<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat  
Resultat ATEA Kalmarmilen 2019
Datum: Onsdag 31 juli   Plats: Larmtorget, Kalmar
Arrangör: Högby IF   Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson
Tidtagning: Nils Hammaräng Grip   Speakers: Jessica Falkman, Mikael Larsson
Väder: Soligt, ca 18 grader.   Deltagare: 573 anmälda, 520 imål.

Synpunkter på resultaten till friidrott@hogbyif.se

Resultat Lilla Kalmarmilen >>

Vinnare ATEAs lagutmaning:   Garney ladies, Atea 2, Lofgrens
     
Utlottade priser:
   
Nummer
Namn Pris
273
Bosse Melin Övernattning i dubbelrum från Best Western Hotell
320
Jimmy Ovhagen Adidas solglasögon från Optiker Tottie
35
Linn Bescher Presentkort från Kallskänken
237
Erika Lindeblad Presentkort från Kallskänken
338
Louise Petersson Niros löpcoachning
10 km Män
 
Plac
Namn
Född
Förening/ort
Tid
Nr
1
Abraha Adhanom
77
Eskilstuna FI
29:14
462
2
Olle Walleräng
85
Spårvägens FK
29:21
423
3
Mohammad Reza
89
Spårvägens FK
29:44
352
4
Mustafa Muhammed
79
Hälle IF
29:46
281
5
Omar Nuur
01
IFK Växjö
30:21
301
6
Ebba Tulu Chala
96
Huddinge AIS
30:29
414
7
Oscar Claesson
95
sävedalens aik
30:44
568
8
Erik Karlsson
98
Högby IF
30:57
197
9
Archie Casteel
96
Spårvägens FK
31:19
57
10
Fredrik Uhrbom
77
SPårvägens FK
31:30
516
11
Anton Rehn
92
Högby IF
31:53
547
12
Martin Holm
84
FK Studenterna
32:38
148
13
Alexander Söderberg
88
Språvägen FK
32:40
494
14
Christofer Salmén
81
Terrible Thuseday
32:43
363
15
Mikael Bäcklund
84
Högby IF
32:55
456
16
Christoffer Fogel
84
Högby IF
34:00
100
17
Mattias Derfält
88
Heja Mera Löpning
34:22
66
18
Kristoffer Loo
97
Scania Road Runners
35:10
247
19
Samuel Johansson
90
Växjö Löparklubb
35:35
182
20
Erik Kullberg
94
Nybro
35:39
213
21
Mattias Toivanen
90
Länsförsäkringar
35:45
475
22
Herman Degselius
73
FK Studenterna
35:59
65
23
Peter Ackebjer
77
Hossmo RC
36:06
495
24
Albin Åkesson
88
AXA Sports Club
36:11
550
25
Linus Björk
91
Ryda SK
36:12
37
26
Daniel Jönsson
81
Hossmo RC
36:17
479
27
Christian Isomettä
87
Hultsfreds LK
36:19
162
28
Johan Alfven
74
Lund
36:20
7
29
Daniel Johansson
75
Hossmo RC
36:21
170
30
Victor Byström
91
Högby IF
36:23
47
31
Ulf Yngvesson
64
FK Studenterna
36:31
436
32
Magnus Carlson
79
Hossmo RC
36:35
52
33
Sebastian Warrebäck
81
Hossmo RC
36:37
499
34
Gabriel Claesson
04
IF Hallby Sok
36:41
566
35
Linus Af Wåhlberg
90
Ölands SK
36:43
2
36
Johan Nordström
72
Kalmar
37:07
297
37
Oskar Edvinsson
81
Vederslöv/Dänningelanda IF
37:08
546
38
Josef Werner
96
Kalmar
37:13
427
39
Tony Göransson
90
Norden Machinery
37:16
513
40
Simon Barrefelt
96
Korpemåla
37:18
557
41
Anders Strandsäter
86
Vederyd Tri-club
37:31
382
42
Johan Ingvarsson
90
Umara SC
37:37
159
43
Tobias Johansson
81
Glasriket RC Nybro
37:38
185
44
Jonatan Andersson
90
Kalmar
37:43
12
45
Magnus Franzen
77
Emmaboda Verda OK
37:45
104
46
Albin Svensson
92
Kalmar
37:48
388
47
Christian Lengqvist
77
Hossmo RC
37:53
232
48
Jimmie Johansson
90
Ocab RC
37:57
