Tävlingar/Resultat  

Senast uppdaterat: 7 jan 2016

    Program: 18 | 17 | 16 | 15 | 14 | 13 | 12 | 11 | 10 | 09 | 08 | 07 | 06 | 05
     
  HIFs Tävlingsprogram/Resultat 2015  
     
 

NOV-14 Länk till ev. hemsida Inbj Res Arrangör
17 Vintercupen 1, Svarta femman 5+0,8 km   Res Glasrikets RC
22 Folkungaspelen, UT, arena inomhus   Res Linköpings GIF
23 Vinterserien 1, 11,7km grusväg   Res Uddevalla SK
           
DECEMBER        
6-7 lö-sö Julklappsjakten, UT+, arena inomhus Inbj Res Göteborgs KIK
7 Vintercupen 2, Långehäll 7+1 km   Res Ålems OK
14 Tomtespelen, UT+, arena inomhus   Res KA 2 IF
           
JANUARI        
4 Vintercupen 3, Alsterbro 5km   Res Högby IF
11 IVDM Inbj Res Jkpg Friidrottskrets
17-18 lö-sö Best Western Games, C, UT+, arena inomhus Inbj Res IFK Växjö
18 Vintercupen 4, Smedby 1854m   Res Kalmar OK
24-25 lö-sö Norrköping Indoor Games, UT+, arena inomhus Inbj Res GoIF Tjalve
24-25 lö-sö Pallasspelen, NT+, arena inomhus Inbj Res IK Pallas
31-1 lö-sö Stora IDM-IJDM-IUDM Inbj Res SmFIF m. hjälp i Växjö
31-1 lö-sö Växjö Inomhuskast, C, NT+, arena inomhus Inbj Res IFK Växjö
           
FEBRUARI        
4 on Botnia Games, arena inomhus   Res Mustasaari, FIN
6-7 fr-lö New Mexico Classic heptathlon   Res Albuquerque, NM
7 Vinthundsvintern, arena inomhus   Res Sätra/Sthlm
7-8 lö-sö ISM-IJSM-IUSM MÅNGKAMP Inbj Res G.Tjalve, IK N-köping
7-8 lö-sö IDM, IJDM 19, IUDM 17,15 mångkamp   Res Inlagt ovan
8 Vintercupen 5, Hanemåla 5+1 km   Res Glasrikets RC
14 NOR-DEN/ISL-FIN-SWE   Res Bærum, NOR
14-15 lö-sö Micropower Event, C, UT+, inomhus Inbj Res IFK Växjö
19 to XL-galan, IAAF, arena inomhus   Res Hässelby SK, Spårv. FK
21-22 lö-sö STORA ISM Inbj Res Stockholms FIF
22 Vintercupen 6, Helgesbo 10 km   Res Ålems OK
28-1 lö-sö  STORA IJSM 19-22, IUSM 17 Inbj Res Göteborgs FIF
           
MARS          
1 Sunnakampen, UT, arena inomhus   Res KA 2 IF
6-8 fr-sö IVSM Inbj Res IK Ymer/Borås
7 Vintercupen 7, Förlösa 5km   Res Högby IF
7 Skövde 6h   Res Team Ultra Sweden LK
7-8 lö-sö STORA IUSM 15-16 Inbj Res Närkealliansen, Örebro
8 Trafford 10K   Res Partington, UK
8 CPC Loop, Halvmarathon   Res Venloo, NED
8 Prova På Tävling Inbj   Högby IF
13 fr NCAA   Res Fayetteville, AR
14-15 lö-sö GÖTALANDSMÄSTERSKAP 13-14 ÅR, INOMHUS     IFK Växjö
17 ti 5000 meter Indoors   Res Huddinge AIS
21 Marsträffen, D, UT+, arena inomhus Inbj Res IK Hinden
22 Vintercupen 8, Smedby 6,8 km   Res Kalmar OK
28-29 lö-sö Växjömångkampen, D, UT 12-14år, inomhus Inbj Res IFK Växjö
28-29 lö-sö IUDM 12,13,14 mångkamp   Res Inlagt ovan
29 Högsbyloppet, 10+6+3+1 km Inbj   Angelica Lönn
           
