Tävlingar/Resultat  

Senast uppdaterat: 1 mars

    Program: 20 | 19 | 18 | 17 | 16 | 15 | 14 | 13 | 12 | 11 | 10 | 09 | 08 | 07 | 06 | 05
     
  HIFs Tävlingsprogram/Resultat 2020  
     
 
NOV-19 Länk till ev. hemsida Res Arrangör
24   Vintercup 1, Svarta femman 5 km Res Glasrikets RC
30-1 lö-sö   Julklappsjakten, UT+, arena inomhus Res Göteborgs KIK
           
DECEMBER        
1   Vintercup 2, Långehäll, 7.3 km Res Ålems OK
14   Vintercup 3, Förlösa 4,8km Res Högby IF
15   Tomtespelen, UT+, arena inomhus Res KA 2 IF
           
JANUARI        
4   Vintercup 4, Smedby 1 854m terräng Res Kalmar OK
5   Cross Zornotza, terräng, 10,7 km Res Amorebeita, ESP
11-12 lö-sö   KA2-spelen, NT+, arena inomhus Res KA 2 IF
12   Juan Muguerza, terräng, 10.8 km Res Elgoibar, ESP
17-19 fr-sö   Quality Hotel Games, C, UT+, arena inne Res IFK Växjö
19   Vintercup 5, Helgesbo 10km terräng Res Ålems OK
25-26 lö-sö   Pallasspelen, NT+, arena inomhus Res IK Pallas
26   Vintercup 6, Djurängen 5,3 km Res Högby IF
26   Osaka Half Marathon, asf-väg, 21 km Res Osaka, JPN
           
FEBRUARI        
1   Göteborgs Inomhus Res IK Vikingen
1-2 lö-sö   Stora IDM-IJDM-IUDM, IVDM 200+800+3000m
Inbj | Startlista | Tidsprog | PM | Ansvar/funk-lista
Res SmFIF m. hjälp i Växjö
1-2 lö-sö   ISM-IJSM-IUSM MÅNGKAMP Res Turebergs FK
1-2 lö-sö   IDM, IJDM 19, IUDM 17,15 mångkamp Res Inlagt ovan
15   Sunna Open, UT+, arena inomhus Res KA 2 IF
16   Vintercup 7, Hanemåla 5km Res Glasrikets RC
22-23 lö-sö   STORA ISM Res IFK Växjö
28-1 fr-sö   STORA IVSM Res Malmö AI
29-1 lö-sö   STORA IJSM 19-22, IUSM 17 Res Göteborg
           
MARS          
1   Vintercup 8, Saxnäs 4,8 km terräng   FIK Färjestaden
1   20 van Alphen, 20 km väg Res Alphen Aan Den Rijn, NED
7-8 lö-sö   STORA IUSM 15-16   KFUM Örebro
14-15 lö-sö   GÖTALANDSMÄSTERSKAP 13-14 ÅR | Anm-formulär   IFK Göteborg
14-15 lö-sö   RM-JRM-URM VINTERKAST   Malmö AI, Heleneholms IF
15   KRAFTMÄTNINGEN 17ÅR, INOMHUS   Turebergs FK
15   Vintercup 9, Smedby 6,8km asfalt   Kalmar OK
15   NYC Half, 21 km väg   New York, USA
15-21 sö-lö   IVEM   Braga, POR
21-22 lö-sö   EUROPACUPEN KAST   Leiria, POR
27-29 fr-sö   VEM BERGSLÖPNING   Porto Moniz, POR
28   Vårcupen, C, UT, arena inomhus   Tranås AIF
28   Annelundsrundan, C, asfalt-gata, 10+5+1,1km   FK Finn
28-29 lö-sö   Växjömångkampen, D, UT 12-14år, inomhus   IFK Växjö
28-29 lö-sö   IUDM 12,13,14 mångkamp   Inlagt ovan
29   VM HALVMARATHON   Gdynia, POL
29   Marsträffen, D, UT+, arena inomhus   IK Hinden
           
