Tävlingar/Resultat  

Senast uppdaterat: 30 nov

    Program: 18 | 17 | 16 | 15 | 14 | 13 | 12 | 11 | 10 | 09 | 08 | 07 | 06 | 05
     
  HIFs Tävlingsprogram/Resultat 2011  
     
 

NOV-10    
20 Folkungaspelen, UT, arena inomhus Linköpings GIF
       
DEC-10    
4-5 lö-sö Julklappsjakten, NT+, arena inomhus Göteborgs KIK
18 Tomtespelen, NT+, arena inomhus KA 2 IF
       
JANUARI    
6 to Trettondagsträffen, D, UT+, arena inomhus IK Hinden
8 Vintercupen 4 HIF/Dj-äng
15 Heleneholms Cross  
15-16 lö-sö Sunna Open, UT+, arena inomhus KA 2 IF
15-16 lö-sö Stora IDM + långlopp för ungd, jun & vet Inlagt ovan
15-16 lö-sö Scandic Indoor Games  
22-23 lö-sö Växjömångkampen, UT+, C, arena inomhus IFK Växjö
22-23 lö-sö IDM, IJDM 19, IUDM 12-17 mångkamp Inlagt ovan
23 Götas Ungdomsspel IF Göta, Karlstad
23 Vintercup 5 KOK/Smedby
29-30 lö-sö Pallasspelen, NT+, arena inomhus IK Pallas
29-30 lö-sö Norrköping Indoor Games, UT+, arena inomhus GoIF Tjalve
30 Mitja ½-mara Barcelona, ESP
       
FEBRUARI    
5 Vintercup 6 HIF/Dj-äng
5-6 lö-sö IJDM 19, IUDM 12-17, allt utom långlopp IFK Växjö
5-6 lö-sö Hammarbyspelen Hammarby IF
12-13 lö-sö KA2-spelen, UT+, arena inomhus KA 2 IF
13 Raka Spåret Stockholm
19-20 lö-sö STORA IJSM 19-22, IUSM 17 Stockholms FIF
19-20 lö-sö STORA IUSM 15-16 Huddinge AIS
20 Vintercup 7 GRC/Nybro
26-27 lö-sö STORA ISM Göteborgs FIF
       
MARS      
5 Barntävling 9-11 år, D, UT, arena inomhus IFK Växjö
5-6 lö-sö IVSM KA 2 IF
12 Eye run for fun, 5,5km välgörenhetslopp Projektarb. gy.elever
12-13 lö-sö World Indoor Throwing, IAAF, arena inomhus IFK Växjö
13 IDM Viktkastning, seniorer Inlagt ovan
13 Vintercup 8 HIF
26-27 lö-sö Mini-LM, 10-11 år, Kalmar IK Hinden o Kalmar SK
27 Vintercup 9 | SLUTSTÄLLNING KOK/Smedby
27 Premiärmilen Stockholm
       
APRIL      
2 UCLA vs Tennessee Westwood, CA, USA
2 Skälbyloppet, D, grus.park väg, 8,3+4,2+2,6+1,4 Högby IF
2 Skåne-DM i terräng Ystad
9 Terräng-DM, sen, jun, ungd, vet Högby IF i Kalmar
16-17 lö-sö SM-JSM-USM-VSM TERRÄNG Upsala IF
25 Hallarydsloppet, D, bland u, 21,3+10,2+6,2+3,2+1,2 Hallaryds IF
30 Vårstafetten, C, Bland u, 42195m + 34954m, 8 str. Målilla-Mörlunda SK
30 Lerumsloppet Göteborg
30 Resultattävling kast Borås
30 Resultattävling kast Svenljunga
       
