<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat  

Resultat 2019
Datum: 2019-07-05   Plats: Böda Sands Sportcamp
Arrangör: Högby IF   Väder: Halvklart 19*C
Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson   Deltagare: 168 anmälda, 160 i mål.
 
Synpunkter på resultaten till friidrott@hogbyif.se
 
6,5 km Män
 
Plac
Namn
Född
Förening/ort
Tid
Nr
1
Andreas Davidsson
95
Högby IF
23:00
102
2
Mikael Bäcklund
84
Högby IF
23:19
116
3
David Mahnke
01
LG Region Karlsruhe
23:30
53
4
Kjartan Helland
86
LILLEHAMMER
23:33
133
5
Emil Jansson
81
FK Studenterna
24:07
158
6
Tobias Johansson
81
Glasrikets RC Nybro
25:46
44
7
Magnus Franzén
77
Emmaboda Verda OK
25:50
129
8
Marcus Gunnarsson
92
Störlinge
26:33
162
9
Kyle Mccallan
86
Johanneshov
26:42
55
10
Timmy Svensson
89
Eksjö Södra IK
26:50
157
11
David Hartig
90
Kaffestugan i Böda
27:14
39
12
Daniel Andersson
89
Ljungskile
27:18
2
13
Robin Almqvist
86
Norrköping
28:08
84
14
Oliver Johansson
92
Kläppinge kubbar klubb
28:57
166
15
Viktor Gustavsson
92
Glasrikets RC
29:17
37
16
Anders Petersson
74
Team Blekinge
29:18
112
17
Tobias Nilsson
96
Färjestaden
29:21
164
18
Even Leinan Lund
05
Tolga Idrettslag / Norge
30:07
92
19
Falk Hartung
76
SSV Heilsberg
30:10
143
20
Mattias Dahlquist
77
Täby
30:14
20
21
Oskar Karlsson
96
Böda Sand
30:30
122
22
Erik Pettersson
96
Böda Sand
30:38
123
23
Lukas Af Geijerstam
01
Uppsala
32:04
1
24
Pierre Af Klinteberg
73
RT-Pappan
32:09
108
25
Anders Lundqvist
68
Kläppinge Kubbar Klubb
32:21
50
26
Niclas Bladfält
85
Linköping
32:22
12
27
Henrik Eisenberg
65
Oskarshamn
32:32
117
28
Jonas Elfstrand
90
Malmfältens draghundsklubb
33:16
29
29
Jesper Wiklander
74
Löckeby GoIF
33:16
78
30
Ulf Nässlander
63
Team Nordic Trail
34:12
151
31
Roger Sundholm
78
Team Laglös
34:14
165
32
Wolfgang Mahnke
71
Germany
34:52
54
33
Marcin Kerbein
88
Kaffestugan i Böda
36:41
46
34
Kristofer Holmqvist
78
Smygehamn
37:33
88
35
Andreas Johansson
78
Månsarps IF
38:02
43
36
Per Josefsson
63
SOK Knallen Borås
39:32
161
37
Carl-Henrik Bondesson
86
Glasholms RC
43:23
149
38
Tomas Chaczko
85
Kaffestugan i Böda
40:27
18
39
Stefan Grönander
70
Båstad
43:27
36
40
Charlie Pinker
93
Kaffestugan I Böda
1:01:35
57
 
 
6,5 km Kvinnor
 
Plac
Namn
Född
Förening/ort
Tid
Nr
1
Elin Mccallan
89
Stockholms Rullskidklubb
28:20
119
2
Ina Ehlers
84
Stenungsund
29:25
25
3
Nathalie Vilhelmsson
91
Nocout.se
29:39
77
4
Emma Nilsson
93
Kalmar
33:36
163
5
Emelie Holmgren
87
Eksjö
33:45
94
6
Johanna Tonström
79
Borgholm
34:03
74
7
Frida Mittjas
94
Kalmar RC
38:54
167
8
Karina Josefsson
65
SOK Knallen
39:32
160
9
Katarina Nilsson
56
Högby IF
41:23
169
10
Terésia Pohancenikova
98
Kaffestugan I Böda
59:40
60
11
Jana Kurocova
98
Kaffestugan i Böda
59:41
47
12
Nicole Hådal
99
Kaffestugan i Böda
1:01:34
41
13
Anna Trhlikova
94
Kaffestugan i Böda
1:01:34
75
 
