Tävlingar/Resultat  

Senast uppdaterat: 1 jan 2015

    Program: 18 | 17 | 16 | 15 | 14 | 13 | 12 | 11 | 10 | 09 | 08 | 07 | 06 | 05
     
  HIFs Tävlingsprogram/Resultat 2014  
     
 

NOV 2013 Inbjudan/Hemsida Res Arrangör
17 Vintercupen 1 Res Glasrikets RC
23 Folkungaspelen, UT, arena inomhus Res Linköpings GIF
         
DECEMBER      
1 Vintercupen 2 Res Ålems OK
7-8 lö-sö Julklappsjakten, NT+, arena inomhus Res Göteborgs KIK
14 Tomtespelen, NT+, arena inomhus Res KA 2 IF
17 ti Luciasprintern, D, arena inomhus Res IFK Växjö
         
JANUARI      
6 Vintercupen 3 Res Högby IF
11 Sunna Open, UT+, arena inomhus Res KA 2 IF
12 IVDM | Tidsprogram Res Jkpg Friidrottskrets
18-19 lö-sö Best Western Games, C, UT+, arena inomhus Res IFK Växjö
18-19 lö-sö Stora IDM-IJDM-IUDM Res Inlagt ovan
24 fr NAU Invite Res Flagstaff, AZ, USA
25-26 lö-sö Pallasspelen, NT+, arena inomhus Res IK Pallas
26 Vintercupen 4 Res Kalmar OK
         
FEBRUARI      
1 New Mexico Team Invitational Res Albuquerque, NM, USA
1 IVDM 800 o 3000m Res Växjö LK
2 KA2-spelen, UT+, arena inomhus Res KA 2 IF
7-8 fr-lö Texas A&M Aggie Invitational Res College Station, TX/USA
7-9 fr-sö IVSM Res Huddinge AIS
8-9 lö-sö ISM-IJSM-IUSM MÅNGKAMP Res IFK Växjö
8-9 lö-sö IDM, IJDM 19, IUDM 17,15 mångkamp Res Inlagt ovan
8-9 lö-sö Micropower Running Event, C, UT+, inomhus Res IFK Växjö
8-9 lö-sö IDM 3000m, IUDM 12,13,14 60m häck Res Inlagt ovan
9 Vintercupen 5 Res Glasrikets RC
15-16 lö-sö STORA IJSM 19-22, IUSM 17 Res Stockholms FIF
23 Vintercupen 6 Res Ålems OK
28-1 fr-sö MPSF Championships Res Seattle, WA, USA
         
MARS        
1 Sunnamångkampen, UT+, arena inomhus Res KA 2 IF
2 Semi-Marathon de Paris Res Paris, FRA
8-9 lö-sö STORA IUSM 15-16 Res IFK Växjö
9 Vintercupen 7 Res Högby IF
14-15 fr-sö NCAA div 1 Res Albuquerque, NM, USA
15-16 lö-sö GÖTALANDSMÄSTERSKAP 13-14 ÅR, INOMHUS Res IK Orient, Uddevalla
16 Göteborgsvarvets seedningslopp Res Helsingborg/GFIF
22 UCLA vs Washington State | UTOMHUS Res Westwood, CA, USA
22 Marsträffen, D, UT+, arena inomhus Res IK Hinden
23 Vintercupen 8 Res Kalmar OK
29 VM HALVMARATHON Res Köpenhamn, DEN
29-30 lö-sö Växjömångkampen, D, UT, inomhus Res IFK Växjö
29-30 lö-sö IUDM 12,13,14 mångkamp Res Inlagt ovan
30 Högsbyloppet Res Högsby
30 Berlin Halvmarathon Res Berlin, GER
         