APRIL          
3-4 lö-sö UCLA Legends Invitational   Res Westwood, CA
9 to Miedzyzdroje Trapplopp, nästan 100 höjdmeter   Res Högby IF
10-12 fr-sö UCLA Rafer/JJK Collegiate Invitational   Res Westwood, CA
11 Vårstafetten, C, Bland u, 42195m + 34954m, 8 str. Inbj Res Målilla-Mörlunda SKI
12 Rotterdam Marathon   Res Rotterdam, NED
15-16 on-to Mt. SAC Relays   Res Azusa, CA, USA
18 Skälbyloppet, C, grus.park väg, 8+4+2+1+0,6 km Inbj Res Högby IF
18 SM-JSM22 10 km   Res Malmö
18 VSM HALVMARATHON (inlagt i Kungsbackaloppet)   Res IF Rigor
18 Nordic Classic Running, halvmarathon+10+5 km   Res Nordic Sport & Event
22 on Högalidsloppet 5 km   - Högalids folkhögskola
25 DM, JDM, UDM, VDM Terräng | Banskiss Inbj Res OK Njudung
25 Lerumsloppet   Res IK Lerum
26 Vårloppet, D, terräng 10+5+1 km Inbj Res FIK Färjestaden
28 ti LiU-loppet, 10+5 km   Res Linköping
           
MAJ          
1 fr ÖM, UÖM, VÖM Terräng Inbj Res Högby IF
1 fr Växjöloppet, C, bland u, 21+10+4,7 km   Res IFK Växjö
2 Town to Town   Res Trollhättan-Vänersborg
3 Wings For Life World Run, C, asf-väg, Kalmar-Öland   Res Red Bull (Högby IF m.f)
3 UCLA vs USC   Res Los Angeles, CA, USA
9 SM HALVMARATHON (inlagt i Kungsholmen Runt)   Res FK Studenterna
9 Ölands Tjurrus, D, obanat, 5+1,5 km Inbj Res Högby IF
9 Lundaloppet, 10 km   Res Lund
9-10 lö-sö Stockholms öppna mångkamps-DM   Res IFK Tumba
9-10 lö-sö Pac-12 Track and Field Championships   Res Westwood, CA, USA
10 Great Manchester Run, 10 km   Res Manchester, UK
10 Holger D. Throwing Day   Res Helsingör, DEN
11 Blodomloppet, 10+5km   Res Karlskrona
12 ti Kasttävling 1   Res IFK Växjö
12 ti Ungdomsterrängen, Stensö     Kalmar Korpen
14 to Majspelen, C, UT+, arena   Res Oskarshamns SK
14 to Løvstakken opp, 2,1km +400 höjdmeter   Res Bergen, NOR
15 fr Strandmilen, C, asf, grus, 10+5+1,4+0,7 km   Res Hultsfreds LK
16 Ölands Kyrkstafett, C, asf-väg, 24/64 km, 6/11 str.   Res Högby IF / Öl.Idr.krets.
16 Marknadsspelen, C, UT+, arena   Res Skruvs IF
16 Highgate Harriers Night of the 10.000m PB's   Res London, GBR
17 Cala de Finestrat, 10+6 km   Res Cala de Finestrat, ESP
19 ti Linnéalunken, C, asf-gata, grus, 5+1 km   - Glasrikets RC
20 on Herrgårdsstafetten, D, asf-väg-gata, 5 km, 5 str. Inbj Res Oskarshamns SK
20 on Grabbhalvan, 5 km   Res Norrköping
21 to Spring en mil, vinn en bil, 10km   Res Östersund
23 Lag-UDM, kvalomgång 1, södra Inbj Res HIF m.f. i Kalmar
23 Göteborgsvarvet, Halvmarathon   Res Göteborgs FIF
23 Ifam outdoor   Res Oordegem, BEL
23 East Sweden Games   Res Linköping
24 Copenhagen Marathon   Res Köpenhamn, DEN
27 on Drottning Margareta loppet, C, tjejlopp, bland u, 5 km   Res Kalmar SK
27 on NIJMEGEN   Res Holland
29 fr Eksjö Stadslopp, C, asf, 10+5+1+0,6 km   Res Eksjö Södra IK
30 ASICS Stockholm Marathon   Res Hässelby SK / Spårv.FK
30 LAG-SM KVAL, grupp B   Res Motala AIF
30 GÖTALANDS-SERIEN, match 1, Div 3 M/K   Res Hässleholms AIS
30 Lindsdalsloppet, D, asfalt 4,2+0,9 km     Kalmar SK
30 Haugesunds Avis Halvmaraton   Res Norge
31 Östersjöloppet,     Stensjö
           
