Tävlingar/Resultat  

Senast uppdaterat: 5 jan 2014

    Program: 18 | 17 | 16 | 15 | 14 | 13 | 12 | 11 | 10 | 09 | 08 | 07 | 06 | 05
     
  HIFs Tävlingsprogram/Resultat 2013  
     
 

NOV-12 FRIDA Inbjudan/Hemsida Res Arrangör
24 Folkungaspelen, UT, arena inomhus Res Linköpings GIF
         
DEC-12      
8-9 lö-sö Julklappsjakten, NT+, arena inomhus Res Göteborgs KIK
15 Tomtespelen, NT+, arena inomhus Res KA 2 IF
         
JANUARI      
6 Vintercupen, deltävling 3, ~5km i Alsterbro Res Högby IF
12-13 lö-sö Sunna Open, UT+, arena inomhus Res KA 2 IF
13 Vintercupen, deltävling 4, Smedby Res Kalmar OK
19-20 lö-sö Best Western Games, C, UT+, arena inomhus Res IFK Växjö
19-20 lö-sö Stora IDM-IJDM-IUDM + IVDM 800 o 3000m Res Inlagt ovan
20 Mitja Marató Res Santa Pola, ESP
25-26 fr-lö UW invitational, arena inomhus Res USA
26-27 lö-sö Pallasspelen, NT+, arena inomhus Res IK Pallas
27 Vintercupen, deltävling 5, Helgesbo 10km Res Ålems OK
         
FEBRUARI      
2-3 lö-sö KA2-spelen, UT+, arena inomhus Res KA 2 IF
3 Granollers Mitja Marató Res Granollers, ESP
8 fr Don Kirby Elite Indoor Res Albuquerque, NM, USA
8-10 fr-sö ISM-IJSM-IUSM MÅNGKAMP Res IFK Växjö
8-10 fr-sö IDM, IJDM 19, IUDM 17,15 mångkamp Res Inlagt ovan
9-10 lö-sö IVSM Res Blekinge FIF
10 Vintercupen, deltävling 6, Hanemåla 5km Res Glasrikets RC
17 Run For The Dream Indoor Res Fresno, CA, USA
22-23 fr-lö MPSF Indoor Championships Res Seattle, WA, USA
23 Vintercupen, deltävling 7, Djurängen ~5,2km Res Högby IF
23-24 lö-sö STORA IJSM 19-22, IUSM 17 Res Boh-Dals/Orient
24 ICE RUN, 4,37km på Stensö Res Gymnasieelever
         
MARS        
3 New Taipei Wan Jin Shi International Marathon Res Taipei, Taiwan
8-9 fr-lö NCAA Res Fayetteville, AR, USA
9 Marsträffen, D, UT+, arena inomhus Res IK Hinden
10 ABN AMRO Half Marathon Res Haag, NED
10 Vintercupen, deltävling 8, Smedby 6,8km Res Kalmar OK
16-17 lö-sö GÖTALANDSMÄSTERSKAP 13-14 ÅR, INOMHUS Res IFK Växjö
17 Maratona di Roma Res Rom, ITA
17 Två sjöar runt, bl.a. 11,2km Res Sundbybergs IK
23 Texas State Elite (utomhuspremiär) Res Texas, USA
24 Barntävling, D, arena inomhus Res IFK Växjö
23-24 lö-sö IUDM 12,13,14 mångkamp Res Inlagt ovan
27-28 on-to 86th Clyde Littlefield Texas Relays Res Texas, USA
29 fr Ryssbergsloppet Res Ryssbergets IK
         