APRIL        
6 Terräng-ÖM, sen, ungd, vet Res FIK Färjestaden
12 Skälbyloppet, D, grus.park väg, 8+4+2+1 km Res Högby IF
12 Heleneholms halvmarathon Res Heleneholms IF
12 Citymarathon Cuxhaven Res Cuxhaven, GER
12 UCLA Rafer Johnson/Jackie Joyner Kersee Res Westwood, CA, USA
15-16 fr-lö Mt SAC Relays Res Axusa, CA, USA
21 Boston Marathon Res Boston, USA
26 Vårstafetten, C, Bland u, 42195m + 34954m, 8 str. Res Målilla-Mörlunda SKI
         
MAJ        
1 to Växjöloppet, C, bland u, 21+10+4,7 km Res IFK Växjö
3 DM, JDM, UDM, VDM Terräng Res IK Sisu, Nässjö
3 Näsetloppet väg/terräng 10,6km Res Näsets SK
4 Wings For Life World Run, C, asf-väg, Kalmar-Öland Res Red Bull (HIF m.f.)
4 Vancouver Marathon Res Vancouver, USA
7 on Lilla kyrkstafetten, D, asf-väg, 1+0,5 km, 8 str Res Högby IF / Öl.Idr.krets.
10 Ölands Kyrkstafett, C, asf-väg, 24/64 km, 6/11 str. Res Högby IF / Öl.Idr.krets.
11 Majspelen, C, UT+, arena Res Oskarshamns SK
17 Marknadsspelen, C, UT+, arena Res Skruvs IF
17 Göteborgsvarvet, Halvmarathon Res Göteborgs FIF
20 ti Linnéalunken, C, asf-gata, grus, 5+1 km - Glasrikets RC
21 on Herrgårdsstafetten, C, asf-väg-gata, 5 km, 5 str. Res Oskarshamns SK
21 on Lundhagsjoggen Res Östersund
22 to Spring en mil, vinn en bil Res Östersund
23 fr Strandmilen, C, asf, grus, 10+5+1,4+0,7 km Res Hultsfreds LK
24 Lag-UDM, kvalomgång 1, södra Res IK Hinden m.f.
24 Scaniamilen, C, mot-spår, 10+5+2+1 km Res Oskarshamns SK
25 Andersön runt Res Östersund
28 on Drottning Margareta loppet, C, tjejlopp, bland u, 5 km - Kalmar SK
29 to LAG-SM KVAL, grupp B Res GoIF Tjalve, Norrköp.
29 to GÖTALANDSERIEN, match 1, Division 3 M/K Res Habo FIF-04
29 to Vimmerbyloppet, D, bl.u., 21,1+10+5+2+1km Res Storebro SC
31 ASICS Stockholm Marathon Res Hässelby SK / Spårv.FK
31 SM I MARATHON Res Inlagt ovan
         
JUNI        
2 Kalvinknatet, D, knattelopp, bland u, 1,5+0,9km Res Högby IF / Malmö AI
3 ti Råslättspelen, C, NT+, arena Res Jönköp. Friidr.krets
7 Mönsterås stadslopp, C, asf-väg-gata, 10 + 0,8km Res Ålems OK, HIF chiptid
7 Skomakareloppet, D, bl.u, 9+4,5+1+0,3 km Res Misterhults AIS
8 ÖM, UÖM 17, 15, 13, 11, 9år Res Högby IF, FIK F-staden
14 Borgholmsstafetten, D, asf-gata, 1,75-3,05 km 6 str Res Föra AIK, IFK Borgholm
14 Söder Runt, 10km Res Stockholm
14-15 lö-sö Rosenbomsspelen, UT+, arena Res KA 2 IF
15 Rönnebergaloppet, 9,3km Res Lidingö
15 GÖTALANDSERIEN, match 2, Division 3 M/K Res IFK Halmstad
18 on En Midsommarnattsdröm Res Lerum
27-29 fr-sö Världsungdomsspelen, UT+ arena | Hemsida Res Göteborgs FIF
28 Kalmar Malkars 21 KM, C, halvmarathon, asfalt-gata Res Högby IF
28 VSM HALVMARATHON Res Inlagt ovan
29 Kustmaran & Kristianopen Runt Res Team Blekinge LF
         
