Tävlingar/Resultat  

Senast uppdaterat: 12 november

    Program: 18 | 17 | 16 | 15 | 14 | 13 | 12 | 11 | 10 | 09 | 08 | 07 | 06 | 05
     
  HIFs Tävlingsprogram/Resultat 2017  
     
 

NOV-16 Länk till ev. hemsida Res Arrangör
20 Vintercup 1, Svarta femman Res Glasrikets RC
         
DECEMBER      
3-4 lö-sö Julklappsjakten, UT+, arena inomhus Res Göteborgs KIK
4 Vintercup 2, Långehäll Res Ålems OK
11 Vintercup 3, Smedby 1,854m terräng Res Kalmar OK
11 Tomtespelen, UT+, arena inomhus Res KA 2 IF
15 to Luciasprintern, D, UT+, arena inomhus Res IFK Växjö
         
JANUARI      
6 fr Surbulle Indoors Res IK Norrköping FI
8 Vintercup 4, Djurängen 5,3 km Res Högby IF
8 Sthlms öppna mångkamps-IDM Res IFK Tumba
14-15 lö-sö KA2-spelen, NT+, arena inomhus Res KA 2 IF
15 Abdijcross, 10,5 km Res Kerkrade, NED
21-22 lö-sö Quality Hotel Games (fd. BWG), C, UT+, arena inne Res IFK Växjö
22 Vintercup 5, Helgesbo 8km terräng Res Ålems OK
23 Cinque Mulini Res San Vittore Olona, ITA
28-29 lö-sö Pallasspelen, NT+, arena inomhus Res IK Pallas
28-29 lö-sö Norrköping Indoor Games, UT+, arena inomhus Res GoIF Tjalve
         
FEBRUARI      
3-5 fr-sö STORA IVSM Res IK Ymer, Borås
4 Vintercup 6, Förlösa 4,8 km Res Högby IF
4-5 lö-sö Stora IDM-IJDM-IUDM, IVDM 200+800+3000m
Inbj | Startlista | Tidsprog | PM | Ansvar/funk-lista
Res SmFIF m. hjälp i Växjö
11-12 lö-sö ISM-IJSM-IUSM MÅNGKAMP Res IK Orient, Boh.Dal.FIF
11-12 lö-sö IDM, IJDM 19, IUDM 17,15 mångkamp Res Inlagt ovan
12 Groet uit Schoorl Run, 10km Res Schoorl, NED
18-19 lö-sö STORA IJSM 19-22, IUSM 17 Res Örgryte IS, Ullevi FK
19 Vintercup 7, Hanemåla 5km mest asfalt Res Glasrikets RC Nybro
25-26 lö-sö STORA ISM Res IFK Växjö
26 Sunnakampen, UT, arena inomhus Res KA 2 IF
         
MARS        
3-5 fr-sö Växjö Inomhuskast, C, NT+, arena inomhus Res IFK Växjö
4 Vintercup 8, Saxnäs 4km terräng Res FIK Färjestaden
4-5 lö-sö STORA IUSM 15-16 Res Upsala IF
10-12 fr-sö IVNM Res Huddinge AIS
18-19 lö-sö GÖTALANDSMÄSTERSKAP 13-14 ÅR, INOMHUS Res IFK Växjö
19 Vintercup 9, Smedby 6,8km asfalt Res Kalmar OK
19 Två sjöar runt, 5,7 + 11,2 km Res Sundbybergs IK
25 Marsträffen, D, UT+, arena inomhus Res IK Hinden
25 Annelundsrundan, C, asfalt-gata, 10+5+1,1km Res FK Finn
25 Stockholm Tunnel Run Citybanan, 7,6km Res Stockholm
25 Varvetmilen, 10km Res Karlskrona
26 Venloop, halvmarathon Res Venloo, NED
         