570
49
Per Carlsson
74
Mörbylånga Goif
37:59
54
50
Pär Wanby
64
Högby IF
38:06
472
51
Benjamin Claesson
02
Jönköpings ok
38:10
565
52
Jesper Augustine
78
glasrikets rc
38:28
549
53
Noah Petersson
05
Visma Comenius
38:34
340
54
Daniel Johansson
88
VISMA Comenius
38:39
169
55
Stefan Löfhede
81
Glasrikets RC
38:43
262
56
Carl Lannerstad
83
IF Linnéa
38:57
225
57
Jimmy Ovhagen
69
Ovhagens RC
38:59
320
58
Staffan Helmersson
79
Oskarshamn
39:07
134
59
Emil Håkansson
00
Mönsterås GoIF
39:08
154
60
Simon Rohde
89
Högbi IF
39:10
451
61
Hannu Tahvanainen
69
Kalmar RC Triathlon
39:11
493
62
Cristofer Holm
90
Kalmar
39:13
147
63
Tristan Byrnes
80
Vickleby Lightning Bolts
39:16
46
64
Simon Melchert
97
Kalmar
39:24
272
65
Mattias Lyck Winnerhed
79
Oskarshamn
39:27
260
66
Mattias Lingdell
76
Kalmar
39:30
242
67
Fredrik Casserstål
90
Högby IF
39:38
552
68
Henrik Larm
86
338 Småland
39:49
226
69
Philip Lind
95
Ica Maxi Kalmar
39:55
236
70
Jonas Landin
72
Kalmar RC Triathlon
39:57
449
71
Johannes Persson
86
Karlslunde, Danmark
40:01
508
72
Anders Joelsson
66
Saras Hälsokälla Finspång
40:03
523
73
Melwin Strömqvist
02
Högby IF
40:04
384
74
Matthias Israelsson
78
Stensjön if
40:18
163
75
Niklas Kullman
86
Kalmar RC Triathlon
40:19
215
76
Pontus Johansson
94
Mörbylånga GOiF
40:22
180
77
Tommy Unosson
67
Oskarshamns SK
40:26
419
78
Johan Berg
87
Umara Sports Club
40:37
31
79
Martin Kling
78
Atea
40:48
211
80
Magnus Grimheden
70
Högby IF
40:49
511
81
Isak Stridh
03
Högby IF
40:51
501
82
Christopher Lyrbo
80
Färjestadens Motions IF
40:53
469
83
Linus Carlsson
87
Glasriket Rc
40:54
571
84
Jimmy Wik
82
Torsås
40:54
432
85
Per Neuman
72
Björnstorps IF
40:56
282
86
Johan Malmqvist
88
Malmö
40:58
487
87
Magnus Andersson
73
KALMAR
41:06
17
88
Jonas Hellsten
74
VISMA Comenius
41:09
132
89
Anders Rehn
66
Högby IF
41:11
540
90
Fredrik Rönnegård
66
Norrköping
41:11
544
91
Albert Asterhed Jarfjord
92
IFK Sävsjö
41:15
23
92
Jesper Thiman
83
Team Thiman
41:15
468
93
Karl Rosén-Lidholm
83
Atea
41:25
358
94
Mattias Jönsson
81
Färjestadens motion
41:27
543
95
Martin Wallgren
88
Kalmar RC
41:31
424
96
Fredrik Viktor
70
Kalmar RC Triathlon
41:32
542
97
Arvid Johansson
01
Södra Kalmars löpargrupp
41:37
168
98
Kristofer Olsson
86
Kalmar kommun
41:48
310
99
Jacob Petersson
89
Ölands SK
41:50
335
100
Noah Imbratt
01
Umara Sports Club
41:56
465
101
Tomas Holmström
63
Ålems ok
42:05
573
102
Joel Eliasson
85
Stamvägen Ultras
42:07
509
103
Mikael Pettersson
80
Nybro Ski
42:08
346
104
Niclas Hallberg
87
Halltorp Rördelar
42:16
491
105
Christer Kedmalm
72
Team JLbilar Kalmar
42:27
210
106
August Rosén
93
Super Ninja Flying Dragonz
42:30
355
107
Andreas Arvidsson
76
Glasrikets Rc
42:35
536
108
Niklas Unosson
73
Misterhults AIS
42:36
418
109
Carl-Johan Pettersson
66
Växjö
42:38
345
110
Emil Haglund
85
Kalmar
42:49
125
111
Johan Persson
90
Kalmar
42:49
327
112
Henrik Johansson
84
Kalmar RC
42:50
443
113
Anton Mellström Bescher
90
Kalmar
42:54
