<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat  

Resultat 2019
Datum: 2019-07-20   Plats: Pensionat Hornsjön, norra Öland
Arrangör: Högby IF   Väder: Soligt, 22 *C, måttlig vind.
Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson   Deltagare: 587 anmälda, 573 i mål.
 
Synpunkter på resultaten till friidrott@hogbyif.se
 
11 km Män
 
 
Plac
Namn
Född
Förening/ort
Tid
Nr
 
1
Andreas Davidsson
95
Högby IF
38:06
697
 
2
Christofer Fogel
84
Högby IF
38:11
569
 
3
Jonatan Alvaeus
90
Upsala IF
40:38
692
 
4
Daniel Jonsson
94
Hammarbyhöjden
40:55
3225
 
5
Markus Hedfors
75
Bohuslän Endurance Sports Club
41:19
688
 
6
Johan Peterson Zimmergren
58
Värnamo
41:23
668
 
7
Mikael Elfström
73
TwinPeaks Triathlon
41:42
3262
 
8
Johan Stark
80
Lönashult GoIF
42:11
649
 
9
Victor Byström
91
Högby IF
42:21
662
 
10
Johan Gustafsson
76
Tjalve IF Norrköping
43:05
687
 
11
Thomas Nygårds
76
Åkersberga
43:20
551
 
12
Klas Bjerkeby
80
Enskede
43:39
517
 
13
Patrik Stark
82
Lönashult GoIF
44:14
616
 
14
Martin Sander
81
Bravura Sports Club
45:05
547
 
15
Alexander Chatila
03
Lindsdal
45:36
491
 
16
Jonas Svendsen
75
Svendsen Running club
45:53
3244
 
17
Jonas Sverkén
75
Näsgatan RC
46:07
530
 
18
Hugo Preutz
83
Nordea
46:24
555
 
19
Anders Joelsson
66
Saras Hälsokälla Finspång
46:55
660
 
20
Mats Åberg
61
Johanneshov
46:57
3238
 
21
Nils Hänström
75
Huddinge AIS
47:02
3259
 
22
Eric Holmström
81
Frillesås
47:28
360
 
23
Mikael Nyberg
86
-
47:34
527
 
24
Urban Norström
71
Kalmar
47:39
538
 
25
Gustav Källmo
91
Älvsjö AIK
47:45
540
 
26
Adam Skoglund
86
Uppsala
48:10
391
 
27
Albert Asterhed Jarfjord
92
IFK Sävsjö
48:22
343
 
28
Olof Lindén
81
Lundabygdens fågelklubb
48:44
494
 
29
Mikael Palmgren
71
Vetlanda
48:47
679
 
30
Martin Drejenstam Johansen
74
Team Framåt
48:54
576
 
31
Daniel Kristersson
86
Uppsala
49:14
3248
 
32
Olof E Torbrand
74
Kalmar FF Ungdom
49:16
589
 
33
Martin Norin
75
Västra Sörby
49:20
3224
 
34
Jonas Angeria
75
Halmstad
49:22
3241
 
35
Anders Petersson
74
Team Blekinge
49:28
386
 
36
Roland Lycksell
64
IFK Lidingö Friidrott
49:35
670
 
37
Stefan Gepertz
72
Göteborg
49:47
355
 
38
Andreas Theodorsson
81
Populära Åsa
49:47
397
 
39
David Nylander
78
Kalmar
49:48
383
 
40
Samuel Thelin
72
Herrängslöparna
49:48
488
 
41
Marcus Alfredson
75
Lofta
49:48
617
 
42
Jerker Martinsson
81
Ekerö
49:59
3250
 
43
Oscar Wibring
90
Jönköping
50:09
402
 
44
Per Fransson
66
OK Njudung
50:14
681
 
45
Kristoffer Axell
78
Jönköping
50:22
598
 
46
Teodor Bäckström
85
Bygdöy IS
50:28
632
 
47
Max Harriesson
66
Färgladan
50:34
461
 
48
Roberth Johansson
73
Bors sk
50:44
611
 
49
Marcus Nilsson
97
BERNEBAMSE RC
51:08
3230
 
50
Magnus Åslund
79
Ängby IF
51:14
603
 
51
Stefan Carlsson
82
Berber Idrottssällskap
51:19
694
 
52
Thore Alströmer
85
Sigges Hjältar
51:27
536
 
53
Stefan Stenudd
72
Bäckalund
51:36
531
 
54
Linus Erlandsson
99
Oskarshamn
51:39
678
 
55
Erik Linne
84
SK Grannan
51:44
483
 
56
Leo Nilsson
03
Högby IF
51:50
480
 
57
Pelle Nilsson
86
Lammet & Grisen
51:50
380
 
58
Herman Ekstrand
89
Högby if
51:51
3249
 
59
