Tävlingar/Resultat  
    
Program: 18 | 17 | 16 | 15 | 14 | 13 | 12 | 11 | 10 | 09 | 08 | 07 | 06 | 05
  Länkarna går till...
Kommande tävlingar: Inbjudan/Föreningens startsida
Passerade tävlingar: Resultat
 
     
  HIFs Tävlingsprogram/Resultat 2008
     
 
NOV 2007    
17 Skol-SM för funktionshindrade Bollnäs
DEC 2007    
8-9 lö-sö Julklappsjakten, NY+, arena inomh Göteborgs KIK
15 Tomtespelen, UT+, arena inomh KA 2 IF
31 Kalmar Sylvesterlopp Högby IF
 
JANUARI    
5-6 lö-sö Växjö-spelen och Nyårskampen, C, arena inomh IFK Växjö
5-6 lö-sö IDM, IJDM 19, IUDM 17, 16, 15,14 mångkamp inlagt i ovan
5-6 lö-sö IJDM 19, IUDM 16, 17 inlagt i ovan
6 Trettondagsträffen, D, arena inomh IK Hinden
12-13 lö-sö Scandic Indoor Games, NT+, arena inomh Huddinge AIS
12-13 lö-sö Sunna Open, UT+, arena inomh KA 2 IF
19 Ungdomstävling, D, arena inomhus IFK Växjö
19 IUDM 15,14,13,12 800/1000m, tresteg, stav Inlagt i ovan
19-20 lö-sö Adeccospelen, NT+, arena inomh Malmö AI
20 IVDM Jönköp friidrottskrets
26-27 lö-sö Pallasspelen, NT+, arena inomh IK Pallas
27 Vintercupen 1 Kalmar OK
       
FEBRUARI    
9-10 lö-sö IVSM Huddinge AIS
10 Ungdomstävling, 11 o.y, D, arena inomh IFK Växjö
10 Vintercupen 2 Glasrikets RC
16-17 lö-sö KA2-spelen, inkl. Stora IDM, IVDM 800, 3000m KA 2 IF
23 IUDM 15,14,13,12 IFK Växjö
24 Vintercupen 3 Kalmar RC
       
MARS      
1-2 lö-sö STORA IJSM Råby-Rek. IF, E-tuna
8-9 lö-sö STORA IUSM Stockholms FIF, Sätra
8 Mini-LM, Kalmar län IK Hinden, Nybro
9 Mini-LM, Kalmar län Kalmar SK, Kalmar
9 Vintercupen 4 Högby IF
15 Luhrlunken Alstebro/Tim Slättengren
15-16 lö-sö ISM-IJSM-IUSM MÅNGKAMP Lerum, Örgryte, Ggb/FH
15-16 lö-sö IGM 13-14, (Nordeamästerskapen, Götaland) Linköping
23 Vintercupen 5 Kalmar OK
24 Hallarydsloppet Hallaryd IF
30 Premiärmilen Stockholm
       
APRIL      
5 Skälbyloppet Högby IF
5 Carlsbad 5000 Carlsbad, Kalifornien
12 Göteborg Cross Country Göteborg
12 VSM MARATHON Heleneholms IF
12 Mellsta Ultra 12h Mellsta
15 ti Kretsmäst. (j-köp) terräng IK Vista
19 DM, JDM, UDM, VDM terräng Anderstorps OK
23 on Albogavarvet Söderköping
26 Vårstafetten Målilla-Mörlunda SK
26 Lerumsloppet Göteborg
27 Terräng-ÖM Föra AIK
27 Terräng-DM, Östergötaland Ljungsbro
       