JULI        
1-4 ti-fr Friidrottsskolan Res Högby IF
1 ti Veteran-ÖM Res Högby IF
2 on Oskarshamnsspelen, C, UT+ arena Res Oskarshamns SK
2 on DM o UDM lång stafett Res Inlagt ovan
4 fr Böda Sandsloppet, D, 6,4+4 km Res Högby IF
4 fr Byrundan, C, asf-väg-gata, 8+4+1,5km | Hemsida Res Gamleby OK
4-6 fr-sö Öresundsspelen, UT+ arena Res IFK Helsingborg
5-6 lö-sö EUROPACUP MÅNGKAMP Res Madeira, POR
5-6 lö-sö ÖM, UÖM mångkamp Res Högby IF, FIK F-staden
5-6 lö-sö DM, JDM, UDM Mångkamp Res Inlagt ovan
9 on Kalmar Sommarspel, C, UT+, arena Res Kalmar SK
12 Ölandsspelen, C, UT+, arena Res Högby IF
12 DM, JDM, UDM, VDM 5000m, 3000m, 2000m Res Inlagt ovan
12 SM 10 KM Res SFIF i Malmö
15 ti Victorialoppet, C, asf,grus väg-gata, 9+4+2 km Res IFK Borgholm
18 fr Kraftprovet 11,6km Res Trollhättan
19 Hornsjön Runt, C, terr stig, 11+5,5+2,9+1,5 km Res Högby IF
19 Laholmsloppet, 12+6+2,5 km Res Laholms IF
22 ti A Night of Athletics and Andy Senorski Steeplechase Open Res Göteborg
23 on Stockholms Kvartsmarathon Res Spårvägens FK
23 on Löttorpsvarvet, D, 6,5+1,5+0,75 km Res Högby IF
25-27 fr-sö STORA VSM Res Huddinge AIS
25-27 fr-sö HAIS-spelen Res Hässleholms AIS
26 Ölands Marathon, C, asf-väg, 42.195m, inkl ÖM Res Högby IF
26 Ölandsjoggen, C, 10+4+2,5+1,5 km Res Persnäs AIF
30 on ATEA Kalmarmilen, C, asf-gata 10 +1,2 km Res Högby IF
         
AUGUSTI      
1-3 fr-sö FRIIDROTTS-SM Res IFK Umeå
2 Karlskrona Sommarspel Res KA 2 IF
2 Sisu-spelen, C, UT+, arena Res IK Sisu, Nässjö
3 Ränneborgsspelen, C, UT+, arena Res Eksjö Södra IK
2-3 lö-sö Stora VDM Res Inlagt ovan
6 on Enhörna Challenge Res Enhörna IF
8-10 fr-sö STORA JSM 19-22, USM 17 Res Gefle IF
8-10 fr-sö STORA USM 15-16 Res Söderhamns IF
12 ti Folksam Challenge Res Kalmar SK
12-17 ti-sö EM Res Zürich, SUI
15-16 fr-lö B7 Games Res Mariehamn, Åland
16 DM o VDM 10.000m Res Apladalens LK
20 on GKN-loppet 8,6km Res Trollhättan
20 on Smålandspelen, C, UT+, arena Res IFK Växjö
22 fr VP citylopp, C, asf väg-gata, 10+4+2+1 km Res OK Njudung
23 Blomsterloppet, D, grusväg, 10+5,7+1,6+0,8 km Res Ålems OK
23-24 lö-sö DN Galan Youth Res Stadionklubbarna
26 ti Blekinges DM 10.000m Res Team Blekinge LF
27 on Acticmilen, D, asf-gata, 10 km Res Glasrikets RC
30 Kistaloppet, 10 km Res Stockholm
30 Hindenspelen, C, UT+ arena Res IK Hinden
30 VDM Kastfemkamp Res Lekeryd-Svarttorp SK
30 Nattloppet Kalmar, C, asf.gata-väg, 5,7 km Res Högby IF
31 Lag-UDM, kvalomgång 2, södra Res Ljungby FIK
         