APRIL        
1 ASICS Premiärmilen, 10km Res Stockholm
1-2 lö-sö Växjömångkampen, D, UT 12-14år, inomhus Res IFK Växjö
1-2 lö-sö IUDM 12,13,14 mångkamp Res Inlagt ovan
2 ÖM, UÖM, VÖM Terräng | Inbjudan Res FIK Färjestaden
2 Parelloop, 10km Res Parel, NED
8 Skälbyloppet, C, grus.park väg, 8+4+1,9+1,1+0,6km Res Högby IF
17 Påsksmällen Res Enhörna IF
22 Vårstafetten, C, bland u, 42195m + 34954m, 8 str. Res Målilla-Mörlunda SKI
22 Kvarnloppet, 10+5+1 km Res T.Skavsåret/Järfälla
22 Ölands Tjurrus, D, obanat, 5+1,5 km Res Högby IF
23 Terräng-DM | Karta | Inbjudan | Startlista Res Högby IF
23 Hamburg Marathon Res Hamburg, GER
29 Ölands Kyrkstafett, C, asf-väg, 67/23 km, 11/6 str. Res Högby IF / Öl.Idr.krets.
30 Vårloppet, D, terräng 10+5+1 km Res FIK Färjestaden
         
MAJ        
1 Växjöloppet, C, bland u, 21+10+4,7 km Res IFK Växjö
4 to Grabbhalvan, 5km Res Norrköping
6 Majspelen, C, UT+, arena Res Oskarshamns SK
6 lö  DM o UDM stafett Res Inlagt ovan
6 Sthlm trail Run, 10+5km Res Stockholm
6-7 lö-sö Tårnby Games Res Tårnby, DEN
7 Wings for Life World Run Res Kalmar - Öland
7 Lidingö Ultra, 50+26+10 km Res IFK Lidingö
9 ti Ungdomsterrängen, 1,8+0,9km   Stensö/Korpen
11 to Vår Ruset Kalmar, C, tjejlopp, bland u, 5 km | Inbj Res Högby IF, FIK F-stad.
11 to Arenamilen Res Vallentuna FIK
13 Alvesta Throwing Day, C, UT+ VT, arena Res Alvesta FI
13 Scaniamilen, C, mot-spår, 10+5+2+1 km Res Oskarshamns SK
13 Kungsholmen Runt, 21,1+10 km Res FK Studenterna
13-14 lö-sö Stockholms Öppna Mångkamps-DM Res IFK Tumba
13-14 lö-sö Stockholms Öppna Veteran-DM Res IFK Tumba
16 ti Linnéalunken, C, asf-gata, grus, 5+1,5+0,8 km - Glasrikets RC Nybro
18 to MilSpåret, 10km Res Spårvägens FK
20 Skärholmsloppet, 5km Res Löparakademin IF
20 Marknadsspelen, C, UT+, arena Res Skruvs IF
20 Göteborgsvarvet, Halvmarathon Res Göteborgs FIF
20 SM HALVMARATHON   Inlagt ovan
20 Lindsdal Runt, C, asfalt 4,2+0,9 km   Kalmar SK
20-21 lö-sö Huddingespelen Res Huddinge AIS
21 Lag-UDM, kvalomgång 1, södra | Tidsprogram Res Högby IF m.f. i Kalmar
21 Täbyloppet, 10+5km Res Täby IS Friidrott
24 on OMT Finspångs stadslopp, 7km Res Finspångs OK
25 to LAG-SM KVAL, grupp B Res Linköping
25 to GÖTALANDS-SERIEN, match 1, Div 1 M/K Res Hovslätts IK
26 fr Eksjö Stadslopp, C, asf, 10+5+1+0,6 km Res Eksjö Södra IK
27 Å-loppet, 10,549m Res Eskilstuna FI
27 Änglamilen, 10km Res Ängelholms IF
27 Hindenspelen, C, UT+ arena Res IK Hinden
27-28 lö-sö SM-JSM-USM STAFETT Res Malmö AI
27-28 lö-sö Mångkamp, C, UT+, sen-22-19-17-15-13-11år Res Ljungby FIK
27-28 lö-sö  DM, JDM, UDM Mångkamp Res Inlagt ovan
29 Kalvinknatet, C, gräs/grus, 1,4+1+0,6km | Inbj Res Högby IF / Malmö AI
30 ti Råslättspelen, C, NT+, arena Res Jönköp. Friidr.krets
31 on Drottning Margaretaloppet, C, tjejlopp, bland u, 5 km Res Kalmar SK
         