JUNI          
1 Kalvinknatet, D, knatte, gräs/grus, 1,5+0,9+0,6km   Res Högby IF / Malmö AI
5 fr Skomakareloppet, D, bl.u., 9+4,5+1+0,3 km   Res Misterhults AIS
6 Gustav Vasaloppet, Stensö     Kalmar Korpen
6-7 lö-sö Stora DM-JDM-UDM   Res Kalmar SK
12 fr DM o VDM 10.000m   Res Villstad GIF
12-14 fr-sö Huddingespelen, UT+, arena   Res Huddinge AIS
13 Mönsterås stadslopp, C, asfalt, 10+4+1,6+0,8km   Res Ålems OK
13 Böda Beachrun, C, 10+5+2+0,5 km Inbj Res Högby IF
13-14 lö-sö Rosenbomsspelen, UT+, arena   Res KA 2 IF
17 on Vätterspelen, C, NT+, arena   Res Hovslätts IK, Habo FIF
19 fr Borejoggen, 8,5 km   Res SK Bore, Torsby
27 Kalmar Malkars 21 KM, C, halvmara, asf-gata Inbj Res Högby IF
27 Kustmaran/Kristianopel Runt, inkl. VSM MARATHON   Res Team Blekinge LF
27-28 lö-sö Stora VDM   Res Tranås AIF
27-28 lö-sö Laxaspelen, UT+ arena   Res IFK Halmstad
28 Visans Skeppsloppet, D, bland u. 8+4+2+1 km   Res Storebro SC
29-3 må-fr Friidrottsskola   Res Högby IF
30 ti Veteran-ÖM Inbj Res Högby IF
           
JULI          
2 to Friendsloppet Oskarshamn, C, 6+3+1 km Inbj Res Oskarshamns SK
3 fr Böda Sandsloppet, D, 6,4+4 km Inbj Res Högby IF
3 fr Byrundan, C, asf-väg-gata, 8+4+1,5km   Res Gamleby OK
3-5 fr-sö Världsungdomsspelen, UT+ arena Inbj Res Göteborgs FIF
4 Hornindal rundt   Res Hornidal, Norge
5 Les Foulées de la Voie Verte   Res Normandie, Frankrike
9 to Oskarshamnsspelen, C, UT+ arena   Res Oskarshamns SK
10-12 fr-sö Öresundsspelen, UT+ arena   Res IFK Helsingborg
11 Ölandsspelen, C, UT+, arena Inbj Res Högby IF
11 DM, JDM, UDM, VDM 5000m, 3000m, 2000m   Res Inlagt ovan
15 on Victorialoppet, C, asf,grus väg-gata, 9+4+2+1,5 km   Res IFK Borgholm
17 fr Kraftprovet, 11,6+6+2,6+1,8+0,8 km   Res Trollhättans SOK
18 Hornsjön Runt, C, terr stig, 11+5,5+2,9+1,5 km Inbj Res Högby IF
19 Senior- o Ungdoms-ÖM Inbj Res Högby IF / FIK F-staden
20-24 må-fr Etape Bornholm, 10+5,8+7,8+8,6+10 km   Res Viking Atletik
22 on Löttorpsvarvet, D, 6,5+1,5+0,75 km Inbj Res Högby IF
22 on Notts 5   Res Nottingham, GBR
24-26 fr-sö STORA VSM   Res Bohusläns-Dals FIF
25 Ölands Marathon, C, asf-väg, 42.195m, inkl ÖM-VÖM Inbj Res Högby IF
29 on Lilla ATEA Kalmarmilen, D, asf-gata 1,2+0,4 km Inbj Res Högby IF
29 on ATEA Kalmarmilen, C, asf-gata 10 km Inbj Res Högby IF
30 to Stockholm BAUHAUS Athletics Big Shot   Res Stadionklubbarna
30 to Karlskrona stadslopp, 10+5 km   Res Team Blekinge LF
           