Marcus Wetter
79
Mellby Runners
51:52
604
 
60
Emil Gustavsson
76
Mellby Runners
51:54
655
 
61
Anders Hamreus
64
Jularbo
52:31
539
 
62
Peter Fowelin
59
Södertälje
52:34
673
 
63
Johan Wieslander
97
Kleva Runners
52:34
404
 
64
Göran Bergström
64
Riv Globen
52:40
3257
 
65
Hans Olsson
63
Kulltorp
52:47
666
 
66
Mattias Sjöqvist
77
IFK Borgholm
53:09
691
 
67
Lars Ritzén
71
Slimos löpargrupp Oskarshamn
53:18
534
 
68
Anders Bergdahl
92
Västerås
53:20
344
 
69
Anders Lundqvist
68
Kläppinge Kubbar Klubb
53:30
371
 
70
Johannes Weiman
74
Järnbrott
53:33
690
 
71
Noa Norberg
01
Linköpings Löparklubb
53:42
382
 
72
Tomas Albinsson
68
Amungen bois
53:47
341
 
73
Marcus Gianneschi
74
Redbergslids IK
53:48
633
 
74
Leif Norberg
65
Linköpings Löparklubb
53:54
381
 
75
Lars Palmqvist
69
Sweden Stragglers
53:59
3255
 
76
Karl Frimodt
81
Årsta
54:15
354
 
77
Oskar Karlsson
96
Böda Sand
54:23
366
 
78
Mattias Olsson
77
Färjestaden
54:30
504
 
79
Daniel Lundberg
76
LPSIK
54:43
651
 
80
Gunnar Thelin
67
Herrängslöparna
54:45
500
 
81
Martin Sjösten
77
Åby/Tjureda IF
54:54
689
 
82
Stefan Tengvall
76
Älvsjö AIK
54:56
541
 
83
Viktor Persevall
90
Vedbyskoggård
55:03
472
 
84
Martin Weiman
68
Brinkens IF
55:13
400
 
85
Johan Edward
79
Nacka
55:16
349
 
86
Mats Andersson
65
Stenninge Bygata IF
55:16
3240
 
87
Harald Lööf
61
Högby IF
55:47
372
 
88
Gustav Malmgren
03
Löttorp
56:02
373
 
89
Adam Wallén
03
Sollentuna FK
56:05
479
 
90
Per-Inge Von Knorring
68
Täby
56:10
398
 
91
Per Grytter
62
Solvikingarna
56:11
356
 
92
Isak Liljenberg
03
Göteborg
56:17
465
 
93
Gösta Eriksson
50
FK Friskus Varberg
56:21
3236
 
94
Oskar Gustavsson
99
Ålkistans JK
56:29
358
 
95
Hannes Hartman-Magnusson
80
Malmö FF
56:34
493
 
96
Eric Dahlgren
03
Sävedalens AIK
56:39
347
 
97
Magnus Svantegård
71
Team Framåt
56:39
395
 
98
Anders Kroon
78
Uppsala
56:49
369
 
99
Jonas Nilsson
72
nilssons schakt i borgholm ab
56:50
3231
 
100
Hans Skruvfors
80
Delivery Hero
56:52
392
 
101
Björn Andrist
79
Pontonjärerna
57:04
342
 
102
Henrik Wiklund
85
Bromma-Vällinby SOK
57:09
3247
 
103
Hans-Eric Fransson
64
Växjö
57:15
352
 
104
Per Jakobsson
71
Gudesjö SK
57:29
363
 
105
Ragnar Lindström
61
IK Akele
57:33
546
 
106
Christian Nilsson
72
Umara Sports Club
57:41
378
 
107
Jörgen Johansson
67
Jönköping
57:48
522
 
108
Tomas Karlsson
68
Sandvik
57:49
680
 
109
Pelle Nilsson
73
Gula Huset
57:55
379
 
110
Nils Forsell
79
Milslukarna XC
58:06
677
 
111
Nils Thelin
70
Herrängslöparna
58:08
499
 
112
Joel Petersson Berge
85
Linköping
58:14
387
 
113
Ulf Nässlander
63
Team Nordic Trail
58:19
3233
 
114
Tobias Seborn
74
Kesnäs Tallebo
58:22
390
 
115
Mårten Edgren
72
HERRÄNGSLÖPARNA
58:32
509
 
116
Mathias Karlsson
74
FÄRJESTADEN
58:37
365
 
117
Lars Lundberg
59
Upsala IF
59:17
693
 
118
Kristoffer Montenius
74
Rönninge
59:35
521
 
119
Kenth Ekstrand
60
Läckeby
59:38
350
 
120
Erik Ottersgård
77
Bro
59:51
385
 
121
Albin Lindvert
03
Fräsarna Elit
59:59
370
 
122
Magnus Laneborg
75
Laneborgs bygg
1:00:16
698
 
123
Jörgen Qwist
72
Ålsten
1:00:19
3266
 
124
Magnus Medin
63
Växjö
1:00:20