APRIL        
2 ti 5km-lopp   Hamilton, Nya Zeeland
6 Jackie Joyner-Kersee Invite Res Westwood, CA, USA
7 Helsingsborgs terränglopp / Skånes Terräng-DM Res IS Göta
13 Skälbyloppet, D, grus.park väg, 8+4+2+1 km Res Högby IF
13 Heleneholms halvmarathon Res Heleneholms IF
18-20 to-lö Mt. SAC Relays Res Walnut, CA
20 Vårstafetten, C, Bland u, 42195m + 34954m, 8 str. Res Målilla-Mörlunda SKI
24 on Högalidsloppet, 5km - Smedby
27 DM, JDM, UDM, VDM Terräng Res IK Sisu, Nässjö
27 UCLA vs USC Res Los Angeles, USA
         
MAJ        
1 on Terräng-ÖM Res Föra AIK
1 on Växjöloppet, C, Bland u, 21+10+4,7 km Res IFK Växjö
4 NORDIC CHALLENGE 10.000 M Res Högbo GIF
4 Wärnamo Kvartsmarathon, C, bland u, 10549m+5km Res Wärnamo SK
4-5 lö-sö PAC 12 Conference (mångkamp) Res Los Angeles, CA, USA
8 on Lilla kyrkstafetten, D, asf-väg, 1+0,5 km, 8 str Res Högby IF / Öl.Idr.krets.
9 to Tjurruset, 5+1,2 km Res HIF, huvudföreningen
11 Ölands Kyrkstafett, C, asf-väg, 24/64 km, 6/11 str. Res Högby IF / Öl.Idr.krets.
11-12 lö-sö PAC 12 Conference (enskilda grenar) Res Los Angeles, CA, USA
12 Majspelen, C, UT+, arena Res Oskarshamns SK
18 Göteborgsvarvet, Halvmarathon Res Göteborgs FIF
18 SM HALVMARATHON Res Inlagt ovan
18 Marknadsspelen, C, UT+, arena Res Skruvs IF
19 Mellan o Lilla Göteborgsvarvet Res Göteborgs FIF
19 Copenhagen Marathon Res Köpenhamn, DEN
22 on Herrgårdsstafetten, D, Asf-väg-gata, 5 km, 5 str. Res Oskarshamns SK
23 to Milspåret Res SSIF & Spårvägens FK
24 fr Strandmilen, D, asf, grus, 10+5+1,4+0,7 km Res Hultsfreds LK
25-26 lö-sö Stora DM, JDM, UDM Res HIF / KSK / FIK / OSK / IKH
29 on Drottning Margareta loppet, C, tj, Bland u, 5 km - Kalmar SK
31 fr Eksjö Stadslopp, C, asf väg-gata, 10+5+2+1 km Res Eksjö Södra IK
         
JUNI        
1 ASICS Stockholm Marathon Res Hässelby SK / Spårv.FK
1 SM MARATHON Res Inlagt ovan
1 GÖTALANDSCUPEN, match 1, Män div 1 Res Motala AIF
1 GÖTALANDSCUPEN, match 1, Kvinnor div 3 Res Habo FIF-04
1 Skomakareloppet, D, bl.u, 9+4,5+1+0,3 km Res Misterhults AIS
3 Kalvinknatet, D, knattelopp, bland u, 1,5+0,9km Res Högby IF / Malmö AI
4 ti Linnéalunken, C, asf-gata, grus, 5 km - Glasrikets RC
5-6 on-to NCAA-finalen / "Nationals", mångkamp Res Eugene, OR, USA
8 Lag-UDM 13 o 11år, kvalomgång 1, Södra Res IK Hinden m.f.
8-9 lö-sö Stora VDM Res Oskarshamns SK
15 Borgholmsstafetten, D, asf-gata, 1,75-3,05 km 6 str Res Föra AIK, IFK Borgholm
15 Hedebyloppet, 10km Res enklaresport RC
14-16 fr-sö Huddingespelen Res Huddinge AIS
16-17 sö-må ÖM, UÖM 17, 15, 13, 11, 9år Res Högby IF, FIK F-staden
18 ti Långlöparnas kväll Res FK Studenterna
19 on Vätterspelen, C, NT, arena Res Hovslätts IK, Habo FIF
28-30 fr-sö Världsungdomsspelen, UT+ arena Res Göteborgs FIF
28-30 fr-sö Veteran-NM Res Moss, NOR
29 Kalmar Malkars 21KM, C, ½-marathon, asfalt-gata Res Högby IF
29 Kristinaløpet Res Tønsberg, NOR
         