SEPTEMBER      
6 Hultsfreds hel o halvmarathon, C, asf, grus-parkv. Res Hultsfreds LK
6 DM, VDM Halvmarathon Res Inlagt ovan
6 Tjejmilen Res Hässelby SK / Spårv.FK
6 Midnattsloppet Res Malmö
6 Karlskronaspelen, UT+ arena Res KA 2 IF
7 Hagaloppet, 10km Res Stockholm
7 Sparbanksloppet, 10km Res Rånäs 4H, Norrtälje
13 Lag-DM Res Jönköp. Friidr.krets
13 DN Stockholm Halvmarathon Res Spårv./Häss./Tureberg
13 SM HALVMARATHON Res Inlagt ovan
13-14 lö-sö GÖTALANDSMÄSTERSKAP 13-14 ÅR, UTOMHUS Res IK Orient, Uddevalla
18 to Castorama Res Högby IF
20 Kalmarspelen Ingvar Thomssons minne, C, UT+ Res Kalmar SK
20 Musikmilen, C, 10 km Res IFK Växjö / Växjö LK
20-21 lö-sö Varbergs mångkamp Res Varbergs GIF
21 Lag-UDM, final Res Wärnamo SK
21 Ulfveloppet, D, terrst, grusv, 12+8+1,3+0,3 km   Södra Vi IF
21 DM lång terräng Res Inlagt ovan
25 to Castorama Res Högby IF
26-28 fr-sö Lidingöloppet Res IFK Lidingö FI o SOK
27 Castorama Res Högby IF
27 Sollidenloppet, C, asf grus-väg, 5,9 km Res IFK Borgholm
27-28 lö-sö Stora DM-JDM-UDM Res Tranås AIF m.f.
27-28 lö-sö TAIF-spelen, D, NT+, arena Res Inlagt ovan
26+28 fr+sö Pumpalöpet, D, 7,2km 3,6km och 1,3km Res Högby IF
         
OKTOBER      
2 to Castorama Res Högby IF
4 Castorama Res Högby IF
4 Världens Barnloppet, D, 4,5km - Högby IF
5 Tjurruset dag 2, 10km gyttjestig Res Sthlm Mara-gruppen
9 to Castorama Res Högby IF
11 Östergötalands Terräng-DM Res IK Akele, Linköping
11-12 lö-sö Högbyhelg/Sista Chansen Res Högby IF
12 Höglandsloppet, D, terr-stig, 10+5+2+1 km Res IK Sisu, Nässjö
18 Växjö Marathon, C, asf-väg, 42195m Res Växjö LK
18 DM, VDM Marathon Res Inlagt ovan
18-19 lö-sö SM-JSM-USM-VSM TERRÄNG Res Ärla IF, Råby-Rek.FI
23/8 - 19/10 DM Castorama Res Hemmabanor
25 Mälarhöjdsterrängen, 10km Res Mälarhöjden IK
         
NOVEMBER      
1 Jätten Bule-Löpet, 10km Res IFK Österbymo
1 Skanneloppet, 7,1km terräng/asfalt Res IS Skanne
8 Jämjöhalvan, C, halvmarathon, 10km Res Team Blek + HIF chiptid
8 Vintermarathon Res Stockholm
16 Vintercup 1, Svarta femman Res Glasrikets RC
22 Stockholm Tunnel Run, 10km asfalt Res IFK Lidingö
23 Vinterserien 1, 11,7km grusväg Res Uddevalla SK
         
DECEMBER      
7 Vintercup 2, Långehäll Res Ålems OK
31 on Sylvesterloppet Kalmar, C, asf-gata, 10+5+2+1 km Res Högby IF
31 on Sylvesterloppet Värnesborg, 8km Res Friskis & Svettis V-borg
 
     
 
Hjälp oss hålla koll... Ser du att någon tävling saknas där HIF-medlem deltagit/kommer delta - maila friidrott@hogbyif.se!