högby IF
DNF
428
  Pernilla Ek
69
Kalmar
DNF
430
  Lisa Haglund
02
Kalmar
DNF
444
  Neea Löfvenberg
87
Kalmar rc
DNF
473
  Frida Löhnert
92
Kalmar
DNF
474
  Anneli Ritzén
75
Slimos löpargrupp
DNF
499
  Jenny Stensson
79
Trekanten
DNF
508
  Louise Larsson
90
Kalmar
DNF
461
   
     
5 km M/K
 
Plac
Namn
Född
Förening/ort
Tid
Nr
1
Simon Melchert
97
Kalmar
0:20:53
181
2
Mattias Jönsson
81
Färjestaden
0:22:21
160
3
Dan Lindman
89
Hemvärnet Kalmar
0:22:31
174
4
Miriam Thimm
88
OTV Endurance Team
0:23:52
258
5
Adam Kamsten
86
Nybro
0:24:08
265
6
Pontus Andersson
99
kalmar
0:24:26
244
7
Sofia Alfredsson
91
Kalmar
0:24:34
254
8
Anneli Bång
80
Trosabygdens OK
0:24:56
124
9
Petter Hellström
81
Kalmar
0:26:25
151
10
Henning Thimm
84
OTV Endurance Team
0:26:29
257
11
Daria Michalczuk
90
Kalmar
0:26:30
182
12
Wojciech Nowak
86
Kalmar
0:26:55
189
13
Malin Hallberg
80
Lönsboda
0:27:17
150
14
Anna Zentara
76
Kalmar
0:27:43
237
15
Malin Thörnblad
70
Sweden Runners
0:27:57
264
16
Maja Dannevaern
91
Kalmar
0:28:08
128
17
Lisa Aldebert
79
Kalmar
0:28:10
242
18
Therese Lorentzson
95
Kalmar
0:28:16
176
19
Anton Humala
09
Kalmar
0:28:41
153
20
Ulle Sävmark
74
IFK Påryd
0:28:43
226
21
Sara Klevtun
89
Eriksmåla ridklubb
0:28:48
164
22
Ted Sandelius
87
Kalmar
0:29:18
214
23
Emma Rundberg
82
KalmarRC Triathlon
0:29:29
207
24
Thomas Nilsson
77
Ängö Fragile
0:29:33
261
25
Ida Nylén
83
Ängö Fragile
0:29:35
262
26
Emelie Jacobsson
94
Kalmar
0:29:43
156
27
Magnus Wallin
68
Kalmar
0:29:48
234
28
Karolina Miller
81
Färjestadens motion
0:30:13
183
29
Jannicke Sandelius
88
Kalmar
0:30:14
212
30
Hanna-Mia Svensson
70
Kalmar
0:30:55
225
31
Jenny Blasiusson
82
Kalmar
0:30:57
241
32
Emelie Bertilsson
86
Kalmar
0:31:01
121
33
Anna Nilsson
85
LÄCKEBY
0:31:01
185
34
Michaela Karlsson
91
Kalmar
0:31:14
162
35
Sara Karlsson
92
Färjestaden
0:31:15
163
36
Sofie Nilsson
90
Nybro
0:31:38
188
37
Fredrik Engblom
80
Färjestaden
0:31:45
132
38
Johan Reimer
94
Malmö
0:31:57
203
39
Marcus Bergenheim
87
Borgholm
0:32:02
120
40
Rasmus Rosenbom
66
Stockholm 1891
0:32:24
205
41
Johan Thörnblad
73
Emmaboda Verda OK / Askaremåla RC
0:32:35
263
42
Louise Gadd
84
Trekanten
0:32:36
144
43
Victoria Jörheim
92
Kalmar
0:32:37
161
44
Anna Johnsson
80
Umara Sports Club
0:32:38
159
45
Hannes Lindholm
88
Kalmar
0:32:38
173
46
Caroline Sigmundsson
70
Kalmar
0:32:45
216
47
Sofie Burns Gullberg
79
Kalmar
0:33:01
243
48
Gustav Svensson
94
Kalmar
0:33:18
224
49
Tobias Palmkvist
77
Kalmar
0:33:21
252
50
Liselotte Lindblom