JUNI        
1 to Blodomloppet, 10+5+1,6km Res Linköping
2 fr Herrgårdsstafetten, D, asf-väg-gata, 4,4 km, 5 str. Res Oskarshamns SK
2 fr MarkOn Aarhus Nordic Challenge Res Århus, DEN
2 fr Nijmegen Global Athletics Res Nijmegen, NED
3 ASICS Stockholm Marathon Res Hässelby SK / Spårv.FK
3 Skomakareloppet, D, bl.u, 9+4,5+1+0,3 km Res Misterhults AIS
3 Kristianstads stadslopp, 10+5+2+1km Res OK Pan-Kristianstad
3-4 lö-sö Stora DM-JDM-UDM Res Habo FIF-04 + alla
6 ti Gustav Vasaloppet, 5,8km   Stensö/Korpen
8 to Bagisloppet, 10+5+2+1 km Res Stockholm
9 fr Vimmerbyloppet, C, bl.u., 10+5+1,8+1+0,5 km Res Vimmerby SK
10 Bergaloppet, 5 km - Högby IF
10 Sävedalsspelen Res Göteborg
10 Söder Runt, 10 km Res Stockholm
10 Flanders Cup Res Huizingen, BEL
10-11 lö-sö JNM-UNM MÅNGKAMP Res Kuortane, FIN
10-11 lö-sö SAYO Res Turebergs FK
14 on Kasttävling 3 Res IFK Växjö
15 to SM, JSM 22, VSM 10 KM LANDSVÄG Res Hässelby SK / Spårv.FK
17 Öland Ultra, C, 50+25 km Res Högby IF
17 Florhultsloppet, D, blandat underlag 5 km   Glasrikets RC Nybro
17 Gouden Spike Res Leiden, NED
17-18 lö-sö Rosenbomspelen Res KA 2 IF
18 Bauhausgalan, DL, arena Res Stadionklubbarna
21 on Vätterspelen, C, NT+, arena Res Hovslätts IK, Habo FIF
23 fr Orsakajt'n, 25+15+6+2,5+1,1+0,8 km Res Orsa SK
23 fr Borejoggen, 8,5+1,5km Res SK Bore
25 Esbjerg City half Res Esbjerg, DEN
25 Mont Blanc Marathon Res Chamonix, FRA
28 on Böda Beach Run, C, 10+5+2,5+0,5 km | Inbjudan Res Högby IF
30 fr Island Run, 21k & 10k Res Gotlands FIF
30-2 fr-sö Världsungdomsspelen, UT+ arena Res Göteborgs FIF
         
JULI        
1 Kalmar Malkars 21 KM, C, 21,1+5 km, asf-gata | Inbj Res Högby IF
1-2 lö-sö LAG-EM MÅNGKAMP Res Monzon, ESP
3-7 må-fr Friidrottsskolan | Inbjudan Res Högby IF
4 ti Veteran-ÖM | Inbjudan Res Högby IF
6 to Oskarshamns Stadslopp, C, asf-väg-gata, 6+3 km Res Oskarshamns SK
7 fr Byrundan, C, asf-väg-gata, 8+4+1,5km Res Gamleby OK
7 fr Böda Sandsloppet, D, 6,5+4+1,8+1 km | Inbjudan Res Högby IF
7-9 fr-sö Öresundsspelen, UT+ arena Res IFK Helsingborg
8 Kustmaran och Kristianopel Runt, 42+21+10+5 km Res Team Blekinge LF
9 Mora Trail 45 km Res Mora
10 Karhu Run, asf-väg-gata, 6,25 km Res Västervik IK
12 on Kalmar Sommarspel, C, UT+, arena Res Kalmar SK
12 on Challenge Sylvain Jacquot Res Nice, FRA
14 fr Foulee de Cotignac 10,25 km Res Cotignac, FRA
14-16 fr-sö Gavlehovspelen, UT+, arena Res Gefle IF Friidrott
15 Victorialoppet, C, asf,grus väg-gata, 9+4+2+1,5 km Res IFK Borgholm
16 Ölandsspelen, C, UT+, arena | Inbjudan Res Högby IF
16 DM, JDM, UDM, VDM 5000m, 3000m, 2000m Res Inlagt ovan
20-23 to-sö JEM19 Res Grosseto, ITA
21 fr Kraftprovet, 11,6 km Res Trollhättan
22 Hornsjön Runt, C, 11+5,5+2,9+1,5+0,8 km | Inbj Res Högby IF
22 Nacht van de Atletiek, arena Res Heusden-Zolder, BEL
22-23 lö-sö EAP Combined Events Res Hexham, GBR
24-28 må-fr Etape Bornholm Res Bornholm, DEN
25 ti Karlstad GP, FGP, arena Res IF Göta Karlstad
26 on Löttorpsvarvet, D, 6,2+1,4+0,8 km | Inbjudan Res Högby IF
27-6 to-sö VEM STADIA Res Århus, DEN
28 fr DM o VDM 10.000m Res Eksjö Södra IK
29 Ölandsjoggen, C, 10+4+2,5+1,5 km Res Persnäs AIF
29 Swissalpine Marathon Res Davos, SUI
30 Senior-ÖM, Ungdoms-ÖM | Inbjudan Res Högby IF, FIK F-staden
         
