Tävlingar/Resultat  

Senast uppdaterat: 14 april 2017

    Program: 18 | 17 | 16 | 15 | 14 | 13 | 12 | 11 | 10 | 09 | 08 | 07 | 06 | 05
     
  HIFs Tävlingsprogram/Resultat 2016  
     
 

DECEMBER Länk till ev. hemsida Inbj Res Arrangör
5-6 lö-sö Julklappsjakten, UT+, arena inomhus Inbj Res Göteborgs KIK
12 Tomtespelen, UT+, arena inomhus Inbj Res KA 2 IF
17 to Luciasprintern, D, UT+, arena inomhus Inbj Res IFK Växjö
           
JANUARI        
3 Vintercupen 3, Djurängen 5km   Res Högby IF
9 Great Edinburgh XCountry   Res Edinburgh, GBR
9 Stadion Maraton Stockholm   Res Team Ultra Sweden LK
10 IVDM Inbj Res Jkpg Friidrottskrets
15-17 fr-sö Scandic Indoor Games, C, UT+, arena inomhus Inbj Res Huddinge AIS
16-17 lö-sö KA2-spelen, UT+, arena inomhus Inbj Res KA 2 IF
17 Vintercupen 4, Smedby 1854m   Res Kalmar OK
18 Abdijcross   Res Kerkrade, NED
23 Juan Muguerza, terräng 10,8km   Res Elgoibar, ESP
23 IK Akeles öppna KM 3000m   Res Linköping
23-24 lö-sö Best Western Games, C, UT+, arena inomhus Inbj Res IFK Växjö
30 BU John Thomas Terrier Classic   Res Boston, USA
30-31 lö-sö Pallasspelen, NT+, arena inomhus Inbj Res IK Pallas
31 Vintercupen 5, Helgesbo 10 km   Res Ålems OK
           
FEBRUARI        
6-7 lö-sö Stora IDM-IJDM-IUDM, IVDM 200+800+3000m
Inbj | Startlista | Tidsprog | PM | Ansvar/funk-lista
Res SmFIF m. hjälp i Växjö
7 Armory Track Invitational   Res New York, USA
13 IFAM Indoor   Res Gent, BEL
13 Danska mästerskapen mångkamp   Res Aalborg, DEN
20-21 lö-sö STORA IJSM 19-22, IUSM 17   Res IFK Växjö
21 Vintercupen 6, Hanemåla 5+1 km   Res Glasrikets RC
21 ING EuroCross, 10,275m   Res Diekirch, LUX
27-28 lö-sö STORA ISM   Res Malmö AI
28 Sunnakampen, UT, arena inomhus   Res KA 2 IF
28 Nike Marathontest 2, 15 km   Res Köpenhamn, DEN
           
MARS          
4-6 fr-sö STORA IVSM   Res Järvsö IF/Bollnäs
5 10K Indoor Bonanza   Res Huddinge AIS
5-6 lö-sö STORA IUSM 15-16   Res IK Orient, Uddevalla
5-6 lö-sö Växjö Inomhuskast, C, NT+, arena inomhus Inbj Res IFK Växjö
12 Vintercupen 7, Förlösa 5km   Res Högby IF
12-13 lö-sö GÖTALANDSMÄSTERSKAP 13-14 ÅR, INOMHUS Inbj Res IK Ymer, Borås
12-13 lö-sö ISM-IJSM-IUSM MÅNGKAMP   Res Örgryte IS
12-13 lö-sö IDM, IJDM 19, IUDM 17,15 mångkamp   Res Inlagt ovan
19 Annelundsrundan, C, asfalt-gata, 10+5+1,1km   Res FK Finn
19 Trafford 10k   Res Manchester, GBR
19-20 lö-sö Växjömångkampen, D, UT 12-14år, inomhus Inbj Res IFK Växjö
19-20 lö-sö IUDM 12,13,14 mångkamp   Res Inlagt ovan
19 10km Laredo   Res Laredo, ESP
20 Prova på tävling 60m, längd, kula, inne/F-skans     Högby IF
22 ti 5000m inddor inkl. 2 miles   Res Huddinge
26 VM HALVMARATHON   Res Cardiff, GBR
           