AUGUSTI        
1 Ölandsjoggen, C, 10+4+2,5+1,5 km   Res Persnäs AIF
1 Strandloppet, ej sanktion, terräng, 6,5+2,5 km   Res Hulterstads AIK
1-2 lö-sö BAUHAUS Youth Athletics   Res Stadionklubbarna
2 Hultanäsloppet, D, bland u, 13,4+6,7+3,5+1,2 km   Res Hultanäs SoFK
2 Rock'n'roll halfmarathon   Res Dublin, IRL
5 on Peak Performance Vertical K   Res Åre
6 to Inov-8 sprinten   Res Åre
7-9 fr-sö FRIIDROTTS-SM   Res Söderhamns IF
8 AXA Fjällmarathon   Res Åre
8 Sisu-spelen, C, UT+, arena   Res IK Sisu, Nässjö
8 DM o UDM lång stafett   Res Inlagt ovan
9 Ränneborgsspelen, C, UT+, arena   Res Eksjö Södra IK
13 to Resultattävling 3000m   Res Högby IF
14 fr Folksam Challenge   Res IF Kville, Gtbg
15 Järvloppet   Res  
16 GÖTALANDS-SERIEN, match 2, Div 3 M/K   Res Högby IF
18 ti Smålandspelen, C, UT+, arena   Res IFK Växjö
21 fr VP citylopp, C, asf väg-gata, 10+5+1,7+1+0,4 km   Res OK Njudung
21-23 fr-sö STORA JSM 19-22, USM 17   Res Kalmar SK
21-23 fr-sö STORA USM 15-16   Res KA 2 IF
22 Ultravasan 90 km   Res Sälen-Mora
22 Blomsterloppet, D, grusväg, 10+5,7+1,6+0,8 km   Res Ålems OK
22 Nattloppet Kalmar, C, asf.gata-väg, 5,95 km   Res Högby IF
22-30 lö-sö VM   Res Beijing, CHN
27-30 to-sö Öland Ultra, C, asf-väg, 27 mil, 36 str INSTÄLLT   - Högby IF
28 fr Sävsjö Stadslopp, D, asf/väg, 10+5+1,6+1,2 km   Res IFK Sävsjö
29 Hindenspelen, C, UT+ arena   Res IK Hinden
29 Smurfitloppet, C, asf-gata, 1,5+0,75 km   - Glasrikets RC
29 Göteborgsvarvets seedningslopp, C, 10 km   Res Växjö LK
30 Lag-DM   Res Tranås AIF
30 Lag-UDM, kvalomgång 2, södra   Res Ljungby FIK
           