3254
 
125
Andreas Öhlin
76
Kalmar
1:00:22
407
 
126
Olle Öhlin
05
Kalmar
1:00:22
408
 
127
Jonas Håkansson
64
Kleva Runners
1:00:28
361
 
128
Hannes Lissenko
86
Alvedsjö Gamla Skola
1:00:34
683
 
129
Jakob Thelin
70
Herrängslöparna
1:00:34
498
 
130
Johan Erixon
76
Älmeboda
1:00:36
351
 
131
Gustav Rålenius
86
Stockholm
1:00:39
389
 
132
Simon Sjödin
74
Team Alvedsjö
1:00:58
3258
 
133
Tomas Ek
79
Umara
1:01:01
581
 
134
Gabriel Svensson
02
REAGL Capoeira
1:01:02
3234
 
135
Jimmy Andersson
79
Hidinge IF
1:01:06
696
 
136
Jens B Nordström
76
Mälarhöjden
1:01:07
470
 
137
Niklas Carlemar
66
Team 123-32
1:01:12
346
 
138
Peder Wiland
65
Bredareds IF
1:01:16
3235
 
139
Kennet Karlsson
65
Oskarshamn
1:01:24
364
 
140
Peter Månsson
65
Ingen klubb
1:01:44
375
 
141
Ola Hansson
72
Stenninge Bygata IF
1:01:46
3237
 
142
Eivind Olsen
79
norge
1:01:53
645
 
143
Erik Stålhammar
66
Alvedsjö
1:02:00
394
 
144
Greger Backström
56
Mellby Runners
1:02:10
671
 
145
Roger Steinnes
69
Indre Steinnes villsaulag
1:02:14
393
 
146
Johan Wallin
70
Vedbyskogsvägens Runners
1:02:45
502
 
147
Bernt Wiede
61
Kalmar
1:02:51
403
 
148
Robin Berglund
96
Bromma
1:03:36
682
 
149
Jonas Höjman
67
Amungen bois
1:04:21
362
 
150
Daniel Hjortsberg
83
Karlskoga
1:04:21
3243
 
151
Anders Persson
73
Bernebamsen RC
1:04:26
3253
 
152
Joao Pinhao
73
Vedbyskogsvägens Runners
1:04:36
503
 
153
Örjan Laneborg
70
Laneklanen
1:04:44
685
 
154
Daniel Sköld
74
Torslanda
1:05:05
565
 
155
Roger Jonsson
56
Älta
1:05:08
3226
 
156
Carl Thelin
74
Vederslöv
1:05:15
669
 
157
Simon Svensson
90
Växjö
1:05:16
396
 
158
Bengt Molleryd
58
Stockholm
1:05:39
374
 
159
Eric Egan
91
Enskededalen
1:05:51
3246
 
160
Teo Norberg
02
Linköpings löparklubb
1:05:55
507
 
161
Stefan Wiberg
54
Rälla Rebel Runners
1:06:08
401
 
162
Tomas Kristiansson
63
Rockneby
1:06:22
368
 
163
Tony Fredriksson
83
Lammet & Grisen
1:06:36
353
 
164
Kjell Bergström
57
Ok Njudung
1:06:40
650
 
165
Maurice Weber
80
Växjö
1:07:14
399
 
166
Per Wieslander
65
Kleva Runners
1:08:11
405
 
167
Tomas Norrman
73
Fredrikshof CK
1:08:45
3264
 
168
Peter Lissenko
62
Alvedsjö skola
1:08:57
684
 
169
Jörgen Neckman
57
Ericsson i Stockholm IK
1:09:26
3265
 
170
Mats Gustavsson
70
Ålkistans JK
1:09:32
357
 
171
Rifat Ekici
83
Sundsvalls TK
1:09:54
526
 
172
Marcus Qvennerstedt
67
Stockholm
1:10:22
388
 
173
Marcus Dimpker
84
Vallentuna
1:11:00
348
 
174
Ulf Wickbom
44
Högby IF
1:11:02
654
 
175
Anton Jämtin
11
Sandby Pensionat
1:11:07
467
 
176
Fredde Jämtin
82
Sandby Pensionat
1:11:10
466
 
177
Fredrik Rylander
73
Vedby runners
1:12:35
475
 
178
Fredrik Olsson
92
SandvikensBMK
1:13:34
384
 
179
Peter Börjesson
75
Norrköping
1:13:52
345
 
180
Håkan Unger
52
friskis & svettis eskilstuna
1:13:54
700
 
181
Åke Karlsson
51
IFK Borgholm veteran
1:15:26
367
 
182
Jonas Qwist
67
Syltahamns Elit
1:16:35
3267
 
183
Elias Edgren
02
HERRÄNGSLÖPARNA
1:16:57
675
 
184
Esbjörn Svensson
40
Oskarshamns AIK40
1:17:16
665
 
185
Henrik Forslars
02
Lammet & Grisen
1:24:49
482
 
186
Berne Lundström
50
BERNEBAMSE RC
1:30:33
3227
 
 
 
 
 
 
 