APRIL          
2 Marsträffen, D, UT+, arena inomhus   Res IK Hinden
2 Premiärmilen   Res Sthlm
3 Vintercupen 8, Smedby 6,8 km   Res Kalmar OK
3 Berliner Halbmarathon   Res Berlin, GER
9 Högsbyloppet, 9+6+3km   Res Högsby / A. Lönn
10 ÖM, UÖM, VÖM Terräng Inbj Res Föra AIK
10 TIF-Terrängen, 6km   Res Trollhättan
16 Skälbyloppet, C, grus.park väg, 8+4+1,9+1,1+0,6km Inbj Res Högby IF
16 Nordic Classic Running, 21,1+10+5 km   Res Visby
17 Boston Marathon   Res Boston, USA
23 Vårstafetten, C, Bland u, 42195m + 34954m, 8 str.   Res Målilla-Mörlunda SKI
23 Ölands Tjurrus, D, obanat, 5+1,5 km     Högby IF
24 DM, JDM, UDM, VDM Terräng   Res SK Graal, Markaryds FK
24 Vårloppet, D, terräng 10+5+1 km   Res FIK Färjestaden
27 on Högalidsloppet     Folkhögskolan, Smedby
30 Ölands Kyrkstafett, C, asf-väg, 24/64 km, 6/11 str. Inbj Res Högby IF / Öl.Idr.krets.
           
MAJ          
1 Växjöloppet, C, bland u, 21+10+4,7 km   Res IFK Växjö
1 BT Halvmarathon   Res Lyngby, DEN
5 to Eventyrløbet, 10km   Res Odense, DEN
7 Lillebælt halvmarathon   Res Lillebält, DEN
7 Transvulcania Ultramarathon, 74,3km   Res Kanarieöarna, ESP
7 Majspelen, C, UT+, arena   Res Oskarshamns SK
7 DM o VDM 10.000m   Res Inlagt ovan
7-8 lö-sö Tårnby Games   Res Tårnby, DEN
8 Wings For Life World Run   Res Red Bull, Kalmar-Öland
10 ti Ungdomsterrängen, 1,8+0,9km   Res Korpen, Stensö
12 to Rosenkällaloppet, 10+5km   Res Korpen, Linköping
12 to Resultattävling 200m   Res Högby IF
14 Scaniamilen, C, mot-spår, 10+5+2+1 km   Res Oskarshamns SK
14 LAG-SM KVAL, grupp B   Res GoIF Tjalve, Linköping
14 Nordic Challenge 10.000m   Res Allerød, DEN
14-15 lö-sö Stockholms öppna DM i mångkamp   Res Sätra IP, Sthlm
17 ti Papricalunken, D, grus/stig, 1,2 km   - Glasrikets RC
17 ti Linnéalunken, C, asf-gata, grus, 5 km   - Glasrikets RC
18 on OMT Finspång stadslopp, 7km   Res Finspång
19 to Resultattävling 800m   Res Högby IF
21 Göteborgsvarvet, Halvmarathon   Res Göteborgs FIF
21 SM HALVMARATHON   Res Inlagt ovan
21 Marknadsspelen, C, UT+, arena   Res Skruvs IF
21 lö  DM o UDM stafett   Res Inlagt ovan
21 Lindsdals Runt, C, asfalt 4,2+0,9 km   - Kalmar SK
25 on Drottning Margaretaloppet, C, tjejlopp, bland u, 5 km   - Kalmar SK
26 to Blodomloppet   Res Linköping
27 fr Herrgårdsstafetten, D, asf-väg-gata, 5 km, 5 str.   Res Oskarshamns SK
27 fr Eksjö Stadslopp, C, asf, 10+5+1+0,6 km   Res Eksjö Södra IK
28 Änglamilen   Res Ängelholm
28 Hindenspelen, C, UT+ arena   Res IK Hinden
28-29 lö-sö HAIS-spelen   Res Hässleholms AIS
29 STAFETT-SM   Res Stockholm
29 Ofelia Karlsson 100m på 13,23 plac 9a   ? ?, Italien
30 Kalvinknatet, C, knatte, gräs/grus, 1,5+0,9+0,6km Inbj Res Högby IF / Malmö AI
           
JUNI          
3-5 fr-sö Sollentuna Athletic Youth Open   Res Turebergs FK
4 ASICS Stockholm Marathon   Res Hässelby SK / Spårv.FK
4 Mönsterås Stadslopp, C, asfalt, 10+4+1,6+0,8km   Res Ålems OK
4 Skomakareloppet, D, bl.u, 9+4,5+1+0,3 km   Res Misterhults AIS
4 Lag-UDM, kvalomgång 1, södra   Res Samarr i Kalmar
5 GÖTALANDS-SERIEN, match 1, Div 2 M/K   Res Kalmar SK
5 Alingsåsloppet, 10km   Res Alingsås
6 Gustav Vasaloppet   - Korpen Kalmar
6 Mörbyloppet   - Mörbylånga GoIF
10 fr Vimmerbyloppet, C, bl.u., 10+5+2+1+0,5 km   Res Vimmerby SK
11 Bergaloppet, 4,9km   - Kalmar
11-12 lö-sö Stora DM-JDM-UDM   Res IK Sisu, Nässjö m.f.
11-12 lö-sö EST-FIN-SWE MÅNGKAMP   Res Huddinge AIS
11-12 lö-sö Rosenbomsspelen, UT+, arena   Res KA 2 IF
15 on SM, JSM 22, VSM 10 KM LANDSVÄG   Res Hässelby SK / Spårv.FK
17-19 fr-sö Bauhaus Athletics Youth   Res Stadionklubbarna
18 Florhultsloppet, D, blandat underlag 5 km   Res Glasrikets RC
18 Öland Ultra, C, 50+25 km Inbj Res Högby IF
18-19 lö-sö Laxaspelen   Res IFK Halmstad
21 ti Långlöparnas kväll   Res FK Studenterna
22 on Vätterspelen, C, NT+, arena   Res Hovslätts IK, Habo FIF
24 fr Borejoggen   Res SK Bore
26 Marathon du Mont-Blanc   Res Chamonix, FRA
28 ti Sollentuna GP   Res Häss, Spårv, Tureberg
29 on Böda Beach Run, C, 10+5+2,5+1 km Inbj Res Högby IF
           