274
114
Joachim Hillebrand
79
Vargön
43:03
142
115
Viktor Gustavsson
92
Glasrikets RC Nybro
43:19
121
116
Mattias Lennartsson
80
Rinkabyberg
43:21
233
117
Andreas Törnqvist
78
Kalmar
43:23
474
118
Mikael Hildingsson
65
Höskullen IF
43:26
140
119
Oscar Hallberg
92
Halltorp Rördelar
43:27
490
120
Joel Melkersson
88
Nybro Ski
43:37
502
121
Axel Svensson
93
IFK Borgholm
43:40
390
122
Linus Eriksson
02
Trekanten
43:43
90
123
Petter Norén
89
Fröstorp RC
43:43
298
124
Anders Degerman
73
Blackstad IF
43:45
63
125
Victor Brandén
83
Drömmen om fjällen
43:47
43
126
Filip Svensson
96
Karlskrona
43:50
391
127
David Pollender
79
Adriansnäs Runners Club
43:56
551
128
Johan Karlsson
61
Lyckeby
44:01
200
129
David Olsson
71
Sandås RC
44:02
460
130
Johan Carlgren
68
Atea
44:16
50
131
Stefan Nilsson
85
MörlundaBönderna
44:21
295
132
Björn Gustafsson
79
Älmhult
44:24
533
133
Niclas Johansson
87
HMG 10
44:29
179
134
Mattias Stålhammar
73
Slimos löpargrupp
44:29
385
135
Robert Larsson
82
Kalmar
44:32
230
136
Erik Winge
83
Umara Sportsclub
44:51
434
137
Olle Moberg
83
Kalmar
44:54
279
138
Rickard Törnblom
85
Acando
44:55
415
139
Marcus Printz
80
Kung CG:s/Malus Chili RC
45:03
348
140
Magnus Gustavsson
62
Torsås
45:05
120
141
Martin Stenvall
92
Örebro
45:05
379
142
Robert Rosen
82
Kalmar
45:14
357
143
Niklas Lundgren
86
Umara Sports club
45:16
254
144
Carsten Zimmermann
73
ZZZ
45:19
437
145
Anders Hildingsson
74
VISMA Comenius
45:20
139
146
Mattias Dahl
81
Jönköping
45:29
559
147
Niraj Chaudhary
82
Usa
45:32
58
148
Johan Lundberg
82
AIK
45:32
251
149
Christoffer Löfberg
75
Kung CG's
45:34
261
150
Benjamin Bramwall
84
Kalmar
45:36
539
151
Mikael Orrebrink
74
Kalmar rc
45:39
314
152
Marcus Eriksson
81
Högsrums FF
45:45
92
153
Anders Lundqvist
68
Kläppinge Kubbar Klubb
45:47
258
154
Hampus Sandström
05
 
46:08
366
155
Mattias Kullman
74
Kalmar
46:13
214
156
Hampus Petersson
00
Kanna på
46:18
333
157
Björn Hagberg
76
Höglandets triathlon
46:19
123
158
Mattias Lugn
70
Bankeryd
46:27
250
159
Niclas Kennestig
64
oskarshamns sk
46:31
555
160
Magnus Johansson
67
Färjestadens Motions IF
46:39
520
161
Ulf Carlson
67
IFK Nora
46:40
53
162
Andreas Löttiger
83
Färjestaden
46:43
1
163
Dennis Jonsson
90
Hulterstad AIK
46:46
561
164
Sulaiman Mpagi
92
Högsrumff- hemtjänstborgholm
46:51
481
165
Henrik Johansson
79
Färjestaden
46:53
171
166
Mattias Lindeborg
79
Kalmar kommun
46:56
238
167
Jonny Helander
85
Mönsterås
46:59
450
168
Ville Lundgren
04
Kalmar OK
47:16
256
169
Jonas Gustafsson
78
Runacademy IF
47:18
115
170
Johan Svensson
75
UAKK
47:23
393
171
Jonas Pettersson
75
Långsammast i stan Running Club
47:24
470
172
Martin Johansson
90
Kalmar
47:26
178
173
Joacim Petersson
91
Ölands SK
47:30
336
174
Peter Bohman
72
Revsudden Lp
47:38
445
175
Björn Olovsson
70
Nybro
47:39
307
176
Emil Petersson
86
Best Western Kalmar
47:39
332
177
Edvard Einarsson
95
Kalmar
47:42
75
178
Johan Engström
74
Kalmar
47:43
504
179
Albin Johansson
04