 
4 km Män
 
Plac
Namn
Född
Förening/ort
Tid
Nr
1
Kristian Ryen
05
Tolga Idrettslag
17:07
91
2
Max Harriesson
66
Högby IF
18:06
156
3
Ola Drageset Haug
05
LILLEHAMMER
19:57
134
4
Erik Lundbäck
80
Kalix
21:08
141
5
Patrick Ehlers
81
OK Landehof
22:05
27
6
Alexander Sjöholm
06
Täby basket
24:35
138
7
Folke Wallander
52
Färjestaden
27:05
121
8
Christopher Carlander
74
Karlskrona
28:32
16
9
Kim Färm
74
Rödeby
28:32
35
10
Antimo Andersson
09
IFK Kristinehamn
29:30
96
11
Klas Andersson
80
Kristinehamn
30:42
110
12
Samuel Plumeyer
01
Kaffestugan i Böda
31:31
59
13
Attila Csattos
77
Kaffestugan i Böda
42:28
19
14
Frank Thygesen
65
Kaffestugan i Böda
42:28
71
 
 
 
 
4 km Kvinnor
 
Plac
Namn
Född
Förening/ort
Tid
Nr
1
Towa Nilsson
05
Högby IF
18:19
154
2
Therese Bjällås
77
Lunden trail runners
20:11
11
3
Josephine Jibrell
96
Södra Dalarnas Draghundsklubb
21:10
42
4
Hanna Wilhelmsson
84
Högby IF
21:39
79
5
Matilda Axelsson
95
Malmfältens draghundsklubb
22:06
4
6
Sarah Ehlers
86
Mölnlycke
22:06
28
7
Lotti Harriesson
65
Högby IF
22:42
155
8
My Nässlander
99
Askims IK
24:04
152
9
Elin Lundqvist
95
Kläppinge Kubbar Klubb
24:23
51
10
Camilla Sjöholm
95
Stockholm
24:36
137
11
Petra Axelsson
81
Lunden trail runners
25:47
5
12
Gunnhild Paulsen
67
Bö il
25:58
150
13
Maria Lerman
78
Östersund
26:52
159
14
Angelica Broms
74
Östersund
26:53
168
15
Marie Larsson
85
Idre
27:25
107
16
Sofie Loirendal
74
Kaffestugan i Böda
27:26
48
17
Annette Hemlin
62
Kaffestugan i Böda
29:42
40
18
Litzia Andersson
11
IFK Kristinehamn
30:42
95
19
Amanda Plumeyer
98
Kaffestugan i Böda
31:30
58
20
Friederike Ehlers
56
Germany
33:19
24
21
Emilia Bengtsson
00
Kaffestugan i Böda
38:19
6
22
Ellinor Nordin
94
Kaffestugan i Böda
38:19
56
23
Felicia Bengtsson
00
Kaffestugan i Böda
38:20
7
24
Eva Wallander
52
Färjestaden
39:43
118
25
Lena Roos
69
Kaffestugan i Böda
42:24
61
 
 
P13 1,8 km
 
Plac
Namn
Född
Förening/ort
Tid
Nr
1
Filip Bjällås
07
Lunden trail runners
6:37
9
2
Isaac Bengtsson
06
GIF Sundsvall
7:36
153
3
Olof Carlander
05
Karlskrona
8:19
17
4
Florian Hartung
07
SSV Heilsberg
8:56
142
 
 
F13 1,8 km
 
Plac
Namn
Född
Förening/ort
Tid
Nr
1
Elin Petersson
07
KA2IF
7:37
113
2
Moa-Li Schröder
06
Hanvikens SK
7:39
64
3
Louise Sjögren
07
Högby IF
8:21
130
4
Linnea Berglöf
05
Spånga Basketklubb
9:37
8
 