JULI          
1-3 fr-sö VNM     Odense, DEN
1-3 fr-sö Världsungdomsspelen, UT+ arena Inbj Res Göteborgs FIF
2 Kalmar Malkars 21 KM, C, halvmara+5km, asf-gata   Res Högby IF
4 Veteran-ÖM Inbj Res Högby IF
4-8 må-fr Friidrottsskola Inbj Res Högby IF
6-10 on-sö EM   Res Amsterdam, NED
7 to Cityloppet, D, asf-väg-gata, 6km   Res Oskarshamns SK
8 fr Byrundan, C, asf-väg-gata, 8+4+1,5km   Res Gamleby OK
8 fr Böda Sandsloppet, D, 6,5+5,5+4+3 km Inbj Res Högby IF
9-10 lö-sö Stora VDM Inbj Res Högby IF
9-10 lö-sö  DM, JDM, UDM Mångkamp Inbj Res Högby IF
10 Visans Skeppsloppet, D, bland u. 8+4+2+1 km     Storebro SC
15 fr Victorialoppet, C, asf,grus väg-gata, 9+4+2+1,5 km   Res IFK Borgholm
15 fr Kraftprovet, 11,6 km   Res Trollhättans IF
16-17 lö-sö Ungdoms-EM   Res Georgien
17 Ölandsspelen, C, UT+, arena Inbj Res Högby IF
17 DM, JDM, UDM, VDM 5000m, 3000m, 2000m Inbj Res Inlagt ovan
22-24 fr-sö STORA VSM   Res Söderhamns IF
23 Hornsjön Runt, C, terr stig, 11+5,5+2,9+1,5 km Inbj Res Högby IF
27 on Löttorpsvarvet, D, 6,5+1,5+0,75 km Inbj Res Högby IF
27 on Folksam Grand Prix   Res IF Göta Karlstad
30-31 lö-sö Gurkspelen   Res Västerås
30 Salomon 27k   Res Ottsjö
30 Ölandsjoggen, C, 10+4+2,5+1,5 km   Res Persnäs AIF
31 Senior- o Ungdoms-ÖM | Tidsprogram Inbj Res Högby IF / FIK F-staden
           
AUGUSTI        
3 on ATEA Kalmarmilen, C, asf-gata 10+1,2+0,4 km   Res Högby IF
4 to Karlskrona Stadslopp   Res Team Blekinge/OK Orio
5-7 fr-sö STORA JSM 19-22, USM 17   Res Hässleholms AIS
5-7 fr-sö STORA USM 15-16   Res Finish, H-holm, Pallas
6 Ölands Marathon, C, asf-väg, 42.195m, inkl ÖM-VÖM Inbj Res Högby IF
6 Flanders Cup   Res Huizingen BEL
7 Hultanäsloppet, D, bland u, 13,4+6,7+3,5+1,2 km   Res Hultanäs SoFK
9 ti KK-joggen, kvartsmarathon   Res Katrineholm
11 to Klubbtävling Fredrikskans   Res Högby IF
13 GÖTALANDS-SERIEN, match 2, Div 2 M/K   Res Högby IF
13 Ränneborgsspelen, C, UT+, arena   Res Eksjö Södra IK
13 Prinsens minne   Res Halmstad
13 Scandinavian Milers Club   Res Göteborg
14 Sisu-spelen, C, UT+, arena   Res IK Sisu, Nässjö
16 ti Blodomloppet, C, asf, grus, 10+5 km   Res Hovslätts IK
18 to Klubbtävling Fredrikskans   Res Högby IF
20 ATEA Norrköpings Stadslopp, 5+10km   Res Tjalve IF
21 Lag-DM   Res Habo FIF-04
23 ti Smålandspelen, C, UT+, arena   Res IFK Växjö
26-28 fr-sö FRIIDROTTS-SM   Res Turebergs FK
27 Blomsterloppet, D, grusväg, 11,4+5,7+1,6+0,6 km   Res Ålems OK
27 Nattloppet Kalmar, C, asf.gata-väg, 5,1 km   Res Högby IF
28 Lag-UDM, kvalomgång 2, södra   Res Ljungby FIK
28 VSM FEMKAMP   Res Säters IF
           