JULI        
1-5 må-fr Högby IFs Friidrottsskola Res Högby IF
2 ti Veteran-ÖM, D, VT, arena Res Högby IF
3 on Oskarshamnsspelen, C, UT+ arena Res Oskarshamns SK
3 on DM, UDM 17, 15, 13 i stafett Res Inlagt ovan
5 fr Böda Sandsloppet, D, 6,4+4 km Res Högby IF
5-7 fr-sö Öresundsspelen, UT+ arena Res IFK Helsingborg
7 Ölandsspelen, C, UT+, arena Res Högby IF
7 DM, JDM, UDM, VDM 5000m, 3000m, 2000m Res Inlagt ovan
7 Gylleboloppet Res Gylleby
8 Universiaden Res Kazan, RUS
13 Stångehamsmilen, D, 10 km Res Oskarshamns SK
13-14 lö-sö Laxaspelen Res IFK Halmstad
15 Victorialoppet, C, asf,grus väg-gata, 9+4+2 km Res IFK Borgholm
17 on Löttorpsvarvet, D, 6,5+1,5+0,75 km Res Högby IF
20 Hornsjön Runt, C, terr stig, 11+5,5+2,9+1,5 km Res Högby IF
27 Ölands Marathon, C, asf-väg, 42.195m, inkl ÖM Res Högby IF
27 VSM MARATHON Res Inlagt ovan
27 Ölandsjoggen, D, 10+4+2,5+1,5 km Res Persnäs AIF
26-28 fr-sö HAIS-spelen Res Hässleholms AIS
30 ti A Night of Athletics and the Andy Senorski Steeplechase Open Res Örgryte IS
31 on Lilla Kalmarmilen, C, asf-gata, grus-parkväg 1,2 km Res Högby IF
31 on Kalmarmilen, C, asf-gata 10 km Res Högby IF
         
AUGUSTI      
3 Sisu-spelen, C, UT+, arena Res IK Sisu, Nässjö
4 Hultanäsloppet, D, bland u, 13,4+6,7+3,5+1,2 km Res Hultanäs SoFK
9-11 fr-sö STORA JSM 19-22, USM 17 Res Västerås FK
10 DM, VDM 10.000m Res Apladalens LK
10 Malmö Halvmarathon Res MAI m.f.
10-11 lö-sö VM Res Moskva, RUS
16-18 fr-sö VSM Res Gefle IF
17 Lag-DM Res Tranås AIF
17 Prinsens minne Res IFK Halmstad
17 Sätilaloppet Res Sätila
17 Surbullespelen Res Norrköping
18 sö  Lag-UDM 13 o 11år, kvalomgång 2, Södra Res Ljungby FIK
23 fr VP-milen, C, asf väg-gata, 10+4+2+1 km Res OK Njudung
24 GÖTALANDSCUPEN, match 2, Män div 1 Res IFK Helsingborg
24 GÖTALANDSCUPEN, match 2, Kvinnor div 3 Res Varbergs GIF
24 Midnattsloppet, 10km Res Göteborg
24 Blomsterloppet, D, grusväg, 11,7+5,7+1,6+0,6 km Res Ålems OK
24-25 lö-sö DN Galan Youth Res Stadionklubbarna
28 on Acticmilen, D, asf-gata, 10 km Res Glasrikets RC
30-1 fr-sö FRIIDROTTS-SM Res IK Ymer, Borås
31 Göteborgsvarvets seedningslopp Res Växjö LK
31 Nattloppet Kalmar, C, asf.gata-väg, 5,7 km Res Högby IF
         