Södra Kalmars löpargrupp
47:44
165
180
Andreas Jonsson
83
Kalmar
47:45
563
181
Mats Svensson
59
Bjärnum
47:46
397
182
Alex Kedmalm
02
Team JLbilar Kalmar
47:47
209
183
John Eliasson
76
kalmar kommun
47:51
82
184
Håkan Lundqvist
66
Hägersten
47:53
259
185
Fredrik Karlsson
73
Bostorp RC
47:56
198
186
Mats Boström
63
Kalmar
48:00
42
187
Martin Ibohm
82
Kalmar
48:09
157
188
Fredrik Samuelsson
75
Växjö
48:10
364
189
Ringo Radtke
69
1. LAV Rostock - Lauftreff
48:12
350
190
Tove Dolff
72
Umara sports club
48:20
69
191
Jan Landin
59
Ölklubben
48:24
223
192
Jacob Kristoffersson
95
Färjestadens Motions IF
48:28
212
193
Marcus Bohl
80
Växjö
48:32
40
194
Mikael Adriansson
89
n/a
48:33
515
195
Isak Lusth
02
Ahlsell
48:34
448
196
Daniel Larsson
87
Kalmar
48:35
227
197
Jonas Komstedt
77
Ahlsell
48:38
446
198
Andreas Svensson
75
Trimate SK
48:42
389
199
Henrik Ahlqvist
73
Atea
48:43
5
200
Héctor Barajas
69
Arrechos' Runners
48:44
528
201
Kennet Söderena
75
Kalmar
48:46
403
202
Alex Weinfors
80
Lindome
48:47
522
203
Mårten Svensson
81
Ronneby BKTS
48:48
398
204
Erik Bjursell
90
Mark & fastighetsservice Kalmar
48:49
531
205
Magnus Andersson
91
Kalmar
48:50
16
206
Christer Westling
82
Tvärskog
48:53
548
207
Andreas Olsén
76
Galgbacken
48:56
478
208
Shiekhallah Piroti
79
kalmar
49:01
459
209
Magnus Svantegård
71
Team Framåt
49:09
521
210
Viktor Sjöberg
04
Nybro
49:18
371
211
David Tonström
84
Ekerö
49:21
410
212
Mattias Engström
72
Trimate
49:21
86
213
Rikard Nilsson
65
Läckeby
49:22
293
214
Michael Håkansson
65
Bröderna Brothers
49:24
156
215
Henric Ipsen
76
Team JLbilar Kalmar
49:25
161
216
Jonatan Ljungman
84
Janglers
49:26
244
217
Peter Svensson
77
Kalmar
49:26
399
218
Andreas Johansson
89
Tråden AB
49:27
526
219
Joakim Tisell
79
smedby
49:30
519
220
Klas-Göran Nilsson
55
Kalmar
49:37
290
221
Johan Håkansson
83
Kalmar
49:42
155
222
Kristoffer Magnusson
84
Nybro
49:43
535
223
Christian Schelauske
85
Germany
49:47
367
224
Karl Frimodt
81
Årsta
49:48
109
225
Mats Asplund
66
Nybro Ski
49:51
569
226
Thomas Dietrichson
82
Nybro
49:56
67
227
Kristian Karlsson
89
Kalmar
50:07
202
228
Eddy Hultgren
59
Team Blekinge
50:10
150
229
Lars-Erik Johansson
58
VISMA Comenius
50:13
174
230
Mats Dahl
70
Räddningstjänsten Överum
50:15
59
231
Johan Rosén
76
Linköping
50:15
356
232
Henrik Sandberg
71
Drag
50:16
365
233
Henrik Feltendahl
89
Tråden AB
50:19
97
234
Åke Ottosson
56
ålem
50:26
318
235
Mattias Henriksson
72
Blomstermåla
50:27
136
236
Johan Karlsson
85
Örsjö IF
50:30
201
237
Jesper Willman
92
Encory GmbH
50:32
433
238
Joakim Frisk
72
Hultsby
50:37
574
239
Tony Borgryd
67
Nybro ski
50:41
41
240
Jesper Johansson
90
VISMA Comenius
50:50
172
241
Magnus Berglund
79
VISMA Comenius
50:51
33
242
Håkan Nihlwing
67
Kalmar
50:57
525
243
Adam Kamsten
86
Nybro
51:00
194
244
Torgny Svensson
67
Torsås
51:20
545
245
Petter Miller
80
Atea Kalmar
51:29
278
246
Anders Erikson
63
Ullånger Vollybollklubb
51:37
484
247
Günter Ruchatz
71
Färjestadens Motions IF