MAJ      
1 Växjöloppet, C, Bland u, 21+10+4,5 km IFK Växjö
3 ti Terrängkorpen, Stensö Kalmar Korpen
6 fr Strandmilen, D, asf, grus, 10+5km+1200+600m Hultsfreds LK
6-7 fr-lö Pac-10 Championships-Combined Events Tucson, AZ, USA
7 Terräng-ÖM FIK Färjestaden
7 Lundaloppet IFK Lund
10 ti Ungdomsterrängen, Stensö Kalmar Korpen
11 on Alsterlunken Klass 9, Alsterbro
12 to Lilla kyrkstafetten, D, asf-väg, 1+0,5 km, 8 str Högby IF / Öl.Idr.krets.
13 fr PAC-10 Championships Tucson, AZ, USA
14 Ölands Kyrkstafett, C, asf-väg, 64 km, 11 str. Högby IF / Öl.Idr.krets.
17 ti VM-milen, arena KA 2 IF
21 Göteborgsvarvet, Halvmarathon Göteborgs FIF
22 NORDIC CHALLENGE 10 000M Sellfoss, ISL
22 GÖTALANDSCUPEN, match 1 Motala AIF
23 Resultattävling 10.000m Högby IF
24 ti Blodomloppet Malmö
25 on Drottning Margareta-Loppet, C, tj, Bland u, 5 km Kalmar SK
27 fr Eksjö Stadslopp, C, asf väg-gata, 10+5+2+1 km Eksjö Södra IK
28 Stockholm Marathon Hässelby SK / Spårv.FK
28 SM MARATHON Inlagt ovan
28-29 lö-sö Stora DM, JDM 19, UDM 17,16,15,14,13,12 HIF, KSK, F-stad, OSK, Hind
31 ti Linnéalunken, C, Bland u, 5 km Glasrikets RC
       
JUNI      
1 on Lag-UDM 11,13, kvalomgång 1, Södra Oskarshamns SK
2 to Vimmerbyloppet, D, bl.u., halvmara+10,5+5+2+1 Storebro SC
3 fr Arenatävling i Köpenhamn Sparta AM
4 Skomakareloppet, D, bl.u., 9+4,5+1+ 300m Misterhults AIS
5 ÖM, UÖM 9,11,13,15,17år Högby IF, FIK F-staden
6 Gustav Vasaloppet, 5,8km, Stensö Kalmar Korpen
12 GÖTALANDSCUPEN, Div 1, match 2 Högby IF
12 Smålandsspelen, C, UT+, arena IFK Växjö
16 to Lidingö on Tour, Kalmar, D, Seedingslopp 10 km Högby IF
18 Malmömilen IS-Event och Malmö LF
18-19 lö-sö JNM-UNM MÅNGKAMP Seinäjoki, FIN
18-19 lö-sö Stora VDM Tranås AIF
18-19 lö-sö Rosenbomsspelen, UT+, arena KA 2 IF
27 Blekinge DM IF Udd
28 må-fr Friidrottsskolan Högby IF
28 ti Veteran-ÖM Högby IF
30-3 to-sö VNM STADIA Lappeenranta, FIN
       
JULI      
1 fr Böda Sandsloppet, D, 4+6,5km Högby IF
1 fr Buntekuhlauf Lübeck, GER
2 Båstad Marathon Båstads GIF
2 Fortumspelen Bollnäs FIK
2 Kustmaran och Kristianopel Runt Team Blekinge
2-3 lö-sö EUROPACUP MÅNGKAMP Bressanone, ITA
2-3 lö-sö Bottnarydskastet, C, IT, arena Bottnaryds IF
3 DM, VDM 10.000m Oskarshamns SK
6 on Oskarshamnsspelen, C, UT+ arena Oskarshamns SK
8 fr Byrundan, C, asf-väg-gata, 8+4+1,5km Gamleby OK
8 fr Startskottet Kristianstad
8-10 fr-sö Världsungdomsspelen, UT+ arena Göteborgs FIF
12 ti Wallanderloppet Ystads IF
13 on Kalmar Sommarspel, C, NT+, arena Kalmar SK
13 on DM & UDM lång stafett Inlagt ovan
14-17 to-sö JEM 22 Ostrava, CZE
15 fr Victorialoppet, C, asf,grus väg-gata, 9+4+2 km IFK Borgholm
17 Ölandsspelen, C, NT+, arena Högby IF
17 DM, JDM, UDM, VDM 5000m, 3000m, 2000m Inlagt ovan
23 Hornsjön Runt, C, terr stig, 11+5,5+2,9+1,5 km Högby IF
24 17års-match Småland, Skåne, Väst- o Östdanmark Smålands FIF i Kalmar
25-29 må-fr Etape Bornholm  
27 on Femkamp Högby IF
30-31 lö-sö DN Galan Youth Stadionklubbarna
30 Ölands Marathon, inkl ÖM, C, asf-väg, 42.195m Högby IF
30 Ölandsjoggen, D, 10+4+2,5+1,5 km Persnäs AIF
       