SEPTEMBER        
3 Spring Hultsfred, C, asf/grus, M+½+10+5+1,4+0,7km   Res Hultsfreds LK
3 DM, VDM Halvmarathon   Res Inlagt ovan
3 VSM HALVMARATHON   Res Inlagt ovan
3 Tjejmilen   Res Hässelby SK / Spårv.FK
3 Karlskronaspelen, UT+ arena   Res KA 2 IF
3 Lag-UDM, final   Res Wärnamo SK
3-4 lö-sö FINNKAMPEN   Res Tampere, FIN
4 The Rut 50k   Res Big Sky Resort, Montana/USA
10 DN Stockholm Halvmarathon   Res Spårv./Häss./Tureberg
10 VSM KASTMÅNGKAMP   Res Bottnaryds IF
10 VDM Kastmångkamp   Res Inlagt ovan
10-11 lö-sö SM-JSM-USM MÅNGKAMP   Res Falun
10-11 lö-sö GM 13-14 ÅR | Inbjudan | Startlista | Tidsprog | PM   Res Högby IF
11 Sunnerboloppet, C, bland u, 10+4,7+2,2 km   Res FK Finn / Ljungby FIK
17 Oslo Marathon   Res Oslo, NOR
17 ALJ Open   Res Sthlm Stadion
17-18 lö-sö Décastar   Res Talence, FRA
18 Ulfveloppet, C, terrst, grusv, 12+8+5+1,3+0,3 km     Södra Vi IF
18 DM lång terräng   Res Inlagt ovan
18 Sicklaloppet   Res Nacka/Järla Orientering
18 Kalmarspelen Ingvar Thomssons minne, C, UT+   Res Kalmar SK
22 to Castorama   Res Högby IF
23-25 fr-sö Lidingöloppet   Res IFK Lidingö, Sthlm FIF
24 Musikmilen, C, 10 km   Res IFK Växjö / Växjö LK
25 TAIF-spelen, C, UT+, arena   Res Tranås AIF
25 Berlin Marathon   Res Berlin, GER
           
OKTOBER        
1 Gummiloppet, D, asf väg gata, 8+3,7 km   Res Rydaholms GoIF
2 Harwich Cranberry Half Marathon   Res Harwich, MA, USA
9 Sista Chansen   Res Högby IF
9 Höglandsloppet, D, terr-stig, 10+5+2+1 km   Res IK Sisu, Nässjö
9 Chicago Marathon   Res Chicago, USA
9 Hässelbyloppet   Res Hässelby SK
15 Ekerumsloppet, D, terrängstig, 10+2 km   Res Högby IF
16 Havslättsmarodören, D, terräng 6,5 km   Res Oskarshamns SK
18 ti Castorama   Res Högby IF
20 to Resultattävling 400m häck   Res Högby IF
21 fr Castorama   Res Högby IF
22 Växjö Marathon, C, asf-väg, 42195m   Res Växjö LK
22 DM, VDM Marathon   Res Inlagt ovan
27/8 - 23/10 DM Castorama Inbj Res Hemmabanor
22-23 lö-sö SM-JSM-USM-VSM TERRÄNG   Res Västerås FK
29 European Halloween Cross   Res Danmark
30 Yddingeloppet, 12km   Res Heleneholms IF
30 Långa Tullinge Tumbaloppet, 20km   Res Stockholm
           
NOVEMBER        
5 Vintermarathon   Res Stockholm
6 Nordic Extreme Running   Res Gotland
12 NM-JNM TERRÄNG   Res Kristiansand, NOR
12 lö  Jämjöhalvan, C, halvmarathon, 10+5 km   Res Team Blekinge LF
20 Cross Internacional de Soria   Res Soria, ESP
26 Äspöloppet, D, 3,6km upp 14° genom tunnel   Res Oskarshamns SK
27 Warandeloop, 10km   Res Tilburg, NED
           
DECEMBER        
3 North Face Endurance Challenge Series   Res San Francisco, USA
11 EM-JEM TERRÄNG   Res Chia, ITA
31 Sylvesterloppet Kalmar, C, asf, 10+5+2,4+1,2+0,7km   Res Högby IF
31 Sylvestercross, 10,4 km   Res Soest, NED
 
     
 
Hjälp oss hålla koll... Ser du att någon tävling saknas där HIF-medlem deltagit/kommer delta - maila friidrott@hogbyif.se!