11 km Kvinnor
 
 
Plac
Namn
Född
Förening/ort
Tid
Nr
 
1
Annika Löfström
86
Hemlingby LK
43:45
324
 
2
Anna Franklin
86
Majornas IK
45:46
686
 
3
Anna Klamfelt
80
Bromma
47:14
316
 
4
Cecilia Andersson
86
Fjugesta
47:53
301
 
5
Karin Frimodt
82
IF Linnéa
48:03
311
 
6
Ingrid Kroon
82
Sävedalen
48:38
320
 
7
Siv Person
70
Målilla-Mörlunda SKI
49:47
330
 
8
Anneli Ritzén
75
Slimos löpargrupp Oskarshamn
51:29
535
 
9
Denise Stone
87
Hopkinton
51:38
471
 
10
Emma Thunell
86
Fjugesta
52:07
695
 
11
Malin Holmström
85
Frillesås
52:56
312
 
12
Lisa Övling
81
Milslukarna XC
53:36
676
 
13
Camilla Gustafsson
77
Saltsjö Boo
53:53
516
 
14
Anna Welinder
77
Byerum Sandvik
54:01
674
 
15
Ami Hertzman
60
Löttorps Mätt & Rätt
54:42
487
 
16
Inger Bergström
66
Riv Globen
55:21
3256
 
17
Emma Lindvert
75
Fräsarna Elit
56:16
323
 
18
Linnea Kroon
90
Roslagens löparklubb
56:18
321
 
19
Amy Abraham
76
stockholm
56:24
3251
 
20
Lovisa Heyman-Lindén
87
Kristinelund IF
57:04
495
 
21
Elisabeth Skoglund
85
Uppsala
57:15
335
 
22
Maria Oredsson
76
BERNEBAMSE RC
58:12
3229
 
23
Wilma Persson
02
BERNEBAMSE RC
58:15
3252
 
24
Jurate Klerfors
75
Målsryd
58:23
317
 
25
Magdalena Pölder
98
IFK Sala
58:26
532
 
26
Julia Preutz
83
mellby runners
58:27
554
 
27
Lotti Harriesson
67
Färgladan
58:49
460
 
28
Aleida Andrist
79
Pontonjärerna
58:53
302
 
29
Alice Lohmann
77
Lohmann Runners
59:01
558
 
30
Jennie Karlsson
75
Glasriket RC
59:11
314
 
31
Maria Sköld
73
Torslanda
59:24
562
 
32
Christina Selberg
66
Långerum runners
59:41
3232
 
33
Annica Sandqvist
71
OK Klemmingen
1:00:04
334
 
34
Tiina Karlsson
72
Oskarshamn
1:00:23
315
 
35
Dayna Featherstone
81
Team Derby
1:00:30
308
 
36
Anna Carlemar
66
Team 123-32
1:00:40
306
 
37
Kristina Jermer
90
Stockholm
1:00:58
313
 
38
Eva Uhlander
86
Tovrida
1:01:13
3261
 
39
Lisa Häggblom
80
Bälinge IF
1:01:26
637
 
40
Malin Fihnn
80
-
1:01:33
309
 
41
Anna Häggblom
82
Bygdöy ID
1:01:34
631
 
42
Sofia Hänström
71
Sjöstorp
1:02:03
3260
 
43
Åsa Byström
67
Högby IF
1:02:07
661
 
44
Carina Fagerström Karlsson
69
Oskarshamn
1:02:40
524
 
45
Cecilia Hallin
75
Sävedalens AIK
1:03:01
638
 
46
Anna Hansson
70
Stenninge Bygata IF
1:04:10
3239
 
47
Hanna Wieslander
99
Kleva Runners
1:04:35
340
 
48
Miranda Hjortsberg
83
Karlskoga
1:04:49
3242
 
49
Maria Dahqvist
80
Sweden Runners
1:04:58
307
 
50
Sara Fransson
78
Ekerö
1:05:09
310
 
51
Maria Norin
78
Västra Sörby
1:05:09
3223
 
52
Frida Liden
75
Täby
1:05:28
322
 
53
Lone Bech
66
Aarhus 1900
1:05:42
303
 
54
Sofia Molin
71
MÖLNDAL
1:05:54
328
 
55
Sofia Spovell
74
Team Kungälv
1:06:38
615
 
56
Annelie Petersson
66
Rälla Rebel Runners
1:06:52
332
 
57
Jennie Sundberg
0-
Färgladan
1:06:55
486
 
58
Jennie Wickström
76
BERNEBAMSE RC
1:07:06
3228
 
59
Elvira Laneborg
76
Laneborgs bygg
1:07:22
699
 
60
Linda-Marie Börjesson
82
Norrköping
1:07:39
305
 
61
Susanne Wiberg
61
Rälla Rebel Runners
1:07:41
338
 
62
Anna Sandell
71
Sollentuna
1:08:02
657
 
63
Karin Borgehed
87
Malmö
1:08:30
607
 
64
Lena Spong
72
SpongSports
1:08:33
336
 
65
Catarina Klingenstierna
69
Ålkistans JK
1:09:09
318
 
66
Anna-Karin Persson
68
Friskis Stockholm
1:09:36
3263
 
67
Inga-Lill Bergfors
68
Kalmar
1:10:19
304
 
68
Alexandra Nielsen
76
Stockholm
1:10:19
329
 
69
Pia Albinsson
68
She Rides CK
1:11:04
3245
 
70
Camilla Wieslander
67
Kleva Runners
1:11:06
339
 
71
Elisabeth Malmgren
74
Löttorp
1:12:14