AUGUSTI    
3 on Kalmarmilen, C, stadslopp 10 km Högby IF
5-7 fr-sö STORA VSM Skellefteå AIK
6 Sisu-Spelen, C, UT+, arena IK Sisu, Nässjö
6 JDM, UDM HINDER för 14-19år Inlagt ovan
7 Ränneborgsspelen, C, NT, arena Eksjö Södra IK
12-14 fr-sö STORA SM Gefle IF
13 Kräftspelen, C, UT+, arena Villstads GIF
13 Midnattsloppet Stockholm
13 Malmö Halvmarathon HIF, Pallas, MAI, F&S
19 fr VP-milen, C, asf väg-gata, 10+4+2+1 km OK Njudung
20 Blomsterloppet, D, grusväg, 11,4+5,7+1,6+0,6 km Ålems OK
21 Lag-DM IK Sisu
21 Hindenspelen, C, UT+ arena IK Hinden
26-28 fr-sö STORA USM 15-16 Ystads IF
26-28 fr-sö STORA JSM 19-22, USM 17 H-holm/Finish/Pallas
       
SEPTEMBER    
3 Hultsfreds hel o halvmarathon, D, asf, grus-parkv. Hultsfreds LK
3 DM, VDM halvmarathon Inlagt ovan
3 Vikingaruset, 10 km Hälle IF
7 on Xtreme running final, 15 km Sundbybergs IK
10 Karlskronaspelen, UT+ arena KA 2 IF
10 Kistaloppet, 10 km Stockholm
11 Mälarömilen, 10 km Stockholm
11 Lag-UDM 11,13,15, final Wärnamo SK
16-18 fr-sö SKOL-SM IFK Växjö
17 Stockholm Halvmarathon Spårv./Häss./Tureberg
18 Ulfveloppet, D, terrst, grusv, 12+8+1km+300m Södra Vi IF
18 DM i terräng, M 12km, K 8km Inlagt ovan
24 Lidingöloppet IFK Lidingö FI o SOK
24 Kalmarspelen Ingvar Thomssons minne, C, NT+ Kalmar SK
       
OKTOBER    
1 Sollidenloppet, C, asf grus-väg, 5,9 km IFK Borgholm
1 Östergötlands Terräng-DM IK Akele, Linköping
1-2 lö-sö DM, JDM, UDM 17, 16, 15, 14, 13,12 mångkamp Alvesta FI
8 Jkpg Kretsmästerskap 10.000m IK Hakarpspojkarna
15 Furumomila, 10km Furumo, Norge
15 Växjö Marathon, C, asf-väg, 42195m Växjö LK
15 DM, VDM marathon Inlagt ovan
16 Höglandsloppet, D, terr stig, 10+5+2+1 km IK Sisu, Nässjö
16 Hässelbyloppet, 10km Stockholm
22 Hytteplanmila, 10km Hytteplan, Norge
29 NM-uttagning, 9km Uddevalla
29 Havslättsmarodören Havslätt motion, OSK
       
NOVEMBER    
12 NM-JNM TERRÄNG Hälle IF
12 Jämjöhalvan Team Blekinge
20 Vintercupen 1, "Svarta femman" Glasrikets RC
26 Äspöloppet Havslätt motion
       
DECEMBER    
11 Marathon Castellon Castellon, ESP
11 Vintercupen 2, Långehäll 7,3km Ålems OK
31 Kalmar Sylvesterlopp, D, asfalt-gata, 10+5+2+1 km Högby IF
 
     
 
Hjälp mig hålla koll... Ser du att någon tävling saknas där HIF-medlem deltagit/kommer delta - maila Markus Andersson!