SEPTEMBER      
1 Hindenspelen, C, UT+ arena Res IK Hinden
1 Marcialonga running, 25,5km -182 höjdmeter Res Moena - Cavalese, ITA
7 Karlskronaspelen, UT+ arena Res KA 2 IF
7 Tjejmilen Res Hässelby SK / Spårv.FK
7 DM, VDM Halvmarathon Res Hultsfreds LK
7 Brottbyrundan Res Brottby SK
7 Nordmarkstraveren Res Oslo
14 DN Stockholm Halvmarathon Res Spårv./Häss./Tureberg
14 Göteborgs Jubileumslopp Res Säverdalen, Kville, GKIK
14 Copenhagen Halfmarathon Res Köpenhamn, DEN
14-15 lö-sö SM-JSM-USM MÅNGKAMP Res Kalmar SK
14-15 lö-sö GÖTALANDSMÄSTERSKAP 13-14 ÅR, UTOMHUS Res Eksjö Södra IK
15 VSM KASTMÅNGKAMP Res Ystads IF
16 Klubbtävling 3000m Res Högby IF
19 to Castorama + fler grenar Res Högby IF
21 Danske Bank Oslo Marathon Res Oslo, NOR
22 Lag-UDM 13 o 11år, final Res Wärnamo SK
22 Ulfveloppet, D, terrst, grusv, 12+8+1,3+0,3 km Res Södra Vi IF
22 DM lång terräng Res Inlagt ovan
26 to Castorama Res Högby IF
27-29 fr-sö Lidingöloppet Res IFK Lidingö FI o SOK
28 Sollidenloppet, C, asf grus-väg, 5,9 km Res IFK Borgholm
28 Åre Trail Res Åre
28 Kalmarspelen Ingvar Thomssons minne, C, NT+ Res Kalmar SK
28-29 lö-sö DM, JDM, UDM Mångkamp Res Inlagt ovan
29 Pumpalöpet, D, 7,2 + 3,6 km - Högby IF
29 Berlin Marathon Res Berlin, GER
         
OKTOBER      
3 to Castorama Res Högby IF
5 USK-loppet, grusvägar, 10 km Res Uddevalla SK
5 Åre Trail Run Res Åre
6 Castorama Res Högby IF
6 Eremitageløbet Res Danmark
10 to Castorama Res Högby IF
12-13 lö-sö Sista Chansen Res Högby IF
13 ASICS Grand 10 Res Berlin, GER
13 Höglandsloppet, D, terr-stig, 10+5+2+1 km Res IK Sisu, Nässjö
19 Växjö Marathon, C, asf-väg, 42195m Res Växjö LK
19 DM, VDM Marathon Res Inlagt ovan
24/8-20/10 DM Castorama Res Hemmabanor
26 Team Tetecupen, deltävling 5, 3,9km Res Team Tete RC
26-27 lö-sö SM-JSM-USM-VSM TERRÄNG Res Falu IK
27 BMW Frankfurt Marathon Res Frankfurt, GER
         
NOVEMBER      
2 Österlen Marathon Res Österlen
2 Team Tetecupen, deltävling 7, 6,9km Res Team Tete RC
3 New York Marathon Res New York, USA
9 Jämjöhalvan, C, halvmarathon, 10km Res Team Blekinge LF
17 Vintercup 1, "Svarta femman" Res Glasrikets RC
17 Jessheims Vintermaraton Res Jessheim, NOR
30 Lund Runt Res Triathlon Syd
30 Adventsmarathon i Kalundborg, Danmark Res 5 Tårns Motion
         
DECEMBER      
1 Vintercup 2, Långehäll Res Ålems OK
8 Honolulu Marathon Res Hawaii, USA
31 ti Sylvesterloppet Kalmar, C, asf-gata, 10+5+2+1 km Res Högby IF
31 ti Sylvesterloppet Vänersborg, 8 km Res Friskis & Svettis V-borg
 
     
 
Hjälp mig hålla koll... Ser du att någon tävling saknas där HIF-medlem deltagit/kommer delta - maila Markus Andersson!