AUGUSTI      
2 on ATEA Kalmarmilen, C, asf-gata 10+1,2+0,4km | Inbj Res Högby IF
3 to Karlskrona Stadslopp Res Team Blekinge LF
4-13 fr-sö VM Res London, GBR
5 Sisu-spelen, C, UT+, arena Res IK Sisu, Nässjö
5 Ölands Marathon, C, inkl ÖM-VÖM | Inbjudan Res Högby IF
5 DM, VDM Marathon Inlagt ovan
5 Strandloppet, 6,5 km Res Hulterstad AIK
5-6 lö-sö Westinghouse Gurkspel Res Västerås Friidrott
11-13 fr-sö STORA JSM 19-22, USM 17 Res Gefle IF
11-13 fr-sö STORA USM 15-16 Res Falu IK
12 Blomsterloppet, C, grusväg, 11,4+5,7+1,6+0,6 km Res Ålems OK
12 Prinsens Minne, C, asf väg-gata, 21+10 km Res Halmstad Garnisons IF
15 ti Blodomloppet Jönköping , C, asf, grus, 10+5 km Res Hovslätts IK
18 fr VP Citylopp, C, asf väg-gata, 10+5+1,7+1+0,4 km Res OK Njudung
18-20 fr-sö STORA VSM Res KA 2 IF
19 ATEA Norrköpings Stadslopp, C, asf väg, 10+5 km Res Tjalve IF Norrköping
19 Runneby, väg gata, 21+10+5 km Res Ronneby
19 Ultravasan, 90+45 km Res Sälens IF, IFK Mora
19 Vasastafetten, 90 km, 10 sträckor Res se ovan
19 Midnattsloppet, C, asf väg-gata, 10 km Res Stockholm
19-20 lö-sö NORDISKA JUNIORLANDSKAMPEN Res Sverige, Umeå
20 WSK-spelen, C, UT+, arena Res Wärnamo SK
23 on Stadsfestloppet Res Linköping
24 to Klubbtävling Fredrikskans 800m + 200m h Res Högby IF
25-27 fr-sö FRIIDROTTS-SM Res IFK Helsingborg
25 fr Sävsjö Stadslopp, D, asf/väg, 10+5+1,6+1,2 km Res IFK Sävsjö
26 Nattloppet Kalmar, C, asf.gata-väg, 5 km | Inbjudan Res Högby IF
27 Väckelsångsloppet, C bland u,18,4+8,9+4,5+2,3 km Res Väckelsångs IK
29 ti Huddingeloppet, C, asf gata, 5+2,5 km Res Huddinge AIS
         