APRIL          
2-5 to-sö   VEM NON STADIA   Funchal, POR
4   Kalmar Backyard Ultra   Högby IF
4   Tjust Trail Run, C, terräng, 20+10+5+2 km   Tjust Bike & RC
5   Varvetmilen Växjö, C, 10 km   Växjö LK
5   Uddloppet, halvmara+10+3,5 km   IF Udd
8 on   Dymmelloppet, D, terräng, 7,5+5+2,5+1 km   Oskarshamns SK
13   Varvetmilen Jönköping, C, 10 km   IK Hakarpspojkarna
13   Hallarydsloppet, C, bl.u-lag, 21+9,8+6+3,2+1,2km   Hallaryds IF
18   Skälbyloppet, C, grus.park väg, 8+4+1,9+1,1+0,6km   Högby IF
25   RM ULTRATRAIL   Aktivitus SC
25   Vårstafetten, C, bland u, 42195m + 34954m, 8 str.   Målilla-Mörlunda SKI
25   Varvetmilen Västervik, C, 10 km   Tjust Bike & RC
26   DM, JDM, UDM, VDM Terräng   Arr sökes
26   Landsjön Runt, D, asf väg-gata, 12,5+5,5+2+1 km   IK Vista
           
MAJ          
1 fr   Växjöloppet, C, bland u, 21+10+4,7 km   IFK Växjö
2   Ölands Kyrkstafett, C, asf-väg, 67/23 km, 11/6 str.   Högby IF / Öl.Idr.krets.
2   Wärnamo Kvartsmarathon, C, bl.u, 10549m+5+1km   Wärnamo SK
3   Vårloppet, D, terräng 10+5+1 km   FIK Färjestaden
4   Vårruset Växjö, C, tjejlopp, bland u, 5 km   IFK Växjö
5 ti   Vårruset Jönköping, C, tjejlopp, bland u, 5+2,5 km   IK Hakarpspojkarna
6 on   Lidingöloppet on Tour, C, terräng 10km   IF Hallby SOK
7 to   Kalvinknatet, D, knattelopp, bland u, 1,3+0,8 km   Ljungby FIK / Malmö AI
9   Junespelen, C, UT+, arena   IK Hakarpspojkarna
10   ÖM, UÖM, VÖM Terräng   FIK Färjestaden
11   Vårruset Kalmar, C, tjejlopp, bland u, 5 km   Högby IF, FIK F-stad.
13 on   Herrgårdsstafetten, D, asf-väg-gata, 4,4 km, 5 str.   Oskarshamns SK
13 on   Njudungslunken, C, bland u, 6 km   OK Njudung
16   Göteborgsvarvet, Halvmarathon   Göteborgs FIF
16   SM HALVMARATHON   Inlagt ovan
16   Marknadsspelen, C, UT+, arena   Skruvs IF
16-17 lö-sö   Ljungby Mångkamp, C, UT+, 9år - senior   Ljungby FIK
16-17 lö-sö   DM, JDM, UDM Mångkamp   Inlagt ovan
19 ti   Linnéalunken, C, asf-gata, grus, 5+1,5+0,8 km   Glasrikets RC Nybro
21 to   LAG-SM KVAL, grupp B   Tjalve IF Norrköping
21 to   GÖTALANDS-SERIEN, match 1, Div 1   Arr sökes
21 to   GÖTALANDS-SERIEN, match 1, Div 2   Arr sökes
21 to   GÖTALANDS-SERIEN, match 1, Div 3   Arr sökes
21 to   B-tex Cup, C, UT+, arena   Villstad GIF
22 fr   Lagårdsrännet, D, terr.stig, bland, 9+5+2 km   Skullaryds SK
23   Scaniamilen, C, mot-spår, 10+5+2+1 km   Oskarshamns SK
23/24 lö/sö   Lag-UDM, match 1   Arr sökes
24   BAUHAUS-galan, IAAF   Spårvägens FK
25   Kalvinknatet, C, knatte, gräs/grus, 1,4+1,0+0,6km   Högby IF / Malmö AI
29 fr   Eksjö Stadslopp, C, asf, 10+5+1+0,6 km   Eksjö Södra IK
30   Stora DM-JDM-UDM   Jönköp. Friidr.krets
30   ASICS Stockholm Marathon   Hässelby SK / Spårv.FK
30   SM I MARATHON   Inlagt ovan
30   England Runt, C, bland u, 10+5+1,7 km   Markaryds FK
30-31 lö-sö   SM-JSM-USM-VSM STAFETT   Göteborg
31   Hindenspelen, C, UT+ arena   IK Hinden
           