51:40
359
248
Arvid Karlsson
05
Färjestaden
51:54
195
249
Björn Nordén
63
Radiobaletten
51:55
296
250
Christian Hahne
66
Germany
51:58
126
251
Tobias Gustafsson
82
Ica Maxi Kalmar
51:58
117
252
Mathias Karlsson
74
Färjestaden
51:59
203
253
Torleif Bergvall
52
Kalmar
52:00
532
254
Victor Karlsson
89
Kalmar
52:13
206
255
Ulf Sigfridsson
59
Ängö RC
52:21
457
256
Joakim Lusth
72
Ahlsell
52:27
447
257
Gustav Blomqvist
96
Kalmar
52:31
488
258
Mats Dahlberg
76
Black Peter RC
52:32
60
259
Bo Dunsäter
62
Kalmar
52:42
72
260
Amer Hodzic
90
Kalmar
52:48
144
261
Emil Ganibegovic
92
Ljungbyholm
52:51
111
262
Reine Kärredal
69
Kalmar
53:13
221
263
Thomas Junker
78
Dragör
53:22
453
264
Lucas Hallgren
93
Kalmar
53:50
127
265
Karl Lönnberg
80
VISMA Comenius
53:59
264
266
Eric Pehrsson
60
Kalmar
54:06
324
267
Stefan Swärd
72
Kalmar
54:23
401
268
Lars Blixte
62
Team Blekinge
54:24
39
269
Emir Tucek
76
Färjestaden
54:35
413
270
John Eriksson
89
Kalmar
54:39
88
271
Stefan Wiberg
55
Borgholm
54:40
428
272
Tony Erndin
62
Kalmar
54:44
94
273
Marcus Johansson
80
VISMA Comenius
54:45
176
274
Jesper Ahlbom
89
justbe.company
54:48
3
275
Jörgen Ahlbom
60
Kalmar
54:48
4
276
Victor Carlsson
87
Halltorp
54:56
55
277
Henrik Miedl
93
93kalmar
55:01
277
278
Tony Dahlberg
67
Kalmar
55:17
61
279
Marcus Tinnert
74
Kalmar karateklubb
55:19
409
280
Andreas Elgström
82
Läckeby
55:21
81
281
Simon Stjernkvist
90
Kalmar
55:34
483
282
Daniel Egertz
73
Lindsdal
55:34
567
283
Krister Ekstrand
78
Runacademy
55:35
77
284
Stefan Rohde
55
Djurängsbackens LK
55:41
354
285
Mikael Nilsson
74
Kalmar
55:47
292
286
Ilya Molokanov
82
Russia
56:07
280
287
Kjell Digréus
64
Bockara
56:13
68
288
Hugo Lofgren
05
England
56:20
245
289
Ulf Lofgren
69
England
56:21
246
290
Per Olsson
73
Mantorp
56:22
312
291
Petter Hellström
81
Kalmar
56:28
133
292
Alexander Midjich
87
Kalmar
56:28
276
293
Hannes Lindholm
88
Kalmar
56:30
241
294
Ola Hasselbom
75
norra möckleby
56:33
505
295
Johan Svensson
86
Åseda
56:34
394
296
Janek Skoglund
80
Stockholm
56:51
530
297
Dennis Fontler
91
Västervik
56:57
101
298
Tommy Wiberg
52
Trekanten Runners
57:01
430
299
Leonard Svensson
85
Nybro
57:04
395
300
Fredrik Sjomar
88
Kristdemokraterna i Kalmar
57:15
370
301
Alexander Johansson
90
Färjestaden
57:16
166
302
Andreas Johansson
76
Färjestaden
57:17
167
303
Jens Helander
76
Borgholm
57:28
130
304
Mattias Rickardsson
93
Mönsterås
57:43
353
305
Björn Hjalmarsson
56
Uppsala
57:50
143
306
Mattias Almswik
73
Torslunda skola
57:56
9
307
Andreas Skarsäter
74
Florhult RC
58:06
374
308
Daniel Olsson
74
Hossmo RC
58:38
458
309
Mexhid Ferati
78
Linnaeus University
59:04
98
310
Linus Studeny
81
Radiobaletten
59:28
498
311
Oskar Nyquist
04
Emmaboda Verda OK
59:29
303
312
Patrik Lantto
92
Kalmar RC Triathlon
59:30
492
313
Jörgen Nilsson
64
Nybro
59:42
289
314
Ola Eskilsson
72
Halltorp
59:50
95
315
Roger Larsson
83
Kalmar
1:00:06
455
316
Conny Andersson
51
Emmaboda
1:00:18
11
317