SEPTEMBER      
2 Spring Hultsfred, C, asf/grus, M+½+10+5+1,4+0,7 Res Hultsfreds LK
2 DM, VDM Halvmarathon Res Inlagt ovan
2 Tjejmilen Res Hässelby SK / Spårv.FK
2 Lag-UDM, kvalomgång 2, södra Res Ljungby FIK
2 Karlskronaspelen, UT+ arena Res KA 2 IF
2-3 lö-sö FINNKAMPEN Res SFIF, Stockholm
9 HIK-kampen, C, UT+, arena Res Hovslätts IK
9 VDM 200m, stav Res Inlagt ovan
9 Stockholm Halvmarathon Res Spårv./Häss./Tureberg
9 Svartbäcksmåladagen, D, back-, trail-, löp/cyk-lopp Res Glasrikets RC Nybro
9 Cramp Run Res Varsseveld, NED
9-10 lö-sö GM 13-14 ÅR Res IK Orient, Uddevalla
10 Sunnerboloppet, C, bland u, 10+4,7+2,2 km Res FK Finn, Ljungby FIK
16 Alvesta Veteranspel, C, VT, arena Res Alvesta FI
16 VDM 100-800-höjd-längd-kula Res Inlagt ovan
16 Lag-DM | Inbjudan Res Högby IF
16 DM, JDM, UDM hinder | Inbjudan Res Inlagt ovan
17 Ulfveloppet, D, terrst, grusv, 12+8+5+2,5+1+0,3 km Res Södra Vi IF
17 DM lång terräng Res Inlagt ovan
21 to Castorama Res Högby IF
22-24 fr-sö TCS Lidingöloppet Res IFK Lidingö, Sthlm FIF
23 Kalmarspelen Ingvar Thomssons minne, C, UT+ Res Kalmar SK
24 TAIF-spelen, C, UT+, arena Res Tranås AIF
28 to Klubbtävling med Castorama Res Högby IF/Kalmar SK
30 VDM diskus, slägga, vikt Res Bottnaryds IF
         
OKTOBER      
1 Run2Day Wedstrijd halve marathon Res Breda, NED
2 Castorama Res Högby IF
5 to Castorama Res Högby IF
7 Världens Barnloppet, cykelväg 4,5 km | Inbjudan   Högby IF
7 Gummiloppet, D, 8 km Res Rydaholms GoIF
8 Höglandsloppet, D, terr-stig, 10+5+2+1 km Res IK Sisu, Nässjö
8 Sista Chansen Res Högby IF
8 VDM 1500, lång häck, hinder, tresteg, 4x100m | Inbjudan Res inlagt ovan
8 Castorama Res inlagt ovan
8 Hässelbyloppet, C, 10 km Res Hässelby SK
8 The Great 10k, 10 km Res Berlin, TYS
12 to Klubbtävling Fredrikskans Res Högby IF
14 Ekerumsloppet, D, terr-stig, 10+1,6 km | Inbjudan Res Högby IF
14 Olofströms höstlopp, 10 km Res Olofström
14 Castorama Res Högby IF
15 10K Palma de Mallorca Marathon, 10 km Res Palma, ESP
15 Havslättsmarodören, D, terräng 6,5 km Res Oskarshamns SK
15 Klubbtävling Svinö, 3.8 km Res Högby IF
17 ti Castorama Res Högby IF
19 to Castorama Res Högby IF
21 Växjö Marathon, C, asf-väg, 42,2+21,1km Res Växjö LK
22 Castorama Res Högby IF
26/8 - 22/10 DM Castorama Res Hemmabanor
28-29 lö-sö SM-JSM-USM-VSM TERRÄNG Res Huddinge AIS
29 Långa Tullinge-Tumbaloppet, 20 km Res Tullinge Friidrott
         
NOVEMBER      
4 Jätten Bulelöpet, 10+5 km Res IFK Österbymo
11 NM-JNM TERRÄNG Res Middelfart, DEN
18 lö  Jämjöhalvan, C, halvmarathon, 10+5 km   Team Blekinge LF
25 Äspöloppet, D, 3,6km upp 14° genom tunnel   Oskarshamns SK
         
DECEMBER      
10 EM-JEM TERRÄNG   Šamorín, SVK
31 Sylvesterloppet Kalmar, C, 10+5+2,4+1,2+0,7k | Inbj   Högby IF
 
     
 
Hjälp oss hålla koll... Ser du att någon tävling saknas där HIF-medlem deltagit/kommer delta - maila friidrott@hogbyif.se!