 
P11 1,8 km
 
Plac
Namn
Född
Förening/ort
Tid
Nr
1
Ludvig Jan-Ers
09
Rembo IK
7:35
146
2
Vilmer Forss
08
Rönninge
7:38
89
3
Arvid Stark
08
Västerviks OK
8:02
65
4
Leopold Hartung
09
SV Heilsberg
8:09
104
5
Anton Sundholm
07
Team laglösa Östersund
8:17
148
6
Martin Forsman
11
Hallstahammar
8:40
34
7
Leo Fohlin
08
kalmar
8:40
114
8
Philip Sjögren
08
Högby IF
9:34
131
9
Charles Byåker
09
Team Byåker
10:14
136
10
Alexander Holmberg Hedström
08
Strömsbro
11:39
83
 
 
F11 1,8 km
 
Plac
Namn
Född
Förening/ort
Tid
Nr
1
Thyra Grennborg
09
Landsbro IF
8:35
127
2
Ellen Johansson
09
Högby IF
8:58
97
3
Molly Lövström
09
Färjestaden
8:58
99
4
Ellen Elmbro
10
Färjestaden
10:34
124
5
Alice Elmbro
12
Färjestaden
10:34
125
 
 
P9 1,8 km
 
Plac
Namn
Född
Förening/ort
Tid
Nr
1
Vigor Davidsson
10
Linköping
7:47
145
2
Gustaf Byåker
11
Team Byåker
8:05
135
3
Kasper Karlsson
11
Målilla GIF
8:25
45
4
Felix Ehlers
11
OK Landehof
8:27
23
5
Jaser Altahan
10
Myresjö IF
9:33
128
6
Jonas Oellbrunner
11
SG Rodheim
9:43
103
7
Olle Nyberg
11
Färjestaden
10:16
93
8
Manfred Petersson
11
Team Petersson
11:04
111
 
 
F9 1,8 km
 
Plac
Namn
Född
Förening/ort
Tid
Nr
1
Emelie Dahlqvist
09
Täby
8:32
22
2
Nora Stark
10
Västerviks OK
8:38
66
3
Tuva Johansson
10
Högby if
8:42
81
4
Linnea Vilhelmsson
11
Högby IF
9:26
76
5
Agnes Dahlqvist
11
Stockholm
10:38
21
6
Lisen Johansson
11
Högby IF
10:52
100
7
Adina Lerman
10
Frösö IF
11:23
147
8
Liwia Eriksson
11
Västerås
11:50
85
9
Elsa Holmqvist
10
Smygehamn
12:41
87
10
Molly Lundbäck
10
Kalix
15:43
105
           
P7/F7 1 km
 
Plac
Namn
Född
Förening/ort
Tid
Nr
Ines Andersson
14
Lunden trail runners
3
Oskar Bjällås
12
Lunden trail runners
10
Maja Bohlin
11
Järfälla
13
Alvin Bokelund
13
Skanörs MK
14
Jack Bokelund
16
Skanörs MK
15
Jonas Ehlers
13
Sjövalla FK
26
Liam Eriksson
13
Åtvidaberg
31
Dexter Feuk
12
Skanörs MK
33
Ida Schröder
11
Hanvikens SK
63
Märtha Sundberg
12
Norrköping
67
Amilia Thörnberg
13
KATRINEHOLM
72
Vincent Thörnberg
15
KATRINEHOLM
73
Roy Johansson
14
Högby if
80
Fred Johansson
16
Högby if
82
Axel Persson
13
Kalmar
86
Agnes Kensing
12
Vikingstad
90
Minna Lövström
12
Färjestaden
98
Wiggo Johansson
12
Högby IF
101
Louie Lundbäck
13
Kalix
106
Leia Andersson
13
Kristinehamn
109
Milla Wirefeldt
13
Nybro OK
115
Max Mccallan
16
Stockholms Rullskidklubb
120
Arvid Grennborg
12
Myresjö IF
126
Henry Byåker
15
Byåker
132
August Jan-Ers
14
Rembo IK
139
Alexander Loirendal
12
Högby IF
140
Vilton Davidsson
12
Linköping
144
 
 
Ingen tidtagning är gjord på P7/F7 1km