<< Kalender        
Tävlingsprogram   Program: 18 | 17 | 16 | 15 | 14 | 13 | 12 | 11 | 10 | 09 | 08 | 07 | 06 | 05
          
  Högby IF Friidrott tävlingsdeltagande 2005  
     
 
April 16 DM i terräng Huskvarna, IKHP
   23 Vårstafetten Målilla
   30 SM i Terräng Böda Sand, Högby IF
              
Maj 1 SM i Terräng Böda Sand, Högby IF
   to 5 DM i halvmarathon och Vimmerby, Storebro SC
         Vimmerbyloppet   
   fr 13 Lilla Kyrkstafetten Högby IF-Ölands Idrottskrets
   14 Ölands Kyrkstafett Högby IF-Ölands Idrottskrets
   on 18 Herrgårdsstafetten Oskarshamn
   21 Marknadsspelen Skruv
   22 DM för klubblag Oskarshamn
   28 DM i Stafett och Växjö
         Smålands Ungdomsspel   
   ti 31 DM 1500 m och Jönköping
         Råslättspelen   
              
Juni 5 UDM för klubblag, match 1   
   on 15 DM: 100m, längd, slägga, spjut Eksjö
         DM i hinderlöpning alla klasser   
   lö-sö 18-19 JDM 19 o UDM 17 och 15 år Oskarshamn
   lö-sö 18-19 Veteran-DM Oskarshamn
   lö-sö 18-19 GM i stafett 13-14 år och Karlshamn
         Östersjöspelen   
   on 22 DM; JDM P19, VDM 5000 m och Jönköping
         Vätterspelen   
Juli fr-sö 1 - 3. Världsungdomsspelen Göteborg, Örgryte IS
   må-fr 4 - 8. Friidrottsvecka Högby IF
   on 6 DM 10 000 m Oskarshamn
   ti 13 Ölandsspelen Högby IF
         DM: 200m, 800m,400mH, stav, diskus   
         JDM F19, UDM P/F 17 3000m, P/F15 2000m   
   må-to 12-15. Läger 13-16 år ? Smålands FIF Högby
   fr 15 Victorialoppet Borgholm
   on 20 Kalmar Sommarspel Kalmar SK
   23 Hornsjön Runt Högby IF
   30 Ölands Marathon Högby IF
   lö-sö 30-31 Kräftspelen och Villstad
         DM:400m, 100/110M H, längd, tresteg, kula   
              
Augusti 6 IUDM 14,13 o 12, dag 1 IK Sisu, Nässjö
         inlagt i Sisu-spelen   
   7 IUDM 14,13 o 12, dag 2 Eksjö Södra IK
         inlagt i Ränneborgsspelen   
   fr-sö 12-14. USM Hudiksvall
   fr-sö 12-14. JSM Söderhamn
   fr-sö 19-21 SM Helsingborg
   lö el sö 20 el 21 UDM för klubblag, match 2   
   lö-sö 27-28 Finnkampen Göteborg
              
September lö-sö 3-4. DM, JDM o UDM i mångkamp Skruv
   fr-sö 9-11. Skol-SM Gefle IF
   lö-sö 10-11. GM 13-14 Lidköping
   17 UDM för klubblag, final Kalmar
  ons 21 Skol-DM år 5-6 Fredriksskans
   24 Lidingöloppet IFK Lidingö
   25 Lilla Lidingöloppet IFK Lidingö
   25 Kalmarspelen Kalmar SK
  tis 27 Skol-DM år 7-9 Fredriksskans
              
Oktober 2 ÖM i friidrott Högby
   15 DM i marathon i Växjö Marathon Växjö
              
              
 
     

Startsidan