Göran Hermansson
48
Hermanssons
1:00:45
137
318
Domenik Singh
93
Westfalia Schalke
1:01:07
369
319
Dennis Källroos
90
Kalmar
1:01:22
218
320
Bo Gustavsson
60
Kalmar
1:01:26
118
321
Arthur Backman
10
Sollentuna
1:02:04
25
322
Peter Lorscheider
59
Änsebo
1:02:13
249
323
Kenneth Johansson
66
NCC IF Stockholm
1:02:20
173
324
Anders Schertell
62
Atea Kalmar
1:02:28
368
325
Kalle Greiff
76
Lindsdal
1:03:15
113
326
Mikael Hermansson
72
Kalmar
1:04:17
138
327
Göran Hallberg
65
Halltorp Rördelar
1:04:21
489
328
Kevin Aspenhed
98
Kalmar
1:05:19
22
329
Göran Johansson
68
Kalmar
1:05:38
477
330
Edward Backman
07
Sollentuna
1:07:08
26
331
Martin Backman
72
Sollentuna
1:07:09
28
332
Yngve Sjöö
51
Timmernabben
1:07:33
373
333
Jesper Franzen
88
Trekanten
1:08:20
103
334
Roger Olofsson
67
VISMA Comenius
1:08:58
306
335
Ingemar Ulin
72
Atea
1:10:12
416
336
Leif Eriksson
62
Torsås
1:11:41
89
337
Magnus Sjöbäck
74
Kalmar Kommun
1:14:36
372
338
Kai Palmqvist
39
Floda
1:24:23
323
339
Bosse Melin
51
Varvsveteran
1:29:07
273
340
Torsten Jonsson
68
söderåkra
1:33:07
517
 
 
 
 
 
 
10 km Kvinnor
 
Plac
Namn
Född
Förening/ort
Tid
Nr
1
Cecilia Norrbom
88
Spårvägens FK
34:18
300
2
Hanna Lindholm
79
Huddinge AIS
34:36
240
3
Johanna Eriksson
81
Motala AIF/Asics FrontRunner
35:04
482
4
Anna Holm
87
Sparta
35:34
146
5
Camilla Elofsson
83
Huddinge AIS
35:58
83
6
Ellen Persson
97
Högby IF
37:21
553
7
Tilde Axelsson Fröjdenlund
03
IFK Växjö
38:11
24
8
Alice Petersson
95
Kalmar RC
38:29
328
9
Hanna Karlsson
79
Malmö AI
38:41
199
10
Evelina Ljung
94
Växjö
38:46
243
11
Marina Stoltz
76
Heleneholms IF
39:02
381
12
Erika Lindeblad
93
Kalmar SK
39:14
237
13
Pernilla Karman
84
Ekerö
39:56
207
14
Frida Össmar
77
Högby IF
40:07
441
15
Amanda Håkansson
97
Högby IF
41:13
152
16
Olivia Johansson
96
Kalmar
41:17
497
17
Maria Henningsson
70
Växjö
42:41
135
18
Anna Pettersson
90
Hultsfred
43:02
344
19
Lisen Åstrand
95
Kalmar
43:26
439
20
Malin Ingvarsson
89
Mörbylånga goif
43:38
160
21
Siv Person
70
Målilla-Mörlunda SKI
43:53
325
22
Hanna Ahl
88
Slimoslöpargrupp
44:02
554
23
Sara Hill
93
IK nocout.se
44:17
141
24
Lisa Nilsson
84
Mörbylånga goif
44:20
291
25
Angelica Lönn
95
Kalmar
44:21
476
26
Sarah Strålenstam
80
Kalmar ok
44:26
383
27
Linn Bescher
91
#Blidittbästajag
44:34
35
28
Isabelle Nilsson
91
Ryda sk
44:44
288
29
Emeli Söderberg
78
Gårdstorp
44:58
506
30
Ewa Thunberg
87
Kalmar
45:02
406
31
Anna Lundgren
83
Glasrikets RC Nybro
45:08
252
32
Sara Kvarfordh
75
IF Linnéa
45:20
216
33
Cecilia Skånstad
71
Färjestadens Motion IF
45:23
376
34
Annika Wellner
75
Göteborg
45:31
425
35
Sara Rais
87
Tjust bike&runningclub
45:40
351
36
Anna-Stina Wanby
64
Högby IF
45:44
473
37
Veronica Alm
70
Emmaboda Verda OK
47:01
8
38
Wanda Larsson
05
Högby IF
47:03
231
39
Emma Nilsson
93
Kalmar
47:18
556
40
Anna Fredriksson
81
Ica Maxi Kalmar
47:27
105
41
Theresia Jonsson
82
Färjestadens motion IF
47:29
538
42
Frida Jonneryd
81
Oskarshamn
47:32
527
43
Kornelia Petersson