JUNI          
5 fr   Vimmerbyloppet, C, bl.u., 10+5+1,8+1+0,5 km   Vimmerby SK
6   EUROPACUPEN 10.000M   London, GBR
6   Skomakareloppet, D, bl.u, 9+4,5+1+0,3 km   Misterhults AIS
6   Möbelriket Trailrun, D, terräng-stig, 10+5+2+0,2 km   OK Norrvirdarna
7   Invigningsspelen, C, UT+, arena   Oskarshamns SK
7   DM, JDM, UDM, VDM 5000m, 3000m, 2000m   Inlagt ovan
7   Contactspelen, UT+, arena   UF Contact
      Vilden X-trail, C, 10+6+2,8km, stigar/obanat/lera   Jönköpings OK
11 to   SM, JSM 22, VSM 10 KM LANDSVÄG   Hässelby SK / Spårv.FK
13   Habo Challenge, C, NT+, arena   Habo FIF-04
13   Florhultsloppet, D, blandat underlag 5,7 km   Glasrikets RC Nybro
13   Öland Ultra, C, 50+25 km   Högby IF
13-14 lö-sö   SWE-FIN-EST MÅNGKAMP + JNM-UNM MÅNGKAMP   Seinäjoki, FIN
13-14 lö-sö   Rosenbomspelen, UT+ arena   KA 2 IF
16 ti   Sollentuna GP   Hässelby SK / Spårv.FK
17 on   Vätterspelen, C, NT+, arena   Hovslätts IK, Habo FIF
24 on   Böda Beach Run, C, 10+5+2,5+0,5 km   Högby IF
25 to   LAG-SM   IK Ymer
      Småland 100 ultratrail, C, bl.u. stigar, 50+100 miles   Oskarshamns SK
26-28 fr-sö   Öresundsspelen, UT+ arena   IFK Helsingborg
27   Kalmar Malkars 21 KM, C, 21,1+5 km, asf-gata   Högby IF
27   DM, VDM Halvmarathon   Inlagt ovan
27-28 lö-sö   Bottnarydskastet, C, IT, arena   Bottnaryds IF
28   SM 100 KM   IFK Halmstad
28   Grevskapsloppet, D, bl.u., 10+5+3+1 km   Visingsö AIS
30 ti   Veteran-ÖM   Högby IF
           