MAJ      
1 to Växjöloppet IFK Växjö
1 to Vimmerbyloppet Storebro SC
3-4 lö-sö SM-JSM-USM-VSM TERRÄNG IFK Växjö
6 ti Terrängkorpen Stensö
10 Vårkastet Bålstad IK
10 Ölands Kyrkstafett Högby IF / Öl.Idr.krets.
13 ti Ungdomsterrängen Stensö
15 to Grabbhalvan Norrköping
17 Marknadsspelen Skruvs IF
17 Göteborgsvarvet Göteborgs FIF
18 Götalandscupen omgång 1 Lindköping
21 on Herrgårdsstafetten Oskarshamns SK
23 fr Strandmilen Hultsfreds LK
24 Lag-UDM. Kvalomgång 1 Högby, F-staden, Kalmar
28 on Drottning Margareta-Loppet, C, tjejlopp,Bland u Kalmar SK
31 Stockholms Marathon, inkl. SM i Marathon Hässelby SK/ Spårv.FK
31 England Runt, C, Bland u, 10+5+1,7 km Markaryds FK
31 Dowin Cup, C, UT+, arena Villstads GIF
31 UDM 17,16,15, dag 1 Inlagt i ovan
       
JUNI      
1 Virdaspelen, D, UT+, arena Alvesta FI
1 UDM 17,16,15, dag 2 Inlagt i ovan
3 ti Linnéalunken, C, Bland u, 5 km Glasrikets RC
4 on Triaden, Gymnasietävling, Kagg - Stagg - Jenny F-skans, Kalmar
6 fr Gustav Vasaloppet Korpen, Kalmar
7 Skomakareloppet, D, terr stig, 9+4,5+1+ 300m Misterhults AIS
7 Mörbylångaloppet Mörbylånga GoIF
7-8 lö-sö UNM MÅNGKAMP Jyväskylä, Finland
7-8 lö-sö Smålandsspelen, C, UT+, arena IFK Växjö
8 DM i stafett Inlagt i ovan
14-15 lö-sö Rosenbomsspelen, UT+, arena KA 2 IF
16 Midsommarträffen Ik Tjelvar
19 to Kalmar Midsommarlopp, 10+5 km Kalmar OK
22 Distriktsmatch 17 år, Sjelland-Skåne-Småland Skåne FIF
27-29 fr-sö STORA VSM Ystads IF
27-29 fr-sö Världsungdomsspelen, UT+arena Göteborgs FIF
28 Kustmaran Team Blekinge
28 Kristianopel Runt Team Blekinge
 
JULI      
2 on Veteran-ÖM, Högby IP Högby IF
4 fr Byrundan, C, asfalt-väg-gata, 8+4+1.5 km Gamleby OK
5-6 lö-sö Stora DM, sen M/K, JDM 19 Eksjö Södra IK
9 on Ölandsspelen, C, NT+, arena Högby IF
9 on DM/VDM, JDM, UDM 5000m, 3000m, 2000m Inlagt i ovan
11-13 fr-sö Öresundsspelen, NT+, arena IFK Helsingborg
12-13 lö-sö Stora VDM Högby IF
15 ti Victorialoppet, C, asf,grus väg-gata, 9+4+2 km IFK Borgholm
16 on Kalmar Sommarspel, C, NT+, arena Kalmar SK
19 Hornsjön Runt, C, terr stig, 10,8+5,5+2,9+1,5 km Högby IF
19-20 lö-sö Gotlandsspelen Visby
21 DN-galan Youth Shot Stockholm
23-24 on-to DN-galan Youth Stockholm
26 Ölands Marathon, C, asf-väg, 42195m Högby IF
26 Hamninloppet, D, Asf väg-gata, 5,3 + 2 + 1 km Oskarshamns SK
26 Ölandsjoggen, D, bland u, 10+4+2,5+1,5 km Persnäs AIF
27-3 m-sö Veteran-EM Ljubljana, Slovenien
       