98
Kanna på
47:49
337
44
Matilda Torrång
95
Kalmar
48:39
411
45
Sofia Eriksson
92
SK Björnen
48:40
514
46
Annika Jönsson
77
Kalmar
48:42
191
47
Maja Jeppsson
81
Torsås
48:45
507
48
Elisabetta Bengtsson
66
Oskarshamns SK
48:46
29
49
Linda Landin
74
Kalmar RC
48:46
224
50
Mirja Holgersson
87
Kristdala
48:58
145
51
Irene Carlson
63
Glasrikets RC
49:00
51
52
Hanna Palm
97
Färjestadens Motions IF
49:06
321
53
Helena Jonsson Sjöqvist
64
Glasriket RC Nybro
49:36
189
54
Sara Hillbom
71
Saras Hälsokälla/Finspång
49:41
524
55
Pernilla Arenius
79
Fliseryd
49:44
21
56
Camilla Persson
62
Högby IF
50:00
503
57
Louise Jakobsson
78
Kalmar3
50:02
164
58
Erika Närklin
92
Slimos Löpargrupp
50:11
560
59
Lotte Fernvall
66
Stockholm
50:21
99
60
Ebba Elgmo
04
VISMA Comenius
50:28
79
61
Lisa Wicknertz
72
VISMA Comenius
50:36
431
62
Anna Magnusson
77
Kalmar
50:50
572
63
Nathalie Hovdegård
90
HMG10
50:53
149
64
Julia Gustafsson
91
Kalmar RC Triathlon
50:58
116
65
Malin Bjäremo
83
Västervik
51:10
36
66
Veronica Svenzén
77
Rockneby
51:13
400
67
Rebecca Johansson
76
Färjestaden
51:40
181
68
Julia Hagberg
97
Kalmar
51:47
124
69
Anna Malmqvist
96
Ica Maxi Kalmar
51:58
266
70
Hanna Eriksson
78
Kalmar RC Triathlon
52:12
87
71
Jessica Hansson
88
IF kontoplan
52:18
541
72
Julia Englund
78
Borgholm
52:20
85
73
Milda Jonasson
74
Oskarshamn
52:29
187
74
Frida Olsson
92
Växjö
52:36
308
75
Kirsten Hartmann
80
Slimos Löpargrupp
52:44
129
76
Maria Fredriksson
80
Växjö
52:45
106
77
Hanna Ovhagen
98
Ovhagen's RC
53:08
319
78
Annie Jonsson
97
Kalmar
53:18
188
79
Lisa Ekstrand
79
Mönsterås
53:19
78
80
Sara Petersson
90
Heja Mera Löpning
53:22
341
81
Candy Dreshar
66
Usa
53:45
70
82
Emelie Akthagen
87
Ica Maxi Kalmar
54:02
6
83
Lisa Eriksson
95
Kalmar
54:02
91
84
Zsofia Böör
94
KALMARk
54:03
48
85
Elisabet Altin
80
Växjö
54:15
10
86
Maria Kindberg Johansson
72
Kalmar
54:30
486
87
Therese Lorentzson
95
Kalmar
54:32
248
88
Carolina Brinkefors
83
Kalmar
54:40
463
89
Jenny Thiman
81
Team Thiman
54:43
467
90
Ulrika Eklund
88
Stockholm
54:45
76
91
Emelie Anderssson
85
Oskarshamn
54:46
496
92
Terese Erlandsson
75
Springande tjejer
54:47
93
93
Elina Lindholm
03
Stockholm
54:50
537
94
Helena Kaldner
82
Hossmo
54:52
480
95
Josefine Andersson
95
Kalmar RC
54:53
13
96
Linda Vingren
73
Pumpgatans elit
55:06
420
97
Mia Stalberg
54
SIK
55:07
377
98
Nina Bergendorff
78
Kalmar
55:11
32
99
Jenny Tinnert
73
Färjestaden
55:19
408
100
Annelie Petersson
70
SSG IF
55:29
331
101
Lina Broholm
90
Växjö
55:29
510
102
Emma Skogberg
87
Ljungbyholm
55:33
375
103
Maria Lundgren
92
Emmaboda
55:38
253
104
Irene Rohde
56
Högby IF
55:43
452
105
Jenny Rydén
75
Kalmar
55:50
361
106
Marina Thyberg
64
F&S Järfälla
56:02
407
107
Lise-Lotte Åberg
76
Åseda
56:05
438
108
Linn Olsson
04
Mantorp
56:22
311
109
Victoria Jörheim
92
Kalmar
56:29
193
110
Michaela Karlsson
91
Kalmar
56:32
204
111
Sara Karlsson
92
Färjestaden
56:33
205
112
Moa Pettersson
99
Halltorp
56:35
347
113
Ida Norling