      Varberg GP   Varbergs GIF
      Göteborgs GP   Göteborgs FIF
      EUROPEAN MASTERS GAMES    
JULI          
2 to   Oskarshamns Stadslopp, C, asf-väg-gata, 6+3 km   Oskarshamns SK
3 fr   Byrundan, C, asf-väg-gata, 8+4+1,2 km   Gamleby OK
3 fr   Böda Sandsloppet, C, 6,5+4+1,8+1 km   Högby IF
3-5 fr-sö   Världsungdomsspelen, UT+ arena   Göteborgs FIF
3-5 fr-sö   VNM   Lohja, FIN
4   EM BERGSLÖPNING   Cinfaes, POR
5   Ränneborgskampen, C, UT 7-15år, arena   Eksjö Södra IK
7-12 ti-sö   JUNIOR-VM 19 ÅR   Nairobi, KEN
8 on   Karlstad GP   IF Göta Karlstad
11   Ölandsspelen, C, UT+, arena   Högby IF
11   Kustmaran & Kristianopel runt, 42+21+10+5+2,5+0,9 km   Team Blekinge LF
11   VSM MARATHON   Inlagt ovan
15 on   Victorialoppet, C, asf,grus väg-gata, 9+4+2+1,5 km   IFK Borgholm
16-19 to-sö   UNGDOMS-EM 17 ÅR   Rieti, ITA
18   Kalmar Sommarspel, C, UT+, arena   Kalmar SK
18   Säsongsmångkamp 12-15 år   Inlagt ovan
18   Hornsjön Runt, C, terr stig, 11+5,5+2,9+1,5+0,8 km   Högby IF
20-1 må-sö   VVM   Toronto, CAN
21 ti   Löttorpsvarvet, C, 6,2+1,4+0,8 km   Högby IF
25   Ölands Marathon, C, asf-väg, 42.195m+15 km, inkl ÖM-VÖM   Högby IF
25   Ölandsjoggen, C, 10+4+2,5+1,5 km   Persnäs AIF
25   RM 24H   Team Ultrasweden LK
29 on   ATEA Kalmarmilen, C, asf-gata 10+1,2+0,4 km   Högby IF
31-9 fr-sö   OS   Tokyo, JPN
           
AUGUSTI        
1   Sisu-spelen, C, UT+, arena   IK Sisu, Nässjö
1-2 lö-sö   SM-JSM-USM MÅNGKAMP   Ljungby FIK
1-2 lö-sö   NORD-BALT 22 ÅRS MÄSTERSKAPEN   Odense, DEN
2   Hultanäsloppet, D, bland u, 13,4+6,7+3,5+1,2 km   Hultanäs SoFK
8   GÖTALANDS-SERIEN, match 2, Div 1   Arr sökes
8   GÖTALANDS-SERIEN, match 2, Div 2   Arr sökes
8   GÖTALANDS-SERIEN, match 2, Div 3   Arr sökes
8-9 lö-sö   NORDISKA JUNIORLANDSKAMPEN   Söderhamns IF
9   LAG USM   Tanums IF
11 ti   Blodomloppet Jönköping, C, asf, grus, 10+5 km   Hovslätts IK
14-16 fr-sö   FRIIDROTTS-SM   Upsala IF
15   Kräftspelen, C, UT+, arena   Villstad GIF
15   Jönköping Marathon & Half Marathon, C   Team Runnershigh
15   DM, VDM Marathon   Inlagt ovan
16   WSK-spelen, C, UT+, arena   Wärnamo SK
21 fr   VP Citylopp, C, asf väg-gata, 10+5+1,7+1+0,4 km   OK Njudung
21 fr   Nattloppet Kalmar, C, asf.gata-väg, 4,9 km   Högby IF
21-23 fr-sö   STORA JSM 19-22, USM 17   Linköpings GIF
22   Sävsjö-Spelen, D, UT+, arena   IFK Sävsjö
22   Östersjöspelen, UT+, arena   IF Udd
25 ti   Smålandspelen, D, UT+, arena   IFK Växjö
26-30 on-sö   EM   Paris, FRA
28-30 fr-sö   STORA USM 15-16   Tjalve IF Norrköping
28-30 fr-sö   STORA VSM   Turebergs FK
29   Tjejmilen   Hässelby SK / Spårv.FK
29   Festilvalloppet, C, bland u, 21+10+5 km   SK Graal
29   Blomsterloppet, D, grusväg, 11,7+5,7+1,6+0,8 km   Ålems OK
29   Mullsjö x-trail ½ marathon, C   Mullsjö SOK
31   Blodomloppet Växjö, C, bland u, 10+5 km   IFK Växjö
      VSM FEMKAMP    
      KRAFTMÄTNINGEN, FINAL    
      Sävsjö Stadslopp, D, asf/väg, 10+5+1,6+1,2 km   IFK Sävsjö
           