AUGUSTI    
2 Sisuspelen, C, UT+, arena IK Sisu, Nässjö
3 Ränneborgsspelen, C, UT+, arena Eksjö Södra IK
7-8 to-fr B7-Games, D, U, arena Högby IF /Ölands idr.kr.
8-10 fr-sö STORA USM Täby IS
8-10 fr-sö STORA JSM Rånäs 4H, Norrtälje
9-10 lö-sö UDM 14,13,12 med stafett 13 år OSK i Västervik
16 VSM KASTMÅNGKAMP Bottnaryds IF
16 NORDISKA JUNIORLANDSKAMPEN Norge
16 Blomsterloppet, D,bland u, 11,4+5,7+1,6 km Ålems OK
17 Götalandscupen, omgång 2 Högby IF
22 fr Lag-UDM, kvalomgång 2 IFK Växjö
22 fr VP-milen, C, asf väg-gata, 10+4+2+1 km OK Njudung
23-24 lö-sö JSM-USM MÅNGKAMP FI Kalmarsund
30 VNM KASTMÅNGKAMP Jalasjärvi, FIN
31 Väckelsångsloppet, 17,7+8,5+4,5+2,5 km Väckelsångs IK
       
SEPTEMBER    
6 Stockholm Halvmarathon Hässelby/Spårv/Tureberg
6 Karlskronaspelen KA2 IF
6-7 lö-sö GM 13-14 år, (Nordeamästerskapen, Götaland) Lidköpings IS
7 Ostkakeloppet, 18+9+4+2+0,80+0,5 km Fröd-Brantestads SK
8 Resultattävling IFK Växjö
9 ti Klubbtävling Fredriksskans, Kalmar
12 fr DM, VDM 10000m IK Sisu, Nässjö
12-14 fr-sö SKOL-SM Turebergs IK, Sollentuna
14 Ungdoms-ÖM, 13, 11, 9år Högby IF
14 Måleråsloppet, D, asf.grus,tg.stig, 8 + 2 + 0,5 km Målerås IF
14 Beväringstrampen Hultsfreds LK
15 Klubbtävling Fredriksskans, Kalmar
16 ti Skol-DM årsk. 5-6 Fredriksskans, Kalmar
18 to Skol-DM årsk. 7-9 Fredriksskans, Kalmar
20 Lag-DM, final J-köp. Friidrottskrets
21 Lag-UDM, final Wärnamo SK
21 DM i terräng 12.000 och 8000m Södra VI IF
23 ti Klubbtävling Dj-skolan, Kalmar
25 to Klubbtävling Fredriksskans, Kalmar
26-28 fr-sö Lidingöloppen IFK Lidingö FI o SOK
27 Kalmarspelen Ingvar Thomssons minne Kalmar SK
27 Castorama IK Hinden
       
OKTOBER    
4 SVMM Norrköping
4-5 lö-sö DM, UDM 17,16,15,14,13,12 mångkamp Skruvs IF
5 Visans Skeppsloppet, 8+3,2+2+1 km+5000m Storebro SC
7 ti Klubbtävling Dj-skolan, Kalmar
9 to Klubbtävling Fredriksskans, Kalmar
12 Senior-ÖM och Ungdoms-ÖM 17, 15år Högby IF
12 DM Castorama Inlagt i ovan
12 Tunaspelen Eskilstuna
14 ti Klubbtävling Dj-skolan, Kalmar
18 Växjö Marathon, C, asf-väg, 42195m Växjö LK
18 DM, VDM marathon Inlagt i ovan
18 Havsslättmarodören Oskarshamn
23 to Klubbtävling Fredriksskans, Kalmar
       
NOVEMBER    
9 Bromölla Marathon Ryssbergets IK
9 DM, VDM halvmarathon Inlagt i ovan
9 Cross de Atapuerca Atapuerca, ESP
15 NM-JNM terräng Köpenhamn, DEN
16 Vintercupen 1 Glasrikets RC
24 Chiba Ekiden Japan
30 Vintercupen 2 Högby IF
 
DECEMBER    
6-7 lö-sö Julklappsjakten Göteborgs KIK
13 Tomtespelen KA 2 IF
13 Tunnelloppet Havsslätt motion
14 Vintercupen 3 Kalmar OK
14 EM-JEM TERRÄNG Oostende, BEL
18 to Luciasprintern IFK Växjö
31 on Kalmar Sylvesterlopp Högby IF
 
     
 
Hjälp mig hålla koll... Ser du att någon tävling saknas där HIF-medlem deltagit/kommer delta - maila Markus Andersson!