326
 
72
Victoria Zimmergren
81
Värnamo
1:12:27
672
 
73
Anette Petersson
75
Kalmar
1:12:37
331
 
74
Johanna Alfredson
76
Lofta
1:14:19
618
 
75
Anette Ricknell
62
SKÄRHOLMEN
1:15:26
333
 
76
Solweig Löfsved
48
Böda IK
1:16:17
325
 
77
Estelle Lundqvist
72
Vendelsö Runners
1:21:11
513
 
78
Annika Kroon
80
Uppsala
1:21:21
319
 
79
Camilla A Holmgren
76
Lammet & Grisen
1:24:50
481
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
5,5 km Män
 
 
Plac
Namn
Född
Förening/ort
Tid
Nr
 
1
Stefan Jonsson
84
TTGU IF
23:20
45
 
2
Oliver Johansson
92
kläppinge kubbar klubb
23:32
43
 
3
Tomas Bida
77
Järna SK
23:33
32
 
4
Emil Edberg
04
Vedby Runners
23:49
72
 
5
Anton Övling
86
Vickleby
24:25
104
 
6
Marcus Esping
73
Saras Hälsokälla Finspåpng
24:47
101
 
7
Ted Durdel
88
Kalmar Fotbolldomareklubb
25:46
33
 
8
Martti Pankakoski
90
Neuromartti RC
26:20
51
 
9
Fredrik Casserfelt
75
Klas Kalle Runners
26:24
118
 
10
Adam Sjögren
91
Klas Kalle Runners
27:12
117
 
11
Magnus Åstrand
71
Svartvik IF
27:27
53
 
12
Kristoffer Jonsson
90
SK Argo
27:32
83
 
13
Martin Åkesson
75
Taberg
28:08
52
 
14
Elvin Edberg
07
Vedby Runners
28:25
73
 
15
Allan Plesko
09
Strandtorp
28:43
84
 
16
Erik Zackrisson
68
Hörvik
28:45
74
 
17
Magnus Qvigstad
92
Älgbosätters Löparsällskap
28:45
77
 
18
Stefan Olsson
79
Linköping
28:48
95
 
19
Jakob Wallin
69
Falköping
29:13
124
 
20
Jonathan Berglund
99
Moshults löparklubb
29:13
121
 
21
Elof Grahn
85
Malmö
29:16
123
 
22
Mattias Lundqvist
71
Kläppinge Kubbar Klubb
29:35
49
 
23
Bengt Sjöholm
48
Hillerstorps GOIF
30:16
99
 
24
John Claesson
88
Löttorps Mätt & Rätt
30:43
65
 
25
Håkan Petersson
46
högby if
31:28
137
 
26
Vilgot Hansson
03
Stenninge Bygata IF
32:29
110
 
27
Aron Lindvert
09
Fräsarna Elit
33:24
139
 
28
Patrik Persson
92
Stockholm
33:24
92
 
29
Melker Clasén
04
Lammet & Grisen
33:26
62
 
30
Philip Forslars
04
Lammet & Grisen
34:00
61
 
31
Magnus Eriksson
76
Vedby runners
34:07
58
 
32
Lasse Övling
50
Västervik
34:10
100
 
33
Daniel Hkansson
69
ÅTORPET
34:26
64
 
34
Jimmy Gunnarsson
87
Fontana Food
34:29
40
 
35
Johannes Johansson
88
Alvesta
34:32
42
 
36
Ulf Jonsson
61
Hässelby
35:32
132
 
37
Kjell Casserfelt
43
Klas Kalles runners
35:37
109
 
38
Jonatan Johansson
99
Färjestaden
35:37
89
 
39
Bo Nilsson
54
Högby if
35:48
127
 
40
Fredrik Lyrberg
71
Tokenäs Runners
35:50
135
 
41
Mats Jonsson
57
Nacka
35:53
44
 
42
Per Örninge
61
Tokenäs Runners
36:02
134
 
43
Allan Nicklasson
45
lessebo
36:08
107
 
44
Robert Karlsson
76
Fårbo Runners
36:23
82
 
45
Jonas Emilsson
71
Nybro
36:25
37
 
46
Joakim Karlsson
86
Viksjö
36:28
133
 
47
Kenneth Mattfolk
71
Team hornsudden
37:01
144
 
48
Andreas Johnsson
78
Mellby Runners
37:01
98
 
49
Carl Lundqvist
68
Vendelsö Runners
37:05
75
 
50
Conny Nilsson
77
Lohmann Runners
37:24
81
 
51
Niklas Österlund
80
Österlunds
38:19
67
 
52
Göran Johansson
55
Lammhult
38:53
131
 
53
Mats Johansson
62
Färjestadens Motion
39:12
87
 
54
Kevin Lorenzo
01
Jakan bois
39:24
48
 
55
Roland Karlsson
61
NÄSSJÖ
39:53
46
 
56
Ulf Elf
73
Eskilstuna
40:19
34
 
57
Matthias Liden
75
Täby
40:24
47
 
58
Bo Franzén
43
Byxelkrok
40:48
39
 
59
Jorge Hernandez
57
Växjö
42:19
41
 
60
Viggo Eliasson
07
Sundbyberg
43:40
35
 
61
Alvaro Florez
62
Ålkistan JK
45:53
38
 
62
Allan Olsson
46
Ulricehamn
57:59
96
 
63
Lars Rylander
48
Vedby runners
58:01
56
 
             
             
 
 
 
 
 
 
 
 