SEPTEMBER        
3 to Resultattävling 1500m + Castorama   Res Högby IF
5 DM, VDM Halvmarathon   Res Hultsfreds LK
5 John Bauer Trail Run, C, kup. terr. 21+10+5+1,5 km   Res IK Hakarpspojkarna
5 Tjejmilen   Res Hässelby SK / Spårv.FK
5 Lidingö Ljuslopp, 11 km   Res IFK Lidingö
5-6 lö-sö SM-JSM-USM MÅNGKAMP   Res Gefle IF
5-6 lö-sö GÖTALANDSMÄSTERSKAP 13-14 ÅR, UTOMHUS   Res Lidköp.AIS, Falköp.FIK
6 VSM KASTFEMKAMP   Res Huddinge AIS
10 to Castorama   Res Högby IF
12 DN Stockholm Halvmarathon   Res Spårv./Häss./Tureberg
12-13 lö-sö FINNKAMPEN   Res Stockholm Stadion
13 Karlskronaspelen, UT+ arena   Res KA 2 IF
16 on 5k@EASD   Res Stockholm
17 to Castorama   Res Högby IF
19 Kalmarspelen Ingvar Thomssons minne, C, UT+   Res Kalmar SK
19 Världens Barnloppet, C, asf-gata 4,5 km   - Högby IF
19 Kistaloppet   Res Stockholm
19 Oslo Marathon   Res Oslo, NOR
19 Salomon Trail Tour, 22km   Res Sälen
20 Ulfveloppet, D, terrst, grusv, 12+8+5+1,3+0,3 km   Res Södra Vi IF
20 DM lång terräng   Res Inlagt ovan
20 Lag-UDM, final   Res Habo FIF-04
25-27 fr-sö Lidingöloppet   Res IFK Lidingö FI o SOK
26 Sollidenloppet, C, asf grus-väg, 5,9 km   Res IFK Borgholm
           
OKTOBER        
1 to Castorama + 1500m Res Högby IF
3 USK-loppet, 10km   Res Uddevalla
3 Gummiloppet, D, asf väg gata, 8+3,7 km   Res Rydaholms GoIF
3-4 lö-sö DM, JDM, UDM Mångkamp Inbj Res Högby IF
3-4 lö-sö Sista Chansen Res Högby IF
3-4 lö-sö Castorama Res Högby IF
4 Erimitagelöbet   Res Köpenhamn, DEN
6 ti Castorama Res Högby IF
10 Å-stadsloppet, halvmarathon   Res Örebro
11 Höglandsloppet, D, terr-stig, 10+5+2+1 km   Res IK Sisu, Nässjö
11 Hässelbyloppet, 10km   Res Stockholm
17 Växjö Marathon, C, asf-väg, 42195m   Res Växjö LK
17 DM, VDM Marathon   Res Inlagt ovan
17 Havslättsmarodören, D, ?   Res Oskarshamns SK
18 Valencia Halvmarathon   Res Valencia, ESP
22/8-18/10 DM Castorama   Res Hemmabanor
24-25 lö-sö SM-JSM-USM-VSM TERRÄNG   Res Hälle IF
           
NOVEMBER        
7 NM-JNM TERRÄNG   Res Göteborg
7 Vintermarathon   Res Stockholm
14 lö  Jämjöhalvan, C, halvmarathon, 10+5 km   Res Team Blekinge LF
14 Tömilen & Snöfemman   Res Stockholm
15 Vintercup 1, Svarta femman 5km   Res Glasrikets RC
21 Äspöloppet, D, 3,6km upp 14° genom tunnel   Res Oskarshamns SK
22 International Loket.nl Warandecross, 10km   Res Tilburg, NED
29 Joker+ Crosscup, 9,4 km   Res Roeselare, NED
           
DECEMBER        
6 Vintercup 2, Långehäll 7km   Res Ålems OK
6 Pfixx Solar Montferland Run, 15km   Res Heerenberg, NED
13 EM-JEM TERRÄNG   Res Hyères, FRA
20 Joker+ Crosscup, 10,5 km   Res Bryssel, NED
31 to Sylvesterloppet Kalmar, C, asf, 10+5+2,4+1,2+0,7km Inbj Res Högby IF
31 to Sylvesterloppet Vänersborg, 8+4 km   Res Friskis & Svettis, V-borg
31 to San Silvestre Vallecana   Res Madrid, ESP
 
     
 
Hjälp oss hålla koll... Ser du att någon tävling saknas där HIF-medlem deltagit/kommer delta - maila friidrott@hogbyif.se!