SEPTEMBER        
      Lag-DM   Arr sökes
      Karlskronaspelen, UT+ arena   KA 2 IF
      Stafesten för UNICEF, C, stafett 5x5 km   IK Hakarpspojkarna
5   Lag-UDM, match 2   Ljungby FIK
5   Ramboll Stockholm Halvmarathon   Spårv./Häss./Tureberg
5 ?   Svartbäcksmåladagen, D, 1,4+0,7 km   Glasrikets RC Nybro
5-6 lö-sö   FINNKAMPEN   Tampere, FIN
6   Ränneborgskastet, C, UT+, arena   Eksjö Södra IK
6   DM o VDM 10.000m   Eksjö Södra IK
6   HIK-kampen, C, UT+, arena   Hovslätts IK
6   Visans Skeppsloppet, D, bland u. 8+2,5+1+0,5 km   Storebro SC
      ÖM, UÖM 17, 15, 13, 11, 9år   Högby IF, FIK F-staden
      Örsjösjön runt, D, grus/skogsstig/asfalt, 5,6 km   Örsjö IF
      Lammhult 2-timmars, D, mot-spår/asf, 2h + 600m   OK Norrvirdarna
12   VSM HALVMARATHON   IFK Nora
12-13 lö-sö   GM 13-14 ÅR   Malmö
12-13 lö-sö   Stora VDM   Wärnamo SK
13   Elmeloppet, D, mot-spår, 10+5+3,8 km   Elmhults SC
13   LöpRallarn, C, 15+7,5+5+2+1 km   IF Hallby, Bottn.IF
18 fr   Hillerstorps Adventure Race, C, asf/grus, 10,4+5,2+1,5+0,4   Hillerstorps GoIF
19   Kalmarspelen Ingvar Thomssons minne, C, UT+   Kalmar SK
20   Ulfveloppet, D, terrst, grusv, 10+5+2,5+1+0,3 km   Södra Vi IF
20   DM lång terräng 10 km   Inlagt ovan
20   VSM KASTMÅNGKAMP   Huddinge AIS
26-27 lö-sö   TCS Lidingöloppet   IFK Lidingö, Sthlm FIF
27   TAIF-spelen, C, UT+, arena   Tranås AIF
           
OKTOBER        
3   Världens Barnloppet, asf väg, 4,5 km   Högby IF
3   Gummiloppet, D, asf väg gata, 8+3,7 km   Rydaholms GoIF
4   Höglandsloppet, D, terr-stig, 10+5+2+1 km   IK Sisu, Nässjö
10   ÖIS-loppet, D, terräng 13+5+1,5+0,4 km   Ölmstads IS
11   Ekerumsloppet, C, terr-stig, 10+1,6 km   Högby IF
17   Växjö Marathon, C, asf-väg, hel+halvmara   Växjö LK
17   Havslättsmarodören, D, terräng 6,5 km   Oskarshamns SK
17   John Bauer Trail Run, C, kup. terr. 18+10+4+2 km   IK Hakarpspojkarna
24-25 lö-sö   SM-JSM-USM-VSM TERRÄNG   Hässelby SK
29/8-25/10   DM Castorama   Hemmabanor
           
NOVEMBER        
7   Jämjöhalvan, C, halvmarathon, 10+5 km   Team Blekinge LF
8   NM-JNM-VNM TERRÄNG   Tullinge FI, Hudd. AIS
28   Äspöloppet, D, 3,6km upp 14° genom tunnel   Oskarshamns SK
           
DECEMBER        
13   EM-JEM TERRÄNG   Dublin-Fingal, IRL
31 to   Sylvesterloppet Anderstorp, C, asf/väg, 10+5+1,5 km   Anderstorps OK
31 to   Sylvesterloppet Kalmar, C, asf, 10+5+2,4+1,2+0,7km   Högby IF
           
 
     
 
Hjälp oss hålla koll... Ser du att någon tävling saknas där HIF-medlem deltagit/kommer delta - maila friidrott@hogbyif.se!