 
5,5 km Kvinnor
 
 
Plac
Namn
Född
Förening/ort
Tid
Nr
 
1
Rebecca Arnesson
92
IFK Växjö
23:35
2
 
2
Karolina Plesko
78
Strandtorp
27:16
86
 
3
Hanna Cardell
86
Vickleby
28:03
103
 
4
Sara Hillbom
71
Saras Hälsokälla Finspång
28:26
94
 
5
Elin Pettersson
92
Alvesta
29:36
26
 
6
Sara Johansson
82
Lammhult
29:40
130
 
7
Linda Wetter
82
Mellby Runners
29:49
91
 
8
Karin Nylander
77
Kalmar
31:41
24
 
9
Kajsa Wallin
03
Falköping
32:20
128
 
10
Matilda Lindholm
02
Team Hornsudden
32:25
142
 
11
Alice Casserfelt
00
Klas Kalles runners
32:44
108
 
12
Anna Lohmann
75
Lohmann Runners
32:54
80
 
13
Mia Von Knorring
62
Täby
33:13
29
 
14
Beata Molin
05
Strandtorp
33:19
85
 
15
Elin Lundqvist
95
Kläppinge Kubbar Klubb
33:21
140
 
16
Maria Gepertz
72
Västra Frölunda
33:21
10
 
17
Liselott Königsson
64
Lottas måleri
33:43
90
 
18
Ellen Gustavsson Klingenstierna
06
Ålkistans JK
33:50
12
 
19
Kerstin Malm
60
Johannewshov
33:59
112
 
20
Lina Zachhau
92
LPSIK
34:02
93
 
21
Sonja Thunell
04
herrängslöparna
34:03
68
 
22
Lova Edgren
04
Herrängslöparna
34:03
70
 
23
Rebecca Dahlin
76
Vedby runners
34:07
57
 
24
Hanna Lundqvist
78
Ålkistan
34:08
76
 
25
Nina Månsson
72
Kalmar
34:18
97
 
26
Yvette Medin
65
Friskis och svettis Växjö
34:27
122
 
27
Lotta Klinkhammer
98
Germany
34:37
18
 
28
Johanna Klingenstierna
05
Ålkistan JK
34:43
16
 
29
Lisa Wallin
00
Falköping
34:46
129
 
30
Viktoria Wallin
69
Falköping
34:48
125
 
31
Annette Engström
64
Team Hornsudden
35:17
141
 
32
Sofia Holmstrand
90
Vedbyskoggård
35:19
54
 
33
Carolina Roos
87
Hornsjöhoods
35:19
79
 
34
Helena Malmström
81
Stockholm
35:20
60
 
35
Maja Öhlin
08
Vedborm
35:33
115
 
36
Mikaela Nilsson
91
högby if
35:39
119
 
37
Erika Malmström
80
Nacka
35:39
59
 
38
Madelene Öhlinj
76
Vedborm
35:41
116
 
39
Rebecka Johansson
93
Färjestaden
35:46
88
 
40
Hanna Klinkhammer
95
Germany
35:47
17
 
41
Sandra Jonsson
80
Run Academy
35:52
13
 
42
Sofia Florez Klingenstierna
97
Ålkistan JK
36:10
7
 
43
Astrid Jansson Molin
08
Strandtorp
36:14
102
 
44
Ella Emilsson
07
Glasrikets RC
36:25
6
 
45
Madeleine Edberg
73
Vedby Runners
36:58
71
 
46
Malva Hansson
05
Stenninge Bygata IF
37:04
111
 
47
Astrid Hansson
08
Stenninge Bygata IF
37:12
114
 
48
Eva Bida
80
Järna SK
37:36
3
 
49
Lotta Lättström
73
Ålsten
38:03
145
 
50
Jonna Österlund
81
Österlunds
38:19
66
 
51
Evelina Ottersgård
82
Bro
38:39
105
 
52
Caroline Klingenstierna
72
Ålkistan JK
39:38
15
 
53
Ann Åstrand
66
Kvissleby
39:56
31
 
54
Sofie Grundberg
73
Eskilstuna
40:19
11
 
55
Greta Liden
10
Täby
40:24
138
 
56
Gabriella Karlsson
95
Liu Aif IBK
40:29
78
 
57
Lisa Hansson
06
Stenninge Bygata IF
40:38
113
 
58
Moa Mattfolk
02
Team Hornsudden
42:03
143
 
59
Jessica Lundqvist
90
kläppinge kubbar klubb
42:13
19
 
60
Ebba Nilsson
92
Goteborg
42:13
22
 
61
Kia White
91
Borgehage Runners
42:13
30
 
62
Alva Sporron
07
Ekerö
43:23
28
 
63
Carina Sjögren
67
Binnerbäck
43:35
27
 
64
Lova Sjögren
05
Binnerbäck
43:35
69
 
65
Marie Klemming
70
Huddinge
44:38
14
 
66
Cin Nilsson
74
Vendelsö
44:51
21
 
67
Maria Carlsson
65
Nässjö
45:00
4
 
68
Camilla Flovén
67
Stockholm
45:22
8
 
69
Julia Franzén
93
Stockholm
45:22
9
 
70
Signe Albinsson
01
täby
51:29
1
 
71
Raisa Håkansson
74
ÅTORPET
52:20
63
 
72
Tina Magnusson
56
Växjö
57:56
20
 
73
Ulla Schill
48
Vedby runners
58:01
55
 
74
Lotta Höjman
68
She Rides CK
59:04
126
 
75
Agnes Höjman
01
She Rides CK
59:10
120
 
 
 
 
 
 
 
P15 2,9 km
 
 
Plac
Namn
Född
Förening/ort
Tid
Nr
 
1
Marlon Tollefors
04
hässelby sk
11:10
663
 
2
Daniel Åstrand
05
Njurunda SK
11:13
667
 
3
Imam Nasar Rezai
05
Böda IK
11:13
440
 
4
Liam Myrinder
04
Färjestaden
11:42
490
 
5
Jonas Eltin
04
Rotebro IS FF
12:03
512
 
6
Samuel Gill
05
The Bee Tree
12:39
552
 
7
Fredrik Eltin
05
Rotebro IS FF
12:45
511
 
 
 
 
 
 
 
F15 2,9 km
 
 
Plac
Namn
Född
Förening/ort
Tid
Nr
 
1
Ebba Cronholm
05
Ljungby ifk
11:13
664
 
2
Towa Nilsson
05
Högby IF
12:07
478
 
3
Eira Kjellnäs
04
Åkersberga Basket
13:25
543
 
4
Natalie Nilsson
05
Vendelsö
17:22
431
 
 
 
 
 
 
 
P13 2,9 km
 
 
Plac
Namn
Född
Förening/ort
Tid
Nr
 
1
Olle Persson
06
Färjestadens GoIF
11:13
492
 
2
Petter Nylander
07
IFK Berga
11:53
435
 
3
Elton Johansson
07
Bors sk
12:04
610
 
2
Melker Åkesson
06
Jönköpings simsällskap
12:49
458
 
3
Albert Rönnell
07
IF Linnéa
12:55
441
 
4
Melvin Hjortsberg
06
Karlskoga
13:42
566
 
5
Loi Norberg
07
Linköpings Löparklubb
15:22
432
 
6
Atle Kjellnäs
07
IFK Österåker Vikings Hockey
16:28
544
 
7
Emil Sjöstrand
06
Åseda
16:29
559
 
 
 
 
 
 
 
F13 2,9 km
 
 
Plac
Namn
Född
Förening/ort
Tid
Nr
 
1
Ella Gianneschi
06
Sävedalens AIK
12:20
635
 
2
Olivia Stridh
06
Högby IF
12:37
450
 
3
Lisa Kroon
06
Roslagens löparklubb
13:43
427
 
4
Elin Petersson
07
Team Petersson
14:08
438
 
5
Klara Seborn
05
Linköping
17:52
443
 
6
Ebba Höglund
07
Linköping
18:12
424
 
7
Signe Thelin Bergkvist
07
Herrängslöparna
18:38
489
 
 
 
 
 
 
 
P11 1,5 km
 
 
Plac
Namn
Född
Förening/ort
Tid
Nr
 
1
Bruno Gianneschi
08
Redbergslids IK
5:48
634
 
2
Alvin Axell
09
Jönköping
5:50
596
 
3
Elliott Bolin
09
Älvsjö AIK
6:17
476
 
4
Elliott Johnson
09
Linero IF
6:25
658
 
5
Noel Sjöstrand
08
Åseda IF
6:34
560
 
6
Milo Hjortsberg
09
BIK Karlskoga
6:42
567
 
7
Albin Nygårds
08
IFK Österåker
6:54
653
 
8
Henning Stridh
08
Sollentuna
7:00
449
 
9
Axel Thunell
09
HERRÄNGSLÖPARNA
7:04
501
 
10
Melwin Weiman
09
Brinkens iF
8:26
457
 
11
Nils Boniatzis
09
Paris Saint Germain
9:58
624
 
 
 
 
 
 
 
F11 1,5 km
 
 
Plac
Namn
Född
Förening/ort
Tid
Nr
 
1
Nellie Hansson
09
Bors Sk
6:42
609
 
2
Isabella Nilsson
09
Vendelsö
7:04
430
 
3
Amilee Fredén
08
Frövi
7:21
595
 
4
Agnes Klerfors
Målsryd
7:25
425
 
5
Ida Tillborg
08
Älvsjö AIK
7:36
652
 
6
Agnes Andrist
09
Pontonjärerna
7:51
409
 
7
Isabell Hermansson
08
Högby IF
7:58
422
 
8
Hanna Malmgren
09
Löttorp
8:10
429
 
9
Joséphine Lundqvist
07
Vendelsö Runners
8:55
514
 
10
Elin Ritzén
08
Oskarshamn
9:18
533
 
11
Ulla-Tuva Doverud
08
Arboga
10:24
591
 
12
Nova Engström
09
Alvesta
12:26
656
 
 
 
 
 
 
 
P9 1,5 km
 
 
Plac
Namn
Född
Förening/ort
Tid
Nr
 
1
Eskil Rönnell
10
IF Linnéa
6:20
442
 
2
Alvin Bolin
10
Älvsjö AIK
6:27
477
 
3
Carl Friberg
10
Habo
6:30
590
 
4
Max Weiman
10
Brinkens IF
6:35
456
 
5
Valter Ericsson
10
Kode IF
6:38
579
 
6
Albin Sjöstrand
11
Åseda IF
6:44
561
 
7
André Spovell
10
Kongahälla AIK
6:45
612
 
8
Kalle Montenius
10
AIK
6:58
520
 
9
William Boniatzis
11
Paris Saint Germain
7:06
619
 
10
Gustaf Byåker
11
Gokart Öland
7:07
623
 
11
Amos Nilsson
10
Lerum Friidrott
7:32
639
 
12
Ebbe Svärd
10
Lönashult GoIF
7:36
648
 
13
Agathon Fredén
10
Frövi
7:39
597
 
14
Arvid Klerfors
10
Målsryd
7:40
426
 
15
Martin Årtun
11
Ålkistan
7:48
570
 
16
Olle Stridh
10
Högby IF
7:51
451
 
17
Harald Stridh
09
Sollentuna
7:57
448
 
18
Kasper Edgren
10
Herrängslöparna
7:59
508
 
19
Arvid Övling
09
Täfteå IK
8:02
628
 
20
Marius Österlund
11
Österlunds
8:03
497
 
21
Vilgot Stark
12
Lönashult GoIF
8:03
614
 
22
Vide Svärd
12
Lönashult GoIF
8:04
644
 
23
Alvin Kaersgaard
11
FIK Färjestaden
8:10
505
 
24
Edvard Edberg
11
Vedby Runners
8:28
510
 
25
Joel Eriksson
10
Vedby Runners
8:28
474
 
26
Valter Doverud
11
Arboga
8:52
593
 
27
Manfred Petersson
11
Team Petersson
8:54
439
 
28
Alex Wallén
11
Sollentuna TK
9:38
625
 
29
Gustav Övling
11
Täfteå Ik
10:06
630
 
 
 
 
 
 
 
F9 1,5 km
 
 
Plac
Namn
Född
Förening/ort
Tid
Nr
 
1
Ida Nylander
10
Högby IF
6:30
433
 
2
Ester Sander
10
Hellas Friidrottsklubb
6:35
548
 
3
Alva Nygårds
10
IFK Österåker
6:38
550
 
4
Vilma Hermansson
10
Högby IF
7:08
423
 
5
Josephine Skruvfors
10
IFK Lidingö Friidrott
7:26
446
 
6
Lovisa Svantegård
11
Kroka Runners
7:29
454
 
7
Svea Lund
11
Kroka Runners
7:44
428
 
8
Clara Sörman
10
kalmar gf
7:46
583
 
9
Tuva Johansson
10
Högby IF
7:48
574
 
10
Ebba Axell
11
Jönköping
8:16
594
 
11
Linnea Vilhelmsson
11
Högby IF
8:20
455
 
12
Bella Östlund
11
Rydaholm
8:23
484
 
13
Grete Johnson
11
Linero IF
8:38
659
 
14
Hedvig Lundqvist
10
Ålkistan
8:51
518
 
15
Irma Björneke
11
Huddinge AIS
8:53
413
 
16
Lisa Lindfors
09
IFK Borgholm
9:14
525
 
17
Stina Plesko
13
Strandtorp
9:19
577
 
18
Felicia Franzén
10
Stockholm
9:51
418
 
 
 
 
 
 
 
P7/F7 0,7 km
 
 
Ingen tidtagning
Antal anmälda:
73