79
Oskarshamn
56:53
299
114
Anna Persson
84
Kalmar
56:56
326
115
Linda Aravi
87
Rockneby
56:57
20
116
Annelie Petersson
66
Rälla Rebel Runners
56:59
330
117
Petra Lundgren
75
Kalmar OK
57:01
255
118
Karin Kärredal
68
Kalmar
57:16
220
119
Neea Löfvenberg
87
Klmar rc
57:21
263
120
Tina Johansson
85
Kalmar
57:26
184
121
Susanne Wiberg
61
Rälla Rebel Runners
57:35
429
122
Marika Linnér
75
Kalmar
57:56
461
123
Maria Ingelsson Sgroi
76
Kalmar
58:08
158
124
Nina Kärredahl
05
IFK Kalmar
58:13
239
125
Maria Steinthorsson
79
Runacademy IF
58:14
378
126
Jennie Sundberg
78
Rälla Rebel Runners
58:18
386
127
Elene Källroos
92
Borgholm
58:27
219
128
Camilla Nilsson
82
Kalmar
58:27
286
129
Cecilia Karlsson
73
Bostorp RC
58:33
196
130
Eva Terling
55
Run Academy IF
58:38
405
131
Britt-Marie Källroos
66
Lonesomerunners
58:40
217
132
Mirjam Olofsson
75
Nybro
58:53
305
133
Emmy Skånstad
07
Radiobaletten
59:28
500
134
Emilia Bladh
88
Lindsdal
59:33
471
135
Therese Petersson
81
Fagerhult
59:39
342
136
Josefin Wennlo
83
Kalmar
59:40
426
137
Sofie Nilsson
90
Nybro
59:42
294
138
Ulle Sävmark
74
IFK PÅRYD
59:48
402
139
Linda Gustafsson
71
Älmhult
59:57
534
140
Stina Bohman
75
Revsudden Lp
1:00:14
444
141
Ebba Blixte
00
Ingelsryd
1:00:30
38
142
Mia Mattsen
75
Kalmar
1:00:40
270
143
Anette Petersson
75
Kalmar
1:00:42
329
144
Emelie Bertilsson
86
Kalmar
1:00:48
34
145
Emma Lisa Imbratt
76
Lindsdal
1:00:55
464
146
Sofie Andersson
83
Kalmar
1:01:02
18
147
Anna-Karin Jonsson
81
Algutsrum
1:01:20
562
148
Hanna Hultgren
86
Kalmar
1:01:22
151
149
Magdalena Prylowska
74
KALMAR
1:01:49
349
150
Anna Nilsson
85
Läckeby
1:01:54
285
151
Jennie Backman
76
Sollentuna
1:02:11
27
152
Hanna Olsson
90
Kalmar
1:02:18
309
153
Jonna Walden
92
Nybro
1:02:39
422
154
Rebecka Martinsson
93
Kalmar
1:02:40
269
155
Elisabeth Torstensson
68
England
1:02:47
412
156
Linnéa Fagerström
95
Kalmar
1:02:49
96
157
Sofie Johansson
83
Vendelsö
1:03:28
183
158
Madeleine Andersson
63
Färjestaden
1:03:53
15
159
Louise Petersson
86
Ekerö
1:04:36
338
160
Elin Erikson
96
Ullånger Vollybollklubb
1:04:36
485
161
Jessika Gustavsson
96
Nybro
1:04:46
119
162
Hanna Michaelsson
92
Kalmar
1:04:54
275
163
Jenny Nikolausson Tyni
84
Atea
1:05:23
284
164
Maria Liljenberg
78
Kalmar RC
1:05:47
234
165
Lill Gunnarsson
72
Alsterbro
1:06:12
114
166
Bettina Meitzner
82
Tyskland
1:06:50
271
167
Elin Manor
80
Växjö
1:07:24
268
168
Margreth Johansson
57
Kristdemokraterna i Kalmar
1:07:34
177
169
Lina Junker
80
Dragör
1:09:10
454
170
Maria Rydqvist
68
Kalmar
1:11:14
362
171
Emma Ebintra
86
Kalmar
1:11:43
74
172
Yvonne Malmsten
65
IK Stern
1:12:02
267
173
Jessika Svensson
72
Oskarshamn
1:12:24
392
174
Linn Svensson
01
Oskarshamn
1:12:24
396
175
Maria Löttiger
80
Kalmar
1:13:50
265
176
Lotta Andersson
58
Kalmar
1:14:02
14
177
Emelie Dunsäter
91
Kalmar
1:14:09
73
178
Åse Petersson
68
Ruda IF
1:24:23
343
179
Birgitta Karp
42
Borgholm
1:29:51
208
180
Katerina Lindström
87
Vena
1:32:13
512