69
Färjestaden
0:33:23
171
51
Victoria Sten Åsenius
97
Kalmar
0:33:33
222
52
Sara Malkar
80
Malkars
0:33:57
179
53
Maj-Britt Voldby
68
Halmstad Golfarena gym & löp grupp
0:34:13
232
54
Eva Williamsson Rosen
63
Alsterro
0:34:25
240
55
Magdalena Prylowska
74
KALMAR
0:34:27
201
56
Bernt Carlsson
33
Persnäs AIF
0:34:33
251
57
Liselott Rosenbom
68
Stockholm 1891
0:34:44
204
58
Jennifer James
88
Onsala
0:34:45
157
59
Jesper Franzen
88
Trekanten
0:34:46
142
60
Elin Berg
90
Färjestaden
0:34:52
118
61
Lisa Petersson
94
Kalmar
0:35:28
196
62
Sabina Wallin
95
Kalmar
0:35:54
235
63
Ann Price
57
Färjestaden
0:35:57
198
64
Andreas Urzander
74
KALMAR
0:36:43
228
65
Victoria Urzander
74
KALMAR
0:36:43
230
66
Hannah Fransén
92
Nybro
0:37:18
140
67
Anette Nilsson
66
NYBRO
0:37:18
184
68
Malin Ljungberg
88
Lindås
0:37:25
175
69
Ylva Ferling
56
Kalmar
0:37:27
138
70
Ylva Barle
62
Täby
0:37:31
117
71
Pia Albertsson
73
Högsby
0:37:37
101
72
Maria Rydqvist
68
Kalmar
0:38:49
211
73
Josefine Oscarsson
86
Färjestaden
0:39:00
195
74
Linda Prahl
82
Torsås
0:39:03
197
75
Sara Svenneheim
96
Kalmar
0:39:04
260
76
Annette Lander
68
Kalmar
0:39:22
168
77
Linda Steenwinkel
94
Rockneby
0:39:22
221
78
Jolanta Madejska
70
Kalmar
0:40:24
177
79
Tess Sköld
91
Västerås
0:40:26
218
80
Anna Blad
85
Malkars
0:40:40
122
81
Marianne Ekwall
53
Märsta
0:40:41
131
82
Emelie Jarnhem
90
Kalmar
0:40:46
259
83
Britt Axelsson
62
Ruda
0:41:33
112
84
Elihn Carlbrant
97
Helsingborg
0:41:38
125
85
Inger Pudas
54
Malkars
0:42:13
202
86
Rebecca Fransson
78
Färjestaden
0:42:14
141
87
Madeleine Rydqvist
94
Kalmar
0:42:36
210
88
Oskar Näsman
94
Kalmar
0:42:37
192
89
Eva Josefsson
68
friskis och svettis
0:42:51
255
90
Elin Backenius
80
Mönsterås
0:43:53
114
91
Rebecka Wikström
87
Växjö
0:44:01
256
92
Eva Lena Andersson
55
Kalmar
0:44:19
108
93
Jacob Hallberg
98
FBC Kalmarsund
0:44:22
149
94
Ann-Sofie Lagercrantz
58
Kalmar
0:44:35
167
95
Sanna Orneklint
96
Kalmar
0:44:36
194
96
Daniel Backenius
80
Mönsterås
0:45:03
113
97
Carmen Holmberg
62
Kalmar
0:45:04
152
98
Ann-Kristin Österlund
56
Kalmar
0:46:32
239
99
Johanna Runesson
83
ROCKNEBY
0:46:50
209
100
Magnus Nyberg
74
Kalmar
0:47:19
190
101
Anna Soltorp
67
Kalmar
0:48:04
219
102
Anna Soltorp
67
Kalmar
0:48:04
220
103
Jenny Frej
76
Rockneby
0:50:16
143
104
Lissan Fernvall
49
Kalmar
0:56:45
137
105
Ulrika Thorsén
73
Visby
0:56:45
227
106
Sara Westerberg
89
Kalmar
0:57:20
236
107
Ann Grahn
61
Fårösund
0:57:22
145
  Roger Andersson
67
Kalmar
DNF
109
 
 
5 km Ungdom
 
Plac
Namn
Född
Förening/ort
Tid
Nr
1
Olle Strandberg
06
Rockneby IK
0:22:09
223
2
Elvis Eckerberg
04
Oskarshamns SK
0:22:32
130
3
Petter Nylander
07
IFK Berga
0:23:33
250
4
Olle Öhlin
05
CL98IC
0:24:05
248
5
Agnes Svensson
06
Högsby
0:25:48
246
6
Edwin Rundberg
05
CL98IC
0:26:51
206
7
Edward Humala
76
Kalmar södra
0:27:09
155
8
Ida Nylander
10
Högby IF
0:27:34
249
9
Maja Öhlin
08
Kalmar RC
0:29:14
247
10
Milton Sandelius
12
KALMARk
0:29:18
213
11
Emelie Lindberg
07
Kalmar
0:30:49
169
12
Max Lindberg
08
Kalmar
0:30:50
170
13
Wilhelm Engblom
10
Färjestaden
0:31:43
133
14
Alice Kihl
08
kalmar
0:33:21
253
15
Emelie Andersson
06
Kalmar RC
0:33:54
107
16
Axel Granlund
07
Rockneby
0:33:55
146
17
Sanna Wahlgren
06
Kalmar HK
0:35:24
233
18
Wilda Price
10
Färjestaden
0:35:55
200
19
Selma Urzander
07
KALMAR
0:36:35
229
20
Sixten Rundberg
07
Kalmar
0:39:33
208
21
Love Backenius
10
Mönsterås
0:41:36
115
22
Alicia Jonasson
09
Färjestaden
0:42:14
245
23
Fanny Martinsson
09
Färjestaden
0:42:15
180
24
Anton Forsberg
08
IFK Lidingö
0:44:32
139
25
Nova Backenius
06
Mönsterås
0:44:44
116
26
Ella Berg
06
Mönsterås
0:44:49
119
27
Isabella Granlund
04
ROCKNEBY
0:45:08
147
28
Sigrid Nyberg
09
Kalmar
0:47:19
191
29
Viktor Eriksson
09
Kalmar
0:56:47
134
  David Humala
06 Kalmar södra DNF 154
  Tindra Price 03 FÄRJESTADEN DNF 199

Resultat DM Halvmaraton 2019

Män
 
Plac
Namn
Född
Förening/ort
Tid
Nr
Klass
1
Mikael Bäcklund
84
Högby IF
1:15:56
573
M35
2
Oliver Wykman
94
Högby IF
1:17:35
756
M
3
David Kasselstrand
82
Gamleby OK
1:18:19
653
M35
4
Magnus Åhsberg
67
Apladalens LK
1:20:51
758
M50
4
Mattias Ekman
82
Apladalens LK
1:20:51
798
M35
6
Tomas Olsson
77
Högby IF
1:25:08
696
M40
7
Daniel Jönsson
81
Hossmo RC
1:26:18
774
M35
8
Johan Karlsson
79
Hossmo RC
1:27:01
647
M40
9
Jonatan Gustafsson
01
Tranås AIF
1:27:44
612
M
10
Daniel Johansson
75
Hossmo RC
1:28:02
632
M40
11
Johan Stark
80
Lönashult GoIF
1:28:43
720
M35
12
Max Landén
93
Högby IF
1:29:14
792
M
13
Per Carlsson
74
Mörbylånga Goif
1:29:34
575
M45
14
Kristoffer Georgsson
84
Lönashult GOIF
1:31:17
607
M35
15
Magnus Franzén
77
Emmaboda Verda OK
1:33:10
602
M40
16
Martin Kling
78
FIK Färjestaden
1:33:37
656
M40
17
Victor Byström
91
Högby IF
1:33:56
572
M
18
Martin Petersson
81
Kalmar RC Triathlon
1:34:05
702
M35
19
Anders Carlstedt
72
Kalmar RC Triathlon
1:34:47
576
M45
20
Martin Strümpel
72
Ocab RC
1:35:56
725
M45
21
Bo Sundström
67
Kalmar RC Triathlon
1:36:32
727
M50
22
Patrik Stark
82
Lönashult GoIF
1:36:46
721
M35
23
Linus Carlsson
87
Glasrikets RC
1:37:26
781
M
24
Lennart Pettersson
65
Målilla-Mörlunda SKI
1:39:24
703
M50
25
Tomas Kraft
75
Huskvarna
1:39:52
657
M40
26
August Rosén
93
Kalmar RC
1:40:11
783
M
27
Slimo Safouane
51
Oskarshamns SK
1:40:13
715
M65
28
Timmy Håkansson
92
Glasrikets RC
1:42:26
625
M
29
Anders Kasselstrand
47
Gamleby OK
1:43:43
652
M70
30
Emil Nilsson
86
Kalmar RC
1:44:27
768
M
31
Johan Fredriksson
78
Hossmo RC
1:45:57
603
M40
32
Edvin Strandberg
01
Kalmar OK
1:46:37
724
M
33
Mattias Johansson
74
Ålems OK
1:49:17
638
M45
34
Nils-Allan Torstensson
57
Hultsfreds LK
1:51:23
744
M60
35
Tomas Holmström
63
ÅLEMS OK
1:51:42
623
M55
36
Mikael Orrebrink
74
Kalmar rc
1:53:13
697
M45
37
Stefan Norman
63
Kalmar OK
1:53:30
689
M55
38
Tomas Gustafsson
64
Kalmar Running Club
1:54:08
766
M55
39
Max Harriesson
66
Högby IF
1:54:47
618
M50
40
Fredrik Sahlberg
65
Högby IF
1:58:20
791
M50
41
Stefan Wertheimer
79
Hossmo RC
1:59:40
769
M40
42
Daniel Olsson
74
Hossmo RC
1:59:44
762
M45
43
Peter Fransson
68
Högby IF
1:59:50
601
M50
44
Jimmie Johansson
90
Ocab RC
2:00:32
763
M
45
Esbjörn Gustafsson
56
Tjust Bike & Running Club
2:02:11
610
M60
46
Håkan Ulvenhag
63
Kalmar RC
2:11:51
745
M55
47
Andreas Svensson
75
Trimate SK
2:15:47
731
M40
48
Ebbe Westergren
51
Kalmar OK
2:33:47
751
M65
49
Dan Rundqvist
67
Växjö Löparklubb
2:55:31
712
M50
50
Örjan Ohlsson
46
Stensjöns IF
3:30:13
692
M70
  Ken Slättengren
95
Högby IF
DNF
719

M

  Robin Andersson
87
OK Njudung
DNF
557
M
  Anders Rehn
66
Högby if
DNF
790
M50
  Nils Hammaräng Grip
98
Högby IF
DNF
617
M
  Anton Rehn
92
Högby IF
DNF
706
M
  Viktor Helander
90
Eksjö Södra IK
DNF
619
M
  Johan Löfvenberg
81
Kalmar rc
DNF
677
M35
  Sebastian Warrebäck
81
Hossmo RC
DNF
773
M35
  Mats Nilsson
63
Tjust Bike&Running Club
DNF
782
M55
 
 
Kvinnor
 
Plac
Namn
Född
Förening/ort
Tid
Nr
Klass
1
Ellen Persson
97
Högby IF
1:21:41
527
K
2
Erika Lindeblad
93
Kalmar SK
1:31:31
464
K
3
Amanda Håkansson
97
Högby IF
1:39:07
448
K
4
Hanna Ekström
83
Högby IF
1:39:14
432
K35
5
Jenny Rådde
74
Kalmar RC
1:41:18
502
K45
6
Siv Person
70
Målilla-Mörlunda SKI
1:42:14
492
K45
7
Lisa Nilsson
84
Mörbylånga GOIF
1:44:58
482
K35
8
Anna-Stina Wanby
64
Högby IF
1:45:37
521
K55
9
Karin Lagerström
79
Oskarshamns SK
1:46:29
460
K40
10
Rebecca Arnesson
92
IFK Växjö
1:50:28
417
K
11
Malin Ingvarsson
89
Mörbylånga goif
1:52:47
449
K
12
Ann-Katrin Lundqvist
54
IK Sisu Nässjö
1:54:37
470
K65
13
Charlott Lorentzon
69
Ålems OK
1:59:15
469
K50
14
Lotti Harriesson
65
Högby if
2:09:15
446
K50
15
Elin Lundqvist
97
Glasrikets RC Nybro
2:22:49
471
K
16
Linda Fredriksson
78
Högby if
2:25:24
525
K40
17
Irene Rohde
56
Högby IF
2:25:50
501
K60
Viktoria Eberhardt
95
Högby IF
DNF
428
K
  Neea Löfvenberg
87
Kalmar rc
DNF
473
K
             
             
             
M35
 
Plac
Namn
Född
Förening/ort
Tid
Nr
1
Mikael Bäcklund
84
Högby IF
1:15:56
573
2
David Kasselstrand
82
Gamleby OK
1:18:19
653
3
Mattias Ekman
82
Apladalens LK
1:20:51
798
4
Daniel Jönsson
81
Hossmo RC
1:26:18
774
5
Johan Stark
80
Lönashult GoIF
1:28:43
720
6
Kristoffer Georgsson
84
Lönashult GOIF
1:31:17
607
7
Martin Petersson
81
Kalmar RC Triathlon
1:34:05
702
8
Patrik Stark
82
Lönashult GoIF
1:36:46
721
Johan Löfvenberg
81
Kalmar rc
DNF
677
  Sebastian Warrebäck
81
Hossmo RC
DNF
773
 
             
K35
 
Plac
Namn
Född
Förening/ort
Tid
Nr
1
Hanna Ekström
83
Högby IF
1:39:14
432
2
Lisa Nilsson
84
Mörbylånga GOIF
1:44:58
482
 
 
M40
 
Plac
Namn
Född
Förening/ort
Tid
Nr
1
Tomas Olsson
77
Högby IF
1:25:08
696
2
Johan Karlsson
79
Hossmo RC
1:27:01
647
3
Daniel Johansson
75
Hossmo RC
1:28:02
632
4
Magnus Franzén
77
Emmaboda Verda OK
1:33:10
602
5
Martin Kling
78
FIK Färjestaden
1:33:37
656
6
Tomas Kraft
75
Huskvarna
1:39:52
657
7
Johan Fredriksson
78
Hossmo RC
1:45:57
603
8
Stefan Wertheimer
79
Hossmo RC
1:59:40
769
9
Andreas Svensson
75
Trimate SK
2:15:47
731
 
 
K40
 
Plac
Namn
Född
Förening/ort
Tid
Nr
1
Karin Lagerström
79
Oskarshamns SK
1:46:29
460
2
Linda Fredriksson
78
Högby if
2:25:24
525
 
 
M45
 
Plac
Namn
Född
Förening/ort
Tid
Nr
1
Per Carlsson
74
Mörbylånga Goif
1:29:34
575
2
Anders Carlstedt
72
Kalmar RC Triathlon
1:34:47
576
3
Martin Strümpel
72
Ocab RC
1:35:56
725
4
Mattias Johansson
74
Ålems OK
1:49:17
638
5
Mikael Orrebrink
74
Kalmar rc
1:53:13
697
6
Daniel Olsson
74
Hossmo RC
1:59:44
762
 
 
K45
 
Plac
Namn
Född
Förening/ort
Tid
Nr
1
Jenny Rådde
74
Kalmar RC
1:41:18
502
2
Siv Person
70
Målilla-Mörlunda SKI
1:42:14
492
 
 
M50
 
Plac
Namn
Född
Förening/ort
Tid
Nr
1
Magnus Åhsberg
67
Apladalens LK
1:20:51
758
2
Bo Sundström
67
Kalmar RC Triathlon
1:36:32
727
3
Lennart Pettersson
65
Målilla-Mörlunda SKI
1:39:24
703
4
Max Harriesson
66
Högby IF
1:54:47
618
5
Fredrik Sahlberg
65
Högby IF
1:58:20
791
6
Peter Fransson
68
Högby IF
1:59:50
601
7
Dan Rundqvist
67
Växjö Löparklubb
2:55:31
712
  Anders Rehn
66
Högby if
DNF
790
 
 
 
K50
 
Plac
Namn
Född
Förening/ort
Tid
Nr
1
Charlott Lorentzon
69
Ålems OK
1:59:15
469
2
Lotti Harriesson
65
Högby if
2:09:15
446
 
 
M55
 
Plac
Namn
Född
Förening/ort
Tid
Nr
1
Tomas Holmström
63
ÅLEMS OK
1:51:42
623
2
Stefan Norman
63
Kalmar OK
1:53:30
689
3
Tomas Gustafsson
64
Kalmar Running Club
1:54:08
766
4
Håkan Ulvenhag
63
Kalmar RC
2:11:51
745
  Mats Nilsson
63
Tjust Bike&Running Club
DNF
782

 

 
 
K55
 
Plac
Namn
Född
Förening/ort
Tid
Nr
1
Anna-Stina Wanby
64
Högby IF
1:45:37
521
 
 
M60
 
Plac
Namn
Född
Förening/ort
Tid
Nr
1
Nils-Allan Torstensson
57
Hultsfreds LK
1:51:23
744
2
Esbjörn Gustafsson
56
Tjust Bike & Running Club
2:02:11
610
 
 
K60
 
Plac
Namn
Född
Förening/ort
Tid
Nr
1
Irene Rohde
56
Högby IF
2:25:50
501
 
 
M65
 
Plac
Namn
Född
Förening/ort
Tid
Nr
1
Slimo Safouane
51
Oskarshamns SK
1:40:13
715
2
Ebbe Westergren
51
Kalmar OK
2:33:47
751
 
 
K65
 
Plac
Namn
Född
Förening/ort
Tid
Nr
1
Ann-Katrin Lundqvist
54
IK Sisu Nässjö
1:54:37
470
 
 
 
 
M70
 
Plac
Namn
Född
Förening/ort
Tid
Nr
1
Anders Kasselstrand
47
Gamleby OK
1:43:43
652
2
Örjan Ohlsson
46
Stensjöns